Het mestbeleid kantelt Politieberichten Goeree- Overflakkee Eerste woning in het nieuwe uitbreidingsplan IVIelissant-Noorddijk VERKOPING Good-Luck in finale First Beach Korfbal Tournament Helhoek op Voorne blijft vrij van kassen ftomiSémoH Zomerzangdienst in Goedereede Extra kerkdiensten GerefGemeenten DINSDAG 19 JULI 1994 No. 6318 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 85736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14 - JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelharnis, rek.no. 34.20.01108 Landbouwpraatje Het mestbeleid schrijft zijn eigen faillissement. Boeren malen er niet om, maar zakken wel verder in de mest. Veel veehouderijbedrijven zullen het loodje leggen als de nationale regelmachine vastloopt. Ruim 60.000 veehouders zijn goed voor een berg vlees, melk, boter, kaas en eieren. Nederland verdient er flink aan want een flinke hap uit de produktenberg gaat naar buitenlandse afnemers. De keerzijde van de medaille bestaat uit een gigantische mesthoop. Met ruim tachtig miljoen ton mest kun je heel veel voet balvelden een meter dik onder de poep verstoppen. Er is de laatste jaren veel gesleuteld aan het mestprobleem. Eigenlijk is het meer een mineralenvraagstuk omdat fosfaat en stikstof in de dierlijke mest zitten en het milieu belasten. Een simpele oplossing voor het mestprobleem is de verminde ring van de veestapel. Hoe minder staar ten, hoe minder mest. Het is wel een recept dat de genadeslag geeft aan tien duizenden veehouders die met vlijt, ken nis en vakmanschap grote internationale faam hebben verworven. Nederland zou met een uitgedunde veestapel een miljar dengat slaan in zijn huishoudboekje. Driesporenbeleid De veehouders voelen niets voor een reduktie van de veestapel. Een zoge naamd volumebeleid komt niet voor in het woordenboek van de veehouder. Maar wat dan te doen aan de mestberg? Sinds enkele jaren is een driesporenbe leid uitgezet. Allereerst gebruiken vee houders zoveel mogelijk mineraal-arm veevoer. Hoe minder mineralen aan de voorkant van het dier erin gestopt, hoe minder mineralen aan de achterkant eruit (via de poep!). Het tweede spoor is een goede distributie met transport van mest over alle vader landse cultuurgrond. Er zijn in ons land zowel overschot- als tekortgebieden. Wat is dus meer voor de hand liggend als een goede mestspreiding over ons land? Het derde spoor (de sluitpost) is de export van droge mest en de industriële verwerking van mest tot korrels (voor buitenlandse afzet). Het driesporenbeleid is ingepakt in een heel ingewikkelde regelarij van de overheid. Deze laatste zadelt de veehouders op met algemene regels die nauwelijks ruimte laten voor zorgvuldig werkende veehouders. Het is een generiek beleid dat alle veehouders- mestproducenten over één kam scheert. Juist die generieke of algemene aanpak is tegen het zere veehoudersbeen. De veehouders gruwen van algemene (ver- Stichting het Zuidhollands Land schap en Stichting Natuur en Landschap Voorne-Putten hebben kassenbouw in de Helhoek op Voorne voorkomen. Dit positieve resultaat werd eind juni bereikt door procedures bij de Kroon en Gedeputeerde Staten. De Helhoek, een fors gebied in de binnenduin- zoom van Voorne, blijft onbe bouwd. Grote delen van de binnenduinzoom op Voorne zijn bebouwd met kassen. Open percelen zijn in dit gebied schaars. De Helhoek vormt één van de weinige open terreinen tussen Oostvoorne en Rockan- je. De kassenbouw is hier uitgebleven doordat het werd gebruikt voor de bol- lenteelt. In het natuurbeleidsplan van de Regering staat de hele binnenduinzoom aangegeven als 'natuurontwikkelings gebied'. Een kassenbouwbestemming voor de schaarse open percelen in dit gebied is niet verantwoord. In beroep Toch werd in het bestemmingsplan Lan delijk Gebied Rockanje de Helhoek aan gewezen voor de glastuinbouw. Al me dio 1989 hebben het Zuidhollands Landschap en stichting Natuur en Land schap Voorne-Putten bezwaren gemaakt tegen deze bestemming. Echter de glas- tuinbouwbestemming werd gehandhaafd en gemeente Westvoorne verleende een bouwvergunning voor een kas middenin de Helhoek. Er moest een beroep gedaan worden op de Kroon en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om de Helhoek vrij te hou den van kassen. Eind september 1993 werd bij Koninklijk Besluit goedkeuring onthouden aan de "lastuinbouwbestem- anderende) gebruiksnormen (hoeveel mineralen toegelaten per hectare), van uitrijregels voor mest en van anti-stank maatregelen. Het heeft heel wat moeite gekost om de overheid op een ander spoor te krijgen en eindelijk erkent de overheid de indivi duele verantwoordelijkheid van de vee houder. Deze laatste moet zorgdragen voor een deugdelijke mineralenhuishouding op zijn bedrijf. De boer registreert de bin nenkomende mineralen (via veevoer, kunstmest en dergelijke), de uitgaande mineralen (via melk, vlees, kaas of ande re boerderijprodukten) en konstateert dan een surplus van mineralen dat slechts in beperkte mate op zijn grond afgezet mag worden. Het netto-overschot moet hij aan mestvragers aanbieden (voor bemes ting in tekort-gebieden, export of indus triële verwerking tot korrels). De boer kan beschikken over een registratie-ins trument, de zogenaamde mineralenboek- houding. Discipline Bollebozen van diverse ministeries heb ben uitgedokterd dat de mineralenbock- houding niet waterdicht of fraudebesten dig is. Die vondst leidt ertoe dat het mestvraagstuk (voorlopig zeker) nog niet opgelost kan worden. De overheid heeft op basis van een lekkende mineralen- boekhouding geen of onvoldoende con trole. Een systeem met gaten leidt tot een wereld waarin goed- én kwaadwillende mensen over één kam worden geschoren. En dat mag niet, zegt de overheid terecht. Zolang de mincralenboekhouding niet deugt blijft het mestbeleid een opcn- eind-politiek. En intussen zakt vcehou- dend Nederland verder weg in de mest, wordt het milieu (bodem, water èn lucht) verder verontreinigd en staan regelaars in Den Haag en ook in Brussel te trappelen om de veestapel rigoureus in te krimpen. Het gevreesde volumebeleid (het ver minderen van het aantal staarten) komt steeds dichterbij. De gevolgen laten zich raden. Van de 60.000 veehouderijbedrij ven zullen er geheid tienduizenden moe ten verdwijnen. Een kaalslag in veehou- dend Nederland lijkt onvemiijdelijk. Het gevaar is alleen te keren als de veehou ders gezamenlijk een strakke discipline hanteren door de mineralenhuishouding op vrijwillige basis te regelen. Maar of een dergelijke discipline haalbaar is in een veelkleurige wereld van zelfstandige boeren, moet worden betwijfeld. B.Schouwing COMBi Op donderdag 21 juli 1994 zal er een zomerzangdienst worden gehouden in de Nederlands Hervormde kerk te Goede reede. Deze avond wordt het orgel be speeld door Bart-Jaap de Bakker. Hij begeleidt de samenzang, vooraf gegaan door improvisatie. In plaats van koorzang hebben we deze avond solozang door dhr. A. Grooten- boer uit Stellendam. Ds. Paul uit Dirks- land verzorgt de meditatie. Er wordt een kollekte. gehouden voor de V.B.O.K. De avond begint om half acht. De toegang is gratis. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken en elkaar te ontmoeten in het verenigingsgebouw 'De Ark'. Ook is daar een boekentafel aanwezig ten bate van de kerk. ming. Eind juni 1994 heeft de rechtsgang naar Gedeputeerde Staten geleid tot een nietig-verklaring van de bouwvergun ning. Vrij baan natuurontwikkeling In de Helhoek worden geen kassen ge bouwd en natuurontwikkeling is in de toekomst mogelijk. Inmiddels is het Zuidhollands Landschap samen met rijk, provincie, gemeente, verschillende natuurorganisaties en Re creatieschap Westelijk'Voorne bezig met het opstellen van een gebicdsvisic. De toekomstige inrichting van de Helhoek komt hierin aan de orde. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke. DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Karens van Opheus- den. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur student F. Mulder te Elspeet. MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's- Gravenpolder. GEMEENTE GOEDEREEDE Woensdagmiddag 13 juli vloog een cara van op camping 'de Klepperstee' in brand. De brandweer bluste de zaak. De mogelijke oorzaak moest kennelijk wor den gezocht in een gaslek. Vrijdag 15 juli omstreeks 04.00 uur werd de bewoner van een pand in Goedereede gewekt door gerommel aan een deur. Drie personen liepen in de buurt van de woning. Beneden kon de bewoner zien dat men geprobeerd had in te breken. In de nacht van donderdag 14 op vrijdag 15 juli werd ingebroken in de winkelwa gens van een bedrijf aan de Bosweg in Ouddorp. Uit de winkelwagens werden diverse gebruiksgoederen en levensmid delen gestolen. Vrijdag 15 juli werd ingebroken in een woning aan de Kortewenden in Goede reede. Hier werd audio/video-apparatuur en een pc gestolen. Vrijdagavond 15 juli werden een aantal kledingstukken gestolen vanuit een ge^ parkeerde bestelauto. De eigenaar had verzuimd zijn auto af te sluiten terwijl deze geparkeerd stond op de Weststraat in Ouddorp. Vrijdag 15 juli werd een ruit vernield van een personenauto. De auto stond geparkeerd aan de Korteweg in Stellen- dam. Zaterdag 16 juli omstreeks 04.00 uur werd een woner van Stellendam aange houden. De man was uitermate verve lend en verzette zich tegen zijn aanhou ding. De man werd opgesloten in het politiebureau en kon na verhoor en een proces-verbaal de andere dag naar huis. Zondagmiddag 17 juli omstreeks 14.00 uur vond een dodelijk ongeval plaats. De 12-jarige bestuurder van een jetski voer met dit vaartuig op het water van de Noordzee voor de kust van de Brouwers- dam t.h.v. de boottrailerhelling. Hij zag hierbij een 52-jarige vrouw over het hoofd die in het water stond. De vrouw werd hierbij ernstig gewond en werd overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland, waar zij overieed. De bestuur der van de jetski, alsmede de eigenaar werden aangehouden. De jetski werd in beslag genomen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Donderdagmiddag 14 juli sloeg een paard op hol en rende met wagen en al de Langeweg op. Hier botste het paard op een vrachtauto, waarbij laatstgenoem de werd beschadigd en het paard een vleeswond opliep. Dierenarts Schilder verleende EHBO nadat het paard was gevangen en op stal was gezet. Maandag 4 juli werd vanaf een speelveld op Hernesseroord een schommel gesto len. GEMEENTE OOSTFLAKKEE In de nacht van maandag 11 en dinsdag 12 juli werden vier velgen gestolen van een personenauto. De auto stond gepar keerd aan de Oostdijk in Oude Tonge. In de nacht van donderdag 14 en vrijdag 15 juli werd een personenauto bescha digd. De auto werd bekrast terwijl deze geparkeerd stond aan de Klimop in Acht- huizen. In de nacht van vrijdag 15 en zaterdag 16 juli werden 4 banden lek gestoken van een bestelbus. De auto stond geparkeerd in de Magnoliastraat in Ooltgensplaat. Zondag 17 juli om 06.00 uur werden twee personen aangehouden terzake dief stal van twee fietsen vanaf de Van Ha lenstraat in Oude Tonge. Uit het onder zoek bleek dat zij meerdere fietsen had den gestolen. Tevens hadden zij een van de fietsen vernield. r>~. Vorige week donderdag verrees binnen' de kortst mogelijke tijd de eerste bungalow in het nieuwe uitbreidingsplan Melissant-Noorddijk. Deze bungalow wordt gebouwd door AVA-Bouw bungalows uit Nijverdal en is bestemd voor fam. L. Wielaard te Melissant. De slogan: Binnen 36 uur een luxe bungalow? blijkt inderdaad te realiseren. In een muin van tijd verrees deze royale bungalow als eerste op het nieuwe bestemmingsplan. Alle onderdelen voor het huis zijn in de fabriek al gemaakt, aldus een medewerker van AVA-Bouw. „We hoeven ze alleen nog in elkaar te zetten. Als dat goed georganiseerd gebeurt, kan een bungalow binnen een etmaal helemaal klaar zijn". OUDDORP Wegens verbouwing van de kerk hoopt de Zendingskrans der Ger. Gemeente te Ouddorp verkoping te houden van de handwerken, o.a. lakens en slopen, ont- bijtlakens, nachtponnen, schortjes, kin derkleding, coupons, sokken enz. Alles ten bate van de Zending. D.V. woensdag 20 juli a.s. van 's mor gens 8.30 tot 11.30 uur en 's middags van 13.30 tot 16.30 uur in de vergader zaal naast de kerk, Spaanseweg 13. Veilingen Zuid-West Nederland onderzoeken mogelijkheden één veilingvereniging Het Samenwerkingsverband Zuid-West Nededand (ZWN) gaat onderzoek doen naar de mogelijkheden van uiteindelijk één veilingvereniging. Dit Samenwer kingsverband wordt gevormd door Vei ling Holland-Zeeland, Veiling De Kring, Groenteveiling Westland, RBT Veiling Breda en Veiling Utrecht. De besturen van deze veilingen menen dat een fusie de meeste mogelijkheden biedt om de belangen van de gezamenlijke leden optimaal te behartigen. De vijf betrokken veilingen waren in 1993 samen goed voor 62% van de totale omzet van CBT- veilingen. Fusie biedt meeste mogelijkheden De doelstelling van het Samenwerkings verband Zuid-West Nederland is het realiseren van een optimale prijsvorming tegen de laagst mogelijke kosten. Uit een aantal eerste, oriënterende onderzoeken is naar voren gekomen dat een fusie de meeste mogelijkheden biedt om deze doelstelling te bereiken. De veilingbestu- ren verwachten dat een daadwerkelijke fusie niet eerder dan over twee tot vier^ jaar zijn beslag zal krijgen. In de algeme ne ledenvergaderingen van 1995 zullen de betrokken veilingen naar verwachting een eerste stap in de besluitvorming nemen. Overigens zal ook in de aanloop naar de fusie gezocht worden naar mogelijkhe den om de onderlinge samenwerking optimaal te benutten en waar nodig wordt de samenwerking al in dat stadium gestrukturccrd. OUDDORP Speeltuinver. 'De Flipjes' Speeltuinvereniging 'De Flipjes' organi seert op woensdag 20 juli van 14.00 tot 16.00 uur gratis ijs eten in de speeltuin. Prins Hendrikweg 36. Muziek in het centrum van Ouddorp! Een uit 15 man bestaande gezellige en sfeerbepalende band uit Goes, speelt voor u in en rond het centrum van Ouddorp op zaterdag 23 juli a.s. vanaf 11.00 uur. Afgelopen week werd op het strand van Westenschouwen (Zeeland) voor het eerst een strandkorfbaltournooi gehou den. Dit evenement was georganiseerd door de afdeling Zuid-West van de Nederland.se Korfbalbond. De verenigin gen hadden massaal gereageerd op deze uitnodiging; een nieuw onderdeel in deze sport. Korfbalvereniging Good Luck uit Mid delharnis had dit tournooi gekoppeld aan het jaarlijks terugkerende tentenkamp voor de jeugd. Besloten werd om met twee mixteams deel te nemen. Op die manier kreeg de A-Jeugd ook een kans ervaring op het hoogste niveau op te doen. Het Beach Korfbal lijkt op het gewone korfbalspel. Echter er wordt nu slechts in 1 vak met 1 korf gespeeld i.p.v. de nor male 2 vakken 2 korven, In de hoeken van het vak zijn zones aangelegd waar de bal na onderschepping heengespeeld moet worden. Wanneer vanuit deze zones gescoord wordt, telt het doelpunt dubbel. De deelnemers moeten over een ijzer sterk gestel beschikken. Er moet veel meer en feller bewogen worden, omdat het veld veel kleiner is. Dit valt op het strand niet mee. Een wedstrijd duurt 15 minuten, zonder dat er maar een moment uitgerust kan worden. Wisselen gebeurt op de ijshockey-methode. Al gauw blijkt dat ook bij het Beach Korthal de afvang een belangrijk wapen is. Er wordt 'gevochten' voor de beste positie onder de korf. Dit leidt nogal eens tot schermutselingen, die meer weg hebben van rugby. Blessures bleven ech ter uit. Met 2 gewonnen en 1 verloren wedstrijd werd door Good Luck I een tweede plaats in de poule behaald. Deze plaats gaf recht op een plaats in de kruisfinale. In de kruisfinale moest Good Luck I aantreden tegen All Ready 2 uit Zierik- zee. De andere kruisfinale ging tussen All Reday 1 en Volharding 1 uit Yer seke. De wedstrijd tussen Good Luck 1 en All Ready 2 werd door Good Luck 1 be heerst. Het veldoverwicht werd lang zaam uitgebouwd naar een 3-0 voor sprong. Echter in de laatste minuten scoorde All Ready een tweepunter. Good-Luck behield de rust en besliste uiteindelijk het duel in de laatste secon den met 4-2. De kruisfinale werd gewonnen door All Ready 1 uit Zierikzee. Met 8-5 werd Volharding 1 naar huis gestuurd. Tenslotte de finale. Deze derby tussen Good Luck 1 en All Ready 1 werd op het scherpst van de snede gespeeld. In de afgelopen zaalcompetitie wist Good Luck nog tweemaal van All Ready te winnen. Nu trok All Ready aan het lang ste eind. Met zuivere schoten wisten ze Good Luck onder druk te zetten. Met veel inzet probeerde Good Luck het tij nog te keren. Het slotoffensief kwam echter te laat. De stand werd met 5-4 in het voordeel van All Ready beslist, waardoor Good Luck automatisch twee de werd op dit toernooi. Good Luck 2 legde beslag op de achtste plaats. De organisatie kan terugzien op een ge- slaagd evenement; het is zeker het aan kijken waard. Alle ingrediënten voor spektakel zitten in dit onderdeel van de sport. Volgens de organisatoren komt er vol gend jaar een vervolg hierop. Supporters zijn dan van harte welkom. Op 9 augustus beginnen de voorbereidin gen weer voor het nieuwe korfbalscizoen 1994/1995. Zoekt u nog een vrijetijds besteding in de vorm van een sport, kom dan gerust langs op de Heuvelweg of kijk voor meer informatie op de kabel krant. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE U3AU en c3 CD m cj OUDDOfiP - Wesistraat 35 - Teleloon 1013781 16 12 Fax 3734 RENESSE- Pnnlshop - Hogezoom 172- Teleloon (0^16)24 00 SOMMELSDIJK - Wesikrakeelstraat 8 - Teleloon lO 18701 3 6841

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1