Paascursus bloemslerkunst '94 Week van de Winkel richt schijnwerper op de kwaliteit van winkelpersoneel 'GOEREE WAARHEEN'? Kerk-inbrekers in bewaring Kabeljauwvissers ten dele in het gelijk gesteld Politieberichten Goeree-Overflakkee LOJ tl omeetema^ ANWB agentschap bij VW Overflakkee Geslaagd voor kandidaats theologie Boomfeestdag 23 maart in Oostflakkee •-,^^/5;7:;:;;:r^^C;*-^/ Nieuw betonningsschip 'Waddenzee' wordt in Steilendam gedoopt De Kwade Hoek, toegankelijk voor leden van Natuurmonumenten Kursus Geestelijke Vorming Distriktsavond jeugdver. -16 66e Jaargang /^JiStBlBLIOTT^ DINSDAG 8 MAART 1994 No. 6282 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Detailhandel heeft verrassend veel te bieden Het winkelbedrijf heeft mensen die (weer) aan de slag willen of aan verandering toe zijn heel wat te bieden. Veel meer dan velen zich realiseren. Als u voldoende in huis hebt, dan biedt de detailhandel volop kansen. Hou de Week van de Winkel goed in de gaten. Die is dit jaar van 21 tot en met 26 maart. Want in die week staat het perso neel in de winkel centraal: de detailhandel weet wat het perso neel wil en zet zich stevig in voor verbetering van de kwaliteit van werken in de winkel. Kortom: de detailhandel heeft graag goed per soneel in huis en doet er wat aan om dat personeel ook vast te hou den. Wie (ander) werk zoekt moet de detail handel niet vergeten. Want welke be drijfstak heeft zoveel nieuwe medewer kers nodig? Oordeelt u zelf. De vraag naar nieuwe medewerkers in de detail handel is groot. Niet alleen de vraag naar vakantie-, koopavond- en zaterdaghul pen, maar ook vast personeel. Jaarlijks komen er tienduizenden arbeidsplaatsen vrij in de detailhandel, die voor een grootste deel voor vrouwen en jongeren vervuld worden. Ruim zestig procent van de ongeveer 500.000 werknemers in de detailhandel zijn vrouwen. En de helft van alle medewerkers is jonger dan 25 jaar. U moet wel wat in huis hebben! Veel mensen denken, niet meteen aan de detailhandel als zij op zoek gaan naar een baan. Onterecht, vinden velen die al in de winkel werken. Als u uit het goede hout gesneden bent is werken in de win kel leuk en afwisselend. Want u moet wel wat in huis hebben om in de winkel te werken! U moet goed met mensen om kunnen gaan en het leuk vinden om din gen te verkopen. Ook moet u er geen bezwaar tegen hebben om op koopavon den en zaterdag te werken, maar daar staan dan natuurlijk andere vrije dagen tegenover. Bent u zo iemand die op zijn plaats is in de winkel, dan zult u merken dat het meiijk is om al snel veel verant woordelijkheid te krijgen. Verder is wer ken in de winkel leuk en afwisselend en u gaat veel met mensen om. En er is voor elk Avat wils: part-time werken is heel goed mogelijk, maar ook als u full-time aan een loopbaan wilt werken kunt u terecht in deze veelzijdige bedrijfstak. Het nieuwe betonningsvaartuig van de Vaarwegmarkeringsdienst wordt op vrij dag 11 maart 1994 officieel Waddenzee gedoopt. Het vaartuig is het vierde be tonningsschip voor de binnenwateren dat door de Vaarwegmarkeringsdienst van het directoraat-generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM), onderdeel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, in gebruik wordt genomen. De Waddenzee vervangt het oude beton ningsvaartuig Eems. De Waddenzee is speciaal ontworpen voor het werken in ondiep water. Het schip wordt ingezet bij het onderhouden van de betonning en bebakening in de oostelijke Waddenzee. Het vaartuig heeft onder meer oliekeren de schermen aan boord zodat het tevens kan worden ingezet bij de bestrijding van olieverontreiniging in de Waddenzee. De thuishaven van het schip wordt Lauwers- oog. De Waddenzee is gebouwd door Maaskant Shipyards in Steilendam en heeft 5,5 miljoen gulden gekost. Met de ingebruikneming van dit schip is de vlootvernieuwing van de Vaarwegmar keringsdienst afgerond. De doop van het schip wordt verricht door mevrouw drs. G. W. van Tiel- Kadiks. Mevrouw Van Tiel-Kadiks is de echtgenote van de direkteur-generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken, dr. J. van Tiel. De doop vindt plaats op vrijdag 11 maart 1994 om 15.00 uur bij Maas kant Shipyards, Deltahaven 40 in Stei lendam. Een paar voorbeelden. Tonny van Zijl (38) is aan haar tweede carrière begon nen. Ze had al twaalf jaar niet meer gewerkt toen ze reageerde op een adver tentie van een lingerie-zaak. Daar werd ze aangenomen voor 20 uur in de week. En dat was precies wat Tonny wilde: „Want ik doe het vooral voor de gezel ligheid. Eens even lekker eruit, eens even niet aan het huishouden denken. Daar heb ik me al twaalf jaar uitsluitend mee bezig gehouden. Nu mijn kinderen wat groter zijn, ben ik blij met mijn baan. Hier heb ik afwisselend werk. leuke kontakten met collega's en ik zie natuurlijk heel veel mensen in de zaak. Ik geniet er elke dag van". Of neem Marco de Jong (25 jaar) uit Haarlem. Hij is poelier en heeft een eigen zaak. Hij vertelt. Hij vertelt: ,,lk kan dit werk iedereen aanraden. Finan cieel is het interessant, maar het is ook leuk om voor jezelf te werken. Ook al is het hard werken, ik heb er nooit een seconde spijt van gehad". Jong carrière maken is iets dat in de detailhandel geen uitzondering is. En wie eenmaal ervaring heeft opgedaan kan ook gemakkelijk sol liciteren bij andere winkelbedrijven. Of klimt binnen het bedrijf hogerop. Als men maar hart heeft voor de zaak, dan kan het allemaal. Bedrijfsleiders van een jaar of 27 zijn echt geen uitzondering in de detailhandel! Goed personeel, hoe houd ik het? In de Week van de Winkel staat het wer ken in de winkel centraal. Op veel plaat sen in het land worden aktiviteiten geor ganiseerd door winkels, scholen, arbeids bureaus en anderen die de detailhandel een warm hart toedragen. Dit jaar staat de Week van de Winkel in het teken van personeelsmanagement. Door aandacht te schenken aan personeelsmanagement wordt geprobeerd de werknemers goed te begeleiden tijdens hun carrière in de detailhandel. En zo werkt de bedrijfstak detailhandel ook aan verbetering van de kwaliteit van werken in de winkel. Meer informatie Voor meer informatie over de Week van de Winkel en voor schriftelijke informa tie over werken in de winkel in het alge meen of over detailhandelsonderwijs kunt u terecht bij het (gratis) informatie nummer van het Hoofdbedrijfschap De tailhandel: (06) 0670. Als u een baan zoekt in de detailhandel kunt u sollicite ren bij de winkel van uw keuze of kon- takt opnemen met het arbeidsbureau bij u in de buurt. - Spreker: dr. G. J. Fleers, lid Eerste Kamer direkteur Vereniging Nederlandse Gemeenten samensteller rapport voor gemeentebesturen - Datum: donderdag 10 maart, 20.00 uur. - Plaats: verenigingsgebouw 'Het Haegse Huus' te Steilendam. - toegang: vrij. Stichting Goereese Gemeenschap J. Heniy Dunant wandeltocht Rode Kruis, afdeling Middelhamis orga niseert een wandeltocht op zaterdag 26 maart 1994 ten bate van de nieuw te bou wen J, Henry Dunant. De wandeltocht bestaat uit drie afstan den: 5, 10 en 20 km. in Middelhamis. Inlichtingen over inschrijving 's avonds van 18.00 tot 21.00 uur bij dhr. J. M. Blok, Zwaluwstraat 28, 3245 VN Som melsdijk, tel. (01870) 8 50 06. De twee Zierikzeeënaren, 21 en 25 jaar oud, die eind vorige week werden aange houden na de door hen gepleegde - en bekende - inbraak in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk te Ouddorp, zijn gis teren voorgeleid voor de Off van Justitie te Rotterdam. De Off. heeft in bewaringstelling gevor derd waaruit is op te maken dat er gron den zijn voor verder onderzoek. De twee hebben de overige gepleegde kerkinbra- ken op Goeree-Overflakkee vooralsnog niet bekend. Ze zijn bekenden van de politie. Donderdag 10 maart a.s. opent VVV Overflakkee officieus het ANWB agent schap. De officiële opening vindt 19 april a.s. plaats en zal verricht worden door de heer mr. P. A. Nouwen, hoofddirekteur ANWB. Het ANWB agentschap voert het basis ANWB assortiment. Dit houdt o.a. in de gratis uitgave van het handboek, landen informatie en routekaarten voor leden; de verkoop van reisgidsen, watersportgid- sen, wegen- en waterkaarten, CCI (kam- peercamet), IRK (internationale reis- en kredietbrief), Zwitseriand-vignet, buiten landse telefoonkaarten, Via-card en reis verzekeringen. Dit is slechts een greep uit het assorti ment. Zowel ANWB-leden als niet-leden zijn hartelijk welkom vanaf 10 maart op Kade 9 in Middelhamis. De openingstijden zijn: maandag 12.00 tot 17.00 uur. dinsdag t/m donderdag 9.00 tot 17.00 uur. vrijdag 9.00 tot 20.00 uur. zaterdag 9.00 tot 16.00 uur. De Kwade Hoek, een waardevol natuur gebied op de kop van Goeree, is vrijwel geheel eigendom van Domeinen, maar wordt al jaren lang beheerd door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten. Botanisch is dit gebied van zeer grote waarde en doordat het bij de uit voering van de Deltawerken buitendijks is gebleven, broeden er jaarlijks onder meer kluut, kievit, tureluur en vele soor ten zangvogels waaronder de nachtegaal. Kortom een wandelgebied in Nederland waaronder ook de Kwade Hoek, zijn deze gebieden niet vrij toegankelijk. Toegang verkrijgt men door lid te wor den van Natuurmonumenten die naast haar taak van beheren ook streeft naar een goed perspektief voor de natuur in Nederiand. Bij de VVVs Ouddorp en Overflakkee kunt u lid worden van Natuurmonumenten. Een gezinskaart kost slechts 35,- per jaar. Jongeren en 65-F-ers betalen 17,50 per jaar. Een lidmaatschapskaart van Natuurmonu menten biedt u niet alleen toegang tot de Kwade Hoek maar ook tot alle andere natuur- en wandelgebieden in geheel Nederland. Bovendien ontvangt u als lid 4 maal per jaar het prachtige natuurtijd schrift 'Natuurbehoud'. Indien u lid wordt bij de VVV's kunt u gelijk het Handboek van Natuurmonumenten met daarin zo'n 2.500 natuur- en wandelge bieden in Nederland, mee naar huis nemen. Aan de Theologische Universiteit van de Christelijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn vonden onlangs de kandi daatsexamen plaats. Tot de geslaagden behoren de heren C. J. Droger (wonend te Sliedrecht, voorheen te Middelhamis) en M. J. Kater (wonend te Nijkerk, eveneens voorheen te Middelhamis). De heer Droger slaagde zelfs met het predikaat 'cum laude', met lof dus. De heer Kater heeft zijn studie mim binnen het gebruikelijke tijdsbestek afgerond. Het curatorium van de Universiteit heeft de heer Kater, samen met drie anderen, beroepbaar gesteld. Deze beroepbaarstel- ling zal overigens eerst na de vereiste stageperiode van drie maanden worden geëffektueerd. De heer Droger is voorne mens zijn studie te Apeldoorn te vervol gen. Na het door de vissers gestelde ulti matum zijn zij ten dele in het gelijk gesteld. De kabeljauwvissers zijn inderdaad de dupe van de goedkope importen. Akties van de vissers blijven voorlopig achterwe ge, zij het dat de kabeljauwvissers zich dagelijks beraden over hun positie. Minister Bukman heeft voldaan aan de eis van de vissers door maandagochtend de antwoorden aan de Nederlandse Vis sersbond te overhandigen. De onderhan delaars vergaderden daaropvolgend. Johan Nooitgedagt (voorzitter): „Ik stel het op prijs dat er snel antwoord van de minister is gekomen, maar hij is nog niet van ons af omdat er heel snel daadwerke lijke financiële hulp moet komen. Voor mij is er voldoende reden om verder te onderhandelen". Het antwoord van de minister geeft aan dat een stilligpremie een ongewenste korte-termijn oplossing is. De minister heeft toegezegd hard te werken aan een verhoogde saneringspremie voor de kabeljauwvissers. Een totale boycot van de importen is volgens de brief niet meer mogelijk. Het ministerie onderzoekt op aandringen van de vissers de controle op de importen. Jaap Tuip (voorzitter Rondvissektie van de Nederlandse Vissersbond) zegt: ,,Dc ruil-handel van vis tussen de EG en derde landen is ons een doom in het oog. Ook de douane geeft toe dat er bijna geen controle op deze transakties moge lijk is. Het kan zo niet blijven. Er moet iets gebeuren voor de 'blijvende' kabel jauwvissers, naast het feit dat vermoede lijk wel een stuk of tien collega's willen saneren". Het bestuur van de Nederland,se Vissers bond gaat zich dinsdag beraden over de inter-nationale positie van de Neder landse kabeljauwvissers. „Voor de con sument is het grotere goederenaanbod tegen de lagere prijzen (ooit te verwach ten) positief, vanwege de verhoogde mededinging tussen de internationale visserijbedrijven. Maar de 'spelregels' voor de visserij zijn niet overal gelijk, wat de betreffende vissers in een achter gestelde positie brengt en ze werkeloos maakt. Dat is de prijs die we ervoor beta len en dat doet heel veel pijn", aldus Johan Nooitgedagt die verder zegt kon- takt te hebben opgenomen met zijn colle ga's in Denemarken, Engeland en Ier land die met dezelfde importproblemen worstelen. Ook deze vissers vragen hun overheid om steun. Tot op heden hebben Franse vissers deze steun gekregen. ,,Pure concurrentievervalsing wat in het verenigde Europa niet mag voorkomen", aldus de Nederlandse Vissersbond te Emmeloord.p Op D.V. maandag 14 maart a.s. hoopt dr. A. van Brummelen uit Huizen te spreken over het onderwerp 'Meditatief leven'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Herv. verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelhamis. Alle kursisten zijn deze laatste avond van dit kursusjaar weer hartelijk wel kom. De Stuurgroep Op 23 maart a.s. organiseert de Stichting Nationale Boomfeestdag samen met de gemeente de jaarlijkse Boomplantdag in Oostflakkee. Jaarlijks planten ruim 100.000 school kinderen in ons land een boom tijdens de Nationale Boomfeestdag. Ze planten die bomen langs straten en pleinen, in par ken en bossen, verspreid over het hele land. Daarmee dragen zij hun 'boompje' bij aan een groene leefomgeving. In Oude Tonge zal t.h.v. het Bungalow park Oostflakkee een rij bomen geplant worden. Ongeveer 120 kinderen van de basisscholen (groep 7) uit Den Bommel, Ooltgensplaat, Achthuizen en Oude Tonge zullen aan de boomplantdag mee doen. Programma Om 9.00 uur bomen planten t.h.v. Bun galowpark Oostflakkee in Oude Tonge. Om 10.30 uur zal wethouder De Vries een korte toespraak houden en daarna wordt er een film vertoond. Om 11.30 uur zullen kinderen, voorzien van een aandenken aan de Boomplantdag 1994, weer naar school teruggaan. MIDDELHARNIS - Guido Rottiers uit Middelhamis geeft op woensdag 30 maart een eenmalige Paascursus bloemslerkunst in Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 in Middelhamis. Belangstellenden kunnen een originele Paascompositie maken met behulp van blad materiaal, grassen, riet, eieren, nestjes en bloemen. Guido Rottiers begint met een theoretische inleiding over hoe een Paascompositie opgebouwd kan worden wat vorm, compositie en kleur betreft. Daarna gaat men meteen aan de slag om een eigen creatie te maken onder zijn leiding. Aan de cursus kunnen per keer veertien personen deelnemen. De leskosten zijn inclu sief bloemen en materiaal 30,-. Men kan kiezen op woensdag 30 maart 1994 van 13.30 tot 15.45 uuren 's avonds van 19.30 tot 21.45 uur. Eventueel woensdagochtend van 10.00 tot 11.45 uur, afhankelijk van het aantal inge schreven personen. Graag even van tevoren bellen naar: Guido Rottiers, Vingerling 31 in Middelhar- nis, telefoon (01870) 8 67 05. Verdere inlichtingen hieromtrent, zie bovengenoemd adres. MEENTE GOEDEREEDE Kerkinbrekers aangehouden In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in de Ned. Hervormde Kerk te Ouddorp. De aanwezigheid van steigers maakte het de dieven gemakke lijk de consistorie binnen te komen maar geld werd niet gevonden. De kluis was trouwens i.v.m. de verbouw verplaatst maar die werd door de dieven niet ge vonden, die zou toch voldoende weer stand hebben geboden en bovendien geen grote inhoud hebben gehad. Eveneens werd ingebroken in een café bedrijf, cafetaria en enkele woningen. Later in de vroege morgen werden op aanwijzing van een attente buschauffeur de twee vermoedelijke daders aangehou den. De verdachten, inwoners van Zeeland, zijn in verzekering gesteld. Zij hebben de inbraken bekend en zijn giste ren voorgeleid voor de officier van justi tie te Rotterdam. Onderzocht wordt of ze ook debet zijn aan de reeks overige kerkinbraken die recentelijk op Goeree-Overflakkee zijn gepleegd. Op zaterdag 5 maart werd ingebroken in een woning te Goedereede. De kluis, met een gewicht van ongeveer 90 kg. werd weggenomen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vrijdagavond rond 8 uur werden in Som melsdijk twee personen uit Rotterdam aangehouden. Dat gebeurde - met ge trokken pistool - langs de Staverseweg; meerdere passanten zijn enige tijd opge houden omdat het verkeer werd stilge legd. De verdachten hadden 30 XTC tabletten bij zich. Bij onderzoek in hun woning werden nog een 100-tal tabletten aangetroffen. De verdachten werden in verzekering gesteld. In de nacht van zaterdag op zondag wer den twee inwoners uit de gemeente Mid delhamis aangehouden. Zij hadden in een horeca-gelegenheid te Stad aan 't Haringvliet enkele andere aanwezigen bedreigd en iemand mishandeld. De ver dachten verzetten zich bij hun aanhou ding. Zij werden ingesloten in het poli tiebureau. Tegen hen wordt proces-ver baal opgemaakt. Zaterdagavond werden in Middelhamis drie jongemannen aangehouden voor het plegen van vernielingen aan de muziek- tent. Zij werden na verhoor heengezon den. Tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt. Verder zullen zij de schade moeten vergoeden. GEMEENTE OOSTFLAKKEE In Achthuizen werd in de nacht van dins dag op woensdag ingebroken in de FlOS-kantine. Er werd tabak en snoep meegenomen. In Oude Tonge werd in dezelfde nacht ingebroken in een personenauto. De CD- speler, de luidsprekerboxen en enkele CD's verwisselden zonder toestemming van eigenaar. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd eveneens in Oude Tonge ingebroken in een personenauto, waarbij de radio-cas setterecorder werd weggenomen. Op 3 maart 1994, omstreeks 07.00 uur, ontstond er een aanrijding op de Rijks weg 59 tussen Ooltgensplaat en het Hellegatsplein tussen twee personen auto's. Tengevolge van een kerende vrachtwagencombinatie die vastraakte in de berm ontstond er een file. Betrokken bestuurders merkten dit op en er werd krachtig geremd. Doch dit remmen kon niet voorkomen dat er een kopstaart aan rijding volgde. Eventuele getuigen die de identiteit van de kerende vrachtwagen combinatie weten worden verzocht kon- takt op te nemen met de politie, tel. (01870)8 24 44.. Uit een vrachtwagen die stond achter de DAF-garage aan de Tonisseweg te Oude Tonge werden wat goederen gestolen in de nacht van dinsdag op woensdag. Tussen zaterdag 19 februari 1994 en maandag 21 februari 1994 is er getracht in te breken bij een bedrijf op het indus trieterrein aan de Provincialeweg te Oude Tonge. Een stuk van het om het bedrijf staande hekwerk is kapot ge maakt en tevens is getracht om het be drijf binnen te komen. Werkzaamheden Van maandag 7 maart t/m vrijdag 1 I maart worden door Rijkswaterstaat weg werkzaamheden uitgevoerd aan de N59 nabij de Schaapsweg. Hierdoor kan ver traging ontstaan. Vrijdagavond 11 maart is er een dis triktsavond georganiseerd voor de -16 jeugdvereniging. De heer Van Stuijven- berg hoopt dan te komen spreken over het RD aan de hand van dia's. De avond wordt gehouden in het verenigingsge bouw van de Ger. Gem. te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur. Belangstellenden, maar vooral de jonge ren zijn van harte welkom. VOOR BEELD EN GELUID COM Bi FOTO - VIDEO - STUDIO - REPOfiTAGE - FOTOGRAFIE ^^Q| ^^Q ^^Q L_J 1=1 CU CD ^^^^^^^^B E=l C3 C3 g C3 cn C3 C3 I OUODO/tP - Westsiraat 35 - Teletoon 101878) !6 12 Fax 37 34 RENESSE - Pnntshop - Hogezoom 172- Telefoon (0)116) 24 00 SOMMELSDIJK- Westkrakeelsirsat 8 - Teleloon (01870) 8 68 41 Groendecorateur Guido Rottiers: „Waar geen cultuur is, is ook geen kunst" (foto: Joop van Houdt).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1