Terug naar Zeeland? Max Predikbeurten Apotheken Sommelsdijk en Dirksland Ziekenfonds in gebreke Abonneert U op Eilanden-nieuws Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zef Ingezonden I Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Bladz. 2 Arjaon van Herken Zondag 30 januari 1994 De voorgeschiedenis Het vervolg Boon heeft daarna de apotheek van Van der Ploeg overgenomen. Alles geregeld zou je zeggen; het ziekenfonds wil maar één apotheker in Dirksland, nu is er maar één, met wie de huisartsen bovendien willen samenwerken, alles prima voor elkaar. De huidige situatie d.d. maandag 24 januari 1994 Afdeling 1: Belang verzekerden Ziekenfonds opzeggen Vroeger was de situatie eenvoudig. Werknemers met een inkomen onder de loongrens waren verplicht verzekerd bij het plaatselijke of regionale ziekenfonds. Iedere huisarts en apotheker die zich meldde werd automatisch als medewer ker aangesteld. Ministerie WVC Koffie-ochtend in Ooitgensplaat „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 28 JANUARI 1994 In 1992 publiceerde ik een artikel genaamd: 'Zijn wij Zeeuwen?' waarin ik o.a. de cultureel-histori sche en de landschappelijke over eenkomsten tussen de bewoners van Goeree-Overflakkee en die van de Zeeuwse eilanden schetste. Het was toen zo goed als zeker, dat Goeree-Overflakkee deel uit zou gaan maken van Groot-Rotterdam, een nieuwe stadsprovincie met internationale allures. Rotterdam kon dat eilandje met zo'n 40.000 inwoners niet gebruiicen. Men wilde zich concentreren op de groot-ste delijke problematiek en de internatio naal-economische positie van de haven stad Rotterdam en het verstedelijkte gebied daar omheen. Goeree-Overflak kee past daar niet bij, en terecht. De pro vincie Zuid-Holland wilde na deze afwij zing van Rotterdam het kleinschalige eiland Goeree-Overflakkee toch persé bij de nieuwe stadsprovincie voegen. De reden waarom Zuid-Holland ons niet zou willen is mij niet duidelijk - geogra fisch verandert er praktisch gezien niets, want de Hoeksche Waard blijft wel Zuid-Hollands en de afstand van het eiland naar Den Haag blijft hetzelfde, bovendien staat de huidige mens diverse media, zoals post en telefoon, ten dien ste, die het besturen van het eiland vanuit Den Haag vergemakkelijken. Men zou nu bij de provincie juist meer aandacht kunnen besteden aan de eilandelijke pro blematiek, daar de provincie aanmerke lijk wordt afgeslankt (Rotterdam gaat op eigen benen verder en Tien Genieten gaat terug naar de natuur... De geschie denis herhaalt zich...). Over geschiedenis gesproken, geschiede nis is een wetenschap, die steeds aktueler wordt. Wat is er allemaal zoal gaande? We hebben tegenwoordig te maken met één groot Europa. De regering gaat steeds intcrnationaler denken, maar wat gebeurt er binnenslands; in plaats van centralisatie van de macht worden er steeds meer bevoegdheden en problema tiek doorgeschoven naar de gemeenten, die het daarmee veel drukker - en op den duur - meer macht krijgen. Een ander opmerkelijk punt voltrekt zich op provinciaal niveau. Er ontstaan nieuwe stadsprovincies, Rotterdam voorop. Straks willen Amsterdam, Den Haag, enz. ook zelfbestuur. Deze infrastrukturele en economisch importante conglomeraten, waarin mil joenen mensen wonen en werken krijgen steeds meer invloed op de landelijke politiek. Veranderen de Staten-Gencraal dan langzaamaan niet weer in - de uit onze geschiedenisboekjes bekende - Ridderschap en Steden, waarbij de Rid derschap het (overgebleven) platteland vertegenwoordigt met slechts één stem (bijv. 10%) in het kapittel, waardoor het platteland sterk ondervertegenwoordigd in de Nationale politiek zal zijn? De geschiedenis herhaalt zich... En nu weer terug naar Goeree-Overtlak- kee. Is er in het verleden ook Hink ge hannest met dit eiland? Nou en of In een tijd, dat Rotterdam niet veel groter was, dan een flink dorp, was er tussen de Sta ten van Holland en Zeeland een felle strijd ontbrand over de eigendom van enkele landen. Wat was het geval? In 1446 werd er te Den Haag een Reken kamer opgericht, waarin alle oude eigen domsakten, privileges en oorkonden welke betrekking hadden op de landen van Holland en Zeeland werden onderge bracht en waar men alle financiële zaken regelde. In het jaar 1596 richtten de Sta-ten van Zeeland te Middelburg een eigen Rekenkamer op. Alle stukken betreffen de Zeeland moesten worden overgedra gen aan deze Rekenkamer. Toen kwam aan het licht, dat er van plaatsen en stre ken, waarvan men veronderstelde, dat zij van oudsher onder Zeeland ressorteerden geen officiële papieren waren. Hieronder vielen onder andere de stad Den Briel en de eilanden Goeree en Overflakkee. Alleen van Sommelsdijk werd een aktie van erfleen uit 1417 aangetroffen, waarin Jacoba van Beieren, als Gravin van Zee land bepaalde, dat Sommelsdijk ten allen tijde eigendom van haar nakomelingen c.q. de Grafelijkheid van Zeeland moest blijven. Van de overige dorpen en landen op de eilanden Goeree en Overflakkee waren niet van zulk soort akten aanwezig en stond dus niets zwart op wit. Er werd geregeld, dat alleen alle landen waarvan het onomstotelijk vastgelegd was, dat zij tot Zeeland behoorden naar de Reken kamer te Middelburg werden overge bracht. De Staten van Zeeland hadden dus geen poot om op te staan en moesten o.a. de eilanden Goeree en Overflakkee prijs geven aan Holland, met uitzonde ring van Sommelsdijk, waarover in 1578 het volgende werd vastgelegd: „Die Staten van Holland gehoort heb bende 't rapport van haer lieder Gecom- miteerde, aengaende die communicatie, die met de gedeputeerden van de Staten van Zeeland, aengaende die jurisdictie ende 't ressort van den lande van Som- melsdijck in 't lange was gehouden, heb ben uit goede insichte ende respccte, ende omme te conserveren alle goede verbondt ende cenigheit tusschen die van Holland ende Zeeland bewilligt end geaccordecrt, bewilligen en accorderen by dcsen, dat die selfde landen van Som- melsdijck ende inkoomsten van dien sul len blijven als naer ouder gewoonte, onder den bewmde ende ten behoeve van die van Zeeland voornoemt; Ende dat over sulks alle ordinairise inkoomsten binnen den selven lande by die van Zee land voornoemt ontfangen en genoten sullen worden, mits dat gcenc middelen, dienende tot onderhoud van der oorloige aldaer vermindert, verhoogt, nochie ver andert, maer sullen blijven ende loopen op gel ijkken voet als binnen den anderen quarlieren van Holland dacr omtrent gelegen. Dat mede op verpachtingc, aldaer tegenwoordelijk van wegen die van Zeeland gedaen, de gemcene midde len by de pachters van dien sullen mogen worden geheven ende gccollecteert, behoudelijk, dat by die van Zeeland voornoemt d' andere pachters ran wegen die van Holland voornoemt over haer luiden interest contcntcnicnt gedaen ende met den selven geaccordecrt sal werden, als na behoorcn". Als we de oude kronieken eens bestude ren, dan schrijft Sniallegange in zijn Kroniek van Zeeland uit 1696: ,,Het eiland van Goeree, dal mede onder de limitcn van Zeeland gcrekent word, draegt den naem van Westvoorn, en loopt oost en west de stranden langs tot omrent de Kaep toe. en van de Kacp tot het Vygegat toe W.Z.W. Dan koomt do plaet, genaemt de Springer, liggende in 't westen van Goeree, zijnde by somniers- dach gemeenelijk droog. Dit loopt soo rond heen tot in den Hals, sijn zeewater tot in het Haringhvlict uitwerpende; soo dat de zee dit eiland rontom bespoelt. Aen d'ccne zijde heeft het duynen. daer de zeegolvcn. door winden opgehitst, met felle krachten op aenloopen, ruis- schcn en donderen, soo dat het siltig nat dikwijls de hoogste bergen besproeit. Hier strand ook menig kostelijk schip, tot grootc schade der kooplieden. Aen d'andere zijde heeft het schoone landen en gorssingen. In dit eiland ligt een bemuurde stad, Goeree genaemt, maer nu seer vervallen; als mede noch een dorpje, genaemt het Oude Dorp, anders Dicpendorst...". „Daer tegen over ligt hel 'Dat u/as de naam eens van fkl paard, grootvaders trouwe 'ruin 'Een 'Be(si"Len Zeeuw? Ikjweet het niet. Zijn ftaarl^kur die was èruin. 'De staart,... fiet was een kjvastje maar, daar die was 'gecoupeerd'. 'Dus loonden door fiet stomine dier, de vdegen niet geweerd. 'Des zomers kreeg hij van zijn baas een 'dekje' op gelegd, waardoor 't aanvallendongediert het landen werd ontzegd. '}(ij had het best bij d oude baas, en werd nooit uitgebuit. 'Mij werdook.tot en met verzorgd, want glanzend was zijn huid. "De wagen, wielslee, zelfs de ploeg, 't was alles aangepast. 'En nimmer trok.de trouwe (Ma>(j een hem te zware last. 't "Werd ook.door Ma>(^ op prijs gesteld, zoals ook.daag 'lijks bleek, 'Want nimmer liet het brave dier zijn baasje in de steek, 'Een 'keuterboertje'was 't, zijn baas, met acht hectare land. "MaK^deed ten allen tijd zijn best, bij kou en zonnebrand. Er werd door hem geploegd, geëgd, geblokt! hij trok,de vracht. Al wal de grond aan vruchten gaf 't werd door (Ma^weggebrachi. Mij wist de weg naar elk.stuk tand, al lag 't ver uit de buurt. Alleen maar bij een kruising moest hij even bij-gestuurd. 't Qing alles stapvoets op de weg: en nimmer zelfs in draf. "En toch kreeg ^fa\ zijn oude baas zijn landwerk.tijdig af. liünneer zijn baas een 'toeval' kr^^g ('tgebeurde nu en dan,) dan stopte steeds hel trouwe paard, daar kon men vast op-an. (gebeurde 't op de wagen soms; 9da\,stople dan metéén. Alsof hij 'achter-ogen' had} verzette zelfs geen been! En als het landwerk was gedaan, in wal voor 'jaargetij'... dan was de stal de plaats voor 9v(a!(j 't ontbrak.hem aan een wei. 't Qing alles erg gemoedelijk: 'Er was nog geen gejaag. Er was toen tijdvoor mens en dier. 'Waar vindt men 't nog vandaag? Zij zijn cd jaren uil de lijd, zowel9^a\^als zijn baas. Zij waren beiden mij gezind, vandaar dus dit 'relaas eiland Over-Flackee, vervattende de lan den van Ooltjens-plate, van Middelhar- nis, van Sommelsdijk, van Dirksland, en andere. Hierna volgt het eiland van Goe ree, dat staeg door de volle zee wordt geslagen. Vorders naer het Zuid-oosten ligt het land van Voorn, en daer in is d'oude Zeeuwsche Stad den Briel: maer van over oude tijden is hier om geschil geweest tusschen die van Holland en Zeeland, tegen het klaer blijkkend recht der Zeelanderen; en die van Holland zijn tot noch toe in het besit daer van geble ven, welk recht wy hier na breeder sullen ondersoeken, en naektelijk tegen alle wedersprekens vertoonen. Hier op vol gen de eilanden van Putten, van Pemisse, van Overmase, van Beyerland, van Stryen. van Dordrecht, van de Finaert, en meer andere; om den eigendom van welke dikwijls grooten twisten en'moei- elijkheden geresen zijn tusschen de lan den van Brabant en van Zeeland: doch na dat die saken vereffent en bygelegi waren, tusschen de Hertogen van Bra bant en de Graven van Holland, soo heeft men tusschen Holland en Zeeland, als onder een selfden Heer staende, daer over geen twist meer geroert, en die van Holland hebben ten laesten de selve lan den, als haer eigen toekomende, onder sich geslagen: waer van wy na desen noch wijdloopig sullen handelen. Om nu 't getal op te nemen van alle de eilanden dien men Zeeuwsche heeft mogen noe men, soo konnen wy de selve meer dan dertig...". „In den jare 1596 een bysondere Kamer van rekeningen binnen Zeeland opge- recht is geworden, wy hier, uit de Reken kamer van Holland, gecne andere char ters, papieren, en archiven hebben ont fangen, dan van welke klaerlijk kon blijkken, dat die aen de Graeflijkheit van Zeeland buiten cenig geschil eigen toc- quamen. Dus heeft de Rekenkamer van Holland niet alleen vele en verscheiden eilanden van Zeeland onder haer behou den, maer selfs tot onse oudste en voor- naemste eilanden ingedrongen, de landen van Bonmienec en van Bullois, in het eiland van Schouwen gelegen, onder heerschappye van Holland rekende...". „Het is genoegsaam bekent, wal moeiten wy hebben ontmoet, wanneer de Hcer- lijkheit van Sommelsdijk in het land van Over-Flakkee weder bedijkt was. om ons recht daer onitreni te bewaren; en hoeda nig de Provincie van Holland die voor noemde Heerlijkheit, nevens d'andere landen in dat eiland (dat texh geheel aen Zeeland moest toekomen) heeft gcsocht onder sich te behouden...". ,,'t Is sulks, dat 't uitergors, gchecten Sommelsdijk, gelegen in Zeelant Be- oostcrschelt, en waer af den pacht tot profijte van de Graeflijkheit in rekeningc Bcoosterschell placht beantwoort te wor den, is anno 1417 by Vrouwe Jacoba, Hertoginne van Beyercn. als Gravinne van Zeelant. gegunt, en omme te bedijk- ken uitgegeven aen Vrouwe Margriete van Bourgundien, hare moeder; onder andere met conditie; dat wy onse lieve Vrouwe Moeder, de Heerlijkheden en Ambachten, met haren toebehoorcn. ver- lyen te houden van ons, en onse nakome lingen, tot onbesterflijk ertlecn, ten eer ster bedde niet te versterven en te ver heergewaden als 'I verschijnt, met een paer witte hantschocnen..." en „Het land van Sommelsdijk is allijl Zeeuwschen bodem en ambacht bekent en gerekcnt geweest, selfs niet legenstaende d' aen- gehcchte quarlieren door misverstand onder de provincie van Holland by onbc- dachtsacmhcit en oogluikende toelating van de Graven, en andere, geen belang noch schade hebbende by soodanigc dwaling, gesleept zijn, gelijk wy voor heen genoegsacm vertoont hebben..". Kroniekschrijver Tirion meldt een halve eeuw later in zijn 'Tegenwoordige staat van Zeeland' uil 1752/5.1, dat: „De Heer- lykheid van Sommelsdyk, waarvan de pagl altoos, ten profytc der Graaflykheid van Zeeland, in de Rekeningen van Beot)sten-Scheldc plagt verantwoord te worden, is in den jaare 1417 door Vrouw Jacoba, als Graavinnen van Zeeland, uit gegeven op voorwaarde, om dezelve te houden van haar en haarc nakomelingen tol een onbesterfelyk ertJeen, ter eerster bedde niet te versterven. Zy is altijd voor Zeeuwschen bodem en ambagt bekend en gerekend geweest, en wordt nog, als een onversterflyk erfleen van Zeeland, van de Slaalen deezer Provincie gehou den. Ondertusschen heeft hel de Slaaten zeer veel moeite gekost, hun regt om trent de Hecriykheid van Sommelsdyk te bewaaren. Wanneer, na de verandering van de Souvereinc Regeering deezer lan den, de stad Briel en hel land van Voorne voor een lid van Holland was erkend geworden, traglcn de Slaaten van Zeeland hun regt op 't gehecle eiland van Over-Flakkee mei verschelde stuk ken te betoogcn; doch te vergeefs. Men bragt wegens Holland by, dat de stad van den Briel en 't land van Voorne, van onbcdenkelyke lyden hadden behoord en nog behoorden, onder de Provincie van Holland en Weslfriesland, doch door de Staaten van Zeeland is dit nooit als een beweezcn zaak erkend. Dikmaals zyn derhalve hier uit, tusschen de cene en de andere Provincie, geschillen ontstaan". Ook algemenere/objectievere, bronnen, zoals Jcan Petit, in zijn 'Groote Chronijk van Holland, Zeeland, etc', vermeldt: ,,De zee-kolk of stroom van Flackee. maekt de scheiding van Holland en Zee land". Het water 'Flakkee' lag destijds ten noord(westen) van Overflakkee (dit is aanvechtbaar). Tot zover de oudste geschreven histo riën; terug naar het laatste decennium van de twintigste eeuw. Het bestuur van de provincie Zuid-Holland heeft het eiland eerst af willen staan aan de stads,- provincie Rotterdam. Toen zowel van de zijde van Rotterdam als van Goeree- Overflakkee duidelijk werd gemaakt, dat geen van beiden hier iets in zagen, en de overgrote meerderheid van Goeree-Over flakkee voor Zeeland koos, haalde men in Den Haag op het laatste moment bak zeil en zette de deur van de provincie Zuid-Holland weer op een kier. Er zal opnieuw (waren wij al eens eerder inten sief bij de herindelingsplannen betrok ken?) overieg tussen de provincie en de gemeenten op Goeree-Overflakkee wor den gevoerd. Het touwtrekken tus.sen de voormalige gewesten en huidige provin cies Holland en Zeeland om het eiland Goeree-Overflakkee is na zo'n 400 jaar weer begonnen. En wie denkt u, dat er aan het langste eind trekt? De geschiedenis zal zich naar alle zekerheid weer gaan herhalen Middelhamis Jan Both OUDDORP - Herv. Gem. üorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Ehen-Haëzer: 9.30 uur ds. J. G. van Loon en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 2 februari, üorpskerk: 19.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. H. Becker en 17.00 uur dhr. A. v. d. Schee - Doopsge zinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. F. Hoek en 18.30 uur ds. A. Schaap, Alblasserdam. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. M. B. v. d. Akker, Veen - Ger. Kerk 10.00 uur Mr. G. Kaai, Gocdereede en 17.00 uur ds. H. E. Smit, Spijkenisse. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van Dijk, Tholen en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. U).(X) en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Kroeze, Rollcrdam-Zuid - Ger. Gem. in Ned. l().(X)cn 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 1().(K) uur ds. J. het Lam, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. I. Hoor naar. Giessenburg, dankzegging Heilig Avondmaal. Vrijdag 4 febru ari: 16.15 uur ds. J. hel Lam. bevesti ging en inzegening van het huwelijk van René Markwal en Danielle Ver duin - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. A. J. Gunst, Tholen. HERKINGEN - Herv. Gem. lO.(X) uur ds. A. H. Veldhuizen. Wijk en Aal burg en 18.00 uur kand. N. J. van Teckelenburiz, Delft - Ger. Gem. lO.tXien 18.0(1 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder en 18.(X) uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapcl HDG 10.15 uur ds, J. C. den Toom - Rem. Ger. Gem. lO.tX) uur mevr. Plaisicr- Poldemian - Herv. 'Exodus' Gem. lO.(X) uur ds. A. Polhuis, Rotterdam. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W, Westland en I8.(X) uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.{X) uur ds. A. Baars - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur student A. Vemiey - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. Gootjes en 17.00 uur ds. E. R. V. Schuddcbeurs - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.45 uur (H.A.) en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke Christengemeente Vrienden van de Bijbel 10.00 uur evang. R. Pieper. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Chr. V. d. Poel, Yer.seke. OUDE TONGE - Herv. Gem. lO.(X) en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw - Ger. Gem. l().(X)en 18.(X) uur leesdien.sl - Volle Evangelie Gemeente (Tonisse- weg) Trencon lO.(X) uur dhr. J. C. van Boven. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. Molenaar, Papendrechl en 18.00 uur kand. mr. J. Kooij. Barendrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.30 uur student A. Ver- mcy. Ridderkerk - Ger. Kerk 10.30 uur drs. M. van Krimpen en 18.00 uur ds. J. Vlaardingcrbroek. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.(X) uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 9.00 uur drs. G. M. van Krimpen en 18.()0uurds. B. J.Oldenhuis. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. A. C. Feij (H.A. en dankz.). LANGSTRAAT- Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. H. Lammers, Benthuizen. ZIERIKZEE - E:vang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. Snijder en 14.30 uur ds. A. Egas - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x lees dienst. Het ziekenfonds ZHE, of zoals het tegenwoordig heet Zorgverzekeraar AZWZ/ZHE, heeft in dit blad melding gedaan van het ontbreken van een overeenkomst met de apotheken Dirksland en Sommelsdijk. Gesteld wordt dat de overeenkomst met die apotheken niet tot stand is gekomen omdat 'afspraken met voeten zijn getreden'. Men bedoelt ongetwijfeld dat apotheker Boon afspraken niet is nagekomen. Dit nu is pertinent onjuist. De kern van het probleem is het volgen de. Mevrouw Van der Ploeg vestigde zich eind 1991 in Dirksland zonder enige overeenstemming met de toen nog apo- theekhoudende huisartsen in Dirksland. Een zeer ongebruikelijke stap omdat zij uit de voorgeschiedenis kon weten dat zij ook geen enkele kans had op zo'n over eenkomst. Dat bleek korte tijd later toen de huiartsen een overeenkomst met apo theker Boon sloten voor overdracht van hun apotheek. Mevrouw Van der Ploeg kreeg merk waardig gen(x;g van het ziekenfonds een medewerkersovereenkomst, terwijl het ziekenfonds toch kon weten dat er geen sprake kon zijn van een goede samen werking met de huisartsen. Vervolgens meldt Boon zich bij het ziekenfonds met de overeenkomst met de huisart.scn, maar Boon krijgt van het ziekenfonds niet het gevraagde medewerkerschap. Eén apo theker-medewerker in Dirksland vond het ziekenfonds genoeg. Begrijpelijk, maar opmerkelijk dat het ziekenfonds de voorkeur geeft aan een apotheker met wie de huisartsen niets van doen willen hebben. Maar nee, er doemt een nieuw probleem op. Mevrouw Van der Ploeg had inder tijd stappen genomen om de apotheek vergunning te laten intrekken van een andere huisarts, gevestigd binnen de gemeente maar buiten de kom Dirksland. (De wet geeft die mogelijkheid aan apo thekers omdat men die beter vindt uitge rust voor de verstrekking van medicij nen). Boon, die inmiddels de apotheek van Van der Ploeg heeft overgenomen, treedt in die procedure in haar plaats. Nu gebeurt er iets dat bijnc uniek kan wor den genoemd. Toen Van der Ploeg de procedure begon, zweeg het ziekenfonds in alle talen. Boon heeft haar plaats nog niet ingenomen of het ziekenfonds maakt bezwaar, het vindt dat Boon de apotheek van de bewust huisarts ongemoeid moet laten. Boon tekent daartegen protest aan; hij stelt zeer terecht dat de wet hem die mogelijkheid biedt en dat het zieken fonds daarmee niets te maken heeft. Het ziekenfonds houdt echter voet bij stuk en dreigt Boon vanaf 1 januari 1993 niet als medewerker aan te stellen als hij niet voor die datum met de bewuste huisarts tot overeenstemming komt. De huisarts, die de aktie van het zieken fonds vanzelfsprekend als steun ervaart, komt dus niet tot overeenstemming met Boon en het ziekenfonds geeft Boon niet het gevraagde mcdewerkerschap. Boon weet nog gedurende het jaar 1993 de patiënten de medicijnen te bezorgen via zijn apotheek in Sommelsdijk, zo goed en zo kwaad als dat gaat. Maar per 1 januari 1994 veriengt het ziekenfonds ook de overeenkomst niet met die apo theek (formeel bezien geeft een nieuwe wet het ziekenfonds die mogelijkheid). Daarmee zijn de ziekenfondspatiënten in Dirksland verstoken van een normale medicijnvoorziening. Schrijnend voor hen is de ontstane ongelijkheid met de partikuliere patiënten, die immers wel in MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK J. van Hoorn - P. LeroyO - 2 J. A. van Hoorn - J. A. DekkerO - 2 C. Spce- H. Vcrolme1 - 1 Afdeling 2: H. Noordijk - A. KnapeO - 2 J. A. Gcbuys - A. VerolmcO - 2 C. Polder- M. Klink1 - l A. Krijg.sman - J. Lodder1 - G. M. Koese- P. Noordijk1 - 1 Afdeling 3: R. Jacobs - J. K. de Rooy2 - O G. Zaaijer- C. v. d. Groef1 - 1 J. Holleman- P. van Groningen1 - 1 H. Schellevis- J. NipiusI - 1 J. Verbiest- J.Groenendijk1 - 1 Dirksland terecht kunnen. Een ongelijk heid die de overheid nu juist wil ophef fen, maar daar heeft het ziekenfonds ken nelijk geen boodschap aan. Het wordt nog erger. Boon, die het gehe le gedoe meer dan zat is, vindt een ande re apotheker bereid om apotheek Dirksland over te nemen. Die apotheker meldt zich bij het ziekenfonds aan, maar krijgt botweg te horen dat ook hij niet als medewerker zal worden aangesteld. Daarmee handelt het ziekenfonds geheel in strijd met haar eigen richtlijn voor de aanstelling van een apotheker-medewer- kcr. De gehele gang van zaken overziend kan men zich afvragen wat er nu eigenlijk werkelijk aan de hand is. De achtergrond van de geschiedenis blijkt de persoonlij ke tegenstelling te zijn die is ontstaan tussen Boon en de leiding van het zie kenfonds, niet meer en niet minder. Het ziekenfonds mist kennelijk het ver mogen die tegenstelling op te heffen of daar op zijn minst overheen te zien in het belang van haar verzekerden. Dat blijkt eens te meer uit de processtukken in het hoger beroep dat Boon heeft aangespan nen. De stukken die de advokaat van het zie kenfonds heeft geproduceerd hebben bij elkaar het formaat van een flink boek werk. In die hele vracht van papier is het woord 'verzekerden' slechts éénmaal terug te vinden. Het ziekenfonds stelt in het artikel in dit blad van jongstleden vrijdag dat 'het onze boodschap is onze verzekerden goede voorzieningen te bie den'. De leiding van het ziekenfonds zou er goed aan doen die theoretische bood schap eens in de dagelijkse praktijk toe te passen! Tegenwoordig is de situatie geheel anders, Het ziekenfonds heeft de vrijheid (binnen zekere regels!) om een huisarts of een apotheker te weigeren als mede werker. Daar staat tegenover dat zieken fondsen nu landelijk werken en dat ver zekerden uit alle ziekenfondsen hun keuze kunnen maken, binnenkort eens per jaar. Het ziekenfonds heeft weliswaar het recht van kontraktcervrijhcid maar heeft ook de plicht om voldoende (medische) zorg in te kopen. Het ziekenfonds AZWZ/ZHE voldoet hier dus duidelijk niet aan, het fonds blijft in gebreke! Gevolg: verzekerden kunnen hun verze kering bij dit fonds opzeggen en een ander fonds kiezen. Opmerkelijk in dit verband is dat andere ziekenfondsen of zorgverzekeraars wel een overeenkomst met apotheek Dirksland hebben gesloten of daartoe bereid zijn. Uit betrouwbare bron is gebleken dat ook het ministerie van WVC zich ernstig zorgn maakt over de gang van zaken op Goeree-Overflakkee. Het ministerie erkent weliswaar de kon traktcervrijhcid van ziekenfondsen, maar is van mening dat het niet aan gaat dat een ziekenfonds de primaire taak ver waarloost. Bij de invoering van de kon traktcervrijhcid, onderdeel van het 'plan Simons', heeft men zich onvoldoende gerealiseerd dat de daaruit ontstane macht van ziekenfondsen kan leiden tot willekeur en tot verwaarlozing van de zorg voor de verzekerden. Het ministerie beraadt zich over de te nemen maatrege len. (Naam inzender bij redaktie bekend) Op donderdag 3 februari a.s. organiseert de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee') een koffie-ochtend voor 55-plussers van Ooitgensplaat en Acht- huizen. Deze zal gehouden worden in 't Centrum aan de Van Weelstraat 10 te Ooitgens plaat. Aanvang 10.00 uur. Tijdens deze koffie-ochtend zal een videofilm worden vertoond van de SWOO. De heer Forman uit Oude Tonge, die de opnames heeft gemaakt zal een toelich ting geven. U bent van harte welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 2