EIIIVIIDEtl-niEUWS Ongetwijfeld Het wonderlijke verhaal ovan een pijnstiller Verzamelde gedichten van Jacqueline E. van der Waals Gem. koor 'Excelsior' hervat repetities Nederland gaat anders poetsen Postcode-atlas van Nederland verschenen Uitslag 2e jeugdwedstrijd Hengelaarsver. 'Stellendam' Samenwerking Flakkeese zaterdagvliegers Samenwerking Flakkeese zaterdagvliegers RV. De Trekvogels P.V. de Relsduif Boekbespreking: Leven en werk Lyriek Typering Schoonmaakwoede vervaagd: Een advertentie in Eilanden-Nièuws heeft altijd succes Oorzalten van pijn Ontstaan van pijn Bestrijden van pijn Wericzame stoffen P.V. De Combinatie 2e Blad DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 No. 6323 'Die mijns liarten vrede zijt, En de enig ware ruste, Reine bron van klare lusten, Zuivre zon van zaligheid. Laat mij willen en niet willen, Wat Gij wilt en niet en wilt, Blijde gaande door het stille Leven in Uw vree verstild. Buiten U is niets dan strijd, Niets dan moeiten, niets dan zorgen. Laat mij, in Uw rust geborgen, Slapen gaan in eeuwigheid'. Geerten Gossaert die ons in zijn bundel 'Experimenten' (1911) een aantal karak teristieke gedichten naliet, sprak zich eens heel lovend uit over de dichteres Jacqueline E. van der Waals en vooral over het bovenstaande gedicht van haar. Het was in 1958, vlak voor zijn dood. „De enige en waarachtige dichteres die ik in mijn generatie heb gekend, dat was Jacqueline van der Waals". Haar gedicht 'Die mijns harten vrede zijt...' dat de sfeer ademt van de laatmiddeleeuwse mysticis Thomas a Kempes, beschouwde hij als een subliem vers. Gossaert: ,,Dit is christelijke, pure poëzie in de puurste intentie: alleen God, tegenover de ziel". Zo prachtig vond hij het dat hij graag zijn hele werk wilde opgeven om dit zelf geschreven te hebben. Van deze bescheiden dichteres - zij leef de van 1868 tot 1922 - verscheen on langs een bundel met haar verzamelde gedichten. Op voorname wijze uitgege ven door De Groot Goudriaan te Kam pen. Henk van der Ent die wel meer over haar publiceerde (zo schreef hij in 1982 samen met J. Kramer-Vreugdenhil een boek over haar leven en werk) stelde deze bundel samen. In deze uitgaaf zijn al haar ooit gepubliceerde gedichten sa mengebracht, alsmede een viertal waar van het manuscript later is opgespoord. In 1900 verscheen haar eerste bundel, eenvoudig getiteld 'Verzen'. Zij liet die verschijnen onder het pseudoniem U.E.V., een afkorting van 'Una ex voci- bus': één uit de stemmen. Daarna volg den, nu onder haar eigen naam: 'Nieuwe Verzen' (1923). In 1939 stelde Roel Houwink de bekend geworden bloemle zing 'Gebroken kleuren' samen. Ook heeft zij enkele liederen geschreven: het bekende lied van Toplady 'Rock of ages...' vertaalde zij tot het veelgezon gen 'Vaste rots van mijn behoud'; van haarzelf is het lied 'Wat de toekomst brengen moge'. Henk van der Ent nam een uitvoerig Voorwoord in de verzarhelbundel op. Daarin schetst hij in het kort haar leven en betekenis. Ik ontleen eraan dat Jacqueline een dochter was van de grote natuurkundige en Nobelprijswinnaar J. D. van der Waals. Toen ze dertien jaar was, stierf haar moeder aan tuberculose. De wijze waarop ze stierf, in de zeker heid des geloofs en in rustige overgave aan God, is Jacqueline haar hele leven bijgebleven. In het leven van haar vader veroorzaakte het overlijden van zijn 34- jarige vrouw een levenslange wond. Van der Ent citeert een ontroerend gedicht van Van der Waals waarin deze zijn pijn maar ook zijn hoop, verwoordde. Ja cqueline groeide op in een eenvoudig milieu, maar wel was er aandacht voor literatuur en muziek. Na haar opleiding werd zij lerares geschiedenis - achter eenvolgens in Doorn, Blocmendaal en Amsterdam. In 1921 werd ze ziek, ze leed aan maagkanker. Een jaar later overleed ze. Haar graf wordt inmiddels niet meer gevonden. Nog in 1976 schreef J. de Gier dat de dichteres altijd een zwakke gezondheid heeft gehad. Deze gedachte heeft heel lang geleefd. Ze werd veroorzaakt door het beeld van haarzelf dat Jacqueline ons vooral in haar laatste bundel schonk. Daarin verwerkte en beschreef ze 'het naderen van de dood'. Het zijn (wat men noemt) haar doodsge- dichten. Dezelfde neerlandicus (inmid dels dr. J. de Gier) schreef vorig jaar terecht dat we het verhaal van de zwakke gezondheid naar het rijk der fabelen moeten verwijzen. In werkelijkheid was de dichteres een vitale, sportieve vrouw, dol op wandelen en bergbeklimmen, en heel aktief tot enige jaren voor haar dood. Haar bundel 'Laatste verzen' heeft bij velen grote indruk gemaakt. Misschien is het ook wel haar beste poëzie. Zoals ge zegd verscheen die na haar sterven. Het centrale thema is de confrontatie met en aanvaardig van het naderende einde. Vol plannen en idealen was zij nog, toen de avond van haar leven zo plotseling daalde: 'De avond is gekomen. I Het licht werd weggenomen I Dat over de aarde lag. I Reeds duisteren de bomen, I De avond is gekomen I En 't was nog klare dag!' Maar zij wist ook van de overgave aan God, blijkens het nog steeds aangrijpen de gedicht 'Annunciatie'. Enkele strofen daaruit: Maar met een glimlach sprak ik snel en stil: I ..Kwaanit gij, o Dood, mij van mijn plannen spreken? I Spreek en verkondig mij des Meesters wil.I Toen stondt gij op, toen gaaft gij mij het teeken, I Waarmede gij de uwen wijd, o Dood. Ik deed u even later uitgeleide, I Ik zag u duister in het avondrood l Verdwijnen in de duisternis der heide. I En keerde huiswaarts langs het kie zelpad, I Ik sprak niet 'goede Dood' ik sprak niet 'booze'l Maar 't den- nenboschje geurde, en de rozen, I En 'k had het leven nooit zo liefgehad'. Haar laatste gedichten mogen dan haar beste geweest zijn, al in haar debuut tref fen we poëzie van hoge kwaliteit aan. Het is dan vooral natuurlyriek waarin zij zich uit. Bijvoorbeeld over 'Alpenbloe- men': 'De lange stelen droegen fier de zware Bloemhoofdjes, die vol rusti ge gedachten En onbewust van eigen schoonheid waren' Heel bekend is ook haar 'Najaarslaan': 'Ik keek in de gouden heerlijkheid I 'Van eene najaarslaan. Het was of in goudene deuren wijd l Zag openstaan 1 I Aan beide zijden stonden daar, Schragend de gangen, hoog en zwaar, l De zuilen opgebouwd, i Ik sprak: ,,Als bij mijn aankomst wijd Die poorten openstaan, I In welk een groote heerlijkheid l Zal ik dan bin nengaan. I Indien van goud de gan gen zijn, I Hoe groot moet mijn ver langen zijn, De zalen in te gaan!" Het is duidelijk: Jacqueline van der Waals was een schrijfster van eenvoudi ge, klankrijke, fijngevoelige impressies. Die ontving ze in de natuur. Maar vooral haar geestelijke antenne ving deze en andere indrukken op en ze verwerkte ze op haar eigen subtiele wijze. Zij had, om met dr. E. Hofman te spreken 'een fijn besnaard vermogen om de religieuze roerselen van haar zieleleven op te van gen en strikt persoonlijk te verwoorden". De reden waarom zij de natuur bezingt, is dat zij daarin vaak een vertolking ziet van de geestelijke werkelijkheid. Door al haar bundels heen, komen we daarvan treffende beelden tegen. Zo beschrijft ze in 'De Herdersfluit' de herder die een halm 'besnoeide en besneed, en maakte tot zijn dienst gereed'. Ze zag hierin een beeld van haar eigen leven. 'Zoo gaf ik gaarne wensch en wil 1 In 's Heeren hemd en hield mij stil. l Zoo dan, als door een rieten fluit, l Bij zwijgend eigen stemgeluid, 1 Gods adem door mij henen blies, I Hoe groote winst bij kleen verlies!' De poëzie van Jacqueline van der Waals kenmerkt zich door een gave en onge kunstelde expressie. ,,Zij had in onze let terkunde een zuivere naam. Zuiver moet men haar gedichten noemen; al was de toon ook wat zwak, het bleef altijd zui ver. Zij had een gevoelig en nuancerend talent, het was of ze aquarellen schreef" Deze woorden aan haar gewijd zijn van Martinus Nijhoff, in het land van onze schone letteren niet de eerste de beste. Hij typeerde haar gedichten heel scherp: „In zuiver water ziet men de bodem". Zij gaf op gave wijze uiting aan haar emo ties, zonder enige opsmuk. Tot de aller grootste dichters die ons land voort bracht, behoort ze weliswaar niet. Maar zelfs na de vele tientallen jaren die sindsdien verstreken zijn, ontroeren haar natuurpoëzie, haar klaaglyriek en haar religieuze gedichten nog. Terecht mogen we ze rekenen tot de christelijke dicht kunst. En hiermee ben ik weer terug bij de opmerkingen van Geerten Gossaert waarmee ik dit artikel begon. Ik besluit met één van de gedichten die nu voor het eerst gebundeld zijn: Eoolsche harp, als laatste opgenomen in deze verzamelbundel. 'Dank dat ik mocht spreken, Eer het groote zwijgen komt, Eer mijn stem zal breken, En mijn woord verstomt. Als de hand zal zinken, Die het speeltuig heeft gevoerd, Zal de heup nog klinken I Door de wind beroerd? Zal haar klank bewaren l Van mijn ziel het kranke beeld? Of Hem open baren. Hem, wiens stem de snaren Aanroert en bespeelt? N.a.v. Jacqueline van der Waals, Verzamelde Gedichten. Verzameld en ingeleid door Henk van der Ent. 256 pag. Prijs ƒ65,- Middelharnis J. M. J. Kieviet STELLENDAM - Op woensdag 3 augustus jl. werd door de Henge laarsvereniging 'Stellendam' een viswedstrijd voor de jeugd georga niseerd. Dit was de tweede en te vens laatste in een serie van twee speciaal voor de jeugd gratis geor ganiseerde viswedstrijden. Voor deze wedstrijd werden maar liefst 21 kinderen ingeschreven. Ook deze laatste wedstrijd werd in twee catagoriën gevist waarbij in elke catagorie prijzen in de vorm van visspullen te winnen waren. Helaas viel de vangst tegen. De uitslag is als volgt: CATEGORIE A, 7 tot en met 12 jaar: Ie. M. Bakelaar15 cm. vis 2e. V. Kickert15 cm vis Daar zowel M. Bakelaar als V. Kickert 15 cm vis hebben gevangen werden de Ie en 2e plaats beslist door loting. CATEGORIE B, 13 tot en met 15 jaar: Ie. J. Kalle33 cm. vis 2e. H. Scherpse30 cm. vis De overige deelnemers vingen helaas geen vis, maar ontvingen desondanks toch een leuke attentie ter herinnering aan deze viswedstrijd. Het bestuur kijkt terug op twee geslaag de jeugdwedstrijden, en bedankt een ieder die op wat voor wijze dan ook zijn medewerking heeft verleend. Voor wat betreft deze wedstrijd in het bijzonder dank aan Restaurant-Bar 'De Wiek' welke alle deelnemers en de organisatie in de vorm van een blikje frisdrank van een welkome dorstlesser voorzas. DIRKSLAND - Het gemengd koor 'Ex celsior' uit Dirksland hervat op woens dag 17 augustus de repetities in vereni gingsgebouw 'De Schakel'. 'Excelsior' is een neutraal zangkoor en telt 85 leden. In juni vierde het koor het 85-jarig jubi leum samen met het Poolse koor 'DZWON' die een week in Dirksland te gast waren. 'Excelsior' onder leiding van dirigent Bert Gebbcn zingt een zeer afwisselend programma en staat het hele jaar bol van de aktiviteiten, zoals een kerstconcert op Port Zé lande. Voelt u zich aangetrokken tot een aktic- ve winter en tot zingen, nieuwe leden zijn altijd welkom. Repetities iedere woensdagavond in 'De Schakel', Dirksland. Inlichtingen: voorzitter M. Knöps, tel. (01877) 1658 of secretaris I. Krijger, tel. (01870)85024. Schoonmaken is tegenwoordig niet iets waar serieus tijd voor vrij wordt gemaakt. We doen het er een beetje bij. En dan het liefst ook nog eens in een hoog tempo. Het resultaat moet weliswaar netjes zijn, maar erg veel inspanning mag het zeker niet kosten. Dit blijkt uit uitgebreid onderzoek van SC Johnson. Dat resulteerde in de ont wikkeling van een nieuwe serie speciaalreinigers: Muscle. Een keukenreiniger en ovenreiniger, die krachtige helpers zijn bij 'haast klussen'. Dè Nederlandse huisvrouw is voor een belangrijk deel verdwenen. Huishoude lijk werk is tegenwoordig een kwestie van samenwerking tussen man en vrouw. Opvallend is wel, dat de manier van schoonmaken weinig is veranderd. We maken nog steeds sopjes, maar willen dat het reinigingsmiddel zonder al te hard (en langdurig) poetsen vuil en vlek ken verwijdert. Omdat dit met sopjes niet altijd even snel en goed lukt, is het gebruik van speciaalreinigers in de afge lopen jaren dan ook flink gestegen (in 1993 22% meer dan in 1992). Stiefkindje Doorgaans wordt met veel ijver aan de schoonmaak begonnen. Maar gaandeweg wordt de animo steeds minder. De keu ken en alle kostbare apparatuur, die daar in staat, worden nog al eens overgesla gen. Met name de oven wordt als stief kindje behandeld. In slechts 14% van de Nederlandse huishoudens wordt regel matig een ovenreiniger gebruikt. Met het oog op het intense gebruik van zowel keuken als oven, ontwikkelde Johnson de nieuwe serie speciaalreinigers. Muscle De nieuwe Muscle spcciaalreinigcrs on derscheiden zicli van alle andere reini gers door een unieke foiinulc. Door het hoge percentage akticvc bestanddelen is het bactcric-dodcnd vermogen groter tian bij het huidige aanbod van reinigers. Vet wordt sneller opgelost en verwijderd, nawrijven is niet meer noodzakelijk, omdat alles strecploos droogt. Muscle keukenreiniger zit in een flakon, die is voorzien van handige 'gribribbels' en een speciale trigger, die krachtiger spuit. De ovenreiniger is een geconcentreerde schuimformulc in een spuitbus, die het vuil als 't ware opzuigt. Verkrijgbaar bij de supermarkt en dro gist. Keukenreiniger 500 ml. 4,95; Ovenreiniger 300 ml. 6,95. slaagt U beter met uw inkopen als U eerst dé advertenties leest! Volgend jaar zullen wederom jeugdwed strijden georganiseerd worden. Verder heeft de Hengelaarsvereniging 'Stellen- dam' plannen om in het najaar/winter iets voor de vissende jeugd te organise ren. Pijn kan verschillende oorzaken heb ben. Die oorzaak is lang niet altijd gemakkelijk te achterhalen. Wie een been breekt of zich verwondt, weet waar de pijn vandaan komt. Maar wie spanningen heeft in zijn werk of rela tie, brengt zijn dagelijks terugkerende zeurderige hoofd- of rugpijn daar lang niet altijd mee in verband. Wanneer ergens In het lichaam een weefselbeschadiging optreedt - of dat Iedereen heeft wel iets in huis tegen pijn. Een pijnstiller. Maar pijn is niet altijd hetzelfde. Wat moet er geslikt worden bij welke soort pijn? Daarvoor is het interessant om eerst te kijken naar wat pijn eigenlijk is. Alleen diegene die pijn heeft, kan voe len wat het Is.Pijn is subjectief, wat de ene mens als pijn voelt, vindt de ander onbelangrijk. Of iemand pijn voelt of niet hangt ook af van de omstandigheden: een voetballer die flink tegen zijn schenen wordt ge schopt op het moment dat hij een doelpunt maakt, zal de pijn niet voe len, maar alleen blij zijn. Pas later, als de vreugde wat is weggeëbd, wordt hij zich bewust van de pijn. Hoe je het ook bekijkt, pijn Is onaan genaam en vooral, pijn Is een signaal: er is iets niet In orde. nu komt door een brandwond, een ontstoken blindedarm of een rotte kies - dan komen op die plek stoffen vrij, die de uiteinden van de zenuwen prik kelen. De zenuwen seinen dat signaal door naar de zenuwcellen van het ruggemerg. Daar vindt dan een eerste reactie op de pijn plaats. Dit kan een motorische reflex zijn, bijvoorbeeld: de hand die de brandende kachel aan raakt, wordt haastig teruggetrokken. Vervolgens worden de signalen naar de hersenen doorgestuurd, waar de informatie verder wordt verwerkt. Het resultaat: je voelt de pijn en je weet waar het zit. Pijnbestrijding moet gericht zijn op het wegnemen van de oorzaak. Als dte oorzaak niet snel Is weg te nemen, en de pijn toch gestild moet worden, biedt een pijnstiller vaak uitkomst. Er zijn twee groepen pijnstillers. Een groep geneesmiddelen die de pijn be strijdt op de plek waar zij ontstaan is. Deze middelen remmen het vrijkomen van de genoemde chemische stoffen, de pijn ontstaat niet. De tweede groep werkt in het informa tiecentrum van de hersenen en blok keert daar als het ware de pijn. Met andere woorden de pijn is er wel, maar je voelt hem niet. Niet elke pijnstiller is geschikt om iedere pijn te behandelen. Daarom zijn er verschillende pijnstillers, waarin ver schillende werkzame stoffen zitten. Er zijn pijnstillers met als werkzaam bestanddeel acetosai, zoals Aspirine. Dit werkt pijnstillend, koortsverlagend en ontstekingsremmend. Acetosai werkt goed bij kiespijn, hoofdpijn, spierpijn, menstruatiepijn, reumatische pijn, spit, koorts en pijn bij griep en verkoudheid. Acetosai ver mindert ook de pijn die wordt veroor zaakt door een ontsteking. Een ander middel, paracetamol, werkt pijnstillend en koortsverlagend, dus niet ontstekingsremmend. Deze pijn stiller kan worden toegepast bij: hoofdpijn, kiespijn, menstruatiepijn, spierpijn, pijn bij griep en bij koorts. Pijnstillers met Ibuprofen werken pijn stillend, koortsverlagend en ontste kingsremmend. Ibroprofen is te ge bruiken bij hoofdpijn, kiespijn, spier pijn, menstruatiepijn, bij koorts en bij griep. Vroeger werd aspirine verkocirt in zullte kunstzinnig versierde flessen. Bovenstaande postduivenorganisatie nam op 30 juli 1994 deel aan een wed- vlucht vanuit Roye. Afstand 249 km. In concours waren 2820 duiven die om 07.00 uur met Noord-Oosten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.21.35 uur en haalde een snelheid van 1234.36 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: J. van Alphen 1J. J. van den Berg 2, 20; Comb. Kievit Kievit 3: Comb. Hameete-Hoekman 4; J. Akershoek 5; H. Grinwis 6; L. Sperling 7; Comb. Volaart- Wiskie 8, 18, 24; Gebr. Kieviet 9, 11 Jac. Plooster 10; Combinatie Grinwis 12; J. N. Troost 13; H. Reedert 14; A. Appel 15; J. P. Keymel 16; J. K. van Wijk 17; J. Bakelaar 19, 22, 23; J. den Boer 21C. Logmans 25. Uitslag van de op zaterdag 6 augustus gehouden wedvlucht voor jonge dui ven vanuit Pont St. Maxence (ca. 295 km). In concours 576 duiven die om 9.15 uur gelost werden met N.O.-wind. Ook deze keer ging de overwinning naar Iz. en Jaap Koese die hun winnende duif om 13.39,11 uur konstateerden. Ge noemde liefhebbers beschikken over een puike ploeg jonge duiven, waarvan met name de 166, de 192, de 196 en de 219 de laatste weken uitblinken. De uitslag van de eerste honderd prijs- duiven is als volgt; I. Koese en Zn. 1, 3, 6, 10, 12, 20, 21, 24, 31, 37, 66, 67, 85, 86, 89, 97; Mevr. Dubbeld 2, 8, 15, 16, 36, 54, 55, 56, 72, 75, 76, 82, 83, 84, 90, 91, 92; C. van 't Veer 4, 5, 7, 9, 81, 86; C. Dubbeld 11, 13, 26, 28, 33, 39, 41, 43, 46, 48, 59, 68, 78, 99, 100; Comb. Vroeaindewey 14, 17, 42, 49, 53, 58, 64, 69,^79, 93; W. I. Peeman 18, 19, 22, 29, 45, 60; Comb, van Driel 23, 30, 40, 62; J. W. Steketee 25; W. de Vos 27, 34, 38, 47. 52, 65, 71, 87, 88; E. Groenendijk 32, 73, 74; Gebr. Vroegindewey 35, 50, 80; P. v. d. Linde 44; P. J. V. d. Slik 51, 57, 70; A. Verwers 61, 77, 95; J. C. Horselms 63, 98; C. v.d. "Weide 94. PTT Post Mediaservice heeft een uniek boekwerk laten verschijnen: de Post code-Atlas van Nederland. Ondernemers die behoefte hebben aan gedetailleerde postcode-informatie krijgen met deze atlas een schat aan informatie ter be schikking. De informatie uit de atlas kan onder andere gebruikt worden bij route planning, het inrichten van verkoop- en distributieregio's, marketingplannen, klantenregistraties en het opzetten van dircct-mail-akties. De atlas is dan ook met name geschikt voor handelsbedrij ven, vervoerders, makelaars, autover huurders, verzekeraars, verhuizers en andere ondernemingen die het gebruiks- nut van de postcode onderkennen. De PostcodeAtlas van Nederland bestaat uit een stevige luxe ringband met 53 kaarten op A-3 formaat (schaal 1:100.000) waarop onder andere de 4- cijferige postcodebegrenzingen zijn aan gegeven, maar ook alle hoofdwegen, be langrijke verbindingen, bebouwingsvlak- ken (bij meer dan 25.000 inwoners), industrieterreinen, bosgebieden en vaar wegen. De atlas bevat daarnaast van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht afzonderlijke detailkaarten (schaal 1:50.000) en een overzichtskaart van Nederland. Per postcode geeft de atlas ook statisti sche informatie over het aantal inwoners, bedrijven en particuliere adressep. De at las kost 250,- (excl. BTW). De statis tische informatie is ook afzonderlijk op diskette vcrkrijsbaar. De diskette kost 125,-(excl. BTW). De PostcodeAtlas van Nederland en de diskette zijn te bestellen bij PTT Post Mediaservice, telefoon (070) 3344200. Bovenstaande postdui venorganisatie nam op 29 juli 1994 deel aan een wed- vlucht vanuit Bergerac. Afstand 816 km. In concours waren 398 duiven die om 13.05 uur met Zuid-Oosten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 09.55.17 uur en haalde een snelheid van 936.86 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: H. Kleyn 1, 7; P. Mierop 2, 10; J. Groe nendijk 3, 6, 8; M. A. van Nimwegen 4; G. Kieviet 5, 13, 21; Comb. A. D. P. Rietdijk 9;Comb. Volaart-Wiskie II; J. Akershoek 12; Ary Spuy 14, 20; J. Pot hof 15; D. Kievit 16; H. Reedert 17; Comb. Nagtegaal 18; J. den Boer 19; J. van der Bok 22, 25; L. Sperling 23, 24. OUDDORP Uitslag van de wedvlucht vanuit Chantilly op 6 augustus 1994. Gelost om 8.45 uur. Wind: Noord. Deelname 411 duiven. H. Grinwis 1, 6, 8, 9. 10, 18, 28, 30, 32, 49, 55, 61, 62, 71, 75; L. Tanis 2; Joh. Grinwis 3, 54, 57, 69; Comb. Grinwis 4, 11, 21, 23, 33, 48, 59, 81; Comb. Pijl Verhage 5, 16, 19, 31, 43, 64, 73; A. Klijn 7, 22, 24, 36, 45, 46, 63, 70; J. Akershoek 12, 20, 35, 38, 39, 40, 65, 68, 72; H. Kleijn 13, 74, 79; Comb. Kievit Kievit 14, 15, 17, 26, 41, 78; A. Kievit 25, 29, 82; J. Bakelaar 27, 52, 58, 76, 77, 80; Comb. Kievit 34, 47, 51, 53, 66; K. Breen 37; L. Speriing 42, 50; C. Heer schap 44, 60; P. Mierop 56; P. Venne- man 67. Bovenstaande postduivenvereniglng nam op 6 augustus 1994 deel aan een wedvlucht vanuit Chantilly. Afstand 309 km. In concours waren 548 duiven die om 8.45 uur met noordenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.17.12 uur en haalde een snelheid van 1135.51 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: M. A. van Nimwegen 1, 5, ll,"l9, 70, 92; J. de Blok 2, 29, 40, 69, 71, 90; J. Groenendijk 3, 4, 8, 9, 10, 12, 17, 18, 34, 37, 42, 43, 49, 52, 61, 74, 95, 98; A. Appel 6, 21, 27, 41, 44, 81, 87; Gebr. Kieviet 7, 13, 14, 22, 23, 25, 26, 39, 46, 47, 57, 60, 67, 72, 93; A. de Gans 15, 20, 28, 36, 38, 45, 55, 58, 62, 89, 91, 94, 97, 99; Hoffmann-Vis van Heemst 16, 24, 48, 59, 73, 77, 82, 86; P. van den Boo- gert 30, 66, 80; J. van Alphen 31, 33, 63, 64, 65, 79, 85, 96; P. van der Sluys 32, 509, 51, 54, 56, 68, 100; C. Looy 35, 53, 83, 84; H. Rosmolen 75; J. v. d. Slik en Zn. 76; J. Troost 88, 129.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 5