POLDERPLAS Stuur/slot produktierijp Geslaagden LTS Unieke muziekavond voor Woord en Daad Van Dale introduceert Juniorwoordenboek Nederlands Stichting Schreeuw om Leven schrijft open brief aan CDA pimpernel Nieuwe loot aan Van Dale-stam SFHP stuurt 22e transport naar ziekenhuis Chelm P.V. de Luchtbode P.V. de Luchtbode HET YENSTER Concert met Karel Bogerd en Peter Wildeman een huis verkopen.. Makelaar Tamboer Panfluit, orgel, piano en solozang in Dreischor Op 20 april jongstleden verscheen de jongste loot aan de Van Dale- stam: het Van Dale Juniorwoor denboek Nederlands, kortweg de Junior Van Dale. Typering Junior Van Dale Typografie Selektie van trefwoorden en betekenissen Enkele cijfers op een rijtje Met bijbelloos paars: hollende verloedering P.V. de Combinatie Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 24 JUNI 1994 blik op kerk -jP en samenleving Ij - De sekularisatie op de Synode - Geen verontrusting - Een andere religie - Hoe bereiken we hen? Het rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) over 'Secularisatie in Nederland', dat een tijdje geleden ver scheen en dat zoveel tongen en pennen in beweging heeft gebracht, is vorige week besproken op de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. Er was niet minder dan een hele dag voor uitgetrokken! De dagbladen hebben ons uitvoerig inge licht over de diskussie, bovendien was het radioprogramma Reflector van de Evangelische Omroep - zaterdagavond - eraan gewijd. Dat hoeft allemaal niet te worden herhaald. De cijfers spreken een duidelijke taal. Ongeveer 57 procent van het Nederlandse volk wenst bij geen enkele kerk te horen. Op grond van de progno ses verwacht men dat in het jaar 2020 nog slechts een kwart van de bevolking christen zal zijn. Dan zullen er in ons land evenveel moslims zijn als gerefor meerden. Nederland is koploper in West-Europa wat de sekularisatie betreft. En de Nederlandse Hervormde Kerk heeft al decennia lang de toon aangegeven, nu echter gevolgd door de Gereformeerde Kerken èn de Rooms-Katholicke Kerk. Maar terwijl velen voorheen niet meer praktiserend waren, maar toch formeel de band met de kerk lieten bestaan, laat men zich vandaag de dag massaal uit schrijven. Men vindt dat een kwestie van eerlijkheid: als je er niet meer "aan doet', moet je er ook niet meer bij willen horen. Wat ik, afgaande op de krantcnverslagen, het meest verontrustend vind, is dat de cijfers en de feiten bij een deel van de synode zo weinig verontrusting bleken te veroorzaken. Integendeel, meer dan eens werd uitgesproken dat de sekularisatie eigenlijk positief moet worden gewaar deerd. Men troost zich met de gedachte dat de kwantiteit weliswaar is vermin derd, maar dat de kwaliteit misschien verbeterd is. Toen sommige synodeleden vroegen of het dan niet een ernstige zaak is dat zoveel duizenden mensen verloren gaan, riep dat irritatie op. De wereld is immers met God verzoend? Dan mag er aan een mogelijkheid van verloren gaan niet meer gedacht worden. De in het rapport gesignaleerde ontker stening wordt dezer dagen wel op een bijzondere manier geïllustreerd. Jawel, ik heb het oog op de WK... Wie in deze weken zegt niet te kijken, of zelfs zich niet te interesseren voor 'het voetbal', die wordt eigenlijk een beetje meewarig aangekeken, alsof hij of zij ze niet alle maal op een rijtje had. Zelf ben je geneigd je af te vragen of al die anderen met hun oranjepetjes en oranjevlaggetjes op de auto wel helemaal goed zijn. Dat zou echter allemaal nog vrij onschul dig zijn wanneer voetbal niet een alterna tieve religie geworden was. Want ik kan het niet anders zien; waar het geloof in de ware God wegvalt - en bij velen in onze samenleving is het niet anders! - daar zoekt de mens compensatie. Israel diende inplaats van de enige ware God Baal, wij dienen de Bal! En die dienst beheerst het denken en doen van miljoe nen mensen. Zegt onze Catechismus niet dat afgoderij is inplaats van de ene ware God Die Zich in Zijn Woord heeft geopenbaard, iets anders te verzinnen of te hebben waarop de mens zijn vertrouwen zet? Intussen moet het de zorg van de kcrk(en), maar ook ons aller zorg zijn: hoe bereiken wc de miljoenen mensen nog, die van God en Zijn Woord ver vreemd zijn? Ook daarover is op de Hervormde Synode uitvoerig gesproken. En zoals te verwachten was, liepen de meningen ook daarover sterk uiteen. De tijd is namelijk goeddeels voorbij dat mensen nog geïrriteerd reageerden wan neer ze met het Evangelie werden gekon- frontcerd. Het verzet, waaruit .soms nog enige verontrusting bleek, heeft plaats gemaakt voor een volmaakte onverschil ligheid. „Wees jij gelukkig met je geloof, maar val mij er niet mee lastig." Wan neer we met onze woorden onze mede mens niet meer kunnen bereiken, dan zal ons leven steeds meer een getuigenis moeten zijn. En daarbij zullen wc iets hebben te laten zien van het beeld van de Goede Herder Die met innerlijke ontfer ming bewt)gen was over de schare, die was als .schapen zonder herder. Waarnemer NIEUWE TONGE - In de Ned. Hcrv. Kerk te Nieuwe Tongc wordt op zater dag 2 juli een concert gegeven door de bekende bariton Karel Bogerd en orga nist Peter Wildeman, ten bate van de Stichting Shaare Zedek. De avond staat in het teken van het gees telijk lied. De solozang van Karel Bogerd zal afgewisseld worden door orgelimprovi.saties en samenzang. Het concert op zaterdag 2 juli begint om 20.00 uur. De kerk is open om I9..^0 uur. De toegang is gratis. met optimaal resultaat Tel. (01X70) ,S34 77 NVM Een klem misserije was er oorzaak van dat in de lijst van geslaagden van de LTS de naam van Anco van den Houten uit Ouddorp ontbrak. Anco slaagde voor tic leergang Mechanische Techniek. Inr Iiitviü iM l.ininio.ill i'orJcn. I Ti'ii Mann. ('>>i PliK'; UwU! Op zaterdagavond 2 juli wordt er een muziekavond gehouden in de Nederlands Hervormde Kerk in Dreischor voor de stichting Woord en Daad. Aan deze avond werken mee Fred Mann - panfluit, .jantine van Voorden - sopraan, Bram Bout - orgel, Cor Ploeg - piano en Johan Baaij - tenor. De avond begint om half acht. Ered Mann is een van de bekendste pantluittisten in ons land. Hij kreeg onder meer les van de wereldberoemde pantluittist George Zamfir. Tijdens deze avond zullen er van hem onder meer een zestal solostukken te beluisteren zijn. Jantine van Voorden is de laatste jaren bekend geworden door haar vele optredens als sopraan-zangeres voor Woord en Daad. In 1992 verscheen haar eerste solo-CD. Cor Ploeg is student aan het con.scrvatorium in Zwolle. Hij is te beluisteren in samenwerking met Jantine van Voorden en in combinatie met Bram Bout op het orgel. Samen met Jantine zingt Johan Baaij onder andere de prachtige duetten "Kom, kom zet uw harte" en "Het ruwhoutcn kruis". Vorig jaar is van deze vijf musici een gezamenlijke CD versche nen. De heer J. Dankers uit Waddinxvccn, hoofdbestuurslid van de stichting Woord en Daad, houdt een meditatie en appclwoord. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het project "Zeeland helpt Vadarevu-vissers". Een dorpsontwikkelingspro- ject in India, waarvoor de gezamenlijke comité's in Zeeland dit jaar diverse aktivitei- ten organiseren. De deuren zijn vanaf zeven uur open. De toegangsprijs bedraagt 5,- en 2,50 voor kinderen t.m. 12 jaar, tot een maximum van 12,30 per gezin. De Junior Van Dale is een verklarend woordenboek voor kinderen vanaf 8 jaar. Het geeft in eenvoudige bewoordingen de verklaring van 8.044 trefwoorden. De Junior Van Dale is bestemd voor gebruik op de basisschool (vanaf groep 4) en thuis. De Junior Van Dale is een coproduktie van De Ruiter en Van Dale Lexicografie. Twee "dochters' van uit- geefconcern Wolters Kluwcr hebben hun krachten gebundeld om een volwaardig woordenboek te maken dat aantrekkelijk en toegankelijk is voor kinderen. De Junior Van Dale is een receptief woordenboek. Dat wil zeggen dat de ver klaring van de trefwoorden centraal staat. Voorbeeldzinnen illustreren het gebruik van een woord in de context. Niveau en stijl van de verklaringen en voorbeeldzinnen sluiten aan bij het taal gebruik van kinderen in de leeftijd vanaf 8 jaar. Bij 461 moeilijke woorden zijn ter verduidelijking illustraties opgenomen. De Junior Van Dale is niet alleen een uil- stekend hulpmiddel om kinderen alfabe tisch te leren zoeken; het maakt ze ook vertrouwd met het fenomeen naslag werk. Behalve de betekenis van woorden kun nen kinderen in de Junior Van Dale spel ling en uitspraak van woorden opzoeken, evenals meervoud en lidwoord van zelf standige naamwoorden en werkwoords tijden. Kortom, de Junior Van Dale l^ "een boek waarin dingen verteld worden die je niet begrijpt', zoals een achtjarige het begrip "woordenboek' omschreef. Ot om bij de omschrijving te blijven die de Junior Van Dale zelf geeft: „In een woordenboek zoek je op wat woorden betekenen. Of hoe je ze moet vertalen in een andere taal. Dit boek is een woor denboek." De Junior Van Dale kan beschouwd wor den als voorloper van hel Van Dale Basiswoordenbock, dat bedoeld si voor kinderen vanaf 11 jaar. Marktonderzoek heeft uitgewezen dat er behoefte beslaat aan een woordenboek dat zich qua niveau en stijl richt op jongere kinderen in de leeftijdscategorie van 8 tot 10 jaar. De typografie van de Junior Van Dale is afgestemd op deze leeftijdsgroep. Deze is zo helder en eenvoudig mogelijk gehouden met grote letters en veel ruim te tussen de lemma's. Het gebruik van tekens en symbolen is vermeden. De rcdaktie van de Junior Van Dale heeft de trefwoorden uit de Basis Van Dale als uitgangspunt genomen. Hieruit werden op basis van inforniatiewaarde, opzoek- waardc en frequentie 8.044 trefwoorden geselekteerd. Tot deze selektie behoren alleen "beickeniswoordcn'. Voorzetsels, voornaamwoorden, voegwoorden en tel woorden zijn niet opgenomen. Omvang: .319 pagina's Inhoud: 8.044 trefwoorden, 461 illus traties Prijs: ."^0,- voor de integraal gebonden versie 37,.30 voor de gebonden versie De Stichting Schreeuw om Leven heeft onder het motto 'Geen rouw maar op bouw' een open brief geschreven aan het CDA. „Het CDA heeft absoluut geen tijd om in de rouw te zijn. Er is grote haast gebo den tot het nemen van initiatieven. De dramatische verkiezingsuitslag vraagt niet om het likken van de wonden maar is een oproep van hogerhand tot diep gaande bezinning en bekering nu het afmaken van het grote karwei meer inzet vraagt dan ooit te voren. De omvang van het verkiezingsverlies is dermate absurd dat rationele en emotionele redenen nooit een verklaring kunnen geven. Gezien de grote problemen waarmee ons land kampt, is er geen tijd daar lang mee bezig te zijn. Het pleit niet voor het CDA bijna 52 dagen na de val nog niet begon nen te zijn met de herbouw van de muur, zoals Nehemia de muur van Jeruzalem ooit onder grote tegenstand toch her bouwde", aldus voorzitter L. P. Doren bos van de Stichting Schreeuw om Leven in zijn brief aan het CDA. De Stichting Schreeuw om Leven ziet bijbelloos paars opstomen naar een ver dere uitholling van normen en van de bescherming van leven. „Angst, onvei ligheid en verloedering in de samenle ving zullen toenemen. Met dit zwaar weer op komst moeten met grote spoed alle hens aan dek. Er moet gesjouwd en gesjord en gebeden worden om het schip van slaat weer op koers te krijgen met de kruisvlag in top. Geen lijdzaam afwach ten, maar initiërend, constructief aan de slag", zo moedigt Schreeuw om Leven het CDA aan. De Stichting komt daartoe ook met een plan van aanpak, bestaande uit de vol gende vijf punten: 1. De universele bijbel.se uitgangspunten van het CDA met verve naar voren brengen. 2. De immateriële principes en de beschenning van het leven als priori teil stellen. .3. Vanuit ieders verantwoordelijkheid bijdragen tot werk en welzijn voor ieder. 4. Internationaal moreel en materieel bijdragen tot welzijn, vrede en gerechtigheid. 5. Oproepen tot verootmoediging en voorbede voor koningin en vaderiand en daar zelf mee beginnen. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen gevestigd op de Molendijk in Oude Tonge, was j.l. dinsdagmorgen heel erg druk met het laden van de \rachtauto. De nood in dit ziekenhuis van 730 bed den is zeer groot. Wij als stichting deden in april een beroep op u als inwoner van Goeree-Overflakkee om met gulle hand ie geven. De vele giften maakten ons zeer blij. Nadat wij met de artsen over legd hadden, konden wij gaan inkopen en het meest nodige aanschaffen. I-en grote hoeveelheid medisch materiaal werd gekocht, waaronder verbandmidde- len, spuiten en naalden, materiaal voor de operatiekamer en dergelijke. Ook kunnen wij al verpleegsters blij maken met uniformen. Hier is een heel groot gebrek aan. Met uw hulp is het voor ons als bestuur mogelijk met dit werk door te gaan. Twee leden uit het bestuur dragen de zorg dat alles op de ziekenhuisafdelingen verdeeld wordt, en hebben dan ook een zware reis voor de boeg. De bevolking van Chelm ziet al reikhal zend naar hun komst uit, wetende dat er ook veel kleding uitgedeeld zal worden. Wij danken dan ook de vele vrijwilligers die ons zo spontaan geholpen hebben en meteen klaar stonden. Zonder uw hulp zou het voor ons onmogelijk zijn om door te gaan. Dank, heel veel dank. Bestuur SFHP, (01874) 1824 Hel stuurslol (lees: stuur, dat als slot kan worden gebruikt) dat ingenieursbureau Material vorig jaar ont wierp, wacht op een fabrikant die het in produktic wil nemen. Het stuur wordt bij het stallen van de fiets 'dubbclgcvouwen'. De handvatulleindcn wor den sluitend met elkaar verbonden door een stevig slotblok. Mocht iemand er toch in sla gen het stuurslot te kra ken, dan is de fiets stuurloos en dus onbruikbaar. Het stuurslol kan met ieder type stuur, met o\' zonder handremmen, worden locgepast. Op hel slot is octrooi aan gevraagd. Voor infor matie: Material, (020) 6849317. Een jaar of vier geleden staat boer Bezitter op de dijk van Noordland bij Nieuwe-Tonge. De blik glijdt over het deel der aarde dat aan zijn rentmeesterschap is toever trouwd. Dan rust de oogopslag even op het talud van een grensbe- palend dijklichaam. En op een korte, golvende bocht daarin, trouw gevolgd door de parallel lopende sloot. Er komt een overlegging in de gedachtengang van de Beschouwer. Zou het niet beter zijn die kromming meer landinwaarts te verleggen? Toch ook veel handiger voor de landbouwmachi nes? Zo gezegd, zo gedaan. De schop erin en dan ontstaat Polderplas. Nou ja. Plasje. Het al aanwezige riet veert krach tig op door deze gebiedsuitbreiding en zendt nog meer wortelstokken uit. Graspollen komen erbij, en een stel waterkippen. Sinds die tijd gaan we ieder jaar wel een keer of vier langs om te vernemen naar de welstand van de Railenfamilie. Je zou denken dat er dan een soort band gaat groeien tussen mens en dier. Maar nee, zo vertrouwelijk wordt de verhouding niet ervaren. Ze duiken niet weg als we op de dijk aan hun erf verschijnen. Gaan ook niet op de vleugels. Maar nu eens een baantje trekken voor het oog van camera? Als wc dat ding uit de fietstas pakken, houden ze onze periodieke ont moeting voor gezien. Toch gaan w, heden andermaal naar de Plas. Mooi weer, misschien dat onze hoentjc... 7e zijn er niet. Grote witte vogels, op zwanen gelijkende ganzen hebben hun plekje ingenomen. Het stel zit knus bij elkaar tussen twee met riet begroeide pollen. Ze staan eigenlijk. Doen zo een middagdutje met de sneb onder de jas. We duiken snel weg naar de andere berm om ze niet te verstoren. Fiets wegzetten en fototoestel in gereedheid brengen. Alles buiten hun gezicht. Maar een oplettende tamboer in hun wezen klopt op de deur van het bewustzijn. Als wij dan in diep gebogen houding over de dijk komen aansluipen, rekken de dieren zich uit. Of ze dat behaaglijk doen? Ze zijn wel klaar wakker en verkennen de omgeving. Concluderen dan dat het ■"onraad" van achteren komt en gaan daarom vooruit het water in. Nu kunnen ook wij ons weer normaal bewegen en stappen in hun richting. Meen nu niet dat ze verschrikt en boos wegsprinten. Helemaal niet. Op hun elf- endertigst dobberen ze wat rond. Het is net of ze willen zeggen: komt er nog wat van met die camera? Als ze hebben geposeerd varen ze weg langs de rand van de Plas.Ook voor ons het sein om ic vertrekken. Maar voor de bocht kijken we toch nog even om. En jawel hoor, ze klauteren weer al op de kluiten tus.sen de pollen, de nieuwe bewoners of bezoekers van Polderplas. J. v. P. ONTWERP ADVIES AANLEG ONDERHOUD Tel. (01876) 94 20. Herkingen n_/ twnarctyitektuuT hoveniersbedrijf b v HERKINGEN Bovenstaande postduiven vereniging nam op 18 juni 1994 deel aan een wed- vlucht vanuit Chateauroux. Afstand 571 km. In concours waren 92 duiven die om 6.30 uur met zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.26.04 uur en haalde een snelheid van 1372.90 m.p.m. De gedetaillecfde uitslag luidt: M. Huizer 1, 9, 12, 22: Ph. Logmans 2, 3, 6: Comb. Volaart-Wiskic 4, 7, 8, 10, 18, 21: J. den Boer 5, 13, \5: H. Kievit 11,19, 23; B. v.d. Ochtend 14: D. Kievit 16; C. Logmans 17; A. M. Volaart 20. HERKINGEN Bovenstaande postduiven vereniging nam op 18 juni 1994 deel aan een wed- vlucht vanuit Chantilly. Afstand 302 km. In concours waren 104 duiven die om 7.00 uur met zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.20.42 uur en haalde een snelheid van 1505.36 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: Ph. Logmans 1, 3, 4, 9, 10, 11, 15, 22, 23: J. den'Boer 2, 6, 24. 26: Comb. Volaart-Wiskie 5, 7, 18, 19, 20; M. Huizer 8, 12, 16; J. Kievit 13; A. het Jonk 14; H. Kievit 17, 25; C. Logmans 21. Op zaterdag 18 juni werd door de leden van P.V. 'De Combinatie' deel genomen aan zowel een midfondvlucht vanuit Roye (ca. 250 km) als aan een rondvlucht vanuit Chateauroux (ca. 580 km). De midfondduiven werden om 8.15 uur in Ro>e gekxst met zuidwesten wind. In concours 265 duiven. Om 10.58.38 viel de winnende duif op het hok van Cor Dubbeld. C. Dubbeld 1, 6, 10, 18, 19, 24, 29, 37, 52, 53, 57, 62; C. van 't Veer 2, 17, 20, 50; mevr. Dubbeld 3, 7, 14, 22, 23, 33, 40, 46, 49, 51, 54, 61, 65, 66; D. Meli.s- sant 4; M. de Blok 5, 27, 45, 63- P J. v.d. Slik 8, 47; H. Vis.ser 9, 13, 21, 30, 34, 39, 43; I. Koe.se zn. IM, 12, 26, 28, 35, 38, 55; A. Verwcrs 15, 32, 41; Comb. Vroegindewey 16, 25. 36; W. de Vos 31; J. C. Horscling 42; C. Klcyn 44; A. Sarclse 48; C. v.d. Weide 56, 58, 59, 64; W. I. Peeman 60. De fondduivcn werden om 6.30 uur te Chateauroux gelost met een zuidwesten wind. In concours 245 duiven. Winnaars werden Iz. Koe.se en zn. die na hun over winning op St. Vincent nu ook Chateau roux op hun naam schreven. Zij klokten hun winnende duif om 13.22.34 uur. I. Koese zn. 1, 3, 5, 7, 8, 11, 20, 24, 28. 29; C. Dubbeld 2, 9, 10, 13, 16, 22, 38, 41, 54, 55, 59, 61; W. l. Pccman 4; C. van 't Veer 6, 48, 50; M. de Blok 21 21 25, 27, 45, 51, 53; J. C. Horscling 14; A. Verwcrs 15, 36; Gebr. v.d. Sluys 17; mevr. Dubbeld 18, 33, 35, 39; Gebr. Verburg 19, 46; C. v.d. Weide 23, 34, 42; Comb. Vroegindewey 26, 30, 43, 47. 49, 52; C. Polder 31, 60; P. J. v.d. Slik 32, 40; P. v.d. Linde 37, 56; Andre v.d. Linde 44; W. de Vos 57; A. Sarelse 58.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 10