6 Politieberichten Goeree-Overflakkee Per ambulance van het korenveld Plaatwerk iicftcirnM Waardering voor de schrievers Klaos en Jaos Rommelmarkt te Nieuwe Tonge Brand in koelhuis te Sint Maartensdijk Garage Knöps B.V. ^l^T03£l>^l^ Rapport vogeltellingen Grevelingen verschenen Orgelconcert Klaas Jan Mulder \iQmmm(Mi Deltawerken nog tot 2 september! alle merken Hervatting repetities Boekje in 't Ouddorps dialect: Gospelkoor In Touch' Laatste concert te Dreischor 67e Jaargang VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1994 No. 6324 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 82629. Hoofdredakteur: A. J. Gripwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank: Rabo Middelharnis, rek.no. 34.20.01.108 D.V. zaterdag 13 augustus is er een rommelmarkt te Nieuwe Tonge, ten bate van de lierk van de Ger. Gemeente. Op onze jaarlijkse rommelmarkt is weer van alles te koop, o.a. kaas, vers van 't mes, fruit, koekjes, vers gebakken vis, snoep, bolussen, pannekoeken, cd., me, vertel me, nieuwe haring, div. soorten handwerken, kado-artikelen, uitgezaagde houtfiguren, bloemen en planten, ook hebben we aan de kinderen gedacht, er zijn kinderspelen (altijd prijs), ook zal het boemeltreintje rondritten door het dorp maken. U ziet het, het is de moeite waard om met uw kinderen een bezoek aan onze markt te brengen. Deze wordt gehouden op het parkeerter rein naast de kerk, Oranjestraat 13 van 9.00 tot 16.00 uur. We hopen tot ziens, en de koffie staat klaar. P.S. Heeft u nog bruikbare rommel? Dan helen we het graag bij u op: tel. (01875) 2244 of (01875) 1828. In de nacht van 9 op 10 augustus is er brand uitgebroken in een koelhuis te Sint Maartensdijk. De melding kwam om 02.40 uur bij de meldkamer te Middelburg binnen waarna de brandweer van Sint Maartensdijk, Stavenisse en Sint Annaland en de poli tie van Tholen ter plaatse zijn geweest. Toen deze ter plaatse kwamen, sloegen de vlammen metershoog uit het dak. De brandweer kon niet meer voorkomen, dat het koelhuis geheel uitbrandde en richtte zich op het voorkomen van het overslaan van de brand naar belendende percelen. De dakbedekking van het betreffende koelhuis bestond uit asbest. De brand weer heeft m.b.t. die asbest de noodzake lijke maatregelen genomen. Vandaag zal de technische recherche een onderzoek instellen naar de oorzaak van de brand. Tevens zullen er verdere maat regelen genomen worden om de risico's van asbest zoveel mogelijk te beperken. De omvang van de schade is nog niet bekend. GEMEENTE GOEDEREEDE In de nacht van 7 op 8 augustus werd er op de Oude Nieuwlandseweg te Ouddorp door baldadige jeugd een personenauto op zijn kant gegooid. Als daders zouden volgens een getuige een groepje van vijf jongens in aanmerking komen. Het is echter niet gelukt om deze te achterha len. Op 9 augustus werd op de Kabbelaars- bank te Ouddorp een in Breda gestolen personenauto teruggevonden. De auto is inmiddels terug naar de eigenaar. Op 9 augustus raakte op de Klepperweg te Ouddorp een stuk berm in brand. Pas santen blusten en de brandweer bluste na. Tussen 6 en 7 augustus werden te Stel- lendam vanaf een in het Zuiderdiep gezonken boot de buitenboordmotor en zeven vishengels gestolen. Op 10 augustus werd te Ouddorp een diefstal van een fiets op heterdaad ont dekt door een passant die de verdachte aanhield en overdroeg aan de politie. Hem werd proces-verbaal aangezegd, tevens zal hij voor de schade aan de fiets op moeten draaien. Op 9 augustus werd aangifte gedaan door een jongen die te Ouddorp, zonder enige aanleiding van zijn fiets was ge trokken en vervolgens een kopstoot had gekregen van een hem onbekende jon gen. Van 8 op 9 augustus werd bij Port Zé- lande vanaf een Duitse personenauto de kentekenplaat gestolen. Op 6 augustus werd na onderzoek in een schuur te Stellendam een in België ge stolen vrachtauto gevonden. Tegen de eigenaar van de schuur wordt proces-ver baal opgemaakt terzake heling. De in België woonachtige pleger van de dief stal is in België aangehouden en zal daar worden berecht. GEMEENTE MIDDELHARNIS Aanrijdingen met gewonden Zondagmiddag 7 augustus vond op de Lieve Vrouwenpoldersedijk te Stad aan 't Haringvliet een aanrijding plaats tus sen twee personenauto's, waarbij een ge wonde viel die zich met nekklachten onder doktersbehandeling moest stellen. Toedracht: Een van de auto's keerde aldaar terwijl de andere auto al dicht was genaderd. Zondag 7 augustus raakten op de Lange weg te Middelharnis twee achter elkaar rijdende fietsers elkaar. Een van de twee kwam daardoor te vallen en liep daarbij een hoofdwond op die in het ziekenhuis in Dirksland werd behandeld. Op 8 augustus pleegde een inwoner van Oude Tonge bij een bank te Middelhar nis, vernieling aan een ruit. Hij had over een meningsverschil zijn woede geuit tegenover het bankpersoneel. Op 9 augustus reed op een parkeerplaats in het winkelcentrum te Middelharnis, de bestuurder van een personenauto door nadat deze een andere personenauto had aangereden. Via de plaatselijke politie zal de in Oudenhoorn wonende verdach te worden gehoord. Tijdens de bouwvak-vakantie is er inge broken in een container met bouwmate riaal die bij het in aanbouw zijnde poli tiebureau te Middelharnis staat. Meege nomen werden diverse handgereedschap- pen. Autobedrijf A. J. van Rumpt MIDDELHARNIS - 't Was dinsdagmiddag een prachtige tijd om het graan binnen te halen maar de jongeman Piet Vroegindeweij Dzn. die daarmee onder aan de Oudelandsedijk met de combine van Loonbedrijf L. Peeman Zn. bezig was is in 't ziekenhuis beland. Het been waarmee hij had willen bevorderen dat het gedorste stro wat sneller uit de combinebak verdween werd door een draaiende vijzel gegrepen. Gelukkig scheurde z'n broekspijp waardoor hij zich los kon trekken maar de vijzel had toch een hap in z'n been gedaan. Klaas Vroegindeweij (loostzn.) die erbij aanwezig was verleende eer ste hulp; het slachtoffer werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Dirksland, Tel. (01877)13 57 Ramoco b.v. RENAULT-dealer Verkoop Service (01871) 16 62 GEMEENTE OOSTFLAKKEE Brandstichting In de nacht van 8 op 9 augustus werd in Ooltgensplaat een persoon aangehouden die brand had gesticht in een vuilcontai ner, waarbij gevaar voor naburige bejaar denhuizen aanwezig was. De verdachte is voor nader onderzoek overgebracht naar het buro Hellevoetsluis, waar hij bekende genoemde daad te hebben ge pleegd. Bermbrand Op 8 augustus raakte een grasbenn langs de Rijksweg 59 in brand en brandde over een afstand van 300 meter af. De Brand weer heeft nageblust. Tussen 6 en 7 augustus werd in de Voor straat te Oude Tonge een afgesloten fiets meegenomen. GEMEENTE DIRKSLAND Op 9 augustus werd op de Westdijk, tus sen Herkingen en Melissant, tussen 11.00 en 18.00 uur ingebroken in een afgesloten zomerwoning. Er werden twee fototoestellen en een portemonnee, inhoudende DM 800,- meegenomen. Evt. getuigen die tussen die tijdstippen daar verdachte personen of een voertuig hebben zien staan worden verzocht om kontakt met de politie op te nemen. Op 9 augustus werd op de Oudelandse dijk te Dirksland ingebroken in een wo ning. De hele woning werd doorzocht, voor zover bekend werd er niets wegge nomen. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER OUDDORP De Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem', Chr. Jeugdkoor 'Van knop tot Bloem', en het Chr. Kinderkoor 'Jong Begonnen' hervatten op D.V. maandag 15 augustus hun repetities weer. De repetities worden gehouden in zaal B van MFG 'Dorpstienden' en staan onder leiding van dirigent Jan Bezuijen uit Ouddorp. Repetitietijden: Kinderkoor18.15-19.00 uur Jeugdkoor19.00-19.45 uur Gemengd koor20.00-22.00 uur Het gemengd koor zal de eerste repetitie niet repeteren in het MFG-gebouw, maar in de Ger. Kerk in Ouddorp i.v.m. het verlenen van hun medewerking aan de zomerzangavond D.V. woensdag 17 augustus 1994 in deze kerk. Iedereen dinsdagavond aanwezig op de bijeenkomst in liet Ouddorps Museum 'Raad en Polderhuis' zou wel hebben verstaan wat in 't hoog-hollands gespro ken zou zijn, maar wie er was prefereerde 't Oud dorps dialect in nog onvervalste vorm. Daar ging 't ook om deze avond waarop Kees van Gert van Kop pen z'n nieuwste uitgave 'Verhalen uut 't land van haogten in billen' introduceerde. Uit Ouddorp dus, want waar anders in Nederland wordt een erf een hil genoemd en waar anders zijn er de haogten, wordt in het voorwoord de vraag gesteld. Dhr. A. H. Tanis en K. Kaste lein, twee Ouddorpers van 't zuiverste ras hebben een zó mooi boekje geschreven dat je zelfs ,,an de burgemeester z'n snuut kon zieé" dat 't ook bij hem in de smaak viel. ,,'n Aevend saeme", zo begroette mevr. Komtebedde-Lodder de gasten in het pas geopende museum waarin de vroegere raadzaal zich uitermate leent voor een bijeenkomst als deze. En natuurlijk mochten de gasten die 't nog niet hadden gezien na de bijeenkomst in 't museum 'rondkieke', ,,mar wél een keer vromme komme!" riep mevr. Komtebedde de genodigden op. En dan de Ouddorpse Pau Heerschap die het boekje inleidde en vertelde hoe 't gegaan was. Vanuit de Werkgroep Dialect onderzoek 'L'us Ouddorps' had ook hij er bemoeienis mee gehad want het geschrevene is 'ontzettend deur de zeeve 'cgoa'. Weinig fouten dus al konden ze niet helemaal worden uitge sloten en wat dan nog? Achter alle schone verhalen nog een verklarende woordenlijst als de betekenis van een woord niet duidelijk zou zijn. 't Was ieders hoop dat het Ouddorps dialect nog lang bewaard zal blijven, want er zijn tekenen dat ook 't Ouddorps dialect, zoals alle dialecten trouwens, in z'n bestaan wordt bedreigd terwijl het toch zo mooi is en waard is bewaard te blijven. De schrijvers Tanis en Kastelein hebben daar hun bijdrage aan geleverd, want tot in lengte van dagen zullen hun verhalen, echt gebeurd of gefantaseerd, bewaard blijven, zo zuiver mogelijk neergeschreven. Over 'n aevendje raoke en dat dan, over de wolf in de zeeve gei'tes, waarin de wolf z'n poot met meel uut de meule wit maekt om op een geite te bekenen, of 't haast ontroerende ver haal van vrouwe Merie die bij een zieke koe de wacht betrok, maar ook verhalen vol humor, waarin een kunstgebit in een pannetje op 't fornuis terecht komt zowel als verhalen over de lang vergane zalmvisserij in 't stal en 't verhaal over 't Bèrregie van Teun Taenes. 20 verhalen totaal en ontzettend veel leesplezier, voor 27,50 te koop bij boekhandel van Koppen. Onlangs is het rapport 'De Grevelingen geteld' verschenen. Dit rapport geeft een overzicht van de resultaten van de water vogeltellingen en broedvogelinventarisa- tie in de Grevelingen in de periode 1986- 1993. Kees de Kraker, vogelwachter op het eiland Hompelvoet in de Grevelingen, verzorgde deze uitgave in opdracht van Staatsbosbeheer en het Natuur- en Re creatieschap 'de Grevelingen'. In eerdere rapporten over de vogelstand in de Grevelingen werden de ontwikke lingen na de afsluiting van de zee-arm in 1971 beschreven. Dit rapport is een ver volg daarop. Er wordt een overzicht van de aantallen van de belangrijkste water- en broedvo- gels gegeven. Hierbij wordt zoveel mo gelijk ingegaan op eventuele veranderin gen in de voedselsituatie, ontwikkelin gen van het landschap en de invloed van natuurlijke vijanden. Het onderzoek geeft belangrijke veran deringen te zien in de aantallen watervo gels. Bij de vogels, die jaarlijks aan de Grevelingen broeden, is een verschui ving te zien van kust- naar struweelvo- gels. Het volgen van de aantallen van de belangrijkste water- én broedvogels levert waardevolle informatie over het funktioneren van het ecosysteem in de Grevelingen en de ontwikkelingen van de natuur in dit gebied. Rapport bestellen Het rapport is te bestellen door overma king van 12,50 (inclusief verzendkos ten per te bestellen rapport) op gironum mer 1626442 ten name van het Staats bosbeheer Deltagebied, Koudekerkseweg 131, 4335 SL Middelburg, onder vermel ding van 'De Grevelingen geteld'. Het rapport is tevens verkrijgbaar op de volgende adressen: Staatsbosbeheer Deltagebied, Koudekerkseweg 131 4335 SL MIDDELBURG Bezoekerscentrum 'De Grevelingen' De Punt 4, 3253 MC Ouddorp Nieuwe Kerk Middelburg In de serie orgelconcerten die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georgani seerd, zal op dinsdag 16 augustus een concert worden gegeven door de beken de Kampense organist Klaas Jan Mulder. Het programma dat zal worden uitge voerd luidt: na inleidend koraalspe! het Concerto in d nach Vivalci, J. S. Bach; Prelude und Fuge über den Namen B.A.C.H., Fr. Liszt; Elevation, E. Ba tiste; Symphonic VI in g, Ch. M. Widor. Het concert wordt besloten met een Ko- raalfinale. Aanvang 20.00 uur. COMBi Op donderdag 18 augustus begint 'In Touch' weer met het nieuwe zangsei zoen. In Touch is een interkerkelijk koor van 50 leden die onder leiding staan van Ad de Joode uit 's-Gravendeel en Peter Jordaan aan het keyboard. Nieuwe leden zijn van harte welkom, vooral mannen (bassen, tenoren). Kom gerust eens kijken, luisteren of meezin gen. Dit kan iedere donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Heeft u vragen, of wilt u nader geïnfor meerd worden betreffende repeteren of optredens, dan kunt u kontakt opnemen met Willemien Geelhoed, tel. (01870) 85727. Op donderdag 18 augustus a.s. geeft de organist Dirk Jansz. Zwart het laatste orgelconcert van dit seizoen in de Her vormde Kerk te Dreischor. Uitgevoerd worden dan de volledige vierde Symphonic van Widor en werken van Buxtehude, Krebs en Merkel. De aanvang is 's avonds om 8 uur. Nog tot en met twee september a.s. is er in het gemeentehuis van Middelharnis de tentoonstelling van het grafisch werk van de beeldend kunstenaar Ap Sok te zien. Het gaat hier om zwart-wit litho's uit de begin jaren zestig. Zij hebben voor het grootste gedeelte de Deltawerken als onderwerp. Ap Sok was in die tijd een van de kun stenaars die van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de opdracht kreeg de vorderingen tijdens de Deltawerken vast te leggen. Deze opdracht bleek achteraf een van de hoogtepunten uit zijn oeuvre te zijn ge worden. Hij vond hier de stijl die voor de rest van zijn leven herkenbaar zou blij ven. Hij had al in zijn loopbaan als beel dend kunstenaar, hij werd geboren in 1917, eigenlijk alleen maar in zwart/wit gewerkt. En dat zou hij ook nu doen. In pure krachtige lijnen en vlakken wordt hier een verbeelding gegeven van het onderwerp. De Deltawerken, waarvan men zo'n der tig jaar geleden nauwelijks kon bevroe den welk een grote invloed die zou den hebben voor de leefomstandigheden op de eilanden, krijgen door de ogen van de kunstenaar een nieuwe dimensie. Ook nu nog! Een interessante kijk op de Delta, een interessante kijk op de werken die ons zo vertrouwd zijn geworden. De tentoon stelling kan nog bekeken worden tot en met 2 september tijdens de kantooruren in het Gemeentehuis van Middelharnis, Julianaweg, Middelharnis! stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 voor Goeree-Ov^rfiakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelliarnis - Tel. (01870) 8 30 94 De twee 'schrievers'links dhr. Tanis, rechts dhr. Kastelein. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOHTAGE - FOTOGBARE CJ CJ C3 CU OUDDORP - Wesistraal 35 - Telefoon I0T873J 16 12 I Fax 37 34 H£N£SSE - Prmtshop - Hogezoom 172 - Telefoon 101116) 24 OO SOMMELSDIJK Westkrakeelslraat 8 - Telefoon (O I8T0) 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1