Boeren in overgang Pastorale zorg Exodusgemeente te Middelharnis-Sommelsdijk Ria Zoomers, supervisor Rien Poortvlietmuseum IICflJEIinK 3266, B karels autoschade ^uTo-Btmi^ ....iêimim^/GAm Financieel beheer en het agrarisch bedrijf Visserijschool Stellendam houdt open dag Nieuwe informatie- en accomodatiegids van VW Ouddorp Ramoco b.v. Kinderjury weer van start internationale iandsciiappen bij VW Ouddorp 66e Jaargang No. 6271 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29: Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14,-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: RaboMiddelhamisrek.no. 34.20.01.108 Landbouwpr aatje: Het is meer dan de tijdgeest. Het leven op en rond het boerenerf wordt anders. En de omgeving van het erf lijlit minder boervriendelijk te worden. Het is voor boer en tuinder wel even wennen. Staat de land- en tuinbouw op een kruis punt? Heel veel boeren en tuinders willen 1993 zo snel mogelijk vergeten. Het zat hen op alle fronten tegen. De economische barometer staat op slecht weer. Het inter nationale klimaat biedt alleen maar onze kerheid. De samenleving kijkt kritisch naar de boer en tuinder en rekent hen af op hun 'milieurendement'. Het ziet er allesbehalve vrolijk uit en de sombere mist hangt boven menig boerenerf. Rekenmeesters hebben het dramatische jaar in beeld gebracht met kille cijfers. De land- en tuinbouwproduktie liep in waarde met 5% terug (van 36 naar 34 miljard gulden). Vooral de opbrengst- prijzen lieten het afweten. Zelfs de gedaalde veevoerprijzen en de vriendelijke kapitaalrente konden niet verhinderen dat het agrarisch inkomen (de verdiensten van alle boeren en tuin ders) flink kelderde. Ruim twee jaar geleden was het inkomen nog 9 miljard gulden. In 1993 zakte het onder de 6 mil jard gulden. Het meeste zeer doet zich voor in de akkerbouw (4% daling pro- duktiewaarde), de varkenshouderij (pro- duktiewaarde daalde met 1,5 miljard of 25%), de vollegrondsgroenteteelt, de champignonsektor en in de fruitteelt. Nu zitten de melkveehouders er nog warm pjes bij, maar het tij kan.snel keren. Weersomstandigheden Het sombere economische gesternte wordt nog aangedikt met ingrijpende cal^.rnitci^cn "^'?ni*^ boer of tuinder radeloos (en zelfs reddeloos) rnaken. Ak kerbouwers zijn met hun produkten in de najaarsblubber blijven steken, omdat de natte moesson alle oogstaktiviteiten onmogelijk maakte. En wat te denken van de enorme overstromingen die met name Limburg teisterden. Limburgse boeren waren amper bekomen van de aardbeving in 1992. De natuurgrillen zullen menig boerenbedrijf naar het fail lissement drijven. Vele agrarische ondernemers krijgen zware klappen en vragen zich niet alleen meer af welk perspektief hen wacht, maar ook of er nog een perspektief is. De land- en tuinbouw staat voor een moei lijk kruispunt waar ondernemers moeten kiezen tussen doorgaan of stoppen, tus sen doorgaan, maar hoe...? Strategisch kiezen Een kijkje op en rond het boerenerf leidt zeker tot één konklusie. Wanneer alle boeren en tuinders de dure produktiefak- toren rendabel inzetten resteert een veel te ruim bemeten agrarisch produktie- apparaat. Er wordt te veel geproduceerd (te veel, vergeleken met de koopkrachti ge vraag). Het is de individuele boer als ondernemer niet kwalijk te nemen: hij worstelt met hoge grondkosten, hoge arbeidskosten en-nog steeds toenemende milieukosten. Als hij wil uitkomen bij een rendabel productieproces (dat hem bestaan en inkomen biedt) zal de produktie een zekere omvang moeten hebben. Maar wanneer alle boeren zo handelen (en zij zijn toch allemaal ondernemer! blijkt het produktie-apparaat te groot te zijn. De land- en tuinbouw moetdaarom overgaan naar een kleiner apparaat dat alleen maar de goede en gevraagde kwaliteiten bevat. Het is zonneklaar dat het aantal boeren bedrijven (nu nog ongeveer 115.000) flink moet dalen in de eerstkomende jaren. Heel veel boeren staan voor de wezenlijke keuze: doorgaan of stoppen. Beide mogelijkheden hebben hun pijnlij ke kanten. De ondernemer die doorgaat zal alle zei len moeten bijzetten en gigantisch inves teren om kwaliteit te leveren die de con sument verlangt. Dat vraagt ondernemer schap, marktkennis en doorzettingsver mogen en dat alles in een klimaat dat milieuverantwoord is en dus duurzaam heid waarborgt. Maar ook de wijkers hebben hun problemen. Vaak moeten zij noodgedwongen afhaken en voelen zij zich ook mislukt in deze complexe samenleving. Het proces van bedrijfs beëindiging vraagt veel inzicht en bege leiding. Veelal komt daar nog bij het beperkte zicht op een alternatieve De land- en tuinbouw staat midden in een veranderings- en overgangsproces. De symptomen van dat proces dienen zich aan in kille sombere economische cijfers, in ondoorzichtige markten, in bij komende vaak dramatisch uitpakkende natuurcalamiteiten. De vraag blijft of boeren en tuinders de tijd krijgen om dat veranderingsproces zorgvuldig af te lopen. Dat is niet alleen een landbouw- en markttechnisch probleem, maar ook een mentaal of psychologisch vraagstuk. Als het transitieproces zorgvuldig ver loopt (waarbij samenleving en overheid een aktief begeleidende rol hebben) kan de land- en tuinbouw een beter perspek tief tegemoet zien. Er is niet alleen spra ke van een tijdgeest, maar ook van stra tegisch kiezen op en rond het boerenerf. Bij de meesten van u zal de Exo dusgemeente te Middelharnis- Sommelsdijk wel bekend zijn. Het is een Hervormde Gemeente op het eiland Goeree-Overflakkee, die plaats biedt aan mensen, die zich thuis voelen in het brede midden van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het is een gemeente die in open kommunikatie wil staan met geloven, kuituur en samenleving, dichtbij en veraf. Het provinciale- en landelijke bestuur van de NH-kerk geeft, sinds kort offi cieel, ieder de mogelijkheid zich aan te sluiten bij een andere gemeente dan die van zijn- of haar woonplaats, als daar althans goede redenen voor zijn. Een aantal mensen buiten Middelharnis- Sommelsdijk heeft er daarom voor geko zen zich officieel te laten inschrijven bij de Exodusgemeente. Nu komt het nogal eens voor, dat men sen, kerkelijk gezien, ontheemd raken. Sommigen vinden hun weg en kiezen voor een andere kerkelijke gemeente. Anderen laten zich geheel uit de kerkelij ke registers uitschrijven. Weer anderen laten het kerkelijk afweten en en de kerk de rug toe, zonder zich echter te laten uitschrijven. Wat de Hervormden betreft: Zij blijven dan op papier behoren tot de Hervormde Gemeente van hun woon plaats. Doet zich echter iets voor in de persoon lijke sfeer, dan blijken zij toch vaak behoefte te hebben aan pastorale begelei ding. Niet zelden wenden zij zich dan tot de Exodusgemeente. Op dat moment ontstaat er voor de kerkeraad van de Exodusgemeente een probleem: Iemand buiten de gemeente zoekt hulp, maar als die gegeven worden, gaat de kerkeraad voorbij aan de officiële regels van de Nederlandse Hervormde Kerk. In dat geval werkt de Exodusgemeente, illegaal, op het terrein van een andere kerkelijke gemeente. Daarbij komt nog dat de kerkeraad van de Exodusgemeente zijn eigen gemeenteleden tekort kan doen door werkzaamheden 'buiten de eigen wijngaard' op zich te nemen. De kerkeraad en de predikant kunnen niet steeds meer werk erbij hebben. Daarvoor is de personele- en financiële draagwijd te van de Exodusgemeente te beperkt. Het één en andere nauwkeurig- en her haalde malen overwegend, heeft de ker keraad van de Hervormde Exodusge meente daarombesloten, dat geen pasto rale zorg verleend kan worden aan hen die niet bij de Exodusgemeente staan ingeschreven. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Het Scheepvaart en Transport Col lege 'Meester Snijder' in Stellen- dam organiseert in samenwerking met het bedrijfsleven morgen, za terdag 22 januari de jaarlijkse 'open dag'. Tijdens het open huis in het schoolgebouw op de Delta- haven zullen de mogelijkheden binnen het visserij-opleidingsge- beuren worden toegedicht. De deu ren zijn van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 14.00 uur open. Diverse aan de visserij verwante bedrij ven geven deze dag acte de presence met bijvoorbeeld navigatie-apparatuur als plaatsbepaling, radar, communicatie en weerkaartschrijvers. Tevens zijn er onderdelen te zien voor het reinigen van smeerolie, brandstoffen en bilgewater. Verder zullen diverse vissoorten worden gepresenteerd. In de binnenhaven liggen bovendien het visserij-opleidingsschip 'Koningin Juliana' en een moderne kot ter ter bezichtiging afgemeerd. Tussendoor geven de leerlingen doorlo pend demonstraties over het fileren van vis en het knopen, splitsen en het maken van netwerk. Toen Ria Zoomers vorig jaar haar reisburo beëindigde stapte ze daar mee uit een enerverende baan en wie haar kennen zullen voor een tuimeling in de grote leegte hebben gevreesd, maar zelf deed ze daar in 't geheel niet dramatisch over. „Ik vind wel weer wat", zo volstond ze over de manier waarop ze haar verdere leven in dacht te richten, en echt, ze wist het niet. Maar dezer dagen ontmoetten we haar in het Rien Poortvlietmuseum, niet als bezoekster, maar als supervisor, niet eigener beweging daartoe gekomen maar door de burgemeester, namens het Stichtingsbestuur, daartoe aangezocht. Het krante-artikel waarin de sluiting van het reisburo werd aangekondigd, en spijt daarover werd betuigd, ook dat, omdat daarmee zoveel energie onbenut leek te worden, heeft burg. mevr. Sleurink op Ria's spoor gezet; precies de vrouw die door en voor het museum werd gezocht, representatief en gastvrij. Voorheen had het museum een direkteur maar die funktie is opgeheven sinds de Provincie die niet langer subsidieert. Het is nu de supervisor die de verant woordelijkheid draagt voor het reilen en het zeilen van het museum en mevr. Zoomers is die nieuwe baan met veel ambitie begonnen. Het museum loopt uitstekend, 100.000 bezoekers in ander half jaar en daarover dus geen zorg, evenmin over de inzet van de medewerk sters en de vrijwilligers maar de super visor vindt daarnaast nog tal van dingen te doen waaraan de anderen niet waren toegekomen, wat aankleding hier en een sfeervol hoekje daar, een toeziend oog om het de gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken zodat ze graag weer terug komen. Daarin onderscheidt zich het Poortvlietmuseum van andere musea dat de kollektie steeds wisselt waardoor lerhaling van een eerste bezoek voor de hand ligt en er zijn velen die dat doen; het werk van Poortvliet kent z'n bewon deraars. COMBi Daarom wordt een ieder, die officieel bij een kerk staat ingeschreven, doch zijn geloof niet praktiseert, gewezen op de noodzaak van het maken van een keuze, zoals: Het kiezen van een kerkelijke gemeen te in de eigen woonplaats of daarbui ten; Het kiezen al- dan niet Hervormd te blijven; Het kiezen voor een kerkelijk- of bui tenkerkelijk leven. Wilt u nog eens over deze problematiek praten, dan kunt u zich altijd tot uw plaatselijke kerk wenden. Ook is de voorzitter van de Exodusgemeente, de heer C. H. L. Wijngaard, bereid om bovengenoemd standpunt telefonisch toe telichten. Tel. (01877)35 41. Autobedrijf A. J. van Rumpt Onder het thema 'Boeren, Tuin ders en de Rabobank werken sa men aan de toekomst' organiseert de Rabobank Middelharnis in sa menwerking met de Westelijke Accountantskantoren te Middel harnis en Interpolis op donderdag avond 3 februari 1994 in het Prieel van recreatiecomplex De Staver te Middelharnis een informatie avond over de onderwerpen 'Grip op Geld' en 'Preventie' Op deze bijeenkomst schenken de heer T. Gille van de Westelijke Accountants kantoren, de heer C. F. Roodenburg van Interpolis en de heer G. van der Have van Rabobank Middelharnis aandacht aan deze onderwerpen. De Rabobank wil met de organisatie van het seminar aandacht schenken aan goed financieel beheer op een agrarisch be drijf. De onderwerpen die tijdens deze bijeenkomst aan de orde komen zijn: - het maken van een liquiditeitsbegro ting. Hier kunnen liquiditeitstekorten en overschotten tijdig onderkend en resp. gefinancierd of belegd worden; - het efficiënt omgaan met betalingster mijnen en kortingen; - het gebruik van efficiënte betaalvor- men, o.a. door koppeling van Rabo bank Telebankieren aan een boek- houdpakket waardoor in één handeling zowel de betaling als de administratie ve boeking verricht wordt. De uitspraak dat met geld, geld te verdie nen valt gaat in dit seminar nog steeds op. Bij het onderwerp preventie gaat de spre ker in op de risico's die de agrarische ondernemer loopt met zijn bedrijf en gezin. ledere ondernemer zal anders omgaan met de risico's die hij loopt. Sommige wil hij vermijden, andere be heersen of verzekeren en weer andere zal hij accepteren als ondememersrisico. Nu mèt streekgerechten en borduurpatroon van 't Blaeuwe Huus Jaarlijks brengt VVV Ouddorp een infor matie- en accomodatiegids op de markt. Dit jaar biedt de gids extra informatie aan bewoners van Goeree-Overflakkee en omgeving. Nieuwe onderwerpen zoals streekgerechten, een kort verhaal van Pau Heerschap en een beknopte eve nementenkalender maken van de nieuwe gids een gezellig tijdschrift. De overzichten met accomodaties, res taurants en toeristische attrakties en bezienswaardigheden op de Kop van Goeree zijn bovendien handig om te bewaren. Aan de hand van een duidelijk borduurpatroon dat in de gids is afge drukt, kunnen creatievelingen, 't Blaeu we Huus in kruissteek vereeuwigen. Het kant-en-klare borduurpakket ligt voor u klaar op het VVV-kantoor. De nieuwe informatie- en accomodatie gids kost 2,50 en is te koop bij de VVV's Overflakkee en Ouddorp. Dirksland, Tel. (01877)13 57 Het zal duidelijk zijn dat er meer risico's zijn dan de vanzelfsprekende zoals brand en storm. Elke ondernemer zou regelma tig al zijn risico's in beeld moeten laten brengen en daarna moeten afwegen welke maatregelen hij zou moeten tref fen. Waarom houdt de Rabobank dergelijke bijeenkomsten? Als coöperatieve bank werkt de Rabobank voor leden/cliënten. Naast gunstige voorwaarden en tarieven wil de Rabobank, die een duidelijke agrarische achtergrond heeft, haar le den/cliënten ook informeren over voor hen belangrijke onderwei-pen. De Rabo bank werkt hierin niet alleen. Vaak wordt samengewerkt met andere deskun digen op dit gebied. Doel blijft voor alle partijen de betreffende doelgroep des kundig te informeren. Hierdoor weet men waar men met vra gen over financieel beheer en preventie terecht kan. RENAULT-dealer In de bibliotheken Oude Tonge en Oolt- gensplaat staan de nieuwste jeugdboeken vanaf 1 februari apart om beoordeeld te worden door kinderen. Alle in 1993 ver schenen jeugdboeken komen hiervoor in aanmerking. Kinderen die mee willen doen, kunnen zich aanmelden in één van beide biblio theken, en een speciale deelnemerspas vragen. Met deze pas kan per keer één kinderjury boek mee naar huis genomen worden. Tot 23 mei hebben de deelnemers de tijd om zoveel mogelijk boeken te lezen, om hun persoonlijke top vijf samen te stel len. Alle inzenders maken kans op een boekenbon. Van 29 januari tot en met 26 februari exposeert Clasien van der Zalm haar olieverfschilderijen in 't Blaeuwe Huus te Ouddorp. Zij schildert slechts 5 jaar en in die 5 jaar heeft ze zeker niet stil gezeten. Ze volgde verschillende cur sussen en momenteel zelfs aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Het resultaat is te zien. Na een expositie in de bibliotheek te Brielle laat ze nu ook de Kop van Goeree meegenieten van prachtige landschappen. Niet alleen Nederlandse maar ook bui tenlandse 'schilderachtige plaatsen' zijn voor haar een bron van inspiratie, haar schildersezel en penselen neemt ze mee, de vrije natuur in, ook als ze op vakantie gaat. De schilderijen van Clasien van der Zalm kunt u bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.00 uur en 13.00-17.00 uur en op zaterdag van 8.30-12.00 uur en 13.00-16.00 uur. Tot ziens in 't Blaeuwe Huus! mmÊÊÊÊÊÊÊÊm^m^mmmÊÊmm B. Schouwing Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 yOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRARE CU C3 CD 2Ui% t=3 {Z3 C^ C=) 1=3 C=I CD (13 CD OUDDOftP - Weslstraal 35 - Telefoon I0W78) 16 12 Fax 3734 KNeSSE - Prmtshop - Hogezoom 172 - Teie'oon (01116) 24 00 SOMUeLSDIJK - Wesikrakeetsiraat 3 - Teleloon (01370) 3 66 41 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 W voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00uur C. Breen, (01878) 24 96

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1