Oostflakkee zal in '95 investeringen moeten beperlcen ludbrecMse De Urkers komen weer Plaatsing bushokjes Schaapsweg 299.- Kerstmarkt in Goedereede 2999.- Winfce/en in ome Auto Showroom...... Vrouwenvereniging 'Draagt elkanders lasten' NIEUWE OOGST Expositie over Goeroes' oorlogsjaren Busreis over Flakkee Verkoping in Oude Tonge geiellig, nabil wfnlrefcenfrum DN Dieju Garage KnSps -86888' 67e Jaargang ::,^(,..sE BsBuor^ VRIJDAG 18 NOVEMBER 1994 No. 6352 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 83392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01108 De budgettaire positie van Ooltgensplaat maakt het noodzakelijk voor '95 een aantal gemeentelijke belastingen te verhogen en een half miljoen aan rente over reserves aan de gewone dienst te besteden. Zo lukt het het College de raad een sluitende begroting aan te bieden waarin nieuwe investeringen zoveel mogelijk vermeden moesten worden. Een verhoging van 6% (incl. 2% inflatie- korrektie) wordt toegepast op de reini gingsrechten, Onroerend zaakbelasting, hondenbelasting, woonforensenbelasting en toeristenbelasting en er komt een nieuwe heffing, het rioolafvoerrecht die nog nader wordt uitgewerkt maar waar van al wel duidelijk is dat die ca. 135,- per aansluiting zal gaan kosten. Investeringen die voor volgend jaar wél zijn voorgenomen is het baggeren van de haven van Oude Tonge a 300.000,-, de rekonstruktie van de Steigerdijk a 85.000,- en de rekonstruktie Stations- weg/Ruychrockstraat te Oude Tonge a 300.000,- het een ter stimulering van de ontwikkeling van de gemeente, het ander om een verkeerstechnisch en in- frastruktureel knelpunt weg te werken. Voor onderhoud van de riolering zou het College een fonds van een miljoen be schikbaar willen hebben maar er moet, als eerste stap, met 350.000,- worden volstaan. De voorgenomen heffing van rioolaf voerrecht zal 485.000,- opleveren, zijnde de helft van de uitgaven die door de gemeente aan rioolonderhoud worden gedaan. Een eerste prioriteit is vervan ging van de riolering in de Voorstraat te Ooltgensplaat. Het onderhoudsbudget voor straten en we gen wordt met 65.000,- tot 250.000,- verhoogd, tbv. het (goed) onderhouden van trottoirs worvat ccn oüugct van 15.000,- opgenomen. Uit het gemeen tefonds zal voor volgend jaar 250.000,- minder worden ontvangen. Gisteren boog de raad zich over de begroting en liet daar z'n algemene be schouwingen op los. Onverteerbaar Lijst V.L.O. moppert enerzijds wel het een onverteerbare zaak te vinden dat het ((nieuwe College) al in eerste aanleg grijpt naar een lastenverzwaring voor de burgers, „een zwak begin van een zoge naamd nieuw beleid", anderzijds vindt VLO de fles van Oostflakkee nog half vol in plaats van half leeg en mag er wat haar betreft best iets gedaan worden aan ontwikkelingswerk al ware hét alleen maar (ja, 't staat er echt, red.) om met het uitgegooide spierinkje een kabeljauw te vangen en graag ziet VLO ook onder scheid gemaakt in hulp aan ontwikke lingslanden en/of hulp aan prestige- objekten. 't Zou best eens kunnen, zo voorziet VLO dat bij 't horen van de College- voornemens voor '95 'menigeen' bij zichzelf te rade zal gaan en zich af zal vragen of Oostflakkee wel de gemeente is om te gaan-, of te blijven wonen. Meer waardering bestaat voor het ambte lijk apparaat, richting bestuurlijk appa raat klonk de wens dat binnen de raad ook naar de niet College-partijen geluis terd zal worden. Nu beluisterde het Col lege dat door VLO niet met de begroting zal worden ingestemd. Regelmatig krijgt de gemeente klachten over de reeds enkele malen vernielde bushokjes (de zgn. abri's) aan de Schaapsweg in Den Bommel. De gemeente heeft bewust gewacht met het herstel van deze bushokjes, aange zien de provincie begin 1994 te kennen heeft gegeven om, in samenwerking met de streekvervoerbedrijven, vele bushal ten langs de provinciale wegen de ko mende jaren struktureel te verbeteren. Hieronder valt ook het beheer en onder houd van de bushokjes. De nieuwe bushokjes langs de provincia- leweg N498 ter hoogte van de Schaaps weg zouden in eerste instantie medio ok tober 1994 geplaatst worden. Deze ter mijn bleek echter niet haalbaar in ver band met de levertijd van de hokjes. Zij zullen nu begin december geplaatst wor den. Gehoopt wordt dat in de toekomst de vernieling van de bushokjes uit zal blij ven. Steeds groter afval In de SGP beschouwing zorg om de vele ontwikkelingen die indruisen tegen Gods Woord en Wet. De mens denkt vrij te zijn, maar in het eeuwig onveranderlijk Woord van God staat te lezen dat daar vrijheid is waar de Geest des Heeren is. 'Goed en plezierig' verloopt de samen werking tussen de Collegepartijen, waar om 't met spijt wordt vastgesteld dat de financiële situatie van de gemeente er niet beter op wordt. Vorig jaar al een tekort van 9 ton.Wandelend over 't ge meentelijk erf wordt stilgestaan bij een toenemend aantal klachten van burgers sinds de horeca-sluitingstijden zijn los gelaten. Nachtelijke horecabezoekers concentreren zich op de gelegenheden in Oostflakkee. De taak van de brandweer wordt als belangrijk onderkend. „Zijn er nog wen sen bij de brandweer?" wordt gevraagd, ,,de brandweerauto's zijn tien jaar en ouder". Aandacht wordt gevraagd voor woning bouw, voor de bevaarbaarheid van de haven voor de eigen schippers en erger nis is er over het 'gejammer' over Bin nenhof. Het geeft de mensen om wie het gaat steeds weer een klap in het gezicht, wordt gezegd. Samen de handen uit de mouwen steken om de zaak, met Gods hulp, weer op de rails te krijgen, zo worrli opgf ••oepen. Besloten wordt met dank aan interim-burgemeester Wolf die boven de partijen en naast de raadsleden staat en met de wens dat ook volgend jaar het ware welzijn voor de gemeente zal worden gezocht. Met pijn... In de PvdA beschouwing werd een scala van onheil zoals dat door de wereld trekt gememoreerd, ook in eigen gemeen schap doen zich zaken voor om alert op te zijn, commotie in Herkingen en 't be gaan van discriminerend gedrag door een Rotterdams raadslid. Het College, andere personen van een andere kleur, is niet te benijden nu de financiële vooruitzichten somber zijn, de uitkeringen door de Overheid afnemen en de uitgaven drastisch dreigen toe te nemen. Het Binnenhof blijft zorgen baren, de exploitatie van Ver.-gebouwen vertoont tekorten en de vervanging van riolering zal miljoenen gaan kosten. Bij een aantal vragen wordt ook ge vraagd naar de mogelijkheid van een eilandelijke vuilophaaldienst, de moge lijkheid tot gespreide betaling van ge meentelijke belastingen en wordt het College verzocht de woningbouwvereni gingen binnen de gemeente tot nauwere samenwerking met als einddoel fusie aan te zetten. De PvdA fraktie vindt het terecht dat ge klaagd wordt over onvoldoende onder houd van straten en wegen en hoezeer de lastenverzwaring ook deze fraktie pijn doet wordt reservering tóch noodzakelijk geacht. Toch wordt het College gevraagd kriteria te ontwikkelen om de econo misch zwakkeren geheel of gedeeltelijk vrij te stellen van betaling van gemeen telijke belastingen en heffingen. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Ramoco b.v. RENAULT-dealer MELISSANT De vrouwenvereniging der Geref. Ge meenten hoopt D.V. dinsdag 22 novem ber haar bijeenkomst te houden in het licht van de Vakantieweken voor gehan dicapten, zoals deze jaarlijks door de Bond van Vrouwenverenigingen in di verse weken worden georganiseerd. Van de gehouden weken zullen dia's vertoond worden. Belangstellenden zijn hartelijk welkom om kwart voor 8 in het zaaltje bij de kerk, Beatrixlaan 2. DEMONSTRATIE BREEDBEELD TELEVISIE PHILIPS KTV28PW 630 PHILIPS kabeltuner CTU 902 WIJ GEVEN BIJ AANKOOP VAN EEN PHILIPS BREEDBEELD-TV, DE PHILIPS D2MAC KABEL TUNER CTU 902 VAN 995,- voor iiUe zékerheid i Oostdijk 1 Sommelsdijk Tel. 01870-82381 Autobedrijf A. J. van Rumpt nm AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Op zaterdag 26 november a.s. hoopt het Urker vis serskoor 'Crescendo', dat onder leiding staat van Meindert W. Kramer, weer naar Middelharnis te ko men. Deze avond, die georganiseerd is door het eilan delijke Comité van Woord Daad, zal worden ge houden in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Aan vang 19.30 uur. De kerk is om zeven uur open. De zangavonden met het koor op 19 juni 1992, 16 juni 1984, 16 februari 1990 en 15 februari 1992 maakten op de aanwezi gen een diepe indruk. Opnieuw zal medewerking worden verleend door de bariton Piet Baarssen, de sopraan Femm.y van der Weg en de organist Henk van Putten. Ds. W. Westland hoopt een korte meditatie te houden. Naast een toegangsprijs van 5,- (kinderen tot 12 jaar 2,50) tot dekking van de kosten, zal er een kollekte voor het werk van Woord Daad gehouden worden. De opbrengst wordt be steed aan de ondervoede kinderen op Haïti. Het programma vermeldt een keur van psalmen en overwe gend bekende geestelijke liederen, waarbij het koor zo nu en dan begeleid wordt door de bariton of de sopraan. De organist geeft een improvisatie. Ook samenzang komt op het program ma voor. Omdat er ook nu weer een grote belangstelling wordt ver wacht, kunt u, om het risico van 'vol' niet te lopen, van te vo ren telefonisch kaarten (programma's) reserveren. Om misver stand te voorkomen: er zijn geen aparte gereserveerde banken, zodat u zelf met uw gereserveerde kaart een plaatsje moet zoe ken. De kaarten kunnen telefonisch bij de volgende comitéleden gereserveerd worden: Mw. A. Hamelink, tel. (01870) 86367; J. P. de Bakker, tel. (01870) 85756; M. Grinwis, tel. (01878) 1578 en K. Pater, tel. (01870) 83051. In navolging op het succes van vorig jaar worden er op vrijdag 9 december vanaf 16.00 uur tot ongeveer 22.00 uur en op zaterdag 10 december vanaf 10.00 tot 16.00 uur een grandioze en sfeervolle kerstmarkt gehouden in alle zalen van 'Oostdam'. Hieraan wordt door ongeveer 40 onder nemers deelgenomen. Het assortiment dat u op deze kerstmarkt geboden wordt is van zeer uiteenlopende aard. Zo zult er u er o.a. kunnen proeven van wijnen, sappen en heerlijke hapjes. Verder staat er een feestelijk koud buffet opgesteld om u te tonen wat met de feestdagen ook mogelijk is en natuurlijk de beroemde 'Oostdamcocktail'. Wat is er nog meer te zien en te koop op deze markt: kado-artikelen voor groot en klein, natuurlijk ook kerstversieringen, huishoudelijke artikelen. Verder vindt u er de beroemde Goereese Port, kerstbo men, oliebollen, een grote snoepbar. Natuurlijk is er nog veel meer maar dat is gewoon teveel om allemaal op te noe men. Deze markt moet u gewoon bezocht heb ben en de toegang is toch gratis voor deze markt op beide dagen. Voor een plaats op deze markt of al vast voor de markt in 1995 kunt u kontakt opnemen met de organisatie in Party centrum 'Oostdam', Jongkoenstraat 1, 3252 AV Goedereede. Tel. (01879) 2321 of (01878) 2187. Installatie bui^. Van Pelt op 1 december De nieuwe burgemeester van Oostflak kee, dhr. A. J. C. van Pelt zal donderdag 1 december in zijn ambt worden geïn stalleerd. 1 's Middags om 3 uur begint de daartoe te houden speciale raadsvergadering in 'de Grutterswei' te Oude Tonge. Er zal deze middag ook afscheid geno men worden van wnd. burgemeester J. W. J. Wolf. In'95 De Stichting Goereese Gemeenschap is al ver gevorderd met z'n plannen om volgend jaar, een halve eeuw na de be vrijding in 1945, in de dom van Goede reede een uitgebreide expositie te hou den met foto's, verslagen en voorwerpen uit de oorlogsjaren 1940-1945. Enkelen die een verzameling uit die pe riode hebben aangelegd hebben hun medewerking toegezegd maar wellicht zijn er nog burgers die iets in hun bezit hebben wat voor de expositie van bete kenis zou kunnen zijn. Wie iets heeft en dat voor de duur van de expositie wil afstaan gelieve dat door te geven aan dhr. Schippers, tel. (01879) 1451. Ingezonden: Telkenmale als ik kom op mijn geboortegrond. Telkenmale als ik zie waar zich mijn jeugd bevond. Word ik ontroerd door de aanblik van 't wijde strakke land. Van schoonheid aan gewassen waarmee het is beplant. De stoere boerderijen, vaak met een oprijlaan. De rijen hoge bomen die op de dijken staan, 'k Zie dorpen in de verte de kerk daarin, centraal. Al die geliefde beelden 'k herken ze allemaal. De mensen hoor ik praten Mijn vreugde wordt gewekt ik hoor ze immers spreken: 't Vertrouwde dialect! Zo reis ik in gedachten vol van herinnering met blijdschap om wat bl'ijven mocht weemoedig om wat ging. V. An. K. Zomer 1994 Thema-avond 'Opfok en africhting van het jonge paard' Het A.O.C. Zeeland e.o. organiseert op de lokaties Goes en Sommelsdijk een thema-avond over de opfok en africhting van het jonge paard. De heer C. van Haperen houdt een boei ende lezing over dit onderwerp. Met de lezing wordt het cursusseizoen voor de paardenliefhebbers geopend. De lezing is een introduktie op de cursus 'opfok en africhting van het jonge paard', welke begin januari 1995 start. Naast de lezing wordt er informatie verschaft over de cursusmogelijkheden op het gebied van de paardenhouderij in het komend sei zoen. Fokkers, gebruikers en belangstellenden zijn van harte welkom, de toegang be draagt 5,- (incl. koffie). De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden op vrijdag 25 november in het A.O.C. Zeeland e.o.. Stationspark 39 te Goes en op donderdag 8 december in de lokatie Sommelsdijk, Langeweg 107 te Som melsdijk. Telefonische informatie bij A.O.C. Zee land e.o., (01100) 27203, dhr. L. P. Reij- nierse. D.V. maandagmiddag 21 november a.s. is er een verkoping t.b.v. Adullam, voor gehandicaptenzorg met o.a. leuke betaalbare cadeau-artikelen: Mooie berenkollektie, postpapier, casset tebandjes, diverse boeken, fotoboekjes van uw eigen dorp, badhanddoeken, setje theedoek en keukendoek voor maar 10,00 (leuk idee om cadeau te geven). Verder: flanellen lakens en nachthem den, enz. De verkoping wordt gehouden in de grote zaal van 'Ebbe en Vloed' van 14.00 tot 15.30 uur. Allen hartelijk wel kom! to. 50 Occosions oonweiig-^ OPEL DEALER Middelharnis 'Qi<> voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 voor VINGERLING3 - MIDDELHARNIS-TEL. (01870) 82518 Seb. van Dongen Verf- en Behang heeft de nieuwste behangetjes al weer in huis. En wat een l<leurrijl<e oogst is dat geworden. De lollekties 1995 van Rath Doodeheefver en Sanders/ Eijffinger onderscheiden zich door nog meervrolijl<e, frisse dessins en een enorme l<eus in sierranden. Door het l<ombineren van dessins met effen tinten en sierranden gaan de wanden weer een belangrijl<e rol spe len in uw interieur. Kom eens kijken Openingstijden: maandag-vrijdag 8.00-12.00 en 13.00-18.00 uur, zaterdag 9.00-12.00 uur. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE C3 C3 m CZl o C3 OUDDORP - Wesisiraat 35 - Telefoon (01878) 16 12 I Fax 3734 RENeSSE- Prmtsnop - Hogezoom 172- Teleloor) 101116)24 00 SOMMELSDIJK - WestkraKeelstraal S - Teleloon (01870) 8 68 41 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 In onze tijdelijke huisvesting, het voormalige formido pand

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1