iicffciinic Plaatwerk Marlies, nieuwe eigenaar van kapsalon 'Silliouëf Wet Voorzieningen Gehandicapten op Goeree-Overflakkee van start In memoriam Ome Bram 6 ikarels 1 autoschade Een fietstocht door de geschiedenis Garage Knöps B.V. a//e merken 66e Jaargang ;5stB!BLI0r/y^ VRUDAG 8 APRIL 1994 No. 6290 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Ingezonden: Gedenkstenen watermolen Dirksland Het verwijderen van twee historische gedenkstenen uit de oude watermolen te Dirksland door het Waterschap Goeree- Overflakkee heeft, naast de heer W. J. Goedegebuure en vele andere Dirkslan- ders, ook mij zeer bevreemd. Ook al zal het Waterschap, waarvan men toch een groot historisch besef mag ver wachten, straks niet meer de eigenaar zijn van dit onroerend goed, de gedenk stenen zijn onlosmakelijk verbonden met dit bouwwerk. Men doet niet alleen de molen maar ook de historische beleving van velen geweld aan door deze stenen nu te plaatsen in de nieuwbouw van het Waterschap, losgehakt uit hun context. Was het schap bevreesd voor het verlo ren gaan van de stenen: Het had bij ver koop van de molen eenvoudig contractu eel bescherming van deze af kunnen dwingen. Een bescherming die elke (toe komstige) eigenaar m.i. had toege juicht... Gelukkig staat deze weg voor het Water schap toch nog open en beschikt het, ook na terugplaatsing, nog over voldoende middelen om voor de nieuwbouw een moderne gedenksteen, geheel in water schapstraditie, te laten maken ter gele genheid van de opening van zijn mooie, nieuwe gebouw! A. J. Kastelein Noordzijde Haven 27, Goedereede De stichting Stad Goedereede heeft naar aanleiding van haar twintig jarig bestaan een boekje uitgegeven waarin een histo rische fietsroute is opgenomen. Deze route voert langs talrijke interes sante plekjes, waar ooit een historische gebeurtenis plaatsvond. Spelenderwijs maakt de geïnteresseerde toerist kennis met de achtergronden van de omgeving waarin hij als recerant ver blijft. De tocht gaat over de kop van het eiland en behandelt in een vlotte verteltrant tal rijke historische détails, zonder echter in een droge opsomming van jaartallen of feiten te verzeilen. Het is dus beslist geen uitputtende be schrijving van de geschiedenis van de regio, maar min of meer anekdotisch van opzet en bovendien leuk geïllustreerd, wat de leesbaarheid nog verder verhoogt. Ook het VVV in Ouddorp is ingenomen met dit 'toeristische produkt' en ver wacht veel belangstelling van de recrean ten. Voor nog geen tientje is het te koop. Een kaartklem kan er eventueel bij gehuurd worden, zodat men op de fiets de handen vrij houdt. De uitgave van het boekje werd mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van het Anjerfonds en dankzij lokale spon sors. Ingezonden: Gedenkstenen watermolen Dirksland Geachte redaktie, Uw artikel van 25 maart 1994 aangaande de Dirkslandse watermolen heeft veel inwoners van dit dorp niet onbewogen gelaten. En terecht! Het verwijderen van de gedenkstenen lijkt eerder op straat schenderij dan op een serieuze poging deze stenen voor de toekomst veilig te stellen. Daarnaast vraag ik mij af hoe de dijk graaf, dhr. van Kampenhout, met het beschadigen - want dat is het - van de watermolen akkoord kan gaan: de dijk graaf is immers bestuurslid van Stichting 'De Heul'. Deze stichting draagt het be houd van de regionale cultuur, waarvan de molen toch ook deel uit maakt, een warm hart toe. Hier ligt dus een taak voor de overige bestuursleden! Dat de gemeente Dirksland deze molen niet beschouwt als een cultuur-historisch objekt is niet zo verwonderlijk: er is nooit beleid ontwikkeld voor dit soort zaken. Dit laatste is dringend gewenst, dat blijkt wel. J. Verbiest, Kattewacht 1, Dirksland Rien Poortvliet signeert in Middelliarnis Wanneer zaterdag 16 april ook het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis aan dacht besteedt aan het Museum-week end zal de geestelijk vader van het mu seum, tekenaar Rien Poortvliet, 's mid dags van 1 tot half 3 in het museum aan wezig zijn. Hij zal te dezer gelegenheid ook boeken signeren. De toegang tot het museum is die dag gratis. De medewerk(st)ers zullen niet volgens de laatste mode-, maar in historische kle ding gekleed g".\n De Stichting Stad Goedereede houdt zich eigenlijk alleen met restauraties van monumenten bezig, maar als nevendoel stelling heeft ze 'het bevorderen van de belangstelling van Goedereede en zijn omgeving' in haar statuten staan. Vandaar deze uitgave, die, net als de Historische wandeling door Goedereede, een jubileum markeert. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER AI4T03£.DKI^- Dirksland, Tel. (01877) 13 57 Ramoco b.v. RENAULT-dealer Autobedrijf A. J. van Rumpt STELLENDAM - Eén van beiden zou het worden, wist Marlies Dubbeld, de mode-vakschool, maar dat vond ze niet eens zó aan trekkelijk, óf de kappersdagopleiding in Rotterdam en als ze 't zeggen mocht, en dat mocht ze van pa en ma, had die verre haar voorkeur. Dat laatste werd het dus en daar heeft Marlies nog geen dag spijt van gehad, echt geen dag... Sinds drie jaar werkt ze in kapsalon 'Silhouet' in Stellendam en sinds 1 april, nee, geen mopje, is ze eigenaresse, op d'r bijna 22e en ze ziet het helemaal zitten: „...hier in Stellendam heb ik m'n plekje gevonden, heerlijk", zegt Marlies. ,,Ik ken de mensen en de mensen kennen mij en 'k moet er niet aan denken dat ik ergens anders zou moeten werken, 'k heb het hier reuze naar m'n zin". Met dat enthousiasme is ze, samen met medewerkster Karin Visbeen, als 'eigen baas' aan de slag gegaan en daar wil ze in slagen. Je eigen salon te hebben en prima om te gaan met je klanten, wat zou ze meer nog wensen? Want Marlies heeft overal rondgekeken, ze heeft in Rotterdam en in Papendrecht-, zelfs een aantal jaren in een voorstad van Londen gewoond, maar ze woont nu, nog in het ouderlijk gezin, in Dirksland en dat is de fami lie wier wortels op Goeree-Overflakkee lagen heel goed bevallen, „lekker rustig nog". „En", zegt Marlies over haar werk: „de mensen moeten vertrouwen in je hebben" en dat hebben ze, want kapsalon 'Silhouet' (voor zowel dames als heren) telt z'n klanten niet alleen uit Stellendam, ze komen ook uit de omlig gende dorpen om door de vaardige handen van Marlies en Karin gekapt te worden. Tenslotte even een plaatje van Marlies, al „zag ze d'r niet uit", vond ze, maar vindt u dat nou? Vrijdagmiddag werd door gezamenlijke ondertekening van kontrakten met enig ceremonieel het startsein gegeven voor de uitvoering op Goeree- Overflakkee van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Op 1 april 1994 werd deze wet van kracht. De burgemeester van Middelharnis zette kort uiteen waar het in de WVB om gaat. Een nieuwe wet die de gemeenten verantwoordelijk maakt voor de verstrekking van rolstoelen, vervoersvoorzieningen (taxikosten b.v.) en woningaanpassingen. Voorheen werden deze voorzieningen voor gehandicapten (op de woningaan passingen na) door de diverse bedrijfs verenigingen verstrekt. Een belangrijke wijziging is de uitbreiding van de doel groep. Immers vanaf 1 april 1994 komen ook de gehandicapten ouder dan 65 in aanmerking. Voorheen was deze laatste groep aangewezen op de Algemene Bijstandswet of het eigen vermogen. (Vorige week heeft in een paginagrote advertentie van de 4 gemeenten van Goeree-Overflakkee uitgebreide infor matie gestaan over de nieuwe wet). Over de open-eindregeling was de burgemees ter wat minder te spreken. De WVG kan namelijk in financieel opzicht een be hoorlijk risico voor de gemeente beteke nen. Voor de WVG op de gemeentelijke rails stond, gingen daar veel beleidsvoorberei- dende aktiviteiten aan vooraf. Zo ge waagde wethouder Tiggelman in zijn toespraak. Vanaf het begin trokken de 4 gemeenten op Goeree-Overflakkee op dit beleidsterrein met elkaar op. Voorkomen moest immers worden dat er (forse) on derlinge verschillen in uitvoering zouden ontstaan. Een ambtelijke werkgroep deed onderzoek, voerde onderhandelingen met diverse betrokken partijen en reikte de 4 gemeentebesturen beleidsaanbevelingen aan. De 4 gemeentebesturen zijn vervol gens na ampel beraad tot besluitvorming overgegaan. De 4 gemeenten hebben hun voornemen waargemaakt. In de 4 gemeenten op Goeree-Overflakkee zal de WVG op dezelfde wijze worden uitgevoerd. De aanvraagprocedure is gelijk. De gemeen ten worden geadviseerd door de GMD (Gemeenschappelijke Medische Dienst) te Goes, terwijl de hulpmiddelen gele verd zullen worden door de fa. Jere- miasse te Goes. De GMD zal op gezette tijden zitting gaan houden in het ziekenhuis te Dirks land. De fa. Jeremiasse gaat een filiaal vestigen in Middelharnis. Beide zaken betekenen een verbetering van het voor zieningenniveau ten opzichte van de situatie voor 1 april 1994. De Woningbouwverenigingen op Goe ree-Overflakkee werden het via het bestuur van de Federatie van Woning bouwverenigingen op Goeree-Overflak kee ook met de gemeenten eens over een gezamenlijke aanpak van de woningaan passingen. De bereikte resultaten stemmen tot dank baarheid, aldus wethouder Tiggelman. De beriekte onderhandelingsresultaten zijn vastgelegd in kontrakten met de GMD, de fa. Jeremiasse en in een conve nant met de Woningbouwverenigingen. Deze kontrakten en convenanten werden tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis door onderteke ning bezegeld. Wethouder Tiggelman vond dat aange toond was, dat er op Goeree-Overflakkee op belangrijke beleidsterreinen goed kan worden samengewerkt. En dat geldt niet alleen de gemeentebesturen, maar ook en met name de 7 woningbouwcorporaties op Goeree-Overflakkee. Hij waarschuw de dat hoewel de WVG op de rails stond met de daadwerkelijke uitvoering nog moet worden begonnen. Dat zal de nodi ge problemen met zich mee brengen. Daarom, zo maande hij: Houdt er reke ning mee en heb er begrip voor dat we te maken hebben met de zwakkere in deze samenleving. Misschien niet altijd even gemakkelijk en soms veeleisend, maar volwaardige mensen die er op moeten kunnen rekenen zoveel als binnen de mogelijkheden ligt, adequaat te worden geholpen. Dhr. Tiggelman sprak, mede namens de 4 gemeentebesturen, vooral de loftrom pet over de ambtelijke werkgroep, die in nauw overleg met de portefeuillehou ders, verantwoordelijk was voor de vele arbeidsintensieve beleidsvoorbereidende aktiviteiten. De werkgroep is overigens nog niet klaar. Er dienen in de nabije toekomst nog diverse zaken te worden geregeld. Een klachtencommissie dient bijvoorbeeld te worden ingesteld en de mogelijkheden naar een regionaal aan vullend vervoersprojekt dienen verder te worden onderzocht. (De werkgroep bestaat uit gemeente Dirksland, dhr. J. J. de Geus; gemeente Goedereede, dhr. M. Kraak; gemeente Middelharnis, dhr. S. van Nieuwaal en gemeente Oostflakkee, dhr. C. v. d. Berg). Vorige week bereikte mij het droe ve bericht, dat Abram Apon (voor zijn vele vrienden ome Bram) op de leeftijd van ruim 84 jaar het tij delijke met het eeuwige heeft ver wisseld. Ome Bram was bij velen bekend ook vanwege zijn stukjes die hij in Eilanden Nieuws heeft geschreven, en die hij vaak ondertekende met Arjaen van Zeeland. Een van zijn laatste ging over de koe Rosa die zoveel melk had geproduceerd. Vorig jaar had ome Bram al een lichte beroerte gehad, waardoor hij onverwijld uit Canada moest terugkeren. Maar hij was weer zodanig hersteld dat hij op 16 mei a.s. weer zou gaan. Doch helaas, twee weken geleden is hij door een nieu we aanval getroffen, waarvan hij niet meer is hersteld. Op woensdag 30 maart is hij in het ziekenhuis te Spijkenisse overleden. Ome Bram is niet meer. De ambtelijke werkgroep waaraan dhr. C. V. d. Berg ontbrak, met portefeuillehouders (wethouders Soc Zaken-Welzijn van de vier eilandgemeenten). De fa. Kievit Revalidatietechniek werd bedankt voor de bewezen diensten en goede samenwerking. Piet van den Berge werd in dat verband genoemd. Mede door zijn inzet en manier van omgaan met de gehandicapte medemens Kievit Revalidatietechniek een begrip gewor den is op Goeree-Overflakkee. Met de oproep de goed begonnen intergemeente lijke samenwerking op het terrein van de WVG toch vooral voort te zetten, sloot wethouder Tiggelman zijn betoog af De voorzitter van de Federatie van Woningbouwverenigingen op Goeree- Overflakkee, dhr. G. Robijn, zei tevre den te zijn met het onderhandelingsresul taat tussen de woningbouwcorporaties en de genieenten. Hoewel hij liever de oude regeling gehandhaafd had gezien (finan cieel aantrekkelijker voor de corpora ties), kon hij goed leven met de huidige regeling. Ook hij vond de wil tot onder linge samenwerking veelbelovend. Dhr. Nagelbout van de GMD (GGV tegenwoordig) sprak zijn vertrouwen uit de samenwerking op dezelfde voet voort te zetten. Dhr. Jeremiasse vertelde wat over zijn bedrijf. Hij zag de nieuwe ont wikkelingen met vertrouwen tegemoet en beloofde er alles aan te zullen doen om het kwaliteitsniveau van het bedrijf te handhaven en waar mogelijk te verbe teren. Nadat de kontrakten waren ondertekend door de GMD, fa. Jeremiasse, de 7 wo ningbouwcorporaties van Goeree-Over flakkee en de 4 burgemeesters, slootde burgemeester van Middelharnis met alle bij de WVG betrokken partijen succes te wensen, de bijeenkomst af. Na een bijzonder aktief en arbeidzaam leven. Hij was Ie ambtenaar bij de ge meente Rotterdam en zat in vele instan ties. Zijn lust en zijn en was het Pel grimskoor uit IJsselmonde. Hij was Rid der in de Orde van Oranje Nassau en begiftigd met de van Borselen Penning in zilver. Persoonlijk heb ik eenmaal in 1991 als particulier chauffeur met hem een reis van 4000 km door Canada mogen ma ken. Een bijzonder meelevend mens is heengegaan. Zijn woorden ,,Een goed idee, Arie" zal ik nog veel missen. Op 5 april is ome Bram in het familie graf op de begraafplaats 'Oud Kralingen' begraven. Salut aan een vriend. Dirksland A. J. V. d. Vliet Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 voor Goeree-Ov^rflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur C. Breen, (01878) 24 96 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAnE c=> C3 1=1 C3 cq OUDDORP - Weslslraat 35 - Telefoon (01378) 16 12 i F3^ 3734 RENESSE - Pnntshop - Hogezoom 172 - Teietoon 101116} 24 00 SOMMELSDIJK Wesikrakeetslraai S - Telefoon (01670} BOB 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1