EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Na Cl ook Jongens Dl Intermezzo Kampioen OPEN DAG Startsubsidie opricliting Volksuniversiteit Radio Superstar opnieuw te beluisteren in heel Europa! Plattelandsvrouwen Goedereede-Ouddorp Urker vissers zingen in Laurenskerk te Rotterdam 'Pictionary' in De Schuur Kinderkleding- en speelgoedbeurs in Ouddorp Samenzangavond m.m.v. Karel Bogerd, bariton Buurtver. 'West/Molenzicht' V. d. Boom Gereedscliappen Particuliere Synode Zuid der Gereformeerde Gemeenten VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 12 APRIL 1994 No. 6291 Raad Middelharnis: In Middelharnis is het - partikulier - initiatief ontwikkeld te komen tot de oprichting van een Volksuniversiteit. In de 18e eeuw heeft die in Middel harnis bestaan met als bedoeling het vermeerderen van kennis en om 'zede lijke verheffing' van het volk. De initiatiefnemers anno 1994, c.q. de Stichting in oprichting, heeft de gemeen te een startsubsidie gevraagd. Ook al zal de motivatie tot deelname aan de aktivi- teiten van een Volksuniversiteit een andere zijn dan in 1784, het instituut van Volksuniversiteit is nog springlevend. Het voornemen is al in september een kursusaanbod te presenteren, vooralsnog laagdrempelig en voor iedereen toegan kelijk en diplomagericht. Weliswaar wordt gestreefd naar een kos tendekkende exploitatie, maar de opstart- kosten a 4.000,- zullen niet op de kur- sisten kunnen worden verhaald, waarom de gemeente is gevraagd dat bedrag te subsidiëren. De raad besloot ertoe met meerderheid van stemmen. Liever zou dhr. C. Quist (SGP/RPF) de Stichting i.o. een renteloze lening vers trekken omdat het hem wat ver gaat om partikulier initiatief met een gemeentelij ke subsidie te steunen. Bovendien is de financiële situatie van de gemeente aller minst rooskleurig: „Er staat ons nog een kerntakendiskussie te wachten en het college zou 'es 'nee' moeten durven zeg gen", daagde dhr. Quist hen uit. Overigens had het collegevoorstel niet de steun van weth. Koppelaar. Mevr. v.d. Nieuwendijk (Lijst Hoog- zand) voerde ook wat bedenkingen aan; ze wilde het zoveel mogelijk een regio nale zaak laten zijn met een zo uitgebreid mogelijk kursusaanbos, waarom ze eerst meer informatie zou willen. Omdat het een duidelijke ad hoc beslis sing betreft had dhr. Rijvers ook wat moeite maar toch besloot zijn fraktie het voorstel te steunen omdat het een ver nieuwde aktiviteit betreft. Wel wilde hij benadrukt zien dat de financiële tege moetkoming van de gemeente een start subsidie bedoelt te zijn en zeker géén strukturele subsidie, géén onderhouds plicht derhalve... Dat werd door weth. Tiggelman toege zegd, het betreft een éénmalige subsidie die de raad in '95 niet weer zal worden voorgesteld. Het voorstel van de collegemeerderheid werd met 9-6 aangenomen. Na een succesvolle eerste uitzending is de lokale omroep van Middelharnis, radio Superstar, gevraagd opnieuw een uitzending over Goeree-Overflakkee te maken. En wel op 9 april tussen 19.00 en 20.00 uur. John Cevaal zal het in dit programma, wat live uitgezonden wordt op de Astra satelliet, hebben over de Zuidholland- Zeeland-kwestie. Het onderwerp zal be licht worden aan de hand van opnames die gemaakt zijn tijdens een gesprek met dhr. Fleers. Voor Radio Superstar is het natuurlijk weer een grote uitdaging om een pro gramma te verzorgen dat niet alleen in het eigen zendgebied is te ontvangen, maar in heel Europa. Zingen Duisternis De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen Goedereede-Ouddorp houdt de volgende bijeenkomst, en wel op woens dag 27 april a.s. Deze avond draaien wij dia's van de Plattelandsvrouwen en hou den we een bingo. Wij nodigen u hier van harte voor uit. Komt u gerust eens een keer langs. Breng uw vriendin of buurvrouw mee. Plaats: Oostdam te Goedereede. Aanvang 20.00 uur. In Nederland is het programma te ont- vahgen via de verschillende kabelnetten op de frequentie van Holland FM. In het buitenland is het programma te ontvan gen met een schotelantenne. Op ons eiland kunt u het programma ont vangen via de 107.3 FM of de 100.4 kabel of de kabelfrequentie van Holland FM. Door het verzorgen van deze twee pro gramma's doet Radio Superstar tevens mee aan een wedstrijd om als lokale omroep programma's te produceren die qua inhoud en kwaliteit voldoende zijn om te laten horen aan heel Europa. Gezien het verzoek van de satelietzender om na het eerste programma nog een aflevering te verzorgen lijkt de lokale omroep van Middelharnis op de goede weg te zijn. Ook op lokaal nivo groeit Superstar snel, daarom zoeken ze mensen die als vrij williger werkzaam willen zijn als: pre sentator, verslaggever, redaktie enz. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met de studio: (01875) 2425. Op D.V. zaterdag 30 april a.s. wordt in de Laurenskerk te Rotterdam een Oranje concert gegeven door het Chr. Urker Visserskoor 'Crescendo'. Dit in Urker klederdracht optredende Mannenkoor staat onder leiding van Meindert Kramer, sinds 1955 dirigent. Verder wordt medewerking verleend door Henk van Putten, transept-orgel, koor-begeleiding; Femmy van der Weg, sopraan; Klaas Bakker, bariton; Herman en Henk-Jan Drost, trompet; Jan Mulder, hoofdorgel, begeleiding samenzang en orgelsoli; Harm Hoeve, piano. Een appèlwoord zal worden verzorgd door ds. E. F. Vergunst als voorzitter van de Stichting Shaare-Zedek, voor welke stichting een kollekte zal worden gehou den, met name bestemd voor het 'Shaare-Zedek'-ziekenhuis te Jeruzalem. Het programma vermeldt naast koorzang veel samenzang, waaronder samenzang van Vaderlandse liederen. Aanvang 19.30 uur. Toegangsbewijzen in voorverkoop bij: Lindenberg Boeken Muziek, Slaak 4- 14, Rotterdam; Boekhandel Smit-Korte, Tiendeweg 19, Gouda. Tevens op de avond van het concert ver krijgbaar aan de kerk. OUDDORP - In het M.F.G. 'de Dorps- tienden' wordt zaterdag 23 april weer een speelgoed- en kinderkledingbeurs gehouden door peuterspeelzaal De Gomet van 9.00 tot 12.00 uur. Zomerkleding tot maat 176, speelgoed en baby-artikelen, zoals (camping)bed- jes, boxen, buggy's, enz. enz. kunnen te koop worden aangeboden. Het inleveren van de te koop aangeboden spullen vindt plaats op WOENSDAG 20 APRIL van 19.00 tot 21.00 uur en VRIJDAG 22 APRIL van 19.00 tot 21.00 uur. Niet verkochte spullen kunnen alleen woensdag 27 april worden opgehaald van 9.00 tot 11.00 uur. Alle artikelen dienen schoon en heel te zijn. Van de opbrengst is 30% bestemd voor de peuterspeelzaal. Kinderopvang zal tijdens de beurs niet mogelijk zijn. Niet afgehaalde kleding en/of speelgoed is bestemd voor een goed doel. De organisatie kan niet aansprakelijk worden gesteld voor eventuele zoekge raakte artikelen. Voor nadere informatie kan men bellen naar Wilma v. d. Zee in Ouddorp, tel. (01878) 3471. SOMMELSDIJK - Afgelopen zaterdag was de laatste thuisdatum van de competitie voor volleybal vereniging Intermezzo. De balans voor het seizoen 1993-1994 kan opgemaakt worden. Bij de senioren een tegenslag middels een degradatie naar de tweede klasse van Dames 1Zaterdag konden de dames, op de hoogte zijnde van dit gegeven, vrijuit spelen en won haar wedstrijd tegen Bernisse 1 met rustig en goed verzorgd volleybal. Paniek en onrust hadden het afgelopen seizoen geregeerd in dit team. De Intermezzo-speelsters kwamen niet toe aan goed spel. Nu was de druk eraf en prompt wordt er gewonnen! Volgend seizoen beter. Heren 1 heeft de begindoelstelling behaald. Het team van routiniers had bij aanvang van het seizoen gesteld dat er twintig punten behaald moest worden. Middels een 3-0 overwinning op Ber nisse 1 werd het 19e en 20e punt binnen gehaald. De eens florerende mannenafdeling van Intermezzo, er was een seizoen met zeven herenteams, heeft in het als enige overgebleven herenteam een goeie 2e klasser. Bij de jeugd blijkt veel positief nieuws te melden. Veel hoge eindklasseringen, veel volleybalontwikkeling, vertegen woordigsters in het distriktsteam en twee teams die kampioen zijn geworden. Jongens Cl en Jongens Dl Jongens Cl was het twee weken geleden al geworden. En Dl werd het zaterdag door een 3-0 overwinning op Kangoe roes 1 uit Oostvoorne. Jongens Dl be staat uit Aernout Visser, Jeroen van Hoorn, Leendert Noordijk en Michael Moeke. Coach is Danielle Hartensveld. Meisjes Al leek geruime tijd een kans- hebster voor het kampioenschap. In Rijn mond 1 uit Schiedam, moest het team van trainer Kees Bijsterbosch en coach Jaap Kransse zaterdag, haar meerdere erkennen. Het is een leuk en spannend seizoen geweest voor de meisjes van Intermezzo. Het was dan ook leuk dat het seizoen afgesloten kon worden met een thuiswedstrijd tegen de kampioen. Rijnmond had thuis nog gewonnen met 3-1. In Sommelsdijk ging het niet zo gemakkelijk. Op het serveren na in de eerste set speelde Intermezzo en Rijn mond een evenwichtige en leuke pot vol leybal. De puntendeling was dan ook terecht. Op D.V. zaterdag 16 april wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Beijerland een samenzangavond gehouden. Op deze samenzangavond zal de bariton Karel Bogerd bekende psalmen en gees telijke liederen ten gehore brengen. Hij wordt herbij begeleid op het orgel door de organist Jaap Hollaar. Op het pro gramma staan o.a. Ps. 6, 92, 89 en Heer' ik kom tot U. Een en ander zal worden afgewisseld door orgel-improvisaties met aansluitend samenzang. Karel, geboren in 1967 te Leerdam, begon op twintigjarige leeftijd zijn zang studie bij Dr. Pieter Vis te Houten. Sinds 1991 studeert hij bij Elisabeth Damen te Rotterdam. Hij maakte diverse CD-opna- mes, o.a. met panfluitist Fred Mann. Wij willen u van harte uitnodigen om deze avond te bezoeken. Aanvang 20.00 uur. Toegang volwassenen 5,-; t/m 12 jaar 2,50. DIRKSLAND Op donderdag 28 april houden wij een extra feestelijke ORANJE BINGO AVOND. Deze zal plaatsvinden in de Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland en begint om 19.30 uur. Ter gelegenheid van Koninginnedag ontvangt iedere deel nemer een feestelijk Oranje-vruchten brood, dus: Echt iedereen gaat met een prijs naar huis! En natuurlijk staat Buurtvereniging West/Molenzicht garant voor een fantas tisch prijzenpakket. Jong en oud is van harte welkom om deze schat aan prijzen te komen verdelen. DIRKSLAND - Zaterdag 16 april is er open dag bij Van der Boom Gereedschappen en Repa-Service te Dirksland. Deze twee jonge dy namische bedrijven willen dan graag aan u laten zien wat ze zoal in buis hebben. Bij Van der Boom Gereedschappen kunt u o.a. terecht voor elektrisch gereed schap, handgereedschappen, gazonmaai ers, hang- en sluitwerk en kleding. Alles bij elkaar is het teveel om even op te noemen. Daarom is ook deze open dag georgani seerd, om het grote publiek de weg naar Van der Boom en Repa-Service te wij zen. Op deze dag zal de komplete lijn werkkleding, werkschoenen en veilig- heidsartikelen getoond worden. U ziet dan van kleding de merken Snickers, Havep en Alexandra en van schoenen het merk Gerba. Er zal ook met verschillen de merken gedemonstreerd worden, waaronder KEW hogedrukreinigers, Stihl en Dolmar kettingzagen en bos- maaiers en Alko en Sabo gazonmaaiers. Van al deze merken is Van der Boom de officiële dealer van Goeree-Overflakkee. Dat brengt ons gelijk op Repa-Service, want dit bedrijf is de officiële service dealer van deze merken. Repa-Service repareert echter niet alleen deze merken, maar repareert en onderhoudt ook uw andere gereedschappen en machines. Om even een misverstand uit de wereld te helpen, u hoeft uw machine niet bij Van der Boom gekocht te hebben, om bij Repa-Service terecht te kunnen. Tenslotte willen we het nog even hebben over de nieuwe afdeling bij Van der Boom, de verhuurafdeling, die sinds eind vorig jaar bestaat. Op de open dag kunt u alle verhuurmachines die te huur zijn D.V. donderdag 14 april hoopt de Part. Synode Zuid der Gereformeerde Ge meenten te vergaderen in een der zalen van de Sionkerk, Louise de Colignylaan 177 te Goes. Aanvang 's morgens om half 10. Aan de vooravond (woensdag 13 april) hoopt in een bidstond voor te gaan ds. N. W. Schreuder van Goes, praeses van de vorige Synode. De bidstond wordt ge houden in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente te Tholen, Hoogaarsstraat 2 en vangt aan om half 8. STELLENDAM Kreatieve talenten gevraagd voor een pictionary-avond, welke gehouden zal worden op zaterdag 16 april a.s. in kof fiebar De Schuur. Laat je fantasie spre ken bij het tekenen van omschreven be grippen en maak kans op de hoofdprijs: een overheerlijke taart. Tevens enquête en discussie over be roepskeuze. Ben je 16 jaar of ouder dan ben je vanaf 19.30 uur van harte welkom. Aanvang programma 20.00 uur. Toegang gratis. zien en een folder daarover mee naar huis nemen. Die is altijd gemakkelijk om bij de hand te hebben, want soms is huren verstandiger dan kopen. Kortom bent u een doe-het-zelver, pro fessionele gebruiker of wilt u het ge woon eens allemaal zien, dan raden wij u aan op zaterdag 16 april naar Van der Boom Gereedschappen en Repa-Service toe te gaan. Onder de bezoekers van deze dag zal ook nog een verloting worden gehouden rriet tal van leuke prijzen. U bent van harte welkom van 9 tot 16 uur op het Korteweegje 63 te Dirksland. ïij A^G.Eg^ebeen De klokken van Guardia HOOFDSTUK 3 Het is winter geworden. De bergen en de dalen zijn bedekt met een dikke laag sneeuw. In Fascaldo loopt de Marchese van Spi- nello driftig in een van de zalen van zijn kasteel op en neer. Zijn vertrouwde geheimschrijver Bartolo Mola zit aan een tafel en speelt met de pen. ,,Wat een vervelende geschiedenis!" roept de Marchese opeens uit. Wat zachter zegt hij tot zijn geheimschrijver: ,,Wat denk je, Bartolo, zou het allemaal nog terechtkomen?" „U bedoelt de geschiedenis met dominee Pasquali en de Waldenzen?" vraagt Bartolo. „We zijn op het ogenblik met iets anders bezig. Maar ik weet dat hij", en Bartolo wijst door het raam naar een hoge toren, ,,u niet met rust laat". De Marchese knikt. ,,Hij zit er nu al maanden en we hebben niets kwaads uit hem kunnen krijgen. Ik moet eerlijk zijn, maar ik vind die dominee Pasquali zelfs wel aardig. Ik zou de vogel reeds lang hebben laten vliegen, als ik niet bang was. „Om wegens gebrek aan het ware geloof gestraft te worden, Marchese", valt Bartolo hem in de rede. „Het zijn treurige tijden, mijnheer. Ik ben helemaal geen vriend van de heilige inquisitie. Het zou veel verstandiger geweest zijn, als u de Wal denzen niet bij het gerecht had aangeklaagd. U hebt uzelf en ook die mensen in de grootste moei lijkheden gebracht. Neemt u me niet kwalijk, dat ik u dat eerlijk zeg". „Ik kon niet anders", antwoordt de Marchese een beetje scherp, terwijl hij een verachtelijk gebaar met de hand maakt. En hij vervolgt: ,,de Vicaris- Generaal van Zijne Heiligheid maakt het mij moeilijk genoeg. Hij verwijt me, dat ik de ketters, die in de gevangenis zitten veel te goed behandel. Ik gruw ervan omdie mensen nóg harder te behan delen, dan al gebeurd is. U weet, dat hij deze ket ters bij zich wil hebben, en dat ik het hem tot nu toe geweigerd heb. Daaromook, toen Caraffa gestorven was..." „En u meende, dat zijn opvolger op de pauselijke stoel minder streng was dan de zwartgallige paus Caraffa", gaat de geheimschrij ver verder, „daarom stuurde u een boodschap naar Rome, om het hoopje Waldenzen waaraan u zoveel hebt te danken, en die de inkomsten van uw bezittingen hebben vertienvoudigd, wegens kette rij aan te klagen. U hoopte daardoor een bewijs van uw rechtzinnigheid in het geloof te leveren. Maar vergist u zich niet, u speelt gevaarlijk spel, ik wil niet zeggen met vele duizenden mensen, maar met vele duizenden dukaten, heer Mar chese!" „Toch heb ik gelijk, Bartolo", zegt Spinello een stuk kalmer. „Als ik de Waldenzen niet had aange klaagd dan zou de Vicaris-Generaal het gedaan hebben en mij als de beschermer van de ketters. Ik wist wat ik deed. Zolang Caraffa op de heilige stoel zat, heb ik er geen woord over gesproken, mar ik weet, dat paus Pius IV geen vriend van de inquisitie is". „Maar hij laat zijn kardinaal, de Groot-Inquisiteur Ghislieri, toch maar doen en laten wat hij wil. Dat is uitermate gevaarlijk. Let maar op, het duurt niet lang meer, of we hebben hem hier. Nu", hij klopt met de pen op de tafel, „men zegt zelfs, dat alleen het zien van zijn lange, witte baard de ketters bekeert. Het zou ook u bijzonder welkom zijn, heer Marchese, als de Waldenzen zich zouden bekeren tot de heilige moederkerk en u met rust werd gelaten door de heren van de inquisitie". ,,U maakt er een grapje van, Bartolo", zegt Spi nello, „de gehele zaak geeft me heel wat verdriet. Sinds wij in Rome de inquisitie hebben, is nie mand, zelfs de hoogste in rang niet, meer zeker van zijn positie". „Zij hebben een intens gemene manier van onder vragen", knikt Bartolo en even is het stil. Dan ver volgt hij: „Inderdaad, heer Marchese, het is zeer onvoorzichtig van u geweest, om hen op uw gebied de aandacht te doen vestigen". „Nu ja, ik heb er inderdaad verkeerd aan gedaan, maar wat moest ik anders doen", geeft Spinello toe. Toch heb ik altijd nog hoop, dat zij het in Rome te druk zullen hebben, om zich met ons te bemoeien. Zó groot is ons gebied nu ook weer niet. Heel Italië is door de ketterij aangestoken, ja zelfs Rome". „Maar met hen zal het zo gemakkelijk niet gaan", meent Bartolo, daarom zullen ze volgens mij, eerst in een afgelegen hoek van het land hun slag proberen te slaan. Als dat gebeurt, en zij in het gunstigste geval uw trouwe onderdanen uit het land gejaagd hebben, en uw landgoederen verlaten en woest liggen, dan hebt u een hoge prijs voor uw rechtzinnig geloof betaald, heer Marchese!" „Geloof!" zegt Spinello, „u hoeft de klemtoon niet op dat woord te leggen, Bartolo. Het loont de moeite niet, om over geloofszaken ruzie te zoeken. Ik ben beslist de enige niet, die zich niet bekom mert over de bouw van de Sint Pieterskerk, of over de bedriegerijen, die er binnen worden gepleegd. Zijne Heiligheid is juist het tegendeel van Caraffa. Hij is een grote kunstkenner. Wij mogen van hem meer vooruitgang in de kunst verwachten dan van zijn voorganger". „U spreekt erg vrij, heer Marchese", zegt Bartolo, ,,maar denkt u er wel aan, dat de muren oren heb ben, sinds de inquisitie is ingesteld?" De Marchese stampt met zijn voet op de grond en zegt boos, maar toch zacht: „Ik wilde wel, dat die Duitse monnik over de Alpen was gekomen, en ook bij ons de strijd was begonnen, als men in zijn eigen kasteel niet meer zeggen mag, wat men denkt". „Het is in deze tijd in elk geval beter, dat nooit te zeggen", voegt Bartolo er aan toe. „In de paleizen van Rome brengt men deze wetenschap reeds lang in praktijk". „Maar wat helpt ons dat alles? Wat moeten we nu doen?" „We moeten gewoon afwachten, wat de Vicaris- Generaal zal beslissen". „En de ketters in de gevangenis laten zitten?" „U kunt hen toch niet levenslang gevangen hou den", vindt Bartolo, „en u zult er ook geen zin in hebben, om ieder ogenblik een gezantschap van de Waldenzen af te wijzen. U maakt zich daardoor alleen maar gehaat bij alle Waldenzen in uw gebied. Als de Vicaris-Generaal de gevangenen wil hebben, dan moet u hem gehoorzamen. Dan bent u vrij van alle zorgen. De Waldenzen kunnen zich dan tot hem richten. U hebt alles gedaan, wat u kon doen. Eigenlijk is het goed geweest, dat u die dominee Pasquali achter slot en grendel hebt gezet. Het is nu al maanden rustig in de gemeenten van de Waldenzen. Toen die man vrij rondliep, was het er steeds onrustig". ,,Ik weet het, daarom liet ik hem gevangen nemen", zegt Spinello, waarom werden de Wal denzen zo onrustig?" Dominee Pasquali probeerde de Waldenzen er vanaf te brengen, om de gebruiken van de moeder kerk mee te maken. Hij vindt dat het niet hoort om de mis bij te wonen en toch aanhanger van de nieuwe leer te zijn. Ik heb het horen vertellen, maar of het allemaal waar is, weet ik niet". (wordt vervolgd) De merel zingt z'n hoogste lied, en ach, ik zing Uw ere niet, ik zwijg, en zo ik spreken ga, klaag ik U na. De merel zingt ,maar zie, mijn hart heeft zich in zorgen zo verward, dat 't zelfs het zingen is ontwend, geen lied meer kent. De merel zingt en ach, ik niet... O God, leen mij opnieuw een lied, vervul mijn hart en zingensstof en 'k zing U lof. Zo onverdeeld, als uit één stuk, vervuld van hemelhoog geluk, dat Gij idt donkre diepten redt, tot zingen zet! Mijn hart, vervuld met vrezen, vraagt: mocht ik vrede vinden in 't weten dat na dezen daagt licht voor Uw beminden. Maar dorstend naar ontferming en Vaderlijk erbarmen, smeek ik om Uw bescherming, genadevol omarmen... Hoe zou ik kunnen leven in deze duisternis! Mijn God, wil vrede geven in dit zeer groot gemis. Uit: Reiny Neven-Oskam, Leen mij een lied. Gedicliten. Uitgeverij Boekencentrum b.v. Zoetermeer. Paperback. 48 pag. Prijs 12,90. Jongens Cl Intermezzo kampioen o.l.v. Ruud Kraaijeveld. Uitslagen Mix El -Rivo 0 -3 Meisjes Dl - Ibis 1 3 -0 Jongens Dl- Kangoeroes 3 -0 Jongens D2 - DDL 1 0 -3 Meisjes Cl - Kangoeroes 1 1 -3 Meisjes BI - Bernisse 1 3 -0 Meisjes Al - Rijnmond 1 2 -2 Dames 4 - Rijnmond 5 3 -0 Dames 3 - Bernisse 4 3 0 Dames 2 - Rijnmond 3 1 3 Dames 1 - Bernisse 1 3- 0 Heren 1 - Bernisse 1 3- 0 ^l^4■*****'^*•^'^4■'^*■'^4■**'^*********4■*'^***¥*****^■**************4■*********4■**^■**4■*****'^*^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 5