B R Middelhamis gaat miljoenen kitkokers verwerken Raad Oostflakkee effent de weg voor komst IVITO in Oude Tonge NVOB Goeree-Overflakkee huldigde drie zilveren jubilarissen 2'xLL i Bootvisdag Oosterschelde Gebruikte hand- naaimachines gevraagd Abonneert U op Eilanden-Nieuws Politie waarscliuwt Ophalen oud papier Brandweerploeg Dirksland blijft paraat Extra kerkdiensten GerefGemeenten 66e Jaargang No. 6272 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEP«£FORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14,-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Wel'es met het zelfstandig naam woord kit-koker gekonfronteerd? Wij niet, totdat we gistermiddag aanwezig waren bij de feestelijke start van B&R recycling b.v. op Industrieterrein 'Oostplaat' te Middelhamis, een bedrijf dat zich voorneemt jaarlijks miljoenen van die polyethyleen tubes tot kleine stukjes, granulaat, te verwerken, grondstof voor weer nieuwe kokers. De letters B&R uit de bedrijfsnaam staan voor de voornamen van de broers Bert en Rens Zwanenburg uit Middelhamis, succesvolle ondernemers van Zwapex/ Reno b.v. Het bedrijf dat afdichtingen met kit verzorgt is goed voor zo'n twee miljoen lege kitkokers per jaar waarvan de afvoer als chemisch afval jaarlijks honderdduizenden guldens heeft gekost. Slim hebben de broers nu bedacht de kokers vanuit het hele land, dat zullen er zo'n achttien miljoen zijn, in te zamelen en te verwerken, geheel in de geest van het BACA-besluit van de Minister van VROM. Er wordt een installatie ontwikkeld die een evt. restprodukt uit de kokers haalt alvorens die machinaal klein worden gemaakt. Op 12 februari hervat de hengelaarsver eniging Krammer na de winterstop het wedstrijdprogramma met een bootvisdag op de Oosterschelde vanuit de Schelp- hoek, vertrek van de door ons afgehuur de boot de Carla om 8.00 uur, aankomst om ca. 16.00 uur. Leden en introducé's die deze dag mee willen kunnen zich opgeven bij: C. v. d. Welle, Berkenlaan 4, 3257 XA Oolt- gensplaat, telefoon (01873) 2118. Voor lidmaatschappen bij: J. Volwerk, Pluvier 18, 3245 TE Sommelsdijk, telefoon (01870) 8 62 83. Overigens blijft er weinig in de kokers achter omdat een eigenschap van po lyethyleen is dat niets er aan hecht. De afzet van het granulaat lijkt geen pro bleem te zullen zijn, afnemer is de kunst- stofverwerkende industrie. Gistermiddag werd in Middelhamis een overeenkomst getekend tussen B&R recycling en BFI Afvalverwerkingstech nieken te Oosterbeek welke laatste de landelijke inzameling zal verzorgen door op werken en bij bedrijven waar veel kit kokers worden gebmikt verzamelbakken in de vorm van een soort glasbakken te plaatsen waarin de kokers verzameld worden. In Middelhamis wofden de kokers ver volgens vermalen en dat is, zegt de kleurbrochure waarin B&R zich aan de kitverwerkende bedrijven presenteert een bewuste keuze voor een beter milieu. Al enkele malen is in onze krant aan dacht besteed aan het werk van Zr. Coby van Rossum. Nog onlangs toen de kalen der, met op Flakkee gemaakte tekenin gen, werd gepresenteerd. Een deel van de opbrengst van deze kalender is bestemd voor 'Elim'. Elim is de naam van het projekt waar in Nigeria gehandicapten, blinden, kreupe len, lammen ~nz. worden geholpen om een eigen bestaan op te bouwen. Als ze na een periode in Elim opgenomen te zijn geweest, zoveel hebben geleerd dat ze in hun eigen onderhoud kunnen voor zien, gaan ze terug naar hun eigen dorp, tevens gewapend met een Bijbel, want ook daaruit hebben ze onderwijs gehad. Een van de middelen van bestaan die ze daar leren is het vervaardigen van kle ding. Daarvoor zijn naaimachines nodig. Ze hebben daarmee in 'Elim' leren wer ken. Nieuwe multifunktionele ruimte voor Achthuizen Op 9 februari zal de Ie paal geslagen worden voor een nieuwe gymzaal annex gemeenschapshuis in Achthuizen. Om hieraan een feestelijk tintje te geven zal om 15.30 uur John Metgod, tot voor kort voetballer en tegenwoordig hoofd jeugd opleidingen bij Feijenoord op de kraan van Aannemingsbedrijf Kroon B.V. plaatsnemen om de officiële handeling te verrichten. Op 12 juni 1986 heeft de gemeenteraad al voor het eerst bepaald dat het gymlo kaal in Achthuizen vervangen diende te worden. Het Ministerie wees het verzoek om het gymlokaal te vervangen destijds af Vanaf september 1991 hebben er diverse besprekingen plaatsgevonden met be langhebbende verenigingen en instellin gen met betrekking tot de wensen die er ten aanzien van een nieuwe akkommoda- tie leefden. Na een kosten-batenanalyse heeft de Gemeenteraad uiteindelijk toch besloten om in te stemmen met de bouw van een multifunktionele ruimte, waarin een gymzaal is opgenomen, bij de F.I.O.S- kantine in Achthuizen. De Stichting Buurthuus zal de exploitatie gaan verzor gen. OUDDORP D.V. zaterdag 5 februari komen wij weer langs. Zet uw oud papier goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. De opbrengst vorige keer was 1.500,- Hartelijk dank hiervoor. Er zat vorige keer weer TEVEEL karton bij. Wij mogen niet meer dan 15% kar ton leveren! Let hier a.u.b. op. School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' Als ze naar hun dorp temggaan, krijgen ze een naaimachine mee om daar thuis mee te kunnen werken. Daarom is er voortdurend gebrek aan naaimachines. Heeft u nog een oude handnaaimachine, die nog goed werkt en die u voor dit prachtige doel wilt afstaan? Graag een telefoontje naar (01877) 16 31 en wij komen hem bij u ophalen. Burg. de Vos van Oostflakkee heeft gisteravond de raad de vraag in de mond gelegd of 't nou pech of geluk moet heten dat het MBO College in de gemeente Oostflakkee gevestigd is. Het leek tot dusver alleen maar op geluk te duiden, maar toen gedroeg de Overheid zich op 't gebied van de onderwijsfinanciering nog niet als het nu door de raadsvoorzitter getekende „Veelkoppige monster dat geen eenduidig beleid voert en zich niet bekommert om de kon- sekwenties van dat beleid voor de lokale overheden". De raad van Oostflakkee weet zich sinds enkele maanden een van die risicolopen de lokale overheden, want toen maakte Onderwijsminister Ritzen z'n idee bekend een investeringsimpuls voor onderwijsgebouwen te ontwikkelen, goed voor het proces van scholenge- meenschaps-vorming en goed voor de werkgelegenheid, legde de Minister uit.. Het MBO College en de gemeente Oost flakkee werden naar het Ministerie ont boden nu de Minister de weg geopend had naar de verbeide komst van MTO, Middelbaar Technisch Onderwijs te Oude Tonge alleen..., moet door de gemeente wél 25% van de stichtingskos- ten a 14,9 miljoen worden gefinancierd, zijnde 3,75 miljoen! Het College vond dat voor een gemeente van bijna 10.000 inwoners een onverant woord financieel risico, tot ontsteltenis van het bestuur van het MBO College dat inmiddels kenbaar heeft gemaakt,dan wel zélf voor die 25% in te staan, d.w.z. het door de gemeente te financieren bedrag, inclusief rente en kosten, terug te betalen op het ogenblik van decentralisa tie (overdracht van onderwijsgebouwen door de Overheid aan de gemeenten) wat per 1 augustus 1996 werkelijkheid lijkt te worden. B W wensen dat wel in een notariële akte vastgelegd, mede ondertekend door de fusiepartner van het MBO College, het Albeda College te Rotterdam. Ook wenste het College de garantie dat het MBO en het te stichten MTO in Oude Tonge gevestigd blijven en dat de identi teit als samenwerkingsschool, terwille van een zo breed mogelijke leerlingen- instroom gehandhaafd zal blijven. Bij het niet doorgaan van de fusie komen de jaarlijkse lasten van de aan te gane ver plichting a 400.000,- ten laste van het MBO College. Weliswaar vindt het College dat 'een punt van grote zorg' maar in de overtui ging dat de fusie doorgaat („het Albeda College wil het en het MBO College moet het") en gelet op de zorg voor het onderwijs meende het College de raad toch te kunnen adviseren met de co financiering in te stemmen. „Het risico is maximaal afgedekt", verklaarde de raadsvoorzitter toen hij het voorstel in bespreking gaf Het kreeg in de raad een goed onthaal: ,,zo gek nog niet", beoordeelde dhr. I. Bax (VVD) al had hij best z'n bedenkin gen tegen het beleid van de Minister. ,,'t Is nogal wat" weifelde dhr. P. Heintjes maar ook hij gaf niet echt tegengas. Zomin deed dat dhr. Andries (CDA) hoezeer hij ook nadere informatie wenste en naast zich fraktiegenoot M. D. de Wit wist die zich nog afvroeg of een goede onderwijsvoorziening al die risico's wel waard is. Het was ook de vraag van mevr. van Dijke of Oostflakkee het risico wel aan zal kunnen. Ook zij, enig aanwezige van de PvdA fraktie, verklaarde in het belang van het onderwijs toch met het voorstel in te zullen stemmen. Heel wat minder toeschietelijker was dhr. C. Breeman (SGP). Hij vroeg zich af op welke waarde de garantstelling door het MBO College kan worden ge schat: „'t is van een kikker slecht veren plukken", vond hij. Meewerken aan het voorstel vond'ie vooralsnog een sprong in het diepe. Geen tijd Omdat het besluit vóór 1 febmari geno men moest worden, spoedeisend was dan ook het karakter van de raadsvergade ring, was er geen tijd geweest, zo betreurde de voorz. de andere gemeenten in de regio (Goeree-Overflakkee, Schouwen Duiveland, Tholen) te bena deren omdat uitbouw van de Onderwijs voorziening in Oude Tonge ook hun inwoners zullen profiteren, echter, door tijdgebrek is het er niet van kunnen komen zodat Oostflakkee alleen het risi co draagt, hoezeer de voorz. dat ook 'redelijk incalculeerbaar' achtte. Weth. V. d. Ree sloot eigenlijk uit dat met de gevonden konstruktie de gemeen te zelfs nog enig risico loopt. Het MBO College dat de verplichting tot betaling aangaat zou bij nalatigheid onbehoorlijk bestuur verweten kunnen worden en, dacht de wethouder, hoofde lijk aansprakelijk kunnen worden gesteld. Het MBO College neemt het risico jaarlijks - kennelijk tot augustus 1996 - 375.000,- te moeten betalen. Hij achtte de bestuurlijke integriteit van de MBO bestuurders boven alle twijfel verheven te zijn. De raad had ook in de tweede gespreks ronde nog velerlei commentaren en vra gen, zelfs was een derde ronde en schor sing nodig, maar het resultaat was dat bij de besluitvorming de raad zich unaniem (10 aanwezig) vóór het voorstel verklaar de. De voorz. verklaarde zich blij met een raad die dit soort beslissingen durft te nemen; ik zou willen, zei hij, dat ook anderen (de raad van Middelhamis toen die een fusie met de MAVO weigerde, red.) die moed zouden hebben gehad". De aanvrage co-financiering zal worden aangevraagd, mits het MBO bestuur aan de gestelde voorwaarden, bij notariële akte, voldoet. Wanneer door de Minister geaccepteerd - hij heeft niet meer dan 200 miljoen extra beschikbaar - zal dit jaar met de bouw worden begonnen. Het stormde er geducht en een sneeuwjacht liet er zich gelden, maar bin nen, in restaurant 'Grevelingen' was 't vrijdagmiddag heel genoegelijk. Dat werd bevorderd door de sfeer van (vak)broederschap die heerste onderi de daar saamgekomen aannemers, leden van de NVOB voor wier aanwezigheid er een, om 't met weth. v. d. Ree van Oostflakkee te zeggen 'vreugdevolle reden' was. Ze hielden er hun jaarvergadering, de leden van de afd. Goeree-Overflakkee van de Ned. Ver. Ondernemers Bouw nijverheid en dat was het nuttige; het aangename waarmee het verenigd werd was de viering van 3 zilveren jubilea, in aanwezigheid van de dames en de gezinsleden van de jubilarissen. „Bestuurders die hun sporen hebben ver diend", waardeerde Henk Mackloet als voorz. van de afdeling en hij had het over de heren J. W. de Geus, J. de Blok en L. C. Dorsman, resp. uit Dirksland, Stellendam en Ooltgensplaat, een eiland- breedgezelschap, mannen die meer heb ben gedaan dan het eigen bedrijf ge diend, ze hebben ook hun maatschappe lijke verdiensten aan 't volk van Flakkee gegeven, zoals door dhr. Bokhoven, voorz. van het gewest Zuid Holland van de NVOB werd gesignaleerd; bouwers zijn het en... gewezen brandweerlui...! Het mogen huldigen van 3 jubilarissen in één afdeling die bovendien een brand weerverleden gemeen hebben, dhr. Bok hoven had het nooit eerder meegemaakt, maar het deed hem deugd, dat zeker, zelf heeft dhr. Bokhoven trouwens de brand weer van Gouda gediend. Niet zó hoog was'ie geklommen als dhr. de Geus die het in z'n 35-jarige brand weerloopbaan tot commandant heeft geschopt. De NVOB heeft aan dhr. de Geus een ijverig secretaris en een 'ver schrikkelijk aktief' bestuurslid die waar mogelijk de belangen van de Vereniging heeft voorgestaan en opleiding aan jon geren heeft verbeterd en uitgebreid. Dat de jubilarissen 'maatschappelijk bre der gericht' bezig zijn geweest gold ook voor dhr. L. C. Dorsman; hij was 25 jaar bestuurslid en 24 jaar bij de vrijwillige brandweer terwijl hij plaatselijk ook een aantal maatschappelijke en kerkelijke funkties bekleedde. Han de Blok was behalve 25 jaar afde lingsbestuurder ook 21 jaar lid van de brandweer en bijna zo lang van het Groene Kruis en hij 'zit' al 48 jaar in de bouw, kortom, bestuurders die de Gou den legpenning, toegekend door het Bondsbestuur zeer wel hebben verdiend; de gouden plak werd hen door dhr. Bok hoven met instemming uitgereikt. Ook zilver Voor dhr. L. C. Dorsman was er boven dien een zilveren, gemeentelijke, onder scheiding, hem uitgereikt door weth. V. d. Ree van Oostflakkee wegens de, ook door het Gemeentebestuur, vastge stelde 'maatschappelijke verdiensten' van dhr. Dorsman. In Ooltgensplaat is en was er niet één vereniging die niet op de sympathie van dhr. Dorsman mocht en mag rekenen, stelde dhr. v. d. Ree vast. De thermometers worden uitgepakt het zeer waarderend dat de sympathie dikwijls in daadwerkelijke hulp werd vertaald. De naam van dhr. Dorsman wordt bijge schreven in het grote boek, waarin de namen van verdienstelijke burgers geschreven staan om..., zo keek dhr. v. d. Ree vooruit, geopend te worden om bij de straatnaamgeving te worden ge bruikt, wanneer alle bloemen en sterren namen al zijn vernoemd. Bestuurders 't Ja... bestuurders, voorz. Henk Ma ckloet somde op waaraan men vindt dat ze zouden moeten voldoen... wijs moeten ze zijn als Salomo en zo geduldig als Job, slim als een os en moedig als een leeuw, dikhuidig als een olifant en buig zaam als riet en zo meer, maar van zijn drie jubilarissen kon dhr. Mackloet ver zekeren dat ze uit het goede hout gesne den zijn, letterlijk en figuurlijk en na tuurlijk was dhr. Mackloet ingenomen met zulke mede-bestuurders en collega's. De bestuurders hebben 't bewijs gele verd dat de afdeling een levende afdeling is, acht jaar geleden werd het samenwer kingsverband opgericht (met inmiddels 90 geslaagde leerlingen) en er kwam een leerlingbouwplaats en een leerlingwerk- plaats, een woord van hartelijke dank- vond dhr. Mackloet jegens de jubilaris sen dan ook zeker op z'n plaats. Hij onderstreepte die dank met de aan bieding aan elk van hen van een heel bij zondere thermometer waarmee ze zich zeer ingenomen toonden, alsook met de goede collegiale woorden, die daarna nog gesproken werden. WN steunt aktie 'Rij zuinig, spaar voor bomen' De vereniging Veilig Verkeer Nederland ondersteunt komend voor jaar de landelijke aktieweek 'Rij zui nig, spaar voor bomen' van de Stichting Milieu Educatie (SME). Het doel van deze week, die van start gaat op vrijdag 22 april (Dag van de Aarde) is het brandstofverbruik van de auto met 10% terug te brengen. Tegelijk wil SME het financiële voor deel hiervan benutten om de natuur 'nieuw leven in te blazen': de aanplant van nieuwe bossen of het oppeppen van een bestaand natuurgebied. De spil van de groots opgezette aktie week, waarin radio en televisie een belangrijke rol zullen spelen, wordt gevormd door schoolkinderen uit het basisonderwijs. De aktie 'Rij zuinig, spaar voor bomen' is eenb onderdeel van het motiverings- en voorlichtingsprogramma 'Koop zui nig, rij zuinig' van de NOVEM. De NOVEM is een door de rijksoverheid gefinancierde organisatie, die tal van ini tiatieven ontplooit op het gebied van onderzoek naar schonere en zuiniger energiebronnen. Tevens probeert de NOVEM, in samenspraak met andere organisaties, een andere mentaliteit ten aanzien van milieu en energie te bewerk stelligen. Naar aanleiding van het bericht over de brandweerploeg Dirksland in het Eilan den Nieuws van 28 januari, willen wij de inwoners van Dirksland mededelen dat er wel degelijk op een slagvaardig optre den van de blusgroep-Dirksland gere kend kan en mag worden. Het vertrek van de bevelvoerder, de tweede bevelvoerder en enige van hun medestanders heeft natuurlijk wel ten gevolge dat er op korte termijn op min der mensen een beroep kan worden ge daan, maar de groep die overgebleven is beschikt over voldoende kennis en erva ring om op een verantwoorde en zorg vuldige wijze branden te blussen en hulp te verlenen. De huidige blusgroep bestaat uit een kleine, maar zeer gemotiveerde en hechte eenheid die slagvaardig kan optreden. De opengevallen plaatsen kun nen snel worden ingevuld, omdat wij reeds een advertentie hadden geplaatst en nieuwe kandidaten zich reeds hebben aangemeld. De oppercommandant van de brandweer in Dirksland, bestaande uit de blusgroe- pen Herkingen, Melissant en Dirksland, heeft vertrouwen in de nieuwe comman dant en het commando en heeft de eis van de bevelvoerder en tweede bevel voerder van de blusgroep Dirksland dan ook niet willen inwilligen. De veiligheid van de inwoners van Dirksland raakt daardoor niet in gevaar. Het hechte team dat nu overgebleven is, staat daar borg voor. (B&W Dirksland) In de maanden november en december 1993 zijn er mensen benaderd om lid te worden van een leesfeuilleton, genaamd ASC. Men kon hen tevens machtigen om abonnementsgeld af te schrijven. Nu blijkt dat er WEL geld wordt afgeschre ven, maar GEEN lektuur wordt geleverd. Het bedrijf is inmiddels opgeheven. Mensen die hierdoor gedupeerd zijn, worden verzocht kontakt op te nemen met de politie te Middelhamis. nm OUDDORP - donderdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's- Gravenpolder. MIDDELHARJSIS - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke (bev. ambtsdragers). OUDE TONGE - heden (dinsdag)- avond 7.30 uur ds. Th. van Stuyven- berg van 'Waarde (herdenking Water snoodramp). OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur student G. J. Baan te Barneveld. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - HEPOHTAGE - FOTOGRAFIE C3 CD C3 CD C3 C3 C3 C3 tr3 OUDDOflP ■- Wesisiraal 35 - Teleloon 101873) Tg T2 Fa> 37 34 RENBSSE - Prmishop - Hogeioom 172 - Telefoon (01161 24 00 SOMMELSDIJK - Weslkrakeelstraal B - Teleloon (0187018 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1