Bijbel vindt vooral trouw in huwelijksrelatie belangrijk mm0t IICffjElinK Watermaatschappij 'Delta Nutsbedrijven' gaat alle loden aanslyiiieidingen vervangen karels lutoschade Wbv. 'Sommelsdijk' verkoopt woningen 3^6 e^ Comm. Patijn opent nieuw Waterschapshuis /^UTO^tVKlJr Jeruzalem is wel lebouwd Stichting Vrienden van het Grevelingenmeer Sinaasappel-verkoopaktie Kostbare operatie begint - in mei - in Ooltgensplaat Ramoco b.v. 66e Jaargang No. 6283 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Gezinnen kunnen binnen verschil lende culturen verschillende vor men aannemen, maar het gezin op zich is een instelling van God. Dat betoogde drs. Pieter van Kampen, predikant van de Nederlands Ge reformeerde Kerk in Wageningen en auteur van 'diverse boeken, maandag tijdens de jaarlijkse con ferentie van de Evangelische Al liantie. Ruim honderd mensen woonden de tweedaagse bijeen komst op De Bron in Dalfsen bij, die ditmaal als thema had: 'Ge meente-opbouw en gezin'. De bijbel geeft volgens Van Kampen weinig konkrete voorschriften over bij voorbeeld de duur van een verkering en de ideale minimale en maximale leeftijd om te gaan trouwen. Zelfs de sekserollen worden niet door de bijbel voorgeschre ven. „Met andere woorden: in de bijbel ligt op een aantal punten niet vast hoe bepaalde dingen moeten. Er is niet een manier waarop samenlevingsregels kun nen worden toegepast. Culturele ver schillen worden niet meteen verboden", aldus Van Kampen. Ook het Westerse gezin ,,valt niet automatisch gelijk te stellen met het gezin zoals het Gods oor spronkelijke bedoeling was". „Niettemin, en dat is cruciaal", vervolg de Van Kampen, ,,God heeft wel een bedoeling met huwelijk en gezin!" Echt scheiding en polygamie horen niet in Gods oorspronkelijke bedoelingen thuis. Daarnaast merkte hij op dat het huwelijk in de bijbel de vorm van een verbond heeft en de weerspiegeling hoort te zijn van de relatie tussen Christus en de ge meente. Volgens Van Kampen betekent dat: „Er moet trouw zijn, vastbesloten heid om het met die ander te wagen en te blijven wagen, die ander te dienen in goede en in kwade dagen". Beslissing van de wil De beslissing met iemand te trouwen en die persoon trouw te blijven, is een beslissing van de wil, ook al verbindt men in onze tijd 'liefde' vaak meer met een gevoel dan met de wil. „Trouw in relaties is kenmerkend voor Gods bedoe ling", aldus Van Kampen. Zo is Hij zelf, en „diezelfde houding wil Hij ook bij ons zien, naar onze partner en ons gezin. Daarom is trouwen, elkaar trouw belo ven en die belofte gestand doen, een daad die ons wellicht door de burgerlijke overheid en de ons omringende samenle ving wordt gevraagd. Maar in veel inten sere mate nog; is het een daad die ons van Godswege wordt gevraagd. Hij stelt geen eisen aangaande ons gevoel daarbij, maar wel dat we ons woord zullen hou den..." Autobedrijf A. J. van Rumpt De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn is door dijk graaf Van Kampenhout van het Water schap Goeree-Overflakkee gevraagd de officiële opening te verrichten van het nieuwe waterschapshuis aan de Dwars- weg te Middelhamis. De heer Patijn zal aan de uitnodiging gehoor geven. De officiële opening van het water schapshuis zal D.V. plaats hebben op 10 juni aanstaande. Het gezin hoort een plaats te zijn van veiligheid en geborgenheid voor de kin deren, zeiden zowel Van Kampen als drs. Dorothea Timmers-Huigens, peda goge en theologe. Uit een korte histori sche schets van mevrouw Timmers kwam naar voren dat kinderen in de Griekse en Romeinse oudheid niet be langrijk waren, eerder als gevaarlijke wezens werden gezien die getemd moes ten worden. Bij de buurvolkeren van het Oudtestamendsche Israël waren kinder- offers heel gebruikelijk. God vroeg van Israël zich anders op te stellen. Het is belangrijk kinderen uit de Thora te on derwijzen, en dat is de taak van de ouders. „Het huwelijk is daarom dan ook niet in de eerste plaats een verbond dat seksualiteit legaliseert, maar een verbond dat een veilige plaats biedt aan de geza menlijke kinderen. Tegenover God zijn ouders en kinderen gelijk van waarde", aldus Timmers. De kerk heeft deze les door de eeuwen heen vaak onderschat. Hoewel Augus- tinus het gezin een 'kerkje in de kerk' noemde, was het gezin in zijn theologie volstrekt onbelangrijk. De kerkvader zelf stuurde zijn vrouw weg, terwille van zijn carrière, en had verhoudingen met ande re vrouwen. Luther was de eerste die ijverde voor het gezin als religieuze thuishaven", de plaats waar „kinderen leren zingen en bidden, leren geloven en leren hoe religieuze saamhorigheid werkt", aldus Timmers. Romantische utopie Pas na de Eerste Wereldoorlog werd het gezin een maatschappelijk ideaal, zei Timmers, tot aan het eind van de jaren zestig. „Het ideaal van het gezin is meer een sprookje en een romantische utopie geweest in onze geschiedenis dan werke lijkheid. En daarmee zal het gezin ook zelden een kerkje in de kerk geweest zijn. Voor echte nostalgische gevoelens ten aanzien van de verloren waarden van het gezin hoeft dan ook geen reden te zijn". Die 'ideale' gezinnen uit de eerste helft van deze eeuw waren trouwens bovendien lang niet altijd echt zo ideaal en veilig. Volgens Timmers is het volledige gezin „de enige echt goede plaats voor kinde ren om groot te worden en opgevoed te worden". Het is niet goed, ook a! is het door de eeuwen,heen vaak zo geweest, als de opvoeding op de moeder neer komt. Dit is echter geen veroordeling van alleenstaande ouders, maar ,,een aanklacht tegen een cultuur die de nood zaak van het ouderschap van beide ge slachten ontkent". Een kind moet zich echter zowel met zijn moeder als met zijn vader kunnen identificeren, wil hij 'volledig mens' kunnen worden. In het gezin naar Gods bedoeling zouden zeven grondwaarden terug te vinden moeten zijn, aldus Timmers. Zij doelde daarbij op gemeenschap (geestelijk en materieel), een open uitstraling naar bui ten toe, liefde en trouw, de kostbaarheid van het leven en ruimte voor identiteit, een prettige leefomgeving, het gezin als bron van het geloof en communicatie met elkaar. In het gezin zijn mensen het meest zichzelf; niemand kent de zwakke en sterke kanten van een mens het beste dan de gezinsleden. Als het goed is ondersteunt en stimuleert men elkaar in die eigenschappen. Kinderpastoraat Tijdens een van de workshops benadruk te drs. Rob Hondsmerk van stichting Chris dat de kerk te weinig aandacht heeft voor pastoraat aan kinderen. Ook kinderen hebben pastorale zorg nodig, ook vanuit de gemeente. Kinderen heb ben vaak behoefte aan een vertrouwens persoon die geen gesprekken heeft met de ouders. Dirksland, Tel. (01877)13 57 COMBI MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Dit is het thema van de thema-muziek avond die voor a.s. zaterdagavond op staat. De groep Convocare hoopt deze avond een bezoek te brengen aan het OJW aan de Ring te Middelhamis. Nogmaals nodigen we jong en oud uit zich een avond te bezinnen over 3000 jaar geschiedenis van Jeruzalem en Israël. Dat dit in een aansprekend jasje is ver pakt maakt de avond voor een ieder aan trekkelijk. De groep Convocare is een professioneel gezelschap dat met ge bruikmaking van muziek, samenzang, declamatie en diapresentaties haar ver haal wil vertellen. We rekenen op vele bekenden en minder bekende bezoekers. Aanvang is 20.00 uur, de zaal gaat om 19.30 uur open. Toegang is vastgesteld op 3,50 per per soon. Tot ziens! Team OJW M'harnis-S'dijk Hans Grinwis uit Ouddorp peilt momen teel de belangstelling voor de oprichting van de stichting 'Vrienden van het Gre velingenmeer'. In 'Oostdam' te Goede- reede houdt hij een informatie- en zo mogelijk een oprichtingsavond op dins dag 29 maart, 's avonds om 8 uur. De te vormen Stichting zal zich ten doel stellen de kontakten tussen de belangen groepen en gebruikers van de Grevelin- gen te bevorderen en een goede samen werking te hebben met het bestuur van het Grevelingenschap en dat, gevraagd of ongevraagd advies te geven. De Stichting zal zich ook tot taak stellen gelden te verwerven om jaarlijks een projekt aan het Grevelingenmeer te reali seren. Het lijkt dhr. Grinwis van belang dat een bestuurslid van het Grevelingen schap in het Stichtingsbestuur zitting zal hebben. MELISSANT Het zijn geen oliebollen-, maar verse si naasappelen die morgen, zaterdag, na mens de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente alhier, langs de deuren te koop zullen worden aangeboden. De ver kopers hopen er ettelijke duizenden te slijten, ten bate van de aankoop van een nieuwe geluidsinstallatie in de kerk. De sinaasappels zullen zijn verpakt in zakjes van tien stuks. Lood, een van de zware metalen doet, vooral bij consumptie ervan schade aan ons lichaam, aan het zenuwstelsel en het zenuwstelsel met name, maar dan te bedenken dat tal van gezinnen hun drinkwa ter nog via loden leidingen betrek ken...! De Vewin (Ver. exploitanten waterleidingbedrijven in Neder land) waarvan ook onze drinkwa terleverancier N.V. Delta Nuts bedrijven lid is, heeft zich op aan beveling van de Wereld Gezond heids Organisatie op dat - lande lijke - probleem beraden, om te besluiten dat ook op Goeree-Over flakkee de loden leidingen zullen worden gesaneerd. Het wordt een ingrijpende operatie, een van zes jaar en zeker 7 miljoen! Overigens leefde die saneringsgedachte bij Delta Nutsbedrijven al eerder dan de Wereldgezondheidsorganisatie die aktua- üseerde, het was met riame het hoofd van het laboratorium die op het loodgevaar wees. De sanering was dan ook al in stu die genomen. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft als nieuwe norm aangenomen dat het loodgehalte in het drinkwater niet hoger mag zijn dan 10 microgram (een mil joenste gram) per liter, 5 keer minder dan de norm van 50 microgram die tot dusver, sinds 1984, gegolden heeft. Het is onmogelijk om- met blijvend gebruik van loden leiding - aan de lagere norm ie voldoen wat als konsekwentie heeft dat alle loden leidingen vervangen zullen dienen te worden. De Vewin adviseert haar leden die operatie rond het jaar 2000 voltooid te hebben. De Maatschappijen, zo ook Delta Nuts bedrijven beperken zich overigens tot de loden dienst-, c.q. aansluitleidingen en blijven af van de binnenleidingen omdat hun verantwoordelijkheid niet verder dan de watermeter of de hoofdkraan strekt. De Vewin zou met het oog op het ge- zondheidsaspekt wensen dat het saneren van ook de huisleidingen - door installa tiebedrijven - werd aangepakt maar het lijkt de Ver. dat een wettelijke regeling nodig zal zijn om dat te doen slagen. Eerst zijn het dus de diensüeidingen die zullen worden gesaneerd, te beginnen in een deel van Ooltgensplaat waar de bewoners een schrijven ontvangen heb ben, de materie blijkt uitermate gecom pliceerd. Niet is het dat wanneer de Watermeter zich direkt achter de voorgevel of - op een andere plaats - gemakkelijk bereik baar is. Interne verbouwingen maakten de bereikbaarheid van de meter soms onmogelijk in welke gevallen Delta Nuts, namens welke dhr. Cramer in Ooltgens-plaat optreedt, een beroep op de huis-eigenaar doet om de meter naar een be-reikbare plaats te verplaatsen. In die gevallen dat medewerking uitblijft blijft sanering achterwege en zal ook niet worden overgegaan tot sanering van de aansluitleiding. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Dhr. Cramer is gaarne bereid tot het geven van alle informatie. Delta Nuts zal in haar hele werkgebied 8000 aansluitleidingen vernieuwen waar van het overgrote deel, zevenduizend zelfs, op Flakkee, niet in Ouddorp,want toen dat op het waterleidingnet werd aangesloten werd geen lood meer ge bruikt. Lood werd tot in de vijftiger jaren nog gebruikt, een duurzaam materiaal weliswaar maar het is zeker ook kostbaar geweest. Het verschilde per waterlei dingbedrijf sterk welk materiaal werd gebruikt, op Flakkee was dat tot de vijfd- ger jaren voornamelijk lood, maar in Zeeland, de rest van het werkgebied van Delta Nuts was dat veelal staal of koper. De afgesloten loden leidingen worden overigens niet uit de grond verwijderd. Er heeft, in Ooltgensplaat, van de 350 loden aansluitingen een inventarisatie plaats gehad en voornoemde heer Cra mer werkt dagelijks aan de verfijning daarvan. De gemiddelde lengte van een aansluitleiding wordt berekend op 12 meter, de kosten van vervanging op 1.200,- en de frekwentie is hooguit twee per dag. Bij vervanging hoeft het water niet eens te worden afgesloten doordat - over de hoofdleiding, een aan- Het bestuur van de woningbouwvereni ging 'Sommelsdijk' komt de groep huur ders die eind vorig jaar te kennen gaf de door hen bewoonde woning aan te wilier kopen, redelijk - zij het ten dele - tege moet. In de decembervergadering werd al - onder druk van de vergadering - hel verkoopbesluit genomen waarna hel bestuur gelegenheid kreeg om de kriteria vast te stellen. Dat leek in bestuurshanden een instru ment om verkoop vrijwel uit te sluiten, maar blijkens de voor 24 maart uitge schreven ledenvergadering heeft het bestuur dat niet op de spits gedreven. Wel wordt - zo wil het bestuur - een deel van de woningen van verkoop uitge zonderd. Dat zijn de oudere en derhalve goedkopere woningen boven de lijn Rozenlaan-Kon. Julianaweg. Aangeno men wordt dat het de doelgroep waar- sluitklem wordt gebruikt. Alleen bij aan sluiting op de watermeter moet even, alleen voor het betreffende perceel, het water worden afgesloten. Voor het leggen van een nieuwe aan sluitleiding, van hoofdleiding naar wa termeter, zal in veel gevallen niet hoeven te worden gegraven, waar mogelijk wordt met behulp van een compressor in de bodem mimte voor de nieuwe leiding geblazen. Het loodgehalte in ons drinkwater is steeds royaal beneden de norm en daar over dan ook geen zorg. Toch kan ook Delta Nuts met name de risicogroepen die hun drinkwater nog uit loden leidin gen betrekken, dat zijn zwangere vrou wen en kinderen beneden 6 jaar, advise ren om na een lange stilstand van het water de leiding schoon te spoelen door de kraan even, minstens een, of enkele emmers, geopend te houden alvorens van het water te drinken, alleen dus wanneer het water geruime tijd, weken of langer, in de leidingen heeft stilgestaan. In mei gaat het werk in Ooltgensplaat beginnen. voor de Wbv. zich inzet het meest zal baten als deze woningen voor verhuur beschikbaar blijven. Wel zullen de soc. huurwoningen bene den de lijn Rozenlaan-Kon. Julianaweg door de leden kunnen worden gekocht, het zijn de jongere en duurdere wonin gen uit het bezit van de Ver. De econo mische waarde zal door een beëdigd taxateur worden vastgesteld en het ver koopbedrag zal niet lager zijn dan 80% van de economische waarde. Voor elk jaar dat werd gehuurd (met een maximum van 10 jaar) zal vanaf de vast gestelde waarde 2% in mindering wor den gebracht. Er geldt bij aankoop ook een anti-spekulatiebeding van 5 jaar. RENAULT-dealer stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE OUDDOftP - Weslslraal 35 - Telefoon (0W78j 16 12 Fax 37 34 RENESSE Pnnisfiop - Hogezoom 172- Telefoon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Weslkrakeelstraal S - Teleloon (01870) 8 68 41 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Ov^rflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1