TAALPRAATJE Winkels langer open Fotoboek over de stoomtram op Schouwen-Duiveland Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! DINSDAG 6 DECEMBER 1994 EILANDEN-NIEUWS Blz.3 FAMILIEBERICHTEN „Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstromen, alzo schreeuwt mijn ziel tot U, o God!" (Ps. 42:2 onber.) Intens verdrietig delen wij u mede dat de Heere uit ons midden heeft weggenomen mijn geliefde man, onze lieve zorgzame vader en opa, broer, zwager en oom CORNELIS DEN ROOIJEN echtgenoot van Neeltje Vogelaar in de ouderdom van ruim 83 jaar. Oude Tonge: N. den Rooijen-Vogelaar Dick den Rooijen Geesje Cor 4 december 1994 Julianastraat 53, 3255 BG Oude Tonge De begrafenis, waarbij wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op woensdag 7 december a.s. om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Oude Tonge vanuit het Herv. verenigingsgebouw 'Diakonia' aan de Kolfweg, waar vooraf de rouw dienst wordt gehouden. Aanvang 13.15 uur. Gelegenheid tot condoleren: na afloop van de begrafenis in 'Diakonia'. Geen bloemen Ps. 68:10 (oude ber.) Drie dagen na het overlijden van onze broer, zwager en oom Pieter Wiegel, nam de Heere tot Zich onze geliefde broer, zwager en oom LEENDERT WIEGEL Wij bidden de Heere dat onze schoonzuster en kinderen de kracht en sterkte krijgen om dit ver lies te dragen. Berkel en Rodenrijs: J. M. Lagendijk-Wiegel Randburg (Z.Afr.): A. Meijer Dirksland: A. M. Wiegel-v. d. Ende Zoetermeer: A. A. Boon-Wiegel neven en nichten 3 december 1994 Zojuist verschenen herdruk: Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Oostvoorne de derde druk van het door Cor Pols samengestelde fotoboek in de reeks over de RTM-stoomtram 'De Stoomtram op Schouwen-Duiveland', deel 2. Aan de hand van ongeveer negentig foto's neemt de samensteller de lezer mee voor een tochtje over de eilanden in het verleden. De rit vangt aan bij de uiterste oostpunt van de lijn in West-Brabant: Steenbergen, waar de tram op 30 april 1900 voor het publiek ging rij den. De RTM kreeg de meeste inkomsten op deze lijn echter uit het bietenvervoer, of in RTM-jargon 'beetwortelvervoer'. Om van Steenbergen naar Anna Jacoba te komen moest de tram heel wat meer kilometertjes afleggen dan de afstand hemelsbreed telde. Met scherpe bochten slingerde de tram zich via allerlei kleine stopplaatsen als De Zwarte Ruiter, De Heen, Olmendaal, Princeweg, Notendaal en Van Hoof naar Nieuw Vossemeer. De baan lag in de berm van de weg en volgde vaak het tracé van de binnendijken. De halteplaatsen (op verzoek) lagen soms midden op de openbare weg en bestonden doorgaans uit niet meer dan wat aangeharkt grind. Van halteplaatsen was overigens nauwelijks sprake. Een hand opsteken langs de tram baan was voldoende om mee te kunnen, al was het midden in een weiland. De vreselijke Watersnoodramp van I februari 1953 heeft er wis en zeker toe bijgedragen dat de tram op Schouwen-Duiveland vlugger van het toneel verdwenen is dan onder normale omstandighe den het geval zou zijn geweest. Na de Ramp kwam de tram niet meer op het eiland terug en werd vervangen door autobussen. Van alle sta tions op Schouwen-Duiveland had het station Zierikzee de allure van een echt spoorwegstation, namelijk een stationsgebouw met penon en overkapping als één geheel. Stoomtijdperk Terug naar het stoomtijdperk is een wensdroom, maar stel nu eens even dat 'den tram' bijvoorbeeld door het Schuddebeurse zou rijden, plotseling met een rooksliert opduikend van achter gul groen. Toen de stoomlocs later verdwenen waren werden pogingen gedaan om het geluid van de vertrouwde fluit te behouden. Maar de diesels hebben nooit het echte stoomgeluid voortgebracht. De echte stoomfluit deed niet onder voor die van een stoomgigant, zoals die ooit door Pennsylvania raasde of nog mooier misschien, door Tennessee. Werelden van gevoel, veriangen en warmte lagen in dit geluid opge sloten en misschien zijn de mensen wel veranderd, toen de 'fluit van den tram' verstomde. Het fluitgevoel is voorgoed opgelost in de Schouwse lucht. Laaiend enthousiast waren sommige mensen, toen het besluit gevallen was dat de tram niet meer op Schouwen- Duiveland zou terugkeren. Maar de liefhebbers zaten stil in een hoek je en riepen - zacht maar hoorbaar - 'dag tram'. Dat soort mensen waren er overal: te Burgh, te Brijdorpe, te Ellemeet, op Zijpe en over al daartussen. Rijdend trammuseum En ze zijn er trouwens nog! Door het enthousiasme van de liefheb bers behoort een ritje met het schommelde ding zelfs weer tot de mogelijkheden. De Stichting Rijdend Tram Museum heeft een prach tige nieuwe tramlijn aangelegd vanaf het Goereese strand De Punt naar het recreatieprojekt Port Zélande, midden in het Brouwers- havensche Gat. De lezer zal er de in de boeken beschreven oude be kende locomotieven tegenkomen. De Ml602 bijvoorbeeld, 'Reiger' of de 'Zijpse Sik' die nu weer zijn oude naam 'Puttershoek' draagt. Ze zien er uil alsof er nooit een tijd is geweest, waarin men zich afvroeg wanneer het ding uit elkaar zou vallen. De 'Jumbo', de teak houten rijtuigjes, de open en gesloten wagens en een 'overgangswa- gen', waarvan de bak heel wat reisjes met de oude 'Schouwen- Duiveland' zal hebben gemaakt. Het bestaat gelukkig allemaal nog! Soms, op een mooie zomeravond, kan men in Brouwershaven of in Scharendijke de fluit van 'den Tram' weer in de verte horen. Er is nog steeds veel belangstelling voor de vertederende naam 'De Koekedóaze' en de soms minder vrolijke bijnaam het 'Moordenaar- tje'. Hetgeen moge blijken uit de intersse die er is voor de door uitge verij Deboektant Oostvoorne uitgegeven reeks over de RTM Stoom tram. Onlangs verscheen maar liefst deel twaalf en volgens de uitge ver komen daar nog twee deeltjes bij. Met deze herdruk van de 'Stoomtram op Schouwen Duiveland' is de serie weer kompleet ver krijgbaar. Deze gebonden uitgaven (ISBN 90-71802-35-3) is tegen 34,90 te koop bij iedere boekhandel. „Mijn genade is u genoeg;" Heden behaagde het de Heere, tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ziekte, uit ons midden weg te nemen, onze lieve zorgzame moe der en onze lieve groot- en overgrootmoeder KLAARTJE BREEN weduwe van Kommer Hollaar in de leeftijd van 87 jaar. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. Ouddorp: J. Hollaar-Padmos Sommelsdijk: P. Hollaar A. J. Hollaar-Akershoek Ouddorp: J. Hollaar G. G. Hollaar-de Redelijkheid Middelhamis: S. Meijer-Hollaar P. Meijer klein- en achterkleinkinderen 3 december 1994 Vliedberglaan 14 3253 VT Ouddorp Gelegenheid tot condoleren dinsdag a.s. van 15.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur aan het woonhuis. Geen bloemen Woensdag 7 december D.V. zal er een rouw dienst worden gehouden in hervormd vereni gingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp, aanvang 14.00 uur, waarna aansluitend de begrafenis zal plaats hebben op de algemene begraafplaats te Ouddorp, omstreeks 15.15 uur. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot condo leren in 'Eben Haëzer'. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, kunnen deze advertentie als zodanig beschouwen. 1 Heden heeft de Heere 1 lieve oma van ons weggenomen onze 1 KLAARTJE BREEN weduwe van Kommer Hollaar in de leeftijd van 87 jaar. Ouddorp: Joop Kommer en Mia Leanda Marije Linda en Bram Karin en Cock Oude Tonge: Ko en Marja Petra en Kasper Caroline en Jaap Middelhamis: Gerdie Jan-Leendert Marco Sommelsdijk: Stellendam: Leendert van der Stoep Jolanda Eickhoff Sommelsdijk: Pieter van der Stoep 1 Ouddorp, 3 december 1994 1 Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ool< buiten de bebouwde /com wordt gelezen. Heden nam de Heere tot onze diepe droefheid na een korte ernstige ziekte van ons weg onze ge liefde schoonzuster en tante WILHELMINA TROOST echtgenote van L. Nieuwland op de leeftijd van bijna 51 jaar. Stad aan 't Haringvliet: G. Nieuwland A. Nieuwland-Tiggelman Middelhamis: A. Nieuwland A. J. Nieuwland-Visser Oud-Beijerland: H. Zoeteman-Nieuwland A. Zoeteman Middelhamis: J. P. Nieuwland Middelhamis: G. Faasse C. Faasse-Vroegindewey neven en nichten Middelhamis, 2 december 1994 Met verslagenheid hebben wij kennis genomen van het toch nog plotseling overlijden van onze gewaardeerde medewerkster, mevrouw W. NIEUWLAND-TROOST Wij hebben haar leren kennen als een fijne mede werkster, die zich naar haar beste vermogen heeft ingezet voor ons bedrijf. Haar familie wensen wij veel sterkte toe bij het verwerken van dit verlies. Direktie en medewerkers van Werkvoorzieningsschap Binnenhof Middelhamis, 2 december 1994 Met droefheid hebben wij kennis genomen dat na een ernstige ziekte, toch nog onverwacht is heen gegaan onze kollega WILLY NIEUWLAND-TROOST Wij hebben haar leren kennen als een gewaar deerde kollega met wie wij altijd prettig hebben samengewerkt. Wij hopen dat haar familie de kracht mag vinden om dit verlies te verwerken. De kollega's van inpakafdeling 11 Middelhamis, 2 december 1994 Met droefheid geven wij kennis dat de Heere uit dit leven heeft weggenomen, onze geliefde broer, zwager en oom SIMON VERHAGE weduwnaar van Jacoba Hartensveld op de leeftijd van 86 jaar. Gameren: A. Verhage Sommelsdijk: A. Jordaan-Verhage Middelhamis: C. van Groningen neven en nichten Sittard, 1 december 1994 PIJN Tegenwoordig heeft pijn de betekenis van lichamelijk lijden, waarbij men een gevoel van smart heeft, een pijnlijke aan doening. Het woord is afkomstig van het Franse Douleur, peine. Vandaar pijn lij den, voorkomend in het ook nu nog vaak gehoorde 'die mooi wil zijn moet pijn lijden'. Soms met de grappige toevoe ging 'zei de meid en zij speldde haar muts aan de oren vast'. Als dat gebeurd is kan men zeggen 'de pijn is geleden', het kwaad is voorbij. In de uitdrukking 'het is de pijn niet waard' in de betekenis van het is de moeite niet waard, is er geen sprake van lichamelijke pijn, omdat de zegswijze is afgelijd van het Middelnederlandse pine (moeite). Echt pijn lijden klinkt door in de ver zuchting 'de ouderdom komt met gebre ken'. Oudere mensen worden dikwijls ge plaagd door ziekte en ongemakken. Daarom dichtte Cats al als tegenstelling daarmee 'Jonge kinders moeten spelen', voor zij van pijn en sieckte kwelen'. Sommige mensen klagen soms al op heel jonge leeftijd, overigens ten onrechte. Voor hen geldt de zegswijze 'hij heeft gauw pijn in zijn buik'. Bij het minste of geringste in de put zitten, nergens tegen kurmen. In de uitdrukking 'pijn in de beurs heb ben' is er geen sprake van lichamelijke pijn, maar men kan het terecht ervaren als uitermate vervelend en lastig. Het leven is moeilijk als men geen geld in de portemonnee heeft om iets, ook de klein ste bedragen, te kunnen betalen. Hoewel evenmin prettig, kan men dan nog beter 'pijn in 't haar hebben', de schertsende benaming voor het onaange naam gevoel van katterigheid, ten gevol ge van overmatig drankgebruik. Daarte genover stond 'compeer (compagnon, kameraad) 't en is voorwaar geen pijn, een nachtjen over vrolijck zijn, met het glaesjen en de klare wijn'. Of zoals Tuin man verklaarde 'een gezel in verdriet, verlicht de pijn'. Dat leidde tot het huidi ge spreekwoord 'gedeelde smart is halve smart', of zoals men vroeger zei 'die wijs is soeckt de kortse pijn, voor ver borgen pijn bestaat geen medicijn'. Na al die narigheid een geheel andere betekenis van pijn, namelijk die van de pijnboom, de spar. Die mooie, eeuwig groene boom heeft als vrucht de kegel vormige pijnappel. Het woord is afgeleid van pinakel, een torenspits met een bol vormige versiering, de zogenaamde uientorens. Vandaar bij vergelijking het hoogste deel van het menselijk lichaam, de bovenkamer, als zetel van verstand. Dat leidde in Groningen tot de zegswijze 'het scheelt hem in zijn pijnappel', in de betekenis van hij is niet goed wijs. Niet alleen de spar, ook andere naaldbo- men worden onder de benaming pijnbo men samengevat. Bekend zijn in dit ver band de beroemde Moskovische en Siberische pijn, die tot grote hoogte kun nen groeien. Ze werden in de scheeps bouw gebruikt voor het maken van de grote mast. Aan de huidige betekenis van lichame lijk lijden, onder andere nog voortlevend in de uitdmkking 'met veel pijn en moei te', ging een geheel andere vooraf. Oor spronkelijk had pijn de betekenis van straf en boete. Thans geheel verouderd. In het Middelnederlands kwam pijn voor straf veel voor. Zo lazen we in het oude boek 'Spul van de siecke stadt' de zin 'die rechters zijn niet gestelt tot vrese van dien die daer wel (goed) leven, maer de kwaetdoender draeght den pijn'. En in het blad Volksbelang van 23 janu ari 1909: 'op pijn van verbeurte van lijf en goed'. Vandaar het werkwoord pij nen, aan iemand een straf opleggen, tot de doodstraf toe, pijnigen, martelen, mis handelen. Ook wederkerig zich pijnigen, kwellen, in een treurige stemming zijn. Figuurlijke betekenis iemand op de pijn bank leggen. Iemand het leven lastig maken door het stellen van vragen, die niet te beantwoorden zijn. Iemand in het onzekere laten over zijn toekomstig lot. Afkomstig van de letterlijke betekenis, de benaming voor het eertijds bij de rechtspleging gebruikte folterwerktuig om een aangeklaagde tot bekentenis te dwingen. Vandaar ook 'de pijnbank door staan', de folteringen verduren. Het onmenselijke middel om bekentenis sen af te dwingen of het gerecht inlich tingen te verstrekken (ook de 'scherpe examinatie', het met lichamelijke pijni gingen gepaard gaande onderzoek) werd pas voorgoed afgeschaft in 1798 in de gehele Republiek bij het Staatsreg- lement. Het Burgerlijk en Staatkundig Grondrecht werd toen opnieuw geregeld. We besluiten met een cynische uitspraak van Oscar Wilde: „Vroeger hadden de mensen de pijnbank, nu hebben zij de pers". Oscar Wilde, Engels schrijver, ge boren 1856 in Dublin, overleden 1900 in Parijs. Zijn stijl was geestig, doorspekt met cynische spot, vol paradoxale op merkingen die niet door iedereen werden gewaardeerd. Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zet' Maandag 5 december 1994 Afdeling I J. van Hoorn - H. Koeseafg. J. A. van Hoom - C. Spee2 - O L Mackloet - A. v. d. VeerO - 2 J. A. Dekker- A. Verolme2 - O Afdeling H C. V. d. Groef - J. Lodder1 -1 F. Noordijk- A. Krijgsman1 -1 W. Vroegindeweij - J. v. d. Kooij ....1 - 1 Afdeling Hl H. Schellevis - J. A. Gebuis2 - O J. Groenendijk- J. Holleman1 -1 P. van Groningen - J. VerbiestO - 2 T. Staal - J. Nipius Nederland heeft de meest beperkende Winkelsluitingswet in Europa. Tot deze conclusie komen prof. dr J. J.M. Kremers, hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit en drs R.H.J.M. Gradus en P.J.G. Heijmans van het ministerie van Financiën, in een opmerkelijke bijdrage in het vakblad "Economisch Statistische Berichten". De Winkelsluitingswet van 1930 hield de openingstijden van de Nederlandse winkel in een zeer nauw keurslijf, maar per 1 januari 1993 is de wet enigszins verruimd en is de maximale openingstijd per week vergroot van 52 naar 55 uur. Maar ondanks deze verruiming blijven de winkelsluitingstijden in Nederland stevig in de houdgreep van de overheid. Hoe lang nog? Prof. Kremers en zijn collega's van financiën vergeüjken de situatie in Europa met de onze en zij menen dat langere openingstijden kunnen leiden tot meer werkgelegenheid, ook in de kleinere buurtwinkels. Bepeiking van de openingstijden van winkels in Nederland al jaren een gewone zaak. De toe gestane openingsuren op weekdagen werden begrensd door 18 uur en op zaterdag tot 17 uur, afgezien van de reguliere koopavond. Per 1 januari 1993 kwam er een lichte vermiming tot 's- avonds half zeven. Het doel van de Winkelsluitingwet is het bevorderen van de rusttijd van de winkeliers en hun personeel, alsook het gericht zijn op eer lijke concurrentievoorwaarden voor de winkeliers. En het consumentenbelang dan? Het is duidelijk dat dit belang in de Winkelsluitingswet geen zelfstan dig doel vormde, hooguit was het een te respecteren randvoorwaarde. Prof. Kremers en zijn twee mede auteurs geven in hun publikatie een intemationale vergelijking van wette lijk toegestane openingstijden. Uit die vergelijking blijkt dat de winkelope- ning vrijwel overal flexibeler is dan in ons land. Geheel vrij is de opening in Frankrijk, Griekenland, Ierland, Por tugal, Spanje, Zweden, alsook in de Verenigde Staten. Alleen in Frankrijk kunnen lokale overheden ten aanzien van de ZONDAG restricties stellen. In vele andere Europese landen wor den wel beperkingen gesteld maar, uit gezonderd in Denemarken en Duitsland, liggen de grenzen aanzien lijk ruimer dan bij ons. In België mogen de winkels tot 8 uur 's avonds open zijn, ook zaterdags. In Finland precies het zelfde en ook in Italië heeft acht uur als sluitingstijd. In Noorwegen moeten de winkels op zaterdag om 18 uur dicht, maar op weekdagen pas om 20 uur. Dat geldt ook voor het Verenigd Koninkrijk, waar de winkels trouwens op zaterdag tot 20 uur open mogen zijn. De Nederlandse Winkelslui tingswet is dus nogal betutte lend. Maar veranderingen zijn er zeker te verwachten. De maatschap pelijke ontwikkelingen laten zich niet tegen houden en hebben de doelstel lingen in deze wet achterhaald. Men kan niet om het simpele feit heen dat de consument vandaag de dag behoef te heeft aan mimere openingstij den. Dat hangt onder andere samen met de veranderde samenstelling van de huishoudens. Zo is het aantal eenper soonshuishoudens de laatste vijftien jaar toegenomen van 20 tot 30 procent. Terwijl er voor de komende tien jaar een toename wordt voorspeld tot boven de 35 procent. Alleenwonenden die overdag werken kuimen vaak slecht uit de voeten met de huidige winkeltijden en omdat het zo'n grote groep omvat lijken flexibeler openingstijden op zijn plaats. Ook verlenging van de bedrijfs tijden, waardoor veel mensen na zessen pas thuis komen van hun werk vragen om versoepeling van de openingstijden, ook voor de winkels zelf zijn mimere openingstijden van belang om bepaalde vormen van con currentie het hoofd te kunnen bieden. De activiteiten van postorder- en teles- hoppingbedrijven, winkels in tanksta tions, winkelverkeer over de grens etc. vragen om een ander beleid. Flexibele openingstijden zullen vermoedelijk ook leiden tot nieuwe types van winkels. Zoals bijvoorbeeld avondwinkels met kant- en- klare maaltijden. De vermi ming van de openingstijden resulteert vermoedelijk ook in nieuwe werkgele genheid. Die zal ten dele de vorm krij gen van deeltijdbanen. Hierdoor zal ver moedelijk de arbeidsdeelname van vrouwen verder kunnen toenemen. De drie auteurs van de publika tie in "Economisch Statistische Berichten'zijn van mening dat langere openingstijden voor veel win kels kimnen leiden tot een hogere omzet. Zij wijzen in dit verband op de ervaringen die in Zweden zijn opge daan toen daar vanaf 1972 de winkel- sluiting volledig vrij werd gegeven. Die ervaringen waren zonder meer positief Door effïciency-verbeteringen kon in de Zweedse winkels zeUs een licht prijs daling worden doorgevoerd en dat resulteerde weer in een hogere omzet, terwijl de werkgelegenheid in de win- kelbranche toenam. In de Zweedse levensmiddelen branche leidde een toename van de openingstijden van winkels met 20 procent tot een prijsverlaging van 0,6 procent, een winststijging van 3,6 pro cent, een omzet verhoging van mim 5 procent en eveneens een vergroting van de werkgelegenheid tussen de 1,5 en de 2 procent. Deskundigen menen dat in Nederland zulke positieve resultaten eveneens behaald kunnen worden, waarbij het gunstige werkgelegen heidseffect in ons land nog wat hoger zou kunnen uitkomen dan in Zweden het geval was. Maar het zijn toch alleen de grote winkels die belang hebben bij langere opening- stijden? Dit bezwaar wordt vaak gehoord. Prof Kremers en zijn mede auteurs menen echter dat vrijere ope ningstijden géén negatieve invloed heb ben op kleine buurtwinkels. Het is zeker geen absolute regel dat de consument een voorkeur heeft voor het groot winkelbedrijf. Heel veel mensen wil len hun boodschappen juist graag doen in hun directe leefomgeving, maar dan wel op de tijd die hen past. Met de toenemende beschik baarheid van deeltijdwerkers wordt het ook voor de kleine re winkels gemakkelijker om wat langer open te zijn. Waar om zou dat in Nederland niet kunnen en in andere landen wel? Zeker in buurten met veel eenpersoonshuishoudens en tweeverdieners kan het ten zeerste lonen om de winkel na zessen open te houden. Ook in Den Haag groeien deze inzich ten. Mogelijk gaat de Winkel sluitingwet opnieuw op de hel ling en wordt deze aangepast aan de sterk veranderende behoeften van de consument. Mr A. Bronsbergen f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 3