OLIEBOLLEN 'Andries' zingt al 45 jaar Politiek Café VERKOPING Vrees voor overvloed aan aalscholvers en muskusratten 'Hervormd Pleidooi' flonieSénuui Zendingsavond Dijkgraaf wendt zich af van Zeeland 5e Omloop Goeree-Overflakkee Politie Goeree-Overflakkee zoekt Parking Watchers Flakkees oudste vandaag 104 Bolusaktie in Ooltgensplaat Open Brief aan alle lezers van dit blad Dhr. D. Hoogzand beëindigt raadslidmaatschap Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten 66e Jaargang DINSDAG 22 MAART 1994 No. 6286 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14,-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: RaboMiddelhamisrek.no. 34.20.01.108 Toen dijkgraaf Van Kampenhout vrijdagmiddag ten overstaan van de Verenigde Vergadering ver moedde dat niemand het Over heidsbeleid omtrent het eiland Tiengemeten zou begrijpen, toen heeft niemand door vingeropste- king laten weten dat'ie 't wél be greep..., dat de dijken zullen wor den doorgestoken en kostelijke landbouwgrond aan de natuur zal worden gelaten...! De gedachte wildernis zal, zo vreest de Dijkgraaf, nestgelegenheid gaan bieden aan duizenden aalscholvers en kweek- plaats voor tienduizenden muskusratten worden. Aalscholvers zijn erkende milieuvervuilers en muskusratten erken de talud- en waterkeringsvernietigers. Bovendien wordt vijf kilometer verder een kunstmatig eiland aangelegd om slib te bergen... Wie het snapte mocht het zeggen, maar de Vergadering bleef stil onder de vaststelling van de Dijkgraaf dat een en ander met rentmeesterschap maar weinig te maken heeft. In z'n openingswoord bespiegelde de dijkgraaf ook de onder de Ingelanden levende verontrusting t.a.v. het te wijzi gen spuiregiem in het Haringvliet waarin weer zout water zal worden toegelaten. Het Waterschap opteert slechts voor sanering van de waterbodem, gevolgd door een ongewijzigd beheer van de Haringvlietsluizen. Alleen een MER (milieu-effect rapportage) die aantoont dat de belangen van de regio bij een zoet Haringvliet zijn veilig gesteld zal in die overtuiging verandering kunnen brengen. Goed nieuws lastte de dijkgraaf in over het probleem van berging van 'met PAK's bezwangerde' specie. De verga dering had er eerder mee ingestemd van wege de onbetaalbaarheid van de onge nuanceerde afvoer buitengewoon onder houd aan zo'n 25 km hoofdwatergang uit te stellen, maar die afstand blijkt, door de nieuwe normering, nu al tot 4 km teruggebracht te kunnen worden en mogelijk zelfs tot 1.1 km. Wél klaagde dhr. van Kampenhout over een andere vervuiling nu het steeds meer blijkt voor te komen dat het landelijk gebied gebruikt wordt om afvalstoffen te dumpen, als grof vuil, bouwmaterialen en zelfs een 3000 Itr. olietank. De dijk graaf hoopt op ieders attentie om deze ergerlijke vervuilers te achterhalen. De stelligheid waarmee Dijkgraaf en Heemraden zich vorig jaar maart uitspra- Start inschrijving 1 april De 5e Omloop van Goeree-Overflakkee wordt dit jaar op vrijdag 12 en zaterdag 13 augustus gehouden. Er worden deze keer maar liefst 500 deelnemers toegela ten die weer uit alle windstreken van Nederland zullen blijken te komen. De inschrijving start op vrijdag I april en voor de liefhebbers van deze 110 km lange monstertocht is het zaak er tijdig bij te zijn. Deelname kost 50,- per per soon. Inschrijvers kunnen hun brief of fax rich ten aan Stichting Omloop Goeree- Overflakkee, Postbus 15, 3257 ZG Ooltgensplaat, het tel.nr. is (01873) 12 16, het faxnr. (01873) 27 50. Maar pas op, doe het niet te vroeg, want inschrijvingen vóór 1 april worden niet geaccepteerd. De baten van de Omloop editie 1994 gaan naar een scholenprojekt van de NOVIB in Bangladesh. Deelnemers worden verondersteld zich zo lucratief mogelijk te laten sponsoren voor het volbrengen van hun prestatie. GOEDEREEDE Op 26 maart a.s. is er een oliebollen- aktie, uitgaande en ten bate van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp. De opbrengst zal worden gebruikt voor de aanschaf vaft een nieuw orgel. De oliebollen zullen aan de deur worden aangeboden in de gehele gemeente Goedereede. Mocht u niet thuis zijn dan zijn ze ook te koop op Dorpsweg 86 te Ouddorp of op de parkeerplaats Dorpstienden nabij de kerk. ken vóór toevoeging van Goeree-Over flakkee aan de Provincie Zeeland werd door de dijkgraaf uitgelegd een charge te zijn geweest om duidelijkheid te force ren omtrent de bestuurlijke tóekomst van onze regio. De charge heeft niet gewerkt want nóg wordt met ons goede eiland gesold, stelde de dijkgraaf spijtig vast; ,,gekonstateerd kan worden dat de manier waarop binnen Zeeland, en meer speciaal binnen de Zeeuwse Water schappen, over Goeree-Overflakkee en dezelfs Waterschap wordt gesproken, ons de haren ten berge doet rijzen, met Goeree Overflakkee wordt geen rekening gehouden. We hangen erbij, letterlijk en figuurlijk", stelde de dijkgraaf vast. Hij wendt zich met deze ervaring nu af van de Provincie Zeeland om, wanneer Goeree-Overflakkee een zelfstandige regio binnen de Provincie Zuid Holland heet te kunnen blijven voor het Water schap eenzelfde positie te begeren. En kennelijk om duidelijk te maken dat zijn keus voor Zeeland niet al te over tuigd was zei de dijkgraaf: „Het was tot nu toe mooi in Zuid Holland en vov,. uns mag het mooi blijven, Zuid Holland dus". Reorganisatie De meerderheid van de Ver. Vergadering heeft, na uitvoerige bespreking, inge stemd met de voorgestelde reorganisatie van de ambtelijke dienst. De nieuwe organisatie treedt in werking bij de inge bruikname van het nieuwe Waterschaps- huis. Een van de geschilpunten die er waren was het voornemen te komen tot een tweehoofdige d;rektie, één administra- tief-juridisch (chr. van Gerdingen) en een technisch (dhr. de Visser), onder eindverantwoor lelijkheid van dhr. van Gerdmgen. Bij hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. De nieuwe organisatie zal qua personele invulling 'lopen als een trein' zo verzekerde heemraad Jacobs de ver gadering. De waarde van de toe te passen reorganisatie werd door dhr. Jacobs al dus samengevat: behartiging van de belangen op niveau tegen zo laag moge lijke kosten". Het voordeel van de reorganisatie werd al berekend op 142.000,-. Eervol ontslag Ingestemd werd met het verlenen van eervol ontslag aan dhr. L. Verolme als Hoofd van de technische dienst, per 1 oktober a.s. Van dhr. Verolme zal op 30 september officieel afscheid worden genomen. Het wordt steeds duidelijker dat het Samen op Weg-proces binnen de Neder landse Hervormde Kerk, de oudste en grootste der fuserende kerken, op grote weerstand stuit, niet alleen aan de rech terflank van de kerk, maar ook in de brede middengroep. Zo verscheen vorige week (16 maart jl.) een Hervormd Plei dooi, dat niet uitgaat van enige richtings organisatie, maar gedragen wordt door figuren binnen alle modaliteiten en sek toren van het hervormd kerkelijk leven. Wat hen bijeenbracht, is hun grote zorg om het voortbestaan van de Kerk, die een stuk van hun leven is die zij niet kunnen en willen prijsgeven. De synodale voorstellen van een 'fusie' met de Gereformeerde Kerken en met de Lutherse Kerk tot een nieuwe Verenigde Protestantse Kerk in Nederland is voor hen al tezeer een sociologisch verstands- produkt, dat volstrekt geen recht doet aan het geestelijke karakter van de kerk. In dit Hervormd Pleidooi worden die voorstellen dan ook op grond van zwaar wegende religieuze, theologische en his torische gronden afgewezen. Het is voor de opstellers van dit Pleidooi ontoelaat baar om op zulk een lichtvaardige en oppervlakkige wijze het geestelijke erf goed van eeuwen te verspelen. Dat betekent echter niet, dat de opstellers ervan nauwer kontakt met andere kerk- formaties zouden afwijzen. Integendeel, zij verlangen die, maar niet langs de weg van een door de hogere beleidsorganen opgedrongen zakelijk éénwordingspro ces. Kerkelijke eenheid wordt slechts geboren op geestelijke wijze in overeen stemming met het mystiek-religieuze en historische wezen van de Kerk. Omdat juist dat besef in het Samen op Weg-pro ces al te zeer onbroken heeft, kunnen de huidige synodale voorstellen nergens anders toe voeren dan tot verdeeldheid. De politie zet deze zomer Parking Wat chers in in de strijd tegen de stijgende overlast en criminaliteit in het toeristen seizoen. De Parking Watchers die met steun van de gemeenten Goedereede en Middelhamis worden aangetrokken, sur veilleren duidelijk herkenbaar door hun tenu en mountainbikes, op en rond de parkeerplaatsen bij het strand in Oud dorp en in de centra van de gemeenten Goedereede en Middelhamis. De taak van de Parking Watchers driele dig: door constante en duidelijke aanwe zigheid vormen zij een barrière voor cri minelen. Bij het signaleren van strafbare feiten, onregelmatigheden of calamitei ten waarschuwen zij de politie waarmee zij via een portofoon konstant in verbin ding staan. Daarnaast hebben zij een representatieve en serviceverlenende funktie naar de bezoekers van het eiland toe. Zij heten de bezoekers welkom, fun geren als vraagbaak en geven preventie tips. Ook houden zij toezicht op de nale ving van de toegangsbepalingen van de in de nabijheid gelegen natuurgebieden, geluidsoverlast, dumping van zwerfvuil e.d. Voor de funktie van Parking Watcher zoekt de politie van Goeree-Overflakkee enthousiaste jongens en meisjes tussen 17 en 22 jaar die in de aanstaande zo mervakantie willen werken als Parking Watcher. Van hen wordt verwacht dat zij een opleiding op minimaal MAVO-ni- veau hebben, verschillende talen in rede lijke mate beheersen, representatief en klantvriendelijk zijn. Ook worden zij geacht goed met de omgeving bekend te zijn. Wie interesse heeft en aan de gestelde eisen denkt te voldoen kan dit melden bij de heer W. A. Bik of de heer J. van Oeveren van de politie in Middelhamis, tel.(01870)8 24 44. Voor de geïnteresseerden wordt op een nader te bepalen datum een voorlich tingsbijeenkomst georganiseerd. Collegevorming Dirksland De frakties van PvdA, VVD en Ge meentebelangen in Dirkslands gemeente raad hebben een coalitie gevormd. Uit hun midden zullen de wethouders voor de zittingsperiode 1994-1998 worden gekozen. Voorgedragen zullen worden de heren Eshuis, huidig wethouder voor de PvdA, en dhr. van Houwelingen (Gemeente belangen). Vandaag viert Paulien van Lenten-van Seters, oorspronkelijk uit Melissant maar sinds ettelijke jaren bewoonster van 'de Samaritaan', in het Verpleeghuis haar 104e geboortedag. Na het overlijden van mevr. v. d. Kloos- ter-van Loozen te Ouddorp op 2 decem ber 1993 op de leeftijd van 104 jaar en 1.5 maand, is mevr. van Lenten de oud ste inwoner van Goeree-Overflakkee. D.V. vrijdag 24 maart vanaf 16.00 uur komen de leden van de jeugdverenigin gen van de Gereformeerde Gemeente bij u langs met echte Zeeuwse bolussen. Deze worden verkocht ten bate van het jeugdwerk. Voor 5 gulden bent u eigenaar van een zak heerlijke echte Zeeuwse bolussen. Bent u na 4 uur niet thuis, kunt u de bolussen daarvoor telefonisch bestellen, waarna ze later worden bezorgd, tel. 23 93. wanorde en ontbinding van de kerk als Lichaam van Christus. Zo pleiten de ondertekenaars van het Hervormd Pleidooi (dr. W. Aalders e.a.) voor een geestelijker benadering van het vraagstuk van de kerkelijke verdeeldheid en voor verwerping van de huidige syno dale voorstellen. Hervormd Pleidooi is in de boekhandel verkrijgbaar voor de prijs van slechts 4.95 of door storting van 7,95 4,95 3,00 verzendkosten) op gironummer 60867 ten name van Hervormd Pleidooi te Leiden, onder vermelding van volledi ge naam en adres. Wie de zaak van de kerk ter harte gaat, zal van dit geschrift kennis wil len nemen. Andries kreeg bloemen van z'n kleinkinderen. NIEUWE TONGE - Er was, vrijdagavond, voor de Gem. Zangvereniging 'Apollo' te Nieuwe Tonge een goede reden om, na een paar nummers, het zingen even het zingen te laten en het gegeven concert een moment te onderbreken voor een bijzondere medede ling, 'Andries' vierde z'n 45-jarig lidmaatschap...! Dus zwegen de stemmen en dhr. Bmggeman werd vanaf z'n bas-positie op de achterste rij naar voren geroepen, zo wilde dat de voorz. Willy Faasse. „Hij is iemand die we graag willen huldigen", verklaarde de voorz. toen ze 't woord aan de burge meester gaf. Mevr. Sleurink heeft dhr. Bruggeman daarop zeer waarderend toegesproken, ,,een kurk waarop de gemeenschap drijft", zo heeft ze hem genoemd. ,,Het is of Andries óf z'n echtgenote Lia die je bij je komst in Nieuwe Tonge welkom heet", zo heeft mevr. Sleurink meermalen ervaren en later dit jaar komt ze nog op de hechtheid van dit tweetal terug, zo heeft ze stellig verzekerd. Andries kreeg nu alvast komplimenten voor het feit dat hij, begonnen in augustus 1949, 'Apollo' al zó lang is trouw gebleven, reden om Andries ten voorbeeld te stellen aan al die mannen die alleen maar in de badkamer zingen. Niet alleen gezongen heeft'ie, dhr. Bruggeman, maar hij haalde in weer en wind oud papier op, speelde toneel en schetsjes en heeft allerlei karweien opgeknapt, ten nutte van de Vér. en van de Gemeenschap. „Zingen geeft vreugde en biedt vreugde", wist de burgemeester en een vreugd was het haar daarom dhr. Bruggeman een fraaie Oorkonde aan te mogen bieden. Voorz. Willy Faasse bood de jubilaris, 'een trouw lid' waar deerde ze, daarop een gouden G-sleutél als dasspeld aan waar op dhr. Bruggeman door z'n 3 kleinkinderen bloemen kreeg aangeboden. En hij antwoordde ten besluite wat z'n mede-zangers graag wilden horen, hij .probeert het nog wat jaartjes vol te hou den". Hij gelooft er in dat dat best wel zal lukken... Politie, dat is toch heel erg saai? Wat heb je daar nu aan? Ze luisteren toch niet naar je... Dit jaar mag je drie keer gaan stemmen, maar wat moet je nu met die stem? Onder het motto: 'Politiek, God vraagt het je!' hoopt het OJW a.s. zaterdag een Politiek Café te houden. Deze avond zal Leen van Dijke, lijsttrekker van de RPF bij de komende Tweede Kamerverkie zingen, bij ons te gast zijn. Hij komt deze avond spreken over christelijke po litiek in het algemeen en jouw verant woordelijkheid daarin in het bijzonder. Van Dijke, die bekend staat als een boei end spreker, zal laten zien dat politiek juist alles met jou te maken heeft en dat iedere christen een taak in deze heeft. Na zijn zonder meer aansprekende be toog staat Van Dijke na de pauze klaar om jouw vragen te beantwoorden. Vra gen, die je altijd al hebt gehad, kun je nu stellen. Denk maar eens aan asielzoekers, criminaliteit, milieu en ga zo maar door. Natuurlijk is er, zoals altijd, na dit alles nog ruimschoots de tijd om wat na te praten en elkaar te ontmoeten. OJW Politiek Café, het belooft een boei ende avond te worden, waarin we laten zien dat politiek jou rechtstreeks aan gaat, dat je er elke dag mee te maken hebt! Zoals altijd staan om 19.30 uur de deu ren van 'de Hoeksteen' voor je open en om 20.00 uur zullen we samen de avond beginnen, waarna we graag het woord overgeven aan dhr. Van Dijke. HERKINGEN De zendingskrans 'De hand aan de ploeg' te Herkingen hoopt op D.V. vrij dag 25 maart haar voorjaarsverkoop te houden in de vergaderruimte achter de kerk. De openingstijd is 10-4 uur. Er is weer van alles te koop, o.a. hand werk, figuurzaagwerk, schilderijtjes, haarspelden, enz. Deze keer is er een nieuw artikel in onze verkoop, namelijk een kollektie zijde- bloemen. Mogen wij op uw belangstelling rekenen? Tot ziens. Het bestuur Ingezonden: Na ruim 35 jaar zich volledig te hebben ingezet voor de inwoners van de gemeente Middelhamis heeft de heer D. Hoogzand besloten zijn lidmaatschap van de gemeen teraad met direkte ingang te beëin digen. Het is niet de uitslag van de verkiezingen die hem hiertoe heeft doen besluiten, want bij de jongsdeden gehouden verkie zingen was de steun \oor 'Lijst Hoog zand' voor de vierde keer achtereenvol gens weer spektakulair gegroeid. Nu zelfs zodanig, dat 'Lijst Hoogzand' de op één na grootste partij in de gemeente Middelhamis geworden is. Het is wel de oncollegiale opstelling van de andere raadsfrakties geweest die hem tot het besluit hebben gebracht zijn taak te beëindigen. Hij zag voor zichzelf geen mogelijkheden meer iets van zijn idealen te kunnen verwezenlijken. Vier raadsperioden achtereen, zestien jaar dus, gaf de bevolking in steeds toe nemende mate te kennen vertrouwen in de heer Hoogzand en zijn mede-fraktie- genoten te hebben. Door zijn eerlijk en direkt handelen, steeds rekening hou dend met de belangen van de burgers, zeker ook op sociaal en financieel ge bied, is hij geworden tot een alom ge waardeerd raadslid voor de gehele bevol king van Middelhamis. Hij komt steeds voor zijn oprechte mening uit en doet wat hij zegt; dat waarderen de mensen in hem. 1501 stemmen! Je zou zeggen, daar kan niemand meer omheen. Zo niet in onze gemeente. Bij de onderhandelingen om te komen tot een nieuw college van Bur- COMBi Gemeentegids Goedereede De laatste tijd worden bedrijven in de gemeente Goedereede benaderd voor het plaatsen van een advertentie in een gids van de gemeente Goedereede o.d. Met nadruk wijzen wij u er op dat met medewerking van de gemeente Goede reede slechts één gemeentegids wordt uitgegeven. Dit is een uitgave van Hol land Advertising in Den Helder. Alle andere gidsen worden niet uitgege ven met medewerking van het gemeente bestuur. gemeester en Wethouders voor onze ge meente is hem vrijwel direkt te kennen gegeven dat een plaats voor de partij 'Lijst Hoogzand' weer uitgesloten zal zijn. De uitslag van de verkiezingen wordt niet serieus genomen. De drie ver liezende 'regeer-partijen' (van 65% naar 59% van de stemmen) zeggen: ,,Wij hebben het goed gedaan met ons drieën; dat moeten we zo maar houden". Een man als de heer Hoogzand, met een sterk karakter, een duidelijke visie, een zuini ge aard en een sociaal hart voor alle bur gers, een man met een open oor voor de kiezers past blijkbaar niet in het College. Nadat duidelijk geworden was dat ook nu niet naar de uitspraak van de kiezers geluisterd zou worden, maar alleen zelf overschatting van enkele raadsleden lei draad zou zijn, heeft de heer Hoogzand besloten met onmiddellijke ingang zijn raadslidmaatschap te beëindigen. De Vereniging 'Lijst Hoogzand' vindt het heel jammer, maar heeft er ook be grip voor, dat hij dit besluit heeft geno men. Als je je bijna 36 jaar met hart en ziel ingezet hebt voor het belang van de burgerij, als je je gedragen weet door zo vele burgers en dan nog steeds een der gelijke opstelling bij andere raadsleden moet konstateren, blijft er geen andere mogelijkheid over dan je af te keren. De fraktie 'Lijst Hoogzand' zal in de nieuwe raadsperiode met drie personen aanwezig zijn (dhr. Van der Kamp, mevr. Van den Nieuwendijk en dhr. Hol- leman) en uiteraard zullen zij de lijn van de heer Hoogzand voortzetten met dezelfde bezieling en betrokkenheid. De Vereniging 'Lijst Hoogzand' DIRKSLAND Heden (dinsdag)avond wordt er een zen dingsavond gehouden in het Vereni gingsgebouw 'Rehoboth'. Spreker is de heer M. van Dijk, tot voor kort werk zaam op de zendingsterreinen van de Geref. Gemeente in Igede en Izi. Aanvang half 8. Allen hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - heden (dinsdag)- avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krab-bendijke. HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck te Rotterdam. OUDE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. P. van Ruitenburg van Dordrecht. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE era cj CD i^ t^i OUDDORP - Weststraat 35 - Telefoon (01878) 16 12 Fa< 37 JJ RENfSSE- Prinishop - Hogezoow 172 - Teieloon (01tt6j24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelstraat 8 - Telefoon (0TS70) 868 Al

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1