Van Weel-Bethesda Ziekenhuis breidt verder uit POOTGOED Kinderen zingen voor Salem NIEUWS uit de kerken Discovery (fiets) icinderzitjes fa. W. Akershoek en Zn. Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Ruilverkaveling Flakkee Schaken De Zwarte Pion Lekkerlander Doré Frieslander Bilstar Irene Eigenheimer Première EXTRA KERKDIENST Herinneringen aan de watersnood 1953 (i) VRIJDAG 28 JANUARI 1994 „EILANDEN NIEUWS" Bladz. 3 situatie 1:1000 Het ziekenhuis te Dirksland gaat haar polikUnieken met 3 poli-units uitbreiden. Een poli-unit bestaat meestal uit een spreekkamer, 2 onderzoekkamers en een ruimte voor het sekretariaat. Verder is de unit voorzien van een wachtruimte met toiletgroep. De laatste vergunning voor de nieuwbouw is vorige week bin nengekomen. Al deze week is met de bouw aan de Sekretarieweg begonnen. De bouwkosten van genoemde poli-units bedragen ruim ƒ1.000.000,-. Hetzelfde team dat de nieuwbouw heeft gerealiseerd, zal ook de poliklinieken bouwen. De direktie is blij dat dit vertrouwde team de opdracht heeft weten te bemachtigen. De uitbreiding zal in dezelfde bouwstijl en kleuren worden uit gevoerd als de bestaande poliklinieken. Het bouwprojekt moet vóór half juli van dit jaar worden opge leverd. Bij de oplevering van de nieuwbouw in 1991 waren de polikli nieken - met 9 poli-units - al te klein. Tussen de voorberei dingen én de realisatie van de nieuwbouw zijn er diverse nieu we specialismen én specialisten in het ziekenhuis bijgekomen. Genoemd worden o.a. neurologie, cardiologie, urologie, ortho paedic en kaakchirurgie. Na de opening van de nieuwbouw heeft de direktie daarom direkt een aanvraag ingediend voor genoemde uitbreiding van de poliklinieken. Deze aanvraag is nu gehonoreerd. De uitbreiding omvat de poli-units voor chirurgie, gynaecolo gie en urologie. Ook de toenemende aktiviteiten van het ziekenhuis hebben deze uitbreiding noodzakelijk gemaakt. Zo mag het ziekenhuis zich verheugen in een groeiende stroom van patiënten. In de afgelopen jaren is het aantal bezoekers van de polikliniek gestaag toegenomen, maar ook in de kliniek is het aantal opna men behoorlijk gestegen. Wel is er een behoorlijke terugval in het aantal verpleegdagen. De gemiddelde verpleegduur per opname wordt steeds korter. Voor 1993 bedroeg deze slechts 7,9 dagen. Deze terugval wordt ook veroorzaakt doordat veel ingrepen en verrichtingen in klinische of poliklinische dagbehandeling worden uitgevoerd. Zo is de patiënt, afhankelijk van de ingreep, binnen enkele uren weer thuis. Een ontwikkeling die in de afgelopen jaren sterk is toegenomen. De nieuwe akkomodatie biedt het ziekenhuis de gelegenheid om adekwaat in te spelen op de ontwikkelingen in de gezond heidszorg, maar ook om de patiënt een nog betere service en zorg te geven. Op dinsdag 8 februari 1994 om 20.00 uur zal in de 'Grutterswei' te Oude Tonge de jaarlijkse voorlichtingsavond van de ruilverkaveling Flakkee in samenwerking met de 'Flakkeese Landbouworganisaties' worden gehouden. Uiteraard zijn ook dames en heren, die geen lid zijn van een landbouworganisatie, van harte welkom. De Landinrichtings commissie voor de ruilverkaveling Flakkee P. O. H. Noordermeer, voorzitter. Mevr. T. M. Draper- de Graaf, secretaris. o.a. M. W. EMAUS (01878)19 56-12 79 OUDDORP LET OP....LET OP....LET OP....LET OP Steun het gezamenlijke initiatief van vier kinderkoren en bestel nu de muziekcas- sette welke onlangs is opgenomen: Kinderen zingen voor Salem! De cassette is geheel ingevuld met kin derzang en wordt afgewisseld met enkele orgel-improvisaties over bekende kinder liederen. Het is zeer de moeite waard om deze cassette te bestellen. U kunt hem bestellen bij de fam. E. Kloppenburg, teL (010) 4320808. De prijs bedraagt 15,- excl. verp. en verzendkosten. Onlangs is door vier kinderkoren het ini tiatief genomen om geld in te zamelen voor het verpleeghuis SALEM te Rid derkerk. De oprichting van het verpleeghuis SALEM is het resultaat van de gezamen lijke inspanning van verschillende ker ken binnen de gereformeerde gezindten. Zoals u wellicht weet is er een groot tekort aan plaatsingsmogelijkheden voor de dementerende patiënt. Wordt deze patiënt uiteindelijk toch ergens geplaatst dan is er in de praktijk van alle dag wei nig begrip voor de geestelijke moeilijk heden waarin deze patiënten kunnen ver keren. De patiënten moeten vaak 'mee doen' aan principieel onverantwoorde aktiviteiten zoals het kijken naar de TV of het meedoen aan Carnavalsfeesten enz. enz. Om deze mensen toch een principieel verantwoorde zorg te bieden wil het ver pleeghuis te Ridderkerk binnenkort haar deuren openen. Ten behoeve van dit verpleeghuis heeft het kinderkoor KINDERKLANKEN van de Gereformeerde Gemeente uit Rotterdam-Zuid een zangavond georga niseerd. KINDEREN ZINGEN VOOR: Zij hebben hierbij nog drie andere kin derkoren uitgenodigd en wel: Benjamin uit Slikkerveer, Harpe Davids uit H. I. Ambacht, Jedidja uit Vlaardingen. Tijdens deze zangavond is er een muziekcassette opgenomen. Deze MC willen wij nu te koop aanbieden. Het geld wat deze cassette opbrengt zal ge heel ten goede komen van het genoemde verpleeghuis. Wij hopen dat u ons initiatief zult onder steunen en de kinderen niet teleur zult stellen. Plaats vlug uw bestelling! Hierdoor draagt ook u een financieel steentje bij aan een principieel verant woorde zorg voor onze ouderwordende 'zieke' medemens. IETS VOOR U...? Uitslag 21 januari 1994 IJsselmonde 1 - De Zwarte Pion 1S'A - A'li Een krappe maar belangrijke zege voor het eerste. Door dit resultaat blijft de Zwarte Pion meedoen naar het kam pioenschap. Uitslagen 24 januari 1994 RSB beker: De Zwarte Pion - Onesimus3 - 1 Het beker viertal van Hooff, Mourik, Verolme en van Prooyen hebben de kwartfinales bereikt voor de RSB beker. Dit keer was Onesimus uit Kralingen Rotterdam niet goed genoeg om dit super viertal te elimineren. Verolme opende de score eigenlijk vrij vroeg door simpel te winnen. Hierna won van Hooff aan bord 1 door in het eindspel vernietigend toe te slaan. Door deze 2-0 voorsprong was DZP al weer een ronde verder. Mourik en van Prooyen besloten daarna de wed strijd met remises. De Zwarte Pion 2 - Pionier Hellevoetsluis 26 - 2 Boeter '/2, Minaar V:, van Doorn 1, Markwat 'h. Taaie 1, v. d. Waal 1, v. d. Leeden 1, Groenendijk Vz. De tegenstander van de nerveuze bibbe rende v. d. Leeden dacht een makkie te hebben en begon in het wilde weg te offeren. Zodoende kwam v. d. Leeden 2 stukken voor en was de bibber verdwenen. Kort daarna won v. d. Waal en speelde Groe nendijk met een stuk minder een ver dienstelijke remise. Markwat bereikte zowaar remise wat bij hem bijna nooit voorkom. Boeter en van Doom zorgden voor de winst waarna Taaie en Minnaar voor de eindstand zorgden. Groep 1: de Jager- Peeman'A - 'A Peeman liet op het laatst de winst liggen. BRUINISSE D.V. woensdag 2 februari 19.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. voor te gaan ds. W. Verhoeks van Ederveen (bev. ambtsdragers en bed. Heilige Doop). NED. HERV. KERK Beroepen te Benschop T. Wegman te Wijngaarden. Bedankt voor Schoonrewoerd H. Westerhout te Zeist; voor Huizen J. Veldhuijzen te Putten; voor Harderwijk (toez.) C. Blenk te Amsterdam; voor Ouderkerk aan den Amstel (wijk West) M. Baan te Nijkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te 't Zandt J. Kuik, kandidaat te Beet- gum; te Surhuisterveen J. Wielenga te Rinsumageest ca.; te Zevenbergen M. Moerland, kand. aldaar. Aangenomen naar Zevenbergen M. Moerland, kand. aldaar; naar Giessendam-Neder-Hardinx- veld drs. M. J. Koppe te Drachten. Bedankt voor Rotterdam-Zuid/Katendrecht drs. C. A. van 't Leven, 1.1. zendingspredi kant te Gambia (W.Afr.). Beroepbaarstelling H. B. E. van Galen, Wilhelminastraat 92- 3, 1054 JL Amsterdam, tel. (020) 6835795; G. K. Verheule, Tobias Asser laan 353. 1111 KADiemen, tel. (020) 6903085; M. Moeriand, kand. te Zeven bergen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Bunschoten-Oost A. H. Driest te Bui tenpost; te Anna-Paulowna en te Zaandam J. Beekhuis, kandidaat te Kam pen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hilversum-Centrum G. P. M. van der Linden te Doetinchem- en te Does burg en te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vlissingen J. S. van der Net te Apel doorn; te Genemuiden G. M. de Leeuw te Bameveld. Bedankt voor Rotterdam-Centrum A. J. Gunst te Tholen; voor Middelburg-Zuid J. de Pater te Krabbendijke; voor Lethbridge (Canada) en voor Rilland-Bath L. Blok te Nunspeet; voor Meeuwen Chr. van der Poel te Yerseke; voor Doetinchem W. Harinck te Kapelle-Biezelinge. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 24 januari Dammen, afdeling 1, beker: H. Grootenboer - M. van 't Geloof .0 - 2 C. van Welie - Joh. Koppelman2 - O Afdeling 2: H. de Munck - M. Poortvliet2 - O R. Vijfhuizen - A. VijfhuizenO - 2 Afdeling 1, competitie: A. Los - J. StolkO - 2 G. Smits - P. V. d. Groef1 - 1 Afdeling 2: C. V. d. Kroon - A. van Rossum2 - O W. Nieuwland - W. Stolk2 - O Afdeling 3: C. van Prooyen - J. v. d. Groef2 - O J. Vijfhuizen Jr. - R. Vijfhuizen1 - 1 Schaken: W. Stolk - W. KnopsO - 1 W. van Veen - A. van Leeuwen1 - O J. C. de Jong - D. Wolfert1 - O A. van Leeuwen - J. C. de Jong1 - O Groep 2: Smit- Lagendijk'A - 72 Noordijk- Stolk1 -O v. d. Does- Neleman1 -O V. d. Wetering - Lugtenburg1 -O Khaneshir- Vermey1 -O M. H. V. d. Waal - Loosjes1 -O U leesf elders in dit nummer hoe mooi, hoe gemakkelijk en hoe veilig ze zijn. Wij demonstreren ze graag voor u. Dorpsv/eg 27, OUDDORP, Telefoon (01878) 17 04 Van Stoffel hebben we hier een lang verhaal over de water snoodramp. Als je het leest kom je weer onder de indruk van die verschrikkelijke toestand. Nooit had een eilander zoiets meege maakt, noch vader of moeder. Veel leed is er geleden en het zal wel nooit uit onze herinnering gaan. Wat voel je je klein als je denkt aan de onbeheerste krachten van de natuur, van wind en water. Bedankt voor het toesturen heer Huizen Redaktie EN Een ramp wat wil dat zeggen? Niet minder dan een catastrofe. Vredig en stil was het op de Grevelingen en de andere zee-armen van ons lage strandrijke vaderland. Rustig kabbelen de golven tegen de boeg van het veerpontje van de gebr. Verschoor uit Herkingen... Dit is ver in het verleden en bestaat alleen nog in herinnering bij wat oude mensen. Zo geheel anders was het op de avond voor de ramp. De weerberichten voor spellen niet veel goeds... storm met orkaankracht op de kust. Een stormvloed is het gevolg... een stormvloed is een bijzondere hoge vloed, die het gevolg is van een zeer zware storm, die het water opjaagt, ver boven het grenspeil. Het grenspeil verschilt van plaats tot plaats. Zo is het verschil aan onze kust met die van Noord Amerika van bijv. 1 '/2 m in Zeeland tot 3 meter in Den Helder en niet minder dan 18 a 19 meter in Noord-Amerika. Nu was het op 1 februari 1953 juist spring-tij en volle maan, d.w.z. dat de maan en de zon recht tegen over elkaar staan met daar tussen onze planeet aarde... door de zuigkracht van deze planeten ontstaat een abnormale hoge waterstand... SPRING-TIJ. Normaal was men daar aan gewend. Het water kwam wel meer tot de kruin van de dijk, ja zelfs wel eens er overheen, zodat de bewoners van o.a. de Kaaidijk te Herkingen het water wel in de achterkeuken kregen en het varken moesten ze soms verhuizen. Maar nu was het zo geheel anders met een storm met snelheden van meer dan 200 km per uur, precies op onze kust. Met alle catastrofale gevolgen van dien. Kolkend en kokend, inktzwart waren de golven, niet en nergens door te stui ten, die op de dikke dijken beukten en er overheen sloegen en de dijklichamen afvraten aan de binnenkant van de polders. Het was tegen 12 uur dat te Herkingen de brandweer uitrukte om een schoorsteenbrandje te blussen in de Nieuwstraat. De klus was vlug geklaard en de lieden van de brandweer gingen nog even op de Kaai kijken. Wat een schrik, het moest afgaand tij (eb) wor den, maar helaas het was hoger dan bij een normale vloed. Ze togen dan ook naar het 'witte huis' van de loco-burgemeester Jan Witvliet om daar alarm te slaan. Deze goed bekend zijnde met de waterstand, daar hij aan het water woonde, lag niet op bed maar stond al in verbinding met burgemeester Van Heist van Dirksland. Nu begaven de brandweerlieden zich op pad (de klok werd geluid en de sirene loeide) naar laag gelegen gebieden o.a. het Tuindorp en de Nieuwstraat, Onderlangs etc. De mensen konden zich nu in veiligheid brengen op de dijk in de dijkwoningen. De bewoners van de Nieuwstraat had den ook al schuiling gezocht in de Ger. Gem. Kerk te Onderlangs, doch kon den daar niet blijven, vanwege het feit dat ook daar water kwam door overslag van de Molendijk. Op de Kaaidijk trachtte men het water nog te keren door de zgn. vloedplanken te plaatsen, maar ook dat hielp niet. Reeds middernacht moesten de bewoners van de Kaaidijk konstateren dat ze er uit moesten, om nog te redden wat te redden was. Het was een drukte van belang, ieder hielp waar kon. Han de Ligny trachtte nog met een jeep de bewoners van de Klinkerlandse polder bij de boerderijen te alarmeren. O.a. ook de fam. Struik en Logmans op de huisjes bij Geluk, maar moest kilome ters achteruit rijden om het vege lijf te redden, van zichzelf en enkele jonge mannen te redden van verdrinking. De dorpen die nu getroffen werden, raak ten in grote nood en mens en beest streed om de verdrinkingsdood te voorko men. Voor velen echter te laat. Voor hen werd deze nacht werkelijk catastro faal. Wat er zich zoal afspeelde, ook te Herkingen kan ik niet op papier zetten, het zou dan een boekje worden en die zijn er genoeg uitgekomen na de ramp. Enkele zaken vragen wel onze aandacht, nl. dat de Molendijk bij 'oud- Herkingen' het gehouden heeft. Juist daar was men bang voor, had die het begeven, dan was ook Herkingen verloren geweest, daar het water dan net als om Oude Tonge, van twee kanten was gekomen, en Dirksland had dan ook ondergelopen, daar dit dorp heel laag ligt. Om 4 uur brak de dijk bij Battenoord door, waardoor ook Herkingen en Nieuwe Tonge veel water kregen. Ook nabij het dorp Herkingen kwam een groot gat in de dijk tussen Herkingen en Battenoord, nabij de boerderij van Geluk. Nu stond op sommige plaatsen het water 2 meter in huis en de bewo ners van de twee huisjes bij de boer hebben verschrikkelijke uren doorstaan. Niets bleef erover dan eeii geraamte, met een scheef gezakt dak waaronder ze zaten. Vanuit Dirksland kwam hulp en werden de Ijewoners afgevoerd met bussen en ondergebracht bij familie of vrienden en van soep en soms droge kleren voorzien, om dan weer verder te evacueren door bijna heel Nederland. Ook werd met man en macht gewerkt om Dirksland te behouden, zo werden er zakken met zand aangebracht van Herkingen langs de Geldersedijk naar Dirksland. De begraafplaats in wording werd afgegraven en met wagens van Van Dongen werden de zandzakken vervoerd. Mensen van Battenoord wer den ook naar Herkingen gehaald zover het kon. Triest was de aanblik toen het dag werd... zover men keek zag men water en nog eens water. De gehele Klinkerlandse polder en vervolgens verder naar Nieuwe Tonge en Oude Tonge, ja tot Ooltgensplaat was de hele dijk kapot. Als men hoort en leest hoe het daar geweest is, dan krijgt men nu nog kou. Sommige inwoners van Herkingen zijn echter wel ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt, zo de oude de Geus, die ernstig ziek was en het water al rond zijn ledikant stond, toen we hem kwamen halen. Evenals de vrouw van schilder Witvliet, die van de dijk spoelde en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Veel ging verloren aan meubelen en kleding, aan voorraad levensmiddelen in de winkels aan de dijk. Daar het water in de Klinkerlandsepolder niet weg kon trachtte men op 3 februari in overleg met elkaar van de dijkring onder leiding van P. D. Sieling te Melissant het water af te voeren. Echter wel zonder overleg met daartoe deskundigen (volgens de waterstaat). Men groef een sluis in de nog overge bleven steenglooiing, van een goede meter breed, nu kon men lozen dacht men terecht, doch wat geschiedt? Er ontstond in een spanne tijds een gat van niet minder dan 40 meter breed en 11 meter diep en let op 300 meter lang, het middel was nu erger dan de kwaal. Het werd een van de beruchte stroomgaten die overal om ons eiland voorkwamen. Het werd het zgn. Sieling-kanaal. Nu liep het water wel weg bij eb, maar kwam bij vloed weer op en liep dan weer de huizen binnen. Over een lengte van 15 km van Herkingen richting Ooltgensplaat spoelde bijna de gehele waterkering weg. Langzaam begon men de omvang van de ramp te overzien en met ontzetting moest men waar nemen dat het aantal ondergelopen dorpen groter was dan men had gedacht. Door de radio kreeg men het eerste nieuws te horen en de nieuwslezer kon niet anders melden dan dat er een enorme ramp had plaatsgevonden, in Zeeland en Zuid-Holland op de eilanden en een deel van Brabant. Vanuit de lucht leken sommige dorpen niet meer te bestaan. Gelukkig kwam er spoedig hulp. Eerst nog ongeorganiseerd, maar later wel geordend en met groot mate riaal. De marechaussee en de Nationale reserve kwamen ook in aktie ter bewaking van goederen en om diensten te verlenen. Bijna uit alle landen werd hulp aangeboden, grote legerwagens uit het Amerikaanse leger en amfibie- vaartuigen kwamen in aktie om mens en beest te bergen. Vreselijk was de aanblik voor de redders toen ze de dorpen Oude Tonge en Nieuwe Tonge en Stellendam bereikten, mensen hingen in de bomen, verkleumd zittend op de takken en daken van huizen en daar tussen honderden lijken van hen die ver dronken waren en van het vee. Taferelen die niet na te vertellen zijn, zijn afgespeeld. Ja iets daarvan vertellen ook Bram Tieleman en Bram Fase uit resp. Nieuwe Tonge en Oude Tonge voor de radio (20 jaar na de ramp). {wordt vervolgd) uitbreiding poijklinitek De plattegrond van het zieken- huiskomplex met rechts de gearceerde polikliniek uitbreiding. De architectuur is van Architectenburo Ad Gestel. Medewerkende kinderkoren: BENJAMIN, Sllkkavser HARPE DAVIDS, H.l. Ambacht JEDIDJA, Vlaardingan KINDERKLANKEN, Rottardam-Zuld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 11