Goeree-Oveiflakkee blijft bij Zuid-Holland RPF Diamanten echtpaar Braber-Vroegindewey samen gelukkig in 'de Samaritaan' Nieuwe natuur langs het Haringvliet Met ijsclub Ouddorp naar Oostenrijk fianummMi gezellig, nabil winkekentrum D'H Diek, Garoge Knöps GS Zuid-Holland: KERSTZANGAVOND SNUFFELMARKT De teelt van wortelen Kerkdienst voor gelovigen met allergie Winkelen in ome Auto Showroom to. 50 Octosions Qonvieiil: Middelhai )-86888< KIEVIT WARMTE RPF-jongeren bieden heldere blik op het milieu Uitnodiging kerstviering 'Van Vrouw tot Vrouw' Kerstbingo 'de Zwaluw' Kerst praise en ontmoeting Kerstzangavond Herkingen Preekbespreking Indonesisch koken VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 No. 6358 POSTBUS 8 - 3240AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zien geen aanleiding om Goeree- Overflakkee van Zuid-Holland naar Zeeland te laten overgaan. GS zijn tot deze uitspraak gekomen nadat ze de mening van de gemeenten op Goeree- Overflakkee hadden gepeild. De vraag hield verband met de vorming van de nieuwe provincie Rotterdam, waar Goeree-Overflakkee geen deel van zal uitmaken. GS hadden de vier gemeenten, Goedereede, Oostflakkee, Middelhamis en Dirksland de vraag voorgelegd of Goeree-Overflakkee in die situatie naar Zeeland zou moeten overgaan, dan wel bij Zuid-Holland zou moeten blijven. De raden van Goedereede en Oostflakkee hebben dezer dagen in meerder heid voor overgang naar Zeeland gekozen, de raden van Dirksland en Mid delhamis hebben daarentegen in meerderheid hun voorkeur uitgesproken voor een blijvende indeling bij Zuid-Holland. Nu de gemeenten op het eiland niet tot een eensluidende opvatting zijn ge komen, hebben Gedeputeerde Staten de knoop doorgehakt. Zij stellen het op prijs dat Goeree-Overflakkee ook na de vorming van de nieuwe provin cie Rotterdam deel van de provincie Zuid-Holland blijft. Naar hun oordeel biedt deze keuze goede perspektieven voor de ontwikkelingen op Goeree- Overflakkee. In nauwe samenwerking met de gemeente zullen ze daar ver der inhoud aan geven. Gedeputeerde Staten zullen hun standpunt over Goeree-Overflakkee be spreken met de statencommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken, die op 27 januari bijeenkomt. COMBi DEN BOMMEL Het Chr. dameskoor 'de Lofstem' houdt D.V. dinsdag 20 december een Kerst zangavond in de Ned. Herv. Kerk te Den Bommel. Aanvang 19.30 uur. Medewerking verlenen: ds. A. Vos, vo caal ensemble 'Cantiona Musicum' uit Nieuwerkerk o.l.v. dhr. A. van 't Geloof; het chr. dameskoor 'de Lofstem' o.l.v. dhr. P. H. Wessels. Na afloop is er gelegenheid koffie te drinken in 'Bij de Bron' naast de kerk. Allen hartelijk welkom. (vlooienmarkt) zaterdag 10 december DE STAVER, Middelhamis 9.00 tot 15.30 uur Inl. huur kraam: (05220) 51013 De laatste jaren is de teelt van wortelen op Goeree-Overflakkee toegenomen. Vooral de teelt van B-peen. Daarnaast wordt er natuurlijk al jaren C/D peen (winterwortelen) geteeld. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichüng organiseert daarom een lezing over de teelt van wortelen. Hiervoor zijn uitgenodigd: ing. R. Vader (DLV-team volle- grondsgroenten. Horst). Onderwerp: teelt, bemesting, gewas bescherming, saldo's. ing. J. Schoneveld (P.A.G.V., Lely stad). Onderwerp: Geleide bestrijding van de wortelvlieg. Tevens is er een medewerker van de 'Groene Vlieg' aanwezig. Datum: dinsdag 13 december 1994. Plaats: 'De Schakel', Dirksland. Aanvang: 19.30 uur. Door de aankoop van 75 ha buitendijks gebied door het Bureau Beheer Land bouwgronden is het mogelijk geworden een nieuw natuurgebied te ontwikkelen langs het Haringvliet. Het ontwikkelen van dit gebied is een gezamenlijk initia tief van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en van Rijks waterstaat. Beide partijen financieren de aankoop. Het gaat om een strook buiten dijks gebied langs het Haringvliet in de polder Westplaat op Flakkee (gemeenten Middelhamis en Dirksland). In het komende jaar wordt een plan ge maakt voor de inrichting van de polder Westplaat. Het is de bedoeling dat de gronden in 1996 aan het agrarisch ge bruik worden onttrokken en dat de pol der dan wordt ingericht voor de natuur. Het gaat om maatregelen waarmee een open verbinding ontstaat tussen de pol der en het Haringvliet. Het water van het Haringvliet krijgt dan vrij spel in de polder. Hierdoor wordt de polder een pleister plaats voor trekvogels en kunnen plante- soorten die kenmerkend zijn voor het ri vierengebied zich spontaan vestigen. Staatsbosbeheer gaat het nieuwe natuur gebied beheren. De Westplaat is een globaal begrensd natuurontwikkelingsgebied. Natuuront wikkeling is een belangrijk onderdeel van het natuurbeleid van de overheid dat is beschreven in het Natuurbeleidsplan. Volgens dit in 1990 vastgestelde plan wordt in Nederland ca. 150.000 ha land bouwgrond aangekocht om bestaande natuurgebieden te versterken en nieuwe natuurgebieden te ontwikkelen. BOISE - In Boise in de Amerikaanse staat Idaho biedt een methodistenkerk een wekelijkse dienst voor gelovigen met allergie aan. Met name mensen met een ernstige mate van allergie voor huis- stof en synthetische stoffen, worden on nodig van de kerkdiensten uitgesloten, meent predikant Tom Tucker. Aan de dienst die in een stenen kerkgebouw wordt gehouden, mogen alleen gelovigen gekleed met natuurlijke stoffen en zon der deodorant, haarspray of aftershave op, deelneen. De bijeenkomst wordt door een dozijn mensen uit Boise bezocht. in onze tiidelijke huisvesting, het voormalige formido pond UW OPEL DEALER' AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER IJsclub Ouddorp organiseert een korte wintersportvakantie naar het Oostenrijk se wintersportgebied aan de Weissensee, waar elk jaar de Alternatieve elfsteden tocht en de alternatieve elfstedentoer- tocht wordt gereden. Daar kan door iedereen aan worden deel genomen. Naast die evenementen kan er van alles gedaan worden, zoals: Schaatsen Skiën Langlaufen Toeren met de arreslee of met de bus. Voor elk wat wils. De tocht vangt aan: maandagmorgen vroeg, 30 januari 1995, tot zaterdag avond 4 februari. Deze reis is geheel verzorgd, incl. huur ski's/schoenen, les, liftpas, en verblijf in een Hotel op basis van half-pension, voor de prijs van 650,- p.p. Heeft u interesse, bel dan vóór 14 de cember naar Klarie Hoek, tel. (01878) 3100. P.S. Van Ooltgensplaat tot Ouddorp aan Zee, iedereen kan mee. Bel snel, want vol is vol. Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK De RPF-Jongeren van de afdeling Goe ree-Overflakkee hebben afgelopen zater dag door middel van een korte ludieke aktie een aantal van haar ideeën over de praktische toepassing van milieustand punten, aan het publiek gepresenteerd. Uitgerust met emmers water, spons en zeem trok een tiental jongeren naar het parkeerterrein aan de Beneden Westdijk te Middelhamis om te-midden van de Sinterklaasdrukte een aantal van hun milieu-standpunten praktisch kracht bij te zetten. Door middel van het aanbieden van een gratis wasbeurt voor de autoruit werd aandacht gevraagd voor een aantal mi- lieu-aspekten in direkte relatie tot de Sint Nicolaas-aankopen. In een aangeboden brief werden Sint en Piet opgeroepen om zeer milieu-bewust te werk te gaan bij hun aankopen. Als konkrete aandachts punten werden genoemd: beperking van milieu-onvriendelijke verpakkingen, ver mindering van gebruik van energie-ver slindende apparaten, nadruk op recycle baarheid van produkten en de beperking van het autogebruik. Over het algemeen werd de aangeboden dienst positief ontvangen door het pu bliek en kwam het in de wachttijd voor de schaarse parkeerplaatsen zelfs enkele malen tot een leuke discussie. Met de woorden van een passant over de nood zaak om niet alleen met de mond te belij den, maar ook met de daden werkelijk aktief te ondersteunen, ook als het extra geld kost, werd de insteek van de aktie prima verwoord. Gelet op de resultaten van de aktie, te weten ruim tweehonderd gereinigde autoruiten met een zelfde hoeveelheid uitgedeelde pamfletjes en een gezellige, aktieve middag, waarbij een helder sig naal naar het (tevreden) publiek werd afgegeven, kan de Jongerenafdeling van de RPF terugzien op een bijzonder ge slaagde aktie. Als ze 't nog begrepen had, dan zou de 85-jarige mevr. Johanna Braber-Vroegindewey d'r best trots op zijn geweest dat zij en haar 86-jarige echtgenoot Cornelis Braber er op hun 65-jarige huwelijksdag nog zo pront bij hebben gezeten, terwijl zelfs de burgemeester bij hen op bezoek was. Dan zou ze ook haast verlegen zijn geweest om 't kompli- ment dat haar zoons over haar hebben uitgesproken, grote kerels nu, maar met de beste herinneringen aan hun jeugd want moeder was er altijd, 't bestond niet dat ze ook maar voor één dagje 't gezin van 9 kinderen alleen zou hebben gelaten. Vader Braber, hij weet zich in verpleeghuis 'de Samari taan' verenigd met z'n 'diamanten' levensgezel, zes jaar eerder dan hij in 'de Samaritaan' opgenomen, maar zon der haar zou hij in Ooltgensplaat zijn weggekwijnd, want na zo lang kon hij haar niet meer missen, dat was trou wens wederkerig. In de verjaardagskamer werd dinsdag de 65-jarige Echt vereniging herdacht, moeder met een afwezige-, vader met een dankbare blik op 't gezicht, beiden in liefde ge dragen, dat zag je. Cor Braber is altijd polderwerker geweest, een noeste werker die 's avonds nog op een hoekje land te vinden was want 9 monden moesten gevoed en dat kon niet uit een royale beurs. Getrouwd in de crisisjaren, gevolgd door de oorlog en toen was er de ramp, maar steeds kwam het gezin sterker tevoorschijn, alleen die ene klap, daar is moeder Braber niet echt meer bovenop gekomen. Dat was toen in 1981 haar jongste, mongoloïde dochter Joke, plot seling overleed. Sindsdien is ze achteruit gegaan en dat wordt door de kinderen met zorg aangezien, 't is al een beetje afscheid Toch zijn ze gelukkig, weer samen, op hoge leeftijd en „dat hei'je niet veul", beseft dhr. Braber die gretig z'n feestelijke kop koffie neemt. Z'n 86 levensjaren lijkt hij lichamelijk ongeschonden door te zijn gekomen, alleen, z'n rechterwijsvinger is tot de helft verkort. Dat gebeurde al toen hij het land diende en dat is lang geleden. Toen zette hij z'n geladen geweer wat krachtig neer, vinger op de vuurmond en toen viel het schot. Mevr. Braber heeft bijna een leven lang met naald en draad gewerkt. Vanaf de schoolbanken naaide ze op het atelier bij Vis van Heemst in Sommelsdijk en thuis, in haar 'trouwdag', naaide ze voor particulieren en hield ze haar gezin keurig in de kleren, van oud maakte ze weer nieuw, daar kon ze echt trots op zijn. Hen worden nog goede dagen, jaren misschien, toege wenst. Op D.V. woensdag 14 december a.s. wil len wij net als in voorgaande jaren, met alle vrouwen uit de gemeente het kerst feest vieren. De bijeenkomst vindt plaats in de Doops gezinde Kerk te Ouddorp, die is open vanaf 8.30 uur. Er is dan gelegenheid met elkaar een kopje koffie te drinken. Het programma begint om 9.00 uur en zal tot even na 11.00 uur duren. De bekende dichteres Nel Benschop hoopt deze morgen als gastspreekster in ons midden te zijn. Ook u bent voor deze kerstviering van harte uitgenodigd! Neemt u ook uw fa milie, buren en vriendinnen mee? Het zal de feestvreugde vergroten als wij u sa men met hen mogen begroeten. Tot ziens op 14 december! Kinderoppas is aanwezig. SOMMELSDIJK Wijkvereniging 'De Zwaluw' organiseert op zaterdag 17 december weer de tradi tionele Kerstbingo met tal van mooie prijzen. We draaien 6 bingoronden met tussen door verlotingen en natuurlijk de super verloting met weer een superprijs. U weet, 'De Zwaluw' staat bekend om zijn gezellige bingo-avonden, en onder het genot van een hapje en een drankje gaan we er ook deze keer weer een leuke avond van maken. Dus komt u niet te laat, want vol is vol. De avond begint om 20.00 uur. Tot ziens bij 'De Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk. Heb je zin om samen met vele andere enthousiaste (jonge) mensen tot lof van de Heere Jezus Christus te zingen, kom dan op 16 december naar de Ahoy-hal in Rotterdam! Vanuit Goeree-Overflakkee wordt een bus georganiseerd. Reageer snel, want het aantal plaatsen is beperkt! Aanvang van de praiseavond is 19.30 uur. Voor de (gratis) toegangskaarten wordt gezorgd. De reiskosten bedragen onge veer 10,- p.p. Telefonische opgave: (01870)82367. D.V. zaterdag 17 december a.s. wordt er in de Nederlandse Hervormde Kerk van Herkingen een kerstzangavond gehou den. Deze avond zal het - inmiddels be kende - jeugdkoor 'Deo Juvante' uit Middelhamis o.l.v. Jaap Hollaar bekende kerstliederen zingen; Cor van der Velde bespeelt de panfluit en André v. d. Beek het orgel. Ds. A. Schaap, de plaatselijke predikant, verzorgt de meditatie. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is van harte welkom. MIDDELHARNIS De Jeugdvereniging Ichtus organiseert a.s. zondagavond 11 december D.V. een preekbespreking in het Hervormd vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring. Deze preekbespreking zal staan in het teken van Advent, en wordt gehou den na de avonddienst waarin hoopt voor te gaan ds. W. Westiand. Alle jongeren vanaf 15 jaar zijn zondag avond om half acht welkom in 'De Hoek steen'. Neem gerust je vriend of vriendin mee! (ingezonden) Zoals heel veel mensen houd ik ook van lekker eten. Tot voor kort bestonden onze warme maaltijden voornamelijk uit Nederlandse gerechten. Hierin is veran dering gekomen sinds ik een kookcursus gevolgd heb aan de Volksuniversiteit in Middelhamis. In deze lessen wordt ge leerd met verschillende kruiden, vruch ten, rijst, kook- en baktechnieken over heerlijke Indonesische gerechten en hap jes te maken. Op een avond wordt met een aantal cur sisten diverse hapjes en gerechten ge maakt, die op het eind van de avond dan naar huis meegenomen kunnen worden. De kookcursus wordt begeleid door me vrouw van der Have-Dessauvagie, die het geheel tot een leerzame en niet te vergeten smaakvolle avond maakt. Ove rigens heeft zij sinds kort, in goed over leg met de Volksuniversiteit, een eigen kookcursus ontwikkeld die het komend voorjaar van start gaat. Over de Kookcursus, en de begeleiding hierbij ben ik zeer tevreden. Deze cursus kan ik dan ook van harte aanbevelen aan iedereen die geïnteresseerd is in het be reiden van Indonesische gerechten. A. Visser Sommelsdijk, 2 december 1994 Ramoco b.v. RENAULT-dealer Verkoop -I- Service (01871) 16 62 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOHTAGE - FOTOGRARE 13 CZJ E=J CJ C3 OUDDORP - Weslstraat 35 - Teletaon (01878) 16 12 Fax 87 34 RENESSE- Pnmshop- Hogezoam 172- Telefoon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeetsiraat 8 - Telefoon (01870) 86841 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelliarnis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1