EHIVI1DEIi-l1IEmi/5 Gouden toekomst voor 400-jarige tulp Record aantal inschrijvingen Haringvlietoversteek '94 Politieberichten Goeree-Overflakkee Tul pen wedstrijd VERVOLGVERHAAL KAREL DE GROTE 2e Blad DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 No. 6327 Dat het dit jaar precies 400 jaar geleden is dat de eerste tulpen in Nederland in bloei kwamen, is bij velen bekend. Op talloze manieren is aan de viering van deze verjaar dag aandacht besteed en dat is terecht, want de tulp is een van de grootste voortrekkers van het 'Holland-imago'. De rol van de tulp in de cultuur wordt in het najaar getoond tijdens een grote tentoonstelling in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. Deze kerk zal van 8 oktober tot en met 6 november het decor vormen van prachtige tulpe kunst en bovendien, heel bijzonder voor de tijd van het jaar, de mooi ste tulpen. Kortom: De tentoonstel ling De Tulp en de Kunst, verhaal van een symbool is een bezoek meer dan waard! Vierhonderd jaar geschiedenis betekent niet dat er geen toekomst meer is wegge legd voor de tulp. Integendeel zelfs; de vaderlandse bollenvaklieden doen veel moeite om nieuwe variëteiten (cultivars) te vinden. Bijvoorbeeld omdat de smaak van de consument van tijd tot tijd wij zigt, maar ook omdat sommige variëtei ten na verloop van tijd langzaam in kwa liteit of in populariteit achteruit gaan. Die variëteiten kunnen niet worden ge handhaafd. En, zeer belangrijk, omdat men meer en meer op zoek is naar tulpen die bestand zijn tegen allerlei ziekten en plagen. Dit zijn de zogenaamde resisten te ofwel ziektebestendige tulpen. Echt handwerk Het zoeken naar nieuwe variëteiten is een tijdrovend karwei. Echt handwerk dat wordt aangepakt door een handvol professionals. Die professionals, verede laars of hybridiseurs genaamd, houden rekening met een hele waslijst aan eisen en wensen. Resistentie, houdbaarheid, bloeiwijze, kleur en het zo milieuvrien delijk mogelijk kunnen telen spelen een belangrijke rol. Je zou zeggen dat het gericht winnen van nieuwe soorten net als bij verf gaat: Je kruist blauw met blauw en er komt blauw. Je kruist rood met wit en er komt roze.Maar Moeder Natuur beslist anders. Menige hybridi- seur heeft het namelijk al beleefd dat uit zijn kruisingen totaal onbekende en onverwachte kleuren tevoorschijn kwa men. Na het kruisen komen er zaden. Pas na een jaar of zes kan worden bepaald of deze zaadjes voldoen aan de strenge kwaliteitseisen. Uiteindelijk blijven er in de praktijk maar enkele bollen over die zullen worden doorgeteeld. En dan duurt het altijd nog een jaar of tien tot vijftien voordat de kweker een partij heeft die de handel ingaat. Een hele lange en daar door ook kostbare weg! Hoewel ook in het buitenland vrij veel aan hybridisatie werd gedaan, hebben de innovatief ingestelde Nederlandse bol lenkwekers in de loop der eeuwen het meeste bijgedragen tot het huidige bol lenassortiment. Expedities werden naar de natuurlijke groeiplaatsen van de bloembollen gezonden om onbekende tulpen te vinden. Met die tulpen werd gekweekt en gekruist. Van de vele soor ten die daardoor in vroegere jaren ont stonden, is er niet eentje meer over. Alhoewel... 'Antieke' bollen Er is een plaats in Nederland waar oude bollensoorten (en dan met name tulpen) met grote toewijding worden gekoesterd. Dat is de Hortus Bulborum in Limmen. Een museumbloembollentuin, waai ongeveer 1200 tulpe-variëteiten aanwe zig zijn. De vermaarde Lac van Rijn bij voorbeeld uit 1620. Maar ook Due van Tol (1594), Het Wapen van Leiden (1730); Couleur Cardinal (1815); Zomer- schoon (1720) en bijvoorbeeld Cramoisi Brilliant uit 1785 en Vice Roy uit 1693. Deze oudjes bloeien nog elk jaar. De oude bloembolsoorten die men in Limmen zo koestert zijn niet alleen geschiedkundig, maar ook voor het moderne bollenvak van groot belang. Immers, om honderden jaren te kunnen overleven, moeten die bollen over bij zondere eigenschappen beschikken. In het onderzoek en bij de veredeling wordt van deze eigenschappen gebruik ge maakt om met de 'antieke' bollen te kruisen. Dit levert hopelijk nieuwe sterke en ziekte-resistente bollen op. Bollen die geteeld kunnen worden zonder gebruik te maken van milieu-belastende midde len. De oudjes doen het dus nog best. Zomerbollen Maar de jongelingen ook! Op talloze bloemententoonstellingen in binnen- en buitenland is te zien dat de tulp anno 1994 een bijzonder aantrekkelijk, over de hele wereld beroemd produkt is. De wereldwijde presentatie van het produkt wordt overigens versterkt door een breed scala aan andere bol- en knolgewassen, waarvan de bekendste de hyacinten en narcissen, lelies, dahlia's en gladiolen zijn. De laatste drie soorten bloeien ove rigens niet in het voorjaar, zoals de tulp, krokus, hyacint en narcis, maar in de zomer. Deze 'zomerbollen' dienen in april/mei geplant te worden. En als de zomer achter de rug is en de laatste dah lia's het vanwege de invallende vorst voor gezien houden. Dan is het weer tijd om de voorjaars- bloeiers te planten. Kortom: de consu ment kan het hele jaar in de weer zijn met bloembollen en ook bijna het hele jaar genieten van een enorme bloemen en kleurenpracht. Nieuwe kerk Het hoogtepunt van de vierhonderdste verjaardag van de tulp is de grote afslui tende expositie in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Van 8 oktober tot en met 6 november wordt deze schitterende ten toonstelling gehouden met als titel: De tulp en de kunst, verhaal van een sym bool. Het wordt een tentoonstelling met twee gezichten. Met objekten (waarvan vele eigendom zijn van het Rijksmuseum in Amsterdam) wordt een beeld geschetst van de rol van de tulp in de Nederlandse cultuur. Zo zullen er de vermaarde, uiterst kostbare Nederlandse tulpenboe- ken te zien zijn. Deze tulpenboeken wer den gemaakt door beroemde kunste naars, vaak in opdracht van eigenaren van tulpebollen en -bloemen. De boeken Afgelopen zaterdag organiseerde zwemclub de Stelle de inmiddels traditioneel geworden Haringvliet oversteek. Dit is een zwempresta- tietocht van 3 km langs de binnen zijde van de Haringvlietdam. On danks een watertemperatuur van bijna 20 °C waren de omstandighe den niet optimaal. De zwemmers hadden de wind bijna pal tegen, zodat ze tegen een venijnige golf slag op moesten boksen. Van de 83 ingeschreven deelnemers had den zich er 5 afgemeld en kwamen er 5 niet opdagen, zodat er uiteindelijk 73 deelnemers van start gingen. Van deze 73 waren er 6 die de overtocht niet vol brachten en uit het water gehaald moes ten worden. Nadat een door Albert Heijn'(Ouddorp) gesponsorde bus de deelnemers naar de Hellevoetse kant van het Haringvliet had gebracht en de deelnemers zich in en om het clubhuis van catamaranvereniging Helcat konden omkleden, klonk er exact 14.15 uur het startschot op het strand vlak voor dit clubhuis. Na het eerste stuk door het ondiepe water gelopen te heb ben, begon de zwemtocht pas echt. Het is weliswaar een prestatietocht, maar toch waren er een aantal die er een heuse wedstrijd van maakten. Zo wilde Theo Jan Tanis net als vorig jaar als eerste aankomen. En ook nu weer lukte hem dat, in een tijd 0.39.11. Dat was slechts 2,5 minuten langzamer dan vorig jaar. Drie minuten later kwam Martin Jelier (0.42.38) aan op het Stellendamse Expo- strandje, gevolgd door Budd Saan (0.44.52). De snelste dame was Simone Adriaanse-Vos. Zij eindigde in 0.49.52 als 12e. Eric V. d. Nieuwendijk was de beste van zwemclub de Stelle. Hij kwam in een tijd van 0.46.39 als vijfde aan. Janet Tanis was met een 20e plaats de snelste dame voor de Stelle. Met haar tijd van 0.52.19 hoefde ze slechts 3 dames voor zich te dulden. Uiteraard werd de veiligheid van de zwemmers niet uit het oog verloren. Boten van Waterskivereniging Zuid- West Nederland, catamaranvereniging Helcat, duikteam Alveoli en de reddings brigades van Hellevoetsluis en Ouddorp alsmede kano's van kano- en fietscen- trum Lely (Oude Tonge) voeren met de zwemmers mee en waakten elke seconde over hun veiligheid. Mocht er toch wat gebeuren, dan zaten er duikers van duik team Alveoli en duikteam '84 in diverse boten klaar om toe te snellen en hulp te bieden. Gelukkig konden ze tijdens de hele tocht rustig aan boord blijven! De deelnemers die uit het water werden gehaald konden eventjes bijkomen aan boord van de Dreg 3 of de Til Ie (Rijks waterstaat) alvorens ze aan wal werden afgezet. De RP 18 moest er voor waken dat de overige boten op het Haringvliet op afstand bleven. Nadat de laatste 2 deelnemers (Sjaan Koese en mevr. Troost-Orgers) na 1 uur en 50 minuten gezamenlijk op het Stellendamse strandje aankwamen en daarmee ook hun prestatie volbracht hadden, zat de Haringvlietoversteek 1994 er op en konden zowel de deelne mers als toeschouwers en organisatie met een tevreden en voldaan gevoel huiswaarts keren in de wetenschap dat er volgend jaar weer een vervolg komt op deze zwemprestatietocht! De exacte da tum zal begin volgend jaar in deze krant bekend worden gemaakt. Als herinnering aan de oversteek had Caravanhandel 'de Grevelingen' te Nieuwe Tonge voor iedere deelnemer die de tocht had volbracht een vaantje be schikbaar gesteld. werden ook gebruikt als verkoopcatalo gus voor bloembollenhandelaren. Naast de tulpenboeken zullen stillevens (aquarellen, prenten, olieverfschilderijen etc.) uit het begin van de 17e eeuw wor den tentoongesteld. De stillevens zijn vaak bedrieglijk levensecht. Zij zijn ver vaardigd na nauwkeurige natuurstudies van de afzonderlijke bloemen. In het stil leven werden die bloemen samenge voegd, waardoor soms verschillende bloemen op één stilleven te zien zijn die niet eens hetzelfde bloeiseizoen hadden! De stillevens hadden waarschijnlijk een symbolische betekenis: de vergankelijk heid van het leven werd tot uiting ge bracht met het afbeelden van al even ver gankelijke bloemen. Verder zullen nog vele andere objekten worden tentoongesteld, die de rol van de tulp in onze cultuur belichten. Dit zijn onder andere speciale tulpenvazen, zil verwerk in de vorm van een tulp, religi euze symbolen, meubilair versierd met tulpmotieven, en... prachtige tegelta bleaus met de opvallende drietulp. Dit is een bijzondere soort tulp, die ontsproot aan de gedachten van kunstenaars. Zij vonden dat door de smalle steel van de tulp een vreemde vlakverdeling ont stond. Om dit te verhelpen schilderden zij er maar twee tulpebloemen bij, waar door het leek alsof elk steel drie bloemen had... Veld met ijstulpen Tenslotte zal de bezoeker van deze ten toonstelling aangenaam worden verrast door een veld van echte, bloeiende tul pen in de Nieuwe Kerk. En dat in het najaar! De tulpen hebben dan ook een speciale behandeling ondergaan, die ze laat bloeien in dit ongebruikelijke jaarge tijde. Normaal gesproken worden de bol len in het najaar pas geplant. Bloeiende tulpen in het najaar worden ook wel 'ijstulpen' genoemd. Om de vier dagen worden de tulpen in de Nieuwe Kerk ververst, zodat de bezoeker altijd de mooiste fleurige tulpen ziet. De afsluitende expositie in de Nieuwe Kerk is uniek. Zij geeft een beeld van een symbool dat 400 jaar geleden in onze cultuur verscheen. Niet alleen met bijzondere kunstvoorwerpen uit de tijd dat je kapitalen moest uitgeven om een tulp te bemachtigen. Maar ook de tijd daarna, toen minder gefortuneerden zich een tulp konden veroorloven. Deze 'po pularisering' van de tulp wordt op de expositie met prachtige kunstobjekten getoond. GEMEENTE GOEDEREEDE Op 19 augustus, om 05.30 uur zat in een woning aan de Dirkdoensweg te Ouddorp een bewoner te wachten tot hij door een collega werd opgehaald. Hij zag toen dat een jongeman het portier- raam van zijn voor de deur geparkeerde auto insloeg en zich vervolgens in de auto bukte. De eigenaar rende hierna naar buiten doch kreeg de dief niet meer te pakken. Die reed nl. net weg in een oud model grijze Peugeot, verm. type: 204, waarvan de aangever het kenteken niet genoteerd heeft. In de nacht van 19 augustus werd op de Bokweg te Ouddorp een jongeman terza ke baldadigheid bekeurd. Hij had enkele bloemen uit de tuin van een bewoner van de Bokweg gerukt. Op 18 augustus werd vanaf de Zuider- diepstraatweg te Stellendam een camper met een duits kenteken gestolen. Op 18 augustus werden door de bewa kingsdienst van Port Zélande te Ouddorp een jongen en een meisje gesignaleerd waarvan de jongen enkele autoradio's droeg. Toen hij aangesproken werd gooi de hij de radio's in de bosjes en ging er met een personenauto vandoor. Aan de hand van het kenteken kon achter de identiteit van de dader(s) worden geko- De tulp en de kunst is een expositie die de viering van de 400ste verjaardag van de tulp groots en waardig afsluit en die door iedereen kan worden bekeken. De expositie wordt gehouden in de Nieuwe Kerk van 8 oktober tot en met 6 novem ber en is dagelijks van 1.00 tot 17.00 uur geopend. men, deze bleken afkomstig te zijn uit Eindhoven. Kort hierna deden een vijftal eigenaars van personenauto's aangifte van diefstal van hun autoradio's. Door de politie in Eindhoven worden de da ders aangehouden en geverbaliseerd. Op 20 augustus werd op de Dorpstienden te Ouddorp van een inwoner van Nieuwe Tonge een zgn. stroomstootwapen in be slag genomen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Op 18 augustus werd door de eigenaar van een personenauto te Middelharnis aangifte gedaan van diefstal van zijn auto. De auto werd later in de gemeente, met een geforceerd portier teruggevon den. Op 20 augustus werd vlak bij het bureau te Middelharnis een bestuurder van een personenauto gecontroleerd. Bij adem analyse bleek hij 555 ug/1 als uitslag te blazen. Hetgeen hem een proces-verbaal opleverde. Op 17 of 18 augustus werd vanuit een schuur te Nieuwe Tonge een damesfiets gestolen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Op 21 augustus, omstreeks 06.20 uur werd bij een electro-zaak te Oude Tonge een snelkraak gepleegd. Vanuit de etala ge werd een video-combinatie meegeno men. Het is nog mogelijk tot en met 31 augustus a.s. een werkstuk in te leveren voor de tul penwedstrijd, die VVV Ouddorp dit jaar organiseert. Dit jaar viert de tulp namelijk haar 400e verjaardag. Sinds in 1594 in Leiden de eerste tulp op Nederlandse bodem bloeide zijn mensen bij bosjes voor de bloem gevallen. VVV Ouddorp wil samen met u de verjaardag van de tulp vieren. Aquarellen, tekeningen, foto's, borduurwer ken, kortom allerlei technieken zijn toege staan, zolang de tulp zich maar jarig voelt. De deelnemers komen in aanmerking voor een VVV-geschenkbon. Werkstukken (maximaal 1 per persoon) kunnen t/m woensdag 31 augustus bij de VVV worden ingeleverd, zodat vanaf 1 t/m 30 september deze bekeken kunnen worden in een daar voor ingerichte tentoonstelling in 't Blaeuwe Huus. Ook kinderen kunnen met deze wed strijd meedoen. Voor hen is er een speciale prijs. Voor meer inlichtingen kan kontakt worden opgenomen met VVV Ouddorp, Bosweg 2 te Ouddorp, geopend maandag t/m vrijdag van 9.00 t/m 17.00 uur, tel. (01878) 1789. GEMEENTE DIRKSLAND Op 19 augustus werden op de Secr. Rooijlaan te Dirksland twee jongens be trapt die aan het vuurtje stoken waren. Beiden hebben een proces-verbaal gekre gen terzake baldadigheid. Op 19 augustus raakte aan het Polders- weegje te Dirksland een schuur, welke aan een woning vastzat, in brand. De snel ter plaatse zijnde brandweer had het vuur snel onder controle. Assistentie ander korps Op 19 augustus hebben collega's, op verzoek van de politie Zeeland, te Oud dorp een drietal verdachten aangehouden die in Renesse openlijke geweldpleging en vernielingen hadden gepleegd. W. G. A. de Winter -18- Is koning Karel immers al niet enkele weken bezig met voorbereidingen voor een nieuwe veldtocht tegen de Saksen? Ellert hoort tenminste wel eens wat geruchten. De jonge Saks spert ineens z'n ogen wij dopen bij het horen van klossende voet stappen op de brug voor de poort. Wie is dat? O, hij ziet het al. Het is Hademar, de oude stalknecht. Hij stevent op Ellert af, die inmiddels de onderdeur al geopend heeft. Zonder wat te zeg gen ploft Hademar op een omgekeerde emmer neer, steekt een strohalm in z'n mond en dan plooit zijn toch al gerimpelde gezicht zich nog die per. Hij knijpt guitig één óog dicht. Hademar barst in lachen uit. De Saks kijkt hem vol verwachting aan, hij weet het: nu komt er één of ander leuk verhaal. En jawel, Hademar steekt al van wal. „Moet je horen Ellert, wat Karel onlangs uitge haald heeft tijdens het beleg van Pavia. Je weet dat de koning tussendoor naar Rome is geweest om Paasfeest met de paus te vieren." Ellert gebaart met zijn handen dat hij dat weet. „Karel loopt meestal eenvoudig gekleed, houdt niet van opschik en praalzucht als het niet nodig is", gaat Hademar verder. „In Rome waren een stuk of wat Frankische edelen, die zo weelderig gekleed gingen dat ze zowat van verwaandheid naast hun schoenen liepen." „Hadden ze dat dan maar echt gedaan", lacht Ellert. „Dan liepen ze op blote voeten en zoiets had hen gesierd kunnen hebben." „Karel zat tijdens de mis in de kerk en deed net alsof hij zijn hovelingen, in gloednieuwe en schit terende kleren, die zij van Venetiaanse kooplieden duur gekocht hadden, niet zag. Maar hij gluurde stiekempjes vanuit zijn ooghoeken en ergerde zich mateloos. Daar zaten de praalhansen in hun zijden en purperen mantels, kunstig bestikt bont erop met kostbaar borduurwerk afgezet. Hun schouders en halsboorden zelfs versierd met fraaie pauweveren." „Karel zelf was zeker gekleed in een ruw schape- vcl?", merkt Ellert fijntjes op. „Inderdaad" stemt de verteller toe. „Karel bedacht een aardig middel om hen dat pronken eens af te leren. Bij het uitgaan van de kerk zei Karel: „Laten we op jacht gaan. Nu dadelijk. Een beetje lichaamsbeweging zal ons goed doen." Tijd om zich te verkleden hadden ze niet. Het voorstel van de koning was immers een bevel dat direkt uitge voerd moest worden. De hovelingen hadden wei nig zin, want het weer was mistig en er viel een fijne, alles doordringende motregen. De hele dag bleven ze in de bossen en werden druipnat. Hun dure kleren werden gehavend door doornen en tak ken, en bovendien raakte alles onder de modder bespat. Pas tegen de avond reden ze huiswaarts. Karel, de deugniet, nodigde hen gelijk uit in z'n paleis. Ze moesten toch wat eten en op adem komen?, opperde de vorst. Niemand durfde er iets tegenin te brengen, dus gingen ze mee. Een groot vuur werd aangelegd. Hoog laaiden de vlammen op. „Hou je kleren maar gewoon aan, dan drogen ze lekker", spotte Karel, toen sommigen van hen onrustig om zich heen keken. Door de hitte kreuk ten en krompen hun verregende gewaden ver schrikkelijk. Ze zagen er belachelijk uit. Nee, de prachtig opgediende schalen verrukten hen niet. Er werd weinig gegeven van de gevulde zwijnskop en de meeste druiven bleven aan de tros zitten. Tot overmaat van ramp moesten ze de volgende mor gen weer bij de koning komen.en wel in hetzelf de kostuum." Ellert lacht smakelijk. Hij ziet het duidelijk voor zich. „Met schaamrode hoofden stapten ze binnen in hun verfomfaaide mantels. Karel nam de mantel van schapevel, die hij de vorige dag had gedragen. Hij riep een kamerdienaar en gaf die de opdracht zijn jachtkleed eens flink uit te wringen en daarna .terug te brengen. Al vlug kwam de knecht terug en liet Karel het sterke en degelijke kledingstuk aan zijn hovelingen zien en vroeg: „Vertel me nu eens wie van ons de beste kleding heeft. Zij het die van mij, die ik voor een kleinigheid gekocht heb, of de uwe, waarvoor jullie ponden zilver betaald hebt?" De hovelingen bogen beschaamd het hoofd. Karel vervolgde: „Uw rijke en sierlijke kleding is niets meer waard. Maar wees niet verdrietig daarom, ieder van jullie krijgt een stevige mantel van Fries laken als geschenk." „Aha", roept Ellert uit, „daarom gaan ze dus tegenwoordig eenvoudig gekleed als Karel zelf." „Juist", beaamt Hademar. De oude stalknecht staat op en mikt een paar lok ken hooi in de paardenruiven. Begerig trekken de dieren het geurige voedsel door de houtspijlen. Hademar veegt even de vloer aan en leunt dan over de bezemsteel heen. Scherp ziet hij Ellert aan. „Ja, m'n jongen, Karel zet er velen naar z'n hand. Denk maar aan Desiderius, ondanks zijn vertoning in boetekleed, moest hij toch door honger gedre ven het hoofd buigen. De Longobarden zijn over wonnen. Karel zal hen de verkeerde heidense gewoontes wel afleren." „Welke gewoontes bedoel je?", vraagt Ellert. Hademar weifelt even en vertelt er dan één, „De Longobarden begraven bijvoorbeeld hun doden met een eierschaal tussen de benen." „Wat raar", meent Ellert, „waarom doen ze dat eigenlijk?" „Misschien denken ze dat hun lichaam eens uit het graf zal breken, net zoals een kuiken zich uit het ei wringt", antwoordt Hademar, diepzinnig de schou ders optrekkend. „O", bromt Ellert. „De volgenden die nu aan de beurt zijn, zijn de Saksen jongen, en geloof me maar, hij overwint ze. Al zal hij er wellicht een zware dobber aan krijgen", spreekt Hademar. Ellert draait zich met een ruk om en klautert als een aap zo snel de trap op naar de hooizolder. In een duister hoekje balt hij krampachtig zijn vuis ten, valt op z'n knieën. Dobber, dobber! Dat één woord zoveel herinneringen kan oproepen, denkt Ellert. Kon hij zijn volk maar helpen! Boos stelt hij vast dat hijzelf niets kan doen. Driftig beukt Ellert daarom maar met zijn vuisten op de zolder- balken. Stof laat los en dwarrelt naar beneden. „Rustig een beetje, straks zakt de boel in elkaar", brult Hademar. Een vervaarlijk gegrom klinkt als antwoord. „Als alle Saksen zo zijn, dan kan het weleens een langdurige strijd worden", denkt Hademar. Komaan, hij zal de waterbakken eens gaan vullen voor de paarden. Hij pakt enkele emmers en stommelt naar buiten. Op zolder is het inmiddels stil geworden. De rivieren de Hunte en de Weser slingeren zich door de Saksische wouden, maar daar waar ze samenkomen en zich mengen tot één stroom bij het plaatsje Wildeshausen, staat het stamslot van... Widukind. De Westfaalse hertog Widukind zit in zijn prachtige gebeeldhouwde stoel. Hij draait wat aan één van zijn zilveren ringen die aan z'n vingers prijken. Trots kijkt hij om zich heen. Wat een macht en pracht heeft hij. Overal bezit hij landerijen en gebouwen, door heel Saksenland strekt zijn invloed. Zelfs in buitenland kent men Widukind. Is koning Siegfried van Denemarken immers niet zijn schoon vader? En toch.toch wolkt er een donkerboze trek over zijn gezicht. (wordt vervolgd) .l^l^l^J^4.^.^.l^l^l^lf.^.:^lf.l^J^^.^^l^4.l^^.J^l^4.^.^.^.l^^.44.^.4.l^^.l^4■4^^■'^4■^■^■*^^4.^■^^^^^■4^^■^■^■^■^■'^'^^■'^^^'^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1