Niet naar Rotterdam UIT VERKOOP Mobil D Disney-bezoek op 't Kompas Den Bommel iicffciinKi Bouw zes seniorenwoningen in Goedereede gestart hMobrecMse fJomiSémon kcirels autoschade Olie op de golven TAMIEM Apotheken 'Dirksland' en 'Sommelsdijk' taboe voor ziekenfondsvenekerden Rally Formula ....Mmimi/Qm AUT03£I>^'^ Maar als 'verloren zoon' naar Zeeland? OPEN JEUGDWERK Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. KIEVIT WARMTE Vermiste visser geborgen Loop der bevolking in '93 op Goeree-Overflakkee Psalmzangavond POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14,-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930- Bank: RaboMiddelhamisrek.no. 34.20.01.108 „Goeree-Overflakkee niet bij de nieuwe provincie Rotterdam"; toen dat bericht jl. dinsdagmiddag vanuit het Zuid Hollands Provincie werd verspreid heeft dat bij veel gemeentebestuurders op Goeree- Overflakkee tot opluchting geleid. Op ons landelijk eiland werd de honger van de gevormde grotestads-moloch ge vreesd, maar Rotterdam heeft niet eens naar de door ons vet geachte kluif Goeree-Overflakkee gekeken, alle be langstelling heeft geheel ontbroken. Vanuit het Provinciebestuur in Zeeland kwam een heel wat gretiger geluid. Zeeuwse Provinciebestuurders lieten weten Goeree-Overflakkee graag aan de Provincie Zeeland toe te voegen, zich daar zelfs aktief voor in te willen zetten, een eiland immers als een wél toebereide akker, 22.000 hectares groot, ruim 44.000 inwoners rijk en bijna aange harkt, want Goeree-Overflakkee is een proper eiland. „Zeeland wil ons graag..., als 't maar niet is omwille van de kinder bijslag", heeft in Dirksland raadslid van Houwelingen zich afgevraagd en dat leek een stoute gedachte maar toch, de jaar lijkse uitkering uit het Provinciefonds zou de kluif Goeree-Overflakkee zeker begeerlijker maken. ,,De Provincie Zeeland komt mét Goeree-Overflakkee boven de 400.000 inwoners uit, waardoor op velerlei gebied een verbreding van draagvlak ontstaat", zei het Zeeuws CDA Ie Kamerlid dhr. H. Eversdijk gisteren in Westerschouwen. De Senator vond dat Zeeland aan Goeree-Overflakkee moet laten blijken dat Goeree-Overflakkee niet alleen hartelijk welkom is, maar als het ware als de 'verloren zoon' thuis wordt gehaald en onthaald. In de 3 raadsbijeenkomsten waarin de optie Zeeland werd besproken - alleen in Oostflakkee stond dat heel teiecht aiet ter discussie - verloren we een deel van ons geloof in de democratie omdat 's raads wijsheid meesttijds varieerde van ongein tot onbegrip. Ongein over 't Zeeuws meisje dat Goeree-Overflakkee met open armen wacht en een schrijnend gebrek aan trots op je eiland dat altijd al Zuid-Hollands was. „Zeeland is niet het land van melk en honing", waarschuwde raadslid v. d. Mast nuchter. In Zeeland is trouwens de gemeentelijke herindeling aktueel, Schouwen-Duive- land is aan de beurt en Goeree-Over flakkee ligt daar heel dicht bij. De 4 Zeeuwse Waterschappen overwegen een fusie die per 1 januari 1996 van kracht moet worden. In maart 1993 koos het College van Dijkgraaf en heemraden van het Waterschap Goeree-Overflakkee nog onomwonden voor Zeeland, hen wacht fusering. Valse voorstellingen waren het die over de raadstafels gingen. „Meer aandacht voor de landbouw" heette het wanneer richting Zeeland werd geredeneerd maar de Zeeuwse boer krijgt niet méér voor z'n bintjes dan de Flakkeese. De beslis sing van GS dat Goeree-Overflakkee niet tot de provincie Rotterdam zal gaan behoren brengt de Flakkeese gemeente bestuurders misschien tot de werkelijk heid terug. Vandaag geven Provinciale Staten daarover hun mening. Niet naar Rotterdam betekent niet dat Goeree- Overflakkee automatisch naar Zeeland overgaat. Er komt dan eerst overleg met de gemeenten, zegt het persbericht, dat besluit: „de uitkomst daarvan kan zijn dat Goeree-Overflakkee bij Zuid-Hol land blijft of naar Zeeland wil. In het laatste geval is daarvoor een afzonderlij ke herindelingsprocedure nodig". Misschien is er dan tóch nog tijd om, zoals burg. Boonstra van Dirksland tevergeefs vroeg, „een beslissing in alle wijsheid te nemen". Tot dusver hoorden we slechts lariekoek en stoorden we ons mateloos aan 't gemak waarmee met het ons dierbare Goeree-Overflakkee werd omgesprongen. Irritant ook het vergelijk door senator Eversdijk waar hij ons goede eiland met de verloren zoon vergelijkt. Me dunkt dat Goeree-Overflakkee toch beter op de winkel heeft gepast. a t r NIEUWE TONGE Hoi allemaal! A.s. zaterdag de 22e hopen we weer eens een ouderwetse gezellige open avond te organiseren. Wees eens sportief en speel een tafeltenniscompetitie, sjoelwedstrijd, een uanieveneiiieui. Praat eens even bij met oude/nieuwe bekenden. Enfin... zoals je ziet is er weer te veel om op te noemen. Dus kom eens langs! Vanaf 7.30 uur staan voor jóu de deuren van 'Elim' weer wagenwijd open! De sluiting hoopt deze avond verzorgd te worden door ouderling P. Vreeswijk. Tot zaterdag! HetJWC voordOe xAerhetd! COMRi De eerste prijs in de vlaggen-ont- werpwedstrijd voor Euro Disney land werd gewonnen door de 7- jarige Pieter Meinster van de Chr. Basisschool "t Kompas' in Den Bommel. De prijs: een Disneyfeest in Pieters klas. Donald Duck en Mickey Mouse waren dinsdagmiddag van de partij om Pieter persoonlijk te feliciteren en de hele klas van de winnaar flink het zonnetje te zet ten. Een echte Disneytekenaar en inkleurder hielden een praatje en gaven een demonstratie en tekenles en er wer den kadootjes en lekkers uitgedeeld. De opdracht luidde: „Maak een vlag voor Euro Disneyland". Elk land heeft z'n vlag, behalve Euro-Disneyland. Kinderen uit negen Europese landen deden mee, ook Pieter Meinster ging aan de slag en maakte de vlag van restjes vloerbedekking. Op school is Pieter ook zeer creatief en maakt hij tijdens de handvaardigheids- lessen de origineelste dingen van allerlei materialen. Bovendien heeft hij 't geluk dat z'n ouders een woninginrichting- en textielzaak hebben, dus... materiaal genoeg voorhanden om een vlag te ont werpen, die ooit zal wapperen aan de masten in Euro-Disneyland! Onnodig te zeggen, dat Pieters klasge nootjes hem dankbaar waren voor het winnen van de prijs: een Disney-feest vol verrassingen! RENAULT-dealer Verkoop -I- Service (01871) 16 62 Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 Dirksland, Tel. (01877) 13 57 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Deze week is bouwbedrijf Bloemfontein begonnen met de bouw van zes seniorenwoningen in plan Nieuwe Oostdijk in Goedereede. De bouw vindt plaats in opdracht van de woningbouwvereniging Beter Wonen te Goedereede. Na verwachting zal de bouw medio september/oktober dit jaar gereed zijn. Het ontwerp is van buro voor architectuur en ruimte lijke ordening Vroegindeweij te Middelharnis. De woningen zijn bestemd voor alleenstaanden en echtparen in de leeftijd 55 tot 65 jaar. Daarom ook zijn alle voorzieningen gelijkvloers en vindt men op de bovenverdieping alleen een open zolder. Deze kan door de bewoner(s) voor verschillende doeleinden worden gebruikt (logeerkamer, hobby e.d.). Met de gevels is aansluiting gezocht bij het historisch karakter van het stadje Goedereede. De aanvangshuur bedraagt 650 - per maand. Toewijzing vindt plaats volgens de geldende regels voor woningtoewijzing in de gemeente Goedereede. Gegadigden kunnen zich laten inschrijven als woningzoekenden. Nadere informatie bij woningbouwvereniging Beter Wonen, Markt 7 te Goedereede, telefoon (01879) 1539. Ingezonden: Dat is wel nodig want het deint nogal op Goeree-Overflakkee in verband met de kwestie van de provinciale herindeling. Om tot die konklusie te komen behoeft men alleen de eilandelijke pers en de betreffende televisie-uitzending maar te hebben gevolgd. Is al die opwinding nu wel nodig? Bij een provinciale herindeling wordt beoogd om bestuurlijk bijeen brengen wat struktureel bij elkaar behoort. Daar keek men in het verre verleden niet naar. Toen was het een kwestie van grafelijke vererving en verovering. In dat opzicht is er het nodige misgegaan op Flakkee. Denk maar aan Sommelsdijk, dat was ooit Zeeuws. Gelukkig geldt dat tegenwoordig niet meer. Nu kijkt men naar bestuurlijke (her)groepering. Daartoe behoort uiter aard de vraag: hoe komt men bestuurlijk het best aan z'n trekken? In dit verband: waar heeft de Flakkeese bevolking natuurlijk de meeste invloed? Bij het groot-schalige Rotterdam of bij het klein-schalige Zeeland? Daar draait het in feite alleen maar om. Dat heeft met gevoelens van emotionele aard niets te maken. Zeeuws-Vlamingen zijn wat die gevoelens betreft meer geo riënteerd op het aangrenzende Belgische Vlaanderen, maar ze zouden er echter bestuurlijk niet graag bij behoren. Een zelfde vergelijking kan men maken met de gemeentelijke herindeling op Flakkee. Daarvóór was iedereen er tegen omdat men dacht dat er gevoelsmatig heel wat ging veranderen. Daarna, toen men be- MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Zo komer maar eens voor zitten. Kom kijken en luisteren naar 'Tamiem'. Tamiem is een groepje muzikanten en zij verzorgen verschillende Open Jeugd werk-avonden. Morgenavond hopen ze bij ons te zijn met het programma 'Ge loof je het, geloof je het wel'. Met eigen liedjes, samen zingen en sketches vullen ze dit thema verder in. We vertellen je verder niet al te veel meer, je moet zeker komen. De kosten zijn slechts 2,50. 'De Hoeksteen' aan de Ring van Middel harnis is om 19.30 uur open. We hopen om 20.00 uur te beginnen. Na het pro gramma is er nog tijd om nog wat bij te kletsen. We hopen tot morgen. merkte dat elk dorp zich zelf bleef en er op dat gebied niets veranderde, zou nie mand meer terug willen. De bestuurlijke verhoudingen werden aanzienlijk verbe terd. Bij een provinciale herindeling is het niet anders. Natuurlijk moet er een aantal organisatorisch-administratieve aanpas singen plaats hebben. Daar merkt de bevolking weinig of niets van. Daarom is die opwinding in feite overbodig! H.Bos oud-burgemeester van Dirksland Ermelo Door de G09, de Onderneming van vis serijbedrijf gebr. Groenendijk van Goe- ree-Havenhoofd, met Sjors Groenendijk als schipper, is in de nacht van dinsdag op woensdag, kwart over 12, het stoffe lijk overschot opgevist van de 30-jarige Cor Klapwijk uit Noordwelle. Die was als opstapper aan boord van de GO 14; in de nacht van woensdag 8 de cember sloeg hij bij zware storm over boord. Z'n stoffelijk overschot werd ca. 10 km van die plaats gevonden. Het werd naar IJmuiden gebracht waarna d.m.v. gebits analyse de identiteit van de verdronkene is vastgesteld. De gemeente Goedereede telde per 31 december vorig jaar 10.848 inwoners, 67 méér dan aan het begin van het jaar. De gemeente Dirksland groeide in '93 met 32 inwoners tot 7.609 per 31 decem ber. De gemeente Middelharnis telde eind '93 16.276 inwoners, 264 méér dan aan het begin van het jaar. De gemeente Oostflakkee groeide met 215 inwoners naar een totaal, per 31 december van 9.784. Per 31 december 1993 telde Goeree- Overflakkee derhalve 44.517 inwoners. Middelharnis is met 16.276 inwoners de grootste, Goedereede 2e met 10.848, Oostflakkee 3e met 9.784 en Dirksland 4e met 7.609 inwoners. GOEDEREEDE D.V. zaterdag 22 januari wordt in de Ned. Herv. Kerk een psalmzangavond gehouden. Organist Henk Tebrugge, dwarsfluit Annerieke van Wijk, trompet Goris Pijl. Aanvang half 8. Zorgverzekeraar AZWZ/ZHE vindt het spijtig en uitermate lastig voor haar verzekerden in Dirksland, Herkingen en Sommelsdijk, 60 a 70% van de bevolking, hen mee te hebben moeten delen, dat ze met ingang van het nieuwe jaar verwezen worden naar een apotheek waarmee de Verzekeraar een overeenkomst heeft; in het onderhavige geval zijn dat de apotheken St. Joris te Sommelsdijk en 'Menheerse' te Middelharnis. Géén overeenkomst heeft ooit bestaan met apotheek 'Dirksland' van dhr. Boon. Genoemde heer Boon nam de apotheek aan de Voorstraat te Dirksland in september 1992 over van mevr. v. d. Ploeg maar tot een overeenkomst met het Ziekenfonds is het nooit gekomen, een vertrouwensrelatie waarvan sprake zou moeten zijn kon niet ontstaan omdat - zo volstaat het Ziekenfonds z'n commentaar - afspraken 'met voe ten zijn getreden'. „Terwijl het onze boodschap is, zo wordt van de zijde van de ver zekeraar gezegd, onze verzekerden goede voorzieningen te bieden". Vorig jaar werden 2 kort gedingen gehouden voor de Rechtbank te Breda, ze werden beide in het voordeel van het Ziekenfonds beslist, tegen de laatste uitspraak in decem ber is door dhr. Boon hoger beroep aangetekend. Het Ziekenfonds is uiterst terughoudend met het geven van informatie, ook m.b.t. dokter Z., de Dirkslandse huisarts, het enige dat verklaard wordt is dat met deze huis arts geen overeenkomst meer gesloten is, waardoor het praktisch onmogelijk gewor den is de praktijk voort te zetten. Evenzo geldt dat voor de apotheken Dirksland en Sommelsdijk, die louter nog op par ticuliere afnemers zijn aangewezen. Huisartsen en apothekers hebben in overleg met zorgverzekeraar AZWZ/ZHE voor een adequate tijdelijk waarnemingsvoorziening gezorgd. Thans wordt overleg gevoerd over een alles oplossende regeling, die de rust terugbrengt. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01870) 8 25 18 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGHARE en Q C=3 OUDDORP - Weslslraa! 35 - Teleloon (01878) 16 12 Fax 37 34 RENESSB - Pnnishop - Hogezoom 172- Telefoon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Weslkrakeelsiraai 8 - Teleloon (018701 8 68 41 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 buro voor archlt»ktuur •n ruimtelijk* ordening d. Vro*glnd*M^«IJ b.v. orohitwkt bna oasft>av*ndlJk 46 3241 Ik miadvlhamls po*tfc>u« S2 3240ab midetvthamis t*l. 01B70-S9B00 fax 01870-06910

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1