Poppenhuizen in het Blaeuwe Huus Koor- en Orgelagenda 94/95 Nieuwe boeken Milieubelasting landbouw daalt Pasfoto's 1995 Kerstzangavond in Ouddorp Geef geen geld, geef een thuis. c^..... Betaling abonnementsgeld Hisschemölier Een keuze maken is niet moeilijk! VAN DER BOOM boeken en muziek Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRTTDAG 2 DECEMBER 1994 Gonny Herbonnet-Janzee uit Willemstad exposeert vanaf vrijdag 2 t/in zaterdag 31 december haar privé-koUektie poppenhuizen in het Blaeuwe Huus, het kantoor van VVV Ouddorp. Reeds vanaf 1980 houdt zij zich intensief bezig met het verzamelen van materialen voor het samenstellen van poppenhuizen. Haar eerste exemplaar is een grachtenhuis met nog een echt geveUrapje. De kerst is in dit huis reeds aangebroken want overal zijn kerstversieringen te vinden. Het bleef echter niet bij deze patriciërswoning. Een winkeltje, keuken en herenhuis maken deel uit van de kollektie. Ook exposeert zij een poppenhuis uit 1946. Verpakkingsmateriaal van koekblikken vormen de basis voor dit huis. De zes poppenhuizen kunt u bekijken van maandag t^m vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 8.30 tot 12.00 uur en 13.00 en 16.00 uur in het VVV-kantoor te Ouddorp, Bosweg 2, tel. (01878) 1789. i^^jm^yt Help een kind, word pleegouder, voor meer informatie beu u gratis 06 022 34 32 Zaterdag 10 december: Hervormde Kerk - Sommehdijk Bas-bariton: Karel Bogerd. Panfluit: Fred Mann. Trompet: Jacques van Broekhoven. Orgel: Jaap Hollaar. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag, 16 december Hervormde Kerk - Goedereede. Concert ten bate van Stichting 'Kuria' Kinderkoor uit Goedereede en Kinderkoor uit Stellendam. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 17 december: Hervormde Kerk - Middelharnis Stichting Kerkconcerten 'Goeree-Overflakkee Kerstconcert Chr. oratoriumvereni ging 'Middelharnis' met medewer king van vocale solisten van het Rand stedelijk Begeleidings Orkest. Alge hele leiding: Rinus Verhage. Aan vang 20.00 uur. Zaterdag 17 december: Dorpstienden te Ouddorp Kerstzangavond Chr. Gcm. Koor 'Hart en Stem' te Ouddorp: Chr. Jeugdkcx)r 'Van Knop tot Bloem' te Ouddorp; Chr. Kinderkoor 'Jong begonnen' te Ouddorp; Chr. Man nenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp, alles 0.1.V. Jan Bezuijcn. Pianist: Johan van Broek-hoven. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 17 december: Hervormde Kerk - Dirksland Kerstconcert Chr. Gcm. Zangver. 'Sursum Corda' uit Dirksland o.l.v. Jaap de Geus en Hoeksewaards Mannenkoor o.l.v. Adric Poortvliet. Organist: Anton Weenink. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 17 december: Ned. Herv. - Herkingen, Kerstconcert m.m.v. Jeugdkoor 'Deo Juvante' uit Middelharnis o.l.v. Jaap Hollaar. Organist André v. d. Beek. Panfluit Cor v. d. Velde. Meditatie ds. A. Schaap. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 december: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Kerstconcert Mannenkoor 'Ons Koor' te Sommelsdijk, Jongeren koor One More Voice. Organist A. Stam. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 20 december: Geref. Kerk - Stad aan 't Haring vliet, Kerstconcert Chr. Gcm. Zang vereniging 'Soli Deo Gloria' te Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 21 december Herv. Kerk - Stellendam, Kerstzangdienst Chr. Zangver. 'Soli Deo Gloria' en Mannenkoor 'Door Eendracht Verbonden'. Dirigenten Marco Kalkman en Johan van Broek hoven. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 24 december: Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge, Kerstzangavond Chr. Gcm. Koor 'Advendo' en Jeugdkoor 'Bid en Zing' o.l.v. Peter Wildeman. Orga nist: Janco Beider. Aanv. 19.30 uur. Zaterdag 24 december: Hervormde Kerk - Middelharnis Kerstsamenkomst Hervormde Zangvereniging 'Jedu- thun' te Middelharnis o.l.v. Mar van der Veer. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Aanvang 19.30 uur. Maandag 26 december: Ger. Gemeente - Dirksland Kerstzangavond Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik; Jeugdkoor 'luventa' o.l.v. Paul Kieviet; Gemengd koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. dhr. 't Mannetje. Orgel; Michel de Wit. Aanvang 19.00 uur. Zaterdag 21 januari 1995: Hervormde Kerk - Middelharnis, Orgelconcert rond het thema: 'De orgelkunst van Felix Mendelssohn- Bartyholdy". Organist: Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 februari Hervormde Kerk - Middelharnis, Herv. Zangver. 'Jeduthun' te Mid delharnis o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: Bart Jaap de Bakker. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 24 februari: Hervormde Kerk - Dirksland, Concert-tournee: Orgel: Bert Elbert- sen. Bariton: Karel Bogerd. Panfluit: Fred Man. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 18 maart: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Voor uw Drog. Ri'form. Foto Quelle MIDDKl.HARMS Tel. (01870)8 24 41 Concert ter herdenking van Johann Sebastian Bach (168.')-1750). Orga nist Paul Kieviet: Aanvang 20.(X) uur. Zaterdag 18 maart: Exodus Gcm. - Sommelsdijk, Jubileumconcert Dameskoor 'Toon kunst' uit Middelharnis o.l.v. W. C. Meyboom. Organist: W. Soeters uit Nieuwe Tongc. Tenor: J. Osscvoort. Aanvang 20.(K) uur. Zaterdag 1 april: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Concert ten bate van Woord Daad: Deo Cantcmus uit Rotterdam o.l.v. Cor de Haan. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 8 april: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Passie en Pasen; Hervormde Zang vereniging 'Jeduthun' o.l.v. Mar v. d. Veer. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 8 april: Hervormde Kerk - Oude Tonge, 35-Jarig jubileum van 'Com nu met Sangh' 'Com nu met Sangh' te Oude Tonge, Jubilate' te Ooltgensplaat. Riddcrkerkse Tiener- en Kinderkoren o.l.v. Jennifer van den Htx;k. Koper- ensemble. Organist: P. Rotscheidt. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 5 mei: Sporthal de Staver - Sommelsdijk. Bevrijdingsconcert: Fanfare 'De Hoop" te Stellendam o.l.v. Arie Stolk; Chr. Gem. koren: 'Hart en Stem' te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen; 'Soli Deo Gloria' te Dirksland o.l.v. Jaap de Geus; 'Middelharnis' te Middel harnis o.l.v. Cees den Braber; 'Soli Deo Gloria' te Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet; 'De Lofstem' te Den Bommel o.l.v. Peter Wessels; 'Jubilate' te Ooltgensplaat o.l.v. Hanny van Nispen-Franken; 'Com nu met Sangh' te Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Geloof. Mannenkoren: 'Jubi late Deo' te Goedereede o.l.v. Jan Bezuijen en 'Door Eendracht verbon den' te Stellendam o.l.v. Johan van Broekhoven. Aanvang 20.(X) uur. Zaterdag 24 juni: Hervormde Kerk - Sommelsdijk, Orgelconcert door leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang 19.30 uur Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor KERKCONCERTEN op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande informatie richten. Komen er desondanks meerdere concer ten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek uitslui tend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel, (01870) 8 25 60. Anders dan in voorgaande jaren waarin ieder op eigen tijd en wijze het abonnementsgeld aan ons over maakte, verzoeken wij u voor de be taling van het abonnementsgeld 1995 uitsluitend gebruik te maken van de acceptgirokaart die u rond de jaar wisseling wordt toegestuurd. Het abonnementsbedrag is met één gulden verhoogd tot 55,- per jaar, of 27,50 per half jaar of 14,25 per kwartaal. Zij die Bank en/of Postbank tot auto matische afschrijving machtigden behoeven de wijziging niet door te geven. Onzerzijds is daarover al kon- takt gelegd. Administratie Eilanden Nieuws Op D.V. zaterdag 17 december zal er een Kerstzangavond gehouden worden in het mfg. 'Dorpstienden'. Hieraan zullen 4 Ouddorpse koren hun medewerking ver lenen, te weten: de Chr. Gem. zangver eniging 'Hart en Stem'. Het jeugdkoor 'Van knop tot bloem'. Het kinderkoor 'Jong Begonnen' en het mannenkoor 'Jubilate Deo'. Voor de muzikale omlijsting zijn er deze avond het Mehalennia-kwartet bestaande uit: Elly Kopmels en Ellen van Willigen, viool, Hedda van Oosterhout, alt-viool en Johanna van de Ven, cello; en de piano wordt bespeeld door Johan van Broekhoven. De algehele leiding is in handen van diri gent Jan Bezuyen. De koren zullen werken uitvoeren van o.a. J. S. Bach, Bortnianski, Buxtehude, en een aantal bewerkingen van Jan Be zuyen. Het 'Alzo lief heeft God de wereld ge had", een bewerking van Jan Bezuyen, zullen de 4 koren gezamenlijk uitvoeren, en het Nehalennia-kwartet zal de canon in D van Johan Pachelbel ten gehore brengen. Er zal ook samenzang zijn. Al met al belooft het een mooie zang avond te worden. De zaal is open om I9.(X) uur, en de aanvang is 19.30 uur. Programma's, tevens toegangsbewijs, kunnen vanaf 3 december afgehaald wor den bij Modehuis Aleman, Tcxtielhuis M(xicm en de plaat.sclijkc VVV. De t(x;gangsprijs is voor volwassenen 5 gulden en voor kinderen tot en met 12 jaar 2 gulden en vijftig cent. Mirjam Neele (red.), Ik zoek ogen die luisteren. Uitgave Kok Voorhoeve, Kampen. Paperback. 88 pag. Prijs ƒ19,90. De uitgave van dit boek vond plaats in samenwerking tussen de genoemde uit gever en de VBOK te Amersfoort. Velen zullen het weten: 'VBOK' staat voor 'Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind'. Mevrouw Neele, onder wier redaktie dit boek uitkwam, is al vele jaren direkteur van de VBOK. Deze bundel schetst een twaalftal prak- tijk-voorbeelden. De verhalen zijn op de werkelijkheid gebaseerd, zonder overi gens de privacy van de betrokkenen te schaden. Wie meer wil weten over wat het bete kent ongewenst zwanger te zijn en hoe de hulpverlening kan verlopen, leert via deze 'geschreven portretten' het werkter rein en de aanpak van de VBOK kennen. Aanbevolen! Ons Oranjehuis, Kalender voor 1995. Uitgeverij J. J. Groen en Zn. (onder imprint van 'Van Mazijk Uitgevers'), Leiden. Deze bekende kalender is nu voor de 48e keer verschenen; ook dit keer weer uitgevoerd met 13 fraaie kleurenfoto's van 'leden van het Koninklijk Huis, in een stijlvolle typografie en met een transparant schutblad. De kalender is verkrijgbaar in elke boekhandel en kost slechts/ 13,95. Voor hart en huis, Bijbels Dagboek 1995. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Paperback. Circa 200 pag. Prijs 12,50. (kwantumkorting moge lijk). Jaarlijks wordt dit meditatief dagboek door een interkerkelijk redaktie samen gesteld. Dit jaar werkten mee: ds. G. S. A. de Knegt, ds. D. J. Budding (beiden Ncd. Herv.), ds. A. van Heteren (Chr. Geref.) en ds. J. B. Zippro (Ger. Gem.). Laatstgenoemde nam de plaats in van de eerder dit jaar overleden ds. D. Rietdijk. De dagelijkse indeling is bekend: een overdenking n.a.v. een Schriftplaats als mede opgave van een lezen bijbelge deelte en enkele te zingen psalmverzen. Als vanouds: aanbevolen. Honingdroppels 1995. 112e jaargang. Onder redaktie van 'De vriend van oud en jong'. Uitgeverij J. J. Groen en Zn., Leiden. Prijs 17,45 (kwantum korting mogelijk). Van deze dagkalender zijn twee uitvoe ringen beschikbaar: één in boekvorm als mede één om aan de wand te hangen: in de vorm van blok-en-schild. Beide zijn verlucht met de reproduktie van een fraaie aquarel (Rino Visser), voorstellend Abraham en Izak op weg naar de offer- plaats Moria. Voor elke dag is er een (korte) meditatie en aan de achterzijde van het blad een gedicht of verhaaltje. ^<f^^ ^^o- <b^^ 9,^^ ^O"- O-^^ Kom eens vrijblijvend binnen l<ijken! Binnenweg 50, SOMMELSDIJK, tel. (01870) 82614 Door verbeterd bedrijfsmanagement heeft de agrarische sektor de afgelopen jaren een behoorlijke bijdrage geleverd aan het ver minderen van de milieubelasting. Mmeralen- overschotten daalden en de uitstoot van ammoniak is sterk verminderd. Er worden ook minder gewasbeschermingsmiddelen gebruikt De bijdrage van de landbouw aan de verdroging als gevolg van beregening met grondwater is kleiner dan veelal werd aange nomen. In de meeste gevallen zijn de ambitieuze over- heidsdoelen echter nog niet bereikt. Soms zijn ook de recente vorderingen gering; zo verbeterd de benutting van energie in de glastuinbouw nauwelijks meer. De inspanning zal op veel ter reinen dus nog moeten worden verhoogd, ook al zijn de financiële milieulasten in de agrarische sektor nu al relatief hoog. Dat meldt het Landbouw-Economisch Instituut (LEl-DLO) in de rapportage 'Landbouw, milieu en economie' die jl. woensdag in Den Haag werd gepresen teerd op het symposium 'Milieu: een uitdaging voorde agrarische sektor'. - Ammoniakemissie: doelstelling in zicht Door de verplichting om mest emissie-ami aan te wenden is de uitstoot van ammoniak in 1992 sterk gedaald. Ten opzichte van het basisjaar is de daling nu 45%, waamiee de halvcringsdoel- stelling voor het jaar 2000 al grotendeels is be reikt. Mede door de hoge kg-opbrengsten en de daarmee gepaard gaande afvoer van mineralen, daalden de mineralenoverschotten in 1992. Ook over langere termijn gezien, gaat de situatie er op vooruit: sinds 1986 is het stikstofoverschot op graasdierbedrijven met 20% ge-daald, tot 391 kg N per ha. De verschillen tussen bedrijven hangen sterk samen met de veebezetting, maar niet noodzakelijkerwijs met de bedrijfsopper- vlaktc. Vooral op bedrijven met een relatief grote oppervlakte en een hoge melkpro-duktie per koe is er door een efficiëntere voertaktiek verbetering mogelijk. Bij glastuinbouwbedrijven is besparing op het gebruik van meststoffen niet alleen mogelijk door recirculatie, maar ook - zo bleek op potplantenbedrijven - door het gebruik van druppelaars. Hoewel voor sommige dier soorten, zoals vleeskuikens en vleesvee, Noord- Nederland nu een groter aandeel van de veesta pel huisvest dan 10 jaar geleden, is er weinig veranderd aan de concentratie van de veehoude rij in de mestoverschotgebieden. Op korte ter mijn zal dat ook niet gebeuren. Bij toenemende mestafzetkosten zou een lichte verschuiving plaats kunnen vinden, die voor sommige regio's een forse groei van de veestapel in kan houden. - Energiegebruik agribusiness in kaart Het energiegebruik in de land- en tuinbouw daalde in 1992 met 5%. Behalve de tuinbouw- sektor, gebmikt ook de agri-business in de vee houderij- en akkerbouwsektoren veel energie. Vooral de zuivelindustrie en de slachterijen zijn grootgebruikers, met als gevolg dat de totale produktieketen van melk en vleesvee meer ener gie gebmikt dan bijvoor-beeld de groenten- en fmitketen. De produktie van voedingsmiddelen is relatief energie-intensief: het aandeel van de totale agribusiness (de land- en tuinbouw samen met de toeleverende en afnemende industrie) is verantwoordelijk voor 10% van het energiege- bmik, waarmee circa 7,5% van het nationaal inkomen en de werkgelegenheid wordt gegene reerd. - Akkerbouw: minder gewasbeschermingsmiddelen In twee jaar tijds is het gebmik van chemische gewasbeschermingsmiddelen in de akkerbouw ruim een kwart gedaald. Vooral het verminderde gebmik van grondontsmettingsmiddelen is hier de oorzaak van. In de glasgroenteteelten komkommer, paprika en tomaat wordt op ruime schaal gebruik gemaakt van biologische middelen. Per hektare wordt hieraan 2.900,- uitgegeven, tegenover 6.700,- aan chemische middelen. Maty C. Romein-Vroegindeweij e.a., Het wonder van kerstfeest. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. Geill. 96 pag. Prys 17,50. De uitgave van deze bundel kerstverha len vond plaats in samenwerking met de Nederlandse Hervormde Zondagsscholen- bond. Dat wijst er al op dat dit boek vooral bedoeld is voor de vertellers tij dens de kerstfeestviering op (zondags) school of club. Geprobeerd is in elk van de verhalen het wonder van het kerst feest te laten doorklinken. Ingrid Trobisch, De vrouw met zelf vertrouwen. Uitgeverij Kok Voor hoeve te Kampen. Paperback. 174 pag. Prijs 29,90. Dit boek is opgedragen aan 'mijn moe ders, zusters en dochters - en aan de mannen die hen liefhebben'. In drie brede hoofdstukken gaat de schrijfster in op de speciale problemen waarmee de hededaagse vrouw wordt gekonfron- teerd. 'Hoe vindt zij innerlijke kracht in een turbulente wereld', dat is de vraag die zij vanuit diverse gezichtshoeken beantwoord. De verhouding met God wil daarbij de grondtoon zijn. Drs. A. Kamsteeg, Een breuk te ver. De Open Brief tussen Vrijgemaakten en Nederlands Gereformeerden. Uit geverij Van den Berg, Kampen. Pa perback. 75 pag. Prijs 17,50. Aan het eind van de jaren zestig vond er een betreurenswaardige scheuring plaats binnen de Vrijgemaakte kerken. Een breuk die leidde tot het ontstaan van een kerkengroep die zich later 'Nederlands gereformeerd' zou gaan noemen. Vijf entwintig jaar na dato, dus ongeveer een generatie later, komt er een bezinning op de gang van zaken van toen op gang. Naast andere publikaties is dit boekje daarvan een bewijs. De schrijver, die zelf gereformeerd-vrijgemaakt is en journa list van professie, zet het een en ander nog eens op een rij. Hij roept op tot we derzijdse schuldbelijdenis. Meint R. van den Berg, Uitkijken voor het raam. Uitgeverij Van den Berg, Kampen. Paperback. 79 pag. Prijs 17,90. De auteur is zowel (ned. geref.) predi kant als schrijver van diverse romans. Ook publiceerde hij een groot aantal bij belstudies. Deze kleine novelle (de tijds ruimte die ze beschrijft is minder dan een maand) bestrijkt de horizon van een eenzame man die een kamer van enkele vierkante meters bewoont. Hij ervaart en onderhoudt een band met de meeuw Kasper. Totdat het dier doodgaat - of niet...? Inge Lievaart, Een kring in stil water. Uitgave Kok te Kampen. Paperback. 92 pag. Prijs 23,50. Inge Lievaart, een dichteres die al heel wat uitgegeven werk op haar naam heeft staan, beoefent in deze bundel de poëzie- kunst van 'haiku' en 'sentyu' - naar ik meen vormen van Japanse origine: drie- regelinge strofen, geordend in een zestal series, elk onder een eigen thema. Inge Lievaart is blijkens deze poëzie een nauwkeurig waarneemster van subtiele elementen in haar omgeving, met name in de natuur; haar weergave toont gevoe ligheid en betrokkenheid, en een goede beheersing van de taal. Ds. C. van de Velde, Ik vouw mijn handen. Een handvol gebeden. Uitgave Kok Voorhoeve Kampen. Paperback. 62 pag. Prijs 14,90. Dit boekje is een co-produktie van Kok Voorhoeve en traktaatvereniging Filip- pus. De samensteller wil de lezer behulp zaam zijn door woorden en gebeden aan te reiken die in diverse situaties in het leven te gebruiken zijn. Drs. N. Dijkstra-Algra, Help, ik ben ambtsdrager. Een praktisch cursus voor het werk. Uitgave Kok Voor hoeve te Kampen. Paperback. 62 pag. Prys 12,50. Deze cursus voor ambtsdragers is samen gesteld door de Werkgroep Toerusting van het Confessioneel Gereformeerd Toerustingscentrum; ze wordt gepresen teerd als zijnde bruikbaar voor met name die kerken die bij het Samen op Weg proces betrokken zijn. Elk hoofdstukje eindigt met een serie gespreksvragen. Ineke van Dok-Mak, Als balsem in de wonden. Ziekte en genezing vanuit bij bels perspektief. Uitgave Kok Voor hoeve te Kampen. Paperback. 100 pag. Prijs 19,90. De schrijfster is psychologe/gespreks- therapeute. Haar specialisme is vooral gelegen in de (krirische) relarie tussen het New Age-denken en het Christen dom. In haar therapie wil zij voluit uit gaan van de Bijbel als het gezaghebben de Woord van God. Van daaruit is dit boek ook geschreven. JMJK. - Verdroging: De landbouw onttrekt nonnaal 100 miljoen kubieke meter grondwater per jaar voor beregening, wat bijdraagt aan de verdro- gingsproblematiek. De grondwateronttrekking door en voor de landbouw is bescheiden, en valt in het niet bij de grotere verdamping als gevolg van hogere produkties per gewas. - MiUeulasten: Volgens cijfers van het CBS zijn de netto-milieulasten in de periode 1989- 1992 voor de agrarische sektor verdubbeld tot 450 miljoen gulden. Dat cijfer komt overeen met 5% van de netto-toegevoegde waaide. Alleen in de aardolie-industrie wordt relatief en absoluut meer aan milieulasten opgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 10