'iiU Ook Middelharnis heeft zijn Vrouwen Advies Commissie Ouddorp wil vakantieseizoen verlengen met Irisse neuzen-projekt' Warme belangstelling bij afscheid wethouder Koppelaar rnjfiameetientan Geranium-Oranjemarkt Gedenkstenen watermolen Dirksland Tóch Avondvierdaagse Middelharnis Gem.bestuur Middelharnis waarschuwt papierophalers Extra kerkdiensten GerefGemeenten 66e Jaargang No. 6291 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14,-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: RaboMiddelhamisrek.no. 34.20.01.108 Vrijdagavond 8 april installeerde wethouder Van Eek van Middel harnis de Vrouwenadviescommis sie voor de Woningbouw. In de raadszaal van het gemeentehuis verzamelden zich ruim 40 belang stellenden: leden van het gemeen tebestuur, vertegenwoordigers van de provinciale en landelijke Vrou wenadviescommissie, woningbouw vereniging, architektenburo's en andere geïnteresseerden. Over de Vrouwenadvies commissie voor de Woningbouw; Wat biedt de markt? Excursies Ingezonden: Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 Wethouder van Eek overhandigde aan de voorzitter van de VAC-Middelharnis, Anneke Trompper, een exemplaar van het bestemmingsplan Westplaat. Zij sprak de wens uit, dat de instelling van de adviescommissie zal bijdragen aan een goede kwaliteit van wonen en woon omgeving in Middelharnis. De VAC-Middelharnis bestaat uit: - A. Trompper-van Kan (voorzitter). - F. Vis-Meijboom (secretaris). - T. Vogelaar-de Jong (penningmeester). - J. van Antwerpen-van Rumpt (2e sekretaris/documentatie). - en de toegevoegde leden: W. van Welsenis, C. Kroos-van Rumpt, M. Timmer, K. Verolme en W. de Lignie. Vrouwen vormen nog steeds de belang rijkste woonconsumentengroep, omdat zij de woning het meest gebruiken. Zij hebben de meeste kennis van zaken van wat zich afspeelt in de woningen, buur ten en wijken en de daarbij behorende voorzieningen: kortom, de kwaliteit van de dagelijks leefomgeving. De aandacht van de VAC's richt zich^ juist op de kwaliteit en leefbaarheid van woningen en woonomgeving. VAC- vrouwen zijn al 40 jaar heel aktief bezig met de volkshuisvesting, met het leefmi lieu en de ruimtelijke ordening. VAC-vrouwen denken en praten mee over plannen voor woningbouw en woonomgeving. De VAC adviseert het gemeentebestuur, architecten, opdracht gevers in de bouw en bewoners over de praktische inrichting van woning en woonomgeving. Aan de hand van toetslijsten beoordelen VAC-vrouwen woningen en woonomge ving. Deze toetslijsten zijn opgenomen in 'Bouwstenen, een kwaliteitstoets van de VAC'. De VAC houdt haar kennis en deskundigheid aktueel door onder andere woongeriefonderzoeken uit te voeren. VAC-vrouwen vragen een praktische woning en een praktische woonomge ving. Een woning is praktisch als er rekening is gehouden met: - ruimte voor aktiviteiten van alle bewo ners: wonen, zitten, eten, praten, be zoek ontvangen, ontmoeten, werken, hobby, studeren, spelen, slapen, ko ken, persoonlijke hygiëne, kleding wassen en drogen, opbergen. - flexibiliteit: geschikt voor verschillend samengestelde huishoudens. - toegankelijkheid: toegankelijkheid voor rolstoelgebruikers. - aanpasbaarheid: eenvoudig bewoon baar te maken voor lichamelijk gehan dicapten. - veiligheid: geen gevaarlijke situaties. - binnenmilieu: energiezuinig bouwen en wonen, bouwmaterialen, ventilatie, voorkomen van tocht en vocht. - comfort en hygiëne: doelmatige inde ling en gemakkelijk en goed schoon te houden. Een woonomgeving is praktisch als er rekening is gehouden met: - bereikbaarheid: op een logische en efficiënte rranier ergens kunnen komen. - veiligheid; persoonlijke/fysieke, socia le en verkeersveiligheid. - verwevenheid: wonen, werken, winke len, naar school gaan, sporten in een buurt bij elkaar. - flexibel gebruik: meerdere gebruiks- SOMMELSDIJK De gezellige bloemenmarkt te Sommels_ dijk staat weer voor de deur. De Stichting Evenementen Middelharnis organiseert voor de 13e keer deze markt, met een oranje tintje vanwege Konin ginnedag. De markt wordt gehouden op zaterdag 30 april van 9.00 tot 16.00 uur in het centrum van Sommelsdijk (Voorstraat en Marktveld). ledereen, die een tuin of bloembak heeft, kan weer uitzoeken wat hij of zij aan kleur bij en in huis wil halen. De bloemenmarkt wordt ook dit jaar weer voorzien van een aantal gezellige accenten, waardoor het verblijf op de markt voor jong en oud de moeite waard zal zijn! Allereerst bloemisten met natuurlijk veel geraniums, maar ook fuchsia's en andere bekende en onbekende tuinplanten. Het geheel wordt, zoals vanouds, opge vrolijkt door de bekende Notekrakers van Sempre Crescendo. Deze rnarkt wordt dus weer de gezellig ste marktdag van het jaar. De stichting Evenementen hoopt dan ook weer op een geweldige publieke belangstelling. VOOR BEELD EN GELUID COMBI FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^Q ^^Q ^^M P^^ 1^^ C3 CZI c=} 1=3 CJ m Ei C3 CU I OUDDORP - Westslraa! 35 - Telefoon (018781 16 12 Fax 37 34 RENESSE Prmtshop - Hogezoom 172 - Telefoon {0116) 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelsiraal 8 - Telefoon {018701 8 68 41 mogelijkheden van een gebied of gebouw. De VAC kent de volgende werkwijzen: - het beoordelen van plannen. - het uitbrengen van een schriftelijk advies of rapportage. - het verrichten van een woongerief onderzoek. - het deelnemen aan inspraakprocedu res. - het verrichten van onderzoek op het terrein van de woonomgeving. Zó promoot je een zomers Ouddorp, als op 't logo van de VVV, met zon, zand en zee, maar Ouddorp heeft ook na die zomerse dagen nog zoveel andere geneugten die zich zo voortreffelijk in voor- en nasei zoen smaken laten. Ook in die seizoenen biedt Ouddorp z'n gasten 'een warm onthaal', de slogan van het aktieprogram waarmee Ouddorp een sei zoensverlenging wil bereiken. Jaarlijks telt Ouddorp 1.9 miljoen overnachtingen en dat is een mooie score, maar als niét iedereen zich in het bomvolle vakantieseizoen (april- oktober) zou laten proppen zouden dat er veel meer kunnen zijn en dat zouden de Ouddorpse recreatie ondernemers willen bereiken. De accomodatie is er, de winkels zijn er, de zomemeurose is geweken, de uitstapjes worden georganiseerd en er worden de recreanten in voor- en naseizoen zeeën van ruimte gela ten. 't Is zelfs de Minister van Econo mische Zaken geweest die de idee van seizoensverlenging specifiek voor de kustrecreatiegemeenten heeft aangezwengeld en Ouddorps bedrijfsleven, de eigenaren van ver- blijfaccomodaties, Goerees' ge meentebestuur en de VVV hebben daar enthousiast op ingehaakt. Vorig jaar werd een aanjaagteam gefor meerd en werd een 'frisse neuzen- projekt' begonnen. Zo'n honderd belangstellenden lieten zich verlei den en dit jaar wordt op een aan zienlijk hoger aantal gerekend. Naar hen zijn al tienduizenden wervende kleurenbrochures (arrangementen- mappen) uitgegaan in onze landstaal en in 't Duits, samen met een arran gementenfolder waarin de deelne mende accomodatieverschaffers in de gemeente Goedereede worden genoemd, 12 in totaal waaronder bungalowparken, campings en ho tels, door het 'frisse-neuzen aanjaag team' aanbevolen als kwaliteitsacco- modaties die u in elk geval veel meer zorg en aandacht te bieden hebben. Wie in Ouddorp wil fietsen, nu'es niet met een zoel zomerwindje in de rug maar tegen een stevige Noord wester of aan een verlaten strand de longen vol prikkelend frisse lucht wil zuigen is er in 't voor- en nasei zoen zeer welkom. Er worden ook excursies georgani seerd om 't verblijf in 't Goereese nog aantrekkelijker te maken. Er is een fiets je groendag, een Grevelingen-dag, een torendag en vrijdags een visdag, met bezoek aan de Vismijn, gevolgd door een vis- lunch in 't Wapen van Stellendam. De excursies moeten wel worden betaald maar ze gaan door ook al zou de belangstelling gering zijn. Er staat een bezoek aan de torens en aan de molen op 't program en als 't echt slecht weer zou zijn is er op Port Zélande nog van alles te bele ven want daar is een zwembad en zijn sportfaciliteiten en er is... voor gebruik in de gemeente Goe dereede de Blaeuwe Huus- kaart! Een pracht ge plastificeerd kaartje ter grootte van een bankpas, zo mooi uitgevoerd dat het best een collectors item zou kunnen worden. De Blaeuwe Huus-kaart wordt kosteloos vers trekt wanneer men een arrangement boekt. De kaart is goed voor een korting bij het gebruik maken van de diensten of bij aankoop van arti kelen bij een reeks adressen die in de arrangementenfolder worden genoemd. De Goereese betrokkenen bij het recreatiegebeuren getroosten zich met graagte de extra inspanning. De gemeente voteerde 22.000,- (en zo deed de Provincie) voor de kosten van het frisse neuzenprojekt, o.a. de vervaardiging van het druk werk en de verzending er van, de ondernemers leverden eenzelfde bedrag en het 'aanjaagteam' blijkt heel creatief als 't er om gaat de bezoekers ook buiten het reguliere zomerseizoen aangenaam bezig te houden, met varen op de Grevelin- gen, met een bezoek aan de Kwade Hoek, het beklimmen van Goerees' dom en van de toren in Ouddorp. Je hoeft er geen overkanter voor te zijn om daar veel plezier aan te bele ven. Ouddorp rekent ook op streekgeno ten wanneer ze toe zijn aan een fris se neus. Meer informatie: VVV Ouddorp: (01878) 1789. MIDDELHARNIS - Het waren voor weth. J. H. Koppelaar niet de 31 Jaren raadslidmaatschap, noch de 20 jaar wethouderschap -, maar 't waren gisteravond de laatste loodjes die hem 't zwaarst hebben gewo gen. Het kon gebeuren, wist hij, dat hijzelf boven zijn Zender eer zou krijgen, maar eigen eer had hij nimmer nagestreefd. Wel Gode d' eer en met dat belijden heeft dhr. Koppelaar z'n afscheids avond ten gemeentehuize besloten, „tot eer van Hem en tot welzijn van de gemeenschap heb ik me in willen spannen", zo verantwoordde hij z'n funktioneren. Over al die inspanning werd overi gens met grote waardering gespro ken,. Burg. mevr. Sleurink-Rabbinge liet haar bewondering horen over zoveel getoonde energie op zoveel verschillende plaatsen en in zoveel verbanden, want behalve z'n gemeen telijk en intergemeentelijk bezig zijn bekleedde dhr. Koppelaar ook kerke lijke en maatschappelijke funkties en onbegrijpelijk was 't voor de burge meester dat er zelfs tijd was voor hobby's als tuinieren en filatelie. Een bekwaam bestuurder was het die ging, dat was voor mevr. Sleurink een dikwijls ervaren zekerheid, een sober mens die niet veel voor zichzelf had gevraagd maar die altijd voor de ander had klaargestaan. Hij ging ver gezeld van de grootste waardering, het ere-burgerschap en de beste wen sen voor de toekomst. Mevr. Koppe laar werd in de waardering betrokken want zij is het geweest die steeds haar steun had gegeven. De woorden van hoge sympathie werden met mooie geschenken onderstreept. Namens de overige eilandgemeenten was het burg. Van Velzen die dhr. Koppelaar woorden van dank en vriendschap liet horen en namens de SGP/RPF fraktie deed dat dhr. K. v.d. Ketterij die zich met z'n fraktiegeno- ten onvergetelijke momenten zal blij ven herinneren. Bewogen heeft dhr. Koppelaar z'n Dhr. en mevr. Koppelaar namen vele hartelijke gelukwensen in ontvangst, hier van oud-raadslid dhr. Kersbergen. slotwoord gesproken, dankbaar als hij was het bestuurswerk dat hem lief was zo lang te hebben mogen doen: „tot eer van Hem door Wie ik me geroepen wist en ten nutte van de gemeenschap", stipuleerde hij. Erkenning en erkentelijkheid sprak hij uit jegens burg. mevr. Sleurink. Nóg kende dhr. Koppelaar z'n reaktie op haar benoeming, een vrouw nota bene én lid van de PvdA; „geen gro ter ramp voor Middelharnis denk baar", maar waardeerde hij nu: „u hebt bruggen geslagen waarover we elkaar hebben bereikt, dank voor de ondervonden samenwerking." Z'n liefste wens... dhr. Koppelaar liet die niet onuitgesproken, dat ook de burgemeester en de leden van het col lege zich Gode zullen betrouwen en van Hem zullen verwachten de kracht en de wijsheid die spreker heeft mogen ervaren. „God is geen ledig aanschouwer geweest." Als oud-Dirkslander wil ik graag enkele opmerkingen plaatsen n.a.v. het verwij deren van de gedenkstenen uit de oude watermolen en de commotie die daarover is ontstaan. Bij de vele goede en mooie herinnerin gen die ik van mijn geboorteplaats heb, behoort ongetwijfeld de 'waetermeule'. In onze jeugdjaren kwamen wij daar zeer veel, in de zomer steur scheppen of peu ren en in de winter priksleeën of schaat sen. Altijd trok de watermolen onze aandacht, hoe vaak hebben we er niet omheen gelopen en de gedenkstenen gelezen en dan gemijmerd, hoelang dat wel niet geleden was". Ik vind de molen en z'n omgeving nog steeds één van de mooiste objekten van Dirksland die herinneringen oproepen uit het verleden, waar dus zorgvuldig mee moet worden omgegaan. Bij ons vertrek uit Dirksland heb ik o.a. van de watermolen dia's gemaakt die ik nog steeds bewaar, en wanneer wij het mooie Flakkee bezoeken staan de water molen en het Sas veelal op het program ma. De bekende geschiedschrijver B. Boers vermeldt in zijn boek over Goeree en Overflakkee dat in 1731 ,,een zeer mooie stenen watermolen is gesticht", teneinde de polder Dirksland van het overtollige water te ontlasten. Het was dan ook tot mijn grote verba zing en schrik dat ik het artikel las in uw gewaardeerde krant, dat de gedenkstenen uit de molen waren verwijderd, N.B. in opdracht van het Waterschap, Mijn eerste reaktie was, hoe kunnen ze dat nou toch doen?, of is het misschien een 1 aprilgrap? Te vergelijken met zoiets als „in opdracht van het gemeente bestuur is de weerhaan van de kerktoren verwijderd en in de kamer van de Burge meester opgeslagen, dit om de herinne ring aan de kerktoren levend te houden". De watermolen staat er thans helaas ver minkt bij, het is inderdaad of z'n ogen - die terug zien naar het verleden - zijn verwijderd. Maar het spreekwoord zegt: Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald". Ik heb daarom vriendelijk doch dringend 'twee verzoeken: 1. Aan het Waterschap: plaats a.u.b. de gedenkstenen weer terug in de oude watermolen, want daar horen ze. 2. Aan het gemeentebestuur van Dirksland: zorg er voor dat dit prachti ge monument in stand gehouden wordt, dus zet deze z.s.m. op de Monumentenlijst. Ons nageslacht zal u daarvoor zeer erkentelijk zijn. Met vriendelijke dankvoor de plaatsing. A. Polder, Kerkewij k 80, 3904 JG Veenendaai Het zal veel wandelaars deugd doen vernemen dat de Avondvierdaagse in Middelharnis dit jaar toch doorgang zal vinden. Vorige week moesten we de afgelas ting vermelden wegens gebrek aan hel pers bij de organisatie van het evene ment, maar de Rode Kruis-afdeling heeft zich op volle sterkte gemeld. Tóch weer een Avondvierdaagse dit jaar. Van 31 mei t/m 3 juni, aan de Havendag vooraf die op zaterdag 4 juni gehouden staat te worden. De burger moge inmiddels hebben geac cepteerd dat het hem geld kost z'n afval te laten verwerken, sommige bedrijven daarentegen praktiseren een goedkoper manier; zij geven hun papieren- en kar tonnen verpakkingsmateriaal mee aan de oud-papier-ophalers in plaats van het zoals 't zou behoren, als bedrijfsafval aan te bieden en voor de verwerking ervan te betalen. Zolang oud papier aan het huisvuil onthouden wordt is de ge meente bereid dat te subsidiëren maar duidelijk dient te zijn dat niet van be drijfsafval sprake mag zijn. Dat dient door de bedrijven op een reguliere wijze te worden afgevoerd. De gemeente laat de waarschuwing uit gaan dat Verenigingen die bedrijven ont doen van hun afval en voor het aldus ingezamelde bij de gemeente bovendien een vergoeding (subsidie) claimen, hun subsidie in de waagschaal stellen. De gemeente doet op de bedrijven een dringend beroep hun papier/karton op reguliere wijze af te voeren. DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond 7.30 uur student G. J. Baan te Barneveld. HERKINGEN - heden (dinsdag)avond 7.00 uur ds. M. Golverdingen van Groningen (Openb. belijdenis). STAD aan 't HARINGVLIET - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Melis van Nieuw Beijerland. OOLTGENSPLAAT - heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1