Garage Knöps bouwt prachtige nieuwe sliowroom voor gebruiict Kunstzinnig gedelete tafels Nee dank u, ik ben gestopt met roken Stekken snel laten wortelen met Poken stekpoeder Waarom lid van de Nederlandse Patiëntenvereniging? Aktie 'Boeren planten bomen' EILANDEN-NIEUWS Uitslag balonnenwedstrijd de Zwaluw Sommelsdijk Zitting Herv. kerkvoogdij Bijeenkomst oud-militairen Indië en Nieuw Guinea Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 6 DECEMBER 1994 Als stilstand achteruitgang-, en beweging vóóruitgang betekent, dan is wel duidelijk dat Herman de Blok met garage Knöps, het bedrijf waar van hij sinds drie jaar alg. direkteur en eigenaar is, voor het laatste geko zen heeft, vóóruitgang. Dat brengt werk aan de winkel, bouwkeet en hei stelling bezetten daarom een deel van het terrein. Dat deel wachtte nog een lukratiever be stemming dan alleen maar een stuk land bouwgrond te zijn; architektenburo Ir. Jos Heesbeen b.v. heeft een fraai ont werp gemaakt voor een showroom voor gebruikte wagens, 70 a 80 stuks, en ge reed rond Pasen want traditioneel pakt Garage Knöps dan behoorlijk uit. De showroom (1300 m-!) krijgt een plat, hellend dak zoals het naastgelegen poli tiebureau en de wagens staan op de bega ne grond en op een verdieping. Alleen maar top-occasions trouwens die zó'n mooi onderkomen nog alleszins waardig zijn, garage Knöps heeft daar een aan zienlijke omzet in, heet zelf specialist te zijn in 'jong gebruikt'. „We willen het Autocenter van Goeree- Overflakkee worden", laat dhr. de Blok weten, ruimte en energie heeft hij vol doende beschikbaar. Een mega-bedrijf heeft hij op het oog, z'n merk Opel, is de meest verkochte auto op Goeree-Over- tlakkee (en al 26 jaar 's lands meest ver- kcx:hte), 60% van de verkoop zet Garage Knöps af buiten het eiland aan particulie ren en bedrijven. Vixirts wordt een ver- huurafdeling van personenwagens gerund, is er een eigen leasemaatschappij en een eigen schadebedrijf (voor alle merken) dat kontrakten heeft gesloten met verzekeraars als schadegarant en Top-herstel, en dan is er nauwelijks nog te wensen over of het moest een eigen wasstraat zijn. Die komt er trouwens ook, zo is het v(X)memen. Met de gemeente Middelhamis werd re centelijk grondruil gepleegd. Een strook grond langs de Langeweg werd geruild voor een strook langs de Olympiaweg waarlangs een entree wordt gemaakt naar Defam. de Blok wist zich erg betrokken bij de paalslag. de nieuwe showroom en het schadebe drijf. Kortgeleden werd het Mobil-station ver nieuwd en aangepast aan de eisen (ook de milieu-eisen) van deze tijd. Wanneer de nieuwe showroom er is en de carwash is gerealiseerd, dan staat er inderdaad dat mega-bedrijf dat dhr. de Blok voor ogen staat. Garage Knöps telt ruim veertig medewerkers die staan voor Opel, de marktaanvoerder die een schittertende kollektie wagens biedt, de Corsa vanaf 22.500,- tot de Omega van 100.000,-. Donderdag ging de eerste paal de grond in, de 3 kinderen van de fam. de Blok, Patrick, Mariclle en Marjolein hebben zich met genoegen daarbij beijverd want een mooie nieuwe showroom, inderdaad, die was n(xlig. Eigenlijk was 't niet echt representatief geweest in de oude sport hal waarin een tijdelijk onderkomen was gevonden al was men eniiec geholpen. Die nieuwe dat wordt nogal wat mooi ers! De nieuwe showroorrj komt langs de Olympiaweg. naast de showroom voor nieuwe wagens Kortgeleden hebben we in de kranten kunnen lezen hoe of de minister van Jus titie denkt over normen. Mevrouw Sorgdrager weigert uit te gaan van vaste ijkpunten. Zij vindt normen in de resultanten van de samenleving. De samenleving bepaalt dus welke normen en waarden in haar beleid gehanteerd worden. De overheid heeft dan slechts de taak om te registreren en in wet- en regelgeving vast te leggen wat de mening is van de huidige maatschappij. De volkswil wordt dan uiteindelijk maat gevend en niet de eis te leven naar de geboden des Heeren. Hoe worden dan zaken rondom dood en leven gehanteerd? Geen vaste bodem maar een stuurloos schip dat meedrijft op de golven en bare ven van wat de publieke opinie wil. Men gaat uit van de absolute vrijheid van de mens als norm, zeker in medisch- ethische kwesties. D.V. 1 april 1995 wordt de Wet op de Geneeskundige Behandelingsovereen komst (WGBO) van kracht. Kernpunten uit deze wet zijn; - informatieplicht van de arts voor de medische behandeling - toestemmingsvereiste van de patiënt voorde behandeling - registratieplicht, inhoud en bewaarter mijn van het med. dossier - inzage-, afschrift- en vernietigings recht voor de patiënt van medische gegevens. Aan deze zaken werd door de artsen al min of meer aandacht geschonken maar wettelijk geregeld is er tot nu toe niets. Deze wet kan bijdragen tot een betere zorgverlening, maar ook de vertrouwens relatie tussen arts en patiënt verzakelij ken. Dit kan toch niet de bedoeling zijn?! Bij problemen rond de medische behan deling kan het gevaar bestaan dat het medisch dossier verwordt tot een juri disch dossier. Al met al zaken waardoor u het, als pa tiënt, steeds moeilijker vindt om te weten wat wel of niet goed is in procedures rond uw behandeling. U komt toch voor de behandeling en niet voor een procedure! Daaromis het goed dat er een patiënten vereniging is, die uw belangen behartigt. Wij hopen dat u ook het belang inziet van een sterke vereniging en dat kan alleen met uw steun. Wordt daarom lid van de Nederlandse Patiëntenvereniging! Bel (01878) 3149 NPV afd. Gocree- Overflakkee of (08385) 24818 van het landelijk bureau van de NPV. Afgelopen zomer, op 12 augustus, zijn aan het eind van het Indianenfeest onge veer 100 ballonnen opgelaten. Deze bal lonnen bleken de wind mee gehad te hebben, want ze zijn erg ver gekomen. In totaal zijn er 21 kaartjes terugge stuurd, 5 uit Nederland, 13 uit voormalig West-Duitsland en 3 uit vcx^rmalig Oost- Duitsland. De verste ballon is gevonden in de plaats Görlitz, bijna aan de Poolse grens. Tijdens de knutselmiddag van 9 novem ber zijn de prijzen, die door Van Lint Autoschade ter beschikking zijn gesteld, uitgereikt aan de meisjes wiens ballon nen het verste gekomen zijn. Dit waren: 1Seleste v. d. Hoek, gevonden in Görlitz (nabij de Poolse grens). 2. Petra Mastenbroek, gevonden in Weis.scnfels. 3. Tamara Zwanenburg, gevonden in Jena. Sclcste was niet aanwezig, maar haar prijs is later afgehaald. Allemaal heel hartelijk gefeliciteerd en Van Lint Autoschade hartelijk bedankt. Hopelijk doen jullie volgend jaar weer allemaal mee. Onder deze titel presenteren Theetuin De Bongerd te Herkingen en De Kantbloem te Nieuwe Tonge een aantal bijzondere kersttafels van 7 t/m 10 december. Tijdens deze dagen kunt u zien wat er allemaal gedaan kan worden met servet ten, in De Kantbloem is er een zgn. workshop waar u tussen 14.00 en 16.00 uur ook zelf servetten kunt vouwen. In De Kantbloem zult u ook artikelen tegen komen van Theetuin De Bongerd en ziet u schilderijen uit Galerie De Parterre. In Theetuin De Bongerd kunt u op deze dagen, tussen 14.00 en 16.00 uur, kerst engelen maken die u later op uw kerst- tafel als kandelaar kunt gebruiken. Na-, tuurlijk is er nog veel meer te ontdekken in de Theetuin, vele kleine kado-artike- len aangevuld met werk van De Kantbloem en keramiek van Galerie De Parterre. Ook in Galerie de Parterre in Middel- harnis zult u zo'n kunstzinnig gedekte tafel zien staan die een geheel eigen sfeer geeft aan de expositie van kunstenaars van Goeree-Overflakkee. Alle bezoekers die tussen 7 en 10 de cember een bezoek brengen aan de kunstzinnige tafels kunnen hun naam invullen en maken kans op mooie prij zen. Theetuin de Bongerd: Molendijk 65 in Herkingen, 10.00 tot 18.00 uur, vrijdag tot 12.00 uur. De Kantbloem: Westdijk 23 in Nieuwe Tonge, 10.00 tot 18.00 uur, vrijdag tot 21.00 uur. Galerie de Parterre: Voorstraat 31 in Middelhamis, donderdag 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag 14.00 tot 21.00 uur en zater dag 10.00 tot 17.00 uur. HERKINGEN De kerkv(x)gden van de Hervormde Ge meente te Herkingen zijn voornemens op zaterdag IO december a.s. de jaarlijkse zitting te houden voor de betaling van erfpacht- en zitplaat.sgelden. Zij hopen daartoe 's morgens van 11 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 4 uur aan wezig te zijn in het Hervormd vereni gingsgebouw, Scharloodijk 35. De Stichting Natuur- en Land schapsbeheer Zuid-Holland (NLB) houdt dit winterseizoen voor de tweede keer de aktie 'Boeren plan ten bomen'. De aktie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuidhollandse platteland te stimu leren inheemse struiken en bomen aan te planten. Via de aktie 'Boe ren planten bomen' kunnen zij tegen lage prijzen plantmateriaal en beschermingsmaterialen bestel len bij de Stichting NLB. Deze worden bovendien gratis thuisbe zorgd! De eerste leveringen vinden nu plaats, maar er is nog volop ge legenheid te bestellen voor de twee de leveringsrondc, begin maart. Vorig jaar werd de aktie 'Boeren planten bomen' voor het eerst in Zuid-Holland gehouden. En met sukses: ruim 100 eige naren plantten afgelopen winter zo'n lO.(XX) bomen en struiken aan. De aktie wordt gezamenlijk georganiseerd met het Stichts Landschapsbeheer in Utrecht. Daar l(X)pt de aktie al 7 jaar zeer succes- Groen platteland Tijdens de aktie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, Icilinden om de boerde rij, hoogstamvruchtbomen in een boom gaard, inheem.se sierbomcn en -struiken op het erf, jonge boompjes op een niet- gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerderij aanzienlijk verfraaid worden en tevens het aangezicht van de Kwaliteit is het blad voor uw jamuiebericnten Het door de Stichting NLB geleverde plantmateriaal is van uitstekende kwali teit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gerenommeerde kwekers. Bovendien worden de bestel lingen gratis aan huis geleverd. De Stichting NLB zorgt ook voor goede instrukties voor de aanplant, verzorging en bescherming. Bestelboekje 'Boeren planten bomen Bewoners van het Zuidhollandse lande lijke gebied kunnen gratis het boekje 'Boeren planten bomen' met het komple- tc assortiment aanvragen bij de Stichting NLB. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van de struik- en boomsoor ten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, tocpassings- en ge bruiksmogelijkheden en de betekenis voor natuur en landschap. Ook advies over aanplant en onderhoud (telefoni.sch of aan huis) is mogelijk. Wacht met het aanvragen hiervan niet tot het laatste moment, graag ruim voor de uiterste inleverdatum van de bestellijst: 15 febru ari 1995. Het boekje 'Boeren planten bomen' is aan te vragen bij de Stichting Natuur- en Landschapsbescherming Zuid-Holland, tel. (01820) 24500. Dat roken ongezond is, weet ieder een. Eigenlijk is het ongelooflijk dat zoveel mensen toch doorgaan met roken. De meest daarvan den ken dat een plotselinge hartdood, een infarct, een attaque of long kanker iets is wat alleen anderen overkomt. Wellicht is het iets wat 'later' wel aan bod komt. Maar de tijd gaat snel en 'later' wordt al spoedig 'nu'. Dan blijkt ineens dat het beter was om het niet zover te laten komen. Jaarlijks overlijden ongeveer 30.000 Nederlanders aan de gevolgen van door roken ver oorzaakte ziektes. Veel mensen zijn begonnen met roken toen zij nog jong waren en het er min of meer bij hoorde. Je was saai en ongezel lig als je niet mee deed. Ook de tabaksre- klame voegt hier zijn steentje aan bij. Hierin wordt immers een avontuurlijk en snel leven beloofd. Geleidelijk aan wordt het roken echter een gewoonte waardoor het steeds moeilijker wordt om ermee op te houden. Je lichaam vraagt op den duur om zijn dagelijkse portie nicotine. Nico tine is een licht prikkelende stof die ove rigens in iets hogere doseringen ook snel bijwerkingen geeft in de vorm van duize ligheid, misselijkheid en hoofdpijn. Ge leidelijk aan wordt je afhankelijk van deze licht prikkelende werking. Stoppen kan altijd De belangrijkste redenen die mensen aangeven om te roken zijn: gezelligheid, stress, uit gewoonte en verslaving. Tot welke categorie rokers u ook behoort, er zijn vele redenen om te stoppen met roken. Denkt u hierbij aan uw gezond heid, aan uw lichamelijke konditie, en zeker ook aan de gezondheid van ande ren, de passieve rokers. Dat zijn mensen die indirect met u meeroken. Maar denk ook eens aan het financiële aspekt - ro ken is duur - of aan uw uiterlijk. Bruine tanden, gele vingers en een grauwe huid. Ook daar is roken verantwoordelijk voor. Bereid u zich - als u gaat stoppen met roken - er wel op voor dat u zich na de eerste week anders zult voelen. Ontwen ningsverschijnselen kunnen de overhand krijgen; duizeligheid, hoofdpijn, maag- en darmstoomissen. Verder kan het zijn dat u veel zult transpireren of last krijgt van obstipatie. Ook krijgt u meer trek in eten. Nicotine remde immers de eetlu.st. Een gewichtstoename van zo'n twee tot drie kilo is normaal. Een nadeel, dat ech ter van later zorg is. Ook geestelijk kan u het moeilijk krij gen. Immers, uw steun en toeverlaat in stressvolle situaties laat het afweten. Dat vergt nogal wat aanpassing. In het begin kan men prikkelbaar en rusteloos zijn. Wellicht slaapt u in het begin ook niet zo best. Het is echter slecht voorspelbaar hoe u op de ontwenningsverschijnselen zult reageren. De mate waarin zij name lijk voorkomen verschilt van persoon tot persoon. En wees gerust: de lichamelijke ontwenningsverschijnselen verdwijnen na enkele weken. Het overwinnen van de geestelijke pro blemen kan wat langer duren, van enkele maanden tot een of meerdere jaren. Maar daarna.. Daarna gaat u echter een prima tijd tege moet met talrijke voordelen. U heeft een betere lichamelijke konditie, u bent niet meer afhankelijk van nicotine, uzelf en uw omgeving zijn schoner, u houdt er financieel nog wat aan over en vooral... u kunt trots op uzelf zijn. Hulp bij het stoppen Stoppen met roken is vaak niet gemakke lijk. Het is voor velen dan ook prettig om daar enige hulp bij te ondervinden. Tal rijke instanties kunnen u informatie of the rapieën geven, individueel of in groeps verband. Andere methoden die worden genoemd zijn hypnose en acupunctuur. Hypnose is een dure zaak, waarbij de werkzaamheid op de lange duur nog onbekend is. Vele gunstige resultaten zijn echter wel be schreven. Acupunctuur, een oude Chinese genees wijze, waarbij naaldjes worden aange bracht op verschillende plaatsen in het lichaam wordt door sommige ziektekos tenverzekeraars vergoed. Het effekt van de behandeling is sterk wisselend. Daarnaast zijn er nog de inmiddels bekende nicotine-vervangers, zoals nico- tine-kauwgom of nicotine-pleisters. Bei den zorgen ervoor dat er geleidelijk aan een - afnemende - hoeveelheid nicotine in uw bloed wordt opgenomen. Uw huis arts kan u hierover meer informeren. Tot slot Misschien behoort u tot die groep men sen die bang zijn dat het leven alle glans verliest als er niet meer gerookt mag worden. Immers, gezellig uitgaan, een pilsje pakken en samen naar de film, ge combineerd met een sigaret maken het leven toch de moeite waard? Als we de reclame-makers moeten geloven is er inderdaad geen leven meer na de sigaret. Maar laat u niet misleiden; al die stoere binken zullen op den duur hoestend en proestend op het strand neervallen, 't Is veel prettiger leven zonder sigaret ten. In het begin is het wennen, later zult u het zelf merken. Kortom, er is wel degelijk een leven na het roken. Zelfs een langer, gezonder en gelukkiger leven! 75 december te Dirksland: De Vereniging Oud Militairen Indiëgan- gers (VOMI) houdt donderdag 15 de cember een bijeenkomst te Dirksland in Verenigingsgebouw 'De Schakel' aan de Beatrixlaan 31. Aanvang 14.00 uur. zaal open 13.30 uur. De landelijke filmdienst vertoont deze keer video-opnamen, die te maken heb ben met het Indonesië van nu. Verder is de bijeenkomst bedoeld om kontakten weer eens aan te halen en verder de mid dag met elkaar door te brengen, afgewis seld met entertainment in de pauze. Vrienden en kennissen van Oud-Indië- gangers zijn van harte welkom. Goede verzorging geeft meer plezier van kamerplanten. Ook zelf stekken kan veel voldoening geven. Pokon heeft hiervoor een handig hulpmiddel: Pokon stekpoeder. Dit produkt zorgt voor een snelle wortelvorming bij stekken. Afgesneden van de moederplant moet de jonge stek zijn eigen wortels vormen en zelfstandig opgroeien. Dit mislukt vaak doordat de stek te weinig groeistoffen heeft om wortels te vormen. Pokon stekpoeder bevat deze noodzakelijke groeistoffen en zorgt voor een snelle wortelgroei. Pokon stekpoeder is geschikt voor alle planten die zich door middel van blad- of scheutstekken kunnen vermeerderen. Bijvoorbeeld voor Geranium, Fuchsia, Begonia en de meeste bladplanten. Pokon stekpoeder is makkelijk te gebruiken. Plaats de stek in het stekpoeder en daar na in een pot met een mengsel van zand en aarde. Zorg dat de aarde goed vochtig is. Zet de stek vervolgens onder een plastic zak op een lichte, warme plaats en belucht regelmatig. Dan kan de beworteling plaatsvinden. Als de stek voldoende gegroeid is, kunt u de plastic zak verwijderen. Wanneer u daarna regelmatig water geeft en één keer in de week plantenvoedsel dan zal de nieuwe plant voorspoedig groeien. Met Pokon stekpoeder zorgt u zo op een snelle en eenvoudige manier voor nieuwe, jonge planten. omgevmg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 6