Jac. de Gast 599. 100 asielzoelters in Herlcingen, ,,clat wordt een liruïtvat...!" IICflClIflK 3%^^Cè Politie houdt preventiebeurs karels. autoschade AKAI videorecorder huibrechtse Gehandicaptenzorg KIEVIT WARMTE Bjtlanieeteman Industrieweg 50, MIDDELHARNIS Ook ons 'doe-het-zeif Wascentrum SPECIALE AANBIEDING Mobil-station 'De Ronde Boom' Texaco Service Station Borstvoeding Renovatie Heinenoordtunnel afgerond ||||||i||i|p^^^^^ UgglmlMfl&ijgbaa^^ Paardensport kampioenschappen Hellevoetsluis 'Het Kompas' in 't berenbos \^l4T0B£.DKlJf 67e Jaargang VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 No. 6338 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Officiële opening volgt later Op 4 oktober 1994 wordt er in/bij het nieuwe politiebureau te Middelharnis een preventiebeurs gehouden. Op deze dag zullen meerdere bedrijven uit de regio zich presenteren met de pro- dukten en/of diensten die zij op preven tief gebied leveren. Het is de bedoeling om u als geïnteres seerde burger de mogelijkheid te bieden zich op de hoogte te stellen van de mo gelijkheden. Het is de bedoeling de volgende onder werpen onder de aandacht te brengen; verlichting, hang- en sluitwerk, alarmin stallaties, rolluiken, waardeberging, autobeveiliging, caravan- en aanhangwa genvoorzieningen, fietssloten, veilig heidsglas, beveiligingsbedrijf, brandpre ventie, graveren fietsen en autoruiten. Het is voor zover ons bekend hier op het eiland nog niet voor gekomen dat een bundeling van preventie-voorzieningen op deze wijze heeft plaatsgevonden. Mocht u geïnteresseerd zijn in preventie, kom dan langs en steek uw licht op. Dinsdag 4 oktober 1994 tussen 13.00 en 21.00 uur. Zoals elke maand, houdt de borstvoedingsorganisatie La Leche League ook in okto ber weer moedergroepbijeen- komsten in Goedereede en in Sommelsdijk. Deze groepen zijn open voor iedereen, die het geven van borstvoeding een warm hart toedragen. Met in het bijzon der de aanstaande en voedende moeders (met baby en peuter). De bedoeling van de bijeenkomsten is ervaringen te delen, informatie op te doen en van elkaar te leren. Het onderwerp van woensdag 5 oktober is: 'De voordelen van borstvoeding' In Goedereede gaat het dan over de MEERwaarde van borstvoeding. In Sommelsdijk is de vraag; Voor WIE zijn de voordelen? In Goedereede is het adres: Geuzenpad 30 en de aanvang 9.30 uur. In Sommelsdijk is het adres Pimpel mees 27 en de aanvang 20.00 uur. Voor hulp en/of informatie kunt u bellen met: Anneke Akershoek (01879) 2498 Carla van Gils (01873) 1716 Joke Kamp (01873) 2763 Ook voor verhuur van de elektrische kolf 17-jarige geeft panfluitconcert In de Grote Kerk te Tholen vindt mor genavond, zaterdag 1 oktober, een con cert voor panfluit en orgel plaats. Het orgel zal worden bespeeld door Sander van Marion, de panfluit door de 17-jari- ge Matthijs Koene. Hij is al op deze jonge leeftijd een graag beluisterd musi cus. Aanvang van het concert om 20.00 uur. Vandaag, vrijdag 30 september, zal de laatste hand zijn gelegd aan de renovatie van de westbuis van de Heinenoordtun nel. Daarmee is de renovatie precies vol gens planning afgerond. De verkeershin- der op de A29 is nu voor het grootste deel opgelost. De tunnel voldoet na de renovatie aan de meest moderne ver- keersveiligheidseisen en heeft ook uiter lijk een metamorfose ondergaan. Op drachtgever van de renovatie. Rijks waterstaat direktie Zuid Holland, is zeer tevreden over het feit dat de werkzaam heden volgens planning zijn afgerond. Tot medio november zullen op het tra- jekt Vaanplein-Heinenoord nog andere werkzaamheden worden uitgevoerd, die los staan van de renovatie maar waar door de A29 klaar zal zijn voor de toe komst. j£ ISO 9002 type VS-G205 Een nieuwe intelligente HQ video recorder. Met slowmotion en stilstaand beeld. Gemakkelijk te bedienen. In een fraai uitgevoerde lijn. NU voor aOe zeherhód Ramoco b.v. RENAULT-dealer Verkoop Service (01871) 16 62 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Morgen, zaterdag 1 oktober, zal een Na tionaal Paardensportgebeuren plaatsvin den langs de Haringvlietdam aan de Ha- ringvlietzijde te Hellevoetsluis, waar deelnemers uit heel Nederland aanwezig zullen zijn. Er worden de Kampioenschappen 'Sa mengesteld Mennen' van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigin- gen en Ponyclubs gehouden. Ook op Goeree-Overflakkee bestaat grote belangstelling voor de mensport (er zijn reeds meerdere menverenigingen) zodat er ook van die zijde belangstelling zal zijn. De organisatie is in handen van de Kring Voorne en Putten. Om 9.00 uur wordt aangevangen met de dressuur en om 10.00 uur gaat de eerste combinatie het wegparcours in met daar op volgend het hindemistrajekt. De entree is vrij. Zaterdag jl. gingen 12 kinderen van de school 'Het Kompas' uit Middelharnis met een gratis entreekaartje naar het Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Deze kinderen hadden namelijk meege daan aan een wedstrijd georganiseerd door Albert Heyn. Om de aandacht te vestigen op het nieu we berenbos in het dierenpark waar o.a. drie blinde beren uit Turkije lopen, luid de de opdracht: maak een werkstuk over beren. De kinderen van 'Het Kompas' maakten prachtige beremaskers en wonnen daar mee een tweede prijs: voor elk kind een entreekaartje en een bere T-shirt. Met de beremaskers op de bere T-shirfs aan hadden de kinderen een bere leuke dag in het Ouwehands Dierenpark te Rhenen! Flakkee/Schouwen/Tholen In tegenstelling tot andere bijeenkomsten, delen wij u mede dat op D.V. zaterdag 8 oktober a.s. in het kerkgebouw der Geref. Gemeente te Dirksland om half drie een Ringzangmiddag zal worden gehouden. 5 koren hopen dan te zingen. De kollekte van die middag is bestemd voor gehandicapten zorg. Alle gehandicapten met hun ouders en/of verzorg(st)ers nodigen wij uit om uiter lijk kwart over twee aanwezig te zijn om de speciaal gereserveerde plaatsen te bezetten. Uw aller belangstelling wordt zeer op prijs gesteld; ook voor de jaarvergadering van onze afdeling, te houden op D.V. vrijdag 14 oktober a.s. 's avonds kwart voor 8 in het gebouw 'Salem' van de Geref. Gemeente aan de Molenstraat 16 te Nieuwerkerk. Na de huishoudelijke zaken te hebben afgehandeld, hoopt de heer J. van Dijke, consulent van de vereniging 'Helpende Handen', gehandicap tenzorg van de Geref. Gem. een inleiding te houden, getiteld: 'Ouders helpen ouders'. Niet alleen degenen die de verzorging hebben van gehandicapten, maar elke belangstellende is hartelijk welkom. 1^^ Burg. Boonstra onder vuur. Z'n bertiinnelijke glimlach werd uitgelegd als arrogantie en miskenning van de burger en diens belangen. „Niks van geleerd dat PvdA en CDA zo op hun d... hebben gehad"was een scherp verwijl. Maar dhr. Booiistra bleef kalm, ook zonder de gewraakte glimlach: „Ik wil m'n verantwoordelijkheid niet ontlopen" Al in de eerste kwart minuut van de woensdag gehouden informa tie-avond over de waarschijnlijke komst van 80 a 100 asielzoekers in het bungalowpark 'Herkingen West' - van november tot mei vol gend jaar - hebben de aanwezigen in 'Ons Huis' de opmerking gemaakt die de sfeer van de hele avond heeft getoonzet: „die motte m'n hier niet!!" Is Herkingen een christelijke dorp? heeft ons toen het meisje gevraagd dat met de COA (Centrale Opvang Asielzoekers) medewerker was mee gekomen en ijverig COA-brochures had uitgedeeld. Ze had zich vertrou welijk bij ons genesteld toen ze de hete adem voelde van hen die zich achter in de zaal bevonden. "Vóórin de raadsleden en een reeks politieverte- genwoordigers, onopvallend in burger trouwens, een gezelschap dat rustig toehoorde, maar achter in de zaal broeide het op z'n heftigst. Ze wilden ook de man tevoorschijn, eigenaar van 7 bungalows die 10 mede-eigena ren 'heeft geronseld' en er nu oorzaak van is dat 17 bungalows met asielzoe kers zullen worden gevuld. B en W die voornemens zijn dat via tijdelijke ontheffing van het bestem mingsplan te legaliseren stellen hun voorwaarden, zo legde burg. Boon stra woensdagavond uit. Eén ervan is dat de verhuurder ervoor dient te zor gen dat de andere bungaloweigenaren op 't park ongestoord kunnen recreë ren, maar die opmerking leverde slechts hoon. De eigenaren die meen den zich van een rustige recreatiemo- gelijkheid te hebben vergewist vrezen slechts overlast en waardeverminde ring van hun dure investering. Van de 42 bungalows op 'West' zijn er 17 voor de opvang van asielzoekers bestemd, maar waardevermindering is misschien wel het doel van de man die 't allemaal begonnen is, werd ver ondersteld. „Dan koopt'ie ze allemaal op en kan'ie nog véél meer asielzoe kers bergen", zo werd uit de zaal ver ondersteld. Vóórin de zaal was deze menheer L. gezeten en ze konden z'n bloed wel drinken. Hij werd evenwel niet voor de leeuwen geworpen, hoe graag de woedende meute hem ook gevraagd zou hebben hoe hij denkt te kunnen voldoen aan de voorwaarden die ook het COA stelt, er moet een recreatie ruimte zijn en er mogen geen juridi sche obstakels zijn. „Wij behoeven 'n bouwvergunning voor een duivenhok, dan hij toch zeker voor een recreatie ruimte?" werd uit de zaal gevraagd, 't Waren ook de mede-bungaloweigena- ren die zich daartegen verzetten. Wat hen betreft géén recreatiegebouw of unit op hun park. „Ik ga procederen tot het bittere end!" verzekerde een van die eigenaren en hij kreeg groot bijval en de toezegging dat de jurist gezamenlijk zal worden betaald. Ze vinden het van de gekke, de bun galoweigenaren. Samen hebben ze statuten opgesteld die een goed ge bruik zouden verzekeren, heel demo cratisch is dat vastgelegd, maar nu zal 't een ander democratisch instituut, c.q. de gemeente zijn, die dat over hoop haalt. „Waar blijft ons democra tisch recht?" werd gevraagd door hen die zich slachtoffer voelen van 'het politiek gesjacher in Den Haag' dat meer en meer asielzoekers in ons land toelaat. De daarvoor verantwoordelijk gehouden oud-Minister d'Ancona kreeg er van langs, maar ook burg. Boonstra heeft ze 'om z'n arrogantie' uitgemeten gekregen, maar toch hield dhr. Boonstra vast aan het 'voorne men' van het College de asielzoekers komst mogelijk te maken. Bezwaarden kunnen tot 1 oktober hun - gemotiveerde - bedenkingen ken baar maken, inspraak dus, maar Her kingen voelde woensdagavond al aan dat niks het besluit meer zal kunnen veranderen, ook niet de zwaar gela den stemming van deze avond, en inderdaad toonde burg. Boonstra zich daardoor niet geïntimideerd: ,,Zo werkt dat niet". Hij hecht aan de wet telijke procedure, „een uitermate fat soenlijke", verdedigde hij. De sfeer was te opgewonden ona begrip op te roepen voor de asielzoe kers, geen dieren, maar mensen die van huis en haard verdreven zijn en thuis groot risico lopen doodgescho ten of gemarteld te worden. „Ze willen vrij zijn van vervolging en mensen in nood laat je niet in de kou staan", probeerde ook dhr. Groen van het COA. Maar Herkingen heeft anders ge hoord van asielzoekers die crimineel bezig zijn en dat in Herkingen, niet na zullen laten, „het dorpje dat normali ter na het vakantieseizoen tot rust komt en weg zou dommelen in een rustige winterslaap", 't zit er dit jaar niet in, vrezen de Herkenaren. Het werd overigens door dhr. Groen van COA met stelligheid ontkend dat er 'probleemgevallen' van elders naar Dirksland zullen komen. „Absoluut onwaar", noemde dhr. Groen 't ge rucht dat er zullen komen die in het opvangcentrum in Goes niet te hand haven zijn. Als 't doorgaat in Her kingen, het COA inspekteert de voor ziening op 18 oktober, komen er asielzoekers uit opvangcentra die na onderzoek als 'kansrijk' te boek staan. Het betreft gezinnen en alleen staanden en 't zullen wellicht Irakezen, Iraniërs, Bosniërs en Joe- goslaven zijn. Maar 't volk riep dat er voor deze mensen in 't winterse Herkingen he lemaal niks te doen zal zijn: ,,hun kamp is dan een grote kale winter koude vlakte", waar ze zich al direkt stierlijk zullen vervelen. Zelfs is er nauwelijks openbaar vervoer, maar mevr. L., zelf ervaren, maar teleurge steld, in de opvang van asielzoekers, die dit heikele punt aansneed begreep dat er van de verhuurder geen enkel medemenselijk motief, maar alleen winstbejag aan de plannen ten grond slag ligt. Dhr. Groen gaf toe dat het opvangen van asielzoekers een bedrijf geworden is en dat er mensen zijn die er hun boterham mee verdienen. Het meest rumoerige deel van de volle zaal ('t was tevergeefs dat burg. Boonstra tot wat discipline opriep) heeft de nadrukkelijke boodschap nagelaten dat er met de komst van 100 asielzoekers op 1000 inwoners een explosief kruitvat zal worden aangelegd. Het imago van Herkingen zal drastisch omlaag gaan, zo wordt gevreesd ,,en qua recreatiebeleving gaan we helemaal van de kaart". De verontrusten hadden behoorlijk de pik op de man die het allemaal begonnen is, ,,één man veroorzaakt hier al die opschudding en jaagt veel mensen de ellende in", maar een ander verdedigde de man weer. Hij is legaal bezig maar 't is de gemeente die onbehoorlijk bestuur pleegt, werd daartegenover gesteld. ,,Waar blijft ons demokratisch recht!" werd uit de zaal geschreeuwd door iemand die verklaarde niet te kunnen begrijpen dat het College kennelijk tóch wil doorzetten terwijl 't volk zo nadruk kelijk in opstand komt. Alleen dat de termijn absoluut vol gend jaar 1 mei eindigt, werd door burg. Boonstra verzekerd. Dan is het gedaan maar voor 't volgend seizoen kan het dan opnieuw in overweging worden genomen. Wat deze avond duidelijk werd is dat de asielzoekers allerminst welkom zijn in Herkingen, dat de bungalowei genaren die niet verhuren zich danig gepakt voelen en dat het voor de asielzoekers ook beter zou zijn als ze niet in een winters Herkingen worden geplaatst, ,,want dat wordt daar een getto", werd gewaarschuwd. Elf uur brak de schare op. 'Ons Huis' had nooit eerder zo'n heissa beleefd. Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 Dirksland, Tel. (01877) 13 57 IMIIHJilJi'liU u^ KEMA CERTIFICftTE 36570 %mmM Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875 -1396 VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01870) 8 25 18 voor Goeree-Overtlakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID COMBI VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRARE ^^^9 ^^Q ^^^J ca ca CD C3 C3 C=3 1=1 C=} CD CD OUDDORP - Wesisiraal 35 - Teletoon 101878) 16 12 Fax 3734 RENesSE - Pnntshop - Hogezoom 172 - Telefoon (0116) 24 00 SOMMBLSDIJK - Westkrakeelstraai 8 - Telefoon (01870) 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1