Goeree-Overflakkee gaf lot uit handen door onderlinge verdeeldheid „Een schip dat voorbij voer aan de rede van Oostflaldcee" Boomfeestdag in Goedereede Uitvoering 'Apollo' AID start weer met milieuvluchten boven Zuidhollandse eilanden Collegevorming Middelharnis Natuurontiikkeiingen op en rond Goeree-Overflakkee Afscheid van burg. de Vos: Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! Lezing Fleers: Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14,-/ JAARABONNEMENT 54, Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: RaboMiddelhamisrek.no. 34.20.01.108 Op woensdag 23 maart 1994 wordt in de gemeente Goedereede boom feestdag gehouden. In aanwezig heid van de heer G. Brouwer, hd van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal de officiële handeling voor deze inplant plaatsvinden nabij boerde rij Zeezicht, Oostdijkseweg 81 te Goedereede. Op die plaats is een bosje, plm. 1 ha., door iepeziekte verloren gegaan, waar door nieuwe inplant nodig is. In totaal zullen ongeveer 4.000 bomen (gemengd bosplantsoen mengsel) geplant worden. Naast het planten van bomen door de heer G. Brouwer en de heer G. van Velzen, burgemeester van Goedereede, zullen veel bomen geplant worden door leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen uit Ouddorp. De ontvangst van genodigden op het gemeentehuis is om 9.30 uur, waarna het gezelschap om 9.45 uur vertrekt naar de Oostdijkseweg 81 Rond 10.00 uur zullen de eerste bomen geplant worden, waarna aansluitend de schoolkinderen hun boom zullen planten. Na deze officiële handeling zal om 11.00 uur de bijeenkomst op het gemeentehuis worden voortgezet en zal aan de geno digden gelegenheid worden geboden om het woord te voeren. Alhoewel nog niet officieel meegedeeld is al wel naar buiten gekomen, en ons bevestigd, dat de 3 wethouders in Mid delharnis' College 1994-1998, weer voort zullen komen uit de raadsfrakties van PvdA, SGP/RPF en het CDA. De kandidaten van PvdA en CDA zijn de zittende wethouders, resp. de heer A. Tiggelman en mevr. Van Eek. Wie als SGP/RPF-kandidaat naar voren komt zal waarschijnlijk in de loop van deze week duidelijk worden, het wordt óf dhr. K. v. d. Ketterij óf dhr. G. Slootweg. Op donderdag 24 maart 1994 houdt de Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee haar jaarvergadering. Onze gastspreker is dhr. J. W. A. van Rijn van Alkemade, inspekteur van Na tuurmonumenten in Zuid-Holland en Zeeland. Aan de hand van dia's zal hij vertellen wat er op het gebied van natuurontwik keling gaande is. Hij zal het dan hebben over natuurontwikkeling in geheel Ne derland, maar het met name toespitsen op de natuurontwikkelingen op en rond Goeree-Overflakkee. Te denken valt hierbij aan de Landinrichting West in Ouddorp en aan de plannen die Natuur monumenten heeft met het eiland Tiengemeten. Het belooft een interessante lezing te worden. Toegang is gratis. Plaats van handeling is de aula van de Landbouwschool aan de Langeweg te Sommelsdijk. Zaal open: 19.00 uur, aanvang 19.30 uur. De lezing duurt tot ongeveer 21.00 uur, na een pauze van een kwartier vindt het huishoudelijk gedeelte plaats. Een ieder, wel of niet lid van onze ver eniging is van harte welkom. Voor informatie kunt u bellen: (01877) 18 80. NIEUWE TONGE Vrijdag 18 maart geeft de gemengde zangvereniging 'Apollo' haar winteruit voering. Medewerking aan dit concert verlenen: gemengde zangvereniging 'Apollo', Nieuwe Tonge; gemengde zangvereni ging 'Advendo', Ooltgensplaat en 'Alpenkapel' Nieuwe Tonge. Het belooft een mooie avond te worden, met veel kijk- cii iuisterplezier, onder andere zang, muziek en voordrachten. Uw aanwezigheid wordt zeer op prijs gesteld en we hopen u te verwelkomen. Aanvang 19.45 uur; zaal open 19.00 uur. Toegang 5,-. OUDDORP Brandweer tweemaal uitgerukt Ouddorps brandweerploeg heeft in het week-end tweemaal uit moeten rukken. Zaterdagavond was dat naar de woning van de fam. L. Akershoek aan de Wes terweg. Een schoorsteenbrandje dat zaterdagmiddag door dhr. Akershoek zelf was bedwongen bleek toch verder te zijn gesmeuld waardoor het zaterdag avond de kop weer opstak. De nokbalk bleek toen al ernstig door het smeulende vuur te zijn aangetast. Eveneens zaterdagavond rukte de brand weer uit naar de woning van de fam. Immerzeel aan de Geleedststraat. Waar schijnlijk door kortsluiting in een elektri sche deken raakte het bed in de ouder- slaapkamer in rand. Dat werd ingeleid door het uitvallen van de elektriciteit maar de oorzaak van het springen van de zekering werd pas ach terhaald toen een brandlucht zich door het huis verspreidde. De slaapkamer is vrijwel uitgebrand. COMBi MIDDELHARNIS Voorjaarsvergadering Kring. Geref. Vrouwenver. De kring van Geref. Vrouwenverenigin gen op Goeree-Overflakkee hoopt D.V. donderdag 17 maart haar 40-jarig jubi leum te vieren. Dat vindt plaats in de Geref. Kerk in Middelharnis, aanvang 19.30 uur, met als thema: 'Verleden, heden en toekomst' Iedereen is van harte welkom. Goed gekleed en welbespraakt, lid van de eerste Kamer, direkteur bij de Vereniging Nederlandse Ge meenten, Dr. G. J. Fleers. Samen steller van het rapport dat een beslissende rol heeft gespeeld bij de standpuntbepaling van de gemeen teraden ten aanzien van de be stuurlijke positie van Goeree- Overflakkee. Op 10 maart was hij in Stellendam om op verzoek van de Stichting de Goereese Gemeen schap zijn rapport toe te lichten. Persoonlijke visie Fleers? Het rapport Fleers dat veel negatieve kri tiek heeft gekregen, is te beschouwen als een persoonlijke visie van de heer Fleers. Het is in elk geval niet de visie van de commissie bestaande uit de vier burge meesters van Goeree-Overflakkee onder voorzitterschap van de heer Fleers. Immers, twee van de vier burgemees ter hebben het rapport niet willen ondertekenen omdat ze het ontoerei kend vonden voor de besluitvorming in de gemeenteraden, ontoereikend voor een goede belangenbehartiging van de burgers. Niettemin is het rapport Fleers een eigen leven gaan leiden als zijnde een richting gevend advies van de vier burgemees ters. Op het Ministerie van Binnenlandse Zaken circuleert zelfs het bericht dat op 20 december 1993 de commissie onder voorzitterschap van de heer Fleers tot de konklusie is gekomen dat Goeree-Over flakkee beter aansluiting kan zoeken bij de provincie Zeeland. Wie het rapport Fleers gelezen heeft ver baast zich niet over slordige berichtge ving, want het rapport is ook niet erg punktueel. Zo staat er als onderbouwing van het standpunt dat Goeree-Overflakkee beter naar Zeeland kan gaan, dat het. Water schap Goeree-Overflakkee en de Kamer van Koophandel te kennen hebben gege ven aansluiting bij Zeeland te willen. Uit navraag blijkt echter dat door de commissie Fleers niet om de mening van het Waterschap is gevraagd. En hoe is de commissie Fleers aan het standpunt van de Kamer van Koophandel gekomen? In zijn rapport stuurt de heer Fleers in een paalde richting en gaat daarbij wel erg kort door de bocht. Het rapport wekt de indruk van haastwerk: grote stappen gauw thuis, in Zeeland zien ze wel ver der en volgt samenvoeging van gemeen ten vanzelf. Als de gemeenten daar ja tegen zeggen is Binnenlandse Zaken van een bestuurlijk probleem af en de rekening komt later. Aanzet De heer Fleers zelf staat op het standpunt dat niet hij, maar de gemeenten de toon hebben gezet voor het rapport, dat, wegens gebrek aan onderbouwing, Goe ree-Overflakkee als het ware het Zeeuw se bos instuurt. De heer Fleers begon zijn lezing voor de Goereese Gemeenschap met te vertellen hoe hij op een congres van de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) door Burgemeester Van Velzen van Goe dereede aan zijn jasje was getrokken. Op Goeree-Overflakkee konden de gemeen ten er niet uit komen of ze bij de nieuw te vormen provincie Rotterdam moesten gaan horen en Burgemeester Van Velzen had gevraagd of Fleers een handje wou helpen. Er was toen een commissie gevormd van de vier burgemeesters, onder het voorzit terschap van de heer Fleers. Die commis sie werkte verder op basis van wat de vier gemeentesecretarissen al aan infor matie hadden bijeengebracht. Samen hadden ze gesprekken gevoerd en gediscussieerd wat het beste zou zijn voor Goeree-Overflakkee. Eerst hadden ze gedacht dat aansluiting bij Rotterdam in de rede lag, later waren ze daar van terug gekomen. „Ieder die het heeft over mijn advies moet toch weten dat het het werk is van een werkgroep van vier burge meesters waarvan ik voorzitter mocht zijn. Een groep die voortging op het werk dat de vier gemeentesecretaris sen al hadden gedaan", zei de heer Fleers. In zijn verdere betoog sprak de heer Fleers konsekwent over 'wij', 'de werk groep', 'de commissie' om er geen mis verstand over te laten bestaan dat de vier burgemeesters verantwoordelijk zijn voor het rapport Fleers. Geen woord over het feit dat twee van de vier burge meesters het niet verantwoord hebben gevonden om het rapport te onderteke nen. Toelichting Na een heldere inleiding over de bestuur lijke vernieuwingen die het rijk wenst, gaf de heer Fleers uitvoerig aan waarom Goeree-Overflakkee niet past in een pro vincie Rotterdam. De argumenten om niet naar Rotterdam te gaan waren zeker niet oninteressant en ze zullen de aanwezigen vertrouwd in de oren hebben geklonken, maar ze betrof fen in feite een gepasseerd station. Wat een eventuele overgang naar Zee land in konkreto zou inhouden, vertelde de heer Fleers jammer genoeg niet. „Dat moet netjes geregeld worden", zei hij, maar vulde dat verder niet in. De kosten kant van een verhuizing is zijn afdeling niet. Voor de heer Fleers is de 'bestuurs cultuur' doorslaggevend en hij hoeft geen antwoord te geven op de vraag die voor de burgers zo belangrijk is: Wie betaalt de veerman? In zijn toelichting kon de heer Fleers evenmin hard maken dat aan de Zeeuwse overkant Goeree-Overflakkee met open armen zal worden ontvangen, nu men op het provinciehuis in Middelburg tot de konklusie is gekomen dat de overkomst van Goeree-Overflakkee weinig aan de Zeeuwse huishoudkas toe te voegen heeft. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Oostflakkee heeft het tijdperk burgemeester De Vos vorige week op indrukwekkende wijze afgesloten. Donderdagavond was er het wat intieme afscheid van de gemeenteraad en voor de vrijdagmiddag in 'Grutterswei' gehouden bijeenkomst is zelfs massale belangstelling geweest; alle Oostflakkeese en eilandelijke disciplines waren daar vertegenwoordigd, om van de vertrekkende burgemeester te horen tot 'vrienden' te worden gerekend. Historisch warm is de dag geweest waar op burg. de Vos - 5 juni 1982 - in de sporthal te Oude Tonge z'n opwachting maakte, een klamme hitte van meer dan veertig graden liet zich gelden, maar, gelukkig, in overdrachtelijke zin, was er nu ook een warm afscheid, stelde weth. V. d. Ree tevreden vast toen hij de bij eenkomst in de temperatuur-geregelde 'Grutterswei' opende. Een welkom trou wens ook voor de deputatie uit Veen dam, de /nieuwe standplaats van burge meester de Vos, in grootte de 117e in het land waar Oostflakkee als 413e te boek staat; „in ambtelijke termen gesproken' een aanzienlijke promotie", begreep dhr. V. d. Ree en 't wordt dhr. de Vos van harte gegund, dat beslist. „Zeker 125 raadsvergaderingen heeft hij in Oostflakkee geleid, zo'n 525 College vergaderingen gehad en bij minstens 10.000 raadsbesluiten betrokken ge weest, alle mede-bepalend voor de rich ting waarin de gemeenschap van Oostflakkee zich heeft- en nog zal ont wikkelen. Als deskundig en adekwaat aanjager van nieuwe inpulsen en ontwikkelingen had burg. de Vos zich doen kennen en met zo'n verdienste kon hem de gemeentelij ke Ere-penning niet ontgaan; weth. v. d. Ree heeft hem het ere-teken met instem ming uitgereikt. Mevr. de Vos 'de ach- terwacht' en de opvang van het gezin werd een keramiek en burg. de Vos een sculptuur aangeboden, zoon en dochter de Vos kregen elk, ter herinnering aan Oost-flakkee, een fototoestel en voor allen was er de wens op een vreugdevol le en voorspoedige toekomst. Opdat hun toekomst voorspoedig zij heeft raadslid M. D. de Wit de fam. de Vos ook Gods nabijheid toegewenst. Met genoegen gaf dhr. de Wit een terugblik op het vele wat in Oostflakkee tot stand gekomen is, een nieuwe Rijksweg, een nieuw gemeentekantoor, ontwikkeling van bedrijfsterreinen, van woningen en scholenbouw, soms was het de burge meester die vol gas gaf terwijl de raad de rem beroerde... 's Burgemeesters aan dacht had ook de gemeentegrenzen ver overschreden, met waardering noemde dhr. de Wit de zorg die burg. de Vos ook kent voor zijn naaste in Bangladesh en Polen bij welke hulp de gemeente zich betrokken weet. Een hartelijke gelukwens ten besluite, al zei dhr. de Wit het nog maar'es ten over vloede: „al staan we niet te juichen". Zomin deed dat gemeentesecretaris dhr. Derickx, met burg. de Vos zag dhr. De- rickx een 'oprecht, analytisch, vasthou dend, kritisch, akkuraat en zakelijk be stuurder vertrekken, altijd op zoek naar ontwikkelingen en met oprechte aan dacht voor de menselijke aspekten. Er gaat een grote groepsfoto mee van het 'gereorganiseerd ambtelijk apparaat', ook een verdienste van burg. de Vos dat het daartoe gekomen is. Liever 'tot ziens' dan afscheid Afscheid te nemen, burg. de Vos leek het allemaal wat te definitief en liever riep hij ieder dan ook een 'tot ziens' toe. „'t Is drie uur met de auto, we gaan dus de wereld niet uit", vergeleek hij. Een van de kinderen vindt het trouwens 'heel erg verschrikkelijk' om uit Ooltgensplaat weg te gaan... 't Was met bijzonder veel genoegen en met voldoening dat dhr. de Vos op z'n bijna 12-jarige Oostflakkeese ambtsvervulling terug ziet, want er is - door ieder, benadrukte hij - met talent aan gewerkt om de burger een zo goed mogelijk produkt te bieden en er is met overtuiging gewerkt en gebouwd aan de toekomst van Oostflakkee. 't Gaat goed met Oostflakkee", stelde dhr. de Vos vast en zeker doelde hij daarbij ook op de goede verhoudingen die zijn gegroeid, temeer pleitte dhr. de Vos te zorgen voor de een open communicatie met alle bur gers, ongeacht ras, geloof of huidskleur. Die boodschap en opdracht liet dhr. de Vos na, hij is er graag in voorgegaan. Intermenselijke relaties vormen een belangrijke voorwaarde voor het slagen van samenwerking", aldus de burge meester en hij zou wensen dat in dat soort relaties meer wordt geïnvesteerd, niet in strukturen maar in de mensen die erin funktioneren. 't Is zelfs 'met het allergrootste plezier' dat het werk in Oostflakkee is gedaan. Naarmate dhr. de Vos z'n slotwoord af rondde kreeg het een persoonlijker strek king. Daarbij dacht hij aan z'n streven op een open manier met de raad te commu niceren, waarin de fraktievoorzitters hem tot vertrouwenspersonen waren gewor den. Politieke scheidslijnen vielen weg en in grote saamhorigheid werd aan op lossingen gewerkt. Daarbij werden pie ken en dalen ontmoet maar, zo verzeker de dhr. de Vos, de pieken hebben de overhand. Mocht hij in de communicatie met anderen, ook buiten de raad toch tekort zijn geschoten dan betuigde dhr. de Vos daarvoor nu z'n oprechte spijt. Lief en leed is er geweest en dhr. de Vos verhulde niet, soms machteloos te heb ben gekeken naar zoveel verdriet, er was ook veel goeds waaraan met genoegen zal worden teruggedacht. Daarin betrok de scheidende burgemeester z'n mede werkers ter secretarie, politie en brand weer en o.a. zij die meewerken aan het projekt in Bangladesh en zich daarmee bereid tonen een klein beetje ruimte te creëeren voor de anderen die het zoveel minder hebben. Daarin waardeerde dhr. de Vos ook het gemeentebestuur dat het zich niet in eigen cocon terugtrekt, 't Moment van scheiden was daar. Er was gezegd wat gezegd moest worden. Met de fam. de Vos gaan goede herinne ringen mee naar Veendam, en mooie her inneringen zoals de antieke plaat d.d. 1748, de overige cadeaus en de gouden ge-meentepenning bij de uitreiking waar van burg. de Vos toch nog tranen in de ogen had gekregen. Vaarwel..., had dhr. M. D. de Wit laten horen en dat was mooi gezegd, zo mooi als wethouder v. d. Ree de scheidende raadsvoorz. had getypeerd, een schip dat voorbij voer aan de rede van Oostflak kee. De Algemene Inspektiedienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij gaat, evenals vorig jaar, boven heel Nederland zogenoemde milieu- vluchten uitvoeren. Hierbij worden onder meer niet-toegestane bespuitingen met bestrijdingsmiddelen op sloottaluds opgespoord. De vluchten vinden plaats vanaf maart tot en met september, zowel zelfstandig als in samenwerking met politie en ande re handhavingsinstanties. Boven de Zuidhollandse eilanden wordt gevlogen in samenwerking met de regio-politie. Onkruidbestrijding met behulp van bestrijdingsmiddelen is niet toegestaan op sloottaluds en in sloten. In 1993 zijn in de gecontroleerde gebie den vrijwel alle, met onkruidbestrij dingsmiddelen behandelde sloottaluds gefotografeerd, waarna de betreffende toepasser proces-verbaal is aangezegd. OUDDORP - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. F. Harinck te Rotterdam. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. C. Hogchem van Borssele. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur kand. G. Clements te Eist. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpe- nisse (bev. ambtsdragers). VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - RHPOHTAGE - FOTOGRAFIE Pt^^^^^^B CZICJC=lC=rl=3l=IC3C3C=l OUDDOBP - Weststraa! 35 - Teleloon iDf878) 16 12 i fax 37 34 RENESSE - Prinishop - Hoge/oom 172- Teiefoor) (011161 24 00 SOMMELSDiJK- Weslkrakeelslraat B - Teleloon (01870) 8.6841 Het gezin de Vos donderdagavond bij het afscheid van de raad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1