EiüViiDEii-niEmi/s Raad Dirksland stelt voorwaarden voor 2e bedrijfswoning vast dan Bakkerij de Visser bellen I Gamma opent nieuwe bouwmarkt in Goes llMiiiiM litiiliiiliiiii^ H^^^^^H^^S Het 'Binnenhof weer'es aan de orde Kerst-snelschaak- toernooi Ouddorp 1994 Kerstzangavond te Nieuwe Tonge i||ililll;li;Siiipiiii lllllliliiliBlilIB^^^ Bibliotheek Eben-Haëzer VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 20 DECEMBER 1994 No. 6361 De raad van Dirksland heeft jl. donderdagavond z'n laatste vergadering van 't voorbije jaar gehouden; 't mocht maar een kortje zijn want meer dere raadsleden hadden nog andere verplichtingen deze avond. „Met wijsheid en behoedzaamheid", stelde de voorz. voor 't niet langer te laten duren dan noodzakelijk zou zijn, 't werd een uurtje... Als een mes door de boter ging 't gelijk naar punt 10, maar dat was er ook een om 't even over te hebben. De uitgangs punten voor de bouw van een tweede bedrijfswoning werden er in vastgelegd. De bouw van één bedrijfswoning wordt zonder meer geaccepteerd, is ook com- form het bestemmingsplan, maar de bouw van nóg zo'n woning is een min der grote vanzelfsprekendheid. Aanleiding daarover door te denken was de aanvraag om een tweede bedrijfswo ning door N. Mijnders Melissant b.v. De commissie die aanvragen als deze beoor deelt wil meer mogelijkheden dan zo'n aanvrage alleen maar af te wijzen, zijnde strijdig met het bestemmingsplan. De commissie wil objektieve richtlijnen en die heeft ze nu gekregen. „Zijn dat regels die zijn opgesteld om de bouw van een 2e bedrijfswoning zo moeilijk mogelijk te maken of wordt er soepel mee omgegaan?" informeerde dhr. Sandee (CDA), die uit de reeks voorwaarden wel had begrepen dat 't zo makkelijk niet zijn zal zo'n 2e woning te realiseren. De noodzaak dient aangetoond dat er - per bedrijfsgebouw - 24 uur per dag toe zicht nodig is en er wordt alleen mede werking verleend als er sprake is van meerdere bedrijven c.q. bedrijfsonderde len. Weth. Eshuis legde in z'n beantwoording uit dat het zeker niet de bedoeling is de realisering te bemoeilijken, wat de ge meente betreft. Waar het Ministerie vindt dat een tweede bedrijfswoning vrijwel nooit nodig is, kon de gemeente zich wél omstandigheden indenken waarin die wel op z'n plaats zou zijn waarom de gemeente in de thans opgestelde voor waarden een 'meetlat' beschikbaar heeft. Die is nodig om de schijn te vermijden dat bezit van bedrijfsterrein een verwor ven recht geeft op goedkope bouwgrond. Een tweede bedrijfswoning zal niet anders dan middels een art. 19 procedure kunnen worden gerealiseerd waarom aan het toezichthoudende provinciebestuur de noodzaak zal dienen te worden aange toond; een tweede woning zal dus niet een soort bonusregeling naar het bedrijf toe kunnen zijn. Dat zou - aldus weth. Eshuis - ook moeilijk uit te leggen zijn aan die burgers die om te kunnen bou wen dure bouwgrond moeten kopen. Of met de thans aangenomen regels ook een negatief Aaba advies (nodig bij agra rische bebouwing) kan worden omzeild was een vraag van dhr. Kalle, maar daar in gelooft dhr. Eshuis niet. Hooguit zou de beoordelende instantie kunnen wor den gevraagd z'n oordeel te herbezien, maar 't lijkt de weth. weinig zinvol te genover zo'n advies als gemeente een eigen instrumentarium te gaan hanteren op straffe zich in Den Haag onsterfelijk belachelijk te maken en voortaan veel minder gedaan te krijgen. Onder één dak? 't Was meer illusoir dan reëel wat B en W schreven bij het voorstel het buffet van het Ver.gebouw 'de Schakel' weer, maar nu voor een jaar, aan de fam. van Steenbergen te verpachten. Het College is nl. gekonfronteerd met een rapport inzake het opknappen van het gebouw, 't Zal nogal wat kosten om het gebouw aan de brandveiligheidseisen aan te passen. Toen heeft het College wat voorzichtig gedacht, en neergeschre ven, dat het misschien beter zou zijn de gemeentelijke overdekte welzijnsacco- modaties (in het dorp Dirksland) te cen traliseren en stel je voor dat dat volgend jaar zover zou zijn... Het kontrakt daar om voor één jaar, maar weth. van Hou- welingen glimlachte zelf om de idee dat de gemeente er financieel toe in staat zou zijn. Het Binnenhof Weer'es kwam het 'Binnenhof' ter spra ke, voor dhr. L. van Prooijen de gelegen heid om 't nog'es te hebben over dat 'ontzettend slechte beleid' van het vroe gere bestuur waarbij veel geld over de balk is gesmeten. „Jarenlang is door het toenmalig bestuur niet goed opgelet", stelde dhr. van Prooijen vast en hij had het nog over de waan van een direkteur die de toekomst voor honderden werkne mers op het spel zette, maar wat kocht je er voor? De realiteit lag ter tafel, de gewijzigde begroting 1994 met een tekort van 3,2 miljoen, o.a. veroorzaakt door kosten a 1 miljoen aan niet aktieve en aan bovental lige ambtenaren en een hogere rentelast van een miljoen als gevolg van de nieu we huisvesting. Het tweede halfjaar was gelukkig 'veel' beter dan het eerste. Al zal ook voor '95 op een tekort van 3 miljoen moeten worden gerekend, maar wat wil je ook als de Rijkssubsidie zo maar met 1.4 miljoen verminderd wordt. Verbeterd is in elk geval de omzet, met 1.5,%, met 5% zijn de kosten gedaald, verliesgevende aktiviteiten zijn stop gezet, de in-aktieve ambtenaren zijn, op één na, verdwenen en het ziekteverzuim is afgenomen. Een krante-artikel, knipsel uit het RD, kreeg nogal kritiek. Het had uitgaven van de (inmiddels verdwenen) interim manager op de korrel genomen, maar weth. van Houwelingen vond dat 'bui tengewoon ongenuanceerd' gedaan en dat werd bijzonder spijtig gevonden. Zo'n artikel lost niets op en geeft onrust op de werkvloer. Dhr. van Houwelingen hoopt dat ze hem (voorz. 'Binnenhof') voortaan bespaard zullen blijven, want er moet wel worden doorgegaan: „je kunt niet zeggen; „het geld is op, we doen het licht maar uit". OUDDORP I.v.m. het kerstfeest van de zondags school is de Bibliotheek geopend: op vrijdag 23 december in plaats van don derdag 22 december. Op donderdag 29 december hopen we de abonnementen te verlengen. Nieuwe lezers zijn hartelijk welkom; ge opend van half 7 tot half 9. SOMMELSDIJK, telefoon (01870) 83330/ DIRKSLAND, telefoon (01877) 1417 ZIERIKZEE, telefoon (01110) 16264 Op donderdag 22 december a.s. om 9.00 uur opent Gamma op feestelij ke wijze een nieuwe bouwmarkt in Goes op het adres Marconistraat 11. Feest op donderdag, vrijdag en zaterdag Dat feest houdt in dat er voor de inwoners van Goes en omgeving veel voordeel valt te halen. ledere bezoeker ontvangt een ijs- krabber als welkomstkado, de dames wor den verrast met een kerstster plant en iedere tiende bezoeker krijgt een kerststol. Daarnaast staat er voor de 100e bezoeker een werkbank klaar en wie er als 1000e bezoeker binnenkomt, heeft het geluk een kombi magnetron te ontvangen. Er staan veel voordelige feestaanbiedin- gen in de speciale Gamma feestkrant. Aan de vroege vogels op zaterdag 24 decem ber, die Gamma Goes tussen 7.00 en 9.00 uur bezoeken, verleent Gamma 10% kor ting op alle gekochte artikelen. Op dinsdagavond 27 december a.s. orga niseert dam- en schaakvereniging 'Ont spanning' voor de zesde keer het kerst- snelschaak-toerjiooi van Ouddorp. Ge streden wordt om de titel snelschaak kampioen van Ouddorp 1994. De orga nisatie probeert er ook dit jaar weer een gezellige avond van te maken waarbij oliebollen en appelflappen niet zullen ontbreken. Juist voor de huisschakers is deze avond bijzonder geschikt om de sfeer binnen de dam- en schaakclub eens te proeven. Alle deelnemers spelen deze avond 7 partijen. De indeling vindt plaats volgens het Zwitsers systeem. De bedenktijd be draagt 7 minuten per partij per persoon. Alle inwoners van Ouddorp en Goede- reede en de (ex)leden van dam- en schaakvereniging 'Ontspanning' zijn ge rechtigd tot deelname. Deze avond wordt gehouden in de achterzaal van 'De Bonte Koe' aan de Broekweg 5 te Ouddorp. De aanvang is om 20.00 uur. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. U kunt zich aanmelden bij één van onderstaande organisatoren: Wilko Breen, tel. (01878) 2576. Jaap Santifort, tel. (01878) 3198. Willem-Jan Tanis, tel. (01878) 1978. Gamma Goes staat ook bol van de aktivi teiten, zoals een lasershow op donderdag avond 22 december, en een feesttreintje die op zaterdag 24 december gratis ritjes maakt. Voor iedereen zijn er gratis poffer tjes en warme erwtensoep. Bouwmarkt nieuwe stijl De Gamma bouwmarkt in Goes is vol gens de nieuwe Gamma huisstijl ge bouwd. Die nieuwe huisstijl is erop gericht om de konsument zoveel mogelijk tegemoet te komen aan hun wensen en eisen van deze tijd, en in de toekomst. Dat betekent een overzichtelijke indeling van de bouwmarkt met goede verwij zingsborden. Diverse presentaties van bij voorbeeld keukens, badkamers en tuin hout geven een beeld van de verschillende mogelijkheden van inrichting. Ook het assortiment is verder uitgebreid, zodat de keus groter wordt. Het ontwerp van deze bouwmarkt komt van architek- tenburo Gestel b.v. te Middelharnis en wordt getypeerd als een moderne en dege lijk concept volgens de Gamma huisstijl; derhalve geen simpele dooskonstruktie met staalbeplating. De uitvoering was in handen van aanne mersbedrijf Gebr. Van den Nieuwendijk te Stellendam. Het gebouw is in drie maanden gerealiseerd. Achttien personen werken er bij Gamma Goes. Al deze men sen komen uit Goes of uit de direkte omgeving. Op D.V. zaterdag 24 december 1994 zal er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge een Kerstzang avond gehouden worden. De aan vang van deze avond is 19.30 uur. Vanaf 19.00 uur zijn de deuren geopend. Medewerking verlenen: Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing', Nieuwe Tonge. Chr. Gem. Koor 'Advendo', Nieuwe Tonge. Dirigent: Peter Wildeman. Organist: Janco Belder. Panfluitiste: Marieke van Hogenhuize. Assortiment en service Tegenwoordig bestaat het Gamma assorti ment al uit zo'n 15.000 artikelen, van deurkrukken tot ladders, van sanitair tot bouwmaterialen, enz. enz. Maar Gamma Goes biedt meer. Zo is er de mogelijkheid om allerlei soor ten gereedschap te huren, en zijn er in de bouwmarkt allerlei folders verkrijgbaar, dei uitleg geven over klussen en bepaalde produkten. Moeilijk vervoerbare artikelen worden tegen een geringe vergoeding thuisbezorgd. Daarnaast zaagt men plaat materiaal, ook voor weinig geld. Verder komt elke twee maanden het tip- en ideeënblad 'Zelf doen met Gamma' uit, te verkrijgen in de bouwmarkt. Hierin staan klusbeschrijvingen, tips en doe-het- zelf informatie. Het blijft dus aantrekkelijk om te doe-het- zelven. Omdat het goedkoper is, maar ook omdat het leuk en leerzaam is. De trends van de afgelopen jaren zoals de tuin dekoratiever maken, en nieuwe behang- en verfsoorten, maken het doe- het-zelven tot een plezierige vrije-tijdsbe steding. Gamma Goes behoort tot Esselink On roerend Goed b.v., een onderdeel van de Esselink Beheer Groep b.v. te Mid delharnis. Deze groep exploiteert naast een bouwmaterialenhandel te Middel harnis en Zierikzee ook Gamma bouw markten te Ridderkerk, Vlissingen en Hellevoetsluis. De opening en de sluiting zal verzorgd worden door de plaatselijke predikant, ds. A. Belder. De toegang tot deze avond is gratis. Er zal echter wel een kollekte worden ge houden die bestemd zal zijn voor de RD- aktie t.b.v. overlevenden oorlogsslacht offers in Kfar Shaul (Israël). Onze liefde tot het Joodse volk moge blijken in een grote opkomst en in een nog grotere opbrengst van de kollekte. Waar kunnen we ons beter voorbereiden op het komende Kerstfeest dan in het huis des Heeren? Daarom wordt u allen uitgenodigd om deze zangavond bij te wonen om en in de samenzang en in de koorzang stil te staan bij het wonder wat in Bethlehem heeft plaatsgevonden. Nogmaals, jong en oud, kom op 24 de cember naar de Herv. Kerk in Nieuwe Tonge. Je zult er beslist geen spijt van krijgen. Enfin, dan verdienden ze weer wat. De wintertijd was niet de beste. Maar in Grol bleef de sneeuw ongerept en toen de vorst ook nog intrad en de zon schij nen ging was het op het platteland een toverwereld. Als je op de dijk stond, bij de driesprong, lag daar Grol, indrukwek kend mooi. Lokkerse behoefte zich niet te haasten. Heel veel werk was er niet op de boerde rij. Wel twee uur later dan in de zomer ging hij er heen. Met welgevallen snoof hij de frisse mor- genlucht in, terwijl hij waadde door de sneeuw massa, die verhinderde, dat naar de hoeve van Janse een gebaande weg was. In het dorp ging het nog wel, maar de weg naar Kwadamme op was de harde sneeuw wel een meter dik. Alleen de sloten tekenden de weg af. Een schel gefluit stoorde Lokkerse, wie het bezoek van meester Huisman nog in de maag zat, in zijn gepeins: dwars door het land joeg de sneltrein naar Vlissingen. De eerste tijd na de sneeuwval was de treinenloop danig gestoord geweest, maar de ba nen waren thans, nu er geen verse sneeuw meer viel, tamelijk vrij. De vorige avond, toen Lokkerse naar huis ging, had de boer dan ook gezegd, dat zijn vrouw deze dag wel thuis zou komen. Zij was al een week op bezoek bij haar oudste dochter, die een boerderij bij Koudekerke, op Walcheren, bewoonde. Ook haar had de sneeuw verrast. Het was nog nooit voorgekomen, dat zij een week lang van huis was. De post bracht, behalve de krant, een briefkaart. Lokkerse was toen al ruim een uur op de boerderij. De boerin schreef, met de trein van tien uur te zul len komen. En Hendrikus Jansen mopperde. Niet, omdat zijn vrouw thuiskwam. Beware, nee! Maar omdat hij haar op die tijd niet kon halen aan het station in Doorveld. Want om tien uur was er in 'Het Dorpshuis' een dringende vergadering van het polderbestuur. Marius Lokkerse was er kind in huis en de boer mocht hem graag, al was hij er slechts matig mee ingenomen, dat zijn knecht 'overgodsdienstig' was, zoals de boer zich uitdrukte. „Marius, de bazin komt met de trein van tien. Je zult haar moeten halen, want ik heb polderverga dering". „In orde, baas". Wel, de opdracht lokte Marius Lokkerse aan. Ze was een welkom verzetje bij de eentonige sleur gang op de boerderij. „Het rijtuig, baas?" „'t Lijkt me onbegonnen werk", zei de boer. Ik dacht het ook. 'k Moest de slede maar nemen". „Precies mijn gedachten. En zet Elly er maar voor. Die is in een paar dagen de deur niet uit geweest", „'k Voel niet veel voor Elly, baas. Het beest is wild en schrikachtig. De bellen en die fel-witte sneeuw". „Kom, kom, sinds wanneer ben je bang voor een paard? We hebben met Elly nooit iets gehad". Lokkerse sprak niet meer tegen, zette de arreslede klaar en spande, toen het tijd werd, de jonge Elly, een vurig beestje er voor. Hector, een jong van de waakhond, had er de lucht van gekregen en was niet van de knecht weg te slaan. „Ga je mee, 't vrouwtje halen?" vroeg Lokkerse. Hector blafte luid en kwispelstaartte vrolijk: het dier begreep de vraag. Onder klingelend belgerinkel reed Lokkerse het erf af, een prachtige zwenking makend na het damhek te hebben gepasseerd; hij had het paard in bedwang, als de beste. Het tochtje naar Doorveld stond hem aan. En Hector had niet minder schik. Het beest vloot, vrolijk keffend, vooruit, was dan weer achter, sprong vervolgens in de slede, maar had geen rust in zijn hondenlijf en was dan weer spoedig op de weg. O, Lokkerse, had het beest niet meegenomen! Dwars door het dorp reed de slede. De bellen aan het tuig deden de dorpelingen opzien: Marius Lok kerse, waar moet die nu heen met de slede? In een matig vaartje zwenkte Lokkerse de weg naar de driesprong op en schoof zijn huisje voor bij. Zijn vrouw, opmerkzaam geworden door het belgerinkel, liet een der jongste kinderen, die nog niet naar school gingen, het verschijnsel - een arre- slee! dat gebeurde niet vaak - zien, het op de arm voor het raam nemend, 't Was vader! De jongen keek zijn ogen uit en had het in zijn brabbeltaaltje druk over vader in 'de see'. Over vader, die vrolijk zijn hand, waarin de zweep, ten groet had opgeheven. Het was de laatste groet van Marius Lokkerse... Hup! Tegen de dijk. Rechts af. Op Doorveld aan. Daar, vlakbij, was de boerderij van Sinke. Toen... Hector had geruime tijd gezwegen. Ook een hond moet ademhalen en rusten. En een beestenkeel kan ook vermoeid worden. Maar Hector was nu uitge rust. En hij hoorde de hofhond van Sinke aanslaan. Lokkerse had de teugels niet al te strak. Elly liep regelmatig; als van een leien dakje. Hector, woe dend op zijn collega van 'Olmenhoeve', die nijdig blafte - waarom moest dat belgerinkel de vredige stilte verstoren? - kefte opeens luid terug, vlak vóór de poten van Elly, die schrok en... op zij sprong. Dat was het ontzettende ongeluk. Want Lokkerse had zo goed als geen aandacht voor Elly gehad. Het ging immers vanzelf? En nu? Door de schok sloeg de slede om. Het lemoen brak middendoor. De schichtige Elly reden verder. En Marius Lokkerse werd weggeslingerd, kwam met het hoofd tegen een knotwilg, die eenzaam te treu ren stond. De witte sneeuw werd rood gekleurd, Door het bloed van een mens. Op 'Olmenhoeve' was het droef gebeuren gezien. Sinke, gevolgd door een knecht, holde naar de dijk. Het paard van de slede was niet meer te bekennen. En tegen de boom lag, zonder geluid te geven, een man... „'t Is Lokkerse!" Baas Sinke riep het, vol ontzetting. „Hij is dood", zei de knecht. „Neen, neen. Hoor!" Waarlijk: Lokkerse kreunde. „Ga het de bazin zeggen. Een bed in orde maken. Vlug. En kom dan terug. We zullen hem in huis dragen". De knecht vloog weg. „Lokkerse! Lokkerse!" Sinke zonk op de knieën en boog zich over het li chaam. De ogen waren gesloten. Uit de mond kwam schuim. „Voorzichtig, voorzichtig", waarschuwde Sinke, toen de knecht was teruggekeerd en zij beiden het slachtoffer, dat kreunde, wegdroegen. ,,Ik geloof, dat het mis met hem is, vrouw", zei Sinke. „Ach, stakkerd van een vrouw". Enkele minuten later ging de knecht te paard naar het dorp. Om de dokter. Hem was verboden, vrouw Lokkerse op de hoogte te brengen. Het mens zou zich een ongeluk schrikken. En mis schien viel het mee, zei Sinke. Maar hij geloofde er niets van. Want Lokkerse lag voor dood op 't bed. De dokter kwam met zijn rijtuig, 't Was net een uur later, want hij was in het dorp op bezoek bij zijn patiënten. Zijn onderzoek duurde heel kort. De diagnose: zware hersenschudding; inwendig gekneusde; ver moedelijk een rib in de longen gedrongen; (wordt vervolgd) Kerstkransen en/of Kerststollen bestellen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 5