EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Levend 'groen' als kerstversiering Kiezen voor een paspoort of een europese identiteitskaart Politieberichten Goeree-Overflakkee iiiilill^^ ^HI^^^^B^K Wat ons beroert, de asielindustrie Decembermarkt Doopsgezinde Kerk Ernstig ongeval N59 Betaling abonnementsgeld 1995 Winterse maaltijd in Den Bommel Herman van Vliet in Ridderkerk Europatuin Dirksland Vanaf januari 1995: VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 6 DECEMBER 1994 No. 6357 Er gaat niets boven (kerst)versie- ringen van levend materiaal. Er is veel keus, mits men tijdig inkopen doet. Voor een krans, guirlande of tafelversiering is v^ellicht ook in de tuin wat materiaal te snijden. Stevig blad van (struik)klimop of schoenlappersplant, vcat toefjes van Skimmia japonica 'Rubella' of elegante takken van brem zijn waardevolle materialen. Rood, wit en groen zijn per traditie de meest geliefde kerstkleuren. Kerstrood In kleine tuinen, voor in potten en als (tijdelijke) sierplant in huis is Skimmia reevesiana een echte blikvanger. Het struikje draagt rijkelijk rode bessen, die goed zichtbaar zijn tussen het donker groene blad. Als tuinplant blijt dit win tergroene heestertje laag, het groeit breed uit. Er zijn nog andere besdragende Skimmia's, die echter wat hoger worden. Bijvoorbeeld Skimmia japonica 'Nyams' en 'Red Princess'. Het meest bekende rood komt van hulst. De bessen van hulst (beshulst, Ilex aquifolium 'Pyramidalis') zijn glim mend vermiljoenrood. Ze vallen vooral op bij een andere hulstsoort, bladverlie zende hulst. Ilex verticUlata. Als tuin plant is deze struik tamelijk onbekend, maar deze hulst wordt speciaal gekweekt voor de snij. Takken op water blijven wekenlang mooi. TIP Vogels houden van hulstbessen. Ze wor den dikwijls al vóór de winter invalt ge geten. Mooi wit Rood en wit zijn met kerst niet weg te denken, al worden tegenwoordig ook andere kleuren gebruikt. De meest ge liefde witte bloemen geeft kerstroos, Helleborus niger. Omdat ze van nature pas in januari open bloeien, worden voor icerstbloei planten aangeboden die wat extra warmte hebben gehad. Zet de plan ten in een mooie sierpot en combineer bijvoorbeeld met een elegante varen.' Ook combinaties met een kleine heester zoals Pieris japonica 'Debutante' zijn mooi, bijvoorbeeld in een mand. De natuurlijke bloeitijd is april-mei, maar de knopjes hebben ook sierwaarde. Ze kunnen ook afgesneden voor bloem- werk worden gebruikt. TIP Koop uitsluitend kerstrozen die flink uit gegroeide knoppen hebben, zet ze op een koele lichte plaats en besproei de knop pen dagelijks tot ze open gaan. Met het invoeren van de nieuwe reisdocumenten vanaf 1 januari volgend jaar kan voortaan een document op maat worden aange vraagd. Voor wereldwijd reizen is een paspoort nodig, maar als iemand alleen binnen Europa reist is de Europese identiteitskaart veel voordeliger. Het ministerie van Binnenlandse Zaken laat in een Postbus 51-folder dan ook weten: 'Paspoort of Europese identiteits kaart? De keus is aan u!' Deze fol der is te verkrijgen bij postkan toor, bibliotheek en gemeente. Paspoort met beeldverhaal Het nieuwe paspoort is wereldwijd gel dig. Op het eerste gezicht lijkt het docu ment sterk op het inmiddels donkerrode oude model. Maar bij het openslaan val len de fleurige tekeningen en teksten van dit nieuwe reisdocument direkt pp. Het paspoort lijkt een geschiedenisboek in pocketformaat door het beeldverhaal. De illustraties van momenten uit de Neder landse geschiedenis op de visumpagina's zijn niet alleen ter verfraaiing maar ook uit het oogpunt van beveiliging aange bracht. Menig reiziger zal zich met ple zier buigen over dit beeldverhaal, dat begint met afbeeldingen van een mam moet en een hunebed en eindigt met af beeldingen van gasboringen en windmo-" lens. De geïnteresseerde paspoorteige naar kan bij iedere afbeelding in micro teksten een korte historische samenvat ting lezen. Het nieuwe paspoort is goed beveiligd tegen fraude en misbruik en voldoet aan de verscherpte internationale veiligheids voorschriften. Eén van de zichtbare be veiligingen is de speciale beschermlaag over de pagina met de persoonsgege vens, de zogenaamde houderpagina van het paspoort. De prijs van het paspoort is afhankelijk van de gemeente waarin het paspoort wordt uitgegeven. Europese identiteitskaart Nieuw is de Europese identiteitskaart voor het reizen in de meeste Europese landen. Voor mensen die alleen binnen Europa reizen is dit reisdocument een voordelig alternatief voor het paspoort. De prijs van de Europese identiteitskaart is landelijk bepaald op 35,-. De Euro pese identiteitskaart heeft een handig for maat (105x74 mm) en is voorzien van een speciale beschermlaag. Deze kaart vervangt de toeristenkaart, die alleen nog kan worden gebruikt tot de daarop genoemde datum. (Om ver warring te voorkomen: de gemeentelijke identiteitskaart is géén reisdocument en kan alleen tot de daarop vermelde datum worden gebruikt voor identificatie in Nederland). Vijfjaar De nieuwe reisdocumenten zijn vijf jaar geldig. Na die vijf jaar moet een nieuw document worden aangevraagd. Het ver lengen van de geldigheidsduur van het paspoort is dus niet mogelijk. Dit geldt ook voor de Europese identiteitskaart. Reisdocumenten moeten altijd persoon lijk worden aangevraagd en afgehaald bij Kerstgroen Apart bladmateriaal en decoratieve tak ken vullen steeds meer de traditionele kerstmaterialen zoals beshulst, bonte hulst, wilgekatjes en denne-appels aan. Kerst- of fijnspar (Picea abies), die het meest als kerstboom wordt gekweekt, laat tamelijk snel z'n naalden vallen. Daarom worden voor versieringen veelal andere soorten gebruikt zoals: Abies grandis met brede, zachte naalden), Abies nordmanniana of de blauwnaal- dige Abies procera 'Glauca'. In feite zijn alle groenblijvende coniferen ge schikt. Voor kransen en guirlandes is een compacte groei belangrijk, zodat de tak jes een mooi vol effekt geven. TIP Karakteristiek zijn takken van den of pijn, Pinus-soorten. Met hun lange naal den zijn ze vooral geschikt voor arrange menten. Apart Takken van kronkelhazelaar (Corylus avellana 'Contorta'), kronkelwilg (Salix matsudana 'Tortuosa') of bandwilg (Salix sachalinensis 'Sekka') zijn voor bloemwerk heel mooi. Ook wilge- en kornoelje takken met een mooie winter- kleur zijn geliefd, evenals soorten met decoratieve schors (bijvoorbeeld Euonymus alatus, kardinaalshoed met kurklijsten langs de takken). Zulke hees ters kunnen natuurlijk prima in de tuin groeien. Ze zijn dan onder handbereik. Bijzondere groei-eisen stellen ze niet. TIP Maretak of 'mistletoe' is een geval apart. Dit groenblijvende struikje groeit op bo men zoals appel en populier. Losse tak ken worden in bosjes aangeboden, maar er zijn ook boompjes te koop mèt een maretak. Héél apart. het gemeentehuis of het stadsdeelkan toor. Bij het aanvragen van het nieuwe paspoort of de Europese identiteitskaart is een oud reisdocument nodig. Als dat ontbreekt moet een ander geldig identi teitsbewijs met foto en handtekening worden getoond. Bij het aanvragen worden verder twee goedgelijkende identieke pasfoto's van goede kwaliteit gevraagd. Tegenwoordig mag zowel een zwart/wit als een kleu renfoto worden gebruikt. In verband met de internationale veilig heidsvoorschriften zijn wijzigingen in de persoonsgegevens van het paspoort en de Europese identiteitskaart niet mogelijk. In het paspoort kan alleen de woonplaats en de lengte van de paspoorthouder wor den gewijzigd. Toestemming Kinderen vanaf 12 jaar hoeven geen toe stemming te hebben van hun ouders of voogd voor het aanvragen van een Euro pese identiteitskaart. Voor een paspoort geldt dat voor kinderen vanaf 18 jaar. Het bijschrijven van kinderen in het pas poort van één van de ouders blijft moge lijk voor kinderen tot 16 jaar. Kinderen die zonder ouders of voogd reizen moe ten een eigen reisdocument hebben. Vermissing of diefstal Bij vermissing of diefstal van een reisdo cument moet dit zo spoedig mogelijk bij de politie of het gemeentehuis worden gemeld. In het buitenland wordt de poli tie, de ambassade of het consulaat op de hoogte gebracht. Een document dat als vermist of gestolen is opgegeven mag daarna nooit meer worden gebruikt. De Postbus 51-folder 'Paspoort of Euro pese identiteitskaart? De keus is aan u!' geeft alle informatie over de nieuwe reis documenten en is gratis verkrijgbaar bij alle postkantoren, bibliotheken en ge meenten. Ingezonden: Dit is een tak van industrie waarin veel mensen hun brood verdienen, er wordt circa 4.000.000.000,- in omgezet. Het begint reeds aan onze grenzen en vlieg velden. De vreemdelingenpolitie begint met opvang en registratie. Asielzoekers worden gehuisvest in oude of nieuwge bouwde onderkomens. Zij worden me disch gekeurd en voorzien van dagelijkse benodigdheden, voedsel en was-zit-slaap en ontspanningsapparatuur. Hierna be ginnen de rechterlijke macht en advoca tuur een onderzoek naar de houdbaarheid van beweringen in asielaanvragen. Dit alles is een kostbare geschiedenis en heeft veel tijd nodig vanwege de hoe veelheid aanvragen. Uiteindelijk wordt beslist wie wel en niet hier mogen blij ven. Die hier mogen blijven, daarvoor komen andere instanties in werking, ge meentebesturen, woningbouwverenigin gen, aannemers voor nieuwbouw, sociale diensten en alles wat nodig is voor ver dere verzorging. Aan de nieuwkomers wordt op vrijwilli ge basis de Nederlandse taal bijgebracht. Gezondheidszorg, scholen en moskeeën zijn voor integratie nodig. Het vervoer speelt bij dit alles een voorname rol. De mensen welke niet in ons land mogen blijven, worden onder politiebegeleiding, meestal per KLM ons land uitgebracht. Nu komt het grote probleem, de mensen die zich het land niet laten uitzetten, onderduiken, illegaal worden. Deze men sen krijgen geen sociale voorzieningen maar moeten toch in leven zien te blij ven. In meest duistere, brandgevaarlijke onderkomens van huurbazen vinden zij onderdak. Met hen heeft de politie zijn handen vol, worden zij opgepakt dan komen de rechterlijke macht en advoca tuur weer in touw. Er moet weer ge bouwd worden, het cellentekort is be kend. Dan vraagt een ieder zich af, waar komen al die miljarden vandaan die voor dit alles benodigd zijn. Och, dat laat zich alles gemakkelijk denken. De regering vult deze asielpot door kor tingen op sociale voorzieningen in haar brede scala, velerlei kortingen in de ge zondheidszorg, korting huursubsidies, de vervoersmaatschappijen en woningbouw worden minder gesubsidieerd en vooral de gemeenten krijgen minder geld. En door dit alles wordt ons leven steeds duurder en dat zouden we niet erg vin den als we ervan overtuigd waren dat arme stumperds uit de nood gered waren, maar daaraan gaan we steeds meer twij felen. De toename van criminaliteit, de onveiligheid op straat, de conglomeraten in de grote steden en de soms onbegrij pelijke beslissingen van onze rechtban ken. Mr. Pronk die nog een extra duit uit de buidel haalt, hopende dat het goed terecht komt. Wij kunnen de lasten nog wel dragen maar wat straks met onze kinderen? Aart de Neeff OUDDORP Op D.V. vrijdag 9 december en zaterdag 10 december hoopt de handwerkkring van de Doopsgezinde Gemeente: 'Met Hart en Handen' weer haar jaarlijkse verkoping te houden van de door hun gemaakte artikelen, zoals: handwerken, koek, bloemen, bloembollen, wenskaar ten, boeken, CD's, kaarsen. Ook kunt u in ons koffiehoekje een kopje koffie, thee of fris drinken. U bent van harte uit genodigd! Openingstijden vrijdag van 14.30 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.30 tot 16.00 uur. GEMEENTE MiDDELHARNIS Op 1 december werd in een supermarkt te Middelharnis een jeugdig persoon aangehouden voor winkeldiefstal. Na voorgeleiding en het opnemen van een verklaring werd de verdachte heengezon den. Donderdagavond 1 december werd aan een in het centrum van Middelharnis staande oliebollenkraam vemieling/-c.q. baldadigheid gepleegd. Vermoedelijk werd door een brandend stuk vuurwerk een gat in het tentzeil gebrand. De kraam was al eerder deze week mikpunt van vemielzuchtig/-c.q. baldadig gedrag van jeugd. Op 30 november werd namens de eige naar van een fotozaak in de gemeente Middelharnis aangifte van diefstal van een fotocamera gedaan, vermoedelijk gepleegd door 2 mannen die kort daar voor in de winkel waren. Op vrijdag 2 december werd gekonsta- teerd dat getracht was in te breken in een konstruktiebedrijf te Sommelsdijk. In de buurt van het bedrijf werd een bedrijfs auto teruggevonden, welke op zijn beurt ook weer gestolen bleek. In de buurt van de garage waar deze auto uit was gesto len bleken nog drie garages te zijn open gebroken. Uit een van deze garages werd een flinke hoeveelheid gereedschap ge stolen welke achterbleef in de laadbak van de teruggevonden auto. Afgelopen vrijdagmiddag rond 17.15 uur vond er een ernstig ongeval plaats op de N59 tussen Schaapsweg en Hellegats- plein. Bij dit ongeval was een drietal auto's betrokken, waaronder een auto uit Engeland. Een van de wagens was op de weghelft voor tegemoetkomend verkeer geraakt, hij schampte een tegenligger om vervolgens frontaal op een tweede tegenligger te rijden. Aangezien een bestuurder van één van de betrokken auto's bekneld was geraakt, werd direkt de brandweer van Den Bom mel ter plaatse geroepen om de bestuur der te bevrijden uit zijn benarde positie. Door de brandweer werd eveneens assis tentie verleend bij het onderzoek door de technische recherche. Een drietal zwaar gewonden werd met drie ambulances afgevoerd naar zieken huizen in Dirksland en Rotterdam. De drie betrokken auto's werden zwaar beschadigd en werden door takelbedrijf Visbeen uit de Langstraat afgevoerd. Naar aanleiding van dit ongeval, en een ongeval wat een paar uur eerder hier was gebeurd, ontstond veel vertraging voor het verkeer. Anders dan in voorgaande jaren waarin ieder op eigen tijd en wijze het abonnementsgeld aan ons over maakte, verzoeken wij u voor de be taling van het abonnementsgeld 1995 uitsluitend gebruik te maken van de acceptgirokaart die u rond de jaar wisseling wordt toegestuurd. Het abonnementsbedrag is met één gulden verhoogd tot 55,- per jaar, of 27,50 per half jaar of 14,25 per kwartaal. Zij die Bank en/of Postbank tot auto matische afschrijving machtigden behoeven de wijziging niet door te geven. Onzerzijds is daarover al kon- takt gelegd. Administratie Eilanden Nieuws GEMEENTE GOEDEREEDE Op 30 november vond op de Brouwers- dam, bij de verkeerslichten, een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's. Beide partijen, die uit verschillende rich tingen kwamen, verklaarden bij 'groen licht' de kruising opgereden te zijn. Twee inzittenden werden gewond afge voerd naar het ziekenhuis te Dirksland. Van 30 november op 1 december werd er ingebroken in de Ned. Hervormde Kerk te Goedereede. Er werden twee kollekte- bussen geledigd en enkele honderden guldens meegenomen. Tijdens een gerichte surveillance op de Brouwersdam konden vrijdag 2 decem ber twee autokrakers door de politie wor den aangehouden. Zij hadden net twee auto's opengebroken en de waardevolle inhoud gestolen. In de afgelopen maand werd bij een scheepswerf in Stellendam een grote hoeveelheid lood, roestvaststaai en alu minium gestolen. In de nacht van 3 op 4 december werd een ruit vernield van een winkel aan de Stationsweg in Ouddorp. Van de dader ontbreekt het spoor. GEMEENTE DIRKSLAND In de nacht van 30 november op 1 de cember werd te Melissant de eigenaar van een hond bekeurd voor het feit dat het beest gedurende langere tijd de buurt wakker hield door luidruchtig geblaf. Op donderdag 15 december a.s. organi seert de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee' een winterse maaltijd voor 55-plussers in 't Wester- licht. Oranjestraat 35a in Den Bommel. Aanvang 12.00 uur. Op het menu staat erwtensoep en als nagerecht flensjes. De kosten bedragen 5,- per persoon. Alle 55-plussers uit Den Bommel zijn van harte welkom! Toen 22 jaar geleden het opzienbarende orgel in de Singelkerk te Ridderkerk werd ingebruikgenomen waren er dui zenden mensen op de been. De kerk en bijgebouwen zaten en stonden vol, de politie regelde het verkeer en honderden moesten helaas naar huis omdat het ge bouw te klein was. Ook de eerste jaren daarna was dit tijdens concerten het ge val. Zaterdag 10 december a.s. is er het tra ditionele kerstconcert met de bekende organist Herman van Vliet. Voor ieder een is er nu wel een zitplaats, maar de ongedwongen sfeer in het fraaie kerkge bouw is gebleven. Het concert begint om 8 uur 's avonds en de toegang is gratis! Velen komen met het gehele gezin en nemen ook vrienden mee om gezamen lijk de advent en kersttijd in te luiden. Er is wel een kollekte voor de onkosten. Herman van Vliet heeft een bijzonder mooi programma samengesteld met o.a. bekende kerstliederen die kunnen wor den meegezongen. Het boeiende orgelprogramma bevat prachtige muziek van Bach, Tartini, Fu- magalli, Lehmdorfer, Guilmant, Berveil- ler, Renaud, Asma, Zwart en Van Vliet. Na afloop worden de bezoekers uitgeno digd in gebouw Obadja. Er kan daar onder het genot van koffie of frisdrank nog wat worden nagepraat. Ook zijn daar CD's en brochures verkrijgbaar. -2- Hij had een vrouw en acht kinderen. Eén van die kinderen, een jongen; heette Jaap. Hij was toen dertien jaar, had de school doorlopen en was reeds werk zaam bij de boer. Marius Lokkerse en Fokko Folmer ken den elkaar reeds jaren. En met de weder zijdse vrouwen was het navenant. Zij ontmoetten elkaar geregeld in het 'gezel schap'. En de dertienjarige Jaap verge zelde zijn ouders steeds. Grol had toen slechts één school. Dat was de school, 'waaraan de natie gehecht was'. Een grote school. Met vier leerkrachten. En meester Huisman was het hoofd. Sinds enige jaren. Hij was een uitstekend onderwijzer. Met hart voor zijn werk en leerlingen. In de hoogste klas van zijn school zaten twee 'koppen', een jongen en een meisje. Het meisje was de jongen zelfs soms de baas, ook al omdat - elk onderwijzer zal dit beamen - meisjes serieuzer werken dan jongens. De jongen heette Klaas Boer. Het meisje Marie Lokkerse. Met Klaas Boer was het in orde: nog enkele weken en hij zou toelatingsexamen voor het gymnasium doen, waarvoor Huisman hem had opgeleid. En ongetwijfeld zou de pientere jongen met glans sla gen. Marie Lokkerse had het vorige jaar al van school gekund. Haar moeder was met Huisman er over wezen praten. Want het ding had haar verteld, dat meester het niet hebben wilde. Dat was natuurlijk onzin. Huisman had alleen gezegd, haar graag te willen houden. Moeder was daarvoor heel niet te vinden geweest. Het meisje kon best een dienstje op het dorp of bij de boer vinden en de naaischool van het 'Nut van het Algemeen' aflopen. Dan ver diende zij ook wat en dat kon het gezin goed ge bruiken. Maar meester Huisman had met Marie iets anders voor. Hij vond het bepaald jammer, dat haar talen ten begraven zouden worden. Daar stak een onder wijzeres in dat kittige deerntje, dat zo heel anders was dan de andere dorpsmeisjes. Vaak sloeg hij haar onopgemerkt gade. Zij had niet alleen een knap gezichtje, maar bezat ook air, dat hij niet ver klaren kon. Want hij vond die noch bij haar vader, noch bij haar moeder. Het meisje was zich ook bewust, dat zij ver van onknap was. Zij keek eigenlijk wat minachtend op de andere meisjes neer, een eigenschap, die meester Huisman overi gens niet waarderen kon. Aan de uitlatingen van moeder Lokkerse had hij wel bemerkt, dat hij bij haar niet met zijn voorstel komen moest. Mogelijk was de vader verstandiger. Vandaar, dat hij alleen had gezegd: laat haar nog een jaartje op school; 't is voor het bestwil van het kind. Maar ook daarvoor was moeder Lokkerse niet te vinden geweest. Toen had Huisman eens rustig met Lokkerse gepraat. En het resultaat was geweest, dat Marie, die dol-gelukkig was, nog een jaar op school blijven mocht. Moeders zwakke ka rakter was eigenlijk meer gezwicht voor de bruta liteit van Marie (die eenvoudig verklaarde, dat zij niets zou doen, als zij van school kwam) dan voor de argumenten van haar vader, die het niet ver keerd vond, dat Marie de schoolbanken nog niet verliet. Zo was het gebeurd. De mensen op het dorp spra ken er schande van. Dat was nog nooit vertoond, dat een kind van een landarbeider langer op school bleef dan strikt noodzakelijk was. De Lokkersen hadden het waarlijk ook niet te breed. En ze maak ten dat verwaande nest nóg verwaander ook. Huisman kon Klaas Boer en Marie Lokkerse niet gelijk laten opgaan met zijn hoogste klas, want die leerstof hadden ze reeds onder de knie. Dus had hij hen beiden apart genomen en zwaardere leerstof te verwerken gegeven. En daarbij verwonderde hij zich elke dag over de gevatheid van Marie, die met het grootste gemak leerde. Hij begon met haar een vreemde taal, het Frans, wat ongekend was op de school van Grol. Moeder Lokkerse, dat horende, schudde het hoofd: ging dit nu niet te ver? Ook Lokkerse zelf was er slechts matig mee ingeno men. Alleen de overweging, dat Marie spoedig van school zou komen, deed hem zwijgen. Drie-kwart van 't schooljaar was verstreken, toen Marie thuis kwam met de boodschap, dat meester die avond komen zou, om met vader en moeder te praten. Méér zei het meisje niet. Hoewel ze zeer goed wist, dat zij het onderwerp van gesprek wor den zou. En zij wist ook, wat meester vader en moeder zou voorstellen. Want Huisman had haar gezegd: „Ik zal proberen een onderwijzeres van je te maken". Nu, dat stond Marie zeer goed aan. Als... vader nu maar toestemming gaf! Moeder gaf die natuurlijk niet, maar zij zou wel zó optre den, dat moeder haar verzet varen liet. Alle mogelijke moeite deed het meisje om die avond langer op te blijven dan gewoonlijk. Zij wilde er bij zijn, als meester Huisman met vader en moeder aan het praten was. Maar haar vader had dat al spoedig in de gaten en maakte er, na twee waarschuwingen, kort en goed een eind aan. Hoewel mokkend, ging Marie naar het zoldertje, waar de broertjes en zusjes reeds sliepen. Zij liep al te verzinnen, of zij straks, als meester er was, niet het een of ander voorwendsel zou kuimen vin den, om toch naar beneden te gaan, toen haar oog opeens op en flauwe lichtstreep viel, die van bene den kwam: in de zolder was een reet; het licht kwam van de lamp in het 'mooie kamertje', waar vader en moeder meester Huisman zaten af te wachten! De moeilijkheid was opgelost: zij had niets anders te doen dan plat op de zolder te gaan liggen en door de reet te luisteren, er van overtuigd, woord voor woord te' zullen verstaan. Zij wilde persé we ten, wat over haar gezegd werd! In haar vermoeden kwam zij niet bedrogen uit. Want inderdaad kon Marie, toen even later mees ter Huisman verscheen, het gehele gesprek volgen. Had de onderwijzer dat geweten, vermoedelijk was hij anders opgetreden en had niet gesproken over Marie, als hij deed. Want zijn loftuitingen waren niet goed voor het verwaten kind. Meester Huisman betoogde, dat hij geen aanloopje behoefde te nemen: hij kwam natuurlijk eens over Marie praten; had vernomen, dat vader en moeder Lokkerse haar van school wilden nemen en laten dienen op de een of andere boerderij. „Maar, mensen, weet u wel, wat je doet. Want dat zou verschrikkelijk zijn. En ook heel dom". En dan kwam de verklaring: allereerst was Marie heel niet in de wieg gelegd voor boerendienstbode of voor werk op het land. Was het niet jammer voor zulk een meisje, dat zij onder de koeien moest zitten of in de oogsttijd zich doodop wer ken? Zeker, dat werk was geen schande; natuurlijk niet. Huisman respekteerde het ten volle. Maar voor dat werk waren jongens en meisjes genoeg in het dorp. Marie was nu eenmaal een uitzondering op de andere dorpskinderen. Zij had niet alleen een mooi, knap gezichtje, dat was tot daaraan toe, maar zij was bovendien een meisje met veel talent. Tot op die dag was zij de knapste van de school geweest, knapper nog dan Klaas Boer, die straks naar het gymnasium ging. Moest zo'n kind nu van school, om in haar verder leven niets meer te leren? Hij meende, dat de ouders hun plicht ver zaakten, als zij aan hun voornemen gevolg gaven. Vader en moeder Lokkerse luisterden geduldig. Het kind op de zolder luisterde ook. „Maar wat wou meester dan?" vroeg vader. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 5