Het Zeeland-syndroon iiGficiinif Plaatwerk Jubilarissen bij de Onderwijsbond Amfetamine, geweld en drankmisbruik en dat alles op Flakkee... OPEN AVOND AI^T03£D^'^ kcirels autoschade fiami^jéman Stichting Ciiris in liet Dieiihuus 3^é6 J> Ramoco b.v. alle merken Garage Knöps B.V. Rechtbank Sommelsdijk: Kinderen uit brandend huis gehaald Inbraak in manege 'Oostmoer' 66e Jaargang •v. Af/nnn -iv^^^^ VRIJDAG 14 JANUARI 1994 No. 6267 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT ƒ14-/ JAARABONNEMENT 54,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis rek.no. 34.20.01.108 Ingezonden: Geachte redaktie. Met het artikel van mevrouw Westdorp, in uw blad van 4 januari jl., is in wezen alles over het onderwerp gezegd Maar dan? Laten we het daarbij? Wordt gepro beerd onze lokale bestuurders nog aan het denken te zetten of is het misschien zinvoller onze provinciale bestuurders nog eens te wijzen op de belangen van ruim 40.000 inwoners van een gebied dat al eeuwen tot Zuid-Holland behoort? Kiezen voor Zeeland is namelijk ook volstrekt in tegenspraak met uitlatingen van zowel de voormalige als de huidige Commissaris van de Koningin in onze provincie die zich, dacht ik, sterk zouden maken voor het behoud van ons eiland bij Zuid-Holland. Het rapport Fleers is kennelijk onvol doende onderbouwd voor het nemen van een verantwoorde beslissing (was het misschien bewust al in een richting Zee land geschreven?) Toch wordt een be slissing geforceerd en in Dirksland schijnt dat op een manier te zijn gebeurd die, als ik de verslagen van de betreffen de vergadering lees en aanwezigen op de publieke tribune goed heb beluisterd, nu niet direkt als een bestuurlijk hoogstand je kan worden gekwalificeerd. De aan wezigheid van t.v.-camera's zou inder daad wel eens kunnen hebben geleid tot welhaast extatisch optreden van sommi ge raadsleden. Jammer nu, dat het ver slag in 'Van Gewest tot Gewest' zo decent is weergegeven. Of misschien toch maar beter zo? Je moet er toch niet aan denken dat het Nederlandse volk gekonfronteerd zou worden met de wijze van debatteren zoals die, kennelijk, heeft plaatsgevonden? Jammer ook, dat men niet heeft willen luisteren naar de verstandige woorden van Burgemeester Boonstra, tijdens zowel de Nieuwjaarsreceptie van 3 als de raadsvergadering van 4 januari jl. Het was passend geweest de emoties los te koppelen van de discussie. Op basis van emoties liunnen geen verantwoor de beslissingen worden genomen. Dat kan alleen op basis van rationele over wegingen en het spijt mij te moeten vaststellen dat die niet of nauwelijks zijn aangevoerd. Het mogen stoken in Zeeland? (Met een nationaal milieubeleidsplan ophanden ongetwijfeld niet eeuwigdurend). In ker kelijke zin meer overeenkomsten? (Maar is dat een rationeel argument?) Recrea tie? (Met de daarmee gepaard gaande verstoring van de zondagsrust? Of mis schien om opportunistische - overigens vaak legitieme - redenen als mogelijke vooruitzichten op verkoop van grond en recreatiewoningen?) De topografische eenheid van G.O. met Zeeland? (En Limburg dan?) De taaiverwantschap? (Engels wordt zowel in Engeland als in de V.S. gesproken). Het zijn allemaal argumenten die mij niet zo bijster aanspreken. Het is onbe grijpelijk dat op een dergelijke ramme lende basis zo'n besluit wordt genomen. (Helaas behoorde ook mijn eigen politie ke partij tot de voorstemmers). Men is bijvoorbeeld voorbij gegaan aan feiten als: de financiële positie van Zeeland, gezondheids- en bejaardenzorg (herinnert u zich misschien de commotie welke vorig jaar in Zeeland ontstond als gevolg van de voorgenomen sluiting van bejaardenverzorgingstehuizen?), politie, brandweer en onderwijs en was er ook nog niet iets op het terrein van water schappen? Bovendien: wil Zeeland ons werkelijk zo graag? In 1981 was de belangstelling van Zee land voor ons in ieder geval nog maar zeer matig. Het omgekeerde overigens ook! Eilanden-Nieuws van 10 februari 1981 heeft als kop voor het raadsverslag van Middelhamis: „Zeeland...? Dat heeft ons niets te bieden!" (Voor de volledigheid: Dirksland koos ook toen, ik meen zelfs zonder discussie, voor Zeeland). Het valt inderdaad te betreuren dat er geen betere voorlichting is geweest, noch in brede, noch in engere zin (bijvoor beeld door politieke partijen naar hun leden). Moeten we misschien toch maar stre ven naar de status aparte welke, vorig jaar maart, door dijkgraaf Van Kam penhout werd genoemd? P. de Man, Dirksland AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER RENAULT-dealer Dirksland, Tel. (01877)13 57 Politierechter Mr. J. Schoonaard mocht het - woensdag ter rechtzit- ting in Som-melsdijk - gênant vin den wat geestrijks te schenken aan iemand die nog rijden moet, maar de Ouddorpse monteur die deze traktatie na een avondvullend kar wei geviel, wenste slechts het eigen blazoen te smetten: „Niet de klant, maar ik was fout!" zo hulde hij zich in 't boetekleed; een zó spon tane bekentenis werd deze morgen niet meer gehoord. Tien dagen, was de verd. nadat bij ver keerscontrole 600 microgram alcohol per liter uitgeblazen lucht was vastgesteld, tien dagen was hem z'n rijbewijs ontno men en dat had 'm snipperdagen en veel improvisatie gekost, want missen kan'ie 't niet, hij vreesde daarom zeer. Maar 't vonnis was mild, 500,- en 6 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Mr. Hendriks, de Officier had z'n eis op 800,- gesteld. Méér waren er die een glas teveel gedronken hadden. President en Officier schrokken van 1040 microgram, (hoog uit 220 is toegestaan), tien dagen N.B. dat de man met 805 m.g. was aangetrof fen, maar hij bleek geen gewoontedrin- ker. Omstandigheden hadden hem zo ver gebracht, maar toch, als 'zeer zware mis drijven' werden ze verweten. Verdachtes auto werd verbeurd verklaard, maar z'n rijbewijs mag hij nog houden omdat 't gemis daarvan al 5 maanden werd ge voeld. Vijftien maanden waarvan 10 maanden voorwaardelijk, werd gevon nist. Altijd, wanneer hij wat gedronken heeft, belt'ie een taxi, de voorz. van de perso neelsvereniging, maar nu 't feest 'nét de straat over' werd gehouden, had'ie eigen vervoer genomen, 675 mg was gekonsta- teerd. Het kost hem een geldboete van ƒ1.500,-. In twee Achthuizense gelegenheden, café 'Rust Wat' en 'de Zwarte kat' had de jeugdige inwoner stampij gemaakt, en hoe. 't Was wel op 1 januari 1993 ge beurd maar 't nieuwjaarsfeest werd niet als oorzaak aangewezen, wat 't dan wél geweest was, verdachte kon 't niet zeg gen. Wilde dat ook niet en hij volstond slechts met een schouderophalen, maar dat'ie een hekel heeft aan de uitbater daarmee stemde hij wel in. Tien, elf ruiten heeft'ie ingegooid, stoe len kapot gesmeten, gordijnen losgerukt en in de brand gestoken en de man die hij haat had'ie bierflessen naar 't hoofd gesmeten waarvan één raak was geweest, als mishandeling stond dat te boek. „Letterlijk en figuurlijk een bezopen toe stand,, vond de Officier maar noch de Off. nóch de President slaagden erin wijs te worden wat de jongeman bewogen had. De eis luidde een geldboete van 1.000,- waarvan 300,- voorwaarde lijk. Mr. Schoonaard gooide 't over een andere boeg: „elk vogeltje zingt zoals het gebekt is" vond hij en hij liet ver dachte maar mokken en stilzwijgen maar hij kon toch nog tonen een vent te zijn en wat goed te willen maken. De schade aan 't café is door de verzekering gedekt, maar verd. kreeg als bijzondere voor waarde de opdracht 700,- over te ma ken aan het Rampenfonds voor Limburg. Doet hij dat niet dan betaalt hij 1.000,- aan Justitie. Amfetamine Twee knapen uit Ouddorp, ze hadden resp. 6,41 eh 3,32 gram amfetamine 'opzettelijk aanwezig' gehad, gekocht in Rotterdam, en dat niet voor 't eerst, er was in 't spul gehandeld a 20,- ,a 25,- en meer per gram. Elk 3 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf werd al geëist. Maar ze hebben, zo verzekerden ze, hun leven gebeterd, ze zijn volwassener ge worden en ze denken aan hun toekomst. De raadsvrouwe van de een en de raads man van de ander klaagden dan wel over de lange duur van de strafvervolging, vijftien maanden al, maar 't pakte in hun voordeel uit want, zei de Rechtbankpre sident: ,,in die tijd hebben ze kunnen bewijzen dat ze zich na hun jeugdzonden gebeterd hebben. Hoezeer Mr. Schoon aard ze 't ook kwalijk nam dat ze een schoon gebied liepen te bederven, „zoals wilde haver een tarweveld kan beder ven", vergeleek de Rechtbankpresident. In plaats van de 3 maanden onvoorwaar delijk van de Off. vonniste Mr. Schoon aard 3 weken voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat elk van hen 750,- overmaakt op giro 777 ten bate van mensen die 'wel andere zorgen aan de kop hebben dan amfetamines'. Ander kenteken De Ouddorpse verdachte wilde doen geloven dat van de demowagen die hij had gekocht de kentekenplaten hadden gerammeld, maar de Off., mr. Hendriks geloofde er geen snars van. Het nieuwe kenteken dat de man bij de AGO had besteld en op z'n wagen had gemonteerd droeg het getal 77 terwijl het 71 had moeten zijn. 't Gevolg was dat een inwo ner van Papendrecht bekeuringen thuis had gekregen. „Of dat nou niet juist het oogmerk van de 'vergissing' was ge weest", vroeg de Off. van Justitie de ver dachte, maar die volhardde in z'n on schuld, 't Was echt een vergissing ge weest en excuses gingen in de richting van de fam. Smit uit Papendrecht met de verzekering dat de vierhonderd gulden schade betaald zullen worden. De gevol gen van een botsinkje op de parkeer plaats bij de Kabbelaarsbank, ruim twee duizend gulden, had verdachte al betaald aan de daardoor gedupeerde, „'t Verhaal klopt gewoon niet", hield de Officier vol, aan de achterzijde van de kentekenplaat was een datum geponsd, een geheel andere en veel vroeger dan verd. had willen doen geloven. En die bekeuring voor verkeerd parkeren, die had verdachte toch achter de ruitenwisser moeten vinden? Tijdens een speciale bijeenkomst van de eilandelijke afdeling van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel werden een aantal leden in het zonnetje gezet vanwege hun trouwe lidmaatschap. Zij ontvin gen uit handen van hoofdbestuurslid dhr. T. Rolvink een gouden of zilveren speld. De middag ervoor werden al een tweetal spelden uitgereikt. De diamanten speld werd opgespeld bij de 86-jarige mevr. M. van Putten uit Sommelsdijk wegens haar 68-jarig lidmaatschap van de bond. Mevr. van Putten is tot haar pensionering in 1972 werkzaam geweest bij het onderwijs op Goeree, in de Hoekse Waard en op Voome Putten. Een gouden speld werd overhandigd aan mevr. Appel-den Hollander die namens haar man de speld in ontvangst nam. Dhr. J. Appel is jaren verbonden geweest als adjunct direkteur aan de LTS in Middelhamis. van Putten en dhr. Appel. 's Avonds werden onder het genot van een hapje en een drank je nog één gouden en 10 zilveren spelden uitgereikt. De gou den speld was voor mevr. Bosland-de Bonte uit Dirksland. Mevr. Bosland is tot enkele jaren geleden verbonden geweest aan het openbaar onderwijs in de gemeente Dirksland. Zilveren spelden waren er voorts voor mevr. den Herder- Eggink, mevr. Langerak-Huisman (beiden verbonden aan de OBS d'n Tuun in Middelhamis), dhr. Briek (voormalig direk teur van de avond-Mavo en jarenlang verbonden geweest aan MAVO de Komeet). Dhr. Kramer (verbonden aan MAVO de Komeet in Oude Tonge en aan de RSG in Middelhamis), dhr. Oosterloo (oud-direkteur van voormalige LHNO De Molenwiek in Sommelsdijk). Dhr. van Dijke (jarenlang ver bonden geweest aan Mavo de Komeet), dhr. Zijlstra (jarenlang verbonden geweest aan de OBS J. C. van Gent in Sommelsdijk), dhr. Everaers (direkteur OBS J. C. van Gent in Sommelsdijk), dhr. Duininck en dhr. Visser (beiden verbonden aan de OBS J. C. van Gent, Sommelsdijk). De rechtbankpresident had wél z'n twij fels over de veronderstelde opzet, omdat verdachte wel de aangebrachte schade had betaald en daar niet de Papendrecht- se familie voor op liet draaien. Het von nis liep af met een geldboete van 1.000,-; de Off. had 1.800,- voor het verkeerde kenteken en het doorrijden na aanrijding geëist. Geen geld Een jongeman uit Sommelsdijk, gereden met 510 mg, had de schikking van 800,- niet betaald. „Ik heb dat geld niet", liet hij weten, 't zijn dure maanden. „De Off. begreep dat de jongeman, nog vrijgezel en thuiswonend, aan andere dingen de voorkeur geeft. Hij vorderde thans een geldboete van 1.000,- waar mee mr. Schoonaard geheel instemde. De dader gaat ervoor sparen, zegde hij toe. Een inwoner van Sommelsdijk werd bij verstek veroordeeld, met 945 mg was hij geverbaliseerd, 't was al vijf keer eerder gebeurd en dat werd in de strafmaat gewogen: 2 weken gevangenisstraf voor waardelijk met een geldboete van 2.000,- en 9 maanden ontzegging onvoorwaardelijk. Tikje 't Was zomaar net 'een tikje' geweest, waarmee twee elkaar tegemoetkomende auto's elkaar op de smalle Noordlandse- dijk hadden geraakt, maar het had voor de verd. het sein moeten zijn te stoppen om zich aan de ander bekend te maken. Maar die was ook doorgereden, zei verd. Hij had geen schade en hij dacht dat dat evenmin bij de ander het geval was. De automobiliste had verd. er op aangespro ken en thans verscheen hij voor 't hekje, niet als schuldige, vond hij. Toch werd hij erop aangezien te zijn doorgereden want dat was een duidelijke misser geweest. Het had even geregeld moeten worden in plaats van boos te worden toen de ander hem aansprak. Eis en uitspraak 300,-. Zóveel borden staan er langs de weg die waarschuwen dat elk glas in 't verkeer er een teveel is, maar de Stadse verdachte was met 510 mg achter 't stuur aange troffen, 4 dagen nadat hij voor een eerde re boete 400,- had betaald. ,,Niet slim", vond verdachte zelf maar. dat vond de Off. een veel te zwakke uit leg. Eis en uitspraak 1.000,- met 6 maan den voorwaardelijke ontzegging. SOMMELSDIJK - „Het zag er vrij paniekerig uit", zegt ondercommandant C. Wielhouwer over de brand die woens dagavond uitbrak in de woning van poli tieman W. Elen aan de Westdijk, het vroegere woonhuis van molenaar Meijer direkt naast de men te Sommelsdijk. Op de bovenverdieping bevonden zich drie kinderen, maar omwonenden heb ben bewonderenswaardig snel ingegre pen om die in veiligheid te stellen. Ge lukkig zijn ze daarin geslaagd. De huisgenote van dhr. Elen had slechts korte tijd de woning verlaten om buiten assistentie te verlenen bij het slepen van een auto; toen ze terug kwam bleek in de woonkamer brand te zijn ontstaan. Zelf bracht ze een van haar 3 kinderen, de jongste, in veiligheid, de twee overigen konden nog slechts buitenom worden bereikt. Omwonende Fred Demirdjan, Cor de Wit en Anton van Zijp sloegen een mit in en gingen op de zolderverdie ping naar binnen waar ze de kinderen snel vonden, ze waren al uit bed geko men. Zwart beroet kwamen ze beneden, aangepakt door brandweerondercom- mandant Wielhouwer, om bij de buren te worden opgenomen. De woonkamer is totaal uitgebrand. COMBi Op vrijdag 21 januari 1994 kom Hans Baak van Stichting Chris een voorlich tingsavond verzorgen voor tieners van 10-18 jaar. De avond sbegint om 19.30 uur in het Diekhuus, zaal 3. Voor deze avond zijn met name tieners van harte uitgenodigd, maar ook andere belang stellenden zijn welkom. Stichting Chris biedt landelijk Christelijke kinder- en jeugdhulp via de kindertelefoon (078) 312300. Daarnaast is een landelijk net werk van vrijwilligers paraat om extra hulp te geven. In de nacht van dinsdag op woensdag werd in manege 'Oostmoer' te Stad aan 't Haringvliet ingebroken. Weggenomen werden o.a. 32 paardenzadels met bijbe horende hoofdstellen en leren riemen, deze werden vervolgens in een bij de manege staande paarden-trailer geladen. Tevens werden in de kantine twee gok kasten en een fooienpot geleegd. De trailer is met een personenauto wegge haald. Eventuele getuigen worden verzocht kontakt op te nemen met de politie, tel. (01870)8 24 44. MIDDELHARNIS SOMMELSDUK Alweer een beetje uitgerust van het vol leyballen. Mooi zo, dan ben je in ieder geval niet te moe om morgen naar 'De Hoeksteen' te komen voor weer zo'n gezellige open avond. We hopen er mor genavond in ieder geval weer te zijn. Als je dit leest en je bent nog nooit bij het Hervormd open jeugdwerk geweest, dan ben je, net als iedere andere 15-plus- ser, van harte uitgenodigd. Juist een open avond is gewoon gezellig om kontakt te leggen met anderen. 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middel hamis is om 19.30 uur open en om 20.00 uur willen we beginnen met de opening van de avond. Hiema is de avond open voor van alles en nog wat. Kletsen, tafel tennis, biljard, een hapje en een drankje op zijn tijd om de keel weer wat te sme ren, het hoort er allemaal bij. Kom maar langs, dan zie je het vanzelf. Om 23.00 uur sluiten we de deuren weer. Helaas is het dan weer een week wachten op een volgende avond OJW. We hopen je morgen in ieder geval weer te zien. Tot dan. Tel Met daiilv vuui uc plaatsing. Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Ov^rfiakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 Op de foto ontbreken mevr. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGBARE ^Q C=> dJ CD t=D CD OUDOORP - Weslslraal 3S - Teletoan (01678) 16 '2 Fax Z7 34 RENESSE' Pnnishop - Hogezoom 172- Telefoon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Wesikrakeelsiraat 8 - Telefoon (01870) 8 6811

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1994 | | pagina 1