Goerees' gemeenteschip los van de Koningskade Koers uitgezet richting Zeeland TAALPRAATJE 'De Staver' begroette 700.000e bezoeker van 1993 Kursus cafébedrijf te Middelharnis MEDISCHE DIENSTEN VAN DER BOOM boeken en muziek Kerstboom en kersbang Binnenhof worden traditie MAST Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! D.V. maandag 3 en dinsdag 4 januari zijn wij GESLOTEN wegens inventarisatie. Vogelver. maakt trip naar wereldtentoonstelling Brieven De raadskommentaren Brief van G.S. Kies! Oorveeg van vrijdag 31 december 1993 t/m zondag 3 januari 1994 50 jaar geworden en 25 jaar getrouwd, feest natuurlijk voor Sommelsdijker Leen van Nimwegen en echtgenote Corrie van Nim- wegen-Breur, twee heugelijke feiten die een receptie in het Prieel rechtvaardigden, vonden ze. Wij willen u hartelijk dank zeggen voor het in ons gestelde ver trouwen en wij hopen ook in 1994 weer voor u klaar te staan. Binnenweg 22, SOMMELSDIJK, tel. (01870) 8 26 14 Sponsoraktie voor speeltuin Hernesseroord Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" WOENSDAG 29 DECEMBER 1995 't Zuidhollands provinciehuis is gevestigd aan de Haagse Koningskade en 't gemeenteschip van Goedereeede heeft daar veelvuldig afgemeerd gele gen, maar de 15-koppige bemanning heeft donderdagavond heel bewust de trossen losgegooid en de koers naar de provincie Zeeland uitgezet. Op de wallekant kreeg de Zuidhollandse Commissaris van de Koningin nog een pets om de oren. De scheepsoudste, raadslid A. de Jong (SGP) kwam tot een wat frivool vergelijk. Goedereede voelt er niks voor, zei hij, een bijvoegsel van de stadsprovincie Rotterdam te worden, een 'gedoogd dienstmeisje' zou ze daar slechts zijn, maar met de provincie Zeeland is voor de (en daar versprak 'ie zich wat) een voudige platte eilandbewoners een aan genaam huwelijk te sluiten. In elk geval zal Goedereede er familievriendelijk ont vangen worden. Als het zelfs tot een huwelijk komt, wordt senator Fleers als bruidsjonker gevraagd, al dient in acht genomen dat het een gedwongen huwe lijk zal zijn.... 'n Mooie bespiegeling, maar Zeeland is niet de eerste liefde van 't Zuidhollandse Goeree. Dat had maar 't liefst bij Zuid- Holland gebleven, maar de overheid heeft met vernieuwingsdrang een provin ciale herindeling bevolen in 't kader waarvan de stadsprovincie Rotterdam wordt geformeerd. Die heeft duidelijk laten weten op Goeree-Overflakkee geen prijs te stellen, afgewezen dus. Raadslid Van Dongen (PvdA) begreep dat wel, Goeree-Overflakkee is een ruraal (platte lands) gebied en Rotterdam een urbaal gebied, de een voornamelijk lokaal -, maar de ander zelfs monidaal georiën teerd en qua aard passen die gewoon niet bij elkaar. „Onze problematieken sluiten niet aan". Logisch, zei dhr. Van Dongen dat het OOR (Overleg Orgaan Rijn mond) óns afwijst en dat wij het OOR afwijzen en inderdaad, daar kwam hel deze avond van; géén Goerees' schepe ling die anders wilde. Dr. Fleers, die door dhr. De Jong al bij voorbaat tot bruidsjonker is gencxligd, is senator (lid Eerste Kamer) en dir. van de Vereniging Nederlandse Gemeenten in welke kwaliteit hij voorzitter was van de bestuurlijke werkgroep waarin de vier burgemeesters en gcmeentesekretarisscn zitting hadden en 't is die werkgroep die de Goerec-Overflakkeese gemeentebe sturen met enige aandrang naar Zeeland wijst. Historische banden moeten daartoe doorgeknipt maar ook een ontvlechting zal nodig zijn van alle gegroeide gemeenschappelijke regelingen en daar is weer een stuurgroep voor nodig. Goerees' college adviseerde de raad de suggestie Fleers, richting Zeeland, te volgen. Donderdagavond was er beraad, van 't scheepsvolk.... De raadsvoorzitter burg. Van Velzen, hield een lang proloog waarin hij de situ atie duidelijk maakte. Provinciale Staten van Zuid-Holland nemen 21 januari een beslissing waarom het van groot belang is dat de gemeentebesturen een uitspraak doen. „Doen we dat niet. dan wórdt over ons beslist", waarschuwde dhr. Van Vel zen. Uitstel achtte hij niet meer mogelijk, maar de uitspraak mocht wat hem betreft heel zakelijk en zonder emoties zijn. Emoties immers zijn al eerder geuit toen werd betoogd: 'Liever aan Zeeland ver bonden, dan door Rijnmond verslonden'. Goerees' raad, waarschijnlijk trendsetter voor de overige Flakkeese gemeenten (al bestaan twijfels over de uitspraak van Oostflakkee) had deze avond post gekre gen. Een brief van GGD, Kruiswerk, RIAGG, RIGG en SPD Zuidhollandse Eilanden, waarin wordt gepleit de band met Zuid-Holland niet te verbreken omdat dat gevolgen zal hebben voor de dienstverlening en de organisatie van de zorgsektor, en er was een brief van de Commissie Flakkeese Landbouworgani saties die voor de gang naar Zeeland pleit, de agrarische belangen zullen er mee worden gediend. „Het OOR wil ons niet horen en wij zien het OOR niet zitten", had dhr. Van Oosterom (CDA) als binnenkomer bedacht. Toevoeging aan Rotterdam zou de eilandgemeenten financieel zeer onvoordelig uitkomen, begreep dhr. Van Oosterom, een dubbel zo hoge Onroe rend Goed Belasting en de eilandelijke gemeenten zouden, naast die financiële aderlating ook nog 's moeten samenvoe gen tot één gemeente. Geografisch hoort Goeree-Overflakkee tot de eilandenpro vincie en qua bestuurskultuur. politiek en godsdienstig hoort het eiland meer bij Zeeland dan bij een stadsprovincie als Rotterdam, aldus dhr. Van Oosterom en hij hoopte maar dat dat het éénduidig bevinden van Goerees' raad zou zijn. Dhr. R. van Dongen bleek ook nogal wat ijzers in 't vuur te hebben, ook ten faveu re van toevoeging aan Zeeland, want voor Rotterdam-Rijnmond is 't oppassen geblazen. De eilandelijke gemeenten zouden - gevoegd bij Rotterdam-Rijn mond - moeten samenvoegen en veel gemeentelijke bevoegdheden zouden aan de stadsprovincie moeten worden afge staan. Met de zeggenschap-inkomsten over'uit lokale projekten. Port Zclande en de Vismijn b.v., zou 't gedaan zijn en dat zou een financiële aderlating beteke nen. Samenvoeging zou grote gevolgen heben in de personele sfeer en "zeer sterk' had dhr. Van Dongen de angst dat Rotterdam de open ruimte op Goeree-Overflakkee wel 'es voor de berging van havenslib zou kunnen gaan gebruiken, met de demarkaticlijn zou het i.v.m. de uitbrei ding van de Maasvlakte niet zo nauw genomen worden, nee, dhr. Van Dongen heeft heel wat meer vertrouwen in de provincie Zeeland, die minder hoge belastingen kent en zeker meer aandacht zal hebben voor het plattelandsgebied. Ook van Gedeputeerde Staten was een brief ontvangen. G.S. laten weten - het rapport Fleers ten spijt - Provinciale Staten tóch te zullen vcxirstellen Goeree- Overflakkee bij de nieuwe provincie Rijnmond in te delen, vanwege de zeer De oorspronkelijke betekenis van het woord mast was paal, met verschillende toepassingen. In de eerste plaats op een schip. Het diende om het tuig op grote hoogte vast te maken en het zeildoek een flinke oppervlakte te kunnen geven, om veel wind te kunnen vangen. Men maak te onderscheid tussen de grote mast en de geschaalde, kleinere masten, die met schalen (planken) werden versterkt. De grote mast was de middelste van drie masten, waaraan het tuig met ra's werd bevestigd. Bovendien werd met de grote mast figuurlijk de kapitein van het schip aangeduid. Vandaar de zegswijze 'geen twee masten op één schip' in de beteke nis van één man moet de baas zijn en het voor het zeggen hebben. Behalve geschaalde mast noemen we als benaming van de samenstellingen fokke- mast, de voorste van een driemastschip, de vlaggemast en de bezaansmast, ook wel kruismast genoemd. De eerste grote masten waren afkomstig van de ceders van de Libanon. Ezechiël 27 vers 5 „een ceder haalden zij van den Libanon, om er de mast van te vervaardi gen". In het handvest van Amsterdam kwam een bepaling voor dat „de mastmakers en mastverkopers geen masten, sprieten, boegsprieten of ra's sullen mogen ma ken, noch doen maken anders dan be houwen zes- of achtkant". Aan de mast zijn een aantal figuurlijke uitdrukkingen ontleend, zoals de oude zegswijze 'zoveel te doen hebben als mast en kiel mag lijden' voor zich met alle kracht inspannen om het doel te bereiken. In een oud boek lazen we: „Ik heb al gedaan, wat mast en kiel konnen houden, omhem van de Heeregragt te houden". We gaan verder met de uitdrukking 'met de zeilen voor de mast liggen'. Dat bete kende geen raad weten hoe het verder moet. onmachtig zijn, ergens geen gat meer in zien. Daarentegen wilde de uit drukking 'samen de mast opkrijgen' zeg gen het goed met elkaar kunnen vinden. Hooft: ,,Mij dunkt dan Banjer en zijn bondgenoten met de zeilen voor de mast leggen". Ook hij moet maar zien hoe hij de mast opkrijgt. Hij moet maar zien hoe hij aan de kost komt. Een grappige waarschuwing was 'ie mand legge zich in de mast te slapen'. Dat betekende men moet zich niet roeke loos in gevaar begeven. Deze uitdruk king stamt zijdelings uit de Bijbel. Spreuken 23 vers 34: ,,gij zijt als iemand, die in het hart der zee ligt, als een die op het uiteinde van een ra ligt". Die roekeloosheid spreekt eveneens een woordje mee in de zegswijze 'zijn mast breekt ter halve zee'. Hij begint wel aan een taak, maar houdt halverwege op en brengt hem niet tot een goed einde. Die roekeloosheid is zeker ook aanwezig in 'de mast overboord zeilen'. Afkomstig van bij stormachtig weer met volle zeilen varen. Men vraagt om narigheid, omdat door de snelheid de mast kan breken en overboord kan slaan. Figuurlijke beteke nis: over de kop gaan (bankroet gaan) tengevolge van een te weelderige levens wijze. Van bijzondere betekenis was vroeger 'een bezem aan de mast voeren'. Dat was het teken van de overwinning. Men was dan baas op zee. Voor de grote mast hadden ook de be- duidelijke maatschappelijke oriëntatie van Goeree-Overflakkee op de regio Rotterdam en de vele funktionele bestuurlijke banden met dat gebied. Over de teneur van die brief wond dhr. Van Dongen zich wat op: 'teleurstellend' vond hij het dat getracht wordt twee elkaar afwijzende partners tóch aan elkaar te koppelen. Wat hem betreft lukte dat niet: Zeeland wordt het. Ook voor dhr. P. Grinwis (VGB), „objektief en los van alle emoties", zei hij kortheidshalve en zo deed ook dhr. G. Moerkerk (RPF) met z'n verwonderde vraag of G.S. nou tóch nog probeert de raad van Goedereede een oor aan te naai en? „Goeree-Overflakkee, kies!", die aanbe veling zag dhr. A. v.d. Wende als de rode draad door het rapport Fleers, want een gezamenlijk gedragen uitspraak leek hem voor de overheid van beslissende betekenis te zullen zijn. Terugdenkend aan het vele dat er al in meerderiei ver banden over de bestuurlijke vernieuwing is gezegd, stelde dhr. v.d. Wende vast dat er géén burger is geweest die voor Rotterdam-Rijnmond heeft geopteerd. Rotterdam zou voor Goeree-Overflakkee ook vele malen duurder zijn. Dat er nu toch een brief is van een volhardend col lege van G.S., Goeree-Overtlakkce bij Rotterdam, verbaasde dhr. v.d. Wende, hij vond het niet pleiten voor het invoe lingsvermogen van G.S. De 'draai om de oren' die dhr. L. X. den Hollander (VVD) voor de Commissaris van de Koningin in petto had, kwam ook al door de brief van G.S. Nota bene mede ondertekend door commissaris Patijn, terwijl die bij z'n bezoek aan Goeree, 27 mei '92, de raad kenbaar had gemaakt dat ze bij het OOR niks meer te zeggen zou hebben. Nu maakt de com missaris een ommezwaai van 180 graden en dhr. Den Hollander toonde zich daar over zeer verwonderd. Ook wat hem betreft: Zeeland. Ook weth. Visser heeft van de brief van G.S. kennisgenomen, „met stijgende ver bazing en klimmende verwondering" liet hij de raad weten. Al vanaf 1953 bezet dhr. Visser de wethouderszeicl en aan veel beslissingen heeft hij meegewerkt maar dit, zei hij, een provinciale herinde ling, wordt de grootste beslissing uil heel m'n loopbaan. Nu wilde hij het 'de hele wereld' laten weten, naar Zeeland. Ook voor weth. Klepper was het welis waar een belangrijke -, maar niet een m(x:ilijke beslissing. Met dr. Fleers ver wacht hij dat de overgang naar Zeeland op een aanvaardbare wijze gestalte zal krijgen. En 't college was eenparig: „Naar de Zeeuwen voor de komende eeuwen", dichtte de raadsvoorz. Nadat de voorz. nog wat vragen had beantwoord en dhr. De Jong z'n ontboe zeming over 't aangenaam huwelijk met Zeeland had gedaan, werd de bespreking beëindigd en werd besluitvorming gepleegd. De equipage van Goerees' gemeente schip hcsen de zeilen, richting Zeeland. Vaarwel Den Haag.... Weth. Visser vindt het eigenlijk een opluchting, 't vooruitzicht deel van Zeeland te worden: ..dan hoeven we niet steeds meer te verbeteren wanneer wordt verondersteld dat Goeree-Overflakkee Zeeuws is...". „Kunnen wc voortaan 'ja' zeggen". straffingen plaats van de matrozen. „Ieder die slapende op wacht werd aan getroffen kreeg een pene (straO van hon derd slagen". En die vloekte werd met zijn voeten aan de mast gebonden. Een bijzonderheid was eveneens, dat voor de grote mast openbare verkopingen werden gehouden van hetgeen door de matrozen was nagelaten. Van de samenstellingen noemen we nog het bekende mastklimmen op feesten en kermis.sen. Om dat klimmen extra moei lijk te maken werd de paal ingesmeerd met zeep. De winnaar kreeg meestal een flinke ham als prijs voor zijn behendig heid. Verder de eigennaam mastbos, nog voortlevend in een groot bos in de omge ving van Breda. We besluiten met de uitdrukking 'voor de mast zitten' in de betekenis van het eten dat op een bord ligt niet op kunnen, aan het eind van zijn krachten zijn. Deze zegswijze heeft niets te maken met de schecpsmast, maar is een verbastering van overmast zijn, letterlijk vol, overia- den zijn. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter D. W. van Kempen, tel. (01870)8 27 10. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 12.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter T. v. d. Doel, tel. (01877) 17 52. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur dokter P. J. Bulthuis, tel. (01879) 13 67. Ouddorp: W. J. Bron, A. J. Jansen, O. Nieuwland- sewcg27, tel. (01878) 13 12. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter G. C. A. M. van Hattem, iel. (01874) 12 59. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter H. M. Nijhof, tel. (01873) 12 01. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts ten Voorde, Oost-Achterweg 17, Som melsdijk, tel. (01870) 8 63 93 (van 11.00 tot 11.30 uur). Natuurgcneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. (01870) 8 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tol 11.30 uur) APOTHEEK 'SOMMELSDIJK' Marktveld 1, Sommelsdijk, (01870) 8 39 34 Zaterdag 10.00-11.30 en 17.00-18.00 uur Zondag 17.30-18.00 uur. Buiten genoemde tijden: (01870) 8 39 34 APOTHEKEN 'MENHEERSE' - 'ST. .JORIS' Voorstraat 16. .M'harnis, (01870) 8 36 66 St. Jorisdoolstraat 34-36, Sommelsdijk, (01870) 8 72 77 Openingstijden op werkdagen: H.30-12.30 uur en van 13.00-18.00 uur Weckendd. Apoth. Menhccrse, Voorstr. 16 Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zondag van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 lot 18.00 uur. Buiten de/e tijden: (01870) 8 36 66. APOTHEEK DIRKSLAND maandag tot vrijdag8.30-17.30 uur zaterdag9.00-12.(X) uur Vix)r spocdrecepten (buiten openingstijden) tel. (01877) 15 80; Apotheek, Voorstraat 25. APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. (01878) 37 89 .Maandag t m vrijdag 8.30- 18.(X) uur Zaterdag 12.(X)-13.00 en 16.30-17.00 uur Zondag 12.00-12.30 uur. Builen deze uren vtx)r spix;drcccplen, via de arts verkregen, bereikbaar via de zij-ingang. Boompjes 5 (bij de Kreek). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, OudeTongc. (01874)24 41;L.Tjcbbcs, .Middelharnis, (01870) 8 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk. (0187)8 28 97. KRUISWERK ZUIDHOLLANDSE EILANDEN Voor wijkverpleegkundige hulpvragen en int'ormalie is hel Kruiswerk 24 uur per dag bereikbaar via lelcriwnnuninier (06)099 22 99 Dagelijks van 13.00-14.00 uur Spreekuur afdelinj> Ouder- en Kindzorg (voor ouders van jon^e kinderen) (01870) 8 23 00 voor gcmecnlc OoslOakkce en Middelharnis. (01879) 12 96 voor gemeente Dirksland en G(K-derecdc. Spreekuur afdeling Thuiszorf> (voor ouderen, zieken en gehandicapten) (01879) 12 67 v(X)r gemeente Goedereede. (01874) 12 89 voor gemeente Ooslllakkee. (01870) 8 59 00 v(X)r gemeente Middelharnis. (01877) 15 (K) voor gemeente Dirksland. Stiehting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon (01870) 8 51 66 Buiten kant(X)ruren telefonische hulpdienst, telefoon (01880) 2 59 52. Stichting KRAAMCENTRUM 'Haringvliet'. Tel. (01883) 1 00 00 GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Gocrec-Ovcrnakkee: (01874) 10 44 Julianasiraat 9 te Oude Tonge Slichting Bcjaardcnwcrk 'MIDDELHARNIS'. Tel. (01870) 8 33 66 St. Welzijnswerk voor Ouderen 'OOSTELAKKEE'. Tel. (01874) 13 44 OPVAN(; van SLAC HTOFEERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSOMJEVALLEN Postbus 273, Middelharnis, (01870) 8 35 55 Ned. M. S. Stichting afd. (iocree-Overllakkee K. M.Schippers-Berghuis. (01879) 18 15 Vertrouvvcnstelefoon Ned. Patiënten Vereniging (01870) 8 21 74 (01878) 31 49 Alarmering Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf. tel. (01887) 38 85 Ver. Reumapatiënten CJocrce-Overflakkee e.o. Havenweg 8, Ouddorp, tel. (01878) 19 27 LOTGENOTEN-SPREEKUUR voor vrouwen met borstkanker elke 2e maandag van de maand van 15.00- 16.00 uur in Groene Kruisgcbouw Dirksland, Oranjelaan 59, tel. (01877) 15 00 Vrouwen kunnen hellenllangskomen. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Rcgio-kontaktpersoon: H. G. Snauw-v. d. Krol, (01873) 18 21 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS dhr. A. Wagner, Postbus 20, 3247 ZG D'land WERKGROEP V.B.O.K. OP GOEREE-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind (01870) 8 55 44. Landelijk dienstencentmm VBOK te Amersfoort, tel. (033) 62 02 44. Burg. Sleurink feliciteert dhr. en mevr. van Nimwegen. Dat vond trouwens hun hele kennissenkring want 't is er donderdagavond druk geweest, maar Leen en Corrie hadden 's middags, toen 'l eigenlijk nog begonnen moest net nog even tijd te luisteren naar de boodschap van de burgemeester, want die was niet zomaar gekomen. Staver-manager Leen Jordaan had bij benadering berekend dat donderdagmiddag de 700.(X)0e bezoeker van dit jaar binnen zou komen en die werd geacht zich in 't bruiloftsgezelschap te bevinden. Leen en Corrie werden als de winnaars aangewe zen en ze kregen een weekend Port Zélande zomaar cadeau. Het bezoekersaantal stijgt jaarlijks, zo liet de burgemeester weten, zodat dit jaar de exploitatiebegro ting ruimschoots werd gehaald. Het zwembad trok 186.000 bezoekers (incl. scho len en evenementen), de sporthal 237.000, de tennisbal 32.000, de bowlingbanen 45.000, de horeca 102.000 en er kwamen 47.000 bezoekers naar bruiloften, verga deringen en muziekuitvoeringen. MIDDELHARNIS - Vijf zangko ren traden op 21 december jl. op in de kantine van Binnenhof. De 500 bezoekers namen enthou.siast deel aan de samenzang. De kerstzang avond was een succes en zal jaar lijks herhaald worden. De op brengst van deze avond gaat naar een goed doel. Zingen rondom de enorme, schitterend verlichte kerstboom van Binnenhof was te koud, maar de kantine herbergde de vijf koren en 500 enüiousiaste bezoekers in een warme atmosfeer. Touringcar en Transportbedrijf Mijnders sponsorde het gebeuren door vanaf het hele eiland belangstellenden aan te voeren. Na een toepasselijk 'Komt allen töza- men' door alle koren, was het de beurt aan het Mannenkoor 'Ons Koor' onder leiding van dirigent Mcijboom om enke le liederen ten gehore te brengen. Vervolgens zongen alle aanwezigen Stille Nacht. Dirigent Gebben leidde het gemengd koor 'Excelsior' in een viertal liederen, terwijl de koren 'Close and comfort' en 'A Clusters Accord', aangevoerd door mevrouw Wieringa, de bezoekers in close harmony vergastten op een White Christmas en Yesterday. De zang werd besloten met het lied Ere zij God, waar aan allen deelnamen. Het Christelijk Gemengd Koor Middelharnis onder steunde de samenzang. Na de pauze vertoonde Binnenhof een sfeervolle videofilm over de herkomst, plaatsing en optuiging van de 20 meter hoge kerstboom. Alle versiering werd ontworpen, gemaakt en aangebracht door mensen van Binnenhof. Kraanhulp kreeg Binnenhof van Jaap Boeter Kraanver huur. Foto Klein maakte de videofilm. In de pauze en na afloop was er koffie, warme chocolademelk en Glühwein en nden de bezoekers door Binnenhof ver vaardigde kerststukjes, kandelaars, knut- selpakketten voor de kinderen, alsmede coniferen en planten van de eigen kwe kerij kopen. De direktie heeft inmiddels besloten de kerstzang op Binnenhof uit te bouwen tot een jaariijks festijn voor alle eilandbe woners. Vanzelfsprekend zal de enorme kerstboom niet onbreken. Intussen loopt de sponsoraktie Kerst boom Binnenhof. Leveranciers en klan- Het bestuur van de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging organiseert op zater dag 29 januari 1994 een bustocht naar de C.O.M, wereldtentoonstelling te Bocholz in Duitsland. De prijs voor deze dag bedraagt incl. entree en maaltijd op de terugweg 50,00 voor leden en 65,00 voor niet- leden (bij voldoende plaats). U kunt zich opgeven t/m 29 december a.s. Voor info en/of opgave secretaris B. Drooger, tel. (01877) 32 08. Op dinsdag 15 februari 1994 start bij voldoende deelname in het Kultureel centrum het Diekhuus te Middelhar nis de kursus vakbekwaamheid café bedrijf. Het diploma vakbekwaamheid café bedrijf heeft u nodig als u een café, diskotheek of kantine wilt beginnen of overnemen. De kursus is bedoeld om kursisten voor te bereiden voor het erkende landelijk examen vakbe kwaamheid cafébedrijf dat in de eer ste helft van de maand Juni 1994 wordt afgenomen. Tijdens de lessen komen onderwer pen aan de orde als drankenkennis, serveren, hygiëne en sociale hygiëne en kennis van apparatuur. Tijdens een van de kursusavonden leren de deelnemers zelf biertappen. In maart 1994 worden de kursisten in de gelegenheid gesteld om deel te nemen aan een exkursie naar een trappistenbrouwerij. De kursus wordt gegeven op 12 dins dagavonden in 'Het Diekhuus' te Middelharnis. Voor meer informatie of een informa tiefolder met inschrijfformulier, tel. (01870)84484. ten IS gevraagd een bijdrage te storten. Ook de opbrengst van de kerstzang wordt aan deze pot toegevoegd. Na aftrek van de kosten is het resterende be drag bestemd voor de realisering van de zo gewenste speeltuin in Hernesseroord te Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 26