In ieder huis een VDH kluis! -ill ES UW KEUKEN BÜT/£i.EA4AN... tieleman voor olie zekerheid b.v. aannemingsbedrijf Winkels v/h Bezuijen PRESTATIE IN HANDZAAUFORmAT Dagboek van een Stellendamse Indië-ganger iiiiiiiiiiiiiilliiilil lli(llili|i||iilliilp iii|i||ii|iiil|:p|IIH e nieuwe serie MUURKLUIZEN N.A. v.d. HOVEN ZONEN B.V. keukencentrum VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 -46- In het schetsje 'Sterren, lief en leed' werd een offi cier te kijk gezet als schooljongen, als militair in de rimboe en tenslotte als gepensioneerd en afgeleefd man in huize Bronbeek. Uiteraard werden er bij ac- cordeonmuziek vele bekende Hollandse smartlappen gezongen. Zondag, 9 juli Afscheid van drie gewondenverzorgers Vandaag namen we afscheid van Ribbers, Pen en de Vreese, die als toekomstig student vervroegd naar huis terugkeren. Het grootste deel van de dag doorge bracht met het invullen van pokkencertificaten een vervelend karwei. In de avonduren nog een militair behandeld, die hevig bloedend uit een grote hoofd wond werd binnengebracht. Dinsdag/woensdag 11/12 juli Ondanks alle drukke werkzaamheden ben ik toch weer aangewezen als wachtcommandant. De dokter heeft een scherp protest laten horen en heeft de toe zegging gekregen dat hij mij voortaan niet meer voor wachtdiensten zal behoeven af te staan. Als men woord houdt zou dit dus de laatste maal zijn. Met een van de dokter geleend boek, getiteld 'Radicale Thera pie', waarin het door psychische oorzaken ontstaan van ziekten wordt beschreven tracht ik de slaap te verdrijven. Voor het eerst in mijn tropen diensttijd trad ik vanmorgen op als commandant bij de vlaggen- parade. Donderdag, 13 juli In januari en februari werden tientallen militairen uit ons bataljon gedetacheerd bij diverse diensten en bu reaus in Soerabaja en Malang. Ze werden in de ad ministratieve sektor geplaatst ter afwikkeling van de lopende zaken. Blijkbaar heeft men nu alles onder controle, want ze keren thans per dozijn terug in ons bataljon. Elke morgen als de post bezorgd wordt tref fen we een lijst aan waarop de namen van de terug gekeerde 'jongens' worden aangegeven. Ze moeten zich bij ons melden en krijgen als 'beloning' een re- vaccinatie en tetra/tetanus injektie. We hebben het dan ook zeer druk. Dat ligt voor de tirailleurs, die nog steeds in de havenloodsen vertoeven geheel anders. Daar is de verveling nog steeds de grootste vijand. Zondag, 16 juli Na een drukke week gisteravond ontspanning gezocht en gevonden in één van de bioscopen. De films 'Dra gon Seed' bleek een schitterende Chinese verzetsfilm te zijn. De opnamen van het Chinese landschap, waar het ondergrondse verzet tegen de Jappen plaatsvond, waren werkelijk bijzonder mooi. Na afloop van de film in 'Raffy's Cafetaria Bar' nog wat verfris- sends gedronken en wat nagepraat. De prijzen van li monade, zuurzak en andere frisdranken stijgen met de week en de vraag om hogere fooien wordt dringender. Het was een zeer warme dag, die ik voor het grootste deel, gezeten in een oude stoel, op één van de afge meerde vlotten heb doorgebracht. Met een licht ver koelend briesje was het daar best vol te houden. Je geniet van het uitzicht en van het altijd in beweging zijnde water. Bij het doorbladeren van de kranten wordt je telkens gekonfronteerd met een toenemende spanning tussen Moskou en Washington. Het Kore aanse konflikt dreigt de wereldvrede in gevaar te brengen. Maandag, 17 juli Islamitische feestdag In verband met een Islamitische feestdag wordt er voor zover de dienst dit toelaat zondagsdienst gehou den. Een vrije dag, waarop ik ook nog veel post ont vang is altijd welkom. In de brieven wordt gevraagd of ik Marius Blokland, matroos en dorpsgenoot, die hier per 'Zuiderkruis' arriveerde, reeds heb ontmoet. Tot op heden was dat niet het geval. Op deze vrije dag besluit ik om op onderzoek uit te gaan in het marine-kamp, waar ik hem inderdaad aantref. We brengen de avond gezamenlijk door in de kantine van het bivak. Dinsdag, 18 juli Nederlandse troepen naar Korea? Aan de oproep van de Verenigde Staten aan 52 lan den om ook troepen zenden naar Zuid-Korea is tot op heden geen gehoor gegeven. Engeland blijkt wei nig interesse in het avontuur te hebben en schuift het verzoek door naar een aantal kleinere landen, waaron der ook Nederland. Men beweert, dat een aantal Engelse bladen gesuggereerd hebben de nog in Indo nesië verblijvende Nederlandse troepen over te bren gen naar het strijdtoneel. De PCJ zender maakte al thans gewag van deze berichten. Gelukkig maakte de nieuwsdienst hedenmorgen bekend, dat de Neder landse regering niet van plan is dienstplichtige mili tairen in te zetten in het Koreaanse konflikt. Door het konflikt bestaat echter wel de mogelijkheid dat het repatriëringsschema vertraagd wordt omdat het moei lijker wordt troepenschepen te charteren. Nu ja, een maand meer of minder maakt ook niet zoveel meer uit. Woensdag, 19 juli Zoals maandagavond afgesproken, zullen Marius en ik vanavond de stad ingaan. Doordat ons wagenpark tot een minimum is beperkt, moet ik bijna twee kilo meter lopen voordat ik een lift naar de stad weet te bemachtigen. Bij vertraagde aankomst op de afge sproken plaats, de mariniers 'toko', zat Marius te wachten achter een flinke pils. Na wat geslenter door de stad strekken we de benen in een bioscoop waar de film 'God is me tot copiloot' wordt vertoond. Een film vol luchtgevechten en bombardementen. Bij het zien van al dat geweld en ellende, denk je onwillekeu rig aan het strijdtoneel in Korea en aan de gespannen verhoudingen tussen Oost en West. Donderdag, 20 juli Het Korea-konflikt Met veel belangstelling volgen we de nieuwsberich ten over de oorlog in Korea. De Amerikanen zijn niet opgewassen tegen de fanatieke Noordkoreanen. Er worden steeds meer troepenschepen gecharterd en in gezet voor het vervoer van strijdkrachten naar Korea. Met een bezorgd hart vragen we ons af of het Korea- konflikt zal uitlopen op een nieuwe wereldoorlog. Ook uit brieven, die we van thuis ontvangen, blijkt dat men in Holland niet gerust is. Er wordt zelfs weer gehamsterd. In de krant van 18 juli lezen we, dat de Nederlandse regering tot de konklusie is gekomen, dat het technisch onmogelijk is om grondstrijdkrach ten naar Zuid Korea te zenden. Hiennede neemt de regering stelling tegen de in het Britse kabinet geop perde idee om de nog in Indonesië gestationeerde Nederlandse troepen naar Zuid Korea te sturen. Al deze berichten zijn het gesprek van de dag. Nog af gezien van de onjuiste veronderstelling dat wij zo goed bewapend zijn is het blijkbaar ook niet tot de Britten doorgedrongen, dat de hier nog aanwezige troepen door al het politieke geharrewar en teleurstel lingen moreel en psychisch volkomen ongeschikt zijn om aan een nieuw politiek avontuur deel te nemen. Zaterdag, 22 juli De zon is reeds enkele uren geleden bloedrood onder gegaan. De avond van de laatste werkdag is weer aan gebroken. Ontelbare sterren schitteren aan het firma- nent. Het water kabbelt tegen de glooiing van de kade. Aan de overzijde van de haven ligt de 'Grote Beer', die men met de laatste gewonde en zieke mi litairen zal vertrekken. Vanavond nemen we afscheid van gewondenverzorger Bakker, die als toekomstig student ook toestemming heeft gekregen om ver vroegd te repatriëren. Deze week verlieten drie troe pen transportschepen de haven van Soerabaja. Het aantal Nederlandse burgers dat naar het vaderland vertrekt neemt met de dag toe. Velen van hen hebben jaren lang in Jappen kampen doorgebracht en dach ten na de oorlog het wreed onderbroken leven onder de tropenzon in Nederlands-Indië te hervatten. Door het uitroepen van de republiek Indonesië werd het echter een grote teleurstelling. Voor velen een ware tragedie! Zondag, 23 juli Vertrek van de 'Grote Beer' Onder de diep blauwe hemel ligt de 'Grote Beer' ge reed voor vertrek. We staan om 08.00 uur op de kade om onze kameraad Bakker uit te wuiven. Het is op de kade een bont gewemel van uniformen van land-, lucht- en zeestrijdkrachten. De dragers van al die uni formen komen afscheid nemen van hun kameraden. Onder het spelen van het Wilhelmus door de Pijper band maakt het schip zich los van de kade. Bewegingloos staan de militairen op de kade en op het dek van het vertrekkende schip in de houding en brengen de groet. De afstand tussen schip en kade neemt snel toe en bekende gezichten vervagen. De opvarenden hebben de tropentijd achter de rug. He laas, zijn er velen aan boord die door de opgelopen verwondingen hun leven als gehandicapte zullen moeten voortzetten. Via de patrijspoorten zien ze de stad uit het gezicht verdwijnen. De herinneringen en gevolgen van het verblijf in Indonesië zullen blijven. Ze zijn onuitwisbaar en niet meer te herstellen. Na een kwartier stroomt de kade leeg en velen haast ten zich om nog op tijd in de garnizoenskerk te ko men. Na de kerkdienst begeven we ons naar de wo ning van dokter de Neef, die ons heeft uitgenodigd om de middagmaaltijd temidden van zijn gezin te ge bruiken. We maken gretig gebruik van het aanbod. Een goede rijstmaaltijd met alle daarbij behorende groenten is niet te versmaden. Zeer zeker niet als je die kunt gebruiken in een omgeving waar een nor- hiaal gezinsleven wordt geleid. Wat kun je naar een gewoon gezinsleven verlangen. Eerlijk gezegd meer dan naar Holland. Na terugkeer in ons verblijf, terug in de mannenmaat schappij, wordt het verlangen naar je verloofde heftig. Wat zou je graag een uurtje samen willen doorbren gen. „Hoe lang zal het nog duren voor je elkaar weer in de armen sluit?" {wordt vervolgd) grond-, weg- en waterbouw cultuurtechnische werken sportvelden, tennisbanen straatwerken rioleringen Stoofweg 15 Postbus 70 3253 ZH Ouddorp tel. 01878-1324 Molenweg 11 3255 AP Oude Tonge tel. 01874-1558 4210,4220,4230,4240 STEENBERGEN Neem niet nog langer risico... Tegen brand en inbraalt. Voor de zaak en privé. KLUIZEN (zakelijk gebruik) v.a. 525.' MUURKLUIZEN vanaf 257.' VLOERKLUIZEN vanaf/593. DATABOX vanaf/643. Vervoer- en servicedienst door het gehele land. Lid van de VNS .Biandvrüe deuren Kluisdeuren .Brandvrijekasten Occasions ««v"' I.Banksatetol^tten, WAPENKASTEN vanaf/800.- BRANDKASTENFABRIEK Naar een ander eiland, Java handige, compacte bouw, laag eigen gewicht uiterst wendbaar, draaistraal 4m, 4WD grote hydraulische capaciteit, 68 l/min. Duitse International motor (alle types) moderne gesynchroniseerde transmissie met powershift scherpe prijs: compleet uitgerust 72.500,- 4240-4WD-90 PK (66 kW) XL cabine inclusief 3 jaar "All-in" garantie/verzekering IVIODERIME IVIECH/VrvJISATIE Voor informatie: Jan de Jong Tel. 01878-2514 Riiksstraatweg 100 PB. 7011 3286 ZG Klaaswaal Tel. 01864-1000 Fax 01864-1602 STEENBERGEN, IMPORTEUR/HOOFDDEALER van o.a.: Accord, Amazone, Beyne, Cloas, Case IH, Climax, Gruse, Holmer, Kongskilde, Krakei, Lemken, Muller, Stoll, Tim, Veenhuis, Votex, Wap. Breng vrijblijvend een bezoel< aan onze showroom en laat u op deskundige wijze voorlichten dooreen van onze veiligheidsexperts. Wij leveren u vanuit eigen fabriek, inclusief BTW, o.a.: HOMESAFES voorprivé va. 310.' (Vereniging van Nederlandse Safefabrikanten) Tnt ons leverings- p^gramrr-a behoren ook 50 MODELLEN Showroom dagelijks geopend van 09.00-16.00 uur 's zaterdags van 09.0Ö-12.00 uur. Bedrijfsterrein "Ziedewij" no. 1 (hoek Gebroken Meeldijk), Barendrecht Telefoon 01806 -12988, Fax 01806 - 2015Ó Een nieuwe keuken is een aan schaf die ie niet zomaar even doet. Het gaat meestal om een behoor lijke investering. Daar wil je dan ook jaren plezier van hebben, dus ie walt wel een beetje zekerheid. Keukencentrum Tieleman kan u, dankzij ruim 30 jaar ervaring, een heleboel zekerheid bieden. Wij hebben het hieronder even op een rijtje gezet. Ruime, overzichtelijke showrooms. In onze showrooms in Melissant en Spijkenisse zijn tiental len komplete keukenopsteliingen te bewonderen rnet een enorme ver scheidenheid in aanrechtbladen en inbouwapparatuur. Gerenommeerde merken. Tiele man levert uitsluitend keukens van fabrikanten als AIno, Keiler, Eggers- mann, Pronorm en Studioform. Namen die garant staan voor een uitstekend produkt. Gespecificeerde offerte. Deskun dige Tieleman medewerkers maken voor u geheel vrijblijvend een eerlij ke, goed uitaewerkte offerte met een duidelijke tekening. Maatcontrole. Voor wij de keu ken bij de fabriek bestellen wor den alle moten door ons bij u thuis zorgvuldig gekontroleerd. Eigen montagedienst. In tegenstelling tot vele andere bedrijven wordt het plaatsen van de keukens bij Tieleman niet aan derden uitbesteed. Het hoeft geen betoog welke werkwijze de meeste zekerheid biedt. Alle bijkomende werkzaam heden. Ook gas-, water-, elek- tro- en tegelwerk kunnen desge wenst door ons worden verzorgd. Gratis demonstratie. Wanneer uw keuken is geplaatst kunt u desge wenst een uitgebreide demonstratie krijgen van de apparatuur, gewoon bij u thuis en helemaal gratis. Eigen servicedienst. Keukencen trum Tieleman is een van de weinige bedrijven op dit gebied die over een goed georganiseerde servicedienst eschikt. Eventuele problemen rnet uw keuken kunnen daardoor altijd met de meeste spoed worden verhol pen. Renovatie. Tieleman medewerkers demonstreren ook op overtuigende wijze hun vakmanschap bij de reno- varie van oudere keukens. Dergelijke keukens zijn vaak nog in een uitste kende staat maar de apparatuur is verouderd of het oonrecntblad vol doet niet meer. Keukencentrum Tiele man zorgt dat uw keuken nog vele jaren langer mee kan. n»^ maatwerk in merkkeukens Melissant, Binnenweg 7A, 01877-2555 Vrijdag koopavond. Zaterdag 10.00- 15.00 uur Spijkenisse, Theemsweg 13, 01880-22122 Donderdag koopavond. Zaterdag 10.00 tot 16.00 uur (beide bedrijven maandag gesloten).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 7