EHAI1DEI1-l1IEmi/5 BOLLEN IN BAD Fotoboek over Stad a/h Haringvliet in vroeger tijden Ensemble Speelgoed speelt voor Unicef Preventie tegen griep en andere winteriiwaaitjes „Eilanden-nieuws" Impuls-winterconferentie voor jonge gemeenteleden Verkoping door het zendingswinkeltje SGP jongerengroep Flakkee Schaakvereniging 'De Zwarte Pion' Bram Beekman concerteert op het orgel van de Ned. I?^^^. Kerk te IVliddelharnis IZB Impuls-dag 'Werken met schone handen' 5e Blad VRIJDAG 11 NOVEMBER 1994 No. 6350 Eens per jaar, in september, vlak voor het planten, gaan veel Nederlandse bloembollen in een heet bad. Niet om gewassen te wor den, maar om gezond en vitaal te blijven. Die 'gekookte' bollen ver tonen in de tuin, op het balkon of in de vaas in het voorjaar de fraai ste bloemen. Gevolgen Koken van bollen heeft drie belangrijke gevolgen. Ten eerste gaan de bollen door het warme bad harder groeien. De bol lenopbrengst neemt daardoor met zo'n 2 tot 3% toe, zodat de dure kookketels ren dabel kunnen worden gemaakt. Het tweede gevolg is dat de vitalere bol een mooiere bloem voortbrengt. Dat is een belangrijk pluspunt voor de consument, die de bollen in zijn eigen tuin plant of de 'bolbloemen' bij de bloemenzaak koopt. Maar het belangrijkste is dat na de behandeling de bollen minder vatbaar zijn voor allerlei ziekten en parasieten. Daardoor hoeven minder gewasbescher mingsmiddelen te worden gebruikt. Van deze techniek van bloembollenteelt pro fiteert dus zowel mens als milieu. Temperatuur Eigenlijk is het niet helemaal juist om het principe 'koken' te noemen. Want het water bereikt lang niet de 100°C die nodig is om het 'kokend water' te noe men. De optimale temperatuur voor de bollen ligt tussen 43° en 51°C, afhanke lijk van de bolsoort. Niet elke bolsoort kan overigens worden gekookt. Bij de tulp bijvoorbeeld kan dat niet. Maar wel knol- en bolsoorten als krokus, gladiool, lelie, iris en narcis. Narcis gered Voor de laatstgenoemde soort is het koken ooit zelfs van levensbelang geweest. Meer dan 70 jaar geleden waren alle narcissen die werden geteeld aange tast met stengelaaltjes. De aaltjes brach ten zware schade toe aan de narcissen- teelt. De redding was het koken, een vin ding die de geleerde dr. Van Slogteren even tevoren in 1918 had geïntrodu ceerd. Aan Van Slogteren hebben wij eigenlijk te danken dat er in ons land nog een bloeiende narcissenteelt bestaat. Enorme hoeveelheden Het zou makkelijk zijn als het koken gewoon in een grote pan op een gasstel- letje zou kunnen gebeuren, maar zo een voudig ligt het helaas niet. Natuurlijk zijn de hoeveelheden enorm groot. Lelies worden bijvoorbeeld jaarlijks op zo'n 2500 hectare geteeld. En als je dan bedenkt dat per hectare ongeveer 7000 kilo lelieplantgoed nodig is, dan is het goed voor te stellen dat een paar pannen niet genoeg zijn voor al die leliebollen. Laat staan voor al die andere bol- en knol gewassen... Speciale kookketels Voor het koken moeten dus speciale, grote kookketels woren gebruikt, die ook aan specifieke milieu-eisen moeten vol doen. Een goede installatie kost onge veer 100.000,-. Maar de investeringen betalen zichzelf terug, zodat de meeste grote bloembollenbedrijven tegenwoor dig kookketels hebben om de bollen op een milieuverantwoorde manier gezond en vitaal te houden. Onder de naam Impuls-werk houdt de Herv. Bond voor Inwen dige Zending (IZB) conferenties voor jonge gemeenteleden. Zo is er tussen kerst en nieuwjaar de win terconferentie, die is bedoeld voor jongeren van 25 tot max. 40 jaar. Drie dagen staat de vraag 'Mens, waar leef je voor?' centraal. Die vraag kun je allereerst aan jezelf stellen. Waar dient mijn leven toe? Welke zin heeft de ge brokenheid erin? Wat heeft God met mijn leven voor? De vraag kan ook ge steld worden aan andersdenkenden, In welke tijd leven we? Hoe gaan de men sen om ons heen om met de zin van het leven? In de derde plaats is 'Mens, waar leef je voor?' een vraag die je kunt stel len in missionaire situaties. Deze drie aspekten worden uitgewerkt in bijbelstudie, lezingen en groepsgesprek ken. Sprekers zijn: ds. R. de Reuver, her vormd predikant te Boskoop, dhr. A. van Heusden (direkteur E.A.), dr. Ruard Ganzevoord, ned. geref. predikant te Driebergen en drs. T. C. Verhoef (bege leider evangelisatorische projekten van de IZB). Verder is er op één van de avonden een zang- en muziekavond en op één van de ochtenden zijn er excur sies, o.a. naar het bezoekerscentrum Vught, waar een expositie over de twee de wereldoorlog is. Ook voor ontspan ning is er ruimte in het programma. De conferentie wordt gehouden in 'Zon newende' in St. Michielsgestel (bij 's- Hertogenbosch), van woensdagmorgen 28 december t/m vrijdagmiddag 30 de cember 1994. Het is alleen mogelijk om in te schrijven voor de hele conferentie. De kosten zijn ƒ125,-. Er is een folder met meer gegevens be schikbaar. Die kan worden aangevraagd bij: Bureau IZB, Joh. van Oldenbarne- velt 10, 3818 HB Amersfoort. Daar kan ook nu al aanmelding plaatsvinden. Handen vouwen - handreiking voor een praktisch gebedsleven Programma Mevr. W. Lemkes uit Alphen aan de Rijn zal ingaan op het thema: Handen vouwen - handreiking voor een prak tisch gebedsleven. Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen en beantwoorden van vragen. Door wie georganiseerd? De Doopsgezinde Kerngroep 'Van vrouw tot vrouw'. Waar? In de ontmoetingsruimte van de Doops gezinde Gemeente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Wanneer? Woensdag 16 november van 9.30 tot 11.00 uur. Kerk open: 9.00 uur. Muzikale medewerking Jeanet Boers en Arja Cranendonk. Kin deroppas is aanwezig. Zojuist verschenen: STAD a/h HARINGVLIET - Zo juist verscheen bij Uitgeverij De- boektant Oostvoorne in samenwer king met boekhandel Vroeginde- weij te Middelharnis het door Hans Maliepaard samengestelde fotoboek over 'Stad aan 't Haring vliet in vroeger tijden'. Een trieste werkelijkheid is dat de samenstel ler zijn geesteskind niet meer heeft mogen aanschouwen, eind 1993 overleed deze sympathieke man, die men in het dorp heeft leren kennen als 'de melkboer van Stad'. Hoewel de slag van zijn plotseling over lijden bij de familie hard is aangekomen, besloten echtgenote en kinderen dat het boek, waar hun man en vader zo met ple zier aan had gewerkt er ondanks alles toch moest komen. ,,Maar iets afmaken waar een ander mee bezig is geweest valt niet mee", zegt een van zijn zoons. „Toch was iedereen in ons gezin het er over eens dat het fotoboek over Stad aan 't Haringvliet in vroeger tijden er moest komen. Fotografie was één van zijn hob bies, met name oude foto's over Stad verzamelen, retoucheren en er nieuwe van maken. Vol inzet is hij destijds be gonnen met de redaktie voor dit foto boek. Het verzamelen van foto's, gege vens, verhalen en anekdotes brachten hem in kontakt met velen. Telkens weer een stapje dichter bij zijn doel. Hij ge noot er zichtbaar van", weten zijn vrouw Nel en de kinderen. Het heeft echter niet zo mogen zijn, dat hij het fotoboek af heeft kunnen maken. Fotomateriaal was er in overvloed. „Maar wat de bedoeling van sommige geselekteerde foto's was en wie er op stonden wisten we niet. Met behulp van anderen is het er echter toch van gekomen", zegt de familie Malie paard dankbaar. Inhoud Aan de hand van ongeveer 90 bijzonde re, nog nooit gepubliceerde foto's leidt de samensteller de lezer door het dorp 'Stad'. J. Tirion beschreef destijds het dorp zo: „Op 'vijf kwartier lopen' van Middelharnis over 'een lange weg met vele bochten en krommingen, langs jonge bomen en grillige wilgen' ligt het dorpje Stad. Behalve de gewoone land- vrugten kweekt men er ook ajuin, aard akkers en aardappelen; doch de meeplan- terij was de hoofdneering. Twee Kaaien waren er en en een haven, waar schepen komen met wijn en kastanjen. Tot de vis serij is er insgelijks goede gelegenheid". Anno 1994 is veel van het oude verdwe nen. Het ligt op vijf minuten autorijden van Middelharnis en slechts een klein deel van de bevolking verdient de kost in de landbouw. Toch is niet alles verdwe nen of veranderd. Wanneer je goed kijkt is er nog veel van vroeger terug te vinden. Gelukkig waren er veel foto's die elk hun eigen verhaal vertellen over Stad. Deze uitgave tracht een beeld te schetsen van Stad aan 't Ha ringvliet vóór 1950. Wie er woonde en hoe men werkte, wat men in de vrije tijd deed enzovoort. Het boek schept een beeld van 'de Heerlijkheid en gemeente Stad aan 't Haringvliet. Fotomateriaal De heer Maliepaard begint het boek met een afbeelding van burgemeester C. J. Sterk die maar liefst 21 jaar burgemees ter van Stad is geweest. Maar hij is niet de enige inwoner die fotografisch gezien zijn plekje in de uitgave kreeg, want naast de prachtige dorpsgezichten schonk de samensteller heel veel aan dacht aan de inwoners van zijn dorp. Zo als Lies Arensman op de fiets bij de boerderij van Dabbe, vrachtrijder Lieven Braber Mzn. met paarden en wagen, Jac. van Splunter voor zijn winkel in textiel en kruidenierswaren, schoenmaker Dale, smid Nipius en de vuilnisophaaldienst van de firma Van Pelt Co. Op de groepsfoto's die werden opgenomen zul len veel inwoners zich herkennen. Een foto van het voetbalelftal van VVS (Voetbal Vereniging Stad) in 1935 is er een van. Verder uiteraard de zo geliefde oude schoolfoto's, het onderwijzend per soneel, de zangverenigingen 'Concordia' en 'Soli Deo Gloria', het muziekkorps VIOS, de brandweer in de nieuwe uni formen en de kerkeraad van de Neder lands Hervormde Kerk zijn maar een paar van de vele groepsfoto's. Kortom Hans Maliepaard maakte van deze uitga ve een echt dorpsfoto-album waar elke rechtgeaarde 'Stadtenaar' graag in zal bladeren. Voor wie interesse heeft in het fotoboek 'Stad aan 't Haringvliet in vroeger tij den' kan hiervoor tegen 34,90 terecht bij Boekhandel Vroegindeweij, Westdijk 48 te Middelharnis. OUDDORP Het zendingswinkeltje hoopt haar najaarsverkoping te houden D.V. woens dag 16 november 1994 in het Hervormd verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer' aan de Preekhillaan te Ouddorp. De ope- nings-tijden zijn van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur. Er is weer van alles te koop: - Prachtig houtsnijwerk. - Nieuwe- en tweedehands boeken. - CD's en MC's preek- en vertel- cassettes. - Speelgoed, we hebben veel modelauto's. - Kerstkaarten en alle andere soorten kaarten, met- en zonder envelop - Tokkelroom. - Koek. - Bloemen. - Grabbelton. - Koffie, thee en limonade is er ook te koop. We hopen op een grote belangstelling. Het werk der zending is toch tot uitbrei ding van Gods Koninkrijk. Allemaal har telijk welkom. Op 15 november is er om 20.15 uur een bijeenkomst in Vita Nova te Sommels- dijk. Spreker is dhr. G. Slootweg, docent ge schiedenis Pr. Mauritsscholengemeen- schap en wethouder der SGP over Het ontstaan van het paarse gedachtengoed vanuit de Franse revolutie. Volgende avond: 12 januari. Jan de Waard over de Europese eenheid. Tevens oprichtingsveragdering SGP-jon- gerengroep Flakkee. Op vrijdag 18 november geeft het muziekensemble Speelgoed een concert waarvan de opbrengst bestemd is voor Unicef. Speelgoed brengt muziek uit de 16e en 17e eeuw. Daarvoor wordt een keuze ge maakt uit het rijke en gevarieerde reper toire, zoals dat toen op de hoven en op markten en pleinen heeft geklonken. Rondreizende muzikanten zorgden voor een internationaal karakter van de mu ziek. Op het programma van Speelgoed staat dan ook muziek uit het Europa van die tijd: mooie liefdes liederen, vrolijke danswijzen, protestzangen en heerlijke gelegenheidsliedjes. Het motto van het ensemble is 'pastime with good company' (breng je tijd door in goed gezelschap). Het hoeft dan ook geen verwondering te wekken dat de groep inmiddels tien jaar bestaat. De leden zijn allen vrijetijdsmuzikanten en hebben een doorsnee muzikale opleiding genoten. Het gaat hen niet om virtuosi teit, maar veeleer om speelplezier en een smaakvolle interpretatie van de muziek. De vestigingsplaats van het ensemble is Middelharnis, maar haar acht leden ko men ook uit de wijde omtrek van deze plaats. Speelgoed bestaat uit: Nelleke de Leeuw, Sjoukje Wolters, Anneke Trompper, Wim van Ham, Bram Schrier, Hans van Brakel, Maarten Pieters en Jan Tromp per. Speelgoed zingt en bespeelt luiten, cello, viool, blokfluiten, slagwerk .en andere instrumenten. Het concert wordt gegeven in het DIEK- HUUS te Middelharnis en begint om 20.15 uur. De kaarten voor het concert a 7,50 zijn verkrijgbaar bij W. M. Schrier-Polder, Voorstraat 35, Sommelsdijk, tel. (01870) 84317 en in het Diekhuus, tel. (01870) 82400. RSB-competitie Het eerste team trad voor de tweede ronde thuis aan tegen het vijfde van Cap Volmac uit Rotterdam. De overwinning uit de eerste ronde kreeg geen vervolg, want 'De Zwarte Pion' verloor nipt met 31/2-4%. A. L. Mourik - G. Markus0-1 M. H. R. de Waal - C. Vreeken0-1 W. Sparreboom - P. Vreeken0-1 M. Verolme - P. Groen%-% T. C. van Prooijen - W. v.d. Giessen..0-1 1. Lagendijk - F. A. Damen1-0 J. du Pree - H. van Os1-0 J. Boeter - C. L. Bijl1-0 Het derde speelde voor de tweede ronde een uitwedstrijd in Ouddorp tegen het tweede team van 'Ontspanning'. 'De Zwarte Pion' won met ruime cijfers: 2-6. J. Soeteman - H. Taaie%-% P. A. Derrez - M. L. v.d. Waal0-1 P. J. Tanis - W. Markwat0-1 A. van Huizen - L. Neleman0-1 C. Wassenaar-P. Vermeij1-0 J. Grinwis-L. Stolk0-1 E. Sntifort - H. K. Smit0-1 J. Aleman - Ad. Visser¥2-% Uitslagen huishoudelijke competitie (7-11-1994) Groep Ib J. L. Minnaar-G. de Jager0-1 Groep 2 R. Wolters - C. v.d. Does1-0 B. Loosjes - C. Groenendijk0-1 De organist Bram Beekman, die aan het Brabants Conservatorium in Tilburg, cum laude zijn solistendiploma haalde en in het bezit is van de Prix d' Excellence, zal op de concertavond zaterdag 19 november een programma bieden waarin een gevarieerde keuze van muziekwerken opvalt. Er zal een lijn te horen zijn door het Duitse orgelland. Beginnend bij barok en uitlopend tot op het moment van de uitvoering met een improvisatie geïnspireerd op de Duitse muziek. Begonnen wordt met kontrasterende muziek van Buxtehude. Er volgen variaties op een lied met de melodie van psalm 42 van G. Böhm. Vivaldi's Concerto's staan vaak voor lichtvoetige muziek. Bram Beekman zal een bewerking voor orgel door J. S. Bach spelen van Vivaldi's Concerto voor strijkorkest in d kleine terts. Bachs orgelwerken worden overigens momenteel integraal op cd opgenomen door Bram Beekman. We komen dan bij de Duitse romantiek. Een hoog tepunt in deze 19e eeuw is de muziek van F. Mendelssohn Bartholdy. Omdat de orgelmuziek verder in deze tijd niet op een hoog peil stond, is Mendelssohn een belangrijke componist. Gespeeld zal worden Praeludium in G-dur. Vervolgens zal de heer Beekman een improvisatie laten horen, waarna een deel uit de Sonate VII in f- moll van J. Rheinberger op het programma staat. Tenslotte wordt een muzikaal monument opgericht voor J. S. Bach: Praeludium und Fuge über B.A.C.H, (deze let ters verwerkt-in de noten bes-a-c-b, zoals Bach zelf ook al deed), van de componist F. Liszt. Ook interessant voor pianisten, omdat Liszt dit stuk ook bewerkt heeft voor piano. Een rijkheid aan kontrasten, heftige bewogenheid, kracht en beweging ken merken deze muziek. Bram Beekman is hoofdvakdocent aan het Brabants Conservatorium en organist van de Jacobskerk in Vlissingen. Hij geeft veel concerten in binnen- en buitenland en ver leent regelmatig zijn medewerking aan radio- en tv-opnamen. Inmiddels staan er diverse composities voor orgel, koor en orkest op zijn naam. Hij is voor dit concert uitgenodigd door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Het concert in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis begint om 20.00 uur. Toegangsprijs 5,-; voor scholieren, CJP en 65+: 3,-. Onder de naam Impuls-werk houdt de Herv. Bond voor Inwen dige Zending (IZB) conferenties voor gemeenteleden van ca. 25-45 jaar. Op zaterdag 26 november a.s. is er een conferentiedag over 'Werk met schone handen'. Het gaat die dag over het spanningsveld dat kan optreden als je als christen in het bedrijfsleven werkzaam bent. Als je daar praat over fundamentele waarden be grijpt men vaak niet waar je het over hebt. Daarom is bezinning nodig en niet alleen voor mensen in het bedrijfsleven. Iedereen heeft immers met de economie te maken. In die economie lijken allerlei dingen vast te staan, bijvoorbeeld groei, een efficiënte produktie en een zo groot mogelijke winst, ook als deze zaken ten koste van mensen en het milieu gaan. Voor christenen vragen te over: hoe moet je vanuit de Bijbel arbeid waarde ren en welke normen worden er gegeven voor ons economisch handelen? Als je signaleert dat er een grote spanning is tussen de Bijbel en de praktijk, h oe ga je daar dan mee om? Wat is je eigen ver antwoordelijkheid, ook als je je onmach tig voelt tegenover het 'systeem'? En welke taak heeft de gemeente? De conferentiedag begint met een bijbel studie door Evert-Jan van Asselt, student theologie en economie. In groepen wor den er enkele stellingen besproken die het dilemma (werken met schone han den) duidelijk maken. Daarna houdt prof. dr. A. van Doorn, econoom en emeritus hoogleraar aan de Vrije Univer siteit, een lezing over 'Geloof en econo mie', 's Middags is er een forum met de beide inleiders en drs. H. Noordergraaf die verbonden is aan het Multidiscipli nair Centrum voor Kerk en Samenleving. De dag wordt gehouden in 'Rehoboth' te Bameveld van 10.00 tot 15.30 uur. Voor kinderen tot max. 10 jaar zijn er aparte programma's. De kosten zijn 10,- per persoon (echtparen 17,50) en 2,50 per kind. Aanmelding bij: Bureau IZB, Joh. van Oldenbameveltlaan 10, 3818 HB Amers foort, tel. (033) 611949. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed ah huis-aan-huis gelezen! Ingezonden: De tijd van de griepprik is weer aange broken zoals we allemaal in de media kunnen lezen. Dat is niet zomaar. Voor een grote groep mensen is dit absoluut noodzakelijk. Hierbij moeten we dan denken aan de Cara-patiënten, de hart- en vaatpatiënten en de diabetici. Allemaal bij elkaar zo ongeveer 2 miljoen mensen. Wat kan de grote groep die overblijft echter doen? Voor het grootste deel hier van geldt, dat als men in de risicovolle maanden redelijk goed op zichzelf let, men de winter wel zonder al te veel pro blemen doorkomt. Onder op zichzelf letten wordt dan ver staan, gezond eten en drinken, doe wat aan beweging en zorg voor voldoende nachtrust. Er is echter ook een aanzienlijke groep mensen die niet tot de risico-groepen be horen, maar wel, met iedere groep, ver koudheid, keelpijn etc, die voorbijkomt, meedoen. Dit veroorzaakt voor de be trokkene een hoop ongemak. Wat kan iemand uit deze groep allemaal doen? Best veel, en het kost eigenlijk weinig moeite. Om te beginnen hetzelfde zoals reeds eerder genoemd; gezond eten en drinken, beweging en voldoende nachtrust. Laat echter zaken die het immuuunsys- teem schaden zoveel mogelijk achterwe ge, b.v. roken en het gebruik van alco hol. Daarnaast zijn er diverse middelen om ons afweersysteem preventief te verster ken, zoals bijvoorbeeld homeopatische druppels, waarvan men er 2x per week 5 in de elleboogplooi masseert, waar door een zekere mate van immuniteit op gebouwd kan worden. Wat te doen als men toch ziek wordt? Belangrijk is dan: 1Niet onderdrukken van de afweerme chanismen, maar deze juist onder steunen (b.v. homeopatisch) zodat men een natuurlijke afweer opbouwt. 2. Lichte en goed absorbeerbare voeding (eiwit- en vetarm). 3. Veel drinken: goed bronwater. groentesappen, verse vruchtensappen en groentebouillon. Hopelijk kunnen genoemde mogelijkhe den er voor velen van u toe leiden dat men de komende maanden zonder te veel ongemakken doorkomt. Mocht u tenslotte over dit, of een ander onderwerp meer willen weten, b.v. hoe voor een huisgezin met kleine kinderen de huisapotheek er voor griep en ver koudheid uit zou kunnen zien, belt u dan: Praktijk voor Natuurheelkunde Tureluur 4, Sommelsdijk. (01870) 83018 van 09.00 tot 09.30 uur van 18.00 tot 18.30 uur. óf kom langs voor een folder. Bollen die 'in bad' zijn geweest, zijn veel minder vatbaar voor ziekten en produceren een mooiere bloem!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 17