CDA Goedereede voor een open beleid Rabo-bezoek aan drieling Goeree-Overflakkee net zo dicht bij Den Haag als altijd iiiiiciinK Plaatwerk De belangen van onze burgers... V(C?> ,^J^^tH:d2I^ Verkoping te Herkingen Nijlganzen uit de buurt Inbraak in kerken te Herkingen ....MmiminMei karels autoschade AUTOB^^'J^ Kies niet voor een NEE-derland Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. Gedeputeerde Günther: alle merken VRUDAG 25 FEBRUARI 1994 No. 6279 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Van links naar rechts: J. van Oosterom, C. Noorthoek, L Visser en M. Koese Op D.V. 26 februari a.s. houden we van 10.00 tot 15.00 uur in de Prins Johan Frisoschool, Deltastraat 13, tel. (01876) 92 92, een verkoping t.b.v. verschillende organisaties, o.a. Woord en Daad, Kom over en Help (Chr. hulpverlening in Albanië). Wat we te koop aanbieden: allerlei oude schoolmaterialen, LASER MS-DOS computer MSX computer Philips P2000 computer met veel toebehoren (op de computers kan een bod gedaan wor den), koffie, thee, frisdrank en koek, slaatjes, poffertjes, popcorn en allerlei snoepgoed. Ook zijn er verschillende spelletjes: bib- berspel, grabbelton, blikgooien, ezeltje Prik en sjoelen met prijs. U en JULLIE komen toch ook? De nijlganzen wier aanwezigheid in Ouddorps Middelduinen we in de krant van jl. dinsdag signaleerden zijn niet van ver aan komen vliegen. Mevr. Witte uit de Kelderweg weet nu waar de twee ganzen die bij haar weg vlogen zich bevinden. De jonge exemplaren, uit het koppel dat de fam. Witte heeft, hadden gekortwiekt moeten worden maar vóór de fam. Witte zover was, zijn ze op dé wieken gegaan en hebben ze de vrijheid gekozen. Die zullen ze zich niet licht weer laten ontne men. Aan de reeks inbraken in kerkgebouwen zoals we die in de krant van dinsdag opnamen hadden er twee kunnen zijn toegevoegd; in de nacht van maandag op dinsdag kregen de Herv. kerk en de kerk van de Gereformeerde Gemeente bezoek van dieven. In de Ger. Gemeente, waar ze door verbreking van een raampje bin nen kwamen hebben ze nogal wat wan orde gesticht want letterlijk alles werd opengebroken en in 't rond gegooid. Twee kollektebusjes, van Zondagsschool en Catechisatie werden gelicht en dat zal ze waarschijnlijk een bedragje van 150,- hebben opgeleverd. De schade die ze achterlieten is vele malen groter. Ook in de Herv. Kerk braken ze die nacht in, maar ook daar werd geen geld aangetroffen. De diefstal werd 's mor gens al om half zes ontdekt toen een omwonende kollektebusjes in de tuin zag liggen. Ook 'Ons Huis' kreeg bezoek, maar ook daar geen geld, wel werd een geluidsin stallatie meegenomen. RENAULT-dealer COMBi AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Een niet alledaags relatiebezoek werd vorige week gebracht aan de drieling van de familie van Leeuwen uit Melissant, die op dat moment samen met hun moeder in het ziekenhuis in Dirksland verbleven. Ook de trotse vader was bij de felicitatie aanwezig. Naast de spaarvarkens en een drietal boeken, waarin het wel en het, naar we hopen zeer weinige wee van de babies zal worden opgetekend, werden voor deze gelegenheid door de Rabobank Middelhamis spaarrekeningen met een extra hoge inleg beschikbaar gesteld. Op de foto feliciteert direkteur Coremans mevrouw Van Leeuwen en overhan digt daarbij de attentie en de spaarrekeningen. Commentaar: „Als lijsttrekker zal ik opnieuw de belan gen van onze burgers behartigen", zegt een Middelharnisse fraktievoorzitter in z'n verkiezingsprogramma. Aansluiting bij Zeeland zet hij als eerste op z'n lijst van na te streven doelen: We laten het zomaar wat knipsels uit de Zierikzeesche Nieuwsbode becommentariëren: ,,Wat de werkgelegenheid op Schouwen Duiveland betreft zijn of worden er rake klappen uitgedeeld, dat baart de nodige zorg". (3 febr.) „16% van de Zeeuwse bevolking is 65-plus, daarmee is Zeeland de meest vergrijsde Provincie van Nederland": (7 febr.) Bruinisse voert een laatste wan hoopsoffensief uit tegen de ge meentelijke herindeling. (8 febr.). „Er blijft voor de lokale Overheid weinig te besturen over", (burg. Asselbergs van Zierikzee) „Landbouwsektor kan en mag niet teveel van de Overheid verwach ten, de sektor zal het zelf moeten doen". „Teelt van lamsoor en zee- kraal" was een van de suggesties van de Commissaris der Koningin, van Gelder, op werkbezoek in Dreischor (22 febr.) Nieuwe Zorginstellingen in Zeeland zullen niet meer christelijk mogen heten": Eerste Kamerlid H. Eversdijk jl. maandag in Ouddorp. „Het wordt met de politie slechter en slechter", de eindredakteur Ak- tualiteiten van Omroep Zeeland in z'n maandagse column. De Zeeuw se politie heeft nu zelf ook een noodkreet naar de Minister van Binnenlandse Zaken gestuurd. Het aantal beschikbare plaatsen in verzorgingshuizen in Zeeland ligt lager dan het landelijk gemiddelde, een verschil dat de laatste jaren alleen maar groter is geworden en te verwachten is dat het in de komende jaren nog eens met 10% vermindert. (Z.N. 7 febr.) Vergeefs zochten we naar enig lonkend perspektief dat Goèree-Overflakkee toe voeging aan Zeeland zou doen begeren, maar onze intelligentie reikt niet aan dat van een raadslid, stelden we vast toen we begin deze week de gever van een Goerees' vispakket aan de Zeeuwse se nator Eversdijk hoorden verklaren: „om dat we bie Zeeland magge". A T C In de vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland van 18 febru ari is een besluit genomen over de begrenzing van de nieuw te vormen provincie Rotterdam zoals een maand eerder in de statenvergadering was afgesproken: Goeree-Overflakkee blijft er buiten. In de statenvergade ring van 21 januari werd nog niet besloten tot een zogenaamde ARHI- procedure voor de begrenzing en de invulling van de organisatie van de nieuwe provincie. Er was toen nog onvoldoende zekerheid over een goed sociaal plan voor de ambtenaren van de provincie Zuid-Holland. Inmiddels zijn het provinciaal bestuur en de gemeente Rotterdam tot een akkoord gekomen dat door het OOR (Overleg Orgaan Rijnmondgemeen- ten) wordt onderschreven en waarmee de vakbonden van het provincie personeel het eens zijn. De procedure voor de vorming van de provincie Rotterdam kan dus verder gaan; zonder Goeree-Overflakkee. Verantwoordelijke gedeputeerde Toch moet er ook klaarheid komen over de positie van Goeree-Overflakkee, want de verwarring is groot. Op 15 maart komt de VVD-gedeputeer- de mevrouw drs. 1. Günther naar Goe ree-Overflakkee om met de gezamenlijke colleges van burgemeester en wethou ders te bekijken hoe het nu verder moet. Mevrouw Günther is sinds 1978 lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Haar portefeuille omvat: economische zaken, educatie, water schappen en dijkversterking, alsmede bestuurlijke en juridische zaken. Voor een schets van de vrouw die een coördinerende rol speelt in de bestuurlij ke toekomst van Goeree-Overflakkee hebben we op de redaktie van Eilanden- Nieuws de grote boeken met voorgaande jaargangen er bij gehaald. Trouwe bezoeker Terugbladerend tot in de jaren '80 ko men we mevrouw Günther - een vrien delijke, gedistingeerde verschijning - regelmatig tegen. Een paar voorbeelden: In Middelhamis voor het behoud van scholen. In Som melsdijk voor het behoud van de molens op Goeree-Overflakkee. In Sommelsdijk bij het jubileum van het Streekmuseum en De Motte. In Middelhamis voor het planten van bomen met de schooljeugd. In Oude Tonge bij de herdenking van de watersnood. In Dirksland aan de voor avond van Open Monumentendag. In Goedereede op vlaggetjesdag. En dan zijn er nog de keren dat ze aktief aanwezig was op bijeenkomsten van de VVD op Goeree-Overflakkee. Niemand kan zeggen dat de gedeputeer de geen aandacht heeft voor ons eiland. In september werd mevrouw Günther op persoonlijke titel beschermvrouwe van de molens op Goeree-Overflakkee. Een mens vergeet snel, want in de kran- teverslagen komen ook veel andere gede puteerden voor, evenals de Commissaris van de Koningin. Ze kwamen met grote regelmaat naar Goeree-Overflakkee, ook op hun vrije zaterdag. „Als we maar enigszins kunnen, komen we", zegt mevrouw Günther. ,,Dat geldt ook voor mijn collega's en voor de Com missaris, We komen graag óp Goeree- Overflakkee. Dat het er voor ons maar bij zou hangen of dat de bestuurlijke lijnen lang zouden zijn, is pertinent niet waar. We zijn altijd aanspreek baar en het is echt onzin te beweren dat we ons nu pas om Goeree-Over flakkee gaan bekommeren. Ik ben nu een jaar of vijftien gedeputeerde en ik heb me met Goeree-Overflakkee met dezelfde betrokkenheid bezig gehouden als met andere delen van Zuid-Holland". Ervaren bestuurder Mevrouw Günther weet waarover ze praat en is zeer betrokken bij haar werk. Wie haar meemaakt in een statenverga dering is verrast door het vuur dat haar optreden na al die jaren nog kenmerkt. Autobedrijf A. J. van Rumpt Dirksland, Tel. (01877)13 57 Dat de gedeputeerde enthousiast en be langstellend is mag bekend zijn van de keren dat ze pp Goeree-Overflakkee was om problemen op te lossen of evenemen ten bij te wonen. In haar dagelijks werk kan ze zelfs behoorlijk fel zijn en zet ze de puntjes gedecideerd op de i. „Een rapport of een verhaal moet goed in elkaar zitten", zegt één van haar beleidsmedewerkers op het provincie huis, „want mevrouw Günther is zó goed thuis in de zaken die ze in haar porte feuille heeft". Na haar studie middeleeuwse geschiede nis aan de Rijksuniversiteit in Leiden werd mevrouw Günther aktief in de poli tiek en ze ging werken als adjunct-secre taresse van het hoofdbestuur van de VVD. Verder werkte mevrouw Günther op het ministerie van Binnenlandse Za ken. In 1970 werd ze lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Als 'oudste' gedeputeerde is mevrouw Günther waarnemend Commissaris van de Koningin. Als gedeputeerde van bestuurlijke zaken is ze onder meer lid van de stuurgroep die het wetsontwerp voor de vorming van de provincie Rot terdam voorbereidt. Ze heeft ook een aantal nevenfunkties. Zo is ze voorzitter van de Stichting Ne derlandse Archeologie en plaatsvervan gend voorzitter van de Kiesraad. Bestuurlijke vernieuwing en Goeree-Overflakkee Op het terrein van Bestuurlijke Zaken was mevrouw Günther wat Goeree- Overflakkee betreft nooit zo manifest in beeld. Dat zou wellicht zo gebleven zijn als het rijk niet gekomen was met groot scheepse plannen voor bestuurlijke ver nieuwing en als de 'provincie Rotter dam' zich niet had aangediend. Dat wil niet zeggen dat er dan bestuurlijk nooit iets zou zijn veranderd, maar nu wordt Goeree-Overflakkee gekonfron- teerd met snel naderbijkomende groot schalige veranderingen waarom het IKi'iÉvil i eiland zelf niet heeft gevraagd en waar naar het niet zit uit te kijken. In het afgelopen anderhalf jaar heeft me vrouw Günther uitvoerig overleg ge voerd met de colleges van burgemeester en wethouders van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee. Ze vertelt: „Gedeputeerde Staten hadden eerst de indruk dat aansluiting van Goeree-Overflakkee bij Rotterdam in de rede lag, vanwege de economische en maatschappelijke oriëntatie op Rotter dam/Rijnmond, de scholen, de zorgin stellingen enzovoort. U weet dat in het rapport Fleers de in druk is gewekt dat het kabinet en het provinciaal bestuur het maar beter zou den vinden dat Goeree-Overflakkee over zou gaan naar Zeeland. Er werd op Goeree-Overflakkee zelfs gezegd: Zuid-Holland wil ons niet. Dat is niet waar! Goeree-Overflakkee hoeft uiter aard niet weg van Zuid-Holland. Dat is het discussiepunt ook niet. Het discussie punt was: bij Rotterdam of niet. De keuze Zuid-Holland of Zeeland is nooit gesteld. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gezegd dat overgang van Goeree- Overflakkee voor het ministerie be spreekbaar is. Binnenlandse Zaken heeft gezegd dat overgang van Goeree-Over - flakkee voor het ministerie bespreekbaar is. Binnenlandse Zaken heeft daarmee een mogelijkheid open gelaten, geen optie of richting aangegeven". (vervolg op binnenzijde van dit blad) Vluchtelingenwerk Middelhamis start vanaf heden een campagne voor de gemeenteraadsverkiezin gen van twee maart. Vluchte lingenwerk Middelhamis wil de politieke agenda in de gemeente Middelhamis beïnvloeden ten gun ste van de 50 asielzoekers en vluch tingen in de gemeente Middelhar- nis en de kiezers informeren over dit onderwerp. De campagne wordt overal in Nederland gevoerd onder het motto 'Kies niet voor een Nee-derland'. Duizenden buttons, kaarten, folders en affiches met dit motto worden nu in Nederlandse gemeenten verspreid. De campagne blijft landelijk doorgaan voor de landelijke en Europese verkiezingen. Vluchtelingenwerk Mid delhamis zal hieraan meewerken. Vluchtelingenwerk Middelhamis roept de inwoners van de gemeente Middel- harnis op zich te verzetten tegen een Nederland dat NEE zegt tegen alles wat 'vreemd' is. Nederlanders en vluchtelin gen hebben voor een deel dezelfde pro blemen. Nederland kampt met woning nood, werkloosheid en onveiligheid. Zolang daar niets aan gedaan wordt, gaan mensen op zoek naar zondebokken, vluchtelingen, bijvoorbeeld. Vluchtelingenwerk vindt dat iedereen recht heeft op een woning, werk en vei ligheid. Ook vluchtelingen. Het is onte recht dat bepaalde stromingen de zaak omkeren. Nederlanders zouden geen huis krijgen omdat zoveel vluchtelingen dat wel krijgen. Nederlanders zouden geen werk hebben omdat vluchtelingen voor gaan. Nederlanders zouden zich onveilig moeten voelen omdat er vluchtelingen in ons land zijn. En dat terwijl de meeste vluchtelingen in een opvangcentrum op een huis wachten, maar liefst 70% tegen hun zin werkloos is en veel vluchtelin gen vanwege geweld en onveiligheid hun eigen land ontvlucht zijn. Vluchtelingenwerk Middelhamis vraagt de inwoners van de gemeente Middel- harnis dan ook te stemmen op een partij die de onderwerpen 'werken', 'wonen' en 'veiligheid' bovenaan haar prioritei tenlijstje heeft staan. Want met meer hui zen, meer banen, en meer veiligheid in Nederland krijgen ook vluchtelingen de ruimte. Stichting Vluchtelingenwerk Middel- harnis is aangesloten bij de landelijke Vereniging Vluchtelingenwerk. 550 werkgroepen in Nederland zetten zich in voor de belangen van vluchtelingen in Nederland. In de gemeente Middelhamis zijn 50 vluchtelingen en asielzoekers. 3 vrijwil ligers zetten zich dagelijks voor hen in. voor Goeree-Ov^rflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRARE OUDDORP - Wesistraai 35 - Teietoon (01878) 16 T2 fax 3734 RENESSE - Pnnishop Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Weslkrakeelsiraat 8 - Teleloon 101870} 8 68 41 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjefaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 stad aan 't Haringvliet Tel. 0-1871 - 1553 Gedeputeerde mevr. Günther. Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1