f KLASSIEK Van 13 tot en met 20 augustus gaan wij met vakantie Ongetwijfeld Pasfoto's f A.V.K. 1 S[IIDDL HIET IE BIJBEL Hameeteman Recreatie •ivel GRINWIS Piet en Jannie Bechthum Dumper/traktor-chauffeurs O dO Dagboek van een Stellendamse Indië-ganger Verf- en Behangspeciaalzaak Hobby en Adria Hisschemöller ZOETWAREN- HORECA-ARTIKELEN Sommelsdijk MAGNETRON- EN INDUCTIEKOOK DEMONSTRATIES \s buijs Cees van de Ree uit Stellendam vertrok op 11 februari 1949 als sergeant gewonden- verzorger naar Neder/ands Indië. In een dagboel< heeft hij verwmMwat dat voor hem heeft betekend en hoe hij zijn verblijf in de tropen heeft ervaren. Z'n pennevruchten zijn gebundeld en, met toestemming van dhr. van de Flee, hopen we zijn dagboel< in (de komende maanden te verhalen. -28- Het Sint Nicolaasfeest kempen *^s*|^^ Hoflaan 27 3241 GK MIDDELHARNIS Tel. (01870) 84739 caravans UITVERKOOP modellen '93 o.a. Adria 360. 400, 440, Hobby 470, 610. 20 Bovag gekeurde inruilcaravans. 18 STA-caravans nieuw en gebruikt van 6.500,- tot 48.500,- Levering door heel Nederland. Havenweg 4 OUDDORP Tel. (01878)19 25 slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! l t l Voor kantine/grootverbruikers/ vereniging (ruim assortiment kinderartikelen) BEL VOOR DE LAAGSTE PRIJS Z.B. Groothandel A. Kool en Zn. SOMMELSDIJK- MIDDELHARNIS Tel. (01870)8 26 90/(01871)21 43 Aannemingsbedrijf A.V.K. b.v. Wij zoeken op korte termijn Schriftelijke sollicitaties na 8 augustus 1994 te richten aan: Postbus 40, 3255 ZG Oude Jonge Op deze school te is plaats voor een Door middel van deze advertentie hopen we met een leerkracht in contact te komen die aan onze kleuters les wil gaan geven. We vragen iemand die de grondslag van de school (de Bijbel, als vervat in de drie formulieren van enigheid) onderschrijft, en bij voorkeur lid is van de Ned. Herv. Kerk (ger. bond), de Qer. Gem. of de Chr. Ger. Kerk. Is uw aandacht getrokken, en wilt u meer over deze baan weten? Bel dan onze directeur dhr. T. Steenbeek: 01870 82110 (of 86251 privé). Hij zal u graag alle gewenste informatie geven. Stuur uw sollicitatiebrief s.v.p. binnen 10 dagen naar de secretaris van de "Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonder- wijs te Sommelsdijk": dhr. M. van der Boom, Oudelandse- dijk213245 LG Sommelsdijk. OE^O EGA^^^ GBA'^^i: fiscale adviezen belastingaangiften bedrijfseconomische begeleiding jaarrapportages administraties Onze kantoren zijn ook op zaterdag geopend van 10,00 - 12.00 uur. -^ KOOLWEG 29a Koolweg 29a 3253 LH Ouddorp TeL (01878) 1172 Fax (01878) 2173 Autotel. (06) 52836900 GESPECIALISEERD in HARDHOUTEN DEUREN en KAST-SCHUIFWAND SYSTEMEN Onderhoudsbedrijf ook voor inbraakbeveiliging showroom geopend: elke vrijdag en zaterdag en volgens afspraak VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 EILANDEN-NIEUWS Blz. 3 Naar een ander eiland, Java In gedachten zien we de etalages, die vol liggen met artikelen voor de komende Sint Nicolaasavond. In onze fantasie maken we de etalages steeds aantrekke lijker. De legerfilmdienst verrast ons vanavond met een aar dige film, die op een vrij groot scherm in de buiten lucht wordt vertoond. Ook op deze tropenavond staan de palmbomen roerloos stil, blijft het drukkend warm en zijn de verlichte winkeletalages in Holland erg ver weg. Donderdag, 1 december Via een compagniesorder vernemen we dat het Sint Nicolaasfeest niet ongemerkt voorbij zal gaan. We mogen zelfs rekenen op een pakket met versnaperin gen. Het ligt ook in de bedoeling dat de goedheilig man ons persoonlijk zal komen opzoeken. We zien 5 december met belangstelling en grote ver wachtingen tegemoet. Zaterdag, 3 december Gisteravond werden we opnieuw door de dienst wel- zijnsverzorging verrast. Ditmaal met een klassiek grammofoonplatenconcert. De belangstelling was dusdanig groot dat de capaciteit van de Sociëteit 'De Harmonie' nauwelijks toereikend was. Vandaag werden enkele vaandrigs bev.orderd tot tweede luitenant. De ceremonie werd opgeluisterd met een parade, waaraan de tirailleurcompagnieën. Huzaren van Boreel en ook de KNIL veldartillerie deelnamen. Een machtsvertoon van een leger, dat na het Cease Fire akkoord zich verveelt en straks na de soevereiniteitsoverdracht nog slechts geduld wordt als: Gast op het grondgebied van een bevriende natie. Tijdens de toespraak van de bataljonscommandant staan de troepen roerloos stil. De zon brandt onbarm hartig op de helmen en geen zuchtje wind brengt enige verkoeling. Op enige afstand kijken een aantal inlanders toe en denken wellicht bij zichzelf; „Wat een machtsver toon van een leger waarvan de rol reeds lang is uit gespeeld". Nationale en internationale politici hebben de Be- landa's vleugellam gemaakt! Als ik deze aantekeningen maak is het middernacht, want ik ben weer eens wachtcommandant. Via de radio hebben we gehoord, dat binnenkort de T.N.I. troepen Batavia en Soerabaja zullen binnen marche ren. De Darmo kazerne in Soerabaja moet binnen twee weken door de Nederlandse troepen ontruimd zijn. Er worden eenheden van de T.N.I. in onderge bracht en de 'Belanda's' worden dan in oude loodsen in het havengebied gelegerd. Dit soort berichten en ontwikkelingen stemmen ons verbitterd. Kom, laat ik me niet opwinden, het helpt toch niet. Ik ga naar buiten en maak de ronde langs de wachtpos ten. De koelte van de nacht strijkt langs mijn gezicht, dat geeft rust en verdrijft opstandige gedachten. Zondag, 4 december We kregen twee nieuwe patiënten, sergeant Vriezen en een KNIL militair. Beiden met een malaria-aanval. Ook werd er een KNIL-militair binnengebracht, die tussen twee treinwagons was bekneld geraakt. Aan gezien onze dokter niet te bereiken was heb ik de hulp ingeroepen van een arts uit het burgerziekenhuis. Na onderzoek gaf hij me het advies de soldaat te laten overbrengen naar het hospitaal in Malang. Na terug keer uit Malang heb ik fourier Hendriksen laten opha len, die ook malaria-verschijnselen vertoonde. Om de koorts (41.2) te drukken heb ik hem een atebrini- injektie gegeven. Na deze drukke dag een gezellige avond doorgebracht bij de familie Slof. De avond werd benut met het gereedmaken van de pakjes en gedichten voor de Sint Nicolaasviering op de ziekenzaal. Maandag, 5 december We hebben dokter Lolkema weten over te halen om de rol van Sint Nicolaas te vervullen Om 20.00 uur hebben we 'Sint' opgehaald in de officiermess. De hoge mijter liet niet toe dat hij in de jeep kon plaats nemen, dus maakte hij de rit op de motorkap. 'Sint' werd verwelkomd met de bekende liedjes en veel accordeonmuziek. Alle patiënten kregen een pakje met een passend gedicht. De 'Sint' las voor uit zijn dikke boek, waarin alle goede en minder goede daden nauwkeurig waren opgetekend. Zwarte Piet bood mevrouw Slof de helpende hand om de door haar samengestelde verrassingen uit te delen. De patiënten hadden veel waardering voor het door ons georganiseerde feest. Dinsdag, 6 december Wegens gebrek aan voldoende jeeps werd het voor gisteren geplande Sint Nicolaasfeest voor de stafcom pagnie verplaatst naar vanavond. Om 20.00 uur begint het feest in 'De Harmonie'. Bij binnenkomst draagt de 'Sint' een helm en wordt op de voet ge volgd door Zwarte Piet, die een stengun aan de schou der heeft. Op het podium wordt de helm en de sten- gum verwisseld voor mijter en roede. De welzijnsofficier verwelkomt de 'Sint' en zwaait hem lof toe, omdat hij alle gevarend trotserend ook hier op bezoek komt. Ook nu komt het dikke boek weer tevoorschijn en diverse aanwezigen worden gesommeerd om op het podium te verschijnen en krij gen in dichtvorm 'uitbranders'. Het is een avond die de eentonige sleur doorbreekt. Maar ook een avond waarop je gedachten meer thuis vertoeven dan anders. Je troost je met het denkbeeld volgend Sint Nicolaasfeest weer thuis te zijn. Woensdag, 7 december De onrust en overvallen nemen weer toe. Gisteravond werd in Malang midden op straat een luitenant neer geschoten. Ook bij ons is het onrustig. Sedert enkele dagen zijn de wachtposten verdubbeld en we mogen 's avonds niet meer op straat. Op de aloon-aloon staan onze pantser- en gevechtswagens weer opgesteld en zijn de hoezen van het geschut verwijderd. Inmiddels is bekend waar we na de verhuizing gele gerd zullen worden. De nieuwe bestemming is Tangoelangin en omgeving. De accomodatie is er volgens de eerste berichten bijzonder slecht. Wat nog meer ergernis veroorzaakt, is de mededeling, dat we na de verhuizing een aantal vrachtwagens en jeeps moeten inleveren ten behoeve van de Repu blikeinse strijdkrachten. Je zou barsten van nijd! Dokter Lolkema kwam vanavond terug van een inspektietocht door ons toekomstig gebied. Volgens hem is er maar één gebouw geschikt voor poli en zie kenzaal, maar dat zou reeds toegewezen zijn aan de verbindingsdienst. Hierover is echter het laatste woord nog niet gezegd! Inplaats van concentratie van de Nederlandse troepen in grotere steden wordt ons bataljon in een kleinere plaats tussen de T.N.I. gelegerd, die straks ook nog in onze auto's rijden. Ons incasseringsvermogen wordt wel bijzonder zwaar op de proef gesteld! Donderdag, 8 december Sneller dan ik verwacht had schrijf ik nu op de laatste bladzijde van mijn tweede dagboek. Gelukkig behoef ik het niet te beëindigen met een lange lijst van gesneuvelde of gewonde kameraden van ons bataljon. Afgelopen nacht verscheen een zwaar bewapende T.N.I. eenheid in de nabijheid van de kleine politie post te Kraton (tussen Pasoeroean en Bangil). Vijf politie-agenten werden ontvoerd en een aantal wapens ontvreemd. De ijlings gealarmeerde Huzaren van Boreel kwamen te laat. Enkele uren nadat de gevechtswagens waren vertrokken verscheen de T.N.I. eenheid opnieuw in de omgeving van de poli tiepost en stelden mitrailleurs op. Ook dit nieuwe incident werd met officieren van ons besproken. We mogen alleen maar praten en niet schieten, want dan gaat er een rapport naar de Unci-waarnemers met de mededeling dat wij het 'Cease Fire' akkoord geschonden hebben. Het is om dol te worden! Maar zelfbeheersing is van het grootste belang. Vrijdag, 9 december Dit worden de eerste aantekeningen in het nieuwe (derde) boek. De beslissingen genomen aan de 'Rondetafel' zijn nog steeds niet goedgekeurd. In Nederland vinden in de Tweede Kamer nog heftige debatten plaats. Ondanks al dat gepraat in Den Haag worden hier de nodige voorbereidingen getroffen, die het de T.N.I. eenheden mogelijk maakt binnen zeer korte tijd de grotere steden binnen te marcheren. In Soerabaja zijn reeds veel huizen door de KNIL gezinnen ontruimd om plaats te maken voor de T.N.I. In Tangoelangin en Sidowardjo, waar een gedeelte van ons bataljon volgende week gelegerd zal worden, is de T.N.I. reeds gearriveerd. De T.N.I. zal er zorg dragen voor de rust en veiligheid. Dat betekent, dat wij daar niets te doen zullen hebben. O, ja toch wel, we kunnen ons er ergeren! De legerleiding worstelt met geweldige problemen. ,,Hoe houden we de 'jongens' bezig?" Vanuit Den Haag hoeft de legerleiding op geen suggesties of steun te rekenen. De politici hebben geen tijd om zich in dit soort problemen te verdiepen. Die lopen rond met dikke dossiers en praten tot ze moe van zich zelf worden. Het was vandaag, zoals altijd op vrijdag, weer 'spuit- dag'. We behandelen dan de bekende venerische ziek ten (Ulcus Molle, Gonorhoe, Lympho Granuloon en soms zelfs Lues). De bezoekers van dit speciale poli uur zijn bezweken voor de 'charmes' van inlandse vrouwen en meisjes en lopen rond met de gevolgen van het uitstapje. Verveling en gebrek aan sociale controle blijken handicaps te zijn waarmee sommigen niet kunnen en en aanleiding geven tot onverantwoor de daden. Zelfbeheersing is een groot goed! In de middaguren hebben we onze inventaris, enz. aan dokter Jensema overgedragen. Hij is de bataljonsarts van de Grenadiers, die na ons vertrek hier gelegerd zullen worden. In de afgelopen nacht werd de politiekazerne, die aan de rand van de 'stad' ligt, overvallen. (wordt vervolgd) Juiianastraat 1, OudeTonge.tel. 01874-1577 X/ Voor uw Drog. Reform. Foto Quelle j MIDDELHARNIS Tel. (01870) 8 24 41 (gemeente Middelharnis) ^^On.eKNe^"'' ,i^'" De afdeling klantenadviserlng van de N.V. E.M.G.O. en de N.V. R.E.D. organiseert op 12 en 3 september a.s. een Energiebeurs in rekreatiecentrum "De Gtaver" te Middelharnis. Tijdens deze beurs zullen er op zaterdag 3 september een vijftal demonstraties met magnetron (combinatie ovens en inductiekook- toestellen worden gegeven. De mogelijk- Ineden van deze toestellen worden dan besproken en getoond. De aanvangstijden zijn: 10.30, 11.30, 13.30, 14.30 15.30 uur. De demonstraties duren ongeveer 45 minuten. Voor meer informatie kunt u terecht bij de afdeling Klantenadviserlng telefoon 078-335900 ••••••••••E.M.G.O. MIDDELHARNIS BELASTINGADVISEURS ACCOUNTANTS Hofdijksweg 3 3253 KC Ouddorp Tel. 01878-3266 Fax 3650 Groeneweegje 13E Postbus 170 4300 AD Zierikzee Tel, 01110-17490 Fax 17296

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 9