EiüvriDEn-niEm/s Bescherm uzelf tegen een misdrijf Ouddorps museum vraagt aller medewerking Alweer lammetjes geboren Abonneert U op Eilanden-nieuws Installatiebedrijf Westhoeve b.v. Ouddorp gecertificeerd als Waarborg-installateur Winterse maaltijd in Den Bommel Samenwerking in energie Zuid-Nederland van start Oliebollenaktie in de gem. Goedereede Winterse maaltijd in Aciithuizen Eerstejaars studenten Avondmarkt voor kerst herhaald succes 1200 Kerststerren Gezocht: 7e Blad WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 No. 6263 Emgo-direkteur la Fleur biedt aan de heren Koese en Santifort hel certificaat aan. Toen de collega's Wim Santifort en Jan Koese, resp. 28 en 25 dienstjaren bij Electro Westhoeve b.v., overname van 't bedrijf van hun werkgever overwogen besloten ze dat ze 't dan ook zo goed mogelijk zouden doen. Per 1 juli 1993 werd de overname een feit en 't bedrijf is kortelings gecertificeerd, het tot dusver enige installatiebedrijf op Goeree-Overflakkee. Waarborg-installateur Electro Westhoeve mag zich op grond van de aanwezige kennis, de bedrijfsorga nisatie en de ondergane - onaangekondigde - controles die alles in orde bevon den, nu Waarborg-installateur noemen. Emgo-direkteur D. A. la Fleur was dins dagmiddag naar Ouddorp gekomen om de heren het certificaat ter hand te stellen en 't was hen kostbaar, want 't heeft studie en heel veel inspanning gekost. „U heeft door het behalen van het certificaat een kwaliteits-borgingssysteem in uw bedrijf ingevoerd", zo complimenteerde dhr. la Fleur. Het is de adeldom van het Waarborg-installateurschap dat een gecertificeerd bedrijf daartoe veiplicht, al wordt die plicht als een vanzelfsprekendheid ervaren. Het zijn strenge normen waaraan bij het leveren van installaties wordt voldaan, beantwoordend aan de norm NEN-ISO-9000. Dinsdagmiddag was er bij de uitreiking even tijd voor een ontspannen intermezzo waaraan de acht personeelsleden, de dames en oud-werkgever Job Westhoeve hebben deelgenomen. De belangstelling voor de winterse maal tijden in Den Bommel is enorm toegeno men. Gemiddeld zijn er 25 personen aan wezig. Een reden kan zijn dat mevr. Zoon zo heerlijk kookt. Mevr. Zoon en nog een aantal vrijwilligers verzorgende maaltijden in de wintermaanden op geheel vrijwillige basis in Den Bommel. In Ooltgensplaat krijgen wij medewer king van Rob den Ouden en in Oude Tonge worden de maaltijden verzorgd door een aantal heren die deelgenomen hebben aan de kookcursus voor mannen. In Achthuizen is het mevr. Schillemans die de maaltijden verzorgt. Namens alle ouderen die aan de maaltij den hebben deelgenomen wil de Stich ting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oost- flakkee' (SWOO) die vrijwilligers be danken voor hun inzet het afgelopen jaar. Ook in 1994 zullen de maaltijden weer plaatsvinden. De eerstvolgende maaltijd is op donder dag 13 januari 1994 in 't Westerlicht, Oranjestraat 35 in Den Bommel. De maaltijd begint om 12.00 uur. Op het menu staat hutspot met een bal gehakt en een toetje. De kosten bedragen ƒ5,- per persoon. Ook in 1994 zijn alle 55-plussers weer van harte welkom. U kunt zich aanmel den voor 10 januari bij de fam. Zoon, tel. 15 74. Jaarlijks worden duizenden mensen en huishoudens het slachtoffer van een mis drijf. Dikwijls is zo'n nare ervaring in een flits voorbij. Een tasjesroof duurt ongeveer twee seconden; een beroving slechts tien. De gevolgen kunnen echter langdurig nawerken. U kunt uzelf tegen een misdaad bescher men door uzelf een lastiger doelwit te maken. Neem daarom de volgende drie aanwijzingen in acht. Ze zijn afkomstig van een ex-politieman die 22 jaar in de straten van Chicago heeft gewerkt en nu een groot deel van zijn tijd besteedt aan misdaadpreventie. 1. Wees altijd alert Loop rechtop over straat, met het hoofd omhoog, en kijk naar de mensen om u heen. Criminelen hebben het gemunt op zwakke, verstrooide, onhandige mensen. Als u zich doelbewust voortbeweegt en oplettend om u heen kijkt, maakt u een sterke en zelfbewuste indruk, ook al voelt u zich niet zo. Draag uw tasje met de sluiting tegen uw lichaam, of draag hem onder uw jas. Doe uw sleutels niet in uw tas. Als iemand uw tas steelt, kan hij uw huis binnen en er mogelijk ook met uw auto vandoor gaan. Houd onder het rijden ook altijd uw portieren op slot. 2. Weet wat u moet doen De eerste momenten van het kontakt tus sen een aanvaller en zijn slachtoffer zijn van cruciaal belang, omdat de aanvaller de situatie dan nog het minst in de hand heeft. Blijf vooral niet beleefd als u wordt aangevallen. Schreeuw, gil en ren weg. Maak dat u uw huis uitkom als u hoort dat een inbreker probeert binnen te komen en bel dan 06-11 Als een vrouw niet kan ontkomen en vindt dat ze van zich af moet meppen, dan moet ze de aanvaller op zijn neus slaan of flink bovenop zijn voet trappen, omdat de botjes daar erg breekbaar zijn. 3. Voorkom dat u alleen bent met een crimineel Hoewel er geen algemeen geldende re gels zijn te geven, is het beter nooit met een overvaller in een auto te stappen, zelfs niet onder bedreiging van een vuur wapen. Ruk u los en ren weg, in welke richting dan ook. Cynthia Grimson par keerde op een middag haar auto achter haar kantoor. Op het moment dat ze wilde uitstappen, probeerde een man haar de auto weer in te duwen. Ze herin nerde zich het advies van de bovenge noemde ex-politieman uit een TV-pro- gramma: niet instappen. Ze worstelde zich, moord en brand schreeuwend, los en de man nam de benen. Dezelfde ex-politieman zal het geval van Dana Feitler, een 24-jarige studente, nooit vergeten. Op 18 juni 1989 kwam ze na middernacht aan bij het flatgebouw waar ze woonde. Ze werd met een pis tool in de rug gedwongen drie straten verderop 400 dollar uit een geldautomaat te halen. In plaats van herrie te schoppen toen ze voorbijgangers tegenkwam, liep Feitler braaf mee en haalde het geld uit de automaat. Ze werd in een steegje in de buurt gevonden met een kogel in haar hoofd, raakte in coma en stierf ongeveer drie weken later. Wie in een lift wordt overvallen, doet er verstandig aan niet op de alarmknop te drukken, omdat de lift dan tussen twee verdiepingen blijft hangen. Druk op alle etageknoppen die u kunt bereiken en zet het telkens als de deur open gaat op een schreeuwen. Trap en mep van u af en probeer de lift uit te komen. Wees ook bereid afstand te doen van uw bezittin gen om uw leven te redden. Leer uw kin deren dat ze, als ze voor iemand moeten vluchten, rustig hun dure boekentas mogen laten vallen, aangezien die hen in hun bewegingen zou kunnen belemme ren. De direkties van NV Delta Nuts bedrijven, NV Elektriciteits Pro- duktiemaatschappij Zuid-Neder land EPZ, NV MEGA Limburg en NV Provinciale Noordbrabantse Energie-Maatschappij (PNEM) hebben de beoogde bundeling van krachten gestalte gegeven door een samenwerkingsovereenkomst te tekenen. Deze overeenkomst houdt in dat de vier bedrijven nauwer gaan samenwerken bij de ontwik keling van gezamenlijk beleid door de energievoorziening in Zuid-Ne derland. Voorts is door de onderte kening de oprichting van BV Ener gie Zuid-Nederland een feit. EZN is een joint venture die de inkoop van energie en de levering aan grote afnemers gaat verzorgen. BV Energie Zuid-Nederland wordt in eerste instantie een organisatie van onge veer 20 medewerkers en gaat op 3 janu ari van start vanuit een kantoor in Til burg. Drs. A. Kloezen is als interim-ma nager benoemd om de leiding van het kantoor op zich te nemen. Holding De ondertekening van de overeenkomst was mogelijk geworden door de positie ve besluitvorming in de Raden van Com missarissen en de positieve adviezen van de ondernemingsraden. Als de liberalise ring van de Europese energiemarkt door zet zal de joint venture over een aantal jaren uitgroeien tot een holding waarin de vier bedrijven worden opgenomen. Europese Unie De krachtenbundeling is noodzakelijk om in de veranderende energiemarkt van de Europese Unie een sterke positie in te kunnen nemen. De energiemarkt ontwik kelt zich onder invloed van de Europese Commissie, de energiesektor zelf en de industrie van een monopolistische naar een competitieve markt. De vier bedrijven die in EZN samenwer ken hebben in totaal bijna 8.000 mede werkers en een geconsolideerde omzet van 4.5 miljard gulden. De bedrijven hebben 1.4 miljoen klanten voor elektri citeit en 900.000 voor gas. Daarnaast le vert Deltan aan bijna 200.000 klanten water. Net als vorig jaar zal op donderdag 30 december in heel de gemeente Goede reede huis-aan-huis oliebollen verkocht worden. De opbrengst is bestemd voor de verbouwing van de Ger. Gem. te Ouddorp. De oliebollen worden gebakken bij de molen van de fam. Pape aan de Dorps weg. Hier kunt u ook de versgebakken oliebollen kopen. De grotere bestellingen kunt u telefo nisch doorgeven. Tel. (01878) 15 69. Instmkteur en slagwerker Tambour- en Lyrakorps Apollo gooien hoge ogen op concours NIEUWE TONGE - Op een solis- tenconcours in Hellevoetsluis op 11 december jl. behaalden de instruk- teur en één van zijn pupillen van het Tambour- en Lyrakorps van muziekvereniging ApoUo uit Nieu we Tonge eerste prijzen met lof van de jury. Enthousiasme? Het straalt er vanaf bij Gert Zweerus en Ronald van den Ouden, respektievelijk instmkteur en slagwerker van het Tambour en Lyrakorps van Apollo. Reeds eerder namen zij deel aan con coursen en dwongen zij respektabele beoordelingen af bij vakbekwame juryle den. Maar deze uitvoeringen kenden hun weerga niet. Als duo, waarbij zij gebruik maakten van de kleine trom, voerden zij het werk Esthetique uit van L. Camp. De te beoordelen rubrieken kregen niet minder dan een 8,5 waarbij techniek en interpretatie zelfs met een 9,5 werden beloond. Het puntentotaal van 54 was voldoende voor een eerste prijs met onderscheiding in de ere-divisie. Ronald van den Ouden is 17 jaar oud, is daarvan 9 jaar lid bij Apollo en heeft zo'n 4,5 jaar les van Gert Zweerus. Oefening baart kunst is hier zeker op zijn plaats. De heer Zweerus heeft ook als solist opgetreden en het werk Labyrinth van J. Gubbels uitgevoerd. Hij kwam hierbij uit in de ere-divisie en behaalde eveneens een eerste prijs met 49 punten. Dit grandioze resultaat geeft het duo recht op deelname aan het topconcours in 1994. Zó centraal in 't dorp en zó mooi in de kijker ligt in Ouddorp het vroegere Raad- en Polderhuis dat iedereen al zal hebben gezien dat het gebouw al een tijdje in de steigers staat. In opdracht en op kosten van de gemeente Goedereede, maar ten nutte van de Stichting Ouddorps Raad- en Polderhuis. De Stichting heeft voortaan de beschik king over het hele gebouw dat daartoe een grondige onderhoudsbeurt onder gaat, want daar was 't de laatste jaren niet meer van gekomen. De Gemeente kocht het voor Ouddorp historische ge bouw uit partikuliere handen terug en heeft het de Stichting, voor de huisves ting van het Ouddorpse museum, in ge bruik gegeven. Een goede gebruik moge verzekerd zijn, want ruimte verkwikt en geeft d^e mu seumbestuurders nieuwe inspiratie. "^"--^ De renovatie en de aanpassing van hef interieur zal vóór de zomer gereed zijn en al in het a.s. zomerseizoen kan het Ouddorps museum weer z'n gasten ont vangen, heel wat beter dan in de vroege re opzet mogelijk was; toen was alleen de verdieping en de daarboven gelegen zolder beschikbaar. De museumbestuurders stellen zich een presentatie voor die afwijkt van die in museums in de regio. Er zullen alle mo gelijke voorwerpen zijn en blijven uit Ouddorps verleden en van de specifieke teelten en typisch Ouddorps bezigheden, maar er zal ook een audio-visuele pre sentatie te zien zijn, afgeleid van oude foto's waarvan er al een heleboel in bezit zijn maar waarvan er nog meer worden gevraagd, in bruikleen, zodat ze door de aanbieders in eigendom worden gehou den. Ook topografische kaarten zullen worden gebruikt om te laten zien welke veranderingen door de eeuwen heen zijn opgetreden. In de vroegere raadzaal zul len wisselexposides worden gehouden. Mevr. Komtebedde heeft ons gevraagd Het vroegere Raad- en Polderhuis in de steigers. onze lezers over de museumplannen te informeren, samen met de vraag of u wellicht materiaal heeft dat voor de audio-visuele presentatie gebruikt kan worden. Van die mooie oude foto's die het alleszins waard zijn op grootbeeld bekeken te worden, 't Gaat vooral om heel specifieke zaken die u als Ouddor- per of oud-Ouddorper 't best zélf kunt bedenken. Ook informatie is welkom. Getracht wordt het museum vóór de zo mer gereed te hebben; de federatie van musea in Zuid-Holland verleent daarbij een helpende hand. Er worden per sei zoen zo'n tienduizend bezoekers ver wacht. Op woensdag 12 januari 1994 organi seert de SWOO wederom een winterse maaltijd in 't Zaaltje, Pastoor van Lue- nenstraat 20 te Achthuizen. Op het menu staat deze keer andijviestampot met rookworst en een overheerlijk toetje. Als u deel wilt nemen aan deze maaltijd kunt u zich voor maandag 10 januari op geven bij mevr. Schillemans, tel. (01873) 21 97 of de SWOO, tel. (01874) 13 44. Na afgelopen zomer zijn er weer tiendui zenden jongeren met een studie aan een universiteit of hogeschool begonnen. Ben jij een van hen? Je bent er dan vast en zeker achtergekomen dat je een inten sieve en boeiende wereld bent ingestapt, vol nieuwe mensen, nieuwe ideeën en andere waarden en normen dan je gewend was. Ook kom je voor allerlei keuzes te staan, die je leven beïnvloeden. Blijf je thuis wonen of ga je op kamers? Hoe ga je je leven inrichten? Welke kant ga je met je studie op? Wat doe je met je vrije tijd? Hoe ga je om met waarden en normen, gewoonten en tradiries die je van huis uit hebt meegekregen? Bij het nadenken over dit soort vragen is het belangrijk en waardevol om mensen om je heen te hebben die samen over deze en andere keuzes willen nadenken en daarbij het Woord van God centraal stellen. Wat het geloof in Jezus Christus in ieders leven betekent, staat centraal in de studentengroepen die bij IFES- Nederland zijn aangesloten (o.a. CSFR, Ichthus en Alpha). In vrijwel alle steden waar een universiteit of hogeschool is, kun je zo'n groep vinden. Het hart van de groepsakdviteiten klopt op de wekelijkse bijbelstudiekringen. Daarnaast probeer je samen zicht te krij gen op de vraag, wat je geloof te maken heeft met je studie en met allerlei maat schappelijke vragen. Ook denk je na over de vraag op welke manier je kunt getuigen van Jezus Christus in de studen tenwereld. Het is niet alleen opbouwend en stimule rend om lid te zijn van een christelijke studentenvereniging, het is ook ontzet tend gezellig. Samen eten, samen zingen, deelnemen aan nationale of internationa le conferendes en leuke aktiviteiten om elkaar eens op een andere manier te leren kennen. Ook krijg je de mogelijkheid om in diverse commissies werkzaam te zijn zodat je je eigen talenten leert ontdekken en ontwikkelen (bestuurswerk, aktivitei- tencommissie, almanakcommissie om maar een paar voorbeelden te noemen). Lid zijn van een christelijke studenten vereniging heeft ook voordelen op het gebied van kamers zoeken of begelei ding bij je studie. Bij een aantal vereni gingen kan je bijvoorbeeld een soort mentor (een ouderejaars die dezelfde stu die doet als jij) toegewezen krijgen, die jou begeleidt en helpt bij je studie. Dus redenen genoeg om lid te worden! Als je meer wilt weten over de aangeslo ten groepen, kun je terecht bij het kan toor van EFES-Nederland, Johan de Meesterstraat 1, 3532 EJ Utrecht, tel. (030) 942800. Succes met je studie! DIRKSLAND Ondanks het ongunstige weer was de avondmarkt die woensdag voor Kerstmis in Dirksland werd gehouden wederom erg geslaagd. Marktbeheerder Teun Meijer was zeer te spreken over het resultaat van deze twee de avondmarkt. Vorig jaar kwam de heer Meijer met het initiatief voor de avondmarkt op de Voorstraat ter vervanging van de regulie re zaterdagmarkt. Het succes van vorig jaar en het feit dat er op zaterdag geen markt kon worden gehouden was aanleiding om dit jaar weer een avondmarkt te organiseren. Toen het woensdagmiddag ging waaien en regenen hield de heer Meijer even zijn hart vast, maar hij bleef optimistisch en terecht: de avondmarkt liep best. Gastvrij gemeentehuis In verband met het regenachtige weer was het een goed idee dat het gemeente- Auperlé Bloemen, gevestigd te Middel- hamis en Oude Tonge, heeft jl. donder dag een vriendelijk gebaar gemaakt tegen de bejaarden en zorgbehoevenden. Het bedrijf gaf twaalftionderd Kerstster ren cadeau aan de bewoners van 'de Goede Ree', 'Sjaloom', 'Hemesseroord' en 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge. huis zijn deuren geopend had voor marktgangers die bonnen wilden invul len om in aanmerking te komen voor één van de vele mooie prijzen die door de marktlieden beschikbaar waren gesteld en die aan het einde van de markt door burgemeester Boonstra bekend werden gemaakt. De gevel van het gemeentehuis was door de heer Meijer eigenhandig versierd met allerlei groen en stemmige lichtjes. Ook de marktlieden hadden zich niet onbe tuigd gelaten en waren in stijl gebleven met leuke lantarens in hun kramen. „Zeer geslaagd", vond één van de koop lieden de avondmarkt, „al had het mooi er weer kunnen zijn. Vorig jaar gingen de mensen zo gezellig staan praten, nu komen ze meer hun boodschappen doen. Het is leuk dat de mensen het gemeente huis binnen kunnen gaan". Oudejaarsmarkt op donderdagavond Omdat de avondmarkt duidelijk in een behoefte voorziet, zal de zaterdagoch- tendmarkt van 1 januari worden ver plaatst naar donderdagavond 30 decem ber. „Je kunt er alles over lezen in de adver- tende", zegt de heer Meijer, „ik kan je echt aanraden dan weer naar de markt te komen". Als marktmeester is Teun Meijer in zijn element. Hij is op de hoogte van het feit dat het in 1994 vierhonderdvijftig jaar geleden zal zijn dat Dirksland van keizer Karel V marktrechten kreeg. Als het aan de heer Meijer ligt dóen ze daar wat mee in Dirksland. „Je weet het, ik doe mee", zegt hij en ziet het al helemaal voor zich, ,,het is zo gezellig, een markt in een dorp. Dat brengt leven in de brouwerij". SOMMELSDIJK - 't I:. l- ~y i j de geworden het oude jaar ai' te sluiten met het blije bericht dat weer nieuw leven is geboren. Inderdaad, lammetjes horen te dar telen in de voorjaarswei maar ook de natuur is wel'es ongedurig en zo gebeurde dat op de boerderij van de fam. Dim van Nieuwenhuyzen te Sommelsdijk. Totaal onvermoed door de eigenaar bleek daar een schaap drachtig en zó snel ging 't allemaal en zó onverwacht dat de tweeling in de kou geboren werd, maar in 't warme stro kwamen ze die ontbering gauw te boven. Op de foto maken klein- zoontjes Coen van Nieuwenhuyzen (r) en Ries v. d. Boogert (1) nog een beetje onwennig kennis met het schapentweetal dat eigenlijk nog geen andere belang stelling had dan voor het warme moederlijf.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 25