Beloofde land en de kater huSbreéMse Mobil IHffjEllhK Flakkees' oudste is 104 Ouddorps schooljeugd plantte een hectare nieuw bos Mb 5 Niet blij mee... korels autoschade Rally Formula Paaszangavond FOomÊÊ Garage Knöps B.V. At^T03£^^'^ Ramoco b.v. 1;^^- 66e Jaargan VRIJDAG 25 MAART 1994 No. 6287 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Landbouwpraatje Bij naderende verkiezingen waant men zich in het beloofde land. Poli tici gaan vrijmoedig de boer op en strooien met gulle hanÖ de leuke snoepjes. En iedereen maar denken dat alles goed komt. De kater komt later. Je kunt het scenario in verkiezingstijd haarscherp uittekenen. Alle aankomende politici zetten hun beste beentje voor en beloven gouden bergen. Het is wel bedenkelijk als beleidsmakers hun cadeautjes afstemmen op het intelligen tieniveau van het publiek. En zo akteerde de minister-president vorige maand voor een achtduizend koppig tuinderspubliek. Boeren en tuinders hebben het niet breed. Het gaat ronduit slecht in de land en tuinbouw. De oorzaken van de malai se zijn vrij goed aan te geven. De markt voor agrarische produkten is verzadigd en de verkopersmarkt is veranderd in een kopersmarkt. Producenten verliezen daarmee de greep op de prijsvorming en zijn afhankelijk van 's consumenten belangstelling. Een andere oorzaak vormt de veranderde kijk op het boeren- gebeuren. De samenleving wenst een duurzame agrarische produktie, die zorg vuldig en verantwoord omgaat met de kwaliteit van bodem, water en lucht. De veranderende omgeving brengt veel on zekerheid teweeg op het boerenerf. Boeren en tuinders zien hun inkomen flink wegzakken en verliezen het geloof in hun toekomst. Lubberluans De land- en tuinbouw heeft nu meer dan ooit behoefte aan een duidelijk over heidsbeleid. Boeren willen weten welke ruimte het toekomstig beleid aan hen laat. Schep duidelijkheid en zekerheid, roept de boer. Hij wil als ondernemer insteken op de mogelijkheden die de beleidsmakers bieden. Waar ligt echter de grens tussen echte en ook haalbare mogelijkheden enerzijds en utopie of valse hoop anderzijds? Als de verkiezingen naderen dingen aankomen de politici naar de gunst van de kiezer. Zij doen dan vaak beloften die later niet waar gemaakt kunnen worden. De voor beelden waar boeren en tuinders vaak de dupe van zijn liggen voor het grijpen. Toen de akkerbouwers enkele jaren gele den moord en brand schreeuwden bij een naderend GATT-akkoord, beloofde minister-president Lubbers mooie dingen als het GATT verder ingreep dan het Europees landbouwbeleid. Akkerbou wers gingen tevreden naar hun land met een belofte van de hoogste baas maar een illusie armer. Van de gedane toezegging is tot nu toe bitter weinig terecht geko men. En menig akkerbouwer heeft schoon genoeg van Luberiaanse snoep jes... In een Bleiswijkse veilinghal voerde de heer Lubbers een show op voor achtdui zend tuinders die in zak en as zaten. De RENAULT-dealer Ingezonden: Geachte lezer, Nadat wij, op 2 maart jl. gestemde heb ben, keek ik met belangstelling uit naar de uitslag van deze gemeenteraadsver kiezing. Tot mijn tevredenheid bleek hieruit, dat partij Hoogzand de op een na grootste partij werd. Ik was daarom ook zo ver heugd, omdat deze verkiezingsuitslag een, naar mijn inzien, positieve verande ring zou brengen in het college van Bur gemeester en Wethouders. Maar, wat schetst mijn verbazing, de gemeenteraad meent door hun persoon lijke voorkeur te laten gelden, tegen de stemming van haar eigen burgers in te kunnen gaan. Hierdoor moet je als burger je toch wel afvragen, of je voor niets de gang naar de stembus maakt. Het democratische recht, dat in onze gemeenschap een hoog aanzien heeft, wordt hier naar mijn mening toch wel krom gebogen. U begrijpt, dat wij daar niet blij mee zijn. A. Drlesse, een stemgerechtigde uit Sommelsdijk ftm fm minister-president sprak over een lagere gasprijs, over lagere arbeidskosten en nog veel meer. Hij sprak, suggereerd,e beloofde, zegde net niet toe, wilde zich wel sterk maken, preekte tegen beter weten in. En de tuinders raakten zowaar even in een jubelstemming. Maar koud twee uur later gingen ze naar huis met een fop speen. De minister-president had zijn shownummer afgestemd op het intelli gentievermogen van de tuinders..., ten minste dat zei hij later in de Tweede Kamer. En wat te denken van de minister van Sociale Zaken, die verleden jaar menig boer en tuinder blij maakte met de zoge naamde scholieren- en studentenrege- ling. Onder zekere voorwaarden konden studenten en scholieren incidentele arbeid (oogst- en vakantiewerk) verrich ten zonder dat de ondernemer belasting en sociale premies hoefde te betalen. De regeling bleek een welkome verlichting op vele asperge-, bollen- en fruitbedrij- ven. Een half jaar later bleek de gulle minister op de vingers te worden getikt door 's lands hoogste college (de Raad van State) dat de scholieren- en studen- tenregeling naar de prullenbak verwees. Einde sprookje, maar menig agrariër verloor zijn vertrouwen in politiek Den Haag. De voorbeelden van zoete broodjes-bak kerij zijn talloos. Het is alleen jammer dat mensen - ook boeren en tuinders - gemakkelijk op het verkeerde been wor den gezet. De gasprijs van Lubbers is een zaak van twee andere onderhandelende partijen (de Gasunie en het Landbouwschap), de akkerbouw-tegemoetkoming is een kwestie van betalen of niet. De facilitei ten voor een vrijgsstelde verzekerings plicht bij incidentele arbeid gaan mank aan slordige voorbereiding. Als de be!e!d::..akers lichtvaardig omgaan met hun politieke geloofwaar digheid moeten boeren, burgers en bui- tenlui op hun qui-vive zijn. Met loze praatjes vult men geen gaatjes. Het gezonde en soms achterdochtige boeren verstand moet het kunnen winnen van nietszeggende profeten die het beloofde land brengen. B.Schouwing „ROOKMELDERS" Een ge\A^aarschu\A/d nnens teld voor t\A/ee tMorttüe zdterhetd! AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Een plaats in de maatschappij MIDDELHARNIS - Burgemees ter J. G. Sleurink-Rabbinge heeft gistermiddag een kontrakt met Hernesseroord ondertekend. Dit kontrakt houdt in dat Frida van der Steen, verstandelijk gehandi capte, werkervaring kan opdoen bij de gemeente Middelharnis. Middelharnis is de eerste gemeente op het eiland die aan dit projekt deelneemt. Doelstelling van het projekt is mensen met een verstandelijke handicap, opge nomen in Hernesseroord, de mogelijk heid te bieden zich te bekwamen in bedrijfsmatige werkzaamheden. Dit ge beurt onder intensieve begeleiding van een medewerker van de gemeente en een medewerker van Hernesseroord. Op deze wijze wordt de mogelijkheid geboden verstandelijk gehandicapten een plaats te geven in de maatschappij. De gemeente Middelhamis neemt graag deel aan dit projekt, omdat zij de doel stelling ondersteunt dat mensen met een handicap in het arbeidsproces kunnen participeren en zo een plaats krijgen in het maatschappelijk leven. Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Dirksland, Tel. (01877)13 57 Autobedrijf A. J. van Rumpt COMBi MIDDELHARNIS Op D.V. woensdag 30 maart a.s. hoopt het jeugdkoor 'Deo Juvante' een zang avond te beleggen die in het teken zal staan van Pasen. Op deze avond zullen zingen het jeugd koor 'luventa' uit Dirksland, 'Melodia' uit Oosterland en het eigen koor 'Deo Juvante' uit Middelhamis. Naast de koorzang van de genoemde jeugdkoren zal er ook samenzang zijn. Het bijzondere van deze zangavond is dat 3 jeugdkoren medewerking verlenen, ledereen is hartelijk welkom. Deze avond wordt gehouden in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeen te, Chr. de Vrieslaan 40, Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. De oudste inwoonster van Goeree-Overflakkee, Paulien van Lenten-van Seters, heeft dinsdag de hoge ouder dom van 104 jaar bereikt. Mevr. van Lenten vvordt sinds 1976 in verpleeghuis 'de Samaritaan' te Sommels dijk verzorgd. Ze woonde daarvoor in Melissant, haar enige zoon Cor woont in Urk. Op haar verjaardag heeft ze veel belangstelling gehad, ook van de burgemeester. De gezondheid van Flakkees' oudste wordt 'redelijk' genoemd maar kontakt is nauwelijks meer mogelijk. De op één na oudste Flakkeesé is Geertrui van Biert, wonend in 'de Vliedberg' te Ouddorp, zij is op 24 december 1892 in Stad aan 't Haringvliet geboren en is ruim 101 jaar oud. De gemeente Dirksland heeft geen eeuwelingen, dat is wel het geval in Middelhamis. Daar woont Flakkees' oudste en in Nieuwe Tonge woont de ruim 100-jarige (geb. 20 september 1893) mevr. van Zielst-de Jong. Oostflakkee telt geen eeuwelingen of iemand die die leeftijd dit jaar hoopt te bereiken. 't Klopte woensdagochtend precies wat de weerman had voorzien; een stevige Zuid-Wester zou er waaien en royaal honderd leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Oud- dorpse basisscholen (alleen al van de Kon. Beatrixschool waren er 105) hebben dat terdege gevoeld. Het was Boomplantdag die dag en dat betekende aktie, heel wat kouwe kilome ters ver van school. Helemaal naar boer derij 'Zeezicht' in de Oostdijk moest er worden gefietst. Daar lag het terrein dat best wat groen gebruiken kon, een kale lap van één hec tare was het nu waarop nodig wat ge plant moest worden. Van oudsher had het struweel er welig getierd, maar de iepziekte had er lelijk huisgehouden zodat de begroeiing radi- kaal moest worden verwijderd. Slechts 3 vlaggemasten waren het die nog boven het landschap uitstaken, maar de schooljeugd heeft daar snel verande ring in aangebracht om de natuur een handje te helpen. Een gemengd bosplantsoen werd aange plant en burgemeester van Velzen plantte samen met Gedeputeerde dhr. Brouwer een boom. Het was een historische plek waarop men zich bevond. Het 'bosje' dat zich op of nabij het nieuw ingeplante perceel heeft bevonden heeft in oude tijden gediend als baken voor de vissers en zee varenden die vanuit zee thuis voeren. Schout Pieter Grinwis moet het zijn geweest die in 1753 een herplant-plicht instelde wanneer er bomen verioren gin gen, want het bosje was een belangrijk baken dat daarom niet verdwijnen mocht. De herinplant van woensdagochtend werd door een aantal bewoners van de Oostdijk bijgewoond van wie een oudere herinneringen ophaalde. Hij had het baken-bos nog gekend maar 't lag, zei hij, aan de andere kant van de boerderij. Zó hoog waren de bomen dat de toppen ervan boven de boerderij uitstaken en vanaf zee goed te zien waren. In het bos dat thans werd geplant hadden de Duitsers in de oorlogsjaren lelijk huis gehouden. De man herinnerde dat ze aan de rand ervan tachtig zware bomen had den gerooid waarna de rest door de storm was vernield, „want", verzekerde de man ,,de bomen aan de rand hebben de sterkste wortels". Het perceel krijgt nu nieuwe begroeiing, aangebracht door de schooljeugd onder 't wakend oog uiteraard van de gemeen telijke groendienst. Gedeputeerde Brouwer heeft burg. van Velzen een cheque van 1.500,- aange boden, te besteden aan groen in de ge meente Goedereede. voor Goeree-OvQrflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur C. Breen, (01878) 24 96 VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01370) 8 25 18 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tei. 01875-1396 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ■^^^^H L_l L_l C3 CD "R ^^^^^^^^M CJ C3 C3 q C3 OUDDOUP - Wesisiraai 35 - Telefoon (0T878) re 12 Fax 37 34 RENESSE- Prmtsliop- Hogeioom 172 - Telefoon (011161 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelstraal S - Telefoon (01870) 8 68 41 Gcdepuiccruc i.i'ouwcr il) plantte samen met burg. van Velzen een nieuwe boom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1