Nieuwe gymzaal voor Achthuïzen :z/ Predikbeurten NIEUWS Voor de 'velen' Mexicaans koor in Ouddorp Dinsdag fietspuzzeltocht in Ouddorp uit de kerken CH Orgelconcert door Jaap Zwart in Dreischor Nog'es 'de Zaanse Menheersenaer' Vakantie Spelweek Zwemmen in plassen en vaarten Zuid-Holland ontraden HET KIJKVENSTER (antwoord op artikel in uwj.l dinsdagnummer) verkopen- Makelaar Tamboer Chloorhaden en zee geen probleem - Twee gevangenen in één cel? - Kvvijt.schelding van straf - Vergelding of afschrikking Zondag 7 augustus 1994 een huis Blaiiwalgen Warmte SPEELMIDDAG IN SPEELTUIN *DE FLIPJES' Cursus zelf poppen maken Inf^ezonden: Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Nadat op 9 februari de eerste paal door voetballer John Metgod is geslagen, kan de bevolking van Achthuizen vanaf 19 augustus gebruik maken van een nieuwe voorziening. Op 19 augustus om 16.00 uur wordt de nieuwe gymzaal, annex multifunktionele ruimte feestelijk geopend. Naast de F.I.O.S. kantine is een degelijk en prettig gebouw verschenen dat voor ieder wat wils te bieden heeft. Het programma ziet er als volgt uit. Om 16.00 uur opening door de wethouder van Maatschappelijke Aangelegenheden, dhr. R. Maliepaard. Hierbij wordt hij geassisteerd door Edwin Rutten oftewel 'Ome Willem'. Na het officiële gedeelte vin den er nog tal van aktivitciten plaats voor jong en oud. Ome Willem, bekend van televisie, zal met het spel "Dinges' de kin deren bezighouden. Voor de peuters tot en met de grotere kin deren is er een kleurplatenvvedstrijd. Ome Willem zal de mooi ste kleurplaat uitkiezen. Deze aktiviteit begint om ongeveer 16.30 uur. Hierbij zijn natuurlijk alle ouders van harte welkom. De kinderen van basisschool de Achtsprong hebben speciaal voor deze gelegen heid een lied ingestudeerd. Er zullen voor belangstellenden vervolgens diverse demonstra ties gegeven worden. Om 17.30 uur bijt de EHBO het spits af met een rampenoefening. Om 18.00 uur kan iedereen nog even de spieren losmaken bij een steps/aerobicsdemonstratie. De ouderen in Achthuizen kunnen kijken en wellicht meedoen met een demonstratie oudercngymnastiek van de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen. Tenslotte zijn er nog diverse andere takken van sport te zien. Het programma is om ongeveer 20.(K) uur afgelopen. .•\1 met al uokIi gepioheeul om het geiieel een leeskujrv iijiijc te geven. Wethouder Rob Maliepaard: „Het gemeentebestuur is blij dat nu eindelijk de gymzaal in Achthuizen een feit is, het heeft even geduurd maar de inwoners van met name Achthuizen kunnen in deze gymzaal, die meer is dan een gym zaal, terecht. Het bouwen van alleen een gymzaal is niet meer van deze tijd. Aan dergelijke voorzieningen worden hogere eisen gesteld en meerdere verenigingen moeten er gebruik van kunnen maken. Daarom is destijds gekozen voor de lokatie naast de F.I.O.S. kantine". Op 12 juni 1986 heeft de gemeenteraad al voor het eerst bepaald dat het gymlokaal in Achthuizen vervangen diende te worden. Het Ministerie wees het verzoek om het gymlokaal te vervangen destijds af. Vanaf september 1991 hebben er diverse besprekingen plaats gevonden met belanghebbende verenigingen en instellingen met betrekking tot de wcn.sen die er ten aanzien van een nieu we gymzaal leefden. Op 9,februari 1993 werd de vervanging van de gymzaal wederom onder de aantlacht van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gebracht. Weer werd duidelijk dat bij nieuwbouw van de gymzaal zonder toestemming van hel Ministerie de vergoedingen voor de huidige gymzaal kwamen te vervallen. Na een kostcn-batenanalysc heeft de Gemeenteraad uiteinde lijk toch besloten om in te stennnen met de bouw van een nieuw gymzaal c.q. multifunktit)nele ruimte bij de 1-M.O.S, kantine in Achthuizen. De Slichting Buurthuis zal de exploita tie üaan \er/oriien. Blik op kerk en samenlcvin De toegenomen en nog t(X;nemende cri minaliteit stelt de regering voor steeds grotere problemen. Voor politie en justitie moet het tekort aan cellen wel het meest frustrerend zijn. Is men erin gc-slaagd soms met veel moeite een gevaarlijke crimineel op te sporen, dan is de kans groot dat hij enke le dagen later weer frank en vrij over straat loopt, om de doodeenvoudige reden dat er geen plaats was om hem lan ger op te bergen. Met het risico uiteraard dat hij weer gelegenheid krijgt om ande re snode plannen uit te broeden en te ver wezenlijken. Geen wonder dat meer dan eens de sug gestie is gedaan, als tijdelijke maatregel dan, twee gevangenen in een cel op te sluiten. Daaraan zijn natuurlijk nogal wat nadelen verbonden. Voor het bewakend personeel wordt het er niet veiliger op: als gevangenen kwaad willen, dan kunnen ze met z'n tweeen meer dan alleen. Bovendien kan een cel op deze manier een broedplaats worden voor nieuwe criminele aktivitei- ten. Wanneer we in aanmerking nemen wat er nü al uitgedacht wordt, terwijl gevan genen nog geïsoleerd zitten, dan kunnen wc we! uitrekenen dat dat er niet op zal verbeteren wanneer twee criminelen een cel moeten delen. Een derde bezwaar betreft de zedelijk heid. Bij gebrek aan personen van het andere geslacht zijn gevangenen soms gelegenhcids-homo's. Het buitenland, waar meestal meer dan een gevangene in een cel zit, levert daar talloze voorbeel den van. Dergelijke scxucle praktijken moeten zeker niet gestimuleerd worden. Desondanks is staatssecretaris Kosto weer met het idee op de proppen geko men om twee gevangenen in een cel op te sluiten, zeer tot ongenoegen van vak bonden en gevangenispersoneel. Na overleg inet elkaar zal het er toch in incidentele gevallen wel van kómen. Er is ook - zolang de celruimte te be perkt is - haast geen andere uitweg uit deze impasse. Het is dan wel belangrijk wie mci wie acliier de iralies komi ie zit ten... '-':' -^ 'i^ Een andere zaak waarover nogal wat dei ning is ontstaan is de gedeeltelijke kwijt schelding van de straf. Het is mi al regel dat een gestrafte, die veroordeeld is tot meer dan negen maanden, ervan kan uit gaan dat hij na hel uitzitten van twee derde van zijn straftijd, voorwaardelijk op vrije voeten zal worden gesteld. Wie dus veroordeeld is tot zes jaar zal in prin cipe na vier jaar de gevangenis mogen verlaten. In tie praktijk was die voorwaardelijke invrijheidstelling een wassen neus. For meel werd ze namelijk alleen verkregen wanneer de gevangene zich goed had ge dragen, maar in werkelijkheid legde het gedrag nauwelijks enig gewicht in de schaal. De rechters wisten hel uiteraard ook dat negen jaar in de praktijk slechts zes jaar betekende, en deelden daarom soms wat forsere straffen uit. Eenvoudig gezegd: het is dus net zolang als het breed is. De grote vraag hierbij is hoe men de detentie beschouwt: als vergelding of als afschrikking. De voorstanders van ver gelding zijn van mening dat iemand die een misdrijf heeft gepleegd daarvoor moet boeten. Ik denk dat deze gedachte leeft onder een groot deel van het volk: wie z'n billen verbrandt, die moet maar op de blaren zitten. Sluit ze maar op. en hoe langer hoc beter. Daartegenover staan zij die vinden dal straf vooral een afschrikkend en opvoe dend middel dient te zijn. Zij gaan uit van een -- mijns inziens - te optimistisch mensbeeld. In de cel zal de gevangene wel tot andere gedachten komen en zijn gedwongen opsluiting zal bij hem wel een menlalitcilsverandcring teweegbren gen. Daarom moet de straf ook niet te lang duren. En heeft iemand van zo'n menta liteitsverandering blijk gegeven, dan moet een deel van zijn straf hem worden kwijtgescholden, om hem in de maat schappij een nieuwe kans te geven. Als ik het goed zie, dan is deze visie door de feiten achterhaald. Nog nooit zijn misdadigers zo menslievend en zachtzinnig behandeld als in onze tijd, maar tegelijk is de criminaliteit lot onge kende hoogte gestegen. Het afschrikken de en opvoedende middel blijkt dus niet te werken. Daarom is het voor mij onbegrijpelijk dat juist mi staatssecretaris Kosto komt met het idee om de gevangenen al op de helft van hun straftijd in vrijheid te stel len. Dat is bijna een premie toekennen aan de misdaad... Waarnemer Op vrijdag 12 augustus iieetil,hel Mexi caanse koor "Coral. Harmonia A-C" op in de Gereformeerde kerk van Ouddorp. Het koort komt uit Mexico-City en is in juli en augustus op loernee door Europa. Ze begonnen in Spanje, gingen naar Frankrijk en Duitsland en zijn nu tenslot te in Nederland. "Carol Hamionia A-C' brengt een gevarieerd programma van geestelijke, klassieke en populaire mu ziek. In het verleden brachten ze hun repertoi re ten gehore in o.a. de St. Pieter te Rome, de Notre Dame van Parijs, in Tours, Lyon, Idedo (Spanje), Monti- chiarchi en Brescia (Italië). Nu zijn ze te gast in de Geref. Kerk van Ouddorp. U wordt door de Werkgroep Missionaire Gemeente van harte uitgeno digd om dit unieke optreden bij te wo nen. De avond begint om 20.00 uur; de kerk is om 19.30 uur al open. De toegang is gratis. Het belooft een heel bijzondere avond te worden, dus komt allen! OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. W. J. op 't Hof, Neder- hemert en 11.00 en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.00 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst (in "de Vliedberg') - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. J. van Lambalgen - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. D. Kruik en 18.30 uur ds. T. Rijken. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur drs. J. Kooien, IJssClstein en 17.00 en 18.45 uur ds. F. Hoek. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codce - Ger. Kerk 10.00 uur drs. J. Kattenberg en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. P. van Rooijen uit Valburg en 18.00 uur kand. P. Korteweg uit Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rotterdam-Charlois - Ger, Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. N. Noorlander - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. IIERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. G. Sonnenberg uit Ede en 18.00 uur ds. K. Exalto uit Benthui- zcn - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - en 18.00 uur ds A.s. dinsdagavond wordt in Ouddoip, ten bate van Woord Daad, voor de zicken- huisaktic in Botswana een fietspuzzel tocht gehouden. Vertrek 19.00 uur vanal Oosterwcg 16: deelname a 2,- per per soon. Op het vcrtrekadrcs worden vanaf 10 uur cake, koekjes, handwerk, eigen gemaakte kaarten en Ouddorpse advokaal ver kocht. Vanaf 14.00 uur ook Ouddorpse wafels. Herv. Gem. 10.00 J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur Dr. J. Tromp - Herv. 'Elxodus' Gem. 10.00 uur ds. J. F. Wagenaar, Zunderl. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. L. Quist, Moordrecht - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J. Westcrink - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Holtland - Christen gemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur cvanu. R. Pieper. NIEUWTi TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. G. Blom, Melissant en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Middelharnis - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Sloutjesdijk, Dordrecht en 18.00 uur ds. T. Ouwerkerk. Ridder kerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.(X) uur student W. J. Kants, Krimpen a.d. IJsscl - Volle Kvangelie Gemeente (Tonisseweg) Trcncon 10.00 uur H. Avondmaal. .S TAD aan 't HARINGVLIET - Herv. (Jem. 10.00 uur ds. L. D. Burger en 18.00 uur kand. G. Hcrwich uit Doornspijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 uur kand. J. Knoop en 18.00 uur drs. C. K. Koekkoek. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Exalto, Benihuizen en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJs.sclstein - Ger. Kerk 10.30 uur kand. J. Knoop, Sommclsdijk en 18.30 uur ds. H. Out. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Hilver sum - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. van Wattum en 18.00 uur dhr. K. Baas. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur drs. T. W. van Bennekom, Hilver sum. /.lERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur dhr. B. Oosierloo, Middel harnis. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. Kleybcrg, Veenendaal - Ger. Gem. hl Ncd. 3x lezen - Oud Ger. Gein. 3x lezen. GOEDEREEDE Volgende week is het in Goedereede zover: Hel is dan Vakantie Spelweek! Voor de kinderen die naar groep 3 gaan tot en met zij die naar groep 7 gaan, staan de deuren dinsdag 9 augustus open vanaf 9.30 uur. Naast dinsdagochtend en donderdagochtend is er woensdag de ochtend en middag een fijn programma gemaakt. Vrijdagavond is er om 19.00 uur de afsluiting samen met familieleden van de kinderen. Voor de outlcrc jeugd, vanaf groep 8 tot ca. 13 jaar is er een avondprogramma op dinsdag, woensdag en donderdagavond vanaf 19.00 uur. Het beloven voor beide leeftijdsgroepen fijne dagen te worden. NED. IIERV. KERK Beroepen te Wijk bij Duurstede (Uiez.) P. Nagel, 1.1. zendingspredikant, wonende te Ben schop; te Giessendam-Ncder-Hardinx- veld T. C. Guijl te Lunteren. GEREE. KERKEN Beroepen IC Colmschale-Schalkhaar (herv. geref. kerkgemeente) drs. H. Ruitenbeek, kan didaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. CHR. GEREE. KERKEN Aangenomen naar Steenwijk K. Jonkman te Goes. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oosierend (Texel) E. Venema te Elspcct. Wij als 'bommeise vrienden' willen proberen om een speelterrein te realiseren voor de jeugd van Den Bommel. Dtt plan is al ^^^ig gduk we mochten zo'n 2 weken geleden starten met de bouw van het speel terrein. Nog geen uur bezig werd het plan ook weer stil gelegd, omwo nenden van het terrein, gelegen bij het Bosland/Groene Kru.sgebouw, gaven problemen. Daar we alles in goede orde willen lateii verlopen zijn de werkzaamheden plat gelegd, tot de gemeente dtt probleem weer opgelost heeft. Voor de jeugd niet zo leuk, ze hebben vakantie en dit was een leuk alternatief om hun vakantie door te brengen ze konden iets maken voor zichzelf. Ze waren dus vol goede moed begonnen, maar zo'n uurtje later weer gestopt. Dit geeft de jeugd natuurlijk geen reden om gelijk te gaan heme schop pen, maar dit werk hield ze wel van de straat, om 't zo maar te zeggen. En daar komt nog bij, wie zal zeggen dat er leden van onze jeugdad- viesraad bij zitten??, die trouwens de leeftijd van 15 tot 20 jaar hebben. Wij als 'volwassen' bestuur van de 'Bommeise vrienden' kunnen met als politie-agent door het dorp gaan rijden om de jeugd in de gaten te houden. Misschien dat de ouders hun kinderen eens uit kunnen leggen dat het getreiter bij de bejaarden, rommel maken, in en om het bejaar dencentrum, vernielingen op het schoolplein die regelmatig voorkomen in onze gemeente niet nodig zijn, dit kan gewoon niet. Wie het ook doen, leden of niet-leden van de 'Bommeise vrienden', laten we het gezellig houden voor jong en oud. Wij kunnen alleen maar zeggen, omwonenden gun de jeugd haar veldje en jeugd van Den Bommel gedraag jullie a.u.b.; laat de bejaarden met rust, doe jullie behoefte op het toilet en laat het schoolplein schoon. Wij proberen zo snel mogelijk weer aan de slag te kunnen inet jullie veldje en proberen jullie maar te laten zien dat jullie je ook als 'volwassenen' kunnen gedragen. Het bestuur van de 'Bommeise vrienden' P.S. Voor het berichtje van 'velen', het is wel erg gemakkelijk gevonden om de schuld op de 'Bommeise vrienden' te schuiven. met optimaal resultaat Tel. (01870)8 34 77 NVM De provincie Zuid-Holland advi seert iedereen voorlopig niet te gaan zwemmen in de open wateren van Zuid-Holland. De reden is dat er veel algen kunnen zitten in het zoetwater. Deze algen geven vaak huidirritatie, oor- en oogontstekin gen en buikklachten. Dit advies geldt niet voor zwembaden met chloorwater en voor de zee (ook niet voor het Haringvliet, red.). De meest voorkomende algen zijn de blauwalgen, te herkennen aan de blau wige laag die op het water komt drijven, maar er zijn ook algen die er groen uit zien. De officiële namen van de schadelijke algen zijn gloeoprichia, microcystis en anabaena. Niet overal en altijd zijn de algen te zien. Ze kunnen afwisselend onder water zitten en dan weer aan de oppervlakte drijven. Ook als ze niet te zien zijn kunnen ze klachten geven. De algen hebben de laatste weken bui tensporig kunnen groeien door de wami- te. Toch zijn ze niet alleen aangetroffen in ondiep, stilstaand water. Ook in diepe plassen en in vaarten met veel stroming komen ze voor. Doordal er voor de hele maand augustus warm weer wordt ver wacht ziet het ernaar uit dat de algen nog enkele weken overlast zullen geven. Als het water gaat afkoelen verdwijnen de algen langzamerhand ook weer. Het vijfde orgelconcert in de Hervomide Kerk te Drei.schor zal ditmaal gegeven worden door de organist Jaap Zwart uit Amersfoort. De datum hiervan is donder dag 11 augustus a.s., 's avonds van 8 tot 9 uur. Jaap Zwart speelt werken van o.a. Klaas Bolt, H. C. de Man, J. Hooft, Joh. Wage naar en Paradies, allemaal onbekende werken. Hij zal zijn concert besluiten met een improvisatie. Het publiek kan het thema hiervoor of het gewenste lied opgeven bij het begin van het concert door dit schriftelijk af te geven bij de ingang van de kerk; daaruit zal Zwart zijn keuze maken. OUDDORP - Speeltuinvereniging "De Flipjcs' organiseert op maandag 8 augus tus een speelmiddag voor jong en oud in de speeltuin. Aanvang 14.00 uur. Info: tel. (01878) 2562, 1816 of 1793. DIRKSLAND - Poppenmaakster Clarine Bcmelmans start binnenkort met een nieuwe cursus poppen maken. Tijdens voorafgaande cursussen is geble ken dat iedereen, kreatief of niet, schitte rende poppen kan maken. Het is moge lijk om elke gewenste pop te maken. Ook is het mogelijk allerlei soorten mas kers, borstbeelden, 'tulpen' van 1.00 m., vazen, .spiegels enz. te maken. De poppen worden in verschillende fases gemaakt. Het hoofdje, de handen en voe ten worden gemaakt van klei. In de pop zit ijzerdraad verwerkt zodat deze in iedere gewenste stand kan worden neer gezet. Na een kort schuur- en lakproces zien ze eruit als porcclein. De cursus wordt gegeven op de maan dag- t/m donderdaga'vond van 19.30 tot 21.45 uur en op de woensdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur. Een cursus duurt 6 weken. Voor vrijblijvende informatie kan men kontakt opnemen met Clarine Bemcl- mans, tel. (01877)3445. o, dat is toch een stuit geleec dat de Zaanse Menheersenaer in 't Eilande Nieuws schreef? Dat komt omdat de jacren mee gacn telle. Mil oarc woorden, je hoart ter nie meer zoa bie. Mar d'r is noe weer een goeie gclc"cnheid. In de" krangtc van 'n paer weken gclejc, daer stong in, dat Dammes'vrocgindewei, 65 jaer getrouwd was, wal 'n voorrecht dat mee te maeken. Mientje, de bruid is tan wel in de Samaritaan, mar de bruidegom die hao 'k toch mar opgebeld om te filleciteren. Mar hie was het niet an te zien. Zoe'n flinke vaant no" Eerst kon ik het niet zoc goed an z'n verstand bricnge wie ik was, dus ik pcrbcre Ik haogelieke mil juule toch nog schoole gegaen. De 'Zaanse Menheersenaer' lei ik uut, die wellus stikjes schrieft zei ik, van de Westdijk. In naederhand hao wielc oak nog in het Tuunduip geweund. Daer weune noe Wim in Jannie Prins Mar die binne nog gien 65 jaer getrouwd, mar dat is zoe bicc oor Mar ik kon het niet helemael duudelijk naer voren brienge, mar toch kwamme we d'r uut, in hic vong 't hartstikke leuk. Het is zo jammer, dat die krant zo gauw ik 'm had gclcze, verdwcne was. Ik hoop dat de redaktie d'r nog een paer voor m'n heit. 65 jaer wat een naande as je daer voor staet en wal is het zoe gauw gegaen. In ik vind 'dan "click weer iets te doen, 'k hao het eclitpacr graag gefeliciteerd. 't Heit me d'r weer'es toe gebrol-ht achter de tiepmesiene te kruupen dat is al een hele overwinning. Hier zegge ze dan weer de kop is er af, dus mis.schicn tot laeter al kan ik wel merke dat ik aan de laatste etappe bczi" binne On 26 iuli bin ik oak 85 g'eworrc. f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 2