Fysiek geweld met raamhaak als wapen Mobil Collegevorming in Middelhamis Gram verwijt over de coalitie-vorming ircftciinK '31 karels I flontiSemavi Rally Formula Garage Knöps B.V. Politie geeft en verlengt voortaan jachtaktes en verloven lil ....MmimifGA£& KIEVIT WARMTE Betaald parkeren Grevelingendam vanaf 30 april Zitting Politierechter in Sommelsdijk: G. Slootweg opvolger van J. H. Koppelaar In raad Oostflakkee: AI4T0B£P1^I^ 66e Jaargang VRIJDAG 15 APRIL 1994 No. 6292 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Voorwaarden te over om 't leven in oud-Sommelsdijk nog vriendelijk te toen zijn, maar toch stond woensdagmorgen een bewoner, in z'n eigen Sommelsdijk nog wel, voor de Politierechter. Opzettelijk had 'ie z'n (mede-Sommelsdijkse) buurman mishandeld, zo werd hem ten laste gelegd, een manier van handelen die in de ogen van politierechter Mr Schoonaard en officier van Justitie Mr Hendriks totaal geen pas gaf... Vader en zoon samen hadden de buur man, kwetsbaar hartpatiënt, aangepakt, maar de buurman had 't eerst een tik uit gedeeld, verklaarde verdachte sr. 't Kwam allemaal, zei hij, doordat de buur man vanaf een plat dak, via het afvoerka naal, de hem te luidruchtige afzuiger in verdachtes keuken het zwijgen had op willen leggen. Een raamhaak zou hij daarbij hebben gebruikt, dezelfde die hij tegen verd. ophief toen die, na thuis komst en ziend wat was aangericht, zich aan 's buurmans voordeur meldde om 'redelijk met hem te praten', maar zover was 't niet gekomen. „Een klap in m'n gezicht kreeg ik', liet verd. sr. horen, terwijl de buurman er in 't proces-verbaal over klaagde 'van de zoon enkele krachtige stompen' te heb ben gehad. Twee getuigen hadden het publiek hand gemeen gezien en 't was aan hun verkla ring dat Officier en President groter waarde hechtten dan aan hetgeen waar mee verd. zich ontlastte. Er bleek uit dat verd. 't eerst was gaan slaan blii ven slaan toen de buurman gebukt tegen 't hekje stond, maar verd. verklaarde anders: „de buurman gaf me een stomp in 't gezicht en vervolgens was 'ie net als een lokomotief steeds blijven komen en door blijven gaan. 'k Heb er dan ook niks van gemerkt dat 'ie het aan z'n hart heeft', verklaarde verd. Verd. had van 't een en ander aangifte willen doen maar de buurman was hem vóór geweest en zo kwam het, dacht ver dachte, dat hij als verdachte werd aange merkt. Via z'n raadsman beriep verd. zich op noodweer; immers zwaaiend met de raamhaak zou buurman vader en zoon hebben belaagd en raadsman sprak z'n ernstige twijfels uit over de getuigenver klaringen. Buurmans advokaat diende daarentegen een civiele vordering in wegens geleden materiële en immateriële schade, resp. 1500,- en 845,50. Nadat de Officier tegen elk betaling van 1000,- en 800,- had geëist, deed de Politierechter een milder uitspraak. 1200,- totaal aan buurman te vergoe den. Dat buurman 't eerst zou hebben geslagen of dat hij de installatie had ver nield werd niet bewezen geacht. Verdachte had het konflikt met z'n buur man afgewerkt 'in eigen beheer' en dat werd hem kwalijk genomen, daar zit de fout. „Jammer', vond mr Schoonaard, dat buren geen kans zien netjes met elkaar te leven. In de bank in Ooltgensplaat had een bezoeker amok gemaakt, een vernieling gepleegd en gedreigd 'het hele zootje op te blazen' als de politie gewaarschuwd zou worden. „Het personeel heeft het aardig benauwd gehad", gramde de Officier en hij eiste een maand gevangenisstraf. De President liet het aflopen met een geldboete van 800,-sub 16 dagen. Steeds vaker is het niet Justitie -, maar de aan het CBR verbonden psychiater die een zg. artikel 18 procedure iemand middels een ongeschiktheidsverklaring z'n rijbewijs ontneemt. 'Geestelijke afhankelijkheid' van alkohol is daartoe een van de motieven. In de rechterlijke macht groeien daar bedenkingen tegen, zo ook bij mr. Hendriks. „Geen goede zaak', vond hij, al vermoedde hij het waarom van die door de minister van verkeer geïnitieerde ingreep; er worden wellicht te lichte straffen opgelegd. Ook de Politierechter had z'n reserves, al begreep hij dat het systeem generaal pre ventief kan werken. Geen kwade zaak zou hij het vinden als er een systeem ont staat dat laat weten datje bij alkoholmis- bruik het rijbewijs kwijtraakt, „maar als het steeds vaker wordt toegepast, wordt het strafrerhf 'pmelijk overbodig", vond ook hij. Zowel de Officier als de Politierechter vonden de misdaad van verdachte in wiens adem 260 microgram was vastge steld een geval van smokkel, 't was te hoog maar de verd. is (mede i.v.m. eer dere aanhoudingen) stevig aangepakt nu hem z'n rijbewijs is ontnomen. Daarom kwam hij er nu af met een voorwaardelij ke geldboete van 1000,-, Veel kwalijker liep het af voor de man die met 2,19 milligram in de sloot was geraakt. Officier en Politierechter ver baasden zich niet over dat laatste want de man had stevig gedronken. Eigenlijk zou hem z'n rijbewijs 9 maan den moeten worden ontzegd maar dat kost de man z'n baan. De Officier eiste een geldboete van 2500,- en 9 maan den ontzegging voorwaardelijk. De Politierechter vonniste tot 2000,-, 9 maanden voorwaardelijke ontzegging met als bijzondere voorwaarde dat verd. een alkoholverkeerskursus volgt. Vervolg aan de binnenzijde AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER COMBI Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 In een vergadering waarin nauwe lijks een wanklank en maar een enkel scherp woord werd beluis terd, koos de nieuwe raad van Middelhamis dinsdagavond zijn nieuwe dagelijks bestuur. Voor degene die in de afgelopen weken de berichten wat had bijgehouden, was het allemaal voorspelbaar. De oude coalitie van SGP/RPF, PvdA en CDA bleef zitten, ondanks de verliezen van juist deze frakties en de winst van de andere. Natuurlijk moest daarover het één en ander worden gezegd. Al met al - voor wie het nog niet wist - na de stemverklaringen vormden zich de contouren van het nieuwe college. De heren Slootweg (SGP/RPF) en Tiggel- man (PvdA) en mevrouw Van Eck- Knape (CDA) zouden de stemmen op zich gaan vergaderen. Hetgeen ook ras gebeurde. Toch was er nog een enkele verrassing. Zo behaalde mevrouw Van Eek maar een nipte meerderheid (9 van de 17 stemmen). De enige konklusie is dat één van de SGP-ers haar zijn stem niet toevertrouwde. Het college telt één nieuw gezicht: dat van de heer G. Sloot weg die de plaats van zijn alom gewaar deerde voorganger, de heer J. H. Kop pelaar, inneemt. Voordat het allemaal zover was had de burgemeester, mevrouw Sleurink, de leden het gewicht van het raadslidmaat schap op het hart gedrukt. „De komende vier jaar bent u van cruciaal belang bij de besluitvorming in de gemeente Middel- harnis, ieder vanuit eigen achtergrond en overtuiging. De gemeenteraad is immers het hoogste bestuursorgaan in de ge meente". Zij wees erop dat van de raad in de komende periode heel wat ge vraagd zal worden. Zeer binnenkort moet er een fundamentele discussie starten Vanaf 1 april worden verloven en jacht aktes afgegeven en verlengd door de politie en niet meer door de gemeenten. Dit is een gevolg van de reorganisatie van de Nederlandse politie. In verband met deze reorganisatie zijn een aantal bevoegdheden die voorheen bij de gemeenten lagen overgedragen aan de politie. Dit betreft onder andere de aanvragen en het verlengen van wapen- verloven en jachtaktes. In het distrikt De Eilanden (dit distrikt omvat de eilanden Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten) moeten de aanvragen en verlengingen voortaan gedaan worden bij de politie in de gemeente waar de aanvrager woonachtig is. Ook de afgifte van deze verloven en jachtaktes wordt verzorgd door de politie in deze gemeen ten. Voor meer informatie kunt u op kantoor uren kontakt opnemen met het bureau Bijzondere Wetten dat gevestigd is in het politiebureau te Brielle, Langestraat 31, tel. (01810) 12444. over de taken die de gemeente in de toe komst nog kan behartigen. Tengevolge van de teruglopende financiën zal het moeilijk worden alle wensen te vervul len. Er moeten keuzen worden gemaakt. En dat zal niet makkelijk zijn! Wethouders Toen de installatie een feit was, kwam de wethoudersverkiezing aan de orde. De fraktievoorzitters kregen de gelegenheid zich te verantwoorden over de afspraken die inmiddels waren gemaakt. We gaan in dit verslag de rij maar even langs. Vervolg aan de binnenzijde. De nieuwe gemeenteraad van Oostflakkee heeft dinsdagavond een wat je noemt 'kouwe' start gemaakt. Nogal wat wrevel was er over de manier waarop de College-bespreking heeft plaats gehad en nu werden ze aan 's voorzitters zijde genood, de nieuwe wethouders N. C. A. Andries (CDA) en R. Maliepaard (PvdA), op de zetels die voorheen met zoveel ambitie door dhr. P. H. v. d. Ree (VVD) en P. de Vries (Lijst 5) bezet waren geweest. Rechts de nieuwe S.G.P./R.P.F. wethouder dhr. G. Slootweg in gesprek met z'n voorganger, oud-wethouder Koppelaar Zelfs de voorz. is nieuw in Oostflakkees' raadsgezelschap, Ir. J. W. J. Wolf vult tijdelijk de burgemeestersplaats die door het vertrek van burg. de Vos naar Veen dam is vrijgekomen. Nieuwkomers bo vendien mevr. vanRossum-Gortzak (CDA), mevr. Camphens (Lijst 5), dhr. Tekenbroek (VVD) en dhr. A. T. van Gurp (SGP). De nieuwe samenstelling van de raad werd door dhr. Wolf als 'de vertaling van de verkiezingsuitslag' gerespekteerd en dat vroeg de voorz. de raad ondanks de meningsverschillen die er kunnen zijn altijd de democratische uitgangspunten hoog te houden want dat is het hoogste goed waarin onze samenleving zich van zoveel anderen onderscheidt. Bijzonder deugd deed het Ir. Wolf geen vertegenwoordigers van extreme partijen te moeten begroeten. ,,Veel nuttig en positief werk", dat wenste de voorz. de nieuwe raad toe in een vruchtbare en wat hem betreft kritische samenwerking, maar samengewerkt moet er worden aan het welzijn van Oostflakkee, gelegen aan de rand van de Gouden Delta. Wethoudersverkiezing Mooi gezegd van de voorz. maar de wet houdersverkiezing was daar en 't was dhr. V. d. Ree die z'n stoom daarvoor duchtig afblies want kwalijk vond'ie het, zoals 't gegaan is: zo in de geest van 'rolt maar om', zo trok dhr. v. d. Ree het zich aan en hij voelde zich als bij de GFT- container neergezet. Hij herinnerde aan 't begin van z'n wethouderschap, vier jaar geleden, toen de kiezer werd beloofd dat in Oostflakkee het roer omzou gaan en 't is ook omgegaan, stelde hij vast. Bij de recente raadsverkiezing hebben de kiezers hun instemming met het beleid tot uitdrukking gebracht maar een nieu we wiskundige formule heeft opgeld gedaan, schertste dhr. v. d. Ree: „3x min plus; 3 raadspartijen die verlies leden gaan nu de wethoudersposten bezetten omdat 8 nu eenmaal meer is dan 5. Na 4 jaar in een open communicatie te hebben samengewerkt was het dhr. v. d. Ree rauw gevallen niet één woord over de Collegevorming te hebben gehoord maar 't in de krant te hebben moeten lezen dat PvdA, CDA en SGP het eens geworden waren: ,,een hard gelag", verwoordde dhr. v. d. Ree: „als een patiënt met een erge ziekte aan wie niemand verklaart in welk stadium hij verkeerf'. En jawel..., dhr. V. d. Ree en z'n fraktiegenoot willen best, waar mogelijk, tot samenwerking komen maar simpel zal dat niet zijn... De coalitie kwam tot stand dankzij de gedoogsteun van de SGP, vanuit welke fraktie dhr. C. Breeman een verklaring gaf die ten opzichte van dhr. v. d. Ree ontlastend moest zijn: „Wij hadden ge dacht dat de vroegere coalitie bij elkaar zou worden geroepen maar veertien dagen hebben we vergeefs gewacht waarna zich de andere kandidaten heb ben gemeld", zo gaf dhr. Breeman terug; 't had geklikt terwijl de oorspronkelijke coalitie zelfs niet één punt van de SGP- verlanglijst had willen bespreken. „Niet wij hebben ze uit de boot laten vallen, maar zij hebben ons in de armen van CDA en PvdA gedreven", benadrukte dhr. Breeman. Na dhr. v. d. Ree liet ook dhr. Heintjes (lijst 5, nu Vrije Lijst Oostflakkee) zich gram uit over de coalitievorming. Te leurgesteld was dhr. Heintjes maar toch ook trots omdat lijst 5 het niet slecht heeft gedaan in de voorbije vier jaar. 't Stellig voornemen is dan ook te blijven handelen in de geest van de dertienhon derd kiezers die met hun stem hebben Dirksland, Tel. (01877)13 57 Geslaagd Jeugd-E.H.B.O. A Alle 18 cursisten van de Eben Haëzerschool op Goeree-Havenhoofd hebben woensdag 13 april examen gedaan met goed gevolg: Christian Aleman, Johan van Erkelens, Martijn Goemaat, Lidia van Heest, Annemarie Koese, Elbert van Koppen, Jenny van Koppen, Francien van der Laan, Kees Moerkerke, Martijn Moerkerk, Peter Redert, Glen van de Sman, Anna Solinger, Coen Sperling, Janita van Splunder, Adamo Tanis, Jack West-hoeve, John van de Linde. Gecommit-teerde: Dr. P. J. Bulthuis, Mevr. Hoek, Mevr. E. Groenendijk, Mevr. van Dam. Ramoco b.v. RENAULT-dealer Oostflakkees' raad in z'n nieuwe samenstelling, wethouder werden dhr. Andries (staand iets rechts ach ter de voorzitter) en dhr Maliepaard (4e van rechts) laten weten dat ze het beleid hebben gewaardeerd. Dhr. V. d. Mast (PvdA) kon zich de te leurstelling wel voorstellen. Vier jaar geleden was die zijn deel geweest; zijn fraktie was toen bij geen enkele coalitie bespreking betrokken geweest. Toen zei den de anderen een 'open en eerlijk' gesprek te hebben gevoerd en nu verze kerde het dhr. v. d. Mast: „de coalitie bespreking is open en eerlijk geweesf' En vervolgens werd gestemd, de beide wethouders werden met elk 8 stemmen (5 blanco) gekozen. Ze hoefden hun stoel slechts een kwart slag te draaien om in positie te komen. ,,Een stukje theater", begreep de voorzitter die z'n beide wethouders met een felicitatie be groette. Felicitaties waren er meer, vooral later, na sluiting van de vergadering, vanaf de publieke tribune waar zich de achterban verzameld had. Ir. Wolf wenste ook die wijsheid en geduld toe bij het begeleiden van hun partners bij de uitvoering van het vele werk dat hen te wachten staat. Sanitair- Centr. verwarming (01870) 8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Op zaterdag 30 april a.s. start het Natuur en Recreatieschap de Grevelingen weer met het innen van parkeergeld op Strand Grevelingendam. Dit is het recreatiege bied aan de binnenzijde van de Grevelin gendam, tussen Bruinisse en Oude Tonge. Deze parkeerregeling is van kracht vanaf zaterdag 30 april tot en met vrijdag 30 september 1994. Gedurende deze periode wordt dagelijks geïnd van 08.00 tot 15.00 uur. Buiten deze tijden en in de wintermaanden blijft de toegang tot Strand Grevelingendam gratis. Per auto wordt een parkeervergoeding gevraagd van ƒ5,- bij de toegangsweg naar het recreatiegebied. Seizoensabonnement Voor degenen die regelmatig gebruik maken van Strand Grevelingendam is een abonnement verkrijgbaar. Aan abon nementhouders wordt een magneetsleu tel ter beschikking gesteld waarmee zij het gehele seizoen onbeperkt van het gebied gebruik kunnen maken. De kos ten bedragen net als vorig jaar 50,-. Voor de magneetsleutel wordt een borg som gevraagd van 25,- (Dit bedrag wordt bij inlevering van de sleutel terug betaald). De sleutels zijn verkrijgbaar bij de slagboom. Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGflARE C^ CJ c^ C3 C3 C3 g C3 OUDDORP - V/estsiraat 36 - Teletoon (01873) 16 12 Fax 37 34 RENESSE - Pnnlstiop - Hogezoom 172 - Teleloon (011 W> 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelsiraat 8 - Teletoon (018701 8 68-il voor Goeree-OvQrflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1