Mest in de mist een non-probleem Goerees' zwembad 'Zuiderdiep' miljoen bezoekers in zes jaar! De Nederlandse zeevisserij in 1993 ^^-,^LL 3 KIEVIT WARMTE Tennis gezelligheids- toernooi Drost en Mans concerteren in Dirksland Rommelmarkt de Creatieve club Een klacht uit de Langstraat fam. drs. de Vogel emigreert Schooltassenaktie Terre des Hommes groot succes Landbouwpraatje Ramoco b.v. JJ> 67e Jaargang VRIJDAG 25 NOVEMBER 1994 No. 6354 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 3392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Mest en weer, ze hebben gemeen dat iedereen erover praat. Er is ook verschil: aan het weer valt wei nig te doen, aan mest daarentegen veel. Als Nederland een mestpro bleem heeft, is dat zeker oplosbaar. De veestapel is in ons land explosief ge groeid. De veehouder én de Nederlandse schatkist kunnen hun zegeningen tellen. Het veehoudersinkomen was tot voor enige jaren redelijk goed en Nederland wist door de agrarische export (veehou- derijprodukten) goede inkomsten binnen te halen. De veestapel kent ook een scha duwzijde: dieren produceren mest en milieubelastende mineralen zoals fosfa ten en nitraten. Eigenlijk is er geen mest probleem maar veeleer een mineralen- vraagstuk. En dan nog is er nauwelijks sprake van een nationaal mineralenover- schot. De moeilijkheden doen zich voor op de specifieke, grotere veehouderijbedrijven in typische veehouderijgebieden (het zui den en het oosten des lands). Al jaren lang zoekt men naar oplossingen die het mineralenteveel reduceren en het milieu (bodem, water, lucht) ontlasten van de schadelijke mineralen. Uiteindelijk is het streven gericht op een evenwichtige mineralenbalans in ons land. In boeren- of beter nog mesttermen heet het dat er rond het jaar 2000 niet meer mest op het land wordt gebracht dan het gewas kan opnemen. Overheid en veehouders zijn het eens over deze doelstelling. De dis cussie gaat nu over de instrumenten om dat doel te bereiken. En dat levert boei ende gesprekken op. Drie sporenbeleid De veehouders proberen het mineralen- doel langs drie sporen te bereiken. Ten eerste wensen zij veevoer dat op maat is, dat wil zeggen niet meer mineralen bevat dan het dier kan verwerken (omzetten in vlees, melk of eieren). Deze aanpak is ronduit succesvol en leidt tot een aan zienlijke vermindering van fosfaten. Waar veel veehouderijbedrijven in zoge naamde veedichte regio's zijn gevestigd blijken juist diezelfde regio's onder een mineralendeken (onder een gigantische mesthoop) te liggen. Daarom kiezen vee houders voor een tweede aanpak: trans porteer de overtollige mest naar gebieden waar een mesttekort is (en die zijn er wel degelijk in ons land). Ook dan blijven veehouderijbedrijven zitten met een mestoverschot. Vooral in de veedichte of concentratiegebieden (Noord-Limburg, Oost-Brabant en Gelderland) is dat laat ste het geval. Daarom mikken veehou ders op de industriële verwerking van de uiteindelijke mestoverschotten. Het is een grootschalig verwerkingsprocedé, waarbij de dierlijke mest wordt omgezet in mestkorrels die als nuttige grondstof in het buitenland verkocht kan worden. Mestverwerking is duur en jaagt veehou ders op hoge kosten. Bovendien stuit grootschalige mestverwerking op bezwa ren bij veel burgers (het worden stank plekken genoemd die bovendien veel energie vragen bij het verwerkingspro cedé). Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Vrijdag 30 december wordt in 'de Sta- ver' een tennis-gezelligheidstoernooi georganiseerd, waarvan de opbrengst ge heel ten goede zal komen aan dagverblijf d'n Duyt. Er zal tijdens het festijn een grote verloting worden gehouden waar van de opbrengst eveneens voor d'n Duyt zal worden bestemd. Inschrijving voor het toernooi bij de re ceptie van de Staver vanaf heden (10,- per persoon bij inschrijving te voldoen). Er zal worden gespeeld in de klassen: Dames dubbel C en D Heren dubbel C en D Men kan natuurlijk maar voor een klasse inschrijven en om het geheel v'ot te doen verlopen dient men de gehele dag inzet baar te zijn. Mevr. Sleurink-Rabbinge, burgemeester van Middelharnis, heeft een prachtige winnaarsbokaal beschikbaar gesteld die voortaan dan ook de Sleurink-Rabbinge bokaal genoemd gaat worden. Minder staarten, minder mest Helaas zit er weinig voortgang in het derde spoor dat mestverwerking heet. Daardoor blijft Nederland voorlopig op gezadeld met (regionale) mineralenover- schotten. Wat is daartegen nu te doen? Burgers en buitenlui tonen weinig geduld en willen de boeren dwingen naar een kleinere veestapel. Ook in de Haagse politiek heeft men er oren naar en praat men over inkrimping van de veestapel. De boeren willen daar niets van weten en denken het 'mestprobleem' birmen de afgespro ken termijn te beheersen en te bedwin gen. Een vermindering van de veestapel kan men afdwingen (langs de regelgeving van de overheid) of langs vrijwillige weg regelen. Langzamerhand willen boeren wel meedenken over vrijwillige reduktie, maar dan op een zorgvuldige wijze zon der brokken te maken. Men denkt dan aan het opkopen van de bestaande mest- produktierechten (de veehouder heeft maximale) produktiemogelijkheden toe gewezen) waarbij de overheid (al of niet samen met het bedrijfsleven) geld aan vraagt. Een afgedwongen reduktie van de veestapel zal onherroepelijk stranden op fraude, niet te controleren zaken en op een rechtvaardige aanpak (wie moet dieren inleveren en wie niet?) De onrust in veehouderijkringen is alleen weg te nemen wanneer de veehouderij zelf de ruimte krijgt om - binnen de afgespro ken termijn - het afgesproken deel te halen. Elke dreiging of al te opvallende stok achter de deur jaagt de veehouders alleen maar op met een averechtse aan pak. Zij zetten hun stallen barstensvol en verzekeren zich van een goede uitgangs positie zodra de overheid met reduktie- maatregelen komt. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Het m.ineralcnprol;cem kan door de veehou ders worden opgelost. De samenleving (overheid, burgers, buitenlui) zal daar voor wel ruimte moeten geven. B.Schouwing AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER D.V. zaterdag 26 november zal er in de Hervormde Kerk te Dirksland een uniek muzikaal evenement plaatsvinden. Herman en Henk-Jan Drost zullen samen met Martin Mans een trompet- en orgel concert brengen met geestelijke, klassie ke en populaire muziek. Tevens kunt u orgelimprovisaties beluis teren op het schitterende historische orgel. Het concert vangt aan om 20.00 uur, de kerk is open vanaf 19.30 uur. COMBI nm HENAULT-dealer Verkoop Service (01871) 16 62 STELLEND AM Dinsdag 29 november a.s. om 14.00 uur houden we een verkoopmiddag in 't Fo rum, de zaal naast de Gereformeerde Kerk. Vergeet dus niet om deze datum te noteren! We hebben weer van alles te koop, zoals sokken, truien, kussens, enz. en heel veel Open brief aan: College van Burgemeester en Wethouders Gemeente Oostjlakkee Met deze brief wijzen wij u opnieuw op de voor ons onaanvaardbare situatie i.v.m. een autospuiterij/sloperij in de Langstraat. Na vele malen telefonisch en schriftelijk overleg, ook met het I.S.G.O. verzoeken wij u aan deze illegale situatie een einde te maken. Regelmatig hebben wij stankoverlast omdat er o.i. milieutechnisch ook het een en ander hapert. Zo een bedrijf met al zijn aanverwante aktiviteiten, ook regelmatig in de avond en weekeinden, hoort overduidelijk niet thuis in ons landelijk gelegen woonge bied, met notabene een natuurgebied in aanleg. Het ter plaatse geldende bestemmings plan laat zoiets niet toe, waar heeft de Gemeente anders een industrieterrein voor aangelegd? Wij hopen dat u de Langstraat niet in de kou laat staan. Belangenvereniging Langstraat e.o. leuke cadeautjes voor iedereen, ook voor kinderen. Er zijn ook dingen voor Kerst en veel soorten wenskaarten. ,We hebben ook een mini-rommelmarkt met kleine spulletjes, dus geen meubels of andere grote dingen. En natuurlijk houden we ook deze keer weer een ver loting met mooie prijzen. De lootjes zijn nu al te koop bij de leden van de club. U komt toch ook, we hebben gratis kof fie met koek en voor de kinderen limo nade! Tot ziens. MELISSANT Drs. J. W. de Vogel, leraar Natuurkunde aan het Calvijn College te Goes (en oud- raadslid voor de SGP) gaat met z'n gezin, 8 kinderen, naar Engeland emigre ren. Eerst wordt in Nederland nog de ge boorte van het 9e kind afgewacht waarna medio volgend jaar de landverhuizing plaats zal vinden. De fam. de Vogel, sinds een aantal jaren jaarlijks in Engeland op vakantie, is uit interesse geabonneerd op 'the Gospel Standard', een kerkelijk blad waarin dhr. de Vogel deze zomer een advertentie trof die hem bijzonder aansprak. Een Engels bedrijf dat vloeistoftanks im porteert en verkoopt bood een managers- funktie aan met het vooruitzicht het be drijf na enkele jaren over te nemen. De gepleegde sollicitatie werd gehonoreerd en dhr. de Vogel werd door de 60-jarige eigenaar aangenomen. Het bedrijf be vindt zich in Coventry, een plaats nabij Birmingham. In de kerstvakantie zal de fam. de Vogel zich in hun nieuwe vaderland oriënteren op de aanwezigheid van een passende woning. Burg. van Velzen heeft ze gehuldigd, de De bouw van het zwembad in Stellendam is, in 1988, met een investering van 5.5 miljoen, voor Goerees' ge meentebestuur best een hele stap geweest maar nie mand hoeft er spijt van te hebben; 'het Zuiderdiep' draait meer dan uitstekend en vér boven verwach ting, een miljoen bezoekers hebben zich al aange diend! Over dezelfde deurmat die - heen en terug - minstens twee miljoen voetstappen te verduren heeft gehad; badmeester C.ioeij verbaast zich erover dat die mat ongeschonden is geble ven. Tot aan de deurmat toe heeft Goerees' gemeentebestuur in kwaliteit geïnvesteerd, zo zit dat. Het buitenbad, in 1960 door de NESTUM gebouwd, had in 1988, toen het nieuwe kwam, 1.125.000 bezoekers getrokken, ruim 40.000 per jaar. Toen over het nieuwe bad werd gespro ken werden 1(X).000 bezoekers per jaar geprognotiseerd, maar de praktijk heeft geleerd dat het er jaarlijks 160 a 170.000 geworden zijn. Het nadelig exploitatiesaldo beperkt zich daar door tot (vorig jaar) 240.000,- en dat wordt heel acceptabel gevonden. ,,'t Is op tijd gebouwd", zag woensdagochtend burg. van Velzen terug, „'t zou nu niet meer kunnen" en hij doelde op de in 1988 nog mogelijke aanwending van flinke reserves waar door de kapitaalslasten beheersbaar bleven. zwembadklanten uit Hellevoetsluis en Rockanje. 't Ging dus nog nét in 1988 en 't was weth. Visser, groot voor stander van de komst van het zwembad, die het op 11 novem ber van dit jaar opendook. „Het leven in Goedereede was weer wat.aangenamer geworden", konstateerde toen burg. van Velzen en hij heeft ten volle z'n gelijk gekregen. Ook nu weer, terwijl woensdagmorgen op de miljoenste werd gewacht, bleken het niet alleen inwoners van Goedereede te zijn die gebruik maken van de geneugten van het zwem'para dijs'. De miljoenste, aangewezen door uitgereikte enveloppen, bleek dhr. J. P. den Ouden uit Hellevoetsluis te zijn, sinds juni van dit jaar in de VUT en frekwent bezoeker van het bad. Hij ontving een gratis 100-badenboekje, de vriendin van z'n echt genote, mevr. Bredius-van Gent, eveneens uit Hellevoetsluis was nr. 999.999 en mevr. Breedveld uit Rockanje nr. 1.000.001, voor beiden een gratis 1 O-badenboekje en voor elk van de 3 een fraai boeket bloemen. Alle 3 zijn ze regelmatig in het zwembad te vinden, mevr. Breedveld komt bij mooi weer per fiets uit Rockanje en vindt de combinatie binnen- en buitenbad echt ideaal. Alleen jam mer, vindt ze, dat de prijs verhoogd gaat worden al was ze er snel van overtuigd dat daar een heleboel voorzieningen tegen over staan. En toen was er koffie, met een tompouce, want 't was een beetje feest in "t Zuiderdiep'. De aktie 'Verleg de grenzen van je oude schooltas'is een groot succes geworden. Nederlandse jongeren brachten in augus tus en september van dit jaar meer dan 4000 leren schooltassen en rugzakken naar de tassenwinkels die aan de aktie meededen. Hieruit zijn maar liefst 3150 goede schooltassen en rugzakken gese- lekteerd. Er zijn opvallend veel gloed nieuwe schooltassen ingeleverd. De aktie was een initiatief van de tassen fabrikant Kipling, de hulporganisatie Terre des Hommes en het Radio 3 pro gramma 'The Magie Friends'. Doel van de aktie was om, met behulp van Neder landse jongeren, zoveel mogelijk tassen in te zamelen voor scholieren in India. De ingezamelde schooltassen worden eind november verscheept naar Madras, India. Ze zullen worden verspreid onder scholieren van Terre des Hommes-pro- jekten in de drie zuidelijkste deelstaten van het land: Kamataka, Kerala en Tamil Nadu. In deze staten ondersteunt Terre des Hommes ruim 60 kleinschalige on- derwijsprojekten, vooral lagere scholen en vakopleidingen. Het betreft de aller armste kinderen, gehandicapten en we zen. Op dit moment hebben de meeste kinderen geen schooltas. Terre des Hom mes zal de tassen vullen met het beno digde lesmateriaal voor 1995. Jongeren die hebben meegedaan aan de aktie en graag willen weten waar hun schooltas terechtkomt, kunnen kontakt opnemen met Terre des Hommes in Den Haag, telefoon (070) 3637940. Zij krij gen dan binnenkort een nieuwsbrief toe gestuurd. Sinds 1965 helpt Terre des Hommes kin deren verder, ongeacht geloof, ras of po litieke overtuiging. In kleinschalige pro- jekten geeft Terre des Hommes kansen aan kinderen, vooral in ontwikkelings landen. Door middel van opvang, onder dak, voeding, medische verzorging en onderwijs. De vloot van de Nederlandse kot tervisserij nam in 1993 niet verder af. De besomming daalde echter met 40 miljoen gulden tot 611 mil joen. Het netto-overschot van 29 miljoen gulden in 1992 daalde tot een tekort van 4 miljoen in 1993. Voor het bereiken van een aan vaardbaar vangstniveau werden de schepen gemiddeld 175 dagen inge zet tegenover 164 dagen in 1992. In de mosselcultuur steeg de produk- tie wederom met 25%. Als gevolg van een prijsdaling bleef de totale besomming echter op ongeveer hetzelfde niveau. De bedrijfsresul taten van kleine bedrijven waren weliswaar wat beter dan vorig jaar, doch bleven desondanks op een on aanvaardbaar laag niveau staan. Dit zijn enkele konklusies die zijn vervat in de LEI-DLO-publikatie 'Visserij in cijfers 1993' (Bestellen door overschrijving van ƒ27,- op postbank 412235 van LEI-DLO te Den Haag, onder vermelding van 'PR-31-93'. Algemeen De vloot en de werkgelegenheid in de zeevisserij liepen in 1993 niet verder terug. Een daling van de kotterbesom- ming was de belangrijkste oorzaak van een daling van de totale besomming van de zeevisserij tot 0,9 miljard gulden. Kottervisserij Het aantal schepen en het totale motor vermogen bleven op peil. De besomming daalde echter van 652 naar 611 miljoen gulden. Bovendien stegen de technische kosten door een groter aantal zeedagen waardoor de arbeidsopbrengst van de sektor 54 miljoen gulden lager werd. De totale loonsomdaalde van 202 tot 181 miljoen gulden; het netto-overschot van 29 miljoen gulden in 1992 liep terug naar een netto-tekort van 4 miljoen in 1993. Over praktisch de hele linie daal den de gemiddelde bedrijfsresultaten per schip. Bij een verder toegenomen inves- teringsaktiviteit steeg het totale vreemde vermogen van de sektor met 9 miljoen gulden "tot 441 miljoen. De netto-kas stroom (na aflossing en rente) lag zowel in 1992 als in 1993 iets boven het niveau van het netto-resultaat, zodat ook hier van een daling sprake was. Er werden in 1993 meer dagen gemaakt, met name in de boomkorvisserij en de garnalenvisse rij. Mosselkultuur Het herstel van de kwekerij in de Wad denzee zette zich in 1993/94 voort, maar kwam nog niet op een gemiddeld niveau. Vanuit Zeeland werd meer aangevoerd dan in een reeks voorgaande seizoenen. Daardoor steeg de totale aanvoer met 25% tot 72 miljoen. De totale besom ming steeg echter slechts van 91 tot 92 miljoen gulden. Deze geringe stijging was het gevolg van een prijsdaling van mosselen. Van de iets verbeterde situatie konden alleen de kleine en grootste bedrijven profiteren. De arbeidsopbrengst op de kleine bedrij ven bleef echter evenals in 1991/92 en 1992/93 negatief. Deze sektor wordt sinds enige tijd gekenmerkt door een extreme verdeling in resultaat tussen de bedrijven: relatief veel bedrijven die er ofwel zeer ongunstig of zeer gunstig voor staan en slechts een minderheid bevindt zich daartussen-in. Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastan|elaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE C=3 1=3 1=3 O CD OUDDORP - Westsiraal 35 - Telefoon (01878) 16 12 Fax 3734 HENESSE - Prinishop - Hogezaom 172 - Telefoof) (01116) 24 00 SOMMELSDIJK Westkrakeelslraat 8 - Telefoon (018701 8 68 41 voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1