EIMVIIDEfl-rtlEUWS Raad Dirksland stelt bestemmingsplan vast anticiperend op artlkei-19-procedures Oud-Hollandse interieur weer lielemaai aictueei En wat is cultuurhistorisch? een huis fU] verkopen... Vinyl plezierig om op te wonen en te lopen Brilleii voor scliatjes en schoffies 2e Blad WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 No. 6263 De raadsvergadering van Dirksland op 16 december 1993 zou in meer dan één opzicht uniek genoemd kunnen worden. Burgemeester Boonstra vond liet om te beginnen uniek dat bewoners van Winterstraat en Stationsweg de rekonstruktie van hun straat elegant hadden afgerond met iets lekkers bij de koffie voor de raadsleden. „Zoiets komt maar in weinig gemeenten voor", veronderstelde de burgemeester. Minstens zo uniek was de wijze waarop in de gemeenteraad met het bestemmingsplan Dirksland-dorpsgebied werd omgegaan. Anticiperen Het merendeel van de raad was zó voortvarend dat al bij de vaststelling van de herziening van het bestem mingsplan Dirksland-dorpsgebied werd geanticipeerd op een volgende herziening. Bij de vaststelling van een bestemmings plan wordt door een gemeenteraad beslo ten wat de komende tien jaar de bestem ming is van de gronden die in het plan gebied liggen. Vastgesteld wordt wat er wel en niet gebouwd mag worden, wat er wel en niet met de panden in het plange bied gedaan mag worden. Als het goed is ligt aan een bestem mingsplan een visie van de gemeente raad ten grondslag. Omdat die visie in de loop der jaren ach terhaald kan blijken, moeten bestem mingsplannen wettelijk om de tien jaar worden getoetst aan de aktuele ontwik kelingen en worden herzien. Voor onverwachte situaties biedt de Wet op de Ruimtelijke Ordening een uitwijk- mogelijkheid via artikel 19 van de wet en is afwijking van de bepalingen van het bestemmingsplan mogelijk, zij het met goedkeuring van de provincie. Bij toepassing van artikel 19 wordt voor uitgelopen op de komende herziening van een bestemmingsplan. Ziekenhuis en Geldershof In verband met geplande uitbreidingen was door het ziekenhuis en door Gel dershof bezwaar gemaakt tegen een aan tal bepalingen in het ontwerp van het bestemmingsplan dat de raad nu ging vaststellen. Het Van Weel-Bothesda Ziekenhuis wilde verruiming van de bepalingen van het tot nu toe geldende bestemmings plan. Geldershof wilde alleen maar behoud van de tot nu toe bestaande be- bouwingsmogelijkheden. Volgens wethouder Eshuis (PvdA) vroe gen het ziekenhuis en Geldershof teveel toekomstmogelijkheden met te weinig konkrete argumenten. Uitbreiding moest volgens de heer Eshuis kunnen met de mogelijkheden die hun nu door de ge meente werden vergund. Het CDA had geen enkele moeite met vaststelling van het bestemmingsplan en de ingediende bezwaren konden gerust ongegrond verklaard worden. De voorzitter van de CDA-fraktie, de heer Sandee, vond het bestemmingsplan goed zoals het door het College van Burgemeester en Wethouders werd voor gesteld, maar hij wilde wel aandacht voor het bezwaarschrift van Geldershof. Want, men dacht nu wel dat het klopte, maar als het nu eens niet zou kloppen en het bestemmingsplan zou uitbreiding van Geldershof in de weg staan? Wethouder Eshuis kon de heer Sandee gerust stellen: Dan zou de gemeente zeker meewerken aan een verzoek om afwijking van de bepalingen van het bestemmingsplan via een artikel-19-pro- cedure. Ook de PvdA-fraktie vond dat een goede manier om rekening te houden met mo gelijke uitbreiding van het verzorgingste huis en verwachtte voor Geldershof geen problemen. De fraktie was het er mee eens dat de bestaande bebouwingsmoge- lijkheden van Geldershof worden inge perkt. Fraktievoorzitter Robijn zei: „Ik denk dat daar voldoende percentage is, ik verwacht geen problemen". De heer Robijn was van mening dat met de bezwaarden een aardig compromis was bereikt. Goed regelen VVD en Gemeentebelangen dachten er anders over. De heer Van Nieuwenhuijzen (VVD): ,,Ik vind dat het door B en W in het Ijestemmingsplan te krap genomen is. B en W heeft geen problemen met artikel 19. Dan zeg ik: als we dat van te voren al aan voelen komen, waarom zullen we het dan op een artikel-19-procedure aan laten komen? We moeten het nu in één keer goed regelen. Artikel 19 is altijd weer een gok, afhankelijk van de goede wil van GS. Waarom zouden we Gel dershof oude rechten voor bebouwing af laten nemen?" De heer Van Prooijen (Gemeentebelan gen) had in grote lijnen waardering voor het bestemmingsplan en legde uit wat hij er wel en niet goed aan vond. De manier waarop de raad in deze vergadering met het bestemmingsplan omging vond hij niet juist. De heer Van Prooijen vond dat de geur van rechtsongelijkheid werd opgeroepen wanneer nu reeds werd gepleit voor een artikel-19-procedure voor ziekenhuis en verzorgingstehuis, terwijl dat voor wille keurige mensen niet werd gedaan. Hij was het met Van Nieuwenhuijzen eens dat het nu goed geregeld moest worden om het gebruik van artikel-19- procedures te voorkomen. De SGP daarentegen tilde er niet zo zwaar aan en verklaarde bij monde van de heer Kalle: „Artikel 19 is er om ge bruikt te worden". Over de beperking van de bebouwings- mogelijkheden van Geldershof: „Mij zijn geen konkrete gegevens bekend over uit breiding, dus vaststellen". De heer Kalle vond het heel terecht nu al met artikel 19 te zwaaien: „Voor Geldershof en het zie kenhuis gelden andere belangen dan voor particulieren". Wethouder in de verdediging Het leek er op dat de vaststelling van het bestemmingsplan haast had, want door de wethouder werd aangevoerd dat ze met z'n allen al zo lang en zo intensief aan het bestemmingsplan bezig waren geweest: vanaf juni 1992. Over de uitbreidingswensen van het zie kenhuis zei de heer Eshuis dat hij de par ticuliere burgers in de direkte omgeving van het ziekenhuis (in dit geval de Boe zemweg) wil beschermen en dat voorals nog niet glashelder is gemaakt dat de uit breidingsplannen beslist niet anders kun nen worden gerealiseerd. Volgens de wethouder had van de zijde van het ziekenhuis geen wetenschappe lijke exercitie plaats gevonden. Als aan getoond zou zijn door een bouwkundig bureau of architect dat het echt niet an ders zou kunnen, dan was het voor B en W anders geweest. De wethouder benadrukte dat Geldershof uiteindelijk een bebouwingspercentage van 60 had gekregen. „Volgens de stede- bouwkundige moet dat voldoende zijn. Mocht dat niet voldoende zijn, dan is het zaak om een beroep op het gemeentebe stuur te doen voor een heroverweging", aldus de heer Eshuis en hij wist wel zeker dat, gelet op het verleden, die her overweging via artikel 19 zeker zou ge beuren. En als dat niet zou kunnen was er nog een andere oplossing: „Er is voldoende grond in de omgeving". Problemen? Het CDA was zeer tevreden met des wet houders belofte tot medewerking, maar de VVD was absoluut niet te spreken over het antwoord van de wethouder. De heer Van Nieuwenhuijzen waar schuwde: „Een artikel-19-procedure is niet zo'n zekere weg en je kunt ook nog bezwaarschriften krijgen". De heer Van der Vlugt (PvdA) zei dat hij in zijn periode als raadslid ettelijke arti kel-19-procedures langs had zien komen en er nog nooit één was afgewezen. Ook de heer Eshuis verzekerde nog eens dat de door de gemeente aangevraagde artikel-19-procedures altijd gehonoreerd zijn door de provincie. Van Nieuwenhuijzen had daar zo zijn eigen ideeën over en bleef met de wet houder van mening verschillen over het afnemen van de bebouwingsmogelijkhe- den van Geldershof. De heer Van Prooijen zei ernstig be zwaar te hebben met de manier waarop de wethouder over artikel-19-procedures sprak. Het stuitte hem tegen de borst dat er op deze manier over rechtsmogelijk- heden en -onmogelijkheden werd ge sproken. Deze woorden werden Van Prooijen door de wethouder niet in dank afgeno men. Alle aanvragen werden volgens Es huis door hem eender bejegend. Hij zei dat dat ook wel bleek uit het feit dat hij zijn rug recht had gehouden bij het nee ten aanzien van de aanvraag van het zie kenhuis en van Geldershof. Ook particulieren kunnen met een aan vraag voor afwijking van het bestem mingsplan komen als de aanvraag rede lijk is, verzekerde de heer Eshuis. Klaarblijkelijk had de grote meerder heid van Dirkslands gemeenteraad er geen problemen mee dat bij het vast stellen van het bestemmingsplan de weg wordt gebaand om er meteen van af te wijken. Cultuurhistorisch Een ander uniek aspekt van de discussie over het bestemmingsplan Dirksland- dorpsgebied was de spraakverwarring met optimaal resultaat Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 over het predikaat 'cultuurhistorisch' dat aan een groot deel van het centrum van Dirksland is toegekend. De heer Kalle wou graag weten welke norm daarvoor is gehanteerd: ,,Ik wil toch wel graag uitgaan van bepaalde nor men", zei hij. „Voor dit bestemmings plan is het niet zo belangrijk, voor vol gende bestemmingsplannen wel", doe lend op de dorpen Herkingen en Melis sant. De heer Van der Vlugt vond het heel terecht dat de heer Kalle daar op wees. Hij dacht aan de particulieren wie het predikaat 'cultuurhistorisch' betreft. ,,Die particulieren hebben een stuk eigenbelang en het is altijd prettig te weten hoe dat er bij hangt". Volgens de heer Van der Vlugt legt het predikaat 'cultuurhistorisch' in het be stemmingsplan aan mensen beperkingen op en heeft degeen die het aangaat er recht op dat te weten. Van der Vlugt wees er op dat er mensen in Melissant en Herkingen zijn die in cultuurhistorische panden wonen en niet weten dat ze bij herziening van het be stemmingsplan een beperkend predikaat krijgen. „Want", aldus de heer Van der Vlugt, „dat cultuurhistorische komt niet uit de lucht vallen, dat is er al". Hij drong er op aan dat alles wat in de drie kernen cultuurhistorisch is te inventariseren en in volgende bestem mingsplannen het begrip duidelijker te omschrijven. Wethouder Eshuis voelde veel voor de ideeën van Van der Vlugt. Er is al sprake van inventarisatie van beeldbepalende panden; de wethouder hoopt die over niet al te lange tijd te kunnen presente ren. Ondanks de pogingen van de wet houder om duidelijk te maken wat in het bestemmingsplan Dirksland-dorpsgebied 'cultuurhistorisch' precies inhoudt, wist de raad aan het einde van de discussie nog steeds niet welke normen voor dat predikaat worden gehanteerd. Zo werd het bestemmingsplan Dirks land-dorpsgebied vastgesteld met vage ideeën over cultuurhistorische waarde en met ongegrondverklaring der be zwaren, maar met uitzicht op honore- iing van bezwaren via artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Mondeo, mystieke motieven in modern vinyl van Intertest. Vinyl vloerbedekking is de laatste jaren sterk verbeterd en wint mede daardoor nog steeds aan toepassingsmogelijkhe den. Zo ontwikkelde Interest een inmid dels beproefde krasvaste toplaag die veel extra bescherming biedt: de Roe Top. Vinyl kan daardoor gerust in een woon kamer of gang worden toegepast. Sterker nog: het creëert juist daar een heel aparte sfeer. Naast de marmers en plavuizen, zijn de parket- en granietdessins sterk in op komst. In de kollektie van Intertest ont dekken we evenwel méér schitterende voorbeelden die ons terug lijken te wil len voeren naar de Gouden Eeuw. De topvinyl-series Olympia, Marino en Promenade verdienen in het bijzonder de aandacht, maar daarnaast ook de nieuwe kwaliteiten Mystiek, Granito en Mondeo. Bjj Brilceivtrum Keuvelaar weten ze .wat kinderen voor briilen wiifgi. n beetje sterk, eqn beetje fle&ig |jeiTCen beetje blits0n van mainjia f mogen ze ook nog best een beetje betaalbaar zijn. Grachtenhuizen Ouderwetse bijna antieke vloerdessins vormen een belangrijke trend in vinyl. Hierbij komen oud-Hollandse motieven terug, die moderner zijn dan ooit. Bijvoorbeeld de roodwit en zwartwit geljlokte ontwerpen van de 17de eeuwse Amsterdamse grachtenhuizen, de zoge noemde schaakbordmotieven. Alsof Vermeer en Rubens weer onder ons zijn! Deze kwaliteit heet - hoe kan het anders - Intertest Amsterdam en is er in een viertal kleuren, waaronder de nostalgi sche zwartwit bloktegel. Stuk voor stuk in de atmosfeer van de Grand Cafe's, waarvan we er in heel Europa gelukkig steeds meer zien verschijnen. Oude aanrechten Aktueel is ook de vinylkwaliteit Pro menade met een evenzeer herkenbaar nostalgisch dessin. De sfeer van oude granieten aanrechten, uit de tijd dat een koelkast een luxe was en iedereen z'n koffiebonen liet malen bij De Gruyter. Tien procent en betere waar, weet u nog? De vervlogen tijd van het 'Snoepje van de week' keert terug en tovert knusse Hollandse gezelligheid in onze interi eurs. Eveneens een eigen gezicht heeft Matrix met een key-stone tegeldessin. En als een prachtige nieuwe all-over in acht eigentijdse kleuren, zal Tripoli ongetwij feld veel bewondering gaan oogsten. Voor alles is Intertest Vinyl een prakti sche, veerkrachtige en warme vloerbe dekking die het overal in huis goed doet. Niet voor niets staat vinyl synoniem voor plezierig en comfortabel wonen. Voor informatie en verkoopadressen over Intertest Vinyl: Wyers Woningtex tiel, Maarsbergen, tel. (03433) 1540. -16- Hun enige zoon heeft lange tijd in hun onmiddellijk nabijheid gewoond, zonder dat ze het wisten. Ja, hij heeft zelfs zijn eigen zoon gevangen genomen en in de cel gestopt. Dankbaarheid welt er op in het hart van de commies, die niet anders deed dan zijn plicht. „De Heere heeft grote dingen bij ons gedaan - zegt hij ontroerd - want de kogel, die ik afschoot had niet Dekker, maar mijn eigen kind kunnen treffen. En dan had ik het nooit geweten". Dan vermant hij zich. Plotseling is hij weer de commies. Er moet handelend opgetreden worden. Dirk noemt al de namen van degenen, die betrok ken waren bij het smokkelen. „Ik moet nu weg. Ik kom zo spoedig mogelijk terug. Dit is de kans van mijn leven. En ze zullen hun straf niet ontlopen", verklaart hij grimmig. Even later is vader Van Velderen verdwenen. Moeder en zoon blijven achter. Met een gelukkige glimlach zit moeder naast Dirk. Tranen springen Dirk, die zoals hij nu hoort, hele maal geen Dirk heet, maar Hans, in de ogen, als zij hem over de tijd vertelt, dat hij thuis was en dat waren slechts twee jaren. Veel, heel veel hebben die twee elkaar te vertellen. Moeder zegt, dat zij vroeger altijd voor hem heeft gebeden en dat er een tijd kwam, dat zij het eens was met de wegen die de Heere met hen hield. Dirk begrijpt er niets van. Nog nooit heeft hij hier van gehoord. Oude Willem heeft hem veel verteld, waar hij ook niets vanaf wist. In een kerk was hij nimmer geweest. Zelfs de eenvoudige verhalen uit de Bijbel kende hij niet. Woedend is hij hu op Dekker, die hem zovele jaren heeft bedrogen. Ronduit zegt hij, dat, wan neer Dekker, die eigenlijk Woudsma heette, nog leefde, hij hem wel klein zou krijgen. „Dat ben ik niet met je eens. Nu praat je als Dirk de smokkelaar, ar als alles niet zo onder Gods voorzienigheid gelopen was, dan was je Dirk gebleven, terwijl je nu je ouderlijk huis mag zien". „Het is waar, u hebt gelijk". Dirk is meteen ontwapend. „En daarom - zegt hij - bestaat Dirk de smokke laar niet meer! Het is nu Hans van Velderen geworden". Moeder kijkt verrast. „Meen je dat, jongen?" „Noem me geen Dirk meer, moeder. Ik heb, zoals ik reeds vertelde, met oude Willem afgesproken, een nieuw leven te beginnen. Dat het zo gegaan zou zijn, had ik nooit kunnen denken. Vanaf dit ogenblik heet ik Hans HOOFDSTUK 16 Intussen neemt Van Velderen met een opgeruimd hart zijn maatregelen. Het wordt stil als hij zijn mannen in sobere bewoordingen meedeelt, wat er is gebeurd thuis en dat hij zijn zoon terug heeft mogen ontvangen. Diezelfde dag wordt de gehele smokkelaarsbende opgerold. De geheime kamer van de herbergier heeft voorgoed afgedaan. En hiermede kwam er een einde aan het smokkelen in het grensdorp. De smokkelaars kregen geduchte straffen en toen zij later uit de gevangenis werden ontslagen, waagde niemand het meer om een voet op het smokke laarspad te zetten. Ontroerd grijpt Van Velderen die avond de Bijbel en leest met bevende stem de 124ste Psalm. Hans luistert verwonderd. Het is alles zo vreemd voor hem. Oude Willem las iedere avond uit een zelfde boek voor. De beide ouders begrijpen, dat hun zoon alles nog moet leren. Dan buigen ze hun knieën en bidt Van Vlederen of de Heere de zonden zou willen verge ven van hun arm kind, die een verzondigd en een van God vervreemd leven achter zich heeft. Zij weten het, het zal alleen uit genade zijn, want de vrede die alle verstand te boven gaat, die kan alleen door de Heere worden gegeven. In hen is geen grond, dat is wel gebleken in de tijd die ach- terhen ligt. Hoe dikwijls heeft Van Velderen neit geblaakt van vijandschap? Als Hans bij het naar bed gaan de slaapkamer bin nenstapt, waar hij voortaan zal slapen, slaakt hij een kreet van verbazing. Is dat voor hèm? In zo'n mooie kamer en op zo'n prachtig bed heeft hij nog nooit geslapen. De dekens waaronder hij altijd sliep, lijken meer op ruwe zakken. Een pyama heeft hij nooit gehad. Moeder heeft hem er één van vader gegeven. De pyame is wel een beet je te groot, maar dat hindert niet. In een minimum van tijd is hij gereed om onder de dekens te krui pen. Juist als hij zijn bed instapt komt moeder de slaapkamer binnen. „Luister eens Hans - zegt zij met zachte stem - toen je nog zo klein was, je was nog geen' twee jaar, heb ik je geleerd je knietjes te buigen vóór het slapen gaan. Je bent nu al bijna volwassen, maar toch zou ik willen, dat je elke avond bij het naar bed gaan en 's morgens bij het opstaan je knieën buigt om de Heere te vragen om bewaring en bekering. Ik hoop dat je me begrijpt". Hans knikt en zegt een beetje verlegen: „Maar,... eh... ik weet niet hoe ik dat doen moet, ik hebt het nooit gedaan". „Laten we het dan de eerste tijd samen doen", vindt moeder. Hans vindt het goed en samen knielen ze voor het bed neer. Die nacht komt er echter niet veel van slapen. Hans, die vanmorgen nog Dirk heette, doet geen oog dicht. Zijn gehele leven komt hem voor de geest. Telkens knijpt hij zijn handen tot vuisten en vraagt zich af of het wel waar is. Ook zijn ouders liggen te woelen. Zij kunnen het niet op, dat hun verloren gewaande zoon terug is. Het eerste licht van de nieuwe morgen gloort reeds als Hans inslaapt... De andere morgen loopt Hans door het bos naar de houthakkerswoning. Oude Willem heeft al een paar maal naar hem uitgekeken en had zich afge- vraagd, of hij zich dan toch nog in die jongen ver gist heeft. Hans rammelt aan de deur. Deze is echter geslo ten. Ook de schuurdeur blijkt op slot te zijn. Teleurgesteld draait hij zich om en wil weer weg gaan. Ha, gelukkig, ginds komt hij. Over een bos pad komt de houthakker met de bijl over de schou der aanlopen. De begroeting is hartelijk. Het gezicht van oude Willem betrekt echter als Hans vertelt dat hij niet bij hem komt wonen. In de uiterste verbazing hoort hij het vervolg van het verhaal aan. ,,Gods wegen zijn wonderlijk joh, maar voor Dekker is het het ergste. Voor hem is het eeuwig heid geworden. Ik ben blij dat je je vader en moe der gevonden hebt. Ik had gehoopt je voorgoed hier te krijgen, of liever gezegd, zolang de Heere me het leven nog wil schenken. Het zij zo, het is ook beter zo, je kunt nu zonder moeilijkheden opnieuw beginnen. Dirk - de houthakker steekt hem de hand toe - Het ga je goed, maar vergeet oude Willem niet. Te allen tijde ben je hier wel kom en ook je ouders". Hans blijft een uur bij oude Willem, daarna gaat hij weer naar huis. Het is enkele dagen later... Vandaag wordt de leider van de smokkelbende begraven. Vele dorpelingen zijn naar het kerkhof gelcomen om er getuige van te zijn. Ook Hans en zijn ouders zijn aanwezig. Nieuwsgierig kijken velen naar het drietal. Als een lopend vuurtje is het nieuws door het dorp gegaan en het vormt op het betrekkelijk stille dorp onderwerp van gesprek. (wordt vervolgd) Zandpad 56, iVHddcllwn!ii,TtiOJ>70-834J7

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 5