Renovatie Heinenoordtunnel op de helft Verkeer ondervond nog weinig hinder van rekonstruktie N57 (Goedereede-Ouddorp) Achthuizen dolgelukkig met nieuwe sportzaal Abonneert U op Eilanden-nieuws Lang gewacht, maar toch gekregen Windstoot richtte schade aan 32 C Werkzaamheden verlopen volgens planning Met vrijkomende grond wordt historische fortificatie opgehoogd Chr. Jongerenkoor Psallite Deo hervat repetities Extra iierkdïensten Geref. Gemeenten 67e Jaargang DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 No. 6327 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Op 15 augustus 1994 is de tweede helft van de renovatiewerkzaamhe- den van de westbuis van de Hei nenoordtunnel in de A29 begon nen. Het betreft hier werkzaamhe den in het linker gedeelte van de tunnelbuis. Het rechtergedeelte van deze westbuis (de langzaam- verkeerstrook) is nagenoeg gereed. Rijkswaterstaat, direktie Zuid-Holland, is zeer tevreden over het verloop van de werkzaamheden, omdat alles tot op heden precies volgens planning verloopt. Met het ingaan van de tweede helft zijn ook werkzaamheden van start gegaan, die losstaan van de renovatiewerkzaam- heden van de tunnel. Deze werkzaamhe den omvatten met name het aanleggen van de busstrook op het trajekt Vaan- plein-Heinenoordtunnel en het installe ren van het MCSS+verkeerssignalerings- systeem aan de noord- en zuidzijde van de tunnel. De renovatiewerkzaamheden, die 4 juli jl. van start zijn gegaan, vinden in deze tweede fase hun vervolg in het linker ge deelte van de westbuis. Afgelopen maan dag is men gestart met het slopen van de stoep aan de middenwand. Vervolgens zal een nieuwe riolering worden aange legd en daarop zullen dan zogenaamde New Jersey profielen worden geplaatst. Deze verkeersveilige profielen vormen een veilige afscheiding tussen auto's en tunnelwand. De overige werkzaamheden die voor de komende weken staan gepland betreffen voor een groot gedeelte dezelfde werk zaamheden als in het rechter gedeelte van de tunnel zoals betonreparaties aan de wanden en plafond, het aanbrengen van hittewerende plafcmdbekleding en het vervangen van ventilatoren. Aan het plafond zullen ook nieuwe signaalgevers worden gemonteerd. Deze geven bij file een lagere en wettelijk verplichte maxi mumsnelheid aan en wijzen bij werk zaamheden door middel van kruizen en pijlen de automobilist de beschikbare rij strook aan. Extra werkzaamheden Deze signaalgevers vormen een onder deel van het MCSS-i-verkeerssignale- ringssysteem, dat ook wordt geïnstal leerd aan de noord- en zuidzijde van de tunnel. Hiervoor en voor de aanleg van de busstrook op het trajekt Vaanplein- Heinenoordtunnel zijn eveneens deze week de werkzaamheden van start ge gaan. Het MCSS-Hverkeerssignaleringssys- teem, dat in Nederland al op vele wegen het verkeer bij calamiteiten of werk zaamheden reguleert, werkt op basis van gevoelige lussen in de weg. Veranderin gen in de doorstroming van het verkeer, worden hierdoor direkt gesignaleerd en omgezet in signalen voor het verkeer. Voor de busstrook, die links van de weg komt te liggen, zal de komende weken fasegewijs de weg aan de rechterzijde worden verbreed. Het snelverkeer zal door deze verbreding in de toekomst kunnen blijven beschikken over twee rij stroken. De busstrook zal open gesteld worden voor de bus nadat het verkeers- signaleringssysteem officieel in werking is gesteld. De meeste busstroken in Ne derland bevinden zich aan de rechterzij de van de weg. Het feit dat deze bus strook links ligt is uniek. De keuze voor deze oplossing is gebaseerd op de aan wezigheid van een viertal toe- en afritten op het trajekt Vaanplein-Heinenoordtun- nel, die een vrije doorgang voor de bus aan de rechterzijde van de weg onmoge lijk maken. Het gebruik van de linkslig- gende busstrook zal beperkt worden om het overige verkeer niet te hinderen. Alleen in geval van file voor de Heinen oordtunnel kan het openbaar vervoer ge bruik maken van de busstrook. Medio november zullen deze werkzaam heden zijn afgerond. Verkeersoverlast Rijkswaterstaat verwacht dat de komen de periode de verkeersoverlast enigszins zal toenemen. Enerzijds omdat overdag aan de noordzijde wordt gewerkt aan de verbreding van de A29 en het installeren van het MCSS-i-verkeerssignaleringssys- teem en anderzijds vanwege het einde van de vakantieperiode. De eerste zes weken is echter door de weggebruiker veelvuldig gebruik ge maakt van de adviezen die Rijkswater staat heeft gegeven omtrent het gebruik van alternatieve routes. Zeker op het tra jekt over de A57 (Harmsenbrug-Helle- voetsluis) ligt de toename van het ver keersaanbod tussen de iO a 15%. Hier door is de filevorming voor de oostbuis van de Heinenoordtunnel beperkt geble ven. Het is natuurlijk de autochtonen en al die duizenden zomergasten die Ouddorp hebben bezocht al wel duidelijk, de N57, Goedereede- Ouddorp, wordt gerekonstrueerd, maar hinder hebben ze er nauwe lijks nog van ondervonden. Dat heeft RWS en projektleider Simon Bezuijen best wat improvisatie gekost en daarin zal worden volhard tot volgend, jaar mei de klus geklaard is en de nieuwe weg, dan Rijksweg, in gebruik zal kun nen worden genomen. Alleen vanaf vol gende week maandag 29 augustus t/m dinsdag 6 september kan 't even niet anders dan dat het verkeer van en naar de Brouwersdam in z'n loop wordt gestuit; in die week moet door dat verkeer de ruit om Ouddorp, via Oosterweg en Vrij- heidsweg worden gevolgd. In die week wordt vanaf het huidige kruispunt bij Ouddorp de voortaan te nemen poot - die verkeersgeregeld (met verkeerslich ten) op de nieuwe weg aansluit - verder gereed gemaakt én wordt de nieuwe weg aangesloten op de bocht in de omgeving van de Ouddorpse haven. Die bocht waarin meerdere ongelukken gebeurden zal overigens worden geopti maliseerd. Na 6 september zal 't dus ver leden tijd zijn dat je vanuit Ouddorp niet met verkeerslichten te maken had ze zul len overigens verkeersaanbodafhankelijk werken. Momenteel wordt de zuidelijke paralel weg aangelegd; eenmaal (in november)) gereed zal het snelverkeer daarover wor den geleid zodat het verkeer ongehinderd door kan gaan terwijl de nieuwe ver keersweg wordt aangelegd, deels over het bestaande tracé, maar vanaf het ge maal Witte Brug over een iets gewijzigd tracé. Het vrijkomende asfalt zal worden hergebruikt en de vrijkomende grond, minstens 150.000 m' wordt gebruikt voor de aanleg van een geluidswal bij Ouddorp en het ophogen, tot 6 meter, van de historische fortificatie 'de Schans' te Ouddorp. Is de wegrekonstruktie eenmaal gereed, dan zal zowel zuidelijk als noordelijk van de nieuwe weg een paralelweg zijn aangelegd, de noordelijke is inmiddels gereed. Landelijke primeur Ter hoogte van de Kruse wordt een lan delijk experiment uitgevoerd, wat daar gebeurt wordt door slechts weinigen be grepen terwijl het voor landelijke toepas sing van eminent belang zal blijken te zijn. Daar wordt geëxperimenteerd met een nieuwe methode voor de verdiepte aanleg van een weg (een fietstunnel in De oude fortificatie heefi al z'n vorm gekregen, rest nog de ophoging tot 6 nieter. Er komt beplanting en er komen zitjes op en 'de Schans' zal voor hel publiek worden opengesteld. dit geval) terwijl daarbij een besparing van 40 a 50% wordt bereikt (aan materi aal en aan benodigde oppervlakte).'De traditionele methode zou bij de Kruse i.v.m. de beperkte omvang van het werk (slechts een fietstunnel), best nog kunnen zijn toegepast, maar de praktijksituatie is dermate karakteristiek dat RWS zowel als de aannemerscombinatie MARS de nieuwe methode hier willen uitproberen. Traditioneel wordt, bij verdiepte aanleg een waterdichte en onderheide, kuip van gewapend onderwaterbeton gevormd, trekpaten en gewicht zijn nodig om de opwaartse druk te weerstaan. Bij de experimentele methode, het U- polder systeem, wordt een vertikale sta len damwand geslagen tot een diepte van zelfs 30 meter, waarna de aldus gevorm de bak tot 13 meter wordt uitgediept. Het grondwater in de bak zorgt voor tegen druk waardoor de wanden niet naar bin nen worden gedrukt. De geslagen - dure - damwand zal maar tijdelijk dienst doen en kan verwijderd worden wanneer aan de binnenzijde een steunwand is aangebracht die, bekleed wordt met een folie die ook de bodem bedekt. De nog steeds met water gevulde kuip wordt wordt nu tot de vereiste hoogte met grond gevuld en het water kan vervolgens worden weggepompt. De tijdelijke stalen damwanden (niet de later aangebrachte steunwanden) kunnen wor den verwijderd en elders worden herge bruikt. In de gevormde kuip worden met grond de wanden bedekt waarbij blijkt dat door de steilere glooiing veel minder oppervlakte grond in beslag is genomen dan bij de traditionele methode. Nóg verder wordt geëxperimenteerd met de V-polder variant voor de aanleg waar van nog minder oppervlakte nodig zal zijn, wat mogelijkheden biedt voor de aanleg van een verdiepte spoorverbin ding. Dat experiment zal ook bij de Kruse worden uitgevoerd, vanaf het nu gereed gekomen verdiepte deel (dat zich nog als een zwembad aan laat zien) naar het noorden; eenmaal gereed zal het ver schil in aanleg niet meer te zien of te merken zijn. Medio oktober gaat deze experimentele aanleg van start. Het hele werk, niet langer dan 4.5 km, zal een totaalbedrag van 35 miljoenkos- ten. Daarbij is inbegrepen de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg (vanaf het viaduct bij de haven onder de dijk langs) van het industrieterrein te Ouddorp en het graven van een nieuwe watergang langs de grens van het Natuurgebied 'de Kwade Hoek'. (Het U-profiel ziet u in beeld gebracht op de achterpagina). Er zijn Achthuizenaren geweest die hebben gevreesd dat de omvang van hun buurtschap tot letterlijk 8 huizen terug zou lopen, maar gelukkig hebben ze 't mis gehad! Dhr. Koos de Wit, voorzit ter van de Stichting Buurthuis die die sombere verwachting wel 'es beluisterd had, was vrijdagmiddag de vertolker van de euforie die heerste bij de ingebruikname van de nieuwe gymzaal, annex multi- funktionele ruimte, want die is er tot stand gekomen! Zo 'verschrikkelijk erg' als dhr. De Wit die sombere verwachtingen had beoor deeld, zo 'verschikkelijk mooi' vond 'ie het de 'feestelijke -, prachtige dag' van j.l. vrijdag te beleven, samen met de vele mede-Achthuizenaren die 't met hem hadden meegemaakt dat de ontwikkeling van het dorp helemaal stil had gelegen en de infrastruktuur zienderogen achter uit was gegaan; woningen werden niet meer gebouwd. Zó ver was de (houten) gymzaal ontluisterd dat bij regen ook binnen de paraplu op moest en door sommige raadsleden werd aan Achthui zen geen toekomst meer toebedacht. Maar politieke druk was er ontstaan en nu, zo'n zeven jaar later schatte dhr. De Wit, sprak hij alweer waardering uit, voor de initiatieven die waren genomen en voor 't werk dat inmiddels is verzet. Er is een nieuwe school gebouwd, nieu we woningen en nu een prachtige gym zaal. „Welzijn er ontzettend trots op!", verzekerde de Stichting Buurthuis-voor zitter. In z'n dankwoord betrok hij zeker ook het bestuur van voetbalver. FIOS die mede gebruik van hun accomodatie toe stonden zodat nu onder één dak een Ingezonden: Woensdag 17 augustus 1994 raasde er een onder ons genoemde 'nikkestaart' (windhoos) over camping 'De Vrijheid' aan de Vrijheidsweg in Ouddorp. Hij richtte nogal wat schade aan. Diverse bloembakken moesten het ontgelden, een windwijzer (een schip) viel in diggelen, stoelen vlogen de lucht in, zelfs moest er een uit een nabij gelegen weiland gehaald worden. Een afdakplank vloog over een 2 meter hoge heg en belandde bij een andere caravan. Een grote poer vloog van onder een caravan. En een grote kist met daarop grote zware tegels vloog als een veertje de lucht in om daar na iets verder ondersteboven met alle inhoud zoals fietsen, grasmachine, was machine, centrifuge en dergelijke weer neer te komen. Een ruit van een caravan kwam bol te staan van de kracht en het vele water, maar brak wonder boven wonder niet. U ziet, de natuur gaat de weg waarheen hij wil. mevr. E. Luinstra-Verkaik Camping 'De Vrijheid' Ouddorp prachtige multifunktionele ruimte is ont staan waarvan zo voorzag dhr. De Wit, een graag en goed gebruik zal worden gemaakt. „Als FIOS 't niet goed gevon den had, had het gebouw er nog niet gestaan", begreep dhr. De Wit. Nu de nieuwe gymzaal er wèl staat, was Achthuizen feestelijk opgetrokken, de jeugd met feestelijke mutsjes op en zo opgewonden dat de geluidsinstallatie hen maar krap kon overstemmen. Maar ook wethouder R. Maliepaard kreeg 't voor elkaar te laten weten, hoe ook hij ingeno men is met de aanwinst die hij Achthui zen zo gaarne gunt. Vanuit de Kerkstraat "had hij nog 'es geblikt naar de plaats waar de oude gymzaal heeft gestaan, maar ook bij de wethouder geen enkel gevoelen van weemoed, maar daarente gen wel van opluchting omdat het 'oude, lelijke, vervallen, vieze' gebouw daar is verdwenen en er een prachtig nieuw gebouw voor in de plaats is gekomen, 't Was een lange weg geweest om 't zo ver te krijgen, overigens niet een weg van onwil, verzekerde dhr Maliepaard, maar omdat de financiële mogelijkheid zich niet zo gemakkelijk liet vinden. Toch was die gevonden en een half jaar gele den was het toenmalig wethouder v.d. Ree geweest dit de eerste paal had gesla gen, ook toen al feest voor Achthuizen. Weth. Maliepaard sprak z'n waardering uit voor ieder die aan de totstandkoming heeft bijgedragen: „met z'n allen hebben we er goed aan gedaan deze accomodatie te realiseren., stelde hij tevreden vast over wat hij noemde 'het schitterende nieuwe gebouw', het 'multifunktionele buurthuiscentrum' dat voor velerlei doe len geschikt is, voor sporten en voor bruiloften en partijen. Aannemer Kroon heeft goed werk gele verd. „Op Kroon kun je bouwen", was Op D.V. donderdag 25 augustus a.s. hoopt het Chr. longerenkoor 'Psallite Deo' haar wekelijkse repetities te hervat ten. We hopen dat de opkomst en de inzet van de leden weer net zo zal zijn als voor de vakantie, zodat we met elkaar weer een aantal mooie zangavonden op Goe- ree-Overflakkee mogen beleggen. We weten reeds dat we na de vakantie enkele nieuwe leden zullen mogen begroeten. Heb jij ook zin om eens een avond met ons in een leuke sfeer te zin gen? Je bent dan van harte welkom in de hal van de Prins Maurits Scholenge meenschap te Middelhamis van 19.00 tot 20.45 uur. De duiven worden losgelaten. dhr. Maliepaard andermaal duidelijk ge worden, ook m.b.t. de afgesproken prijs die niet werd overschreden. „Een opti maal, langdurig en plezierig gebruik", wenste dhr. Maliepaard namens het ge meentebestuur de bewoners van Acht huizen toe. Een echt dorp... Aannemer (Cor) Kroon was evenzeer in z'n nopjes met wat hij noemde 'de mooie aanwinst' voor Achthuizen dat steeds meer een echt dorp wordt, „met alles erop en er'an". Een uniek gebouw waarvan de eerste helft al stond, bezag dhr. Kroon die Achthuizen tot in lengte van jaren een goed gebruik toewenste. Hij bood een envelop met inhoud aan om voor de kinderen van Achthuizen wat- feestelijks te organiseren. Samenwerking Raadslid Heintjes had het allemaal mee gemaakt, zelfs de oprichting van de Stichting Buurthuis, in 1968, waarvan hij de eerste voorzitter was geweest. Daarna was de eerste gymzaal gebouwd en nu de nieuwe er staat, prees de heer Heintjes die getoonde samenwerking, want Jie was, voor alles, nodig geweest om zover te komen. Nodig was 't ook dat de poli tiek luisterde naar de bewoners die zo nauw bij hun dorp betrokken zijn. „Dank voor alle steun en vertrouwen!", zo ein digde dhr. Heintjes, maar 't geluid van de jeugd voor in de zaal drong steeds krachtiger op, waarna het mevr. v.d. Made-Vervloed was met een gelukwens namens de L.T.V. Vrouwenbond die 't als laatste nog net kon overstemmen. Ome Willem Edwin Rutten, de van t.v. bekende 'Ome Willem' had daar heel wat minder moei te mee. Hij bespeelde de Achthuizcnse 'geitebreiers' en weth. Maliepaard kreeg ook zo'n Ome Willem-petje op z'n bol, feest voor de kleintjes en voor iedereen, waarna buiten, met het loslaten van een tiental duiven door de wethouder de offi ciële opening werd verricht. Sindsdien is 't druk geweest in en om de nieuwe zaal, want de schooljeugd zong het al: „Hiep, hiep, hoi, we hebben het te pakken. Een sportzaal voor ons, waar wij al zo lang naar snakken; hoi!" MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waarden burg. HERKINGEN - dinsdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck van Rotterdam. NIEUWE TONGE - dinsdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. C. Harinck van Houten. STAD aan 't HARINGVLIET - dins dagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOHTAGE - FOTOGRAFIE C:J [=3 C3 C3 CD CD CZl CU C3 OUDDORP - Weststraat 35 - Teteloon tO 'SrS) lö 12 Fa\ 37 34 RENESSE - Prtnishop - Hogezoom 172 - Telefoon '61 24 00 SOMMELSDIJK - Westk'akeelsUaat 8 - Teleloon (01870) d63<l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1