Bestuurders kregen natuurontwikkelingsplan op presenteerblaadje aangeboden 2iU '2 Politieberichten Natuur Ontwikkeling in bibliotheek Trein splijt aanhanger in tweeën Cursus 'feestelijke sieraden maken' flome^temoH Dia's over Slikken van Flakkee Nieuwe behuizing patiënten/consumenten platform Hondentraining houdt open dag! "^Ver. Natuur- en Lands chap she scherming toonde zn ambitie Rookmelders Goeree- o verflakkee 'n Gedicht gedicht g|:,«:::«:»»:.:.:«,„.:.»^^^^^^^^ "■■■^ÜiÜiliP" COMBI-AVOND Verkoping vrouwenver. Voorlichtingsavond Kon. Landmacht COiflBi GEMEENTE MIDDELHARNIS GEMEENTE DIRKSLAND GEMEENTE GOEDEREEDE Kollekte dierenbescherming Dankstond voor gewas en arbeid Ger. Kerken Woensdag 2 november Suggesties Hoge prioriteit Extra kerkdienst Geref. Gemeenten 67e Jaargang DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 No. 6347 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 833 92. FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelharnis, rek.no. 34.20.01.108 STAD AAN 'T HARINGVLIET - Leen v. d. Mast, chauffeur bij Van Rumpt Internationaal transportbedrijf uit Stad kent twee liefdes, z'n Nicoline en z'n Volvo F12 bakwagen. De één had hij woensdag thuisgelaten en met de ander, de Volvo passeerde v. d. Mast die middag om half vier een heel landelijk gele gen spoorwegovergang, ergens onder het Duitse Bremen, precies op 't moment dat een trein daar naderde. Geboomte en hoge begroeiing hadden de trein totaal aan 't oog onttrokken, slagbomen staan er niet en nooit van z'n leven is Leen meer geschrokken dan op 't moment dat de trein z'n aanhangwagen let terlijk in tweeën spleet. De trekker kwam, gekanteld, met de halve aanhanger aan de. éne kant van de lijn-, en de rest aan de andere kant van de spoorlijn terecht, de lading maïs uitgestrooid over 't land. Chauffeur Leen krabbelde met enkel een paar gekneusde ribben en wat blauwe plekken uit de puinhoop tevoorschijn en werd naar het ziekenhuis in Wildeshausen gebracht. De Volvo, waarmee hij 1 juli z'n bruid naar 't gemeentehuis had gereden, werd op de wielen geholpen en zal later weer dienst kunnen doen. Chauffeur Leen was donderdagavond weer thuis, gehaald door echtgenote, vader en een collega-chauffeur. Eind deze week hoopt hij weer te rijden, maar even niet in z'n Volvo, die komt later weer in aktie. We willen je er nu alvast even op wijzen dat we a.s. zaterdag weer een bijzondere Open Jeugdwerkavond hebben. Voor deze avond, die we samen met de JV's van Middelharnis en Sommelsdijk orga niseren, hebben we namelijk de Stichting 'De Hoop' uitgenodigd. Je herinnert je vast nog wel de laatste combi-avond over house-muziek. Zaterdag zal het gaan over alle mogelijke vormen van verslaving, waartegen "De Hoop' de strijd aanbindt. Meer over het werk van 'De Hoop' kun je lezen in de krant van a.s. vrijdag, maar het beste kun je natuurlijk zaterdag zelf komen kijken en luisteren. Verslaving, het staat dichterbij dan je denkt en het gaat zeker ook jou aan! Dinsdagmiddag 8 november a.s. start de cursus 'feestelijke sieraden maken'. De cursus wordt gegeven in het Diekhuus in Middelharnis. Vier lessen, één maal per 14 dagen en van 13.00 tot 15.00 uur. Dit is de tijd om de nieuwe wintergarde robe en feestkleding te voorzien van nieuwe accessoires. In de cursus leert u verschillende technieken om kralen te rijgen en te haken tot een bijpassend sie raad. De modellen zijn ook zeer geschikt om kado te doen. De cursus kost 55,- exclusief materi aal. De docente kan het materiaal verzor gen, maar nieuwe en oude kralen uit de eigen voorraad kunnen ook worden ver werkt. Men kan zich opgeven bij de Volksuniversiteit, tel. (01870) 87722. MIDDELHARNIS Op D.V. zaterdag 5 november hopen de vrouwenverenigingen 'Bid en Werk' en 'Ruth' van de Gereformeerde Gemeente te Middelharnis hun jaarlijkse verkoping te houden in het verenigingsgebouw bij de kerk, Chr. de Vrieslaan 40. Ook deze keer is er weer van alles te koop, zoals handwerkartikelen, boeken, speelgoed, fruit, snoep, bloemen, kaas, oliebollen, grabbelton, poffertjes en nog veel meer. Ook zijn er wat aktiviteiten voor de kin deren. Tevens is er koffie met koek en is er soep te verkrijgen. U bent van harte welkom van half 10 tot half 2. STELLENDAM Koffiebar 'De Schuur' aan de Bosschie- terstraat in Stellendam ontvangt zater dagavond 5 november a.s. sergeant Nagtegaal met informatie over de Kon. Landmacht. Er worden vier films getoond: een algemeen, 24 Kon. Landmacht, Pantser Infanterie, Lucht mobiele Brigade; en diskussie over het gebod''Gij zult niet doodslaan'. Toegang gratis. Aanvang 20.00 uur; kof fiebar open vanaf 19.30 uur. Alle jeugd vanaf 16 jaar is van harte wel kom. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - ViDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE OUDOOnP - IVesfStraaf 35 - Telefoon 101878) 16 12 I Fax 3734 RENSSSE - Printshop - Hogeioom 173 - Teleloon (Oi j 16} 24 CJ SOMMELSDIJK - Westkrakeslstraai 8 - Teleloon (01870) 8 68 41 In de middag van 29 oktober reed een 78-jarige inwoonster uit Sommelsdijk in haar invalidenvoertuig op het pad langs de Zwaluwkreek, aan de zijde van de .Samaritaan. Door vooralsnog onbekende oorzaak reed zij in de sloot en kwam voorover in het water terecht. Een getui ge (zelf hartpatiënt) bedacht zich geen moment en rende naar de plaats van het ongeval, stapte het water in en hield haar hoofd vervolgens boven water. De vrouw werd overgebracht naar het zie kenhuis te Dirksland, alwaar zij zondag morgen is overleden. In de middag van 29 oktober werd er vanuit een ruimte achter een winkel aan de Westdijk te Middelharnis een porte monnee met inhoud gestolen. Wat later in de middag werd het geheel terugge vonden tussen de kleding in een andere winkel op de winkeldijk. In de avond van 29 oktober werd een bestuurster van een personenauto die reed over de Kaai te Sommelsdijk gecon troleerd op het gebruik van alcohol in het verkeer. Na ademanalyse op het politie bureau bleek de uitslag 815 ug/1 te zijn. Dit kwam de man te staan op een proces verbaal, invordering van het rijbewijs en een rijverbod van 10 uur. Een inwoner van Dirksland vond op 26 oktober dat zijn GFT-container niet snel genoeg werd geledigd en gooide deze ge vuld met huishoudelijk afval, in plaats van groente/fruit/- of tuinafval, voor de deur van het Gemeentehuis van Dirks land leeg. Die persoon krijgt uiteraard de rekening gepresenteerd. In de nacht van 25 op 26 oktober werd bij een transportbedrijf in de gemeente een zee-container opengebroken, er werd niets meegenomen. Op 26 oktober zijn twee inwoners (vader en zoon) van de gemeente Dirksland aangehouden omdat zij ten overstaan van een gemeente-ambtenaar geweld hadden gebruikt. Tegen beiden werd proces-ver baal opgemaakt. Op 27 oktober reed een automobilist te Dirksland van de dijk en kwam in het sloot-talud tot stilstand. De bestuurder is opgenomen in het ziekenhuis, hij ver klaarde geschrokken te zijn van een overstekende fazant. Op 27 oktober reden twee politiemensen, op weg naar een aanrijding op het Korte- weegje te Dirksland, achterop een vuil niswagen waarvan een uitstekend deel via de voorruit in de wagen priemde. Ook'de vrl. agente op de passagiersplaats kwam met de schrik vrij. Op 26 oktober deed een vader melding van het feit dat zijn twee-jarig zoontje en zijn hondje licht gewond waren geraakt doordat beiden op de Brouwersdam tus sen de brede spleten van een wildrooster waren terecht gekomen. Hij wilde de geleden schade verhalen en is vervolgens doorverwezen naar de wegbeheerder, nl. Rijkswaterstaat. OOLTGENSPLAAT D.V. donderdag 3 november 1994 om 2.30 uur nam. zal in het verenigingsge bouw 'Elthato' te Ooltgensplaat de oude ren- en alleenstaandensamenkomst gehouden worden. Het comité heeft de heer Chr. Ras uit Herkingen bereid gevonden om over de Slikken van Flakkee een serie dia's te laten zien, met een eventuele toelichting over dit mooie natuurgebied. U bent allen weer hartelijk welkom. Voor vervoer: dhr. F. Mans, tel. 1336. Het nieuwe onderkomen van het Patiënten-Consumenten Platform en het Informatie- en Klachten bureau Gezondheidszorg Zuidhol landse Eilanden wordt op 7 novem ber om 16.00 uur officieel geopend. Het Patiënten Consumenten Platform is een koepelorganisatie van meer dan 60 patiënten/consumentenorganisaties op de Zuidhollandse Eilanden. Het Platform behartigt de belangen van patiënt/consument in de gezondheids zorg zoals ziekenhuizen en de thuiszorg. Ook geeft het Platform voorlichting over ontwikkelingen in de gezondheidszorg en worden vragen van mensen op het ge bied van de gezondheidszorg beant woord. Voorheen was het Platform gehuisvest op het Kon. lulianaplein 2, maar vanwe ge de toename van aktiviteiten werd de beschikbare ruimte te klein. Het nieuwe adres van het Patiënten/Con sumenten Platform is: Zwanenhoek 2 3201 HS SPIJKENISSE Tel. (01880) 24859 Het gebouw is rolstoeltoegankelijk. Te vens is er parkeergelegenheid aanwezig. Per openbaar vervoer kunt u het Platform bereiken met bus 81, halte Rietgorslaan. (Op hetzelfde adres is ook het kantoor van het Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG-ZHE) gehuis vest). U bent op de maandag-, dinsdag-, don derdag en vrijdagochtend van 9.00 tot 12.00 uur welkom met uw vragen over de gezondheidszorg of om onze docu mentatie over de gezondheidszorg in te zien. De werkgroep Hondentraining van de Dierenbescherming afd. Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee heeft nu de be schikking over een eigen trainingsveld. Was men in het verleden aangewezen op een gehuurd terrein in Zwartewaal, nu hebben zij de beschikking over het ter rein bij het Streekdierentehuis aan de Oprelseweg te Spijkenisse. Doordat er verlichting geplaatst is kan men nu ook 's avonds trainingen verzor gen. Op zaterdag 5 november a.s. wordt dit trainingsveld officieel in gebruik geno men. Men kan onder het genot van een versnapering (ook voor uw hond) dit ter rein bezoeken. Speciaal voor deze dag is er een korte behendigheidsbaan, waar u, samen met uw hond, onder deskundige begeleiding een parcours af kunt lopen. Tevens kan men informatie verkrijgen over de trainingen, gedragsbegeleiding voor probleemhonden. Dierenbescher ming, Streekdierentehuis en Dieren ambulance. Het geheel wordt muzikaal omlijst door Leo van Dierenambulance Spijkenisse (DAS). Kollektanten en gulle gevers bedankt. Dankzij u was de opbrengst van de kol lekte op Voorne-Putten 28.0047,00 en op Goeree-Overflakkee 7.711,85. MELISSANT - 19.00 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse. MIDDELHARNIS - 19.30 uur ds. H. Out. STAD aan 't HARINGVLIET - 19.00 uur ds. A. S. Rienstra, Scheveningen. Zou het dan tóch...? De bestuur ders van de Ver. voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree- Overflakkee, al jarenlang op de barricades voor de opwaardering van de flakkeese natuur, zaten vrij dagmiddag in 't voorgestoelte. Nog lang niet op lauweren rustend, maar toch in 't aangenaam weten dat er op niveau naar hen geluis terd werd. De luisteraars op de bijeenkomst in 'het Prieel' waren de eilandelijke burgemees ters, wethouders en raadsleden, de dijk graaf van het Waterschap Goeree-Over flakkee en vertegenwoordigers van de Provinciale Dienst Ruimte en Groen, onder wie de direkteur van deze dienst dhr. v. d. Velden. Voor de Natuur- en Landschapsbeschermers een schone kans om zoveel verantwoordelijken te laten weten dat het anno 1994 met de natuur op Goeree-Overflakkee weliswaar slecht gesteld is, maar dat het allemaal weer goed kan komen als het Natuurontwikke lingsplan wordt gevolgd dat door de Ver eniging hoopvol en met grote kennis van zaken is samengesteld. „Een plan dat de aanzet geeft tot veran dering, uitbreiding en vernieuwing van de natuur op Goeree-Overflakkee", licht te voorz. mevr. Thea Both in haar ope ningswoord toe. Ook zij stemde graag in met de vaststelling dat Goeree-Overflak kee een mooi eiland mag heten, maar 't kan nog mooier, dat kan 't zijn, over tien jaar, groener, natuurlijker en mooier als het gemaakte- en aan de genodigden ver strekte Natuurontwikkelingsplan door Gemeenten en Waterschap metterdaad in uitvoering wordt genomen. Het best zou dat kunnen wanneer een landschaps- struktuurplan wordt vastgesteld. Heel de maand november is in de biblio theek van Middelharnis te zien het plan Natuur Ontwikkeling Goeree-Overflak kee. Dit plan is opgesteld door de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee. Op vrijdag 28 oktober is dit plan gepre senteerd en aangeboden aan de bestuur ders van het eiland en de provincie. Het plan van de vereniging moet voor de ge meenten een aanzet zijn te komen tot een landschapsstruktuurplan of en per ge meente een landschapsbeleidsplan. Voor het slagen van zo'n plan is een breed draagvlak onder bevolking noodzakelijk. In de bibliotheek laat de vereniging zien om welke Natuur- en Landschapswaar den het gaat. Zij is van mening dat dit kan door de nu geïsoleerde natuurgebie den te vergroten en meX elkaar te verbin den. Zo ontstaan er verplaatsingsroutes voor planten en dieren. Een voorbeeld Met de opstelling van het Natuurontwik kelingsplan achtte mede-bestuurder dhr. Schrier genoegzaam bewezen dat de Ver. Natuur- en Landschapsbescherming niet een Vereniging is die 'overal op tegen is'. Het moge soms zo lijken wanneer tegen o.a. gemeentelijke plannen be zwaarschriften worden ingediend, maar veel liever is de Ver. vóór, vóór ontwik kelingen die de natuur bevorderen waar om ook met enthousiasme is gereageerd op het verzoek vanuit Provinciezijde een natuurontwikkelingsplan op te stellen, een van de doelstellingen waarmee de Ver. zich graag belast. De Ver. deed het via een werkgroep en maakte het plan in twee jaar gereed. „Een ambitieus plan", kwalificeerde dhr. los Hendriks, vanaf de eerste dag - 23 november 1978 - bij de Ver. betrokken, 't Mocht wat hem betreft zelfs wat aan matigend heten dat de Ver. zich met het plan heeft belast omdat plannen als deze meestal door beleidsmedewerkers wor den opgesteld; de Ver. hoopt ermee 'be- leidsbeïnvloedend' te zijn. Liever dan het door sommigen genoemde 'reanima- tieplan' spreekt dhr. Hendriks over een natuurontwikkelingsplan voor de opstel ling waarvan voor alles gebruik werd ge maakt van de gebiedskennis die een re gionale Ver. eigen is, ook een schat aan historische kaarten en beschrijvingen werd geraadpleegd, waardoor een goed inzicht werd gekregen in de ontwikkelin gen zoals die in de loop der eeuwen heb ben plaatsgevonden. 't Meest opvallend is de deels nog in tact zijnde krekenstruktuur die als linten door het landschap lopen hoezeer die struk- tuur ook door de ontwikkelingen nadelig beïnvloed is. 't Is overigens niet de bedoeling de om standigheden van eeuwen her nog te her stellen, wel kunnen heel wat elementen OUDDORP Ue brandweer herinnert eraan dat in Ouddorp de hele week nog brandmelders te koop zijn. De demonstratie die enkele weken geleden bij het jubileum van de Rode Kruis afd. werd gegeven was een groot succes, 150 brandmelders werden en verkocht, maar aangenomen mag worden dat er nog meer belangstelling voor zo'n beveiligend apparaat a 30,- is. Via de tel.nrs. 3049 of 2455 kunnen ze deze week nog worden besteld. van dergelijke verplaatsing routes zijn de kreken met hun oeverlanden. Zij lopen als herkenbare kronkelende lin ten van eilandoever naar eilandoever. Om ook de bevolking hierbij te betrek ken is er door de vereniging een teken-, schilder- en fotowedstrijd uitgeschreven, met als thema 'de Kreken van het eiland'. De uiterste inzendtermijn hier voor is 31 december. De inzendingen en prijswinnaars zullen in de maand februari in de bibliotheek te zien zijn. Een fraaie Wele nabij Ooltgensplaat met elkaar verbonden worden, de lage kreekoevers hersteld, en nieuwe gebied jes worden aangelegd, waartoe acceptatie van het ontwikkelingsplan door de agra rische wereld en de financiële haalbaar heid voorwaarden zijn. Uitvoering zal ook bijzonder aantrekkelijk zijn voor de recreatieve waarde van het eiland, kort om, op medewerking van alle disciplines werd door dhr. Hendriks een beroep gedaan. In het gereedgekomen Natuurontwikke lingsplan worden een reeks suggesties gedaan van te ontwikkelen natuurwaar den, niet kleine geïsoleerde gebiedjes die met kunst en vliegwerk in stand worden gehouden, maar natuurgebieden, met een duurzame en gevarieerde natuur, die d.m.v. natuurlijke, wegen met elkaar in verbinding staan. Ook is er een Welen- plan, deze middag nader besproken door dhr. A. Trompen Welen zijn littekens in het landschap die herinneren aan de altijd durende strijd tegen het water, afgravingen achter de dijken om geslagen stroomgaten weer te dichten. Veel welen zijn in de loop der jaren weer gedicht met afval, maar het Welenplan pleit ervoor de welen weer te herstellen, mooi in het landschap en waardevol voor de recreatie en de natuur. Gelukwensen met het gereedkomen van het ontwikkelingsplan werden richting Ver. Natuur- en Landschapsbescherming uit-gesproken door dir. v. d. Velden van de dienst Ruimte en Groen van de Prov. Zuid Holland, onderstrepend hoezeer de ontwikkeling van de natuur prioriteit verdient, en door dijkgraaf van Kampen hout van Middelharnis, die waar moge lijk de medewerking van het Waterschap toezegde bij de uitvoering van het plan zoals ook in het kader van de ruilverka veling al een heel grote aanzet is gege ven. Ingezonden: dgfretsytuyrety hdtriylsrtw bceryitpagfrt Ikagetiütewr gfjuoiuitiyp nib gjdjtuipejksry Ikgksgjfgtiirofshl kshs eturyioa mnvhjtuüsfrehdltrpo Dit gedicht kwam spontaan bij mij op, na het bezoek, akn een schilderijen tentoon stelling in het gemeentehuis te Middel harnis. ^art f,e Neeff OOLTGENSPLAAT - heden (dinsdag) avond 7,30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke (voorber. H.A.).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1