rU'^ Voortbestaan ziekenhuis op het spel gezet bij overgang naar Zeeland IICffjElinK Heldenmedailles voor jeugdige Stellendammers Gemeente Middelhamis staat er financieel slecht voor 3^ Hoorzitting Dirksland: M. Grinwis en Zn. Open jeugdwerk Stellendam 67e Jaargang DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 No. 6349 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 3392. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De toekomst van het Van Weel-Be- thesda Ziekenhuis was duidelijk het speerpunt van de hoorzitting over bestuurlijke herindeling van Goeree-Overflakkee, die op don derdag 3 november 1994 door de gemeente Dirksland werd gehou den. Geen massale drukte in het gemeentehuis maar wel een grote betrokkenheid bij de aanwezigen waar het gaat om de toekomst van Goeree-Overflakkee en de positie van het Dirkslandse streekzieken- Geschrokken De eerste spreker aan wie burgemeester Boonstra het woord mocht geven bracht een cruciaal punt naar voren: het risico dat het voortbestaan van het streekzie kenhuis aan onzekerheid wordt prijs gegeven bij een keuze voor aansluiting van Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland. Spreker zei de stukken te hebben gelezen die door de gemeente Dirksland ter inza ge zijn gelegd en verklaarde vreselijk ge schrokken te zijn. „In de stukken staat dat bij overgang naar Zeeland het be staansrecht van het ziekenhuis her overwogen zal worden. Terwijl de pro vincie Zuid-Holland het voortbestaan garandeert", aldus spreker. „Als dat de prijs is voor de overgang naar Zeeland, dan vind ik dat wel een heel groot offer voor Dirksland en Flakkee". Om er aan toe te voegen dat de bevolking van Goe ree-Overflakkee daarmee gelijk een stap naar 60 jaar terug doet. Het was spreker in de stukken opgeval len dat Gedeputeerde Staten van Zeeland veel vage antwoorden hebben gegeven op belangrijke vragen die door de ge meenten zijn gesteld. Over behoud van het ziekenhuis op Goeree-Overflakkee waren Gedeputeerde Staten van Zeeland daarentegen niet vaag. Duidelijk werd in de stukken gesteld dat het bestaansrecht van het ziekenhuis te zijner tijd zal wor den getoetst aan het provinciale Zeeuwse beleid. Burgemeester Boonstra antwoordde dat de positie van het ziekenhuis voor het gemeentebestuur van Dirksland een punt van gewicht is bij de besluitvorming over de provinciekeuze. Hij moest erkennen dat van Zeeuwse zijde geen enkele zekerheid over de toe komst van het ziekenhuis wordt gegeven. In het beleid van de provincie Zuid-Hol land past een streekziekenhuis op Goe ree-Overflakkee. Voor Zeeland staat dat inderdaad nog te bezien, aldus de burge meester. Onzeker De zorg om het ziekenhuis was voor meerdere burgers reden om zich in de hoorzitting te laten horen en een drin gend beroep te doen op de gemeenteraad van Dirksland om het ziekenhuis niet in de waagschaal te stellen. Ook de toekomst van het verzorgings huis Geldershof werd aan de orde ge steld, omdat de provincie Zeeland bezig is met een grootschalige sanering van be jaardenoorden. De heer A. J. Schouten, voorzitter van Geldershof, beaamde dat concentratie en sluiting van bejaardenoorden in Zeeland een behoorlijke vlucht heeft genomen. Vanuit Geldershof heeft men de ervaring dat Zuid-Holland goed voor zijn bejaar dentehuizen zorgt, zei de heer Schouten. Schouten, die tevens raads lid is, had overigens niet de bedoeling met deze uit spraak vooruit te lopen op een provincie keuze in de gemeenteraad. Voor een oud-raadslid was de zekerheid dat overgang naar Zeeland samenvoe ging van de gemeenten op Goeree-Over flakkee betekent, op zichzelf al reden ge noeg om een verhuizing naar Zeeland af te wijzen. Wie heeft het verzonnen? Het oud-raadslid vroeg zich af welke ko mediant verzonnen heeft dat Goeree- Overflakkee naar Zeeland zou moeten. „We hebben het toch goed, we hebben nooit om verandering gevraagd". Hij weigerde te accepteren dat de heren die het allemaal verzonnen hebben ons tot een keuze zouden dwingen, terwijl later pas blijkt hoeveel ons dat kost. „Eerst kopen en dan de rekening pas? Nee, dank u! We vinden het prima zo, laten we het toch zo houden!" zei hij met uitroeptekens. Hij begreep niet waarom de aardrijkskundige ligging van Goeree- Overflakkee een doorslaggevende rol bij provinciekeuze zou moeten spelen. „We hebben toch ook overzeese gebieds delen. Die liggen duizenden kilometers van Nederland vandaan". Voor hem blijft Zuid-Holland Zuid-Hol land, ook zonder Rotterdam. Hij vroeg te bedenken dat het nog helemaal niet zeker is dat de provincie Rotterdam inderdaad wordt gerealiseerd en besloot: „Nu reke ning houden met iets dat misschien niet doorgaat, dat gaat dubbel kosten. Je moet niet zelf aanwijzen: ik wil dit of ik wil dat. Want je weet niet wat het kost. Je moet je zelf niet laten dwingen tot uit spraken waar je later wel eens heel veel spijt van kan krijgen". Veel geld en moeite voor niets? Eenzelfde idee sprak uit het betoog van een volgende spreker die zich afvroeg: „Politiek, wat zijn we nu eigenlijk aan het doen?" Als belastingbetaler verbaas de deze spreker zich over de enorme kapitaalsvernietiging die in Nederland plaats heeft. Hij was bang dat achteraf zal blijken dat we ons verschrikkelijk druk gemaakt hebben met allerlei beslissingen en dat we straks alleen maar kunnen zeggen: We hebben onze tijd leuk gevuld en veel geld opgemaakt. De heer Boonstra lichtte toe: „Wij heb ben om deze discussie niet gevraagd. Eenmaal in die situatie gemanouevreerd moeten we een beslissing nemen. Een beslissing met belangrijke konsekwen- ties, dat is zeker". Spreker reageerde: „We hebben vaaghe den, maar we moeten een beslissing nemen. Kunnen we de beslissing uitstel len om te kijken of de provincie Rotter dam wel doorgaat?" De heer Boonstra zei dat van hogerhand op een beslissing wordt aangedrongen. Een andere aanwezige vroeg of het niet zo is dat bij overgang naar Zeeland de kosten meteen bekend zijn, terwijl je dat maar moet afwachten als Goeree-Over flakkee bij Zuid-Holland blijft en wordt ingedeeld bij samenwerkingsgebied Zuid-Holland zuid. Het huidige Interge meentelijk Samenwerkingsverband Goe ree-Overflakkee, het ISGO past immers niet in de struktuur van Zuid-Holland zuid en zou dus voor niets opgezet zijn als Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland blijft. Burgemeester Boonstra antwoordde dat het ISGO ook niet kan blijven bestaan bij overgang naar Zeeland. „De financië le konsekwenties zijn in geen van beide gevallen te overzien. Ik denk overigens dat de kosten van opheffing van het ISGO wel meevallen". Kosten De totale financiële konsekwenties van een verhuizing naar een andere provincie zijn helemaal niet te overzien. ,,Wie betaalt uiteindelijk de kosten?" was een vraag die door menigeen werd gesteld. De heer Boonstra moest het antwoord schuldig blijven. Hij kon wel zeggen wie de extra kosten, die er volgens hem on getwijfeld zullen zijn, niet betalen zal: Binnenlands Zaken niet, Zuid-Holland niet en Zeeland niet. Zuid-Holland wil Goeree-Overflakkee graag houden en zal dus niet gereed staan om de afschei- dingskosten te betalen. De burgemeester moest erkennen dat pas na een eventueel besluit om te verhuizen naar Zeeland zal blijken wat dat kost. Zakelijke argumenten om naar Zeeland te gaan ontbreken. Een interessante vraag werd gesteld door een burger die het gemeentebestuur vroeg of het kostenaspekt wel doorslag gevend moest zijn. „Gaat het niet veel meer om de emotionele waarde, de cultu rele aansluiting voor dé bewoners?" Spreker was van mening dat historisch en cultureel gezien Goeree-Overflakkee beter past bij Zeeland dan bij Zuid-Hol land, een stelling die door andere spre kers gemotiveerd werd weerlegd. Rustig wonen Bij mensen die voor de rust op Goeree- OvertJakkee zijn komen wonen bestaat wel de indruk dat 'Zeeland' rustig wonen op het platteland garandeert. Beducht heid voor de opdringende woningbouw van het stedelijke Zuid-Holland speelde bij een paar sprekers een rol van beteke nis. Wethouder Eshuis legde uit dat grote woningbouwgebieden, zogenaamde Gratis veerboiien testen van uw Citroen bij: Bosdreef 1, DIRKSLAND Telefoon (01877) 1357 groeikernen, volgens het ruimtelijk be leid van het rijk en van de provincie niet passen op Goeree-Overflakkee. Een van de aanwezigen was juist niet zo gerust op het rustig wonen onder Zeeuw se vlag omdat in Zeeland in meerdere plaatsen de winkels op zondag open zijn. Acht van de tien mensen die hun mening over de toekomst van hun woongebied te kennen gaven, kozen er voor om bij Zuid-Holland te blijven. Desgevraagd zei burgemeester Boonstra dat hij persoonlijk voor de bevolking van Goeree-Overflakkee geen aantoonbare meerwaarde ziet in aansluiting bij Zee land. En voor zo'n belangrijke overstap zou er toch sprake moeten zijn van een aan toonbare meerwaarde, was de mening van de heer Boonstra. Verder werd door sprekers naar voren gebracht dat het merendeel van de be drijven op Goeree-Overflakkee bij Zuid- Holland wil blijven. Ook werd gevraagd wie de bestaande provinciale wegen op Goeree-Overflakkee gaat betalen. Als voorbeeld werd daarbij aangehaald dat bij de overgang van Woerden van Zuid- Holland naar Utrecht zo'n 11 miljoen aan infrastruktuur e.d. in rekening werd gebracht. De kaarten geschud Omdat een veelgehoorde kreet is dat de kaarten in Den Haag al geschud zouden zijn richting Zeeland wilde men daarover duidelijkheid hebben. „Een kwestie van fatalisme of een stille hoop van bepaalde mensen?" vroeg iemand zich af. Burgemeester Boonstra antwoordde dat naar zijn mening de kaarten zeker nog niet geschud zijn. „De kaarten gaan ge schud worden" zei hij en volgens hem is er zeker geen sprake van een gelopen race. Hij stelde: De standpunten van de ge meenteraden staan nog niet officieel vast. Bij unanimiteit van de gemeentera den is de uitkomst duidelijk, maar bij een verhouding van 2-2 ligt de bal bij de pro vincie. Gezien de voorkeur van de pro vincie om Goeree-Overflakkee bij Zuid- Holland te houden, zal Goeree-Overflak kee in dat geval wel bij Zuid-Holland blijven. De burgemeester verduidelijkte dat het starten van een grenswijzigingsprocedure in eerste instantie een bevoegdheid van de provincie is. Weliswaar kan het rijk daar via een besluit van de Tweede Kamer overheen gaan, maar door het ministerie van Binnenlandse Zaken is officieel ontkend dat herindeling van Goeree-Overflakkee bij Zeeland een uitgemaakte zaak is. Dit zo zijnde werd de gemeente nog maals verzocht om niet van richting te veranderen en om de eeuwenoude band met Zuid-Holland niet te verbreken; om tal van redenen maar vooral om de ze kerheid van het voortbestaan van het zie kenhuis in Dirksland. Morgen zijn onze zaken i. v.m. dankdag de gehele dag gesloten Bloemenhandel Dijkstelweg 28 Bloemenhuis MARGRIET Raadhuisstraat 6a Bloemenshop ClOOU Molenweg 4 Aanstaande zaterdag 12 november D.V. zullen de Koffiebar de Schuur en Jeugd club de Schakel een gezamenlijke avond hebben. De bedoeling is om eerst bij elkaar te komen in de Schuur, waarna we ons begeven naar het zwembad, om daar gezellig te gaan zwemmen. We beginnen deze avond om 19.30 uur, maar de Schuur is om 19.00 uur al open. De kosten voor het zwemmen zijn 2,50 per persoon. We hopen zo weer op een fijne avond met elkaar. Tot ziens allemaal. Vele malen liever dan zo'n zoele zomernacht in bed te liggen gooide de 86-jarige Stellendamse oud-melkslijter Hen Polie in 't nachtelijk uur in 't Zuiderdiep z'n hengels uit, in de hoop dat de paUng bijten zou. Twee heeft hij er gevangen, in de nacht van 4 op 5 augustus, maar daarna is 't voor hemzelf bijna verkeerd uitgepakt. Midden in 't dorp Stellendam hebben ze hem om hulp horen roepen nadat na een hevige onweersbui de natuur weer tot bedaren was gekomen. Dat moet even voor mid dennacht zijn geweest. De 20-jarige Johan van Splunter lag al op bed en de 26-jarige Remko Braber maakte daar toe plannen, maar toen was er dat doordringende hulpge roep, duidelijk een mens in nood en niemand wist nog waar, want 't was pikkedonker. Gistermiddag trof dhr. Polie z'n redders weer in 't ge meentehuis waar 't verhaal nog'es werd verteld. De twee jongens waren te water gegaan en richting hulpgeroep gezwommen, een kleine kilometer ten zuiden van de ingang van Stellendams vroegere vissershaven. Daar had den ze de vitale bejaarde visser op de kajuit van z'n gezonken visbootje aangetroffen. Kort daarna was het opblaasvlet van 'de Zeemanspot' gearriveerd en zo was de onfortuinlijke visser weer aan wal gebracht. De twee kerels, groot gegroeid met de melk die Polie vroeger bezorgde, ontvingen uit handen van burg. van Velzen de bronzen Carnegie heldenpenning want 't was een heel sterk en zeker geen ongevaarlijk staaltje geweest in het onweer van toen te water te gaan en de drenkeling op te zoeken. Ze kregen de medaille met 'loffelijk getuigschrift'. Gedrieën zijn ze de schrik snel te boven gekomen, maar dhr. Polie heeft inmiddels wel beseft dat z'n leven aan een zijden draadje heeft gehangen al zegt'ie niet echt bang te zijn geweest en steeds op een goeie afloop te heb ben vertrouwd. Het water was 25 graden en dat was een gelukkige bijkomstigheid want van onderkoeling was (nog) geen sprake. Burg. van Velzen heeft z'n trots over de twee jonge red ders uitgesproken en de 86-jarige geadviseerd 's nachts toch maar liever thuis te blijven 't geen overigens niet werd beloofd. Hij kan het vissen niet laten al doet'ie het voortaan vanaf de wallekant. Terwijl het bootje half gezonken in het Zuiderdiep lag is het buitenboordmotortje van 7 pk gestolen. Dat was trou wens de oorzaak van 't gebeurde; toen hij voor het nade rend onweer naar binnen wilde varen weigerde het ding te starten. „De Voorzienige Hand heeft me aan alle kanten bijgestaan", besefte dhr. Polie. Jubileumconcert E.IVI.IVI. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Muziekvereniging E.M.M, uit Den Bommel is er op zaterdag 12 november in 'de Bommelstee' te Den Bommel een jubileumconcert. Met optredens van: Harmonie-orkest 'Apollo' uit Nieuwe Tonge; Brassband 'Leiden' uit Leiden; Fanfare-orkest E.M.M, uit Den Bommel. Aanvang 19.30 uur; zaal open 19.00 uur. Toegang gratis. NIEUWE TONGE OPHALEN OUD PAPIER Woensdag (morgen) wordt het oud papier opgehaald vanaf 5 uur. GOEDEREEDE Psalmzangavond Zaterdag 12 november a.s. van half 8 tot half 9 wordt in de Ned. Herv. Kerk een psalmzangavond gehouden. Medewerking zal verlenen Henk Te- brugge, orgel; Annerieke van Wijk, dwarsfluit; G. Pijl en Francien v.d. Laan, trompet. Voor Woord en Daad zal een koUekte gehouden worden. STELLENDAM Verkoop oliebollen Op zaterdag 12 november organiseert de Gereformeerde Kerk van Stellendam weer een oliebollenaktie. Vanaf 9 uur zullen de oliebollen huis-aan-huis wor den verkocht. Een zak met 8 overheerlijke oliebollen kost 5,-. U kunt de oliebollen ook bestellen waarna deze zaterdag thuis worden bezorgd. U kunt ze bestellen bij A.H. Bijl, tel. (01879) 1545. De dames- en heren raadsleden van de gemeente Middelharnis zul len vanavond, heel laat waarschijnlijk, thuisgekomen van de begro tingsvergadering, best wat opvang kunnen gebruiken. Van de begrotingscijfers en de behandeling daarvan zullen ze niet vrolijk zijn geworden, integendeel. B en W hebben er in hun aanbiedingsbrief dan ook geen doekjes om gewon den: „de financiën van de gemeente Middelharnis staan er slecht voor", zo heeft het College de raad voorgelegd. Bij de maatregelen die worden voorge steld ter begroting van het gemeentelijk budget is het voorstel tot verhoging van belastingen en retributies (O.Z.B, met 12%), de wetenschap ten spijt dat het niveau van de gemeentelijke heffingen als 'vrij zwaar' wordt ervaren. De eigenaar/bewoner van een woning ter waarde van (slechts) 150.000,- betaalt in 1995 aan gem. belastingen 1019,-; met een woning van 250.000,- al 1312,- aan OZB., afvalstoffenheffing en rioolretributie. Hoog, maar mis schien nog net niet extreem hoog, maar toch, zo begrijpt het College, „zullen we slechts na grondige afweging tot verdere tariefstijgingen mogen overgaan". Een andere maatregel die wordt voorgesteld is het uitstellen van voorgenomen investeringen, uitgesteld zullen worden diverse vervangingswerkzaamheden, voorzieningen aan de haven te Middelhamis, aanleg vrachtwagenparkeerplaats, uitstel enkele verkeersvoorzieningen, bodemsaneringen, voorzieningen aan ge bouwen. In de krant van vrijdag hopen we te vermelden hoe de raad daarop heeft gere ageerd en een uittreksel van de algemene beschouwingen te geven. Er moet fiks omgebogen worden. Weliswaar is er een reserve van 32,3 miljoen maar dat zijn overwegend bestemmingsreserve's; slechts een heel gering bedrag be hoort tot de vrije reserves, ca. 1.4 miljoen. Nu het gem. grondbedrijf per 1 ja nuari 1995 wordt opgeheven is daaruit een reserve van 8.5 miljoen te verwach ten maar er is al een aantal voorzieningen voor de dekking waarvan uit deze reserve moet worden geput, o.a. risicoreserve Westplaat, dorpsvernieuwing Sommelsidjk e.a. zoals bedrijfsverplaatsingen, kosten havenontwikkeling, ver betering ontsluiting Oostplaat. Een molensteen om Middelhamis' hals is ook de 'desastreuze' ontwikkeling in Binnenhof. „Of we zullen een grote stmkture- le last moeten accepteren óf er zullen daadwerkelijk heel ingrijpende en heel pijnlijke maatregelen moeten worden genomen, voorziet het College. "Nj Johan (l) en Remko gesierd met de Carnegie heldenmedaitle met in hun midden de geredde heer Polie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1