Suiker Unie campagne 1994 iicffciinK Jaan heeft haar Jan aan de Duitsers ontfutseld 22 U^ SCHAATSEN Bjuomeeteman Inbraali kerken Martijn Vermaat wint Sempre's soiistenconcours Kerstnachtdienst Dit jaar 'Nieuwjaarsduik' op oudjaarsdag BEDRIJFSSLUITING OP DONDERDAGMIDDAG 22 DECEMBER 1994 Theo Jan Tanis 10e op Nederlandse Kampioenschappen Kerstviering 'Het Spectrum' Z.C. de Gooye met succes aanwezig op sprintkampioenschappen ZRO DINSDAG 20 DECEMBER 1994 No. 6361 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 3392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAAïlABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 N.V. ENERGIEMAATSCHAPPIJ *:4®..'.:. GOEREE - OVERFLAKKEE ^'''°^^"^"^^"'-%-MIDDELHARNIS Op donderdagmiddag 22 december 1994 zal het gehele bedrijf GESLOTEN zijn. Voor storingen is het bedrijf bereikbaar onder telefoonnummer: (01870) 8 22 12 afdeling elektriciteit (01870) 8 23 63 afdeling gas (01870) 8 63 11 B.V: Flakkeese CAI De Direkteur Theo Jan Tanis van zwemvereniging De Gooye uit Dirksland heeft deelgenomen aan de nationale winterkampioenschap pen zwemmen in Amersfoort. De zwem mer uit Goedereede zwom 's morgens in de series op de 100 meter vlinderslag een tijd van 0.58.71 wat goed was voor een plaats in de B-finale. In de B-finale wor den de plaatsen 9 t/m 16 verdeeld. Op de 100 meter rugslag zwom hij een tijd van 1.00.03 hetgeen een nieuw persoonlijk record was. Theo Jan plaatste zich op dit nummer ook voor de B-finale. In de 's avonds verzwommen B-finale zwom hij op de 100 meter vlinderslag een mooie tijd van 0.58.65. Dit was goed voor een derde plaats. Op de 100 meter mgsiag werd Theo Jan tweede in een tijd onder de magische minutegrens, name lijk 0.59.49. Hetgeen een verbetering van zijn persoonlijke record was van 0,5 se conden. Met deze goede tijden kan Theo Jan terugkijken op een goede N.K. A.s. zaterdag 24 december willen we met z'n allen gaan schaatsen op 'De Uithof' in Den Haag. Als je mee wil, dan kan dat. Wel moet je zelf voor vervoer zor gen. Wil je je van tevoren wel even op geven bij Jan-Kees Wielhouwer, tel. (01870) 93766. Als vervoer nou echt niet lukt, dan kun je dat ook meteen even doorgeven, misschien kunnen wij dan nog wat voor je regelen. De kosten van intree bedragen 8,50. We vertrekken om 12.30 uur bij 'De Hoeksteen' en we verwachten rond 17.00 uur weer terug te zijn. Een matig bietenjaar voor de telers op G-O door een lage hectare-op brengst, ondanks een goed suiker gehalte. Na vijf achtereenvolgende jaren van top-opbrengsten in Ne derland zal 1994 te boek staan als een matig bietenjaar. Een op brengst van circa 54 ton per ha en met een suikergehalte van 16,25% geeft een pol. suikeropbrengst van ruim 8700 kg suiker per ha. Ge volg, een campagneduur van circa 80 dagen. Klimatologische invloeden zijn over wegend de oorzaak van deze lage op brengst. Op z'n Flakkees gezeit; 't zat'um in 't weer. De eerste drie maanden zijn erg nat, veel percelen gingen ongeploegd de winter in met als gevolg een slechte struktuur. Een laat maar redelijk zaaiseizoen wordt gevolgd door een hete droge zomer. Voor mens en dier te warm en om de planten groen te houden wordt er in de tuin en op de akkers veel gesproeid. Ruilverkavelingswerken zijn soms de oorzaak van een inbreuk op het vruchtwisselingsysteem. Komt men namelijk te snel terug met bieten en volgt er zo'n zomer op, dan zijn de omstandigheden ideaal voor het bietencystenaaltje om de biet te belagen. Gevolg een lage opbrengst en een sterke toename van de besmet ting. Onder een goed gesternte wordt het graan in augustus gedorsen en in sep tember komt de langverwachte regen. Voor verbrande planten uitermate wel kom, maar voor de biet iets te laat. Het Instituut voor Rationele Suiker- produktie in Bergen op Zoom stelt half oktober de prognose van augus tus voor de landelijke opbrengst met 3 ton bij en wel van 57 naar 54 ton per ha. Kwaliteit-parameters als suikergehal te en tarrapercentage reageren posi tief op deze zomer, met als gevolg dat het tarra percentage van ca. 16% veelal onder het suiker blijft. Het suikergehalte wordt in de periode van 10 tot 20 oktober sterk gestimu leerd, zonnige dagen met koude hel dere nachten doen het suikerpercenta ge stijgen van 15,8 naar 16,7%. De winbaarheidsindex (WI, die aan geeft in welke mate de suiker als wit- suiker gewonnen kan worden) ligt met 88,5 belangrijk lager dan 1994, maar ligt 1 punt hoger dan het meer jarig gemiddelde. Eind november zijn de laatste bieten nog niet gerooid. Gelukkig gaat de vergelijking met voorgaand jaar niet op, toen half november de vorst inviel met vele nadelige gevolgen. November blijft zacht voor de tijd van het jaar en er wordt weer een record gebroken. Op vrijdag 16 december beëindigt Suiker Unie op Goeree-Overflakkee de bieten-campagne met de verlading van de laatste vracht bieten in Dirks land. De Centrale Suiker Maatschappij hoopt voor de Kerstdagen de cam pagne te kunnen beëindigen. In het samenspel van de agrarische dienst met teler en bieten rooier ma ken wij een kompliment voor de des kundige inzet van beiden, om het vers gerooide produkt op tijd aan te bie den. Regen, mist en vorst zijn deze herfst geen storende elementen geweest in het bietentransport. De lagere op brengst relateert indirekt aan een ge ringer aantal vrachtauto's vice versa fabriek. Als de laatste stoomwolk verdwijnt boven de suikerfabriek, valt bij de teler de zaadbestel-kaart 1995 in de bus. De cirkel is rond, we weten wederom dat het buiten moet groeien. Gratis veerboden testen van uw Citroen bij: Bosdreef 1, DIRKSLAND Telefoon (01877) 1357 STELLEND AM Nevenvestiging van C.S.G. 'Prins Maurits' Leerlingen en personeel van de ne venvestiging 'Het Spectrum' te Stellendam hopen vrijdag 23 de cember samen met ouders en ande re belangstellenden het kerstfeest te vieren. De bijeenkomst is in de aula van het schoolgebouw en be gint om 10.00 uur. Het thema 'Heb jij een huis?...' wordt ingeleid door een van de leraren. De leerlingen en de andere aanwezigen zullen met instrumentale muziek, koor- en samenzang en in de lezing van diver se bijbelgedeelten aktief aan de viering deelnemen. Aan de uitgang zal een kollekte worden gehouden t.b.v. het Nederiands Bijbelge nootschap voor o.a. de verspreiding van bijbels in Brazilië. Met de Z.W.N, is de afspraak gemaakt dat zij voor voldoende vervoerscapacitei ten zullen zorgen (op de normale bustij den). De leerlingen en het personeel hopen dat zij weer velen mogen verwelkomen bij dit jaarlijkse hoogtepunt in het schoolle ven van 'Het Spectrum'. 20 persoonlijke records en 9 club- records werden er gezwommen op dit kampioenschap. De medaille- oogst bestond uit 3 gouden, 5 zilve ren en 2 bronzen. Lieske v. d. Polder liet op de 50 m school de klokken stilstaan op 48.6 sec, een nieuw er. Het betekende haar eerste zilveren medaille. Op de 50 m rug zwomzij ook in 39.2 sec. naar zilver en een er. De 50 m vrij ging in 34.9 sec. en betekende een pr. Frank v. d. Voordt finishte na 36.7 sec. op de 50 m rug en dit was goed voor brons en een pr. Nog twee pr. voor Frank en wel op de 50 m vrij in 31.9 sec. en de 50 m school 44.7 sec. Wietse v. d. Polder legde de 50 m school af in 41.7 sec. en dit was een pr. Voor Wietse kon het niet meer stuk nadat hij de 50 m vlinder in 35.0 sec. aflegde, wat voor hem een er. inhield. Een pr. was zijn deel op de 50 m. vrij en wel in 31.5 sec. Ingmar werd 2e op de school en wel in 37.8 sec, een nieuw pc Zowel op de vrij als de vlinder zwom hij een pr. en wel in 30.7 en 35.8 sec. Twee pr.'s waren er voor Christian Vel- gersdijk op de vrij en school, zijn tijden waren 30.7 en 39.9 sec. De rug legde hij afin 35.2 sec. Jacqueline Nelisse zwom op de rug in 34.2 sec. naar een zilveren plak en een pr. Goud en een er. was haar deel op de school in 37.7 sec Op de vlinder zwom zij een nieuw er. en wel in 34. sec. en een zilveren plak. Paul Brinkman evenaarde het clubrecord in zijn leeftijdsgroep op de school, 35.6 sec. was zijn eindtijd. De vrij raffelde hij af in 26.8 sec. wat goed was voor zijn tweede er. van deze middag. Een pr. was er nog voor hem op de rag en wel in 32.4 sec. Miriam Nelisse evenaarde haar beste tijd op de school en wel in 39.5 sec. Twee gouden medailles waren er voor Theo Jan Tanis en wel op rug in 27.8 sec, vlinder ging in 26.2 sec. De vrij legde hij af in 24.9 sec. Prestaties waar men best trots op mag wezen bij de Gooye. Er was in de oorlogsjaren voor een jonge kerel uit Sommels dijk niet veel moois te beleven, maar Jan Hoek uit Sommels dijk had het grote geluk dat'ie Jaantje kende, Jaan Verhage uit Middelharnls, in wier mooie ogen zich al verdriet had afge tekend. Dochter was ze uit het gezin van 8 van machinist Cornells Verhage die in 1942 was doodgeschoten toen bij 't Havenhoofd z'n lokomotief onder (Engels) vuur werd genomen. In 't eenvoudig Weistraathuisje bleef z'n gezin ontredderd achter en breed hebben ze 't niet gehad in die oor logsjaren, nooit eigenlijk, maar vooral die oorlog zal ze zich blij vend herinneren. Ze weet nog hoe haar klompen klepperden toen ze, door een voorbijganger gewaar schuwd, naar huis toe holde en hoe haar wereld instortte toen 't waar bleek, dat vreselijk bericht. Toen was er Jan, ,,een net ventje mit mooi haer", beschrijft ze hem en 't was liefde die hen samenbond. „Een vreselijk lief meisje", zegt Jan nu nog van haar, 50 jaar later, want morgen, woensdag vieren ze de gou den bruiloft, met alles d'r op en d'r aan, een dinertje zelfs voor de fami lieleden, wie had dat kunnen den ken, want toen ze begonnen op 21 december 1944, toen hadden ze helemaal niks, toen waren ze zelfs elkaar nog bijna kwijtgeraakt maar toen was er Jaantje! Op 20 december was er die beruchte razzia die alle jonge mannen opriep in Duitsland arbeid te verrichten, ook Jan. Hij had zich al gemeld bij hotel Meijer, afgezet met prikkel draad, toen de volgende dag Jaan zich aandiende met het toegestane eten, boontjes en een balletje gehakt, weet ze nog, én mét haar trouwkaart in de hand en furieus heeft ze zich geweerd tegen die Duitsers die haar haar Jan probeerden af te pakken. Trouwen wilde ze en ze kreeg 't ge daan dat Jan 24 Stunden weg mocht, maar dan wél terug, anders zou de familie het weten en erschossen wor den en dat waagde Jan maar niet. Hij was terug, na 24 uur, getrouwd en wel, met Jaantje aan z'n zij, want ze was niet van plan zomaar weer weg te wezen. Zelfs de nacht, hun huwe lijksnacht hebben ze bij 'Meijer' doorgebracht, een hotel vol met Duitsers en Flakkeeërs die op trans port zouden worden gesteld. In hun verhaal speelt steeds weer een wat klein uitgevallen Duits sol- daatje, geen type frontsoldaat maar iemand die er steeds was op 't mo ment dat hij wat voor de jongelui kon doen. Ze zouden hem graag hebben teruggezien maar hij is met alle andere verdwenen in de verge telheid, 't kleine soldaatje en Piet Nipius hebben het de volgende dag voor elkaar gekregen dat Jan Hoek z'n begeerde Ausweis kreeg en niet naar Duitsland hoefde. Makkelijk neergeschreven maar heel wat spanning heeft dat meegebracht. De huwelijksnacht heeft kort ge duurd, één uur 's nachts stond'ie al op de planken, maar om 7 uur 's ochtends had'ie z'n vrijstelling, ook door 't kleine soldaatje bepleit. Een klasgenote van de jonge bruid tikte de Ausweis uit en major Hom zette er z'n krabbel onder, 't Geluk van de jonggehuwden kon toen niet meer stuk en is ook niet meer stuk gegaan. 'Drie lieve meiden' werden geboren en ze bewonen een pront huisje in de Eerste Dijkdwarsstraat in Sommels dijk en zichtbaar gelukkig zijn ze, want 't had zo anders kunnen lopen. Twee andere jonge kerels, ook on- MELISSANT In de nacht van vrijdag op zaterdag is in gebroken zowel in de NH kerk als in de Gereformeerde Kerk. In de Herv. Kerk, waar binnen werd ge drongen via een openstaand toiletraam werden de bussen geleegd waarin achter in de kerk giften worden verzameld voor het banken- en het orgelfonds. De in houd zal rond de duizend gulden aan munt geld hebben bedragen. Tegenbover de geringe buit staat een aanzienlijke braak- schade. In de Geref. Kerk verschafte de insluiper zich eveneens toegang door een boven licht te forceren. Daar werd het kollekte- geld en een bedrag bestemd voor de zen ding meegenomen, samen enkele duizen den guldens. In de Gereformeerde kerk Middelharnis, Koningin Juliana weg/hoek Langeweg, zal op zaterdag 25 december a.s. een kerstnachtdienst gehouden worden. Aan vang 22.00 uur. In deze dienst zal voor gaan ds. H. Out. Medewerking zal worden verleend door organist Luud Barendrecht; trompet Arie Noordijk; Chr. gem. koor 'Middelharnis' onder leiding van Jaap de Geus. Zondag Ie Kerstdag begint de morgen- dienst om 10.00 uur. 's Middags is er een Kerstviering voor de kinderen; aanvang 16.30 uur. U wordt allen hartelijk uitgenodigd onze diensten te bezoeken. Zaterdag jl. was te horen hoe snel en goed kinderen een instrument kunnen leren beheersen, als zij daarvoor een goede opleiding krij gen. De zaal van de 'Notenkraker' was vol belangstellende ouders, toen de twee blokfluitgroepen van de Kon. Fanfare 'Sempre Crescendo' aan hun eerste op treden begonnen. De beginnersgroep is ruim 3 maanden geleden met de oplei ding gestart en speelde nu al, keurig ge lijk en zuiver en met veel plezier, de in gestudeerde stukjes. Binnenkort hoopt Sempre weer een blok- fluitgroep te kunnen starten. Hiervoor kunnen nog enkele leerlingen worden in geschreven (voor info: 01870-87887). Na de blokfluiters lieten de wat meer ge vorderde leerlingen van zich horen. Zij deden dat met solistische opredens, op de piano begeleid door Wim Soeters. Hun opreden werd beoordeeld door Leo van den Berg, die op een deskundige en opbouwende manier de kritische versla gen schreef. Het hoogste aantal punten werd behaald door Martijn Vermaat uit Sommelsdijk. Martijn is 13 jaar en speelde op tuba het werk 'Jupiter' van Goldman. Hij behaal de hiermee 48 punten en kreeg daarvoor, uit handen van mevrouw Leneke van Lente, de 'Gerrit van Lente-wisseltrofee' uitgereikt. dertrouwd, zijn niet meer teruggeko men, ook aan hen wordt gedacht. Een groot geluk is hen ten deel gevallen, weten ze beiden. Niks had den ze in 't begin, nu hebben ze alles en mooier dan de kunstbloemen waarmee ze bij Rotsma op de (bruids)foto gingen zullen morgen de bloemen zijn die hen zullen wor den aangeboden. Ze recipiëren in 'de Parel van de Delta', het vroegere hotel Meijer waar Jaan haar geluk zo voorbeeldig bevochten heeft. Ja, ze heeft er om gejokt, tegen die Duitse comman dant die Jan gebood bij de anderen in de rij te gaan staan, maar dan had'ie afgevoerd geworden. Toen was er Jaantje die wist dat 't alles of niets zou worden, 't werd alles. En als u hen morgen de hand drukt, weet u dan een man van adellijk geslacht te ontmoeten. Jan heet niet zomaar Jan, maar voor de burgerlij ke stand is hij Johan Christiaan August Wilhelm en 't klopt als u denkt dat'ie van adel is, al wordt dat nog verder uitgezocht, maar 't is al wel vastgesteld. Heel gelukkig is hij geworden met Adriaantje Cornelia Verhage al had den ze in 't begin ook maar 'eene panne mit 'n gelasten boom' ze had den elkaar en dat was toen voldoen de! Omdag 1 januari op zondag valt, houdt de Ouddorpse Reddingsbrigade haar tra ditionele Nieuwjaarsduik dit jaar op za terdag 31 december 1994. Ondanks dat de Nieuwjaarsduik op Oud jaarsdag gehouden wordt, hopen wij op een grote opkoms van zowel deelnemers als toeschouwers. Aanvang duik: 14.00 uur vanaf de red- dingspost, gelegen aan het strand Flaau- we Werk. De reddingspost is vanaf 12.30 uur ge opend. Natuurlijk staat er na afloop van 'de duik' een dampende kop soep en een drankje klaar! Extra kerkdienst Geref. Gemeenten HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur student W. J. Karels te Krimpen a.d. IJssel. Voor de andere deelnemers was er een blijvende herinnering, eveneens beschik baar gesteld door de familie van Lente. Als afsluiting gaf het jeugdorkest van Sempre, voor deze gelegenheid o.l.v. Wim Soeters, een swingend concertje. De volledige uitslag luidt als volgt: Eli Groeneveld, bugel: 41,5 pnt.; Marion den Boer, bugel: 46,5 pnt.; Barbara van der Neut, sopraan-saxofoon: 43 pnt.; Martijn Vermaat, tuba: 48 pnt.; Michel Verolme, slagwerk: 42,5 pnt.; Jaishree Meijer, comet: 46 pnt.; Frank Winnubst, slagwerk: 44,5 pnt.; Leander Noordijk, cornet: 44,5 pnt. VOOR BEELD EN GELUID COMBI VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^RQ| ^^Q j^^Q gj^ 1=1 mi i=j czi cq ^^j m <=3 CZI 1=3 en E=3 o C3 C3 OUDDORP - Westslraal 35 - Teietoan {01878} 16 12 fat 37 34 HEN£SSB - Pnntsnop - Hagezoom 172 - Telefoon 101116) 24 OJ SOMMELSDIJK - WeslkrakeelslrBal 8 - Teleloon 1018701 8 6841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1