Bouw politiebureau Middeiharnis was geslaagde leerling-bouwplaats Archieven 'Grijsoord' en 'Klinkerland' geordend naar het Rijksarchief llllliliillllllltMur^vah:; liliilïiiïlfii^^^^ ||iii:;|S||i|i||i|i|p^ Vernieuwd Ouddorps museum eind juli weer open gemolesteerd GESLAAGD Braderie te Goedereede Avondfietsvierdaagse in Middelliarnis Asielzoekers in recreatiebungalows Herkingen? Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond liljÉipil^isliiiiilienmochten érwaren.; clöör uvv' gift van; intiet: ||iii|l||;:||ï::i:::;:^^ ililiiiïiiiiiliiiiiiliiB Wat kan de toekomstige bezoeker verwachten? De presentatie Hulp Ruimte DIERENBESCHERMING 5 t/m 8 juli: No. 6312 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54, Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamisrek.no. 34.20.01.108 Na een renovatie zal het museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' eind juli weer voor het publiek geopend zijn met een totaal nieuwe inrichting. Een en ander heeft meer tijd gevergd dan aanvanke lijk gepland was, maar het eindre sultaat mag er zijn! Zonder het karakter van het fraaie gebouw aan te tasten zijn door het uit breken van enkele muren ruime en lichte tentoonstellingsruimten gecreëerd. Ge lijk bij de entree is dat al te zien. Mo menteel wordt druk gewerkt aan de in richting van het hele pand, zodat alles eind juli gereed zal zijn. Het wordt nu een echt Ouddorps museum, omdat bij de inrichting het specifieke van Ouddorp centraal staat. Uitgangspunt voor de nieuwe inrichting was o.a. het unieke landschap met zijn haaygemeten, haog- ten en schurvelingen. Extravert-tentoon stellingen uit Amsterdam heeft de ideeën van het museumbestuur op professionele wijze gestalte gegeven met eigentijdse materialen in natuurlijke kleuren. Na de entree krijgt deze een overzicht van de geschiedenis van Ouddorp, van de tijd dat de Romeinen zich in deze streek gevestigd hadden tot heden. In de grote benedenzaal wordt alles over het ontstaan van het typische landschap uit de doeken gedaan. De bezoeker zal na een bezoek aan deze ruimte o.a. het ver schil weten tussen een haogte en een schurveling. Ook de eeuwenlange strijd tegen het water en de bijzondere natuur, de flora en de fauna van het gebied komen hier aan de orde. Dan de trap op. In het trappenhuis vindt men bijzondere informatie over de stijl en de bouw van het voormalige raad- en polderhuis uit 1904. Op de eerste verdieping komen de mid delen van bestaan uitvoerig aan bod: o.a. de visserij en de meekrap-, vlas-, chico- rei-, .sjalotten- en bloemzadenteelt en de verwerking ervan. Ook de ontwikkeling van de recreatie zorgt voor een belangrij ke bron van inkomsten. De stijlvolle voormalige raadzaal is geheel intact gelaten. Hier worden in de toekomst wis- selexposiües georganiseerd en concerten en lezingen gehouden. De wisseltentoon- steliingen zijn trouwens ai vanaf 1983 een succes gebleken. Op die manier blijft een museum boeiend. De vroegere bezoekers vonden de zol- deis alüju iiccl knus en gezellig. Dat is zo gebleven. Op een van de zolders kan de bezoeker o.a. kennis maken met de klederdrachten en het dialekt. De grote zolder is depot geworden. Is nu alles nieuw geworden? Nee, na tuurlijk niet. Uit de kollektie van het mu seum worden nog de meeste oude voor werpen getoond, alleen zijn ze nu ge plaatst in een verhaal, met als rode draad het specifieke van wat Ouddorp was en is. De overgebleven voorwerpen liggen OUDE TONGE Taxichauffeur Kees Wesdorp uit Oude Tonge zou in de nacht van zaterdag op zondag, rond half vier, z'n dienst (voor taxibedrijf Visbeen) gaan beëindigen toen hij in de Emmastraat toch nog door twee knapen werd aangehouden. Kennelijk wilden ze worden vervoerd, maar ze bleken andere plannen te heb ben. Door het geopende portierraam trok een van hen het hoofd van dhr. Wesdorp aan de haren naar buiten waarna de ander via het rechterportier de taxi binnenging en de chauffeur z'n portemonnee afhan dig maakte met minstens enkele honder den guldens als inhoud. Chauffeur We,sdorp die er voor het ove rige zonder verwondingen atl<wam heeft nog geruimte tijd, tot in de Hoekse Waard, geprobeerd z'n overvallers te achterhalen maar na hun snelle aftocht heeft hij hen - gelukkig voor de daders - niet meer gezien. Vermoed wordt dat ze uit de Hoekse Waard afkomstig zijn. De een is blond en de ander heeft donker haar. Wie omtrent de identiteit van de daders enige opheldering kan geven wordt ver zocht dat aan de politie - tel. (01870) 82444 - door te geven. opgeslagen in het depot en wachten tot ze in de toekomst wellicht een plaats zul len krijgen in een wisseltentoonstelling. Wat wel nieuw is, is de wijze van ten toonstellen. De presentatie is heel verras send en eigentijds geworden. De bezoe ker zal niet alleen kijken, maar ook luis teren en soms zelf iets doen. Dat is mo gelijk gemaakt door het toepassen van moderne audio-visuele hulpmiddelen, zoals video en geluidsapparatuur. Het zal begrijpehjk zijn dat het realiseren van een dergelijke inrichting veel geld vergt. Door de gemeente Goedereede is het bedrag dat ervoor nodig is voor het grootste gedeelte beschikbaar gesteld. Toch moet het museumbestuur zelf ook nog een bedrag bijeen zien te brengen. De sponsor-aktie voor de vloerbedekking heeft al een hoorlijk bedrag opgeleverd. Het bestuur dankt dan ook allen hartelijk voor hun bijdrage. De vloerbedekking ligt er inmiddels. Toch is er nog een te kort. Daarom wil het bestuur nogmaals een beroep doen op hen die wel een bij drage zouden willen geven, maar dat nog niet hebben gedaan. Nog steeds bestaat Aannemingsbedrijf C. Boeter en Zn. b.v. te Middel- harnis leeft toe naar het 75-jarig bedrijfsjubileum dat a.s. vrijdagavond gevierd staat te worden, maar ove rige ruchtbaarheid wordt daar tevoren niet aan gege ven. Toch was er vrijdagmiddag een gebeuren dat de direktie graag bij het jubileum betrekt, t.w. de beëindiging van een leerling- bouwplaats die bijzonder succesvol is geweest. De bouwplaats was het nieuwe politiebureau te Middeiharnis, waarvoor vorig jaar 29 oktober de Ie paal werd geslagen. De bouw - door de fa. Boeter - is inmiddels zó ver gevorderd dat het bureau dit jaar op 30 september geopend zal kunnen worden en bij alle bouwfases zijn een achttal V.B.O.-geslaag den bouwkunde betrokken geweest. De bouw was daarvoor heel bijzonder geschikt omdat de opdrachtgever. Rijksgebou wendienst, hoge eisen stelt aan de architectuur en de energie zuinige en milieuvriendelijke opzet van het gebouw. De jongelui, gecoacht door de Stichting Vakopleiding bouw bedrijf en op het werk nauwkeurig begeleid door hun leer meesters hebben gedurende de gehele bouwtijd 4 dagen per week in de praktijk gewerkt en, voor hun primaire opleiding, een dag per week theoretisch onderwijs gevolgd. Door projektlcider dhr. v. d. Berg werden de jongelui gekom- plimenteerd met hun gebleken motivatie om hun toekomstige beroep tot in onderdelen te beheersen, voor hen was er een bronzen beeldje en een extra cadeaubon en, zoals de foto laat zien, een heel feestelijke stemming ten besluite. Eeuwenlang hebben zich in het nu Oostflakkeese gebied de heerlijk heid 'Grijsoord'-, (tot half deze eeuw) en in het nu Middelharnisse gebied de (hals)heerlijkheid 'Klin- kerland' (tot ca. 1795) doen gelden, maar hun geschiedenis zou in de vergetelheid zijn geraakt als niet mevr. Warning zich als een van de mede-eigenaren had opgeworpen om de geschiedenis van beide heer lijkheden te inventariseren en te archiveren. Vrijdagmiddag werd deze inventaris ter bewaring aan geboden aan het Rijksarchief van Zuid Holland; dat ceremonieel vond plaats in het oude gemeente huis van Middeiharnis, door mr. T. N. Schelhaas, de huidige grootste eigenaar en bezitter van het ar chief, aan drs. Otten van het Rijks archief. Mr. Schelhaas (in 't dagelijks leven archivaris te Leiden) zou zich op l%% na Heer van Grijsoort en Klinkerland kunnen noemen, maar hij lijkt dat nau welijks, althans niet ten koste van een hoge aankoopsom, te ambiëren. Graaf de Chambure heeft de bezittingen van de heerlijkheden successievelijk verkocht en voor een symbolische prijs kwam dhr. Schelhaas na het overlijden van genoem de mevr. Warning in het bezit van het archief. Daaraan is ook een vruchtge bruik verbonden (vnl. visrecht), maar vrijdagmiddag ter bijeenkomst verzeker de de bijna 'Heer van Grijsoord, gezegd de Oude en de Nieuwe Tonge, en in de halsheerlijkheid Klinkerland', dat hem dat niet rijk heeft gemaakt of ooit rijk zal maken. Mr. Schelhaas bleek totaal niet bezwaard door het successievelijk verscheiden van de heerlijkheden die, zo legde hij uit, als een soort NV'tjes hadden bestaan met 'aandeelhouders' die de baten uit het gebied naar rato verdeelden en nieuwe investeringen deden. Rechts Mr. Schelhaas, links drs. Ollen (Rijksarchief) en links achter hen dhr. van Kampenhout van Middeiharnis. Niet meer het (papieren) heden-, maar het levendig verleden van de heerlijkhe den spreekt mr. Schelhaas bijzonder aan waarom hij er erg mee ingenomen is dat de archieven - mede door zijn inbreng - kompleet zijn en, wat hem betreft, voor ieder toegankelijk zijn geworden. Ze zijn echter wel geborgen in het Rijksarchief te Den Haag en dat is wat hem betreft te ver uit de streek. Dhr. Schelhaas meende zeker te weten dat de Goeree-OverlTakkeese gemeenten niet de armsten in den lande zijn waarom zijn opwekking snel te zorgen voor de stichting van een streekarchief dat in eigen streek opgeslagen kan worden. Hij deed dat zelfs met een verwijzing naar de Calvinistische inslag die gebiedt 's lands wetten te gehoorzamen. (Streek)archie- vering is een verplichting maar wordt nog dikwijls nagelaten omdat er geen sanctie genoemd is. Dijkgraaf H. L. van Kampenhout, van Middeiharnis, hij kocht de heerlijkheid Middeiharnis wat hem gerechtigt - als eigendomsaanduiding - achter zijn familienaam de naam van de Heerlijk heid te voeren, heeft een boeiende kijk gegeven op de geschiedenis van de Heerlijkheden en dat sloeg aan in het geïnteresseerde gezelschap dat gretig toeluisterde. In het nieuwe Waterschapshuis bevindt zich een voldoende grote archiefruimte om een streekarchief te kunnen bergen, mede gebruik van die ruimte werd door dhr. van Kampenhout aangeboden. er de mogelijkheid om een stuk vloerbe dekking te adopteren. Wanneer u een kwart vierkante meter voor uw rekening neemt 25,-) steunt u niet alleen het museum, maar ontvangt u een gezins- kaart die een seizoen lang vrije toegang geeft tot het museum. Ook bedrijven, scholen en verenigingen kunnen mee doen. Als die enkele vierkante meters voor hun rekening nemen, dan wordt desgewenst de naam op een goed zicht bare plaats in het museum vermeld. U kunt uw bijdrage overmaken op reke- ningnr. 3512.16.200 van de Rabobank te Ouddorp (postgiro 453444) onder ver melding van 'vloerbedekking'. U kunt ook een bedrag langsbrengen bij mevr. Komtebedde-Lodder, Spaanseweg 10, 3253 XJ Ouddorp. Natuurlijk kunt u ook donateur worden van het museum (min. 15,-). Dona teurs zullen de dag na de officiële ope ning uitgenodigd worden om het nieuw ingerichte museum te bezichtigen. Voor nadere informatie over zaken die het museum betreffen: tel. (01878) 1303. Het Ouddorps museum rekent op u! Ook dit jaar organiseert de Oranjevereni ging 'Goedereede' weer een grote brade rie. Deze vindt plaats op zaterdag 2 juli a.s. De aanvang is 10.00 uur en de brade rie zal duren tot 17.00 uur. Er is als vanouds veel te beleven, o.a. schminken voor de kinderen (2,- p.p.) en Kon. Fanfare 'Apollo' uit Goedereede zal, met de fanfare uit Heikenszand, zor gen voor een gezellig concert 's middags op de Markt. Uiteraard zorgen de vele standhouders voor tal van aantrekkelijke aanbiedingen. VERMIST te Stellendam: 1 gec. kater, I jaar oud, cypers, draagt rood vlooien- bandje. VERMIST te Dirksland: jong poesje, 10 weken, overwegend wit met rood- grijze vlekken. GEVONDEN te Ouddorp (de Toe komst): wit met rood katertje, nog jong dier, draagt een bandje met een belletje. Inl. over gevonden en vermisten dieren: (01875) 1887, Dierenopvang Gocree- Overflakkee. Vrijdag 24 juni jl. werden te Utrecht exa mens afgenomen door de ENSAID. De ENSAID is een organisatie van modevakscholen met vestigingen over geheel Nederiand verspreid. Voor modinette slaagde mej. V. E. M. Verspeten uit Herkingen. Voor costumiëre slaagden mevr. G. Baart-Roskam uit MiddcThamis en mevr. A. M. Verkerke-Visser uit Nieuwe Tonge. Zij volgden hun opleiding aan de ENSAID Modevakschool van Mevr. J. J. de Waard, Halsjuk 21 te Sommelsdijk. Tel. (01870) 85023. VOOR BEELD EN GELUID COMBI VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE B^Q S S a IZ3 C3 IZ3 1=3 OUDDORP - Wesisiraa! 35 - Telefoon 101878) 16 12 Fax 373-i RENESSE' Pnnishop - Hogezoom U2 - Teleiooi'{Oum 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelsiraal 8 - Teleloon i0'870l 8 68 41 In samenwekring met de Middenstands vereniging Middeiharnis organiseert VVV/ANWB Overflakkec een avond fietsvierdaagse van 5 t/m 8 juli a.s. Inschrijving is mogelijk voor de volgen de afstanden: 25 km, voor gezinnen en individuele rijders; 40 km, voor toerfietsers en recreanten. De kosten zijn 2,50 per persoon. U ont vangt dan een deelnemerskaart, die iede re avond bij een controlepost gestempeld moet worden. Onderweg is er iedere avond een traktatie en na de vierde fiets- avond is er voor iedere deelnemer, die de vier routes heeft gereden, een medaille. Inschrijving: maandag 4 juli en dinsdag 5 juli van 9.00-17.00 uur bij VVV/ ANWB Overflakkee, Kade 9, Middei harnis. Inlichtingen: tel. (01870) 84870. Vertrek dagelijks om 19.00 uur vanaf het VVV/ANWB-kantoor. Aankomst vrij dag bij de muziektent. Beneden Zand pad, Middeiharnis. Fietsen op 'D'n Diek'(en) van Flakkee is voor jong en oud een sportief idee. De eigenaar van een zevental recreatiebungalows op het bunga lowpark Herkingen-West blijkt - zonder overleg met de overige bun- galowbezitters - met het Ministerie van WVC in overleg te zijn omtrent de huisvesting van asiel zoekers in zijn bungalows. De overige 41 leden van de Ver. van eigenaren vrezen een aanzienlijke waar dedaling van hun bezit en hebben zich tot het gemeentebestuur gewend en zich van juridische bijstand verzekerd om dat voornemen te blokkeren. In het schrijven aan de raad waarin het verzoek medewerking te weigeren omdat ander dan recreatief gebruik in strijd zou zijn met het bestemmingsplan dat geen permanente bewoning toestaat voeren de bezwaarden een reeks argumenten aan die tegen de huisvesting van asielzoekers op het recreatieterrein pleiten. De bezwaarden, eigenaren van de overi ge bungalows bezigen die voornamelijk voor eigen gebruik en verhuren die voor recreatief gebruik, maar de aanwezigheid van ca. honderd asielzoekers zou die laatste mogelijkheid aanzienlijk vermin deren. Bovendien bezit het park geen faciliteiten voor de opvang van asielzoe kers, kortom wordt de opvang niet pas send geacht in de infrastruktuur. De raad die donderdagavond met deze materie werd gekonfronteerd zal zich in commissieverband over een en ander beraden. DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. C. A. van Dieren, Stol- wijk(voorG.B.S.). HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. W. Harinck, Kapelle-Biezc- linge. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. G. J. van Aalst, Ridder kerk. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Melis, Nieuw Beyer- land.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1