IIGflEliniC Verenigde vergadering fel gekant tegen zout water in het Haringvliet 3 Politieberichten Goeree-Overflakkee A.$. donderdag raad Goedereede Kerstconcerten 'One More Voice' en 'Ons Koor' Kerstzangavond Ooitgensplaat Kerst praise-avond Ahoyhal Ger. Gem. Ouddorp opnieuw in gebruilc Solistenconcours Sempre Crescendo Waarschuwing aan bedrijven 6 maal predikaat U van Uitmundend op traditionele clubtentoonstelling van Nut en Genoegen Vervangen zoetwateraanvoer technisch goed mogelijk 67e Jaargang DINSDAG 13 DECEMBER 1994 No. 6359 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 3392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE MIDDELHARNIS Aanrijding Op woensdag 7 december ontstond op de Hobbemastraat nabij de Kon. Julianaweg een kop-staart aanrijding waarbij 3 auto's waren betrokken. Er ontstond flin ke schade aan de auto's. GEMEENTE GOEDEREEDE Inbraak bedrijf In de nacht van woensdag op donderdag werd er op een grove wijze ingebroken bij een bedrijf aan de Delta Industrieweg te Stellendam. De dader(s) is of zijn ver moedelijk met een voertuig door de gevel gereden, waarna uit het bedrijf een kluis werd weggenomen. Diefstal uit winkelwagens In de nacht van woensdag op donderdag werden er goederen gestolen uit twee winkelwagens aan de Bosweg te Oud- dorp. Diefstal uit personenauto Op 11 december werden 2 personen auto's op een parkeerplaats nabij het strand te Ouddorp opengebroken. Uit de auto's werden kleding en tassen ont vreemd. Diefstal van buitenboordmotor Afgelopen week werd op de Brouwers- dam vanaf een boot een buitenboordmo tor ontvreemd. Aanrijding Op donderdagmiddag 8 december vond er een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's op de kruising Achterstraat/ Grote Slop te Goedereede. Een van de bestuurders verleende geen voorrang. Tevens werd door deze aanrijding een muur van een woning beschadigd. Een van de bestuurders moest zich onder behandeling van een dokter stellen i.v.m. een hoofdwond. Vuurwerk Op woensdag 7 december zijn in Stellen- dam 2 inwoners uit Middelburg en 1 uit Oost-Souburg aangehouden voor het voorhanden hebben van 94 kg vuurwerk. GEMEENTE DIRKSLAND Aanrijding met gewonden Op vrijdagavond vond een eenzijdig on geval plaats op de West Havendijk te Dirksland. Een bestuurder van een per sonenauto reed, komende vanuit de rich ting Dirksland en gaande in de richting van Melissant in de flauwe bocht bij boerderij Mijnders van deze weg tegen een boom. Zowel de bestuurder als de inzittenden (een jong echtpaar uit Goe dereede) werden per ambulance vervoerd naar ziekenhuis Dirksland. Oorzaak van het ongeval was een combinatie van mist en gladheid. Aanrijding zonder gewonde(n) In de nacht van zaterdag op zondag i 1 december raakte op de Provincialeweg te Melisant thv. de Noorddijk, een bestuur der met zijn personenauto in een slip en kwam tegen een boom tot stilstand. Inbraak In de middag van 7 december werd bij de Sas Ruiters aan de Zuiderdiepweg in Dirksland ontdekt dat er was ingebroken. O.a. zijn een kachel en een koffiezetap paraat gestolen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Gevaarlijk inhalen Op vrijdagmorgen werd door een be stuurder van een auto, afkomstig uit En geland zeer gevaarlijk ingehaald op de Rijksweg 59 te Den Bommel. Door deze inhaalmanoeuvre moesten twee auto's in de remmen om een aanrijding te voorko men. De Engelse bestuurder haalde in over een doorgetrokken streep. Na staan- dehouding en overleg met de Officier van Justitie werd de verdachte een boete opgelegd van 500 gulden die direkt door de bestuurder werd betaald. Inbraak Op donderdag 2 december 1994 tussen 9.00 en 14.00 uur werd er ingebroken in een woning aan de Oudelandseweg te Den Bommel. Uit de woning werden goederen gestolen. OUDDORP - Tijdens de keuring jl. donderdag op de tentoonstelling Nut en Genoegen Ouddorp, werd maar liefst 6 maal het predikaat U toegekend wat ook dit jaar weer aangaf dat de kwaliteit van de die ren ver boven een algemeen gemid delde lag. De tien keurmeesters waren liet daar al gauw over eens in alle diergroepen lioge scores en dan is het leuk werken, ook mede door de outillage van het mfg. 'Dorpstienden' en de prima ver zorging van de familie Flohil. Na een drukke voorbereiding waar vele helpende handen aanwezig waren, werd de tentoonstelling vrijdagavond jl. voor het publiek opengesteld en ook dit jaar kon Nut en Genoegen bogen op een zeer grote belangstelling, een traditioneel ge beuren, gegroeid in een tijd waar het maatschappelijk niet zo best ging, waar werd tentoongesteld in ruimten waar de omstandigheden zeer slecht waren maar er was toen ook al een enorme belang stelling van de bevolking, Nut en Genoe gen is blij dat dat nog zo is en hoopt dat dat zo blijft. Dankzij de medewerking van vooral Bloemenhandel M. Grinwis Zn., de Rabobank West-Flakkee en de ondernemers kon dit evenement uitgroei en tot een fraai geheel. Hetgeen ook werd verwoord door de Provinciale voorzitter van de Neder landse Federatie van Kleindierensport- verenigingen dhr. Tieks, die als gedele geerde vele grote tentoonstellingen bezoekt en beoordeelt. Nut en Genoegen kreeg van hem dan ook de U van Uit muntend toegekend, voor zaal indeling, organisatie en vooral ook voor het zeer grote assortiment aan dieren. Hij sprak de wens uit dat dit bij Nut en Genoegen zo zal blijven, ook de samenwerking onderling en een teamgeest zoals hier heerst, kom je nauwelijks meer tegen. Vervolgens reikte hij de jeugdkam- pioensprijzen uit aan Jeroen Hameete- man met een Thuringer, aan Arjanne Breen met een New Hampshire, aan Cees Venneman met een Rood Schouder Taling, en aan Jac. Venneman met een Postduif Vliegklasse Oude duivin. De senioren kampioenen waren bij de Konijnen dhr. P. Kern met een Blauwe Wener, bij de grote Hoenders dhr. A. Verwijs met Welsumer hen, bij de Kriel rassen dhr. M. van 't Geloof met een Ne derland Baardkuifhoen haan, bij de Sier- duiven Kropperrassen dhr. A. J. Klink met een Steiger kropper, bij de Sierdui- ven Niet Kropperrassen dhr. A. Prins met een Nederlandse Schoonheidspost duif, bij de Hamster Nathalie Slagter, bij de Watervogels dhr. P. Voogd met een Tafeleend, bij de Postduiven Showklasse dhr. J. W. Nagtegaal, bij de postduiven Vliegklasse dhr. P. C. van Alphen. Allen van harte gelukgewenst. Het bestuur dankt allen die op welke wijze dan ook hebben bijgedragen aan het doen slagen van deze tentoonstelling. Uitslag grote verloting: Ie prijs nr. 2196; 2e prijs nr. 1528; 3e prijs nr. 1572; 4e prijs nr. 2123; 5e prijs nr. 2203; 6e prijs nr. 1081; 7e prijs nr. 2204; 8e prijs nr. 1559; 9e prijs nr. 1592; 10e prijs nr. 2362; 11e prijs nr. 1760; 12e prijs nr. 2053; 13e prijs nr. 1647. De prijzen kunnen worden afgehaald bij C. Pape, 'Molen de Zwaan', Fauna Food, Dorpsweg 35 te Ouddorp. In zijn vergadering van a.s. donder dagavond wordt de raad een krediet gevraagd van 300.000,- voor aan passing van het visafslaggebouw. Dat dient te gaan voldoen aan de EEG- normen waarvoor 'een zeer ingrijpende verbouwing' nodig heette te zijn, maar na overleg met belangengroeperingen is besloten de aanpassing in twee gedeeltes uit te voeren en voorshands te volstaan met de aanpassing waaraan niet te ontko men zal zijn. Die zal een investering ver gen van 2.7 miljoen; de tweede fase ter grootte van 1.8 miljoen zal daar later op aan kunnen sluiten. De eerste fase omvat een algehele herin richting van de routing binnen het ge bouw, het aanbrengen van een gekoelde ruimte alsmede de aanpassing van wan den e.d. De aanpassing is noodzakelijk om de afslag voor de toekomst te kunnen behouden, meerdere andere visafslagen in den lande hebben die al uitgevoerd. Voor het opstellen van een besteks-klaar plan wordt de raad gevraagd een krediet van 300.000,- beschikbaar te stellen. Gratis veerbollen testen van uw Citroen bij: Bosdreef 1, DIRKSLAND Telefoon (01877) 1357 Het interkerkelijk jongerenkoor 'One More Voice' en het mannen koor 'Ons Koor' verzorgen geza menlijk een tweetal kerstconcerten. Beide koren staan al sinds lange tijd onder leiding van dirigent Willem Chr. Meyboom. De organist tijdens beide concerten is Andries Stam uit Vlaardingen. Het eerste concert is op maandagavond 19 december 1994, in de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk. Al eerder gaven beide koren hier een gezamenlijk kerst concert. De meditatie tijdens dit concert zal worden verzorgd door ds. J. C. den Toom. Het tweede concert is op donderdag 22 december 1994 en zal worden gehouden in het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente te Ouddorp. De meditatie tij dens dit concert zal gehouden worden door ds. J. Smink. Het mannenkoor zingt bekende kerstliede ren waaronder 'Eeuwen geleden', 'Maria Wiegenlied', 'Stille nacht', 'In dulci jubi- lo' enz. De leden van 'One More Voice' zingen uit hun bekende kerstrepertoire, met daaraan toegevoegd enkele liederen die zij zongen tijdens hun toernee door Engeland (zomer 1994) en tijdens het laatst gehouden Nederlands Korenfestival. Aanvang beide concerten 20.00 uur (kerk open 19.30 uur). Toegang vrij (tijdens de samenzang zal er worden gekollekteerd voor de gemaakte kosten bij het organiseren van deze con certen). Op D.V. vrijdag 16 december a.s. zal er een kerstzangavond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Ooitgens plaat. Medewerking verlenen: ds. C. J. W. Verboom. Kinderkoor 'De Dintel- mondjes' uit Dinteloord o.l.v. Melie Boluit-Hol. Chr. Gem. Zangvereniging 'Com nu met Sangh' uit Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Geloof. Chr. Gem. Zangvereniging 'Jubilate' uit Ooit gensplaat o.l.v. Hannie van Nispen- Franken. Organist: Paul Rotscheidt en dwarsfluit: Mirjam de Vos. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. U wordt allen hartelijk uitgeno digd om deze avond te bezoeken. Zoals al eerder aangekondigd wordt op D.V. vrijdag 16 december een praise- avond in de Ahoyhal in Rotterdam ge houden. De opstapplaatsen en tijden voor de speciale busrit zijn als volgt: Dirksland, ziekenhuis17.30 uur Sommelsdijk, Dorpsweg17.35 uur Sommelsdijk, Krakeelstraat17.40 uur Middelhamis, Centrum17.45 uur M'hamis, Doetinchemsestraat ..17.45 uur Stad, Nieuwstraat17.50 uur Schaapsweg18.00 uur Kosten van de busrit zijn 10 gulden; voor de gratis toegangskaarten wordt ge zorgd, er zijn nog een aantal beschik baar, dus als je zin hebt. Inlichtingen: (01870) 82367 A.s. donderdagavond viert de Ger. Ge meente te Ouddorp de her-ingebruikname van haar kerkgebouw aan de Spaanse- weg.De kerk werd met een aanzienlijk aantal zitplaatsen uitgebreid. De dienst van donderdagavond begint om half acht en zal worden geleid door de consulent, ds. J. C. Weststrate uit 's-Gravenpolder. „Helemaal van de gekke!" heeft vrijdagmiddag hoofdin geland G. Joppe in de ver enigde vergadering van het Waterschap met ongeloof uit geroepen over het stellig voornemen van RWS weer zout water in het Haringvliet toe te laten. Dat stelde de ver gadering vast dat de vis die uit zee via de open sluizen richting Rijn zal zwemmen, uitermate duur betaald zal worden; daarentegen prees drs. Knijpers van RWS het gelukkig dat niet alles in ons land beheerst wordt door een kosten-baten analyse. Anders dan hen die 'naar deze ver andering staan', milieuontwikke laars en de Rijnoeverstaten die in het jaar 2000 weer zalm in de Rijn willen zien, vermocht het de ver enigde vergadering totaal niet in verrukking te brengen dat bij een genomen proef openstelling van de sluizen 11 en 12, vanuit zee bewe ging van haring, sprot, wijting en een zelfs een sterke spieringtrek richting Haringvliet is waargeno men. Drs. J. Knijpers, hoofd van de hoofdgroep planvorming water, deze middag aanwezig en gaarne bereid nadere uitleg te geven, bracht tegen gehoorde kritiek de gemaakte internationale afspraak in stelling te streven naar een weer schone Rijn met een gezonde trek- vissenpopulatie op welke toe komst het benedenstroomse zal dienen te worden aangepast. Na veel bestuurlijk overleg heeft Rijkswaterstaat gekozen voor de HV 2 min variant, een beperkte zoutwaterinlaat die geen gevaar in zich bergt voor verzilting van de Hollandse IJssel of het Spui en geen uitschuring van het Haring vliet zal veroorzaken. Met zorg dacht de verenigde vergadering over de bedreiging van de zoetwa- terinlaat naar het Zuiderdiep, voor de polder Dirksland en t.b.v. de drinkwaterleiding voor wie 200 mgr. zout per liter water de abso lute grens is. Uit de mond van drs. Knijpers geen garantie dat die zoetwaterin- laatpunten onbedreigd zullen zijn, alleen maar de verzekering dat vervangende zoetwateraanvoer technisch mogelijk is en er is een compensatieregeling wanneer door rechtmatig overheidshandelen schade wordt geleden. Verbijsterd Dhr. L. Visser, voorz. van de FLO's, toonde zich verbijsterd over wat te gebeuren staat, t Beschik baar krijgen van zoet water voor de landbouw was de opzet geweest van de ruilverkaveling 'de Stelle' en „hoe is 't mogelijk", verbaasde Het zoute water zal het Haringvliet niet verder binnen mogen dringen dan tot het Spui dat met water uit het Haringvliet wordt gevoed. In het Spui bevindt zich de zoetwater- inlaat die de zoetwatervoorziening voor Voorne-Putten en, via een pijpleiding, van het Westland regelt. dhr. Visser zich nu, „nu zijn er weer wijzen die dat wegredeneren en proe ven met zoutwaterinlaat nemen." „Wij willen dat niet, wij willen ons zoete water behouden!", wilde dhr. Visser in de oren van drs. Knijpers doen 'tette- ren'. Op de aanleg van vervangende voor zieningen had hij geen enkele hoop omdat de overheid daarvoor de finan ciële middelen niet heeft, waarom dhr. Vissers hoop dat er bij RWS ver standige mensen zijn en nóg verstan diger bij Financiën niet zóveel geld te besteden aan „een paar vissen en wat natuurmensen die hun brood niet in de landbouw hoeven te verdienen". De regering noemde hij dwaas naar dezen te luisteren en op hun verlan gens in te gaan. Haringvliet zout De voorz. van de landinrichdngscom- missie ruilverkaveling 'Flakkee', dhr. P. C. H. Noordermeer, liet horen hoe zeer de landbouw van de beschik baarheid van zoet water afhankelijk is. Vanwege dat belang, op een betere bedrijfsuitvoering, stemde de grote meerderheid er dan ook mee in, ten koste van 55 miljoen extra het inte grale plan uit te voeren, inklusief de zoetwateraanvoer wat nu ongedaan lijkt te worden gemaakt. „30 miljoen zal het kosten", zo rekende dhr. Noordermeer voor, om zoet water uit het achterland te moeten betrekken, 't Leek hem dan ook wijzer dat de over heid verstandelijk moet handelen en de ruilverkaveling gelegenheid moet geven het maximale rendement te behalen. Hadden de heren Visser en Noorder meer hun hart al gelucht over 't voor hen onbegrijpelijke - dat tot een meer natuurlijke overgang tussen rivier en zee moet leiden - meerderen uit de verenigde vergadering hebben zich vervolgens niet onbetuigd gelaten. Dhr. A. E. Struik bijv., die zich met onbegrip afvroeg waarmee Rijks waterstaat bezig is. 't Allerkwalijkst nog vond hij dat geen enkele garantie gegeven wordt tot vergoeding van de geleden schade die enorm groot kan zijn. Op het eiland worden 250 ha tul pen geteeld, die van eind april tot eind juni zoet water nodig hebben. Een volgende klacht was van dhr. Joh. van Nieuwenhuyzen, wie over tuigde hem trouwens van het nut van het 'hele verhaal', „'t is me een kom pleet raadsel". Over het nut had ook dhr. C. Quist z'n twijfels, maar z'n konklusie mocht duidelijk zijn. „Vijf of tien zalmen zijn belangrijker dan een gezonde aardappel of korenaar!" Dat gold trouwens in z'n algemeen heid, men vond geen ekonomische onderbouwing in 't verhaal van dhr. Knijpers. Dhr. Knijpers kaatste echter terug dat een gezond en goed funktionerend milieu een ekonomische faktor van grote betekenis is. Dhr. Knijpers vermocht de afwijzende stemming niet om te buigen; de ver enigde vergadering blijft zich verba zen en heeft z'n zorgen voor de toe komst waarin misschien niet meer over zoet water beschikt kan worden, want 't lijkt de hoofdingelanden een al te sterk verhaal dat de overheid die voorziening voor zoveel geld naad loos aan zal passen. „Nooit zal zalm en spiering uit het binnenwater zoveel opbrengen als de ruilverkaveling heeft gekost", gramde dhr. C. Stehouwer. Hij behoort tot de schare die 't niet begrijpt dat vis zonodig binnengelaten moet worden, terwijl het grote, zoute water, zo dichtbij is. „Een paar stekel baarsjes, wat spiering en wat zalmen zullen ons veel geld gaan kosten', voorspelde dhr. Stehouwer. Zaterdag 17 december a.s. houdt de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middelharnis-Som- melsdijk voor de 15e keer haar onderlinge solistenconcours. In het repetitiegebouw van Sempre aan de Juliana van Stolberglaan te Middel hamis zullen weer diverse solisten te beluisteren zijn, zowel op blaasinstru ment als op slagwerk. De jeugdleden tot 18 jaar zullen wederom 'strijden' om de 'Gerrit van Lente wisseltrofee'. Als jurylid zal de heer Leo van den Berg aanwezig zijn en de pianobegelei ding is, zoals altijd, weer in handen van Wim Soeters. Ook staat er een optreden van het Jeugd-orkest op het programma en ook de beide blokfluitgroepen, beginners en gevorderden zullen van zich laten horen. Misschien bent u van plan muziekles te gaan nemen, of misschien bespeelt u al een instrument? Dan is dit een mooie gelegenheid om kennis te maken met 'Sempre Crescendo'. U kunt alle informatie krijgen over de opleiding op een blaasinstrument of op slagwerk, door volledig bevoegde docenten, aan een Rijkserkend oplei dingsinstituut. Bovendien kunt u informatie krijgen over de blokfluitgroepen, waarvan er waarschijnlijk in januari weer één van start gaat. U bent van harte welkom op 17 decem ber in de 'Notenkraker', Juliana van Stolberglaan te Middelhamis. De zaal is open om 19.00 uur, het concours begint om 19.30 uur. COMBi Eigenaren van ondernemingen worden gewaarschuwd tegen de manier van handelen door een bedrijf dat zegt een landelijke faxgids samen te stellen. Na een faxbericht wordt telefonisch kontakt gezocht aan welk kontakt een opdrachtbevestiging wordt ontleend in de faxgids te worden opgenomen. Er wordt tegen gewaarschuwd de toe gestuurde opdrachtbevestiging niet achteloos te ondertekenen omdat u anders aan een kontrakt vastzit. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGBARE C3 EU C=> C=I C3 ca C3 CD CD OUDDORP - WestsfraaJ 35 - Teletoon I01S78I 16 12 !^a)^ 3734 ftEWSSE - Pnntsnop - Hogezoom t?2 - Teletoon (Ot 1 !6j 24 OJ SOMMELSDIJK - Westkrakeelstraai 8 - Teletoon (0T870) 8 68 ■11

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1