Brand (je) in zusterhuis 'de Samaritaan' Feestelijke overdraclit van de l^ronen in de Ned. Herv. Kerk 60-jarig ziekenhuis 'springlevend en vól energie' Sbbö Aanvulling 'Dag Jan' 500e uitruk brandweer Sommelsdijk Dienstfiets voor de 'Kon. Beatrix' Rijkswaterstaat start met zandsuppletie Goeree Oude foto's van Ouddorp gevraagd 67e Jaargang DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 No. 6335 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelharnis, rek.no. 34.20.01.108 Leerling-ziekenverzorgende Carla Burghout uit Zaltbommel, in de nacht van zaterdag op zondag de enig aanwezige in de Zusterflat op het HDG-terrein bij 'de Samari taan', heeft die nacht haar flatje via het raam langs een brandweer ladder moeten verlaten. 't Was tegen 2 uur dat ze door 't geluid van enkele knallen wakker werd. Toen ze ook rookontwikkeling ontwaarde belde ze de nachtzuster mevr. Blanken die de brandweer alarmeerde. De ploeg van Sommelsdijk rukte uit, bluste het brandje en plaatste een ladder omde ingesloten ziekenverzorgende een veilige aftocht te bieden. De reguliere weg, het trappenhuis, was inmiddels zodanig met rook gevuld dat ze die weg niet meer had durven nemen. De zusterflat heeft aan zienlijke rookschade opgelopen. 500e uitruk De blusploeg van Sommelsdijk beleefde z'n 500e uitruk in z'n 62-jarig bestaan. Sommelsdijk werd in de begin dertiger jaren bij herhaling door zware branden geteisterd maar toen er eenmaal een georganiseerde brandweer was bleven in '32 en '33 de branden uit. In de volgende jaren werd enkele keren 's jaars uitge rukt, maar in de tachtiger jaren en thans in de negentiger jaren is de uitruk-fre- kwentie aanzienlijk opgelopen tot soms enkele tientallen keren per jaar. In 1985 werd zelfs een record van 26 uit rukken bereikt maar zondagnacht werd dat record overschreden en werd voor de 27e keer dit jaar uitgerukt. Vrijdagochtend om 05.00 uur rukte Som melsdijk uit voor een containerbrand in de Molenweg en zaterdag werd in Nieu we Tonge een schoorsteenbrand geblust. De bluswagen van Nieuwe Tonge was afwezig wegens wedstrijdbezoek. Vandaag, dinsdag, zijn de meeste Mid- delhamisse brandgasten afwezig wegens hun bijdrage aan de burgerwacht op Prinsjesdag, toch is elke blusploeg door 4 man bemand geweest. Ook waren afspraken gemaakt met omliggende ploe gen, Dirksland zou wanneer nodig Som melsdijk en Middelharnis te hulp snellen. Oude Tonge zou wanneer nodig Nieuwe Tonge-, en Den Bommel Stad aan 't Ha ringvliet behulpzaam zijn. OUDDORP Het begrip 'dienstwagen' en zeker 'dienst fiets is in het bedrijfsleven al bijna een verouderd begrip. In het onderwijs kent men dit verschijnsel niet of nauwelijks. Daarin is m.i.v. donderdag 15 september jl. verandering gekomen. Wellicht is Ouddorp hiermee trendsetter. Wat is namelijk het geval? Vanwege de carpooling van verschillende leerkrach ten van de School met de Bijbel 'Ko ningin Beatrix', die wat verder op het eiland wonen, is er af en toe geen (eigen) vervoermiddel om ouderbezoeken direkt na schooltijd af te leggen. Daar de ouder bezoeken hoog in het vaandel van deze school staan heeft de direktie kontakt gezocht met de plaatselijke rijwielhande laar, de fa. Akershoek-tweewielers, Dorpsweg 27, met het verzoek een (da- mes)rijwiel te sponsoren. Fa. Akershoek reageerde hierop direkt positief, met als gevolg dat de School met de Bijbel een prachtige fiets cadeau kreeg van de be kende oerdegelijke kwaliteit. Direktie en personeel zijn zeer verguld met dit roya le gebaar van de fa. Akershoek-tweewie lers. Het is wellicht de eerste 'diensfiets' in onderwijsland! 'De liefdevolle, zorgende hand', die ik steeds bewonderde achter Jan's tot het laatst toe onberispelijke uiterlijk en verschijning, blijkt de hand te zijn van mevrouw Conny Hoogendijk uit Vierpolders, moeder van twee dochters. Zij deed zijn wasje, kookte zijn potje, schoor zijn baardje, ging met Jan naar de kap per, ging een pak met hem kopen en keurige schoenen. Ere wie ere toekomt. Wat een zegen als op je oude dag iemand zó voor je zorgt! Jan was heel lief en dankbaar daarvoor wisten bewoners van het Bejaardentehuis mij te vertellen. Well done. Con! Dieke Schippers-Vaarzon Morel MIDDELHARNIS - Met tijd en stond' gaat men de wereld rond, zo citeerde de voorzitter van de res tauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, dhr. C. J. Hameeteman, zaterdagavond een oud Vlaams spreekwoord om daarmee het ontstaan van de com missie en de akties te symboliseren. „Wat hadden wij moeten beginnen, als niet zoveel gemeenteleden bij allerlei akties spontaan hun schou ders eronder hadden gezet?" Na een welkom aan de vele genodigden en bezoekers en een feestelijke opening met ps. 138 werd eerst het koor in het zonnetje gezet voor het geweldige ent housiasme waarmee men weer wilde meewerken. Juli ie hebben de primeur om voor het eerst in deze vernieuwde entourage te mogen zingen. Er valt nog genoeg te doen: de muren een frisse kleur geven, restauratie van de consisto rie en de doopkamer en dan misschien een houten plafond, een plavuizen vloer. Dan is pas echt de luister van vroeger hersteld. Vroeger hebben ze er voor krom gelegen", aldus dhr. Hameeteman. Waar ze voor krom lagen en wat ze ervoor over hadden volgde in een histo risch overzicht nadat een enthousiast in wisselzang gezongen gezang 153 in de gewelven was weggeëbd. Kerkbouw was in de Middeleeuwen een langdurige zaak, maar hier was na de bedijking van 1465 in hetzelfde jaar de kerk gereed. De kerk werd gewijd aan St. Michiel, dus je zou nu van de Grote- of St. Michielskerk van Middelharnis kun nen spreken". Van de 5 altaren was dat van St. Gertrudis een bijzondere, want zij was de beschermheilige tegen de muizenplagen. „Wat werd er aan verfraaiing in de kerk aangebracht? In 1594 een door Nicolaes Stallaert geschilderd tafereel dat de 10 Geboden voorstelde. In de daarop vol gende jaren moesten er steeds nieuwe banken in het koor aangebracht worden. In 1609 werd er een schitterend glas-in- lood-raam aangebracht met de wapens van het dorp, van de baljuw en de sche penen en het werd betaald door het ge meentebestuur (misschien een hint aan het huidige bestuur). Er volgt nu een periode van verval. In 1670 is het 'uitroepen en uitblinken' van waren op zondag zo algemeen geworden dat de kerkeraad vindt dat er opgetreden moet worden. In het begin van de 18de eeuw worden veel mensen van het avondmaal uitgesloten wegens 'openbare dronkenschap, ergerlijk gedrag en stoute bejegening van de predikant'. Over de predikanten vermeldde dhr. Hameeteman nog dat de eerste predikant na de refor matie (1574), ds. Ajax, niet zo'n beste was en dat de dominee die in 1606 op de preekstoel stond aangeklaagd werd door iemand die zei dat hij 'z'n vrouw deur enen drank om den hals geholpen hadde'. De eerste twee kronen werden gekocht in 1605. Daarmee konden ze het blijkbaar voorlopig doen, vooral omdat het kerk bezoek in de 18de eeuw aanvankelijk niet groeide. Tegen het einde van die eeuw, gebeurt dat weer wel. Er worden weer twee kronen gekocht en de preekkerk wordt uitgebreid. „De preekstoek kwam voor het schot te staan dat de Zuidkapel afsloot en het orgel kwam achterin het koor. Dit bleef zo tot de brand van 1904". De kerk werd toen weer fraai gerestaureerd en van kro nen voorzien, wat helaas niet van de res tauratie na de brand van 1948 gezegd kan worden. Geïnspireerd door ai deze gegevens uit het kerkarchief vonden de twee beheer ders daarvan, de heren C. J. Hameeteman en J. Rooij, dat er nu maar eens iets moest gebeuren en ze verzochten daarom de kerkvoogdij om toestemming voor de oprichting van een restauratiecommissie. Het resultaat van al hun akties, 6 kronen met 18 lichten en één kroon met 27 lich ten (geschonken door een gemeentelid) kon op deze avond aangeboden worden aan de president-kerkvoogd, dhr. K. v. d. Ketterij. „De regering van de kerk is onze kringen meestal een mannenwereld, maar wat hadden wij zonder de hulp van zoveel vrouwen moeten beginnen", zei de voor zitter, waarna de secretaresse, mevr. J. W. van Dam-Zweerus een nieuwe kroon voor de consistorie aanbood en daarmee namens de restauratiecommissie symbo lisch alle kronen overhandigde, waarop koster T. Bakker de lichten aandeed. „Wie had kunnen denken dat het draag vlak in de gemeente zo groot zou zijn en dat dit binnen zo'n korte tijd gerealiseerd kon worden. Woorden schieten soms te kort om de dank uit te spreken", zo ver woordde de president-kerkvoogd, dhr. K. v. d. Ketterij, de dank van de kerkvoog dij. Hij memoreerde dat er wel eerder verzoeken om commissies waren ge weest, maar dat er geen geld was. „De restauratiecommissie vroeg alleen om startkapitaal. De tempel van Salomo was ook luisterrijk ingericht en dat mogen we met ons kerkgebouw ook doen. Wc ho pen dat jullie nog lang zullen werken aan verder herstel van de luister van dit kerk gebouw". Na een schitterend gezongen bijdrage van de Hervormde Zangvereniging 'Jedu- thun' o.l.v. Mar van der Veer en een me ditatie van ds. L. W. Ch. Ruijgrok over ps. 36; 10 (In Uw licht zien wij hèt Licht) volgde samenzang: De Dag door Uwe gunst ontvangen. Een goede verwoording van deze avond en van alle aktiviteiten van de restauratie commissie van de afgelopen maanden. De organisten in deze dienst waren Paul Kieviet en Bart-Jaap de Bakker. Er kan ook een cassettebandje besteld worden bij de heer J. van der Groef, Wilgenlaan 32, tel. 82618, waarvan de winst weer voor de restauratie bestemd is. „Springlevend en vól energie', zo heeft ziekenhuisbestuursvoorz. dhr. R. van Putten jl. zaterdag de 60-jarige 'Vrouwe van Weel-Be- thesda' getypeerd, 't Was een ge vatte woordspeling op de naam geefster van het Dirkslandse zie kenhuis dat zaterdag met een wel gevulde gezondheidsbeurs het 60- jarig bestaan herdacht. Mevr. Paulina van Weel was het die in een legaat de financiële aanzet voor stichting van het ziekenhuis gaf en haar naam blijft voor immer aan het zieken huis verbonden, zo ook in 't felicitatie woord door dhr. van Putten gesproken. Mevr. Paulina werd in het jarige zieken huis verbeeld met temeer waardering nu het haar, het ziekenhuis, na de facelift die enkele jaren geleden werd onder gaan, de vernieuwbouw, weer uitstekend gaat. Een huwelijksverbindtenis had de echte mevr. Paulina in haar lange leven nagelaten en ook 't naar haar genoemde ziekenhuis was 'op zichzelf' gebleven al had fusie onontkoombaar geleken in de jaren dat het huishoudboekje maar steeds niet sloot. In die moeilijke tijden die 't ziekenhuis nu te boven is mocht op gedeputeerde Prof. Pool worden gerekend en deze Prof. Pool was het die, met groot genoe gen en een duidelijke interesse, de ge zondheidsbeurs opende. Het Dirkslandse ziekenhuis heeft een 'warm plekje' in 't hart van deze Zuid Hollandse Gedepu teerde en dat hoefde nauwelijks betoog. Te overtuigder was dhr. Pool van de be langrijkheid van het ziekenhuis voor ons eiland nu hij het vanuit Rotterdam 'weer zo'n end' vond naar Goeree-Overflakkee Gisteren, maandag 19 september is in opdracht van Rijkswaterstaat Zuid Holland begonnen met het opspuiten van zand op het strand van Goeree. Deze suppletie zal on geveer 7 weken duren. Het betreft het strandvak langs het Flaauwe Werk tussen de strandpalen 10,5 en 12,0, tussen strand Noord en de asfaltdijk. Gedurende het opspuiten wordt het be treffende strandvak afgezet en zullen waarschuwingsborden worden geplaatst. De borden waarschuwen in het neder- lands, engels en duits voor het gevaar het strand te betreden in verband met even tueel drijfzand. Het werk is, na een openbare aanbeste ding, gegund aan de aannemers Bagger- maatschappij Holland B.V. en Ballast Nedam Baggeren B.V., voor een bedrag van 5.880.000,-. De direktie Noord zee van Rijkwaterstaat verzorgt, in op dracht van Rijkswaterstaat direktie Zuid- Holland, de direktievoering van het dat hij nog steeds 'betrekkelijk geïso leerd' achtte te zijn. Het ziekenhuis moet blijven, dat is ook de overtuiging van Prof Pool, een opvatting die hij ook liet gelden voor de nog te volgen vernieu wingen. Waar nodig, ter wille van het specialisme is samenwerking met overi ge ziekenhuizen gevonden, 't Was duidelijk dat Prof Pool, zelf uit de gezondheidszorg afkomstig, gelukkig is met de aanwezigheid van het zieken huis in Dirksland, zowel als de vele voorzieningen die op het eiland aanwe zig zijn. En Goeree-Overflakkee... „Ik kan 't niet laten", zei dhr. Pool, moet natuurlijk onderdeel van de Provincie Zuid Holland blijven. Nu de Prov. Rotterdam wordt gevormd is de afstand Flakkee-Den werk. De afvoer van het gebruikte mate riaal duurt ongeveer twee weken. Na de uitvoering van het werk zal het opgehoogde gedeelte een breedte heb ben, variërend van O m tot 95 m met een hoogte van NAP -i-3 m tot +4 m. In totaal wordt 500.000 m' opgespoten. Het zand voor de suppletie kan gewon nen worden uit de vaargeul 'het Slijk- gat'. Deze wordt hiermee weer op de be nodigde diepte van 5,0 m -NAP ge bracht. Met de cutterzuiger Mercurius wordt het zand uit het Slijkgat gewonnen. Via een drijvende leiding, een zinker en een pers leiding wordt het zand naar het te sup pleren strand geperst: De zandsupplerie vind plaats in het kader van het jaarprogramma kustsuppletie 1994. Dit programma is door het minis terie van Verkeer en Waterstaat in sa menwerking met de waterschappen op gesteld en zorgt voor de handhaving van de kustlijn zoals deze in 1990 is vastge steld. MELISSANT OPHALEN OUD PAPIER Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag goed ge bundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. Haag geografisch en bestuurlijk geen grotere geworden", vindt Prof. Pool. Graag voldeed hij aan het verzoek de beurs te openen door buiten, toen de regen nét even achterwege bleef, een royaal formaat spuit in werking te zetten. Binnen werd een totaal beeld gegeven van alles wat het ziekenhuis aan medi sche zorg te bieden heeft. Burg. van Velzen verrichtte een kijkope ratie (in een kunststoffen knie), röntgen foto's lieten zien hoe 't met een verbrij zeld bot toch weer in orde kwam en ge lukkig was er ook 't vredig tafereeltje van de kleine Christine Huisman in ver- pleegsters-dress tegen 't decor van de ambulance, (ideetje van foto Arjo v. d. Graaff). In het voorjaar van 1995 verschijnt er een nieuw fotoboek van Ouddorp, getiteld 'Ouddorp, van 1900 tot nu'. Het betreft een formaat dat tweemaal zo groot is als de tot nu toe versche nen exemplaren met ruimte voor circa 180 foto's. Voor de voorberei ding hiervan ben ik op zoek naar foto's over deze periode. In het boek zullen de volgende rubrieken aan de orde komen: Dorpsbeeld, Vereni gingsleven, Gemeentebestuur, Fa brieken, Ambachten, Straatbeeld, Recreatie, Kerkelijk leven. Dorpsper sonen, de Oorlog, de Ramp van 1953, enz. Als u mij kan helpen aan foto's over deze periode verzoek ik u kon- takt met mij op te nemen. Het is de bedoeling dat de foto's gecopieerd worden of dat u ze voor een paar maanden wilt afstaan zodat de druk ker ze kan copiëren. Ook oude bij zondere kranteknipsels of oude akten zijn welkom. C. J. Hameeteman, Frans Halslaan 18, 3241 AB Middelharnis, tel. (01870) 82967. VOOR BEELD EN GELUID COM Bi DtO - REPORTAGE - FOTOGRARE ^^Q ^QQj Q^Q C=3 CD CU CD C3 «=3 CJ C3 C=l C=3 OUDOOHP - Weststraai 35 - Telehon fOlSTa) 16 12 fax 3734 RENESSE Pnnistiop - HogeTOom U2 - Telefoon fOl J16) 24 00 SOMMeLSDIJK - Westkrakeelsiraat 8 - Telefoon (018701 8 68 41 Verjaardagsgasten, v.l.n.r. Besluursvoorz- R. van Putten, Ged. Prof. Pool, dir. patiënten ieide, econ. dir. O. v. d. Ridder.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1