EiüVI1DEI1-l1IEm/S Bui%. van Pelt ontmoette de echte raad van Oostflakkee Politieberichten Goeree-Overflakkee iiiliiliM Kerstzangavond te Dirksland Suzuki winnen bij Huibreclitse eii/of Van Loon Rioolrecht voor '95 wordt ingevoerd Paspoort of identiteitskaart Het trammetje op Schouwen-Duiveland Kerstzangdienst te Goedereede Kerstconcert Den Bommel Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp VERVOLGVERHAAL iiiilliliiiiiiliilllpi^^^^^^^ 2e Blad DINSDAG 13 DECEMBER 1994 No. 6359 Oostflakkees' nieuwe burgemeester van Pelt heeft donderdagavond z'n debuut gemaakt als voorzitter van de gemeenteraad, de échte raad, niet te verwarren met het innemend gezelschap dat hem een week geleden in 'de Grutterswei' begroette. Voor schuchterheid van 's burgemeesters zij geen reden, die wordt tussen sommige frakties ook niet meer toegepast want soms is 't oorlog. Ze moeten het maar zeggen als'ie het te gek maakt legde dhr. van Pelt de raadsle den z'n nog niet geroutineerde werkwij ze voor. Wellicht is die afwijkend van die van eerdere raadsvoorzitters, maar ze moeten hem maar corrigeren dan, zeggen dat ze 't niet gewend waren zo, „want", voer dhr. van Pelt voort: ,,een goede voorz. dient als was te zijn in de handen van de raad" ...,,dat waren we zo niet gewend" was de slagvaardige reaktie van dhr. Breeman. Spuiterij Langstraat Opnieuw klachten over een spuiterij, ge vestigd in de Langstraat. Een brief was ontvangen van de belangenvereniging Langstraat e.o. te Achthuizen over de autospuiterij/sloperij waarvan de omge ving nogal hinder ondervindt, een stank verspreidt zich soms via de riolering. Maatregelen worden dan ook geëist. De brieven door het College af te laten handelen werd door de raad onvoldoende geacht, nee, de raad wil de kwestie zo snel mogelijk in commissieberaad besproken zien: ,,een vlugge besluitvor ming, want er zijn de laatste tijd veel klachten", bepleitte dhr. C. L. M. de Wit. Weth. Andries zegde die snelle behande ling toe, al a.s. dinsdag (vandaag) in een van de commissies. Indeling Goeree-Overflakkee Ter tafel lag het bericht van GS van Zuid Holland dat ze - aan de hand van de door de gemeentebesturen uitgesproken meningsvorming - geen aanleiding zien Goeree-Overflakkee naar de Provincie Zeeland te laten overgaan. GS bespreken hun voornemen in de Sta tencommissie Alg. en Bestuurlijke Zaken op 27 januari volgend jaar. „Maar afwachten of - en zo ja welke stappen we daaraan volgend zouden wil len nemen", dacht voorz. van Pelt, maar dhr. V. d. Ree (VVD) had daar nauwe lijks vrede mee, hij wilde behandeling in een commissie Alg. Zaken: „Wij willen afwegen hoe we met die uitspraak om gaan", legde dhr. v. d. Ree voor. Hij weet zich in z'n plotselinge ommekeer (van Zuid Holland naar Zeeland) door velen onbegrepen, maar de voorz. bood hem niet de gelegenheid er in Commis sieverband weer op terug te komen: „de uitspraak van de raad is aan GS kenbaar gemaakt en we voegen daar niets aan toe door dat nog'es te herhalen". Ook dhr. C. L. M. de Wit zag de zin er niet van in: ,,of... v. d. Ree zou z'n mening moeten willen veranderen?" Spreekrecht Van het spreekrecht voor het publiek wordt maar weinig gebruik gemaakt, maar nu maakte zich een mevr. uit Willemstad op om de raad de bezwaren van velen te laten horen tegen de plan nen voor het Oost Hellegatsplein. Plannen zijn het die de aanleg mogelijk maken van een cross-terrein, een kart ter rein, een baan voor een autorijschool, motorrijschool, jet-ski-verhuur enz. Ze noemde op wie daar allemaal hinder van zullen hebben, „vele, vele mensen", in elk geval, inwoners van Willemstad, van Numansdorp, zeilers, surfers, vissers, recreanten op het strandje 'de banaan' en ook de inwoners van Ooltgensplaat zul len niet gevrijwaard blijven van overlast. Mevr. wees daarentegen op het 'zeer at- traktieve' natuurgebied dat in die omge ving ligt, kortom, een geluidscentrum zo dicht bij een groot open water zou de slechts denkbare situatie zijn", verzeker de ze, waarom ze de raad dan ook met nadruk vroeg een ongewenste ontwikke ling als deze te voorkomen, 't Mooist zou het zijn, zo vatte ze saam, als het ter rein naast het strandje gewoon natuurge bied zou blijven, een beetje wilder dan de rest, waar men heerlijk kan rondwan delen zonder gebods- en verbodsbepalin gen die in andere natuurgebieden gelden. Vaststelling van het bestemmingsplan stond overigens niet op de agenda. Rioolrechten Betaling van Rioolrecht werd geïntrodu ceerd op de begrotingsvergadering d.d. 17 november. Eigenaren van panden, aangesloten op de gemeentelijke riolerin gen zijn belastingplichtig (a 135,- per jaar); een tweede categorie belasting plichtigen zijn zij die meer dan 500 m' afvalwater op de riolering afvoeren; per 500 m' kost dat 150,- voornamelijk bedoeld voor o.a. verzorgingscentra en bedrijfsmatige grootverbruikers. Voor 1995 is de opbrengst van het rioolrecht geraamd op 485.000,-. De kosten voor het instandhouden van de riolen en riool gemalen worden voor 1995 geraamd op 955.000,-. Weliswaar had de raad in november tot invoering van het rioolrecht besloten maar nu werd toch tegen de cijfers opge keken, 't is me nogal wat. Dhr. V. d. Mast (PvdA) vond gelijk ook de afspraak doorkruist die gemaakt is over een gespreide betaling van de ge meentelijke belastingen. Mevr. Camphens (VLO) miste een vol doende onderbouwing en ze had gelijk; de voorz. gaf toe dat de enige onderbou wing is het 'chronisch geldgebrek' waar mee de gemeente, als vele gemeenten in den lande, kampt. Meer middelen zijn nodig om de voorzieningen in stand te houden en waar nodig uit te breiden. Vragen Tal van vragen waren er, over de manier van heffing. Bij de woningbouwvereni gingen zal de heffing integraal worden ingediend en 't leek de voorz. niet op z'n plaats dat de raad er zich mee zou bemoeien hoe een Wbv. het weer bij z'n huurders in rekening brengt. De vraag of ook zomerwoningen zullen worden aangeslagen werd bevestigend beantwoord, voor zover althans op de riolering aangesloten. Het zal weinig voorkomen, zo verzeker de de voorz. dat gezinnen ook in de tweede categorie belastingplichtigen zul len vallen. Ze zouden dan jaarlijks meer dan 500 m' afvalwater moeten produce ren, maar het landelijk gemiddelde bevindt zich op 139 m\ Dhr. Breeman (SGP), hij herinnerde er nog'es aan in de begrotingsvergadering 'node' akkoord te zijn gegaan, vond het eigenlijk niet juist de noodzaak een gat in de begroting te dichten aan de riole ring op te hangen. Ook dhr. Heintjes mopperde: ,,'t Zijn wel ónze kiezers om wie het gaat". Bij de besluitvorming spraken 4 leden zich tegen het rioolrecht uit, t.w. mevr. Campfens en dhr. Heintjes (VLO) en de heren v. d. Ree en Tekenbroek (VVD). Dhr. de Vries (VLO) was i.v.m. ziekte afwezig. Begroting '95 Binnenhof De begroting '95 van het Werkvoorzie ningsschap 'Binnenhof' werd door de raad vastgesteld. Weth. Maliepaard be antwoordde wat vragen, over o.a. de stand van zaken m.b.t. de nieuwe direk- teursbenoeming. „Een fors aantal" solli citaties, rond de honderd zelfs, is binnen gekomen. Een commissie uit het dage lijks bestuur, het algemeen bestuur en de ondernemingsraad gaat een eerste selek- tie toepassen. Gematigd optimistisch toonde zich dhr. Maliepaard over de gang van zaken. De tekorten zijn enigs zins afgenomen al is dat in feite een slechts papieren zaak, maar toch... In goed overleg en zonder wachtgeldver plichtingen zijn 5 ambtenaren vertrokken en het verlies dat op 3,8 miljoen was ge schat heeft zich tot 3,2 miljoen beperkt. Ook voor volgend jaar lijkt het verlies minder te zullen zijn dan begroot (2.8 miljoen van 3.2 miljoen). Toen ging het mis De vergadering had voorts een goed ver loop en de voorz. had zelfs al afgesloten toen dhr. Breeman hem wees op 't gebruik dat de nestor van de raad het slot van de laatste vergadering opluistert met een korte terugblik op het voorbije jaar. Raadsnestor is dhr. P. Heintjes en de raad zette zich naar hem te luisteren, 't Werd geen algemene terugblik maar een 'cri de coeur' waarin dhr. Heintjes z'n emoties nauwelijks de baas bleef. Hij gooide alle doorstane teleurstelling er uit over 't feit dat z'n partij, bij de raadsver kiezing met het mééste aantal stemmen geëindigd tóch bij de College-vorming was gepasseerd. Afspraken werden niet nagekomen, want VLO had wéér een wethouder willen leveren. Nu dat niet is gebeurd voorziet dhr. Heintjes „verschrikkelijk moeilijke jaren om z'n kiezers te overtuigen van wat is gebeurd, want 't heet toch demo cratisch te zijn". Ook bleek dhr. Heintjes zich uitermate te hebben gestoten aan de, op het afscheid van wnd. burg. Wolf, vertoonde dia van de Heintjesweg en de gebruikte woord speling, maar Heintjes gaat niet weg! liet hij duidelijk weten. Mevr. van Dijke (PvdA) vermocht dat niet wat af te zwakken, „hou je mond!" gramde dhr. Heintjes haar toe en 't was duidelijk dat hij een getergd man is. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernieling In de nacht van 1 december is er aan de Westdijk in Middelharnis de PTT-tele- fooncel vernield. PTT deed aangifte. Schoorsteenbrand De brandweer moest er op 5 december aan pas komen bij een schoorsteenbrand aan het Burg. Sterkplein in Nieuwe Tonge. Het vuur was snel onder controle. Diefstal Hets Maandagavond tussen 18 en 22 uur werd uit de tuin voor de woning aan de Ture luur een witte Batavus damesfiets gesto len. Vals geld Tussen de dagopbrengst van een winkel in Middelharnis werd door bankperso neel een afwijkend exemplaar van een bankbiljet van 100 gulden aangetroffen. Dit exemplaar wordt nader onderzocht om te bezien of dit een vals bankbiljet betreft. GEMEENTE GOEDEREEDE Vernielingen In de nacht van zaterdag 3 op 4 decem ber werden in Ouddorp een brievenbus en enkele stenen uit een tuinmuurtje ge trapt. Dit gebeurde op de Koolweg en op de Bok weg. Aanrijding met gewonden Op de N57 ter hoogte van Stellendam reed de bestuurster van een personenauto in volle vaart tegen de achterzijde van een personenauto die stilstond voor de verkeerslichten in de richting van Oud dorp. De beide auto's werden flink be schadigd en moesten worden weggeta- keld. Een van de bestuursters raakte be kneld. De bestuursters zijn beiden over gebracht naar het ziekenhuis in Dirks- land. Poging diefstal uit auto Op de parkeerplaats aan de Groenedijk in Ouddorp is op maandagmiddag 5 de cember van een geparkeerde auto een ruit ingeslagen en het slot geforceerd. Er werd vooralsnog niets weggenomen. GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal van benzine Bij het tankstation van de Gast aan het Korteweegje werd dinsdag 6 december getankt zonder te betalen. Het betrof hier de bestuurder van een rode Mercedes personenauto. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Vernieling Op het Jupiterhof werd met een scherp voorwerp een flinke kras aangebracht op een geparkeerde personenauto. In de Ned. Herv. Kerk is er a.s. vrijdag avond 16 december een kerstzangdienst, aanvang 19.30 uur. Medewerking verlenen de de kinderko ren 'Stellendam' en 'Goedereede'. Ds. F. Hoek verzorgt de meditatie. U bent allen van harte welkom. Op zaterdag 17 december 1994 zal in verenigingsgebouw 'Bommelstee' een kerstconcert worden gegeven met muziek en samenzang, waaraan zal worden deel genomen door Chr. dameskoor 'de Lofstem', muziekvereniging E.M.M, en als soliste Joke Tiggelman (zang). Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 17 december a.s. hoopt de Chr. gemengde zangver. 'Sursum Corda' 0.1.V. Jaap de Geus haar jaarlijks kerst concert te geven in de Ned. Herv. kerk aan de Ring te Dirksland. Dit jaar zullen meewerken: Chr. Hoeksewaards Mannenkoor o.l.v. Adrie Poortvliet en een koperkwartet van de muziekver. 'Amicitia' uit Dirksland, bestaande uit Hilda Drooger-Lodder, trombone; Henriet Rolaf, trompet; Jacques van Broekhoven, kornet en Joop van Dijk, trombone. De organist voor deze avond is Anton Weenink. Hij zal zowel de koren als de samenzang begeleiden en tevens solis tisch werk laten horen. De koren zullen heel bekende kerstliede ren ten gehore brengen zoals 'Wiegelied der Herders' van Feike Asma, 'Stille Nacht' van Martin Zonnenberg, 'Come, o Jesus, come to me' van M. Cherubini, 'De sterre gaat stralen' van J. van Ingen Schenau, 'Lobe den Herren' van H. Walcha enz. Wij hopen u op deze avond te mogen begroeten en samen met u kerstfeest te vieren. Er zal geen entree worden geheven, maar ter bestrijding van de kosten zal een kol- lekte worden gehouden. De aanvang is 20.00 uur. De kerk zal geopend zijn vanaf 19.30 uur. In de krant van jl. dinsdag stond een voorlichtend artikel over het gebruik van een paspoort en een identiteitskaart. Alhoewel de informatie van het Mini sterie afkomstig was bevatte ze toch enkele foutjes die we hierbij corrigeren. De prijs van de Europese identiteitskaart werd genoemd 35,- te zijn maar de prijs is maximaal 35,-. Voorts nog een kleine wijziging m.b.t. bijschrijven van kinderen in het ouderpaspoort. Het bij schrijven van kinderen in het paspoort van beide ouders blijft mogelijk voor kinderen tot 16 jaar. Uitslagen van 28 november 1994 DAMMEN A. P. C. de Mik - H. M. Tanis2-0 C. Akershoek - M. Bruinsma0-2 C. Mierop - J. W. Stoof2-0 L. Moerkerk-J. Westhoeve0-2 A. de Mik - P. van Dam1-1 J. Moerkerk - A. Meijer0-2 J. van Koppen - K. Tanis0-2 H. M. Floresteijn - J. Visbeen0-2 Uitslagen van 5 december 1994 DAMMEN M. Bruinsma - C. Mierop1-1 P. van Dam-L. Moerkerk1-1 A. Meijer - C. Tanis2-0 K. Tanis - A. de Mik2-0 A. P. C. de Mik - J. Moerkerk0-2 C. Akershoek - J. Westhoeve0-2 J. van Koppen - H. M. Floresteijn1-1 SCHAKEN Afdeling 1 L Santifort-M. Breen0-1 A. van Huizen - P. A. DerrezVi-Vi W.H.M, van Geelen - P. A. Derrez JA-'^A Afdeling 2 J. Dijkstra- S. Hameeteman1-0 C.Wassenaar-J. Aleman1-0 S. Hameeteman - J. v.d. Riet1-0 J. Grinwis - N.A.L. van Doom1-0 E. Santifort-W. v.d. Meijden0-1 P. Tanis - R. Kickert1-0 M. M. van Damme - A. Akershoek....0-1 De twee Euronics-dealers op Flakkee, fa. Huibrechtse te Middelharnis en Van Loon te Oude Tonge, vakspecialisten in video, audio, ktv, wasautomaten, koel kasten etc, houden een daverende ker- staktie waaruit een winnaar van een gloednieuwe Suzuki Swift tevoorschijn komt. Bovendien zijn er nog tal van andere prijzen uit het assortiment van beide zaken, o.a. een Philips ktv, een Sony audioset, een JVC video, Samsung mag netron, 50 Sony Walkmans en 50 Philips koffiezetters. Meedoen is heel simpel. Het wedstrijd formulier ligt in vorengenoemde zaken klaar. Even ophalen en u ziet gelijk het enorme assortiment met veel noviteiten. Huibrechtse en Van Loon zijn 'echte' vakspecialisten, hebben een ruim assorti ment met alle bekende merken, zijn 'haantje de voorste' als het gaat om nieu we ontwikkelingen en zijn aangesloten bij de grootste elektronica-organisatie in Nederland. En dat betekent dat er eisen aan de fabrikanten gesteld kunnen wor den. Als konsument merkt u dat gelijk aan de prijs, service en garantie-mogelijkheden. Dus kopen bij Huibrechtse en Van Loon betekent zorgeloze zekerheid en nu ook nog kans op prachtige prijzen. Ingezonden: Geachte redaktie. Graag voeg ik nog een enkele regel toe aan uw aardige verslag van de zojuist verschenen herdruk van de Stoomtram op Schouwen-Duiveland. In Noordgouwe had deze tram wel een heel opmerkelijke route, namelijk dwars over het schoolplein van de oude Lagere School aldaar! Half juni 1950 trad ik aan als piepjong, zojuist geslaagd onderwijzeresje op de school in Noordgouwe. Tot mijn grote schrik zag ik die rails, die het school plein doormidden sneed. „Gaat dat nooit fout?" vroeg ik onthutst aan het school hoofd. „Nee hoor", zei hij geruststellend, „de tram fluit als hij de bocht om_ komt uit Schuddebeurs en dan gaan de kinderen aan de kant". Ik hield mijn hart vast. Alles holde, tolde, knikkerde, hinkelde daar op die rails. Maar jawel hoor: ,,Tuuuut!" Tsjoeke, tsjoeke, tsjoek daar kwam hij om de bocht. Als soldaatjes in 't gelid vlogen de kinderen langs de kant en ram melend en wel denderde dat gevaarte over ons schoolplein. Waaghalzerij werd met een flinke oorveeg bestraft. Ik viel daar in tot 6 augustus 1950 en warempel: 't ging altijd goed! Ik bleef het opmerkelijk vinden en nog. Bizar. Wie verzint er nu zo'n tracé!? Dank voor uw aandacht, met vriendelijke groet, Dieke Schippers-Vaarzon Morel RSB-competitie op 28 november Beijeriand 2 - Ontspanning 25^/2-21/2 Ontspanning 2 heeft het moeilijk in de 4e klas. Alleen 'good old' Cor Wasse naar is een gunstige uitzondering. Teveel remise en het verloren gaan van partijen, waarin de Ouddorpers soms beter staan. Waarschijnlijk gebrek aan wedstrijderva ring of -ritme. DOORH. ,,'k Heb het ook gedacht", zei zijn vrouw. Daarover waren zij het eens. En zij kregen gelijk ook: het sneeuwde bijna drie dagen zonder ophouden van betekenis. HOOFDSTUK 2 En nu verandert het toneel. Grol ver dwijnt. We zitten in een stad. Niet in 'de stad', zoals de Grollenaars zeggen, want dat is slechts een kwartier tje met de trein. In een stad niet in Zeeland. Och nee, niet zoals die thans is. Een stad, dat is een massa huizen; een opeenho ping van mensen; met trams en autobussen en auto's en taxi's; met grote, 's avonds hel verlichte winkels; met elektriciteit en gas en waterleiding; ik zou bijna zeggen: met en vliegveld in de buurt, want zo heel lang duurt het misschien niet meer, of elke stad van betekenis heeft een vliegveld; met bioscopen en schouwburgen en dancings; met elke dag één of meer verkeersongevallen; een gegil, een hoop mensen, als kwamen ze uit de lucht gevallen; bloed op straat; dokter, brancard, zieken huis, slachtoffer dood? Misschien wel, misschien niet... ziezo, dat hebben we weer gehad... tot het volgend ongeluk, enzovoort, 't is net een repete rende breuk, er komt geen eind aan. Nee, zó was de stad toen nog niet. Wij, zeer ver lichte mensen (wie lacht daar?) zouden ons in een dorp gevoelen, als wij de stad van toen zagen. En 't is toch nog maar een dikke veertig jaar geleden. Zó snel leven we. Maar voor de Grollenaars was een stad, als toen, iets heel grandioos. Watblief? Die was iets vaags, iets onbereikbaars. Wie van de Grollenaars, behal ve dan de burgemeester, de notaris, de dokter en de dominee, was eigenlijk weleens in een stad (niet in 'de stad') geweest? Laat ons, der waarheid getrouw, zeggen: niemand. We zijn dus in de stad van toen. Daar is een vergaderzaaltje, waar tien, twaalf men sen zitten. Aan het hoofd van de lange, vrij verve loze tafel heeft de leider plaatsgenomen: een jonge man, dichter bij de dertig dan bij de veertig. Hij heet Horringa. Zijn gelaat drukt wilskracht uit, ge mengd met teerheid. Hij heeft een heldere oogop slag en hij ziet zijn mensen doordringend aan. Als wilde hij ze lezen in de ziel. Hij heeft de handen gevouwen en de bijeenkomst met gebed geopend. Horringa is een Christen. En hij is in dienst van zijn Zender. Daarvoor behoeft men niet dominee of evangelist te zijn. Horringa is geen van beiden. Wat hij wèl is, weten de aanwezigen reeds. Onder hen zijn twee dominees, een hervormde en een ge reformeerde. Verder enkele dames. En de rest mannen, in de kracht van hun leven, een timmer man, een bakker, een onderwijzer, zo bij wijze van spreken. En Horringa zet uiteen. Hij spreekt razend gemak kelijk. De woorden rollen uit zijn mond. Hij be geestert, hij sleept mee. Hij dringt door. Hij heeft zijn mensen in beslag. Zelfs de dominees, die aan dachtig luisteren, al weten ze veel van wat Hor ringa zegt. Horringa legt uit. Zeker, hij had wel een openbare vergadering kun nen beleggen. Dat komt er ook van. Maar voorlo pig wil hij het met een kern van werkers doen. En werkers heeft hij nodig. Zeker, geld ook. Maar werkers eerst. Mensen, die, als het er op aankomt, niet voor een klein geruchtje vervaard zijn; die met een gebed op de lippen en in het hart het terrein van de duivel betreden durven. Dat is voorwaar geen kleinigheid! Ze wisten al iets van de Middernachtzending af, nietwaar? Enige jaren geleden was die vereniging opgericht. En ook de vereniging ter bestrijding van de prostitutie. In Haarlem en Amsterdam was het werk begonnen. Daarna in andere plaatsen. De te genkanting was enorm. Ook hij, Horringa, kon van mishandeling spreken in de sloppen en stegen. Maar men vorderde. Heel langzaam, heel lang zaam, omdat de overheid. Dan gaat het bleke gezicht van Horringa gloeien van toorn, heilige toorn. Het was God geklaagd, dat de overheid, de dienaresse Gods, de ontucht beschermde, bordelen officieel erkende niet alleen, maar ze stelde onder politiebescherming. Volgens de overheid konden bordelen niet gemist worden. De mannen moesten zich kunnen uitleven. Dat was volstrekt geen schande. Voor de vrouwen was het wel een schande, dat zij zulk een onzedelijk leven leiden. Maar als er zulke exemplaren waren, gelukkig voor de mannen. Dat was de driewerf vervloekte leer van de dubbele moraal, die Hor ringa geselt en nog eens geselt. Het is een schand vlek voor Christelijk Nederland, dat de overheid de publieke huizen reglementeert. Gelukkig is de strijd in Gods kracht er tegen aan gebonden. Horringa vertelt van de arbeid, begon nen in Haarlem, door Van der Steur en door hem en door Van Velthuysen voortgezet te Amsterdam. Waarna elders het werk werd aangevat. En met zegen, al vorderde men langzaam. De publieke opinie werd wakker geschud. In open bare vergaderingen trad dominee Pierson op, de man van de opgerichte Heldring-gestichten. Honderden handtekeningen werden verzameld en geadresseerd aan de gemeentebesturen. De kente ring was komende. Maar men was er nog lang niet. Al maar door moesten de geesten worden bewerkt. De ordinan- tiën Gods moesten op de gewetens worden gebon den. Alom moest worden ingezien, dat het plicht was van het Christenvolk van Nederland, publiek te getuigen tegen de zonde der ontucht, die een goed deel van het volk in zijn gruwelijke boeien gekneveld hield. Wisten de hoorders van Horringa wel, dat er in Christelijk Nederland vrouwenhan del gedreven werd? Talrijk waren de binnen-, maar vooral buitenlandse meisjes, onder schone schijn in het land gelokt, die tegen haar zin zich bevonden in door de overheid gereglementeerde huizen van ontucht. Horringa deelt één staaltje mee, door hem zelf ervaren. In Den Helder. Reeds de eerste week van het optreden der Middemachtzending daar, hadden een drietal vrouwen, in het holst van de nacht, zich vanuit het zolderraam van een weelderig ingericht bordeel, langs aaneengeknoopte beddenlakens laten zakken, om bij de voor het huis posterende Middernachtzendelingen hulp te zoeken. Het waren twee Duitse en een Hollandse, nog minder jarige meisjes, die daar letterlijk tegen haar wil werden vastgehouden. Langs de weg van de flore rende handel in vrouwen waren ze in handen van de waard terechtgekomen. Ze waren erger dan blanke slavinnen. De Middemachtzending greep in. Binnen enkele dagen waren de beklagenswaar dige meisjes in het asiel Steenbeek te Zetten ondergebracht. En nu was Horringa in deze stad, waar ook het moeilijke, maar noodzakelijke werk moest worden aangepakt. Hier waren ook de gereglementeerde huizen van ontucht. En daarnaast de vele, bloeien de clandestine. Ook in deze stad werden huwelij ken verwoest tengevolge van de ziekte, die met ontucht nu eenmaal onverbrekelijk samenhangt. Ook hier moesten de gewetens worden bewerkt en omgezet, de publieke opinie bewerkt. En wanneer de belangstelling was gewekt en de medewerking was verkregen - en die zou ook hier komen! - (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 5