EIÜVÜDEn-rilEüWS Raad Middelharnis hield zich met vele zaleen bezig Blij met koper voor woningen Oost Voorgors Herman en Henk-Jan Drost en de gouden trompetten, panfluit en orgel Avondfietsvierdaagse KIJK NOU EENS! Grote manifestatie op Diekhuusplein KJ Tijdens vakantie Jeugdwerk aktief Tuinenwedstrijd Goedereede VERVOLGVERHAAL De klokken van Guardia 2e Blad DINSDAG 7 JUNI 1994 No. 6306 Zeven rode rozen hebben donderdagavond Middelharnis' raadstafei gesierd. Fier overend gebleven in 't verbaal gerucht waarmee ze van 7 tot 10 omgeven zijn geweest, want de raad nam er de tijd voor. Het nieuwe PvdA fraktielid dhr. Hooyman vierde zo'n 40e verjaardag, niet zomaar thuis, maar zoals 't een raadslid betaamt 'aan de raadstafei, het belang van de gemeente dienend, hoe kun je beter', waardeerde de voorz. burg. mevr. Sleurink. De jarige heeft niet de hele avond roem geoogst, zeker niet toen hij zei de aanleg van een gemeentelijk opslagterreintje in Nieuwe Tonge a 23.500 - wel een 'aar dig plannetje' te vinden. „Ja natuurlijk, 't mag ook wel aardig zijn voor die prijs", vond iemand als dhr. L. Vroegindewey (VVD) en met hem vroegen meerderen zich af of zo'n terreintje ('t wordt trou wens 800 m^) wel nodig is voor Nieuwe Tonge, temeer omdat enkele jaren gele den het vlakbij gelegen oude opslagter rein aan dhr. Jacobs voor één gulden de massa was verkocht, 't Heette toen dat er geen opslag meer nodig zou zijn, nu dat weer wél wordt voorgestaan voelde dhr. Rijvers zich eigenlijk misleid. Dhr. v.d. Kamp (lijst Hoogzand) deed daar niet voor onder. Hij had op de nieu we lokatie een kijkje genomen en 't had hem warempel een scheur in z'n broek gekost. Met de aanleg van een klein ter reintje zou dhr. v.d. Kamp misschien vrede hebben maar een lap van 800 m' vindt hij nogal overdreven. De nieuwe wethouder Slootweg echter wil 'efficiënt en effektief' gewerkt zien, ook door de twee gemeentewerkers die Nieuwe Tonge telt en het materiaal dat ze nodig hebben moet vlakbij de hand zijn. ,,Ze moeten niet voor elk stukje materiaal naar Middelharnis hoeven". De raad was destijds heel blij voor het oude terrein een koper te hebben die zich ook heeft verplicht de oude zuiveringsin stallatie te slopen (a 35 a 50.000,-) waarbij er wellicht ook sprake is van de aanwezigheid van vervuild slib. Een nieuw terrein is nodig voor de opslag van materiaal en van sloophout en zout bijvoorbeeld. Het terrein zal met schoon puin worden verhard. Het wordt geruild in het kader van de ruilverkaveling. Er komen daar ook wat paardenweidjes en een nieuw onderkomen voor de dui- vensportvereniging die gezamenlijk de kosten van de ontsluiting zullen dragen. Het gemeente-terrein zal van een hek werk en beplanting worden voorzien. Het voorstel haalde het met 10-7. Tegen stemmers: de frakties van VVD en VDB en lijst Hoogzand. Woningverkoop Ook een agendapunt waarover het nodi ge te doen was voor de voorgestelde ver koop van 5 woningen in gemeentelijk bezit aan het Oost Voorgors. Minnaard Vastgoed Goeree-Overflakkee b.v. heeft voor de woninkjes - waarvan de bewo ners geen interesse tot aankoop hebben - 175.000,- geboden en dat leek het College een redelijk bod. Uitgezet zal dat bedrag jaarlijks zo'n tienduizend gulden aan rente opbrengen terwijl het rendement van de woningen 4 a 5 duizend gulden per jaar bedraagt mét nog het risico dat te enigertijd flink in onderhoud moet worden geïnvesteerd. De heer v.d. Ketterij (SGP/RPF) ging er mee akkoord in de wetenschap dat de rechten van de huurders gewaarborgd zijn; maar dhr. v.d. Kamp (lijst Hoog zand) vond de prijs voor 'een redelijk tot goed onderhouden woning' met tuin op het zuiden a 35.000,- zeker niet royaal, liever zou hij de woning openbaar verko pen op die momenten dat ze beschikbaar komen. ,,Heel voorzichtig gezegd is er hier en daar wat achterstallig .onderhoud", erken de weth. mevr. van Eek en ze verklaarde zich 'gelukkig' met het bod. De gemeen te wil trouwens van de woningen af omdat ze verplicht zou kunnen worden een woningbedrijf op te zetten. Alleen de fraktie Hoogzand (3) verklaarde zich tegen. College van Bijstand exit Niet omdat het 'College voor de verle ning van bijstand' (bestaand uit leden van de raad e.a.) onvoldoende zou heb ben gefunktioneerd, integendeel zelfs, maar omdat het College van B en W fre- kwenter vergadert en aanvragen derhalve snelelr zal kunnen behandelen (zoals de Alg. wet bestuursrecht dat vraagt) werd voorgesteld het College voor verlening van bijstand op te heffen en het voorts het College van B en W in handen te geven. Al vorige raadsvergadering werd daarover gesproken maar het voorstel werd toen teruggenomen. Het was vooral dhr. W. Villerius geweest die zich fel tegen het voorstel kantte en zo deed hij ook nu, al was z'n bezwaar wat milder getoonzet, zo vond althans weth. Tiggelman die dhr. Villerius van repliek moest dienen. Om meerderlei redenen wilde dhr. Vil lerius het College van Bijstand graag ge handhaafd zien, ,,niet om mezelf, niet om het plezier waarmee ik dat werk veertig jaar lang heb gedaan, niet om de poen of het prestige („dat begeer ik gan- selijk niet"), maar om de meerwaarde die een College van Bijstand heeft", ver klaarde dhr. Villerius. Hij vond vooral de plaatselijke bekendheid van het bij standscollege belangrijk in het zoveel mogelijk voorkomen van fraude. Een College van B en W zou gemakkelijk te intern gericht (op o.a. de Soc. dienst) kunnen zijn, leek het dhr. Villerius. Het liefst zag hij het bijstandscollege dan ook gehandhaafd in het belang van de zaak en het sociaal maatschappelijk belang. Die handhaving werd ook door mevr. v.d. Nieuwendijk (lijst Hoogzand) voor gestaan, maar daar zou het bij blijven. De overigen zagen wel in dat het College van B en W slagvaardiger zal kunnen handelen, een snelheid die niet zal gaan ten koste van de zorgvuldigheid, zo ver zekerde weth. Tiggelman. Dhr. Villerius had de neuzen geteld en wist dat z'n pleit onverhoord bleef: „Ik wens het College wijsheid en sterkte" besloot hij. Samen met de 3 leden van de fraktie Hoogzand verklaarde hij zich niettemin tegen. Scheiding bouwafval Het zou hebben gekund en een enkel raadslid stond het ook wel voor, maar College en raad vinden dat een al te stringente scheiding van bouwafval op de bouwplaats vooralsnog niet hoeft te worden verordend. Een redelijke schei ding wordt aan ieders verantwoording overgelaten en de praktijk leert dat dat ook veelal gebeurt omdat voor de stort van ongesorteerd bouwafval op de stort plaats het meest moet worden betaald. Wél werd thans het apart houden van chemisch afval verordend. Dhr. v.d. Kamp vond dat wel voldoende. Het leek hem ongewenst op bouwplaat sen van enige betekenis 6 a 7 containers voor verschillende soorten afval te heb ben moeten staan, 't zou trouwens ook steeds door de gemeente gecontroleerd moeten worden. „Uitvoerbaar en werkbaar" moet het blij ven vond ook weth. Slootweg. Op Goeree-Overflakkee zijn beide mogelijk door de aanwezigheid van een pertekt geregelde stortplaats. MIDDELHARNIS Een fietsfeest voor jong en oud over een afstand die voor iedereen te fietsen is. Geen wedstrijd en geen competitie, maar echt fietsplezier voor iedereen die van fietsen houdt. Voor hen die willen genie ten van de mooie natuur op Overflakkee, die houden van fietsen over rustige dij ken en polderwegen. Meedoen met de avondfietsvierdaagse is genieten van de vrijheid, van de natuur en van de vriend schap en onderlinge saamhorigheid. Fietsen is voor iedereen, jong en oud. De 6e avondfietsvierdaagse van Middel harnis heeft afstanden van ca. 25 en 40 km per avond en wordt gehouden op 5, 6, 7 en 8 juli a.s. Houdt u deze dagen vast vrij! Fietsen op de diek(en) van Overflakkee is voor jong en oud een sportief idee! GOEDEREEDE ^^,/Vs^ Voor de kinderen in Goedereede komt de nieuwe Vakantie Spelweek al weer in zicht. Rondom het thema 'Kijk nou eens!' worden weer veel kinderen ver wacht in 'De Ark' bij de kerk. Het beloven drie gezellige dagen te wor den. Natuurlijk zal er weer veel gezon gen en ook geluisterd worden naar een verhaal. Verder staat er knutselwerk op het programma, maar deze keer eens niet kleuren en plakken. Er worden nog veel meer leuke dingen verwacht, maar die wil de leiding nog niet verklappen. De data zijn 9, 10 en 11 augustus. Dinsdag alleen 's morgens van 9.30 tot 12.00 uur; woensdag een hele dag van 9.30 tot 16.00 uur, er zal dan ook worden gegeten. Op donderdag is er naast het ochtendprogramma ook een slotavond van 19.00 tot 21.00 uur. Dan zijn de ouders en verdere belangstellenden wel kom. Iedereen die na de vakantie naar groep 3 gaat tot en met de kinderen die naar groep zeven gaan zijn hartelijk wel kom. Inlichtingen(01879) 3382. Het Diekhuusplein te Middelharnis wordt op zaterdag 11 juni omgeto verd tot een heel bijzondere markt. Een markt waar leuke dingen te koop zijn, maar vooral een markt met veel informatie over ontwikke lingshulp, mensenrechten en milieu. De Amnesty International groep van Goeree-Overflakkee sluit op deze dag haar maandenlange aktie over Politieke Moorden en Verdwijningen af. De groep heeft zich speciaal ingezet voor de straat kinderen in Brazilië, waarvan er velen vermoord worden en verdwenen zijn. De overheid doet veel te weinig om deze kinderen te beschermen. Daar Amnesty International niet de enige organisatie is die zich het lot van o.a. straatkinderen aantrekt, heeft de groep gemeend de manifestatie breed op te zet ten en ook andere organisaties hiervoor uit te nodigen om eens te laten zien, waarvoor zij zich inzetten. Er zullen stands zijn van o.a.: De Wereldwinkel Zierikzee; zij staan voor een eerlijke handel. Naast de bekende Max Havelaar koffie verko pen zij tal van levensmiddelen, sie raden, kunstnijverheid en kleding. Unicef Middelharnis; de organisatie van de V.N., die zich speciaal op het kind richt en ijvert voor betere voe ding, scholing en medische hulp. Vluchtelingenwerk Middelharnis: zij biedt de vluchtelingen op vele gebie den de helpende hand, opdat zij zich weer 'thuis' gaan voelen en onze gastvrijheid daadwerkelijk ondervin den. Het Rode Kruis, Middelharnis; waar mensen in nood zijn, zoals in oor logsgeweld, natuurrampen enz. daar vind je altijd het Rode Kruis. Hulpgoederen Polen, Oude Tonge; die al jarenlang vele mensen in Polen ont zettend blij gemaakt hebben met de steun vanuit Goeree-Overtlakkee. Greenpeace; de waakhond over ons milieu. Amnesty International Goeree-Overflak kee; die wereldwijd schendingen van mensenrerechten bestrijdt. De gehele dag door zullen er een aantal bijzondere aktiviteiten plaats vinden. Het programma ziet er als volgt uit: 10.30 uur: opening 10.35 tot 12.00 uur: een 8-persoons ster ke band speelt Braziliaanse muziek 13.30 tot 14.00 uur: optreden van een toneelgroep 14.00 tot 15.00 uur: nogmaals live muziek van de band 15.00 tot 15.30 uur: een tweede voorstel len van de toneelgroep 15.45 tot 16.00 uur: burgemeester mevr. J. G. Sleurink-Rabbinge sluit de manifestatie af. Alle organisaties hopen op heel veel belangstelling. Op D.V. zaterdag 25 juni wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk een concert georganiseerd m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost trompet ten, Cor V. d. Velde panfluit en Jaap Hollaar orgel. Herman Drost (1947), in het dagelijks leven rechercheur bij de politie, kreeg op 9- jarige leeftijd zijn eerste trompetlessen. Later volgde hij diverse studies die hij cum laude afsloot. Henk-Jan (1971) volgde de trompet-opleiding aan het conservatorium. Sinds 1988 treedt het trompetduo Herman en Henk-Jan op. In korte tijd kregen zij een landelijke bekendheid. Ze verlenen medewerking aan koor- en andere concerten, wer ken regelmatig mee aan CD-opnames en maakten succesvolle tournees door Canada. Voor deze avond hebben zij een speciaal programma samengesteld met o.a. bewer kingen van psalmen, gezangen en bekende klassieke melodieën. Een en ander zal worden afgewisseld door panfluitsolo's, orgelimprovisaties en samenzang. De panfluit wordt bespeeld door Cor v. d. Velde. Het 21 pijpen tellende instrument is op deze avond in al zijn facetten te beluisteren. Organist is Jaap Hollaar. De organisatoren nodigen u van harte uit om deze avond te bezoeken. Aanvang 20.00 uur. Toegang volwassenen 5,-; t/m 12 jaar 2,50. OOLTGENSPLAAT De vakantietijd nadert weer. Nog enkele weken en de zomervakantie begint. U en jij hebben vast al plannen gemaakt om deze vakantie door te brengen. Misschien wel naar het buitenland of op een mooi plekje in Nederland of wellicht blijft u wel thuis. Nu, wij hebben ook vakantieplannen gemaakt! VAKANTIEBI.TBELKLUB Wie zijn wij eigenlijk? 'Wij' zijn een commissie vanuit het Her vormd Jeugdwerk in Ooltgensplaat die deze zomer een vakantiebijbelclub wil gaan organiseren namens de Nederlands Hervormde Kerk te Ooltgensplaat VAKANTIEBI.TBELCLUB. VOOR JOU! De vakantiebijbelclub is in de eerste plaats bedoeld voor de kinderen. Voor alle kinderen van vier tot 12 jaar. We houden elke morgen een speciale kinderclub waar we samen bidden, zin gen en vertellen over de verhalen uit de bijbel. Het thema van de dagen zal zijn: 'De Grote Visser'. Ook maken we dan een leuke verwerking. Elke middag zijn er heel leuke spelletjes, speurtochten en nog veel meer andere dingen te doeri. MAAR OOK VOOR...! 's Avonds houden we een programma speciaal voor de ouderen of voor de oudere jeugd. We vinden het belangrijk dat ook de ouderen en de oudere jeugd in hun vakantie bezig zijn met het Woord van God. Voor de tuinwedstrijd in Goedereede, waarmee de 'Tuinen van Goeree'-bokaal gewonnen kan worden, is aanmelding mogelijk tot en met 15 juni, bij de VVV, Bosweg 2, tel. 1789. De VVV werkt bij de organisatie van deze wedstrijd samen met de KMTP, de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. WANNEER LS DE VAKANTIEBITBELCLUB?? De vakantiebijbelclub is in de laatste week van de zomervakantie van 10-12 augustus. We zullen dan op een lokatie met een tent staan waar we ons program ma houden. Het programma krijgt u over enkele weken van ons bij de Zaaier en zal ook op de scholen uitgedeeld wor den. GEZOCHT...!! We zoeken enthousiaste vrijwilligers die bereid zijn om een ochtend of een mid dag te komen helpen. Iedereen vanaf 15 jaar roepen wij hierbij op om ons te hel pen met de kinderclub, met spelletjes, met het opzetten van de tent, met panne- koeken bakken en nog veel meer. Vele handen maken licht werk. Als u wilt helpen, en we zouden dat echt heel fijn vinden, dan kunt u zich aanmel den bij: Sjaak Kreeft, Julianastraat 28, Ooltgensplaat, tel. (01873) 2216. GEVRAAGF) Als laatste, maar tevens als belangrijkste, willen we u vragen of u voorbede wil doen voor de vakantiebijbelclub. Het doel van dit alles is toch om God groot te maken en Zijn Woord te vertellen aan jong en oud, aan iedereen. Dat kan niet zonder gebed. A.G.Eggebeen -22- Hij moet sterven, omdat hij zóveel bloed heeft vergoten. Moordenaars mogen niet blijven leven. De eerstvolgende proces sie moet het gebeuren". De Waldenzen zwijgen. De woorden van de vreemde kluizenaar hebben grote in druk gemaakt. Maar toch zijn ze het niet met hem eens. Voor een eerlijke strijd deinzen ze niet terug, maar moordenaars zijn ze niet. „Wanneer wordt die processie gehouden?" vraagt Pietro. „Waarschijnlijk morgen en dan zal er op de Piazza Novana een ketter worden verbrand. Ik zal zorgen, dat jullie het kunnen zien. Wacht hier de dingen af, die komen zullen". Terwijl hij dit zegt, verdwijnt Benedetto. Nog even praten de Waldenzen met elkaar en een van hen bidt, of de Heere hen zou willen bewaren voor rampen en onheilen. Dan proberen ze wat te slapen op de harde grond van de catacomben. Alleen Pietro waakt. Hij vertrouwt de kluizenaar niet helemaal. Maar na een paar uur doet de vermoeidheid zich ook bij Pietro gelden en valt hij in een diepe slaap. HOOFDSTUK 9 De volgende morgen staat Benedetto de kluizenaar al vroeg bij de Waldenzen. Opnieuw voorziet hij de arme vluchtelingen van voedsel. „De processie en het verbranden van de ketter gaat vandag door. Alleen is de brandstapel niet op de Piazza Novana opgericht, maar voor de Engelen burg bij de grote Tiberbrug. De paus zal er zelf bij tegenwoordig zijn en mijn dolk zal zijn werk doen. Vandag kan men gemakkelijk in Rome komen, want iedereen wil dit schouwspel zien". De kluize naar lacht grimmig. Maar niemand van de Waldenzen antwoordt hem. Zij zijn vervuld met hun eigen gedachten. Vooral Christina vraagt zich af, wie er zal worden ver brandt. Zij heeft er een vaag vermoeden van. Stil bidt het meisje of de Heere de martelaar Zijn gena de wil schenken, om te lijden en te sterven voor de Naam des Heeren. Zij bidt of hij standvastig zou mogen zijn tot het einde toe. Als de Waldenzen klaar zijn met eten, veriaten ze hun schuilplaats en brengt Benedetto hen in Rome. Niemand heeft erg in de groep Waldenzen. Door de grote drukte let niemand op hen. De kluizenaar laat hen bij de Engelenburg achter. Daarna holt hij naar het Vaticaan om zijn slag te slaan, zodra de paus zijn verblijf verlaat. Stil wacht hij. Nog even, en dan. Daar beginnen alle klokken van de stad te lui den... Nu gaat het gebeuren! Benedetto grijpt zijn dolk. Even later verlaat de processie het Vaticaan. Daar nadert de paus de plaats waar Benedetto staat. De kluizenaar wordt doodsbleek. Met grote ogen staart hij naar de schitterende stoet. Hij staat daar als aan de grond genageld. Dan is de paus voorbij. Benedetto heeft niets gedaan. Nauwelijks is hij echter van de overweldigende indruk bekomen, of hij dringt zich door de menig te heen naar de Tiberbrug. De paus en de kardina len zitten reeds op de tribune voor de brandstapel. Het gelukt Benedetto weer bij de Waldenzen te komen. Zij staan aan het eind van de brug, niet ver van de leuning. „Let nu op, als de brandstapel begint te branden", fluistert Benedetto. Pietro antwoordt niet, maar zegt zacht tot Christina: „zou het niet beter zijn om in stilte de stad te verlaten? Niemand heeft er erg in". Volgens mij kunnen we dat beter vanavond doen", meent Christina, „bovendien weet je, wat ik in Rome zoek". Pietro knikt. ,,Als dat maar goed afloopt", zegt hij meer tot zichzelf dan tot Christina. Er komt nu beweging onder de menigte. „Daar komt de ketter!" roepen een paar omstan ders. Een man van nog geen dertig jaar wordt gebonden op de brandstapel geplaatst, zodat iedereen hem kan zien. Met grote ogen van ontzetting kijkt Christina naar de man op de brandstapel. Deze kijkt weemoedig naar de nog steeds groeiende menigte. Dan kijkt hij naar de paus, die lachend iets tegen een hoge geestelijke zegt. Het geroeze moes verstomt. En in de stilte die valt klinkt de stem van de martelaar: „Ik sterf als een lijder van de Heere Jezus Christus en van de zuivere leer. In Hem is alleen de zalig heid en niet door de werken. Allen die de paus voor een stedehouder van Christus houden, dwa len. Hij is de grootste vijand van de leer van Christus!" „Steek de brandstapel aan", fluistert de inquisiteur tot de beul. Uit de nog steeds sprakeloze menigte klinkt een kreet...! Het is Christina. Met door tranen verstikte stem roept zij: ,,Luigi Pasquali! Het is onze leraar!" Een van de handlangers van de inquisitie, die de in Callabriëse tongval gesproken woorden hoort, kijkt in de richting vanwaar het geluid kwam. Het is Andrea Pazzo. Hij heeft zijn verraderswerk voortgezet en is in de loop van de tijd een gewaar deerde medewerker geworden van de Groot-Inqui siteur. Door zijn toedoen hebben de Waldenzen in Guardia en San-Sifto veel geleden. Hij is er ook de oorzaak van, dat de gevluchte Waldenzen de strijd op het plateau hebben verloren en dat dominee Pasquali reeds zo lang gevangen zit. Na lang aan dringen van de inquisiteurs heeft de Marchese van Spinello de gevangene aan hen uitgeleverd. Daar na is de predikant van de Waldenzen naar Rome overgebracht om daar tot de doodstraf te worden veroordeeld. Kapitein Baldi met enkele soldaten hebben Pasquali naar Rome gebracht en Andrea Pazzo is met de groep meegegaan om getuige te zijn van de dood van de ketter. Een vreselijke haat maakt zich van Andrea mees ter. Nu komt de afrekening. Nooit zal hij het Pietro vergeven, dat zijn hond hem toen bij die processie zó heeft toegetakeld. Het heeft heel wat moeite gekost om te bewijzen dat hij geen ketter is. De pastoor van Fascaldo moest er zelfs nog aan te pas komen. Deze heeft plechtig verklaard, dat Andrea geen ketter is, maar een trouwe zoon van de heili ge moederkerk, die zich verdienstelijk maakt met het opsporen van ketters. Daarna werd hij vrijgela ten, maar het duurde een hele tijd, voordat zijn wonden waren genezen. De hond had hem zó toe getakeld, dat men er altijd de lidtekens van kon blijven zien. „Mijn spionnen hebben mij dus niet bedrogen", mompelt hij, „zij is hier en niet ver van haar ook Pietro. Ha, Pietro, nu komt de afrekening voor de ketterhond!" Hij fluistert zijn buurman enkele woorden toe. Deze gaat opzij en enkele ogenblikken later legt Andrea zijn hand op Christina's schouder. „Je hebt je verraden, Christina, nu ben je in mijn macht. (wordt vervolgd) ^^^.l^l^]^^.^.^.l^^.4■**^■**'^■'^^■'^^■^■^■^■^■^■^■^■^■^■^■*'^^■*^■'^^■^.^J^^■^■^■l^^.l^^■^J^^■l^^■^■^■^■^■4■*^^'^'^^■^■^■ ■w

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 5