NU GEOPEND Jac. de Gast Bouw seniorenwoningen Ouddorp in zicht Goerees' stedelingen wuifden dokter Bulthuis uit Welkom aan het nieuwe artsenpaar rSTflomë3iema*i I ^x^l> Texaco Service Station Zeeland of Zuid-Holland, raad Middelharnis minder overtuigd In Dirksland meepraten over Prov. herindeling Jubilarissen bij de zang Alle brandstoffen, ook LPG Industrieweg 50, MIDDELHARNIS 67e Jaargang DINSDAG 18 OKTOBER 1994 No. 6343 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14,-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 U bent ook welkom op ons doe-het-zelf Wascentrum Officiële opening volgt later. Wanneer het in de november-, of december raadsvergadering voor Middelharnis' gemeenteraad defi nitief kiezen wordt, óf richting Zeeland of te blijven bij Zuid Hol land zal de keuze een minder over tuigende zijn dan die die 28 decem ber 1993 werd gemaakt; toen koos Middelharnis' raad met 14-3 voor Zeeland. Gisteravond polste het College de meningen in de Commissie ABZ; de SGP/RPF fraktie persisteerde bij z'n eer der gemaakte keus voor Zeeland, de PvdA fraktie geeft de voorkeur aan Zuid Holland, Vooruitstrevend Dorpsbelang eveneens, terwijl VVD en CDA hun keuze nog onbeslist lieten. Lijst Hoog- zand kiest voor Zeeland. Vanuit Zuid Hollands Gedeputeerde Sta ten, is de toezegging gedaan dat naar een eensluidende keus van de Goeree Overflakkeese gemeenten geluisterd zal worden, maar nu al is te zeggen dat die gevraagde eenduidigheid niet zal worden bereikt. Elk van de frakties stelt als voorwaarde dat de hele herindelingsoperatie voor de gemeenten budgettair neutraal zal verlo pen, maar de schriftelijke BIZA (Binnen landse Zaken) toezegging is daarover vooralsnog uitgebleven. Duidelijk is dat het samenwerkingsverband met Rotter dam-Rijnmond per 1 januari 1997 ver broken zal worden omdat per die datum de Provincie Rotterdam werkelijkheid wordt. Uit de commissie klonk weliswaar op dat de primaire verantwoordelijkheid voor een en ander bij Rijk en Provincie ligt maar de commissievoorz. burg. Sleurink riep de raad op zich niet daarachter te verschuilen. Er wordt een uitspraak ver wacht waarmee een deel van de raad gis teravond nog grote moeite bleek te heb ben. De inbreng uit het ruim toegestroomde publiek was duidelijker, de 3 insprekers kozen voor Zuid Holland waarop Goeree Overflakkee georiënteerd is. Het College antwoordde dat die oriëntatie onverlet zal kunnen blijven, „er komt geen slag boom op de Haringvlietbrug". Elk van de partijen betreurt de huidige gang van zaken zeer, te moeten kiezen zonder dat in beide gevallen voldoende duidelijkheid is. Zeker geldt dat voor Zuid Holland dat mogelijk samen met het resterend deel van Noord Holland (zonder Prov. Am sterdam) één nieuwe provincie Holland gaat vormen. Raad Goedereede stelt erfpachtsvoorwaarden vast Op de plaats van de voormalige LHNO-school in Ouddorp zullen twaalf seniorenwoningen worden gebouwd. De bouw lijkt op gang te komen en daarmee de geruchtenstroom over wie in die huizen aan het Westvoorn zal gaan wonen. Of burgemeester Van Velzen van plan is zich daar te ves tigen en of er al een 'lijst' van gegadigden op het gemeentehuis ligt? Die vragen kwamen naar voren in de raadsvergadering van Goedereede op 13 oktober jongstleden bij het vaststellen van de erfpachtsvoorwaarden voor uitgifte van de bouwpercelen aan het Westvoorn. Gelijke monniken VVD-raadslid Den Hollander bracht het leuk toen hij tot de raadsvoorzitter bur gemeester Van Velzen zei dat er nogal gegniffeld werd als de seniorenwoningen ter sprake kwamen: „Ik vraag het u maar rechtstreeks: Is het u bekend dat u van plan bent zich daar te vestigen?" De burgemeester pareerde de vraag ook leuk. Hij zei dat hij het gerucht ook ge hoord had en: „Het is mij niet bekend". En hij wist, net als de heer Den Hollander, dat deze uitspraak een 'point of no return' betekende. Een ander hardnekkig gerucht was vol gens de heer Van Oosterom (CDA) de veronderstelde aanwezigheid ten ge- meentehuize van een lijst met gegadig den. Heel omzichtig stelde de heer Van Oosterom dat de burgers toch gelijke kansen op het verwerven van de senio renwoningen moeten hebben. „We zijn erg blij dat het eindelijk zo ver is dat het van de grond komt", aldus de heer Van Oosterom en hij vond dat met de erf pachtsvoorwaarden de zaak juridisch be hoorlijk dichtgetimmerd was. Niettemin bleef hij met de vraag zitten: Komt ieder een nu op gelijke wijze in aanmerking voor zo'n seniorenwoning? Wethouder Klepper (SGP) verzekerde dat 'de lijst' op het gemeentehuis niets anders is dan een lijst van namen met mensen die nu reeds belangstelling heb ben getoond en bericht zullen krijgen wanneer er een hoorzitting over dit onder werp wordt gehouden. Die mensen kun nen dan net als alle andere, naar de hoor zitting komen die de gemeente binnen kort hoopt te organiseren. Over de mogelijkheden om met de voor waarden van het erfpachtskontrakt te rommelen zei de heer Klepper dat het niet meer dan anders zou zijn, er op wij zend dat het altijd erg moeilijk is een kontrakt geheel sluitend te krijgen. Niet waterdicht De heer Grinwis (Verenigd Gemeentebe lang) was tegen het vastellen van erf pachtsvoorwaarden, want: „Helemaal waterdicht is het niet te krijgen". In twee de instantie zei hij: „Van Oosterom heeft zijn twijfels over eerlijk in aanmerking komen. Dat was juist waarom wij tegen deze konstruktie zijn. Er zal best wel wat met huizen gerommeld worden". Ook de heer Den Hollander was tegen het hanteren van een erfpachtskonstruk- tie. Hij zei dat de bedenkingen van de VVD tegen zo'n gekunstelde konstruktie niet nieuw waren. Den Hollander vroeg verder helderheid over wie de projektontwikkelaar van het plan is; of de gemeente risico draagt. Wethouder Klepper zei dat vier aanne mers voor de ontwikkeling van het bouwplan hebben ingeschreven, van welke vier de Gebroeders Van de Nieu- wendijk de voordeligste bleken te zijn. Zij werken met Architectenbureau Vroeg- indewey. De gemeente draagt geen risi co. Zoals ongetwijfeld bekend zal zijn speelt op dit moment een discussie over de be stuurlijke positie van Goeree-Overflak- kee. Aan de orde is de vraag of Goeree- Overflakkee - gegeven de totstandko ming van de nieuwe provincie Rotter dam - bij Zuid-Holland wil blijven dan wel naar Zeeland wil overgaan. Teneinde tot een afgewogen besluitvor ming te kunnen komen zijn intussen door de gemeenten, samen met de provincies Zuid-Holland en Zeeland, diverse zaken op een rijtje gezet over de gevolgen voor de gemeenten van indeling bij Zuid- Holland dan wel Zeeland. Deze stukken liggen ter inzage op het gemeentehuis van Dirksland en kunnen door de inwo ners van deze gemeente worden inge zien. Alle partijen, de minister van Binnen landse Zaken, de provincie Zuid-Hol land, maar ook de betrokke gemeenten zelf, vinden dat er nu zo spoedig moge lijk een eind moet komen aan alle onze kerheid over de toekomstige positie van Goeree-Overflakkee. Het gebied is niet gebaat bij een steeds opnieuw uitstellen van de besluitvorming. Aangedrongen is op een definitieve besluitvorming van de gemeenteraden voor 1 december 1994. Het ligt dan ook in het voornemen van het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Dirksland in de raadsvergadering van 24 november 1994 tot zulk een besluit te komen. Teneinde de maatschappelijke geledin gen en de individuele burgers van de ge meente Dirksland in de gelegenheid te stellen voor de raadsvergadering hun mening kenbaar te maken ligt het in het voornemen van burgemeester en wet houders van de gemeente Dirksland op 3 november a.s. om 19.00 uur hiertoe ge legenheid te bieden in de raadscommis sie Algemene Bestuurszaken ca. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bij de Chr. gem. zangvereniging is afge lopen week dhr. Cor van Damme gehul digd wegens 35-jarig lidmaatschap van de zang. Dhr. Hans Bestman, bestuurslid van de afdeling Zuid Holland, regio Rot terdam heeft hem namens de Koninklijke Christelijke Zangersbond een speld over handigd. Nog twee leden van onze zang, nl. mevr. Mien Diepenhorst-van Keulen en mevr. I. Saarloos-van Keulen zijn 45 jaar lid van ons koor. Na een felicitatie en een dankwoord van de voorzitter, werd hen alledrie een boe ket bloemen overhandigd door de doch ter van Cor van Damme, mevr. Adrie V. d. Boogaart-van Damme. Op de vraag van de heer Den Hollander wanneer de eerste spade voor de bouw van de seniorenwoningen de grond in kan antwoordde wethouder Klepper dat het wachten nog is op de verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten. Bij zijn weten zijn er geen bezwaren tegen wijziging van het bestemmings plan ingediend. De wethouder had goede hoop dat winter 1994/voorjaar 1995 met de bouw kan worden begonnen. De ge meente hoopt in november een hoorzit ting te kunnen houden. Daarvan zal in de pers melding worden gemaakt. Hoewel toch ook bij het CDA kritische vragen leefden over juridische haken en ogen aan het erfpachtskontrakt dat de ge meente met de gegadigden voor de seni orenwoningen gaat sluiten, stemden al leen VVD en Verenigd Gemeentebelang tegen het betreffende raadsvoorstel. Besluiten om geen voorbereidingsbesluit te nemen Op de raadsagenda stonden onder meer vier voorstellen tot het niet nemen van een voorbereidingsbesluit ex artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Door het niet nemen van een voorberei dingsbesluit wijst de raad een verzoek om te bouwen of iets te ondernemen dat in strijd is met het geldende bestemmings plan af De heer A. v. d. Wende vroeg het College van Burgemeester en Wethou ders of het niet mogelijk was deze be voegdheid van de raad te delegeren aan het College. Moest het echt zo omslach tig en moest de raad deze verzoeken steeds op zijn bordje krijgen? De heer C. Noorthoek (CDA) dacht niet zozeer aan de raadsleden maar aan het ongerief voor de burgers. Hij was het niet eens met de manier waarop dergelijke verzoeken om medewerking door de gemeente worden behandeld. „De burger krijgt nu een beschikking waarom hij niet gevraagd heeft, die niet gemotiveerd is, waar hij niets van Dhr. Frans van Heest heeft za terdagmiddag woorden gege ven aan wat 't volk van Goeree beroerde toen 't kortgeleden waar bleek dat dokter Bulthuis z'n praktijk zou stoppen: „on voorstelbaar...!" Die uitdruk king waarmee 't aanvankelijk ongeloof beleden werd klonk in verenigingsgebouw 'Oost dam' waar de patiënten zater dagmiddag te hoog liepen om dokter en mevr. Bulthuis in grote aanhankelijkheid uit te wuiven. Daar kwam ook burg. van Velzen aan te pas met goede, waarderende woorden namens het gemeentebe stuur. Alhoewel u onzer één was, was u de dokter en bent u bijzonder gewaardeerd", zag dhr. van Velzen terug op de periode van bijna zeven tien jaar waarover grote tevreden heid werd betuigd: ,,Dank voor uw inzet en het vele werk dat u voor de patiënten deed", bracht dhr. van Vel zen de scheidende dokter Bulthuis met erkentelijkheid toe, de laatste van de twee Bulthuizen, vader en zoon, die de Goereese doktersprak tijk een halve eeuw hebben bemand. ,,Het heeft 'die van Goeree' geen kwaad gedaan dat er na uw vader wéér een Bulthuis kwam" erkende dhr. van Velzen, gerustgesteld om het feit dat er een nieuwe arts ge reed staat om de praktijk voort te zetten. Dokter en mevr. Bulthuis kregen een fraai tinnen bord aange boden. Begrip Collega dokter Bron uit Ouddorp heeft de komst van dokter Bulthuis meegemaakt, hem toen zelfs 'met smart verwacht', want 't duurde lang. Dokter Bulthuis Jr. placht alles grondig te doen, zoals hij ook gron dig had gestudeerd. Grondig werd ook de komst voorbereid en grondig is het gedane werk gebleken, door de hele bevolking op prijs gesteld en gewaardeerd. Dokter Bron heeft 't vrouwtje in 'de Vliedberg' ontmoet: duizend gul den as 'n bluuft", had ze hem toe vertrouwd. Maar dokter en mevr. Bulthuis hebben er hun reden voor te stoppen. „De zware belasting die het huisartsenberoep geeft", dacht dokter Bron, maar hoe het zij, samen hebben ze zich voor hun patiënten ingezet, beiden huisarts en mevr. Bulthuis ook als vrouw en moeder op het zuigelingenbureau. Hun beslissing wordt betreurd, maar evenzeer gerespekteerd. Met de har telijkheid waarmee dokter Bron z'n collega's Bulthuis uitzwaaide be groette hij het nieuwe doktersecht- paar Wolthers, hij een Twent, die Fries spreekt en onder de Goereecrs komt werken, een merkwaardige mengeling die hij overigens alle kans van slagen gaf! Namens de patiënten Dhr. Frans van Heest bracht het, als spreekbuis van de patiënten, nog'es in herinnering: Goeree schudde op Dokter en mevr. Bulthuis, onder de indruk van de vele goede woorden. Dokter en mevr. Wolthers die een goed verblijf in Goedereede werden toegewenst. z'n grondvesten", zo vertolkte hij de stemming die was ontstaan toen 't waar bleek wat aanvankelijk ge meend was slechts een gerucht te zijn, 'onvoorstelbaar', had het gele ken. „In de halve eeuw Bulthuis-huisart senpraktijk is een band ontstaan die niet licht verbroken wordt", zegde dhr. V. d. Laan het doktersechtpaar graag toe, hen dankend voor het ge dane werk en het altijd luisterend oor waarvoor ze beiden steeds tijd hadden genomen. Aldus hadden ze in 't Goereese ook een stuk maat schappelijk werk verricht en hadden ze de gemeenschap met raad en daad gediend, nooit was tevergeefs een beroep op hen gedaan, zo waar deerde dhr. van Heest. Cadeaus De eerste borelinge door dokter Bulthuis 'gehaald', Monica Bech-, tum en de laatste patiënt die behan deld werd. Piet Bakelaar, boden het afscheidscadeau van de patiënten aan, een prachtige pastel, gemaakt door dhr. Dolieslager én een cheque ter waarde van 5.850,50. Dokter en mevrouw Wolthers wer den vervolgens met bloemen ver welkomd en een goede ingang in de Goereese samenleving toegewenst opdat ze 't later kunnen getuigen: 't was een Goede Reede waar we toen voor anker zijn gegaan". Dankwoord Dokter Bulthuis getuigde nog eens van 't groot genoegen waarmee ze samen in Goedereede hebben ge werkt en nog onder de Goereeërs verkeren. Het werk zal zeker worden gemist en 't besluit te stoppen is bepaald geen gemakkelijke keus geweest. Als 'hartverwarmend' waardeerde dhr. Bulthuis de deze middag be toonde aanhankelijkheid jegens hem, z'n echtgenote en z'n gezin. Tenslotte waren er woorden van dank én bloemen voor de beide assis tentes met wie de nieuwe arts zich gelukkig prijzen mag. begrijpt en die niet voor bezwaar of beroep vatbaar is". Volgens de heer Noorthoek kan dat de bedoeling van de Algemene Wet Be stuursrecht niet zijn. De Algemene Wet Bestuursrecht is in de plaats gekomen van de Wet Arob en is bedoeld om de burger dichter bij het be stuur te brengen. Hij stelde dat de procedure die het ge meentebestuur van Goedereede volgt bij de behandeling van aanvragen van bur gers om iets mogelijk te maken dat vol gens het bestemmingsplan niet kan, zeker niet spoort met de geest van de Algemene Wet Bestuursrecht. Hij vroeg zich af of het wel korrekt was tegenover de burgers om het zo te doen. Volgens wethouder Klepper schijnt het niet anders te kunnen: ,,Ik begrijp niet wat u bedoeld als u zegt dat wij de wet niet korrekt toepassen. Naar onze mening doen wij het wel korrekt. Wij kunnen het niet op een andere manier doen. Dit schijnt zo te moeten". Ook burgemeester Van Velzen bracht naar voren dat ;r geen andere procedure is voor verzoeken om medewerking tot bouwen in strijd met het bestemmings plan. Alleen als een officiële bouwver gunning wordt aangevraagd kan de ge meente een besluit nemen dat wel voor bezwaar of beroep vatbaar is. Maar aan het aanvragen van een bouwvergunning zijn voor de burger hoge kosten verbon den. De heer Noorthoek bleef met het College van mening verschillen en de burgemees ter zegde toe dat nog eens exact zal wor den nagegaan hoe de juridische vork in de steel zit. De heer Noorthoek stelde voor de Vereniging van Nederlandse Ge meenten om advies te vragen en ook dat werd toegezegd. Te zijner tijd zal de raad van de uitkomst op de hoogte worden gesteld. Die uit komst kan interessant zijn voor gemeen ten die een andere procedure volgen dan de gemeente Goedereede. Grevelingenshow 'Nut en Sport' Aanstaande vrijdag 21 en zaterdag 22 oktober organiseert de Kleindierenfok- kersvereniging 'Nut en Sport' te Som melsdijk weer haar jaarlijkse Grevelin genshow in verenigingsgebouw 'Melis hof', Binnenweg 61, Melissant, waar ondermeer konijnen cavia's, hoenders, sier- en postduiven te zien zijn. De prijs uitreiking zal op zaterdag om 15 uur plaatsvinden. ledere belangstellende is van harte welkom om onze dieren te bezichtigen. De toegang is gratis; ope- ningstijden vrijdag van 7 tot 10 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. .33 92 VOOR BEELD EN GELUID COMBS FOTO - VtDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^Q ^^Q ^^gj ^^^^^^^^B C3 CZ3 cj cn CJ CJ CJ I OUDDORP - Wesistraal 35 - Telefoon (018781 16 12 Fax 37 34 nCNESSE Pnn!shop - Hogezoom 172 - Jeleloon (O! 7 !SI 24 GJ SOM¥BLSOIJK - Wesikrakeelstraat 8 - Teletoon (01870) 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1