xU"^ 399, MobilD iiiftEirnK Vrouwelijke dirigent, novum bij 'Vooruit' Oude Tonge Dirksland, marktplaats anno 1544 (4. huSbreéMse Vermaat 3 Fïetspuzzeltocht Openbaar onderwijs tl CMnmieinaH Grote Bingo in Ooitgensplaat inspraakavond bestemmingsplan Oude Tonge Dorp Genealogie in Raadliuis Ooitgensplaat Touringcar met rolstoelfaciliteiten voor touringcarbedrijf Hogerwerf IMU Rally Formula Garage Knöps B.V. Bijeenkomst Verzeilende Beroepen (T ^UT03£.I>^I^- Ramoco b.v. 67e Jaargang VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 No. 6332 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 DIRKSLAND De openbare scholen in de gemeente Dirksland organiseren op zaterdag 17 september de jaarlijkse fïetspuzzeltocht. Allerlei bezienswaardigheden in Her kingen, Melissant en Dirksland zullen worden aangedaan. De fietstocht neemt ongeveer 2 uren in beslag. Men kan om 11.00 uur starten bij De Visbank in Herkingen, de OBS De Roxenisse in Melissant en de OBS De Inktvis in Dirksland. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 (VOO- leden gratis). Op de schoolpleinen in Dirksland en Me lissant zijn nog enkele attrakties. regio 'Goeree-Overflakkee' Op D.V. 4 oktober 1994 is er weer een bijeenkomst Verzorgende Beroepen. Spreker is drs. J. B. Ruit over het onder werp 'Pijnbestrijding' De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom! Op woensdag 21 september a.s. organi seert de Plaatselijke Commissie van de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen te Ooitgensplaat een grote bingo voor heel Oostflakkee. Deze zal gehouden worden in 't Centrum aan de Van Weelstraat 10. Aanvang 13.30 uur. De kosten van deze middag bedragen 3,50 voor 6 rondjes bingo en een kopje koffie. Ook zal een verloting gehouden worden met vanouds prachtige prijzen. De loten kosten 1,- per 4 stuks. Alle 55-plussers van Oostflakkee zijn van harte welkom! Autobedrijf A. J. van Rumpt Op donderdag 15 september orga niseert het gemeentebestuur van Oostflakkee een inspraakavond over het ontwerp-bestemmingsplan Oude Tonge Dorp. Deze avond wordt gehouden in de Grutterswei, Willemstraat 14 en begint om 19.30 uur. Dit bestemmingsplan omvat het grootste gedeelte van het dorpscentrumgebied, de lintbebouwing langs de Molendijk, Mo lenweg en Schoolstraat, de twee oudere woongebieden ten noordwesten en ten oosten van het dorpscentrum plus het Handelsterrein. Het ontwerp-bestem mingsplan legt voornamelijk de bestaan de situatie vast met voldoende ruimte voor normale ontwikkelingen. Het Handelsterrein Het Handelsterrein en aansluitend gebied heeft in het bestemmingsplan een globa le, nader uit te werken, bestemming ge kregen, met het accent op de recreatieve sektor. Gedacht wordt aan verblijfsrecre atie en detailhandel, horeca en kleinscha lige bedrijvigheid gericht op de water sport. Aandacht wordt hierbij besteed aan de relatie met het dorp en de leef baarheid van het gebied. De gemeente werkt op dit moment sa men met een projektontwikkelaar aan de ontwikkeling van het Handelsterrein. De plannen, die voor dit gebied worden voorbereid, zijn in overeenstemming met het bestemmingsplan Oude Tonge Dorp. Deze plannen staan los van de voorberei ding van het gehele bestemmingsplan. De realisatie van plannen voor het Han delsterrein is in wezen een uitwerking van het vast te stellen bestemmingsplan. Hierover volgt nog apart een inspraak ronde. De reakties op het bestemmingsplan Oude Tonge Dorp zullen in de vorm van een verslag van de inspraakavond onder deel gaan uitmaken van het bestem mingsplan. Nadat eventuele opmerkingen op het bestemmingsplan zijn verwerkt zal het bestemmingsplan ter visie worden ge legd, waarna formele vaststelling volgt. Op Open Monumenten dag, zaterdag 10 september, zal de Stichting Genealogisch Centrum open huis houden in het oude raadhuis van Ooitgensplaat, van 10.00 tot 16.00 uur. Zowel beginnende als gevorderde stam boomonderzoekers zijn van harte wel kom. Bestuursleden van de stichting zul len graag informatie geven. Taxi- en touringcarbedrijf Leen Hogerwerf uit Herkingen heeft zich een weliswaar kapitaal dure-, maar evenzeer bijzondere bus aangeschaft, een die zelfs 15 rolstoelers kan bergen! „Een gat in de markt", prees dhr. van Beek, direkteur van de woonge meenschap voor ouderen 'de Vliedberg' te Ouddorp, toen dhr. Hogerwerf woensdag middag voorreed om een gezelschap 'Vliedbergers' comfortabel naar hun bestem ming te brengen. De bus heeft een knielsysteem, waardoor het voor ouderen gemak kelijker instappen is. Rechts achter bevindt zich een rolstoellift die rolstoelers naar binnen voert waar hun rolstoel langs de ramen wordt bevestigd, als 't moet 15 stuks, met nog voldoende plaats voor 18 begeleiders. Wanneer er geen rolstoelers zijn, dan kan de schitterend nieuwe bus 50 passagiers vervoeren, heel comfortabel want de bus is van alle gemakken voorzien, toilet, airconditioning, koffiebar, video, autotelefoon e.a. De bus is geleverd door fam. van Hooi; 'de Vliedberg' was de eerste klant die van de rolstoellift gebruik maakte. Op de foto begeleidt dhr. Hogerwerf mevr. v. d. Linde in haar rolstoel, ze is voorzitster van de bewonerscommissie van 'de Vliedberg'. Wasdroger eur:nics vooratteièkerheid! De officiële dealer voor uw gebruikte Mercedes-Benz is Vermaat in Hellevoetsluis. Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Beroepingswerk in Middelharnis Ds. L. W. Ch. Ruijgrock ontving beroe pen van de Herv. Gemeenten van Gene muiden, Oud-Beijerland en Ederveen. Ds. A. Baars, Chr. Ger. predikant, ont ving een beroep van de gemeente El- burg. Door de Geref. Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. A. Bac van Bodegra ven. Dirksland, Tel. (01877) 13 57 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Fanfarekorps 'Vooruit' in Oude Tonge heeft iets wat waarschijnlijk geen enkele andere fanfare of har monie in den lande heeft, een vrou welijke dirigent die bovendien ver dienstelijk trompet speelt. 'Voor uit' is zeer met haar ingenomen en mevr. Migchielsen (32) is dat met haar plek bij 'Vooruit' waar ze een goede muzikale prestatie-, en een voortreffelijke sfeer heeft ontmoet, stimulerend en uitdagend, vindt ze dat. Tijdens haar studie aan het Rotterdams conservatorium was ze ook al uniek; ze studeerde er trompet. Dat dat zou gebeu ren had ze zich al vroeg in 't blonde kop- pie gezet; zó'n toeter wilde ze blazen, zoals die beer dat deed op het speelgoed- blik waarop Klaas Vaak stond afgebeeld en zo is 't gekomen, tot sommiger verba zing trouwens, want erfelijk kon 't niet zijn, niemand in't gezin of familie die een instrument beroerde. Het kleine Truusje van toen, dat op het conservatorium haar man, student trom bone, ontmoette, getrouwd en moeder van 2 kinderen is door 'Vooruit' niet aangenomen om haar mooie blauwe ogen; ze ging als de overige 3 geselek- teerden door de strenge selektie van de benoemingscommissie en die adviseerde unaniem, zij moest het worden, de nieu we dirigent. Ze heeft trouwens nog een aantal orkesten, ze is docente trompet bij div. muziekverenigingen en ze is docent bij de Stichting Muziekonderwijs Oost flakkee, waar ook de kwekelingen van 'Vooruit' hun eerste stappen zetten. De fanfare speelt in de afd. Uitmuntendheid en dat is een adeldom die verplicht. Het is de dirigente 'een passie' er mee bezig te zijn en zover de fanfareleden die pas sie nog niet bezaten zal zij stellig slagen die over te brengen. 't Wordt dus werken samen. Daar heb ben de leden van 'Vooruit' zich trou wens nooit bang van getoond, vraag het de gedreven voorz. Henk Braber en hij zal het bevestigen aan de hand van de welgevulde trofeeënkast. Het fanfare-orkest telt 38 leden, er is een jeugdorkest met 14 leden en bij de Stich ting Muziekonderwijs krijgen 49 leerlin gen les, dat lijkt veelbelovend voor de toekomst. De nieuwe dirigent, ze heeft een lijst met doelstellingen gemaakt die ze met 'Vooruit' bereiken wil. Niet als een strenge meester maar in perfekte harmo nie, jongeren stimuleren, studeren en toeleven naar concoursen, een goede bin- dingsfaktor vormen voor alle leden. Het flakkeese novum; thuis in Numansdorp Vier honderd vijftig jaar geleden kreeg Dirksland van keizer Karel V marktrechten voor het houden van een weekmarkt en een vrije jaar- en paardenmarkt. Toen werd de Dirkslandse weekmarkt offi cieel, maar hij moet al langer be staan hebben, spontaan ontstaan in de loop van de 15e eeuw. Het ontstaan van de markt De markt is de plaats waar de verkoper en de koper elkaar ontmoeten en kan ontstaan waar mensen meer produceren dan ze voor eigen gebruik nodig hebben. Broodgranen, melk, boter, kaas en eieren, vis en gevogelte, groenten en vruchten... daarmee begon een middel eeuwse markt meestal. In de loop van de tijd kwam er van alles bij, voornamelijk artikelen die men dage lijks nodig had. Bijzondere dingen, die van ver kwamen, werden verhandeld op de jaarmarkten. De jaarmarkten waren evenementen waar veel volk op af kwam en ze duur den meestal meerdere dagen. Vaak werd op de jaarmarkt de nadruk gelegd op de handel van een bepaald produkt, bijvoorbeeld paarden. Terwijl de weekmarkten voor goederen uit de eigen omgeving bestemd waren kwamen de kooplieden voor de jaar markten van heinde en verre. Met de opkomst van de steden begon de ontwikkeling van de markten. Om verze kerd te zijn van een stabiele aanvoer van levensmiddelen werden marktrechten voor de steden van groot belang. De stadsbesturen probeerden officieel greep te krijgen op het marktverkeer. Het be staan van weekmarkten in naburige dor pen zagen de steden met lede ogen aan en ze stelden soms van alles in het werk om de markten, die in de dorpen vanzelf waren ontstaan, om zeep te helpen. Hoe machtiger de steden werde hoe moeilijker het voor de dorpen was om marktrechten te krijgen en hoe meer de dorpen werden gedwongen hun land bouwoverschotten aan te bieden op een andere dan de eigen markt. In 1416 werd de polder Dirksland bedijkt tot korenland om broodgranen te produ ceren voor de groeiende stadsbevolking. Er werd tarwe, haver en gerst verbouwd op voor die tijd grote schaal. Verder vlas, meekrap (voor verfstof), kool- en lijnzaad, erwten en bonen. Voor de mestvoorziening werden veel schapen en enige koeien gehouden. Er waren varkens en kippen. De voedsel voorziening voor de inwoners was rede lijk gewaarborgd mits Dirksland markt rechten zou hebben. De Dirkslandse weekmarkt Het document van 1544, waarin Karel V aan Dirksland het voorrecht van een weekmarkt, jaar- en paardenmarkt ver leent, geeft uitgebreid aan waarom in Dirksland een weekmarkt gehouden mag worden. Het is een gewichtig document, octrooi genaamd, dat begint met alle titels van Karel V. Vervolgens wordt aangegeven dat schout en schepenen (het gemeentebestuur) en de gezamenlijke bewoners van het dorp en de parochie van Dirksland een oot moedig verzoek om marktrecht hebben ingediend. Het verzoek aan de keizer is met redenen omkleed. De Dirkslanders brengen eerst naar voren dat ze de keizer een profijt van on geveer drieduizend gulden per jaar be zorgen. Dan wijzen ze er op dat Dirksland 'mette zee is gesipareerd van alle steden' en dat het geen doen is voor de 'landuijden' om met hun marktgoede- ren naar een andere markt te gaan. Naar een andere marktplaats moeten gaan is niet alleen voor de boeren 'groo- ten costen, moeiyten en verlete' maar wordt ook op haar gewacht, want min stens drie avonden per week is ze bezig in de muziek. Ze kan het ieder aanbeve len. Henk Braber kan dat ook: ,,man", zegt'ie: „prachtige avonden zij het hier op de muziek". voor de 'durpluijde' 'grooten hindere ende aghterdeele'. De dorpsluiden zouden heel graag waren kopen voor eigen gebruik en voor ver koop, als er in Dirksland net als in ande re plaatsen een weekmarkt zou zijn. Dat zou voor iedereen beter zijn: „...soude alsoo een iegelijck daer mede gericht ende gevordert zijn". De land man zou geen grote kosten hoeven te maken om zijn goederen te verkopen en de dorpman zou voor zijn wekelijkse nooddruft niet elke dag bij de landman aan de deur hoeven te staan om wat te kopen. En... op die manier zou men ook beter en gevoeglijker de belastingen kunnen betalen. Het verzoek werd ingewilligd in juli 1544, vanuit het keizerlijke hof in Brus sel. „Gegeven in onse stad van Brussel in den maent van julio in 't jaar ons Heeren duijsent vijffhondert ende vieren- veertigh". Dirksland was voortaan officieel gerech tigd een weekmarkt te houden op woens dag en iedereen, van binnen of buiten den lande, was vrij om naar deze markt te komen en te gaan. Vanaf dinsdagmiddag twaalf uur tot woensdag bij zonsondergang heerste er marktvrede. Dat wil zeggen dat tijdens het gaan en komen en tijdens de markt iemand niet aangesproken mocht worden op schulden en wandaden die niet met de betreffende markt te maken hadden. Als woensdag op een kerkelijke feestdag viel moest de markt op dinsdag gehou den worden. (vervolg op binnenzijde van dit blad) RENAULT-dealer Verkoop -I- Service (01871) 16 62 yOOR BEELD EN GELUID COMBI FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAnE t=3 CD CZI CD C3 C3 C=3 dl I=J t=l CD C3 C3 C3 OUDDOffP - Wesisiraal 35 - Telefoon (018?8> 16 12 I Fax 37 34 HENESSe- Printstiop- Hogezoom 172 - Teleloon 101! I6> 24 00 SOMMELSDIJK - Wesikrakeelstraat 8 - Teleloon (01870)8 6841 stad aan 't Haringvliet Tel. 0187r- 1553 De natte maanden komen er weer aan Nu kopen betekent geld verdienen, want deze droger van een zeer bekend merk is nu extra voordelig. Adviesprijs 583,- VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. 01870 - 82518 Hellevoefsluis Officieel Mercedes-Benz deaier voor personen- en becirijfswagens. Hijksstraatweg 36-38, 3223 KA Hellevoetsluis, telefoon 01883 - 31200. Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1