U 3 Politieberichten Goeree-Overfiaititee iicftciinra Hoe staat de provincievlag er voor? karels. autoschade Vanaf zaterdag 15 oktober 1994 KIEVIT WARMTE AUT03£I>^'^ OPEN AVOND JWC tlommJemoH Ouddorps museum in de herfstvakantie open Aangepaste troonrede voor gouden bruidspaar Van Alphen-Bout Mobirstatlon Dê^^^ft WimGsrageK^^ 32 Texaco ©Service Station Jac. de Gast Alle brandstoffen, ook LPG Industrieweg 50, MIDDELHARNIS Inzendingen Oostflakkee Jaarprijs voor 24 oktober Verkoping vrouwenver. Culturele avond in Ooltgensplaat Maandag a.s. meepraten over bestuurlijke herindeling Goeree-Overflakkee I Zuid-Holland: 67e Jaargang "■^<:l'K^^jt:cm^ POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 85736 VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 No. 6342 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 U bent ook vjelWom op ons doe-het-zelf Wascentrum Officiële opening volgt later. Dit jaar zal voor de derde maal de Oost flakkee Jaarprijs uitgereikt worden. Voor deze prijs komen personen of instellin gen in aanmerking die zich op één of andere wijze verdienstelijk hebben ge maakt voor de gemeenschap van Oost flakkee. De prijs bestaat uit een bedrag van 2.000,-. De helft hiervan wordt be schikbaar gesteld door Aannemings bedrijf Winkels v/h Bezuijen b.v. Iedereen die een persoon of instelling wil voordragen voor de prijs dient dit schrif telijk te doen voor 24 oktober 1994. Een onafhankelijke, uit 5 personen bestaande, jury zal de inzendingen beoordelen. Uw brief dient u te richten aan de Ge meente Oostflakkee, t.a.v. de sektor Mid delen, mevr. L. Ketting, Postbus 75, 3255 ZH Oude Tonge. OOLTGENSPLAAT De vrouwenvereniging 'Martha' hoopt D.V. zaterdag 15 oktober 1994 haar ver koping te houden in het Herv. vereni gingsgebouw 'Elthato', Zuid-Achterweg 25 te Ooltgensplaat. Ook deze keer is er weer van alles te koop. Om te beginnen de zelfgemaakte handwerkspulletjes en een tafel met mooie rommelmarkt-artikelen. Ook is er cake, snoep, bolussen, oliebollen enz. De verkoop vindt plaats van 10.00 tot 15.00 uur. Allen hartelijk welkom. Het bestuur Sanitair-Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK r^ ISO 9002 Ramoco b.v. RENAULT-dealer Verkoop Service (01871) 16 62 GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak in café In de nacht van zondag 9 oktober op maandag 10 oktober werd ingebroken in een café te Achthuizen. Uit de speelauto maten werd geld weggenomen en uit het café tabaksartikelen. Kabelhaspel veroorzaakt schade Op maandag 10 oktober reed een be stuurster van een personenauto op de Magdalenadijk te Oude Tonge over een kabelhaspel. Hierdoor ontstond schade aan de personenauto. De kabelhaspel bleek afkomstig van de PTT, die iets ver derop aan het werk was. GEIVIEENTE MIDDELHARNIS Ongeval onder invloed en zonder rijbewijs Op zondag 9 oktober raakte een perso nenauto op de Oudelandsedijk te Som melsdijk naast de rijbaan. De auto bleek na het ongeval geheel vernield. De be stuurder ging naar bekenden, maar kwam later aan het bureau van politie. Toen bleek, dat hij geen rijbewijs bezat; de ademanalyse wees uit dat de bestuurder ook teveel alcohol had gedronken. Aanhouding van containerinbrekers Op zondag 9 oktober werd op het indus trieterrein van Middelharnis een aantal containers op vrachtauto's opengebro ken. Door de politie werden daarvoor op het industrieterrein drie personen aan gehouden. Deze personen werden over gebracht naar het bureau en ingesloten. Poging inbraak Op donderdag 13 oktober 1994 om streeks 04.00 uur ontdekte een surveil lance eenheid dat onbekenden bezig waren met de diefstal van een vrachtauto op de parkeerplaats aan de Staverseweg in Sommelsdijk. Bij ontdekking gingen de dader(s) er vandoor in een personen auto. Tijdens de achtervolging die werd ingezet haalde de personenauto een vrachtauto in thv. de Groeneweg in Nieu we Tonge. Tegenliggers die reden in de richting van Middelharnis gaven nog lichtsignalen aan de bestuurder gelet op de gevaarlijke inhaalmanouevre. De politie wil graag in kontakt komen met getuigen die het kenteken van de vluchtauto hebben gezien. Dit kan wor den doorgegeven op telefoonnummer (01870) 88777, Politie Goeree-Overflak kee (Middelhamis). Bermbrandje Aan de Staverseweg te Sommelsdijk ont stond op woensdag 12 oktober in de avond een achtergebleven restant hooi in de brand. Het vuur werd geblust door de brandweer. De oorzaak is niet bekend. Diefstal uit woningen In de nacht van dinsdag 11 oktober op woensdag 12 oktober vonden twee inbra ken in woningen plaats te Nieuwe Tonge. Uit één van de woningen werd onder andere geld weggenomen. GEMEENTE GOEDEREEDE Doorrijden na schade In de nacht van zaterdag 8 oktober op zondag 9 oktober werd aan de Nieuw- landseweg te Ouddorp schade gereden aan een schrikhek en een paal. De ver oorzaker heeft zich echter niet gemeld bij de politie of de wegbeheerder (Rijks waterstaat). Bromfiets in haven Op zondag 9 oktober werd in de haven van Stellendam een bromfiets aangetrof fen. Uit onderzoek is gebleken, dat de bromfiets in het water is gegooid. De bromfiets was door de eigenaar in de om geving van de haven geparkeerd. Dirksland, Tel. (01877) 13 57 Op 22 oktober a.s. zullen vier culturele verenigingen uit Oostflakkee acte de pre sence gevan in 't Centrum te Ooltgens plaat. Het concert wordt verzorgd door E.M.M, uit Den Bommel, Fanfare-orkest 'Vooruit' uit Oude Tonge, Muziekver. U.D.I. en gemengde zangvereniging 'Advendo' uit Ooltgensplaat. Deze verenigingen zuilen met veel enthousiasme hun werken ten gehore brengen. De toegang van deze avond is gratis, de aanvang is om 19.30 uur. Wij rekenen op uw komst. Tot ziens in 't Centrum, van Weelstraat te Ooltgensplaat. NIEUWE TONGE Als je nog niets op het programma hebt staan voor de zaterdagavond, wil len wij jullie graag helpen zo'n avond op te vullen, door een avondje gezellig naar Nieuwe Tonge te komen. We hebben deze keer een open avond, die je zelf in mag vullen. Gezellig klet sen met je vrienden of vriendinnen, kennis maken met jongens en meiden die je nog niet zo goed kent. Er is ook weer genoeg tijd om eens een ping pong balletje te slaan, of een wedstrijd je te sjoelen en om wat te voetballen aan de voetbaltafel. De avond begint om half acht en duurt tot tien uur. Dus als je 15 jaar of ouder bent, ben je van harte welkom. Vergeet niet je vrienden en vriendinnen mee te nemen. Tot ziens op zaterdag. COMBi AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Het museum Ouddorps Raad- en Polder huis zal in de herfstvakantie 's middags open zijn van dinsdag 18 oktober t/m za terdag 22 oktober. Een mooie gelegenheid voor diegenen die belangstelling voor de geschiedenis van Ouddorp hebben en het museum nog niet bezochten, om eens kennis te nemen van de nieuwe informatieve inrichting. Ook heel geschikt voor scholieren die gegevens zoeken voor een werkstuk over Ouddorp. Alle facetten, zoals de geschie denis, de ontwikkeling van het landschap en de natuur, de middelen van bestaan, klederdracht en dialekt komen in de ten toonstelling aan de orde. Het museum is van 14.00 tot 17.00 uur geopend. IN MIDDELHARNIS Door het gemeentebestuur van Middel harnis wordt a.s. maandagavond een extra commissievergadering gehouden waarin de bestuurlijke toekomst van Goeree-Overflakkee aan de orde komt. De gemeenten op Goeree-Overflakkee zijn door het provinciebestuur gevraagd hun voorkeur voor Zuid-Holland of Zeeland kenbaar te maken en te beargu menteren. Burgers die a.s. maandag avond de speciale commissievergadering in het gemeentehuis bezoeken, zullen zich in de bespreking mogen mengen. De vergadering begint om half acht. Ieder is er welkom. Het Tholens echtpaar Van Alphen-Bout (hij was tot 1939 Nieuwe Tongenaar, zoon van Kees van Piet van Alphen) heeft op de gouden bruiloft op 5 oktober van kleinzoon Arien Korteland uit Stellendam (studerende te Utrecht) een origineel cadeau gehad; een op hen toe gepaste troonrede van H.M. de Koningin. Die was in de vorm van een perscommuniqué gegoten en luidde als volgt: Van onze verslaggever Arien Korteland THOLEN, 5 oktober 1994 Heilige huisjes lijken niet meer te bestaan in Nederland. Beatrix, Koningin der Nederlanden, nam onlangs een opmerkelijk besluit door een extra Prinsjesdag te organiseren op de eerste woensdag van oktober. „Het gaat hier om een uitzonde ring. De Koningin heeft ervoor gekozen deze extra troonrede uit te spreken spe ciaal ter gelegenheid van de vijftigste trouwdag van de heer en mevrouw Van Alphen uit Tholen", zo meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in het perscommuni qué. Met aan haar zijde prins Claus en kroonprins Willem Alexander las Koningin Beatrix vanmorgen haar alternatieve troonrede voor. Daarna reed het drietal naar paleis Huis ten Bosch. Vanaf de trappen van het paleis zwaaide de Koningin temidden van het nieuwe kabinet de toegestroomde menigte toe. Onder enorme belangstelling las zij nogmaals enkele passages uit haar alternatieve troonrede voor, waarin zij het gouden paar Van Alphen van harte feliciteerde. Uit de mond van Beatrix tekenden wij onder andere het volgende op: „Vijftig jaar geleden werden de eerste steden en dorpen van ons land bevrijd. De wereld oorlog liep ten einde. Voor velen moest de zwaarste beproeving, de hongerwin ter, echter nog komen en het zou lange tijd duren voordat het toenmalige Nederlands-Indië werd bevrijd. In vele herdenkingen wordt nu stilgestaan bij die moeilijke jaren. Toch waren er ook mooie momenten in die moeilijke tijden. Zo mogen wij dit jaar de Gouden Bruiloft van de heer en mevrouw Van Alphen uit Tholen herdenken. Vijftig jaar bij elkaar is immers een gedenkwaardig feit. Via deze wes wil ik het paar mijn hartelijke gelukwensen overbrengen. Uiteraard spreek ik ook namens de rest van de koninklijke familie. Ik hoop dat meneer en mevrouw Van Alphen nog lange tijd in leven en welzijn van elkaar mogen genieten en ik wens het paar Gods zegen toe." Zonder daar zelf om gevraagd te hebben wordt Goeree-Overflakkee gekonfronteerd met een golf van bestuurlijke schaalvergroting en de vraag: Bij de provincie Zuid-Hol land blijven of overgaan naar Zee land. Het rijk streefde naar grotere samenwerkingsgebieden van ge meenten. Door deze ontwikkeling zal Goeree- Overflakkee als kleinste regio van ons land zich moeten aansluiten bij een gro ter gebied. Eerst was de regio Rijnmond de grote broer, maar een tweede bestuurlijke ver andering - het ontstaan van de provincie Rotterdam - wijzigde die bestuurlijke relatie. Immers, de Rijnmondgemeenten gaan over naar de provincie Rotterdam. Ter wijl door het OOR (Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten) te kennen werd ge geven dat ze daarbij geen behoefte heb ben aan Goeree-Overflakkee. De algemene indruk ontstond dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken al voorons had uitgemaakt dat Goeree- Overflakkee beter aan kan sluiten bij Zeeland dan bij Zuid-Holland blijven. Een deel van de gemeentebesturen op Goeree-Overflakkee koos ongeveer een jaar geleden - onaangenaam verrast door de afwijzende houding van het OOR - voor de richting die door Binnenlandse Zaken leek te worden aangegeven. Waarom verhuizen? Pas later realiseerde men zich dat men nog onvoldoende zicht had op de konse- kwenties van een provinciale herinde- mêMm ;p;|||pi|::öankBn u voeir het gètoonde bègrip tijciéns de yetm\Mm§M'm mw: Tot mens, namens direktie én personeel van ling. Wellicht was men toen nog niet op de hoogte van de kosten van een verhui zing naar een andere provincie of dacht men dat het rijk die zou betalen. Het rijk heeft zich duidelijk op het stand punt gesteld dat een overgang van Goe ree-Overflakkee naar Zeeland 'budget tair neutraal' dient te verlopen, dat wil zeggen dat het rijk niet van zins is extra middelen voor een kostbare verhuizing te verschaffen. De provincie Zuid-Holland bleek Goe ree-Overflakkee niet kwijt te willen. De verhouding was immers altijd goed. In de loop der jaren werd Goeree-Over flakkee door de provincie Zuid-Holland zeker niet onderbeeld. Waarom zou Goeree-Overflakkee zich van de provin cie Zuid-Holland afscheiden? Op een rijtje zetten De gemeenten op Goeree-Overflakkee worden in de gelegenheid gesteld alsnog op grond van zakelijke argumenten een standpunt te bepalen. Een commissie, bestaande uit de burge meesters en wethouders van de vier gemeenten en uit mensen van de provin cie Zuid-Holland, ging inventariseren wat de konsekwenties zijn van een ver huizing van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. In het rapport over de bestuur lijke positie van Goeree-Overflakkee zijn de zaken op een rijtje gezet, om tot een weloverwogen besluitvorming te kunnen komen. Hoewel Binnenlandse Zaken er een voor stander van leek te zijn dat Goeree-Over flakkee naar Zeeland gaat, heeft het mi nisterie met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland afgesproken dat de ge meenten op Goeree-Overflakkee tot 1 november 1994 de tijd krijgen om zich over hun bestuurlijke toekomst uit te spreken. Deze termijn is om praktische redenen inmiddels veriengd tot 1 decem ber 1994. Als de gemeenten het dan nog niet weten zal Binnenlandse Zaken voor hen een konklusie trekken. Een aantal gemeenten houdt nu een bij eenkomst voor de burgers om aan de weet te komen hoe de inwoners er over denken. Het ligt voor de hand dat de gemeentebe sturen bij die gelegenheid antwoord geven op vragen die de inwoners van Goeree-Overflakkee nog nooit beant woord hebben gekregen, vragen die ze nog nooit aan hun gemeentebesturen hebben kunnen stellen. De bevolking weet nog steeds niet wat afscheiding van de provincie Zuid- Holland voor Goeree-Overflakkee be tekent. De meeste burgers geven weinig om hogere bestuurlijke theorieën en inge wikkelde strukturen. Daar kopen ze wei nig voor. Voor de burgers telt vooral de vraag: Wat merken we ervan in ons dagelijks leven, wat voelen we er van in onze portemonnee? Wat hebben we aan een provinciale herindeling? De hamvraag kan gesplitst worden in een aantal specifieke vragen, zoals: 1. Wat kost een verhuizing naar een andere provincie? 2. Wie betaalt de kosten van zo'n ver huizing? Zijn er inmiddels konkrete toezeggingen van het rijk of van de provincie Zeeland? Of komen de kosten tenslotte neer op de inwoners van de gemeenten op Goeree-Over flakkee? 3. Wat gaat er met de gemeenten gebeuren? Worden die op termijn samengevoegd bij overgang naar Zeeland en wie betaalt dat dan? 4. Wat gaat er gebeuren met het zie kenhuis? 5. Wat zijn de gevolgen voor de be jaardenzorg? 6. Welk voordeel biedt provinciale her indeling voor de landbouw? 7. Welk voordeel biedt provinciale her indeling voor de visserij? 8. Welk voordeel biedt provinciale her indeling voor het toerisme op Goe ree-Overflakkee? Is het juist dat de provincie Zeeland voornemens is een extra toeristenbe lasting in te voeren? 9. Welke belastingen zijn in Zeeland lager dan in Zuid-Holland? 10. Hoe staat het bedrijfsleven van Goeree-Overflakkee tegenover pro vinciale herindeling? 11Gaat de provincie Zeeland evenveel bijdragen aan natuur en recreatie als de provincie Zuid-Holland doet. Is de provincie Zeeland bereid de provinciale bijdragen in het Greve- lingenschap en het Haringvlietschap over te nemen? 12. Wat gaat er gebeuren met het water schap Goeree-Overflakkee bij over gang naar Zeeland? Hoe 'bereikbaar' wordt het waterschap voor de bur ger? Gaan we minder aan het water schap betalen? 13. Wie betaalt de afrekening voor de provincialeweg over Goeree-Over flakkee? 14. Is de financiële positie van de gemeenten sterk genoeg om de kos ten van de overgang naar een andere provincie voor hun rekening te ne men/te kunnen dragen? Standpunt bepalen Goeree-Overflakkee/Zuid-Holland is een relatie die in eerste instantie Goeree- Overflakkee en Zuid-Holland aan gaat. Het al dan niet starten van een procedure tot wijziging van de provinciegrens is een provinciale bevoegdheid. De provincie Zuid-Holland én de ge meenten op Goeree-Overflakkee heb ben het nu nog voor het zeggen. Langeweg 38 Nieuwe Tonge KEMA CERTIFICATE 36570 tel. 01875-1396 voor Goeree-Overflakkee Verkoon nr 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE c=i C3 cn C3 q C3 OUDDORP - Westsiraat 35 - Telefoon (01373) 16 12 Fax 3? 34 RENESSE- Pfintshop - Hogezoom 172- Telefoon 1011161 24 00 SOMMELSDIJK - Weslkrakeelslraat 8 - Telefoon (01870) 8 68 41 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1