Opel versterkt koppositie m Hoe komen de planten en gewassen deze warme en droge periode aan water Politieberichten Goeree-Overflakkee Abonneert U op Eilanden-nieuws '^2fe6 6 flonii^ieman Politie treedt streng op tegen jet-ski's Orgelconcert te Dreischor Verandering openingstijden uitleenmagazijn Ouddorp Beiaardconcert te Goedereede, zaterdag 30 juli a.s. P.V. de Luchtbede Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Nog enkele extra vrijwilligers gevraagd Moedergroep 'Sommelsdijk' GESLAAGD: 67e Jaargang No. 6320 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie; Langewcg 13. Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredaktcur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelharnis, rek.no. 34.20.01.108 GEMEENTE GOEDEREEDE Op dinsdag 19 juli werd vanaf een terras voor eetcafé Bachus in Ouddorp een tafel gestolen. Op woensdag 20 juli werd geprobeerd in te breken in een zwarte Ford personen auto. De auto stond geparkeerd aan de Strandweg in Ouddorp. De daders wer den echter gestoord door de eigenaar, waardoor erger werd voorkomen. Op woensdag 20 juli werd een groene Volkswagen Golf, voorzien van het duit- se kenteken WES-HR 31 gestolen. De auto stond geparkeerd bij Port Zélande. Dezelfde dag werd een grijze Volks wagen Passat, voorzien van het duitse kenteken OE-CR 773 gestolen. De auto stond aan de Brouwersdam-Buitenzijde geparkeerd. In de nacht van woensdag 20 en donder dag 21 juli werden 7 personen aangetrof fen op het Noordzeestrand die daar een vuur hadden aangelegd. Gezien het brandgevaar en het gebruik van materiaal dat normaal als afrastering dienst doet (palen en riet) werden zij geverbaliseerd. In de nacht van woensdag 20 en donder dag 21 juli werd de bestuurder van een auto aangehouden. Hij reed over het Middelduinpad en bleek teveel alcohol te hebben gebruikt. Een proces-verbaal was het gevolg. Donderdagmiddag 21 juli werden vanaf twee fietsen de reflectoren en de bidons gestolen. De fietsen stonden op een fiet- sendrager van een auto, geparkeerd op de parkeerplaats van strand Noord. Op donderdag 21 juli werd een witte Opel Kadett, voorzien van het belgische kenteken GDF-639 gestolen. De auto stond geparkeerd op de parkeerplaats bij strand Noord. Tevens werd een blauwe Opel Kadett voorzien van het duitse ken teken DO-PL 299 gestolen. Deze auto was geparkeerd aan de Brouwersdam Buitenzijde. Donderdagavond werden twee autodie ven aangehouden. Zij reden in bovenge noemde Opel Kadett. Zij werden voor nader onderzoek in verzekering gesteld. Op donderdagavond 21 juli werd vanuit een vergaderruimte van Port Zélande een PC gestolen. Het betreft een PC van het Merk Compaq. Op de Brouwersdam Buitenzijde werd op donderdag 21 juli een gestolen blau we Opel Kadett, voorzien van het kente ken RV-90-VJ aangetroffen. De auto bleek gestolen in Rotterdam. In de nacht van donderdag 21 en vrijdag 22 juli werden twee paarden gestolen uit een weiland aan de Blomweg in Oud dorp. In de nacht van vrijdag 22 en zaterdag 23 juli werd een zwarte damesfiets gestolen. De fiets stond afgesloten aan de Voor straat in Stcllendam. Zaterdagmiddag 23 juli werd een rode Volkswagen Golf, voorzien van het duit se kenteken SI-PX 411 gestolen. De auto stond geparkeerd op de parkeerplaats bij strand Noord. GEMEENTE MIDDELHARNIS Terzake winkeldiefstal op donderdag 21 juli bij de HEMA werd een persoon aan gehouden en overgebracht naar het poli tiebureau. Woensdag 20 juli werd een meisje gebe ten door een hond, terwijl zij op een ter ras aan de Spuistraat zat. Zij moest onder doktersbehandeling worden gesteld. Op donderdag 21 juli werd een rode Fiat beschadigd. De auto werd met een scherp voorwerp bekrast. De auto stond geparkeerd aan het Rubensplein. Terzake winkeldiefstal op zaterdag 23 juli bij de Plusmarkt werd een persoon aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Proces-verbaal wordt op gemaakt. In de kreek de Wildeman in Sommels dijk werden een flink aantal dode eenden en vissen aangetroffen. Wellicht is spra ke van BOTULISME door de aanhou dende hoge temperaturen. Voorzichtig heid is derhalve geboden. De politie zal streng optreden als jet ski's, waterscooters/hydro dise's aange troffen worden in gebieden waar niet gevaren mag worden. Dit gebied betreft o.a. de gehele Goe- reese kust. Verder wordt onder de aandacht gebracht dat tot inbeslagname kan worden overge gaan. Nederlands marktaandeel verder gegroeid Na een bijzonder lastig 1993 heeft de Nederlandse automarkt zich in de eerste helft van 1994 goed her steld. Daarbij wist Opel zijn positie als traditioneel marktleider nog verder te verstevigen. Er werden dit voorjaar niet alleen veel meer Opeis verkocht, ook het marktaan deel steeg naar 14,58% in vergelij king met 14,05% in de eerste maanden van 1993. Als vanzelf sprekend bleef de Astra de meest- gekochte auto in Nederland. Ver der hebben ook de Opel Corsa en Vectra de leiding in hun segment stevig in handen. Bovendien ont wikkelt de nieuwe Omega zich - dankzij een flitsende start - tot een regelrecht succesnummer in de topklasse. In de eerste zes maanden van 1994 wer den in Nederland alles bij elkaar 39.108 nieuwe Opel personenwagens geregis treerd, een stijging van een ronde 23% ten opzichte van vorig jaar. ,,Wij zijn uiteraard heel blij met dit resultaat", aldus de heer J. P. Verdonk, Algemeen Direkteur van de Nederlandse Opel importvestiging te Sliedrecht. Vooral omdat wij het marktaandeel konden ver groten in een uiterst concurrerende markt, waarbij wij goed hebben geroeid met de riemen die we hadden. De nieuwe Omega telde dit voorjaar immers nog nauwelijks mee in de registraties, terwijl zijn voorganger al enige maanden kom pleet was uitverkocht. Door de blikscm- start van de nieuwe Omega en de uitste kende prestaties van alle andere model len heb ik er alle vertrouwen in, dat wij 1994 als het zesentwintigste jaar Opel Nummer 1 in de boeken zullen kunnen bijschrijven". De meest opvallende prestatie bij Opel werd dit voorjaar overigens geleverd door de junior van de familie. De Corsa, in zijn huidige vorm nu een jaar op de markt, is razend populair in geheel Euro pa terwijl er ook in Brazilië en Mexico een koortsachtige vraag naar bestaat. In Nederland doet de nieuwe Corsa het zelfs bovengemiddeld goed. De verkoop stijging bedroeg in de eerste helft van 1994 maar liefst 130% in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar. Wellicht minder opvallend, maar op de keeper beschouwd minstens zo succes vol, mag het carrièreverloop van de Opel Vectra worden betiteld. Ondanks de on gekend felle concurrentie in zijn seg ment, waarin de laatste jaren bijzonder veel nieuwe modellen werden geïntrodu ceerd, gaat de Vectra in de sterk zakelijk georiënteerde middenklasse zoals gewoonlijk soeverein aan de leiding. Voor modeljaar 1995, dat bij Opel in september aanstaande begint, heeft de Astra het belangrijkste nieuws te bieden. De traditionele koploper op de Neder landse markt zal dit najaar ongetwijfeld nog meer dan voorheen van zich doen spreken. Niet alleen doordat hij op diver se punten werd verfijnd, maar vooral doordat de Opel Astra anno 1995 onge kend veel waar voor zijn geld biedt. On danks de nog verder verbeterde stan daard-uitrusting ~- met onder meer stan daard full-size airbag - en de gedistin geerde wijzigingen aan het uiterlijk kon de prijsverhoging bij de vergelijkbare modellen beperkt blijven tot slechts 500 gulden. De basisversie van de Opel Astra komt daarmee op een prijs van 29.450,-. Aan de top van het programma kon de prijs van de Astra GSi zelfs aanmerkelijk worden verlaagd. Dankzij een minder 'dikke' uitmonstering staat de GSi nu reeds voor 43.950,- in de lijst, een prijsverlaging van maar liefst 9000 gul den. Daarbij blijven belangrijke acces soires als ABS, elektrisch bedicnbare zij ruiten in de voorportieren, lichtmetalen wielen en 2.0i zestienkleppenmotor met 110 kW/150 pk in de Astra GSi overi gens als vanouds tot de standaarduitrus ting behoren. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Donderdag 21 juli werden vernielingen aangericht aan het gemaal aan de Bom- mclsedijk in Den Bommel. Dit is inmid dels al de zoveelste keer, waardoor het schadebedrag al behoorlijke vormen be gint aan te nemen. In de nacht van vrijdag 22 en zaterdag 23 juli werd een sicrtuin achter een woning aan de Grijsoord in Oude Tonge ver nield. De oppas trof de tuin in grote wan orde aan. Zaterdagavond 23 juli vond een eenzij dig ongeval plaats op de Magdalcnadijk in Oude Tonge. De bestuurder van een personenauto raakte door te hoge snel heid in combinatie met alcohol het spoor bijster en belandde onder in een sloot. De bestuurder werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Van de be stuurder werd een bloedproef afgenomen en zijn rijbewijs werd ingevorderd. De auto raakte total loss, bleek onverzekerd en technisch niet in orde. OUDDORP - De openingstijden van het uitleenmagazijn van het kruiswerk zijn per 1 augustus ge deeltelijk veranderd. Verpleegartikelcn, zoals krukken, een rolstoel, bedverhogers en een ondersteek kunnen voor een bepaalde tijd geleend worden bij het kruiswerk. Deze spullen kunnen op vier dagen per week worden afgehaald bij het wijkgebouw, Dirk- doensweg 35, tussen 13.00-14.00 uur. De vier dagen waarop dit vanaf 1 augus tus mogelijk is, zijn: Maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag. De wijziging houdt in, dat het magazijn voorheen op donderdag open was en nu op woensdag. Gastbeiaardier Marianna Marras uit Delft zal op zaterdagmiddag 30 juli tus sen 4 en 5 uur een concert verzorgen op de beiaard van Goedereede. Marianna Marras, van Italiaanse af komst, werd als kind al aangetrokken door de klanken van het carillon van de Nieuwe Kerk van Delft, vandaar dat het niet vreemd is dat zij al jong de amateur klas voor beiaard ging volgen in Rotter dam bij Mar Bruinzeel. Later vervolgde zij een professionele studie aan de Nederlandse Beiaardschool te Amers foort bij o.a. Rien Ridder en Bernard Winsemius. Dit alles deed zij naast een inmiddels afgeronde studie medicijnen. Momenteel is Marianna Marras vaste beiaardier van de Adventskerk van Alphen aan de Rijn en waarnemend bei aardier van de Nieuwe Kerk te Delft, ter wijl ze als organiste diensten begeleidt in de RK kerk van deze stad. Marianna Marras zal naast renaissance muziek werken uitvoeren van o.a. Handel, Hengevcld en De Jong. Het vol ledige programma is 's middags te ver krijgen in het torenmuseum. Tijdens het concert, is het museum geo pend en kan de toren worden beklommen tegen een geringe toegangsprijs. Tevens is het mogelijk de beiaardier bezig te zien op de speeltafel. HERKINGEN Bovenstaande postduiven vereniging nam op 23 juli deel aan een wedvlucht vanuit Cambrai. Afstand 182 km. In concours waren 504 duiven die oni09.45 uur met Noord-oosten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.26.52 uur en haalde een snelheid van 1124.17 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: Comb. Volaart-Wiskie 1, 2, 4, 5, 7, 9. 10, II, 12, 15, 16,24.25,27,28,29,30, 34, 37, 41, 42, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 56, 59, 65, 67, 68, 72, 80, 83, 87, 91, 92, 100; M. Huizer 3, 40, 48, 57, 66. 69, 95: C. Logmans 6, 18, 74, 98, 99; A. Riedijk 8, 13, 14, 31,71,88; J. Kievit 17,52,63, 82; A. het Jonk 19, 79, 89; D. Kievit 20, 62, 78, 85; Ph. Logmans 21, 32, 35, 36. 38, 39, 43, 44, 50, 58, 60, 61, 73, 84, 90, 93, 97, 101; J. den Boer 22, 23, 26, 33. 46, 64, 75, 76, 86, 94; J. Molenaar 54, 81; Comb. Auperlec-Nabuurs 70; P. Ho- gerwerf 77, 96. Dit zullen velen, die per fiets cf lopend door de polder, zich waarschijnlijk wel- eens afvragen. Het Waterschap Goeree- Overflakkee, welk kantoor houdt in Mid delharnis, kan op de vele vragen een dui delijk antwoord geven. Om op de vele vragen een antwoord te geven zou teveel van het goede zijn en teveel omvattend worden om dit in een aflevering van het Eilanden Nieuws te behandelen. Daarom beperken wij ons tot enkele gegevens. Wat is het waterschap en welke taak heeft het? Zonder waterwerken-dijken, gemalen, sluizen, stuwen enzovoorts, zou de helft van ons land blank staan of anderszins onleefbaar zijn. Dat geldt niet alleen voor gebieden in het westen die onder de zeespiegel liggen, maar ook voor het stroomgebied van de grote rivieren Maas, Rijn en Waal. De zorg voor (zoals men dit noemt) de waterkwantiteit beoogt zowel in de hogere als in de lagere gebieden van ons land het voorkomen van wateroverlast en het eventueel aanvullen van eventuele tekorten aan water. De op Goeree-Overflakkee uitgeoefende waterstaatszorg is er op gericht de belan gen van het grondgebied en bewoners te behartigen. Bewoonbaarheid van het grondgebied staat daarbij voorop. Het waterschap heeft tot taak zodanige voorwaarden te scheppen dat de bewo ners kunnen wonen, werken en recreëren in een waterstaatkundig oogpunt ge schikt en veilig leefmilieu. De waterbeheersing Beheersing van de waterstand (peilbe heer) en het beheer en onderhoud van afwaterings-, bemalings- en andere wa- terbeheersingswerken, zoals watergan gen en boezems. Aldus spreken wij over 1.100 km hoofd watergangen, weg- en dijksloten, 1.200 km. overige watergangen, 20 gemalen, alsmede stuwen, duikers etc. De laaggelegen gebieden hebben in Nederland - zeker in natte periodes - vrijwel steeds te maken met een over schot aan water. Een systeem van gema len, stuwen en watergangen zorgt voor de afvoer van overtollig water. In droge tijden (zoals nu) kan via hetzelfde stelsel water ingelaten worden. Op donderdag 28 juli a.s. zal de organist Dirk Jansz. Zwart het derde orgelconcert van dit seizoen geven in de Hervormde Kerk te Dreischor. Het programma staat deze avond in het teken van de herdenking van de grote organist en componist Joh. Seb. Bach. Dit is vanwege het feit dat het ook op een 28-ste juli was dat Joh. Seb. Bach overleed, namelijk in 1750. Derhalve speelt Zwart deze avond van Bach o.a. de Passacaglia, een van de Triosonates, een Priiludium en Fuge en enkele Choralvorspiele. Het oeuvre van Bach is zó rijk dat daaruit een heel fraaie keuze gemaakt kan worden voor een avondvullend programma. Dit concert heeft 's avonds plaats van 8 tot 9 uur. Betekenis polders en waterschappen voor de samenleving Van ouds is de waterstaat er op gericht om door verdediging tegen het buitenwa ter, door regeling en de afvoer van bin nenwater en daarnaast door de ontslui ting van de streken door de aanleg van wegen, werkzaam te zijn in verband met de landbouw. Het meest spektakulair zijn uiteraard de grote werken als inpolde ring, drooglegging, afsluiting van zeega ten (Deltawerken) c.q. van grote wegen en kanalen, maken van tunnels enz. De betekenis van de waterstaat voor ons vaderland is in de historie dan ook oms treden. Het land 'Ontworsteld aan de baren' heeft een voortdurende strijd tegen de elementen gekend. De zeker heid dat niet dan met grote krachtsin spanning de bodem in stand kon worden gehouden en bewoonbaar kon worden gemaakt, heeft zijn stempel gedrukt op karakter, zeden en gewoonten, in één woord op het gehele maatschappelijk bestel. Uitgaande van de oude historische en fundamentele taak van het waterschap: de bescherming tegen zee- en oppervlak tewater, is de betekenis der waterschap pen thans uitgegroeid tot een onmisken- OUDDORP - donderdagavond 7.30 uur ds. C. Harinck van Houten. MIDDELHARNIS - donderdagavond 7.30 uur ds. W. Hagc van Kruiningen. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. C. Hogchem van Bors- sele. Nog nooit vrijwilligerswerk gedaan? Hier is dan uw kans! Voor de bewoners van de woonvoorzieningen Sjaloom te Middelharnis, Salem te Dirksland en Re- fugium te Sommelsdijk is plaats voor enkele EXTRA VRIJWILLIGERS. Wat vragen wij van u? assistentie bij de soosaktiviteiten op dinsdagochtenden van 9.45-11.30 uur op diverse plaatsen in Sommelsdijk/ Middelharnis. bezoeker van één van de woongroe pen. mogelijk andere aktiviteiten met of voor de bewoners, zoals fietsen, zwemmen, koffie drinken, tuinieren en dergelijke. leeftijd vanaf 18 jaar. interesse in mensen. Wat bieden wij en de bewoners? begeleiding bij uw vrijwilligerstaken. WA-verzekering. gezelligheid, sfeer en niet te vergeten voldoening. Geïnteresseerd? Neem dan voor verdere informatie kontakt op met: de heer C. Besuyen, tel. (01870) 83078, (01877) 1820 of de heer A. M. Terwocrt, tel. (01870)84624,(01874)2616. bare schakel in de ontwikkeling van het gehele land. Ten gevolge van de ontwikkeling op landbouwgebied is een betere beheersing van het waterpeil een eerste vereiste. Het Waterschap is daarvoor het aangewezen orgaan door de verzorging van de water afvoer, doch in vele gevallen door het inlaten van water. De roep van zoet water - een levensbelang voor mens, dier en plant - legt op de waterschappen een grote taak. Niet alleen de hoeveel heid van het zoete water moet worden gereguleerd, soms aangevoerd, doch de kwaliteit van het water eist voortdurende zorg. Vcrzilting en waterverontreiniging, vormen problemen, welke het water schap dient te verzorgen en waarvoor het waterschap in ons staatsbestel het meest geëigende orgaan is. De argeloze fietser of wandelaar, die zich afvraagt hoe de planten en gewassen aan water moeten komen, kunnen ervan verzekerd zijn, dat er een hele organisa tie schuilt achter deze vraag. Dhr. C. Stoutjesdijk, een van de vele medewerkers van het waterschap, kan over deze materie nog uren doorvertel len. Zeker is dat de waterhuishouding in goede handen van het waterschap is. La Leche League Vanwege de vakantie is er woensdagavond 3 augustus a.s. géén informatiebijeenkomst over borstvoe ding voor a.s. en voedende moeders. We komen echter weer bij elkaar op 7 september. Tot ziens! Voor hulp cn/of informatie bij borstvoe ding kun je me echter gewoon bellen: Carla van Gils, tel. (01873) 1716. Oók verhuur van de elektrische kolf. Niek Bazen, 29 jaar, bewoner van woonvoorziening Refugium te Som melsdijk, behaalde via het Buitenhof de getuigschriften van de cursus Aan leg en onderhoud der tuinen aan de cursus Motorzagen en bosmaaien. Van harte wordt hij gefeliciteerd met dit behaalde resultaat. VOOR BEELD EN GELUID COMBj FOTO - VIDEO STUDJO - ftEPOBTAGE - FOTOGf?AFI£ ^Q en CU [13 OUDDORP - Weststraat 35 - Teleloon lOWTS) 16 J2 i Fax 37 34 RENESSE - Prinisf)0p - Hogezoom 172 Teleloon (011 !6) 24 00 SOMMELSDIJK - Wesikrakeelstraat 8 - Teleloon 101870) 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1